Gedrag van president Lübke onberispelijk' Hevige gevechten aan universiteit van Rome: KW 43 „Rijnmond IF' succesvol onder kust Verklaring Westduitse regering na openbare rede van staatshoofd Bloemen duur in Tiveehonderd gewonden en zelfde aantal arrestaties Gettobewoners in "V S' zagen op tv hoe goeF anderen het hadden LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 MAART lfc De Westduitse regering heeft gisteren het gedrag van bonds president Lübke voor en tijdens de periode, waarin de nazi's aan de macht waren, onberispelijk genoemd. In een verklaring juichte de regering het feit toe, dat Lübke in een toespraak voor radio en televisie de tegen hem ingebrachte beschuldigingen in het openbaar van de hand had gewezen. De hoofdredacteur van het Westduitse weekblad „Der Stern", Nannen, verklaarde na de toespraak van president Lübke, dat deze zich had verweerd tegen beschuldigingen die nimmer door het blad zijn geuit, maar de wezenlijke punten uit de weg was gegaan. „Der Stern" heeft een belangrijk aandeel gehad in de campagne tegen het Westduitse staatshoofd. Volgens Nannen is niet weerlegd, dat Lübke had geweten voor welk doel de door hem ondertekende bouwplannen bestemd waren. geprobeerd is met grove vervalsingen het bewys te leveren, als zou ik be paalde sbuikken hebben ondertekend" De bondspresident zei dat de in Oost-Berlijn begonnen aanvallen, die ..ten doel hebben het ambt van bondspresident en ae bondsrepub!:ek zelf in diskrediet te brengen", ooi zijn aangegrepen door „personen die geen communist zyn, maar die de strijd hebben aangebonden met de politieke orde in de bondsrepubliek, of die zioh op een dwaalspoor heb ben laten brengen" Lübke legde er de nadruk op dat hij zicih in hef openbaar uitsprak omdat hij het als zijn plicht be- sdhouwt „het ambt van bondspresi- dent te verdedigen' en „omdat ik de overtuiging ben toegedaan, dat men een eenmaal opgedragen taak moet volbrengenIk heb mij persoonlijk tot u gewend, opdat zij, die mij In diskrediet brengen en belasteren, er niet in zullen slagen de waarheid te vervalsen, aldus Lübke. De bondspresident verklaarde geen gerechtelijke stappen ondernomen te hebben omdat hij wist dat het de genen. die de belasteringen rond strooien, er slechts om te doen Is „een zioh Jarenlang voortslepend proces op gang te brengen". Lübke bracht in herinnering dat de rege- In zijn toespraak naar aanleiding van de beschuldigingen als zou hij in de tweede wereldoorlog betrokken j zijn geweest bij de bouw van concen tratiekampen verklaarde president Lübke. dat noch de bouwend°rnenvng Sshlemmp, noch het Berlijnse archi tectenbureau van die naam, waar hy in de oorlog werkzaam was, .eniger lei inrichtingen heeft ontworpen, of daar op andere wijze aan heeft mee gewerkt. die het karakter hadden van concentratie- of strafkampen" In antwoord op het verwijt dat hy plannen voor gevangenenbarakken had ondertekend, verklaarde Lübke: „Zoals vanzelf spreekt kan ik mij na verloop van bijna een kwart eeuw niet meer elk stuk dat ik heb onder tekend voor de geest halen. Het hoorde niet tot mijn taak om teke ningen voor barakken te signeren. Tk herinner mij ook niet ooit een der gelijke handteken'ng te hebben gezet Nu komt er neg by dat al eenmaal Internationale veteranenloop Leiclse Hout LFTDFN De veteranenafdeling 'n de A.V. Holland ontvangt zon- een groot aantal sportvrienden i olnnen- en buitenland. De hoofd- s tel zal een wedstryd zyn over 9 