„De Oude mssenheim Post" in 100 jaar Zwerf toch ten door de Bloemenvallei TIENTJES VAN TEENERS Wijziging werkloosheidswet Loon veilig gesteld bij bedrijfssluiting Oplichter aangehouden Meer griep voor ingeente werknemers I 2 MAART 1998 LKIDSCH DAGBLAD PAGINA t| ïw OEGSTGEEST In het gemeentecentrum aan de Lytweg in Oegstgeest werd gister avond de tweede vergadering gehou den van de commissie, die de actie „Tientjes van teeners" in het kader van de grote actie „Kom over de brug" organiseert. De jongeren zullen van 2 tot 15 maart hun actie houden voor zeven projecten, die gekozen zijn uit de on geveer 150 projecten van de grote actie. Gehoopt wordt, dat de teeners hun bijdrage zullen verlenen. Men kan het bedrag ook storten op giro 527600 van de landelijke actie „Kom over de brug" met vermelding ,ytien tje van teeners". SIHANOEK DREIGT MET In de afgelopen jaren heeft ,J)e Oude Post" een belangrijke ge- daantevermsseling ondergaan. Het is thans een modern restau rantbedrijf. AFTREDEN Prins Norodoh Sihanoek heeft ge dreigd af te treden als staatshoofd van Cambodja als de onder commu nistische leiding staande „rode Khmer"-opstandelingen hun onder mijnende activiteiten niet staken. „In een dergelijke situatie zou het leger de macht in handen nemen en zou Cambodja een tweede Zuid-Viet- nam worden", zo zei hij woensdag in een toespraak in Tsjoek waarvan het Cambodjaanse persbureau gisteren een verslag bracht. De prins deed een beroep op het volk te kiezen tussen de .rode Khmer" en zijn nationale Sangkoem-beweging. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot uit breiding van de strekking en nadere wijzigingen van de werk loosheidswet. In de memorie van toelichting schrijft minister Hooi vink van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat zijn ambtsvoorganger eind 1966 de aandacht van de Sociaal-Econo mische Raad heeft gevraagd voor de gevallen, waarin onder nemingen die zich genoodzaakt zagen om tot sluiting over te gaan, niet in staat bleken het aan hun werknemers nog toe komende loon of vakantiegeld te betalen. In het wetsontwerp wordt voorge- uitvoeringsorganen van de werkloos- steld om, indien deze omstandighe den zich voordoen, de betrokken werknemers tegenover de bedrijfs vereniging, waarbij de werkgever is of was aangesloten, aanspraak te verlenen op het hun nog toekomen de loon over de laatst gewerkte pe riode van 13 weken, alsmede op het loon over de voor hen geldende op zegtermijn, dit laatste evenwel voor zover en zolang zij onvrijwillig werk loos zijn en over ten hoogste 4 we ken. Minister Roolvink acht het niet noodzakelijk om een werknemer te genover de bedrijfsvereniging aan spraak te verlenen op betaling van zijn loon over (een gedeelte van) de opzegtermijn in de gevallen, waarin de betrokken werknemer er weer in is geslaagd ander werk te vinden. Vakantiegeld heidswet ook voor de financiering bij deze wet worden aangesloten. Journalisten in Italië schuldig aan smaad Een rechtbank in Rome heeft giste ren twee Italiaanse journalisten we gens smaad veroordeeld tot gevange nisstraffen, een boete en betaling van een deel van de kosten voor het geding van de klagende partij. Het proces betrof de beschuldiging dat de inmiddels ontslagen chef van de generale staf van het leger generaal De Lorenzo, tijdens een politieke crisis in juni 1964 als hoofd van de geheime dienst een militair komplot zou hebben geleid om de macht in Italië over te nemen. De hoofdredacteur-directeur van het radicale weekblad .J'Espresso". Scalfari, kreeg een jaar en vyf maan den gevangenisstraf en de verslagge ver Januzzi een jaar en vier maan den. Scalfari moet bovendien boete van 250.