de beste tabak ITl is N D RTO N tabak Meerderheid in Kamer tegen verkiezingen ALTERNATIEVE DIENSTPLICT BEPLEIT Nieuw psalmboek ZIEKENHUIS VERWOEST NORTON VERWARD DEBAT OVER RADICALEN Paus over zonde ROBERT MULKA VRIJGELATEN Blaarkopfokkerij in Rijnstreek Witteveen handhaaft centrale financiering Al weekend - plannen nee even naar Lisse Vette winkel: obligatielening VRIJDAG 1 MAART 1968 LCTDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Haarlem-Schoten (toe®.) (vac. dr. H. van der Loos) A J. de Bue te Makkum; te Tjerkwerd ca. (toez.) A. Sturm te Fesse: teMaurik C. L. Verbaas te Motrtnickendamte Woerden (4e pred.pl.) (toez.) J. Bo gaard te Ernst (G1<1.). Aangenomen naar Oppenhuizen c.a. F. A. van Liere te Renesse c.a. Bedankt voor Ierseke A. Westra te Rhenen; voor Boven-HardinxveHd (2e pred.pl.) K. Schipper te Middel- hamis. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Blija C. J. Breen te Katwijk aan Zee. Tweetal te Bunschoten-Spaken - "burg R. Houwen te Hattem en G. Zomer te Groningen-Zuid. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Klaaswaal P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Veenendaal A. Hoo- gerland te Werkendam. ADVERTENTIE De provinciale kerkvergadering van de Ned. Herv. Kerk in Zeeland heeft de Zeeuwse kamerleden een brief geschreven waarin zij meedeelt dat ze zich met een motie tot de ge nerale synode heeft gewend. De mo tie luidt: de kerk dient er met klem bij de overheid op aan te dringen een alternatieve dienstplicht in te voeren waarbij iedereen naar eigen geweten een persoonlijke keuze kan maken uit verschillende mogelijkheden zoals een bestaande dienstplicht, het in dienst gaan voor politietroepen van de Ver. Naties, het voor twee jaar gaan wer ken in ontwikkelingslanden, een bur gerdienst in eigen land. Deze motie is voortgekomen uit de besprekingen, die door vele jongerengroepen, ook in Zeeland, zijn gehouden over vra gen van kerk en samenleving (Actie Kerk '66-2000). De provinciale kerkvergadering in Zeeland heeft aan de generale sy node dringend verzocht zich even tueel samen met andere kerken zo spoedig mogelijk tot onze regering te wenden om te bevorderen dat zo danige stappen worden gedaan, die tot invoering van een alternatieve dienstplicht zullen leiden. De provin ciale kerkvergadering is van oordeel, dat 't in de huidige situatie waar in vele jongeren die voor de militaire dienst worden omgeroepen in ernstige gewetensnood komen te verkeren van het allergrootste belang is, de mogelijkheid van een alternatief wordt geboden, waarbij zij zich niet van hun dienstplicht ten aanizen van de samenleving behoeven te onttrek ken. In de loop van deze maand ver schijnt het nieuwe Nederlandse psalmboek. Daarmee krijgen de ker ken de definitieve nieuwe psalmberij ming ter beschikking, zoals deze door de synodes van de N.H. Kerk en van de Geref. Kerken officieel is aanvaard. De Geref. Kerken bereiden inmid dels ook de uitgave van een oompleet nieuw kerkboek voor. Hierin wordt pok het nieuwe psalmboek opgeno men. Dit nieuwe kerkboek, dat men kan beschouwen als een volledige „kerkbijbel", wordt uiteraard een duurdere uitgave en het zal ook nog geruime tijd duren voor deze klaar is. NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering NORTONheeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NOR TON rijp, vitaal, echt Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Norton! United Cigarette Factories Inc. 25/1.50 De Raad voor de zending van de Ned. Herv. Kerk in Oegstgeest ont ving bericht dat het Eja Memorial ziekenhuis in Itigidi (Oost-Nigeria/ Biafra) door de federale luchtmacht is gebombardeerd en verwoest. De staf van het ziekenhuis is ongedeerd. Aan dit ziekenhuis dat eigendom is van de Presbyteriaanse Kerk van Oost-Nigeria werken momenteel uit gezonden door de Herv. Zending, de arts H. J. Middelkoop met zijn ge zin, de vroedvrouwen B. Folkerts en J. Vries en mej. ir. J. J. F. van den Bosch, die lerares chemie is, maar daar de scholen door de burgeroorlog gesloten zijn. werk had gevonden in het ziekenhuis-laboratorium. Zij wil- den toen de Europeanen vorig jaar bij I ggy'en" (Van onze parlementaire redactie) Het liberaal-confessionele blok in het' parlement blijft de regering onverkort steunen. Het kabinet-De Jong be schouwt zijn positie door het uittreden van de groep-Aarden uit de KVP dan ook niet gewij zigd. Dat zijn de voornaamste con clusies van een lang en ver ward kamerdebat naar aanlei ding van de recente parlemen taire gebeurtenissen. Uit het debat, dat gisteren *o- als gemeld werd gehouden op verzoek van de PvdA en D'66 bleek voorts, dat: de groep-Aarden de daden van het katönet-De Jong zakelijk wil be oordelen, de kamermeerderheid is ge kant tegen het houden van ver vroegde verkiezingen. n vervroegde verkiezingen werd gevraagd door drs. Den Uyl, fractie voorzitter van de PvdA en mr. Van Mierlo. voorzitter van de fractie van werk te stellen c te betrekken bij een progressieve concentratie zonder daarbij rekening te houden met de ontwikkelingen in de grote christelijke partijen zelf. Ook in de houding van de Anti- Revolutionairen t.o.v. het kabinet is geen verandering gekomen, zo bleek uit de redevoering van de fractie voorzitter mr. Biesheuvel. „Er is natuurlijk wel iets veran derd", zei hij. „Ik heb eerder al ge zegd dat Ik het besluit onjuist vind en dat ik het betreur voor de KVP en voor de christelijke partijen in het algemeen. Het uittreden van de heer Aarden was een slechte dag, ook voor ons, die de zaak van de christe lijke partij formatie bijzonder lief en dierbaar is". het uitbreken van de burgeroorlog Oost-Nigeria verlieten blijven bij de Kerk in de dienst waarvan zij zijn uitgezonden. Paus Paulus heeft in een toespraak in de kerk van de heilige Sabina in Rome stelling genomen tegen hen die menen een zedenleer te kunnen ont werpen „waarin voor de zonde geen plaats is" Hij herinnerde in dit ver band aan een uitspraak van Paus Pius XII: „De ergste zonde van onze tijd is dat men het besef van de zon de verloren heeft" en verklaarde dat de zonde in feite het misbruiken van onze vrije verantwoordelijkheid is. Paus Paulus betreurde het dat het zondebesef zo verzwakt is. „zelfs bi! de christenen". De regeringsfracties bleven ech ter volledig trouw aan de regering- De Jong. De koers van de KVP blijft ongewijzigd