km, waarvoor het startschot zal worden gelost door Burgemeester G. C. v. d. Willigen. De start vindt plaats op de sintelbaan Leidse Hout om 2 uur, waarna 4 ronden zullen volgen door het Leidse Hout, waarby de sintelbaan in het parkoers is op genomen. Inschrijvingen kwamen o.a. binnen van de Duitsers Brokmeyer, Plüscke en Hankel uit Hannover, ook de En gelsman Atkinson van de Saltwell Harriers is van de party. Bekende Nederlandse deelnemers zyn de oud marathon-kampioen Janus v. d. Zan- de, Piet Bleeker en Jacques Smits en de oud-snelwandelaars Jan Cys en A. Toscani, verder Henk v. d. Vos, Her man Holtus, Jaap Raaphorst, Jan v. Ginkel, Wim v. Ede, in totaal onge veer een 70 deelnemers. Kangeroes zorgde voor verrassing LEIDEN De heren van Kange roes hebben voor een aangename ver rassing gezorgd door de volleybal- wedstryd in de militaire sporthal te gen Concordia met 32 te winnen. De Leidenaars behouden hiermee nog hun theoretische kans om in de Hoofdklasse te blyven. Kangeroes zal zyn laatste wedstryden moeten win nen, terwyi Octopus de laatste drie wedstryden (tegen sterke tegenstan ders) zal moeten verliezen. Een be- slissingswedstryd is dan noodzakelyk. Tegen Concordia traden de Leidse scholieren aan zonder Pieber Bas van Duyvenbode, die echter op voortref- feiyke wyze werd vervangen door Piet Pynakker uit het reser veeteam. Na twee sets had men zich ln de Leidse gelederen al zo'n beetje met degradatie verzoend, want Con cordia liep met 6-15 en 12-15 uit naar een 02 voorsprong. Maar in de derde set gaven de Kangeroes- heren voortdurend de toon aan. Met goed aanvallend werk van Hans Oudeman en Coos Taconis wonnen de scholieren met 155. Ook in de vierde set bleef Kange roes op een redeiyk niveau draaien. By 149 zorgde Frans Pasman met een sterk eenmansblok voor het laat ste punt: 15—9. Nog was het ver trouwen in een Leidse zege niet groot, want hoeveel nederlangen had Kan geroes deze oompetitie al niet gele den met 3—2? Aanvankeiyk namen de Leidenaars een voorsprong, maar spoedig trokken de gasten het ini tiatief naar zich toe, al bleef Kan geroes goed volgen. By 11—14 leek de stryd beslist. Coach Groen van Kangeroes vroeg toen een time-out aan. De derde! De scheidsrechter at tendeerde hier op. De tweede scheids rechter had echter maar één time out aangetekend, waardoor Kange roes p°n strafpunt bespaard bleef en daarmee de nederlaag. De Leidenaars wc rieten de achterstand weg en won nen via 1515 met 1715 na een bekeken plaatsbal van Coos Taconis. „Boosaardig" WIELRENNEN Ronde van Sardinië SASSARI Franco Bitossi heeft in de sprint de laatste etappe gewon nen van de Ronde van Sardinië. De Italiaan versloeg in de laatste meters zyn landgenoot Michele Dancelli, de Belg Guido Reybroeck en het vrijwel compacte peloton. Eddie Merckx, die in de eerste rit de leiderstrui had ver overd, heeft de ronde gewonnen. Het eindklassement luidt: 1. Merckx (Belg) 30.42.24, 2. Ar mani (It) op 7.28, 3. Adorni (It) op 7.51, 4. Zilioli (It) op 8.01, 11. Van der Vleuten (Ned) op 13.15, 22. Kar stens (Ned op 25.06, 35. Dolman (Ned) op 36.23, 44. Zoet (Ned) op 50.56. Sportsplinters Roeien De Europese roei kam - pioenschappen dames worden van 16 tot 18 augustus in Oost-Beriyn ge houden. Wielrennen De Westduitsers Kemper en Oldenburg hebben gis teravond in Bremen by afwezigheid van Peter Post en Rudl Altig het Europees kampioenschap 100 kilome ter voor koppels gewonnen. Bongers en De Wit werden