(500 lire (bfjna 1500 gulden) betalen, terwijl aan Januzzi een boete van 200.000 lire (circa 1200 gulden) werd opgelegd. De twee ver oordeelden moeten voorts met de uit gever van het weekblad 4300 gulden betalen aan generaal De Lorenzo en diens mede-aanklager, kolonel Filip- pi, als tegemoetkoming in de kosten die zij voor het proces hadden ge maakt. De openbare aanklager had twee weken geleden gesteld dat de twee journalisten zouden moeten worden vrijgesproken, omdat alle door hen gesignaleerde feiten op een na juist De Amsterdamse centrale recher che heeft een 37-jarige bouwkundige uit Velzen aangehouden. Hij wordt ervan verdacht verffabrikanten en -leveranciers voor f 115.000 te heb ben opgelicht en voorts f 35-000 van een kerkbestuur in Zwijndrecht te hebben verduisterd. De verdachte, die volgens de poli tie goed in de bouwwereld was in gevoerd, gaf bij zijn merendeels in de hoofdstad gevestigde slachtoffers voor, dat hij bevoegd was opdracht te geven voor levering van verf en plafondmateriaal voor grote bouw projecten. waaronder de nieuwbouw van de Rijksuniversiteit in Gronin gen. Op grond hiervan ontving hij dan provisie en voorschotten die over het algemeen varieerden van f 15.000 tot f 30 000. Later bleek, dat de man de zakenlieden maar wat had wijs gemaakt, en er geen sprake van verfleveranties was. In Zwijndrecht nam hij de bouw van een kerkje aan, waarvoor hij een voorschot van f 35.000 ontving. Vervolgens stapte hij naar een aan nemer aan wie hij de bouw opdroeg. Het kerkje is er inderdaad geko men. maar het voorschot zou de bouwkundige in eigen zak hebben gestoken. Vanavond presenteert de AVRO weer een show van Lou van Burg, hier temidden van de „Cary Cockrell Dancers". WIELRENNEN Nol Kloosterman naar Mercier waren gebleken. De rechtbank be vond de verdachten echter schuldig, zij het dat er enige verzachtende om standigheden aanwezig werden ge acht. Nol Kloosterman, de Leidse ren ner die na het opheffen van de Te- levizier-ploeg nog geen nieuwe „wie- Ierpatroon" had gevonden, is nu ook onderdak. HU heeft een contract ge tekend met de Franse wieiers tal Mer cier, waarvan Raimond Poulidor de kopman is. is dezer dagen de Hier een ontwerp van Vernier, vsvedenmode voor het ko- een hoedjedat geheel van gefi- wjaar gepresenteerd. I neerd hout gemaakt is. Op het hem nog toekomende va kantiegeld en de hem nog toeko mende vakantietoeslag zal de werk nemer tegenover 'de bedrijfsvereni ging aanspraak kunnen maken over een periode van ten hoogste een jaar, waarin begrepen de hiervoor bedoelde periode van ten hoogste vier weken van de voor hem gelden de termijn van opzegging, waarover hij loon kan ontvangen op grond van de voorgestelde regeling. Indien de werkgever in gebreke is gebleven de premie voor de pensioenverzeke ring van zijn werknemers te beta len, zal de bedrijfsvereniging deze taak overnemen over het laatstver- lopen jaar. Gelet ojp het geringe aantal ge vallen, waarin naar verwacht mag worden op de voorgestelde voorzie ning een beroep zal worden gedaan, acht de commissie sociale verzeke ringen van de SER de heffing van een afzonderlijke premie overbodig. Naar haar oordeel kan indien uit doelmatigheidsoverwegingen de uit voering wordt opgedragen aan de (Van onze Alkmaarse correspondent) Zoals bij zoveel bedrijven in ons land zijn bij de plaatwellerij in Vel- sen-noord vorig jaar een flink aan tal werknemers ingeënt tegen de griep. Was aanvankelijk de indruk gewekt dat zij. die zich hadden la ten inenten, minder te lijden hebben gehad dan de anderen, toen de cij fers bekend werden kwam men tot een geheel andere conclusie. Na de recente flinke griepaanval heeft men bij de plaatwellerij de stand van zaken compleet overzien. Gebleken is dat de niet-ingeënte medewerkers beter uit de griepslag waren gekomen dan de ingeente. TUSSEN de kale Dolomietentoppen, verweerde koraalriffen, die de alpinist meer lokken dan de bergwandelaar, vindt men hier en daar dalen, die opvallen door hun bloemenrijkdom, hun groene vlakten en hun onuitputtelijke mogelijkheden voor vakantiegangers. Een van de meest fascinerende is wel het „Val Gardena", diep