zevende. Yshockey In de laatste wed stryd van het toernooi om de Coupe Brabant heeft Den Bosch gister avond in Tilburg met 4—2 gewon nen van TYSC Tilburg. Zwemmen De wedstryden om de nationale kampioenschappen zwemmen 1500 meter zullen op zater dag 27 Juli in het zwembad „De De- vel" te Zwyndrecht gehouden wor den. Hieraan worden ook de natio nale titelwedstrijden voor jongens en meisjes tot 12 Jaar gekoppeld. Voetbal Voor de eerste divisie van de Engelse league is gisteravond de wedstryd Tottenham Hotspur- West Bromwich Albion gespeeld. De ontmoeting eindigde onbeslist: 00. Tennis Tom Okker, de Neder landse tenniskampioen, heeft giste ren tydens een invitatie-toernooi op overdekte banen in Kingston grote in druk gemaakt door een overwinning op de Spaanse Daviscupspeler José Luis Arilla. Okker zegevierde in twee sets: 64, 64. Daarvoor had Okker eveneens in twee sets de Jamaica an Richard Thompson verslagen. De cy- fers in deze party waren 62. 61. Olympische Spelen Met het oog op de Olympische Spelen, die in ok tober worden gehouden, heeft de Mexicaanse regering gisteren een nieuwe munt uitgebracht. Het zilve ren 25 pesos stuk toont aan de ene zyde de Mexicaanse vlag, terwyi aan de andere kant een Azteekse balspe ler is afgebeeld. Van het nieuwe muntstuk zyn in totaal 30 miljoen exemplaren geslagen. Schaken In de gisteren ge speelde derde party van de twee kamp Gligoric-Donner heeft de Ne derlandse grootmeester opnieuw verlo ren. Gligoric leidt nu met 2^—%. volging en arrestatie. Tegenover de nu tegen hem gerichte boosaardige aanvallen stelt zioh de regering be schermend voor de president op, xo- als zü dat reeds gedaan heeft in haar verklaring van 20 september 1966", aldus de verklaring van de Westduitse regering. De plaatsvervangende woordvoerder van de regering, Ahlers, deelde gis teren mee, dat de regering de pre sident ook in het vervolg zad aanra den geen gerechtelijke stappen te ondernemen. De oppositionele FDP drong er gasteren opnieuw op aan diit wel te doen. „Het is bekend dat Nannen (de hoofdredacteur van het blad „Stern") en collega's van hem niets anders wensen dan een derge lijk proces", addus Ahlers. De woordvoerder liet weten dat de minister van Justitie, Heinemann, een onderzoek zad instellen naar de manier waarop zioh de regering te gen de „niet op waarheid berustende voorstelling van zaken" van Nannen te weer kan stellen. Nannen had be weerd uit het kabinet te hebben ver nomen dat minister van Binnen landse Zaken Lüoke in opdracht van de regering de president in over weging had gegeven voortijdig om gezondheidsredenen af te treden. Ahlers sprak verder de hoop uit dat met de verklaringen van Lübke zelf en van de regering de beschul digingen tegen de bondspresident zullen ophouden. Een woordvoerder van het minis terie van Binnenlandse Zaken heeft vrijdag tegenover de pers opnieuw vastgesteld dat de documenten uit Oost - Duitsland fotokopieën van bouwtekeningen zijn, waarop een ver valste handtekening voorkomt. Bo vendien zouden de gebouwen op de tekeningen gewone barakken zijn. die niets te maken hebben met concen tratiekampen. „Over originele teke ningen heeft het ministerie nooit de beschikking gehad", aldus de woord voerder. (Van onze veilingmedewerker) De invloed van het minder gun stige weer van de laatste dagen op de bloemenaanvoer was bij de vei ling „Flora" in Riinsburg goed merkbaar. Aangezien de vraag daar entegen weer toenam kan men zelf wel concluderen, dat de bloemen wederom voor forse prijzen van de hand gingen. Wanneer wij even een blik terugslaan op het verloop van Valentyndag, dan kunnen we vast stellen, dat dit jaar de invloed hier van op de bloemenverkoop niet on- aanzienlijk is geweest. Reeds tal van jaren wordt de Va lentyndag door de Commissie on- persoonlijke reclame van de vereni ging „Ds Nederlandse Bloemistery" gepropageerd als de dag waarop men kleine en grote diensten en ver diensten nu eens kan honoreren met een bloemetje. Het succes van deze actie was tot nu toe niet erg groot, doch dit jaar kwam hierin een aanzieniyke ver betering. Vooral het kleine bosje bloemen werd voor dit doel gekocht, een verschynsel waaraan de hoge pry zen wel niet vreemd zullen zyn geweest. Voor het overige verwachten we ook de komende weken nog geen grote wyzigingen in prys en sorti ment. Voor de liefhebbers vermel den we tot slot, dat er reeds zeer goede Hollandse anemonen voor re delijke pry zen worden aangevoerd. Ze zyn lang van steel en hebben een uitstekende houdbaarheid. Rockefeller wil kandidaat worden van Republikeinen Gouverneur Nelson Rockefeller van de staat New York heeft gisteren ver- i klaard, dat hij eventueel bereid is als Republikeins kandidaat bij de presi dentsverkiezingen op te treden, als hU de indruk zou hebben op de conventie van de Republikeinen in augustus een redelijke kans te maken. HU ze! niet deel te zullen nemen aan de di verse voorverkiezingen, waarvan de eerste op 12 maart ln de staat New Hamshire wordt gehouden, maar hy zou het wel op prys stellen als de Republikeinse kiezers zijn naam op het stembiljet zouden bijschrijven. De 59-jarige gouverneur wordt door de gematigden en liberalen in de Re publikeinse party beschouwd als de voornaamste hoop om te verhinderen dat Nixon de partykandidaat wordt, nu gouverneur Romn'ey van Michi gan zich heeft teruggetrokken. Hy deelde mee, dat hy spoedig zou be ginnen met het formuleren van zyn standpunt ten aanzien van belang- ryke kwesties als Vietnam. Gouverneur Romney verklaarde gisteren, dat hy zich tot dusver niet verbonden heeft tot steun aan enige kandidaat. In vrijwel geheel Italië zijn de studenten in verzet geko men tegen het huidige univer sitaire systeem. In Rome kwam het gisteren tot hevige vecht partijen met de politie. Ruim 200 personen werden gewond en 200 gearresteerd. Zes ge wonden zijn er ernstig aan toe. Gisteravond grepen met jeeps aangevoerde politiemannen met de wapenstok in om 3.000 studenten te verspreiden, die na een dag van vechtpartijen zich voor de universiteit van Rome verzameld hadden. Communistische groep op Java uitgeschakeld Indonesische troepen hebben een ondergrondse communistische bewe ging op oost-Java uitgeschakeld door het doden van de leider en het ge vangen nemen van vyftig leden, al dus meldde het Indonesische pers bureau Antara gisteren. Luitenant kolonel Soebroto voerde deze actie uit, zyn soldaten spoorden de com munisten op in de bergen ten zui den van Blitar, de geboorteplaats van Soekarno. De kampen waarin com munistische kaderleden werden op geleid zyn vernietigd, aldus het pers bureau. De afgelopen weken zyn 25 mo hammedanen op oost-Java vermoord, vermoedeiyk uit wraak wegens het vermoorden van communisten door mohammedanen na de mislukte staatsgreep van 1965. Wel en woe der visserij Tweeëndertig vaartuigen zorgden gisteren ln IJmuiden voor een aan voer van 6.680 kisten vis, 733 kl. kist jes vis en 2.750 stuks styve kabel jauwen. Er waren 60 kisten en 33 kl. kistjes schelvis, 3.650 kisten en 550 kl. kistjes wyting, 360 kisten gul en kabeljauw, 490 kisten koolvis, 150 kl. kistjes haring, 1.350 kisten schol, 25 kisten tarbot, 28.000 kilo tong en 185 kisten diversen. Schelvis noteerde tot f.70.