ingesneden tussen de bergen. Als men over de Brennerpas zuidelijk koerst moet men bij Ponte Gardena linksaf slaan. Een nauwe, slingerende weg in oostelijke richting stijgt daar gestadig omhoog, tot zich bij Ortisei een mach tig panorama begint te openen. Naarmate men hoger komt, wordt het uitzicht op de machtige stomp van de Sasso Lungo (Langkofel) steeds beter. Na Selva krijgt men ook een goed gezicht op die prachtige formatie ta felrotsen, die onder de naam „Sella" bekend staat. De weg splitst zich bij Plan, dat vlak achter Sel va ligt: linksaf gaat men over de Gardenpas naar plaatsen als Colfosco, Brunico en Cortina d'Am pezzo, rechtsaf tussen Sella en Sasso Lungo door naar Canazei en de Marcnolada. De Bloemenvallei maakt meteen al een betove rende indruk, maar om een goed beeld van de bloemenrijkdom te krijgen moet u eens bij Or- tissi omhooggondelen naar de „Alpe di Suise" Seiseralm, Europa's grootste alpenwei, waar men zestig vierkante meter geurige weiden aantreft tussen de Monte Sciliar of Schlern aan de ene, en de Langkofel aan de andere kant. Bij elke stap vertrapt u er prachtige orchideeën. Hier en daar liggen pittoreske berghutten en als u de Langkofel nadert, vindt u op de „Confinbo- den" ook nog ruisende beekjes en opgaand ge boomte. Daar begint ook de beroemde wande ling die u een volledig beeld kan geven van de schoonheid van dit gebied: de tocht rondom de Langkofel. Sasso Lungo Het is een tamelijk langdurige bezigheid, en op sommige stukken moet u er echt wel tegen- kunnen om over een smal paadje langs afgron den te lopen. Doet u dat toch maar liever niet, dan kunt u het best links om de Langkofel heen gaan, waar een slingerend pad u langs ontelba re alpenrozenstruiken voert, tot u aan de rech terhand vreemdgevormde rotsblokken ziet opdoe men. Dat is de „Stenen Sad", ontstaan door een enorme steenstorting en nu geliefd opleidingster rein voor beginnende Italiaanse bergjagers. Daar vlak bij ligt ook de bushalte, waar de bus stopt, die u naar het Val Gardena terugbrengt. U had overigens van .de Confinboden af ook rechtstreeks naar Sint Christina kunnen lopen. Wilt u uw tocht rondom de Langkofel voort zetten, dan kunt u voorbij de Stenen Stad een sterk klimmend pad opgaan. Langs wijdse ver gezichten stapt (of sjokt) u dan langs beroemde klimpieken als „Grichmann- en de Fünffinger- spitze, langs de minder indrukwekkende panne - koek. die Plattkofel (Sassio Piatto) heet en dan ziet u voor u weer de Alpe di Suisi. Avontuur loont zich Ndg avontuurlijker is het, als u bij de Ste nen Stad de kabelbaan omhoog neemt naar de „Langkofelschare". U staat daar midden tussen de pieken in en u kunt zich dan door de kloof om laag laten zakken. Als het mooi weer Is een ideale bezigheid, want in deze kloof ligt tot laat in de zomer nog firnsneeuw en goed schoei sel is (ton ook wel nodig. Dat moeten we u in dit gebied trouwens tooh aanraden. De bergweide wordt aan de overkant van de vallei meervoudig, zij het in kleiner formaat, herhaald. Wie bij Sint Christina langs een kab belende bergbeek (of met de kabelbaan) koers zet naar de Regensburger Hütte ziet onderweg ware bloemenparadljzen. En elke keer als men achterom kijkt ziet men de majestueuze Langkofel, die nooit mooier is dan bij onweer, hetgeen we moeten het eerlijk zeg gen in deze streek nogal eens voorkomt. Meer naar het oosten ligt Corvara met op de achtergrond het Sella-gebergte, waar van in dit artikel sprake is. Het Val Gardena heeft zijn mooie bloemen niet zo maar. Het regenteer behoorlijk, zij het met vlagen. De buien zijn er plaatselijk, en mocht u eens natte kleren krijgen ton zijn ze tooh spoedig weer droog. Veel ivandelroutes We noemden u enkele tochten. Het zijn er enkele uit vele. Indrukwekkend Is de tocht, die u uit Selva vla de Gardenapas naar de Püz- hütte kunt maken door een vulkaanlandschap, waarna de terugtocht door het Langantal met zijn