— per kist, waarby nu de grootste soort favoriet was, wyting echter maar tot f. 18.— per kist, terwyi de gul wat meer in trek kwam door de terug lopende aanvoer en tot f. 58.per kist noteerde. Voor kabeljauw werd slechts tot f.71.— per regel van tien stuks en tot f.81.— per 125 kg be taald. De grote zwarte koolvis bleek uit de gratie en bracht het niet ver der dan de minimumprys van f. 37.50 per 125 kg, evenals de kleine zwarte koolvis, die net de minimum prys van f. 15.— per kist kon halen, ofwel doordraaide. Verse haring deed tot f.37.—, ma kreel f. 14.20 per kist. Voor schol lag het maximum niet hoger dan f.25 per kist en de schar kwam nu niet verder dan f.50.Weegtarbot vari eerde van f6.50 tot f.6.10 per kg, tong van f.6.62 tot f. 3.26 per kg. Veel wijting Dat de schepen onder de kust veel wyting hebben gevangen in de laat ste dagen, blijkt wel uit de aanvoer van de vrijdagmarkt. Het zUn niet alleen de kleine vaartuigen, die hier opereren. De Rünmond II KW 43, die dinsdag naar zee ging, beproef de zyn geluk ten noorden van de Zandvoortse gaten en was vrijdag weer aan de markt met 900 kisten wyting en 1.000 kabeljauwen. De gulvangsten onder de kust zyn een stuk minder geworden. Despan nen, die vrydag aan de markt kwa men, hadden zelfs helemaal geen gul. By de P.-boeien Is de tongenvis- sery wat teruggelopen, maar getal len werden in de vangstmeldingen niet genoemd. Op 59 graden noorderbreedte 2 graden oosterlengte vingen sommige schepen wat grote Sloeharing. Op 61 graden noorderbreedte werd nog steeds veel koolvis gevangen, maar de haringmeldingen hadden tot ge volg, dat tal van schippers naar 59 graden afzakten. Eerder op de dag hadden studen ten in golven het gebouw van de bouwkundige faculteit van de uni versiteit, dat op een heuvel staat, be stormd. Zy staken vier politiewagens in brand en bekogelden de politie mannen met stenen en stukken yzer. Zy slaagden er op een gegeven ogen blik in de 200 man politie, die het gebouw bewaakten, te verjagen en het gebouw te bezetten. Later wer den zy er na verbitterde gevechten van man tegen man weer door de politie uit verdreven die traangas en de wapenstok gebruikte. De 3000 studenten, een kwart van hen meisjes, hebben het gebouw be stormd uit protest tegen het optre den van de politie op donderdag. De politie ontruimde toen alle faculteits gebouwen, die tien dagen lang bezet zyn geweest door studenten die her vorming van het universitaire sy steem eisen. De rector magnificus van de universiteit had de hulp van de politie ingeroepen toen er vechtpar- tyen waren uitgebroken tussen links georiënteerde studenten en een groep tegenstanders, die door hun collega's als fascisten worden gebrandmerkt. In heel Italië Is het al enige tyd onrustig in de studentenwereld. De studenten zeggen dat het universi taire systeem door en door burger- ïyk en verouderd is en een grond herziening behoeft. Politiemann' hebben gisteren ook studenten universiteitsgebouwen in Padua Turijn gejaagd. In Turijn waren tie tallen linkse studenten de univeirri teit binnengedrongen, waar zy krüTi. beelden stuk sloegen. In Milaan wtdi, een Vietcongvlag gehesen op een hop kon van een faculteitsgebouw. Zo Triëst kwam het tot vechtpartljpe tussen studenten. In Bologna waJco de universiteit al 22 dagen bezet Kl houden door studenten, die gesteuer worden door hoogleraren. In Palerlbii en Catania zyn de studenten ook ge acties overgegaan. he In de Italiaanse kamer van aff vaardigden legde minister van BiVo nenlandse Zaken, Taviani, de rhel druk op de noodzaak de orde fre handhaven. Hy zei dat het onzek6ti optreden van de politie een van we oorzaken is geweest voor de opkonter van het fascisme in het verledenen Een klein succesje hebben de reb^el lerende studenten overigens mora boeken: de regering heeft beslor111 een deel van de onderwijshervorm^1 gen, die minister Gui heeft voorf61 steld, by wijze van noodwet af"el kondigen. Hoofdzaak daarvan is 1 besluit dat studenten deel zullen ga uitmaken van de academische sena Commissie van president 5 Johnson rapporteert ziji jee De commissie voor onderwys van de Amerikaanse stad Chicago heeft woensdag een plan afgewezen voor het overbrengen van negerkinderen uit overvolle scholen naar blanke scholen. Onder dit plan zouden dui zend kinderen worden overgebracht, maar 500 blanken die het daar niet mee eens wairen eisten dat het plan zou worden verworpen en trokken naar het gebouw waar de commissie zetelt. Dit werd toen door de politie afgezet. Negers hielden een kleine tegendemonstratle. Het kwam niet tot ongeregeldheden, maar stadsfunctio- narissen vrezen dat het verwerpen van het plan komende zomer zal by- dragen aan de rassen - antmositei t De adviescommissie van president Johnson voor de onlusten van vorig jaar in de grote Amerikaanse steden ls tot de conclusie gekomen dat de onlusten niet veroorzaakt waren door of het gevolg waren van een ge organiseerd plan of samenzwering. Zy dringt aan op nationale actie om tot „een enkele gemeenschap en een enkele Amerikaanse identiteit" te ko men. In een donderdag gepubliceerd rap port zegt de commissie dat de fun damentele oorzaak van de onlusten gezocht moet worden ln de verhou ding tussen blanken en negers. „Het blanke racisme is essentieel verant- woordeiyk voor het explosieve meng sel dat zich sinds het eind van de •Op tweede wereldoorlog in onze sted*er heeft opgehoopt". tie' De onbevoorrechten hadden via r^e3 dJo en televisie kunnen vernemen rfüb goed de meeste blanken en vele ike ge re het buiten de getto's haddida| Sommige gettobewoners waren tot slotsom gekomen dat er geen alterü*aj tief voor gebruik van geweld bestoiVa aldus de commissie. vai Volgens de commissie kan geen kele Amerikaan blank of zwart ontkomen aan de gevolgen van J voortdurende sociale en economise' verval van onze grote steden". zy heeft de volgende aanbeveDv. gen gedaan: Rn. Het scheppen van gelegenheid tot grotere welvaart te komen vc hen die ïyden onder rassendiscriu natie en segregatie en het' opruim van alle obstakels voor vrye werk- woongelegenheid en onderwys; Wegnemen van de „frustratie machteloosheid onder de achterjr* stelden" en opvoering van de cap citeit van overheids- en particuli( instellingen die zich met de oplossi van hun problemen bezighouden; Uitbreiding van de communical over de rassengrens heen „om ster« typen te vernietigen, een eind te a ken aan toenemende spanningl wantrouwen en vy andschap eh gemeenschappelyke basis te schepfl voor het streven naar openbare of en sociale rechtvaardigheid".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8