bloemen en kudden schapen en koeien u opgelucht doet ademhalen. Voor rustige wande laars zijn er tal van mogelijkheden; aspirant- klimmers hebben er mooie bergwandelroutes. die goed zijn aangegeven. Als lectuur is Her mann Delago's „Dolomitenwanderbuch" zeer aan te raden; U kimt trouwens overal in het dal een uitvoerige kaart kopen met tal van wande lingen. Ortisei is de aangewezen verblijfplaats. Het is het meest op toeristen ingericht, zodat u er, als het mocht regenen, naar de bioscoop kunt gaan of een museum bekijken. De busdiensten geven u tal van mogelijkheden, en na 1 juli zijn er vele kabelbanen volop in bedrijf. Wat de taal betreft kunt u in dit gebied met Duits goed uit de voeten. En wat tenslotte belangrijk is voor degenen, die graag souvenirs mee naar huis nemende Bloemenvallei is een centrum van houtsnijkunst. ijkend bedrijf in Sas- ysjen ver daarbuiten feest vieren. Het jaajutaurant „De Oude it ij èen grijs verleden 3°glj£lats van de postkoets ^Jds rustpunt voor de i op weg van Den ei tr Haarlem. Van een- en wacht- tramreizigers, vo, de eeuwwisseling, m 5 Oude Post" zich ont- uwito,t een ontmoetings- lor heel Sassenheim. ;redpgroene, zilveren en aljiruiloften zijn er ge- (|nt§lbare jubilea. Ook vele koninklijke on- uitgereikt. |bjen dan nog de hon- omtergaderingen, op al- chtked, die.er zijn gehou- T g'is het niet boud ge- y tils men zegt: „Sassen de-,De,. Oude Post" zijn r jt bekende eigenaar was de j|rrit Vp.li Leeuwen, die in bilssenaar. kwam. Deze ver- Jafé na 33 jaar aan H. P. leréi uit Ede, die zijn naam lOOQed, wént in 1905 was hij ^bpjkken. Jac. de Koning uit was de volgende losïje op zijn beurt het bedrijf dus in 1918 overdeed aan ttiuiden. Iers. u waren' er ook een bier- een limonadefabriek bij- 182 ft l89(j w&s de heer IJssel- )uwd met de wed. Schra- l>et, een flinke zakenvrouw, Jjmo°d van haar eerste man voortzette en met de hon- OPS1*1? m®t textiel, om Jn haar drie kinderen in te voorzien, lijd en van de heer IJs- 1920, werd het bedrijf de zoon uit het eerste h de wed. IJsselmuiden, de J )hef A tel Verbouwing Achter is een grote zaal voor brui loften en partijen, waarvan een fre quent gebruik wordt gemaakt. Dezer dagen wordt de bovenzaal omge bouwd tot een verzorgd restaurant, terwijl de modernisering van de keu ken zijn voltooiing nadert. Waren het voor de oorlog drommen fietsers en tramreizigers, die vooral in het bloembollenseizoen, even kwa men verpozen, nu zijn het de automo bilisten die even de benen komen strekken. De heer Postma kreeg in 1961 steun van zijn zoon Piet, die zich in het horecavak had bekwaamd, o.a. bij het Carlton- en Americain-hotel in Amsterdam. Deze is zijn vader in 1968 opgevolgd. Nieuwe methoden De huidige firmant (33) is van me ning dat men om bij te blijven in het vak steeds moet kennisnemen van de nieuwste methoden en werkwijzen. Zo was hij pas enkele weken in Vaals voor een cursus, terwijl hij in januari in Ierland vertoefde om daar ervarin gen op te doen. De verwachting is dan ook gewet tigd dat „De Oudé Post" met deze energieke envooruitstrevende firmant aan het hoofd een goede toekomst te gemoet zal gaan. Het eeuwfeest wordt groots gevierd, waarvoor „De Oude Post,, enkele weken zijn oude aanzien zal krijgen. Receptie donderdag 14 maa.rt van 3 tot 5.30 uur. 's Avonds open huis van 7 tot 10 uur voor ieder een. heer Schrama. De laatste overleed in 1946, waarna zijn echtgenote wed. Schrama-vNobelen tot 1955 de zaak dreef. Deze bleef hierna in familie handen, want nieuwe eigenaar werd de heer Age Postma, een banketbak ker uit St. Nicolaasga (Fr.), die ge huwd was met de jongste zuster van de heer Schrama. De heer Postma liet in 1960 het be drijf totaal vernieuwen, waarmee het vroegere dorpscafé, het moderne café restaurant werd, zoals dat nu alom bekendheid geniet, niet in het minst om de goede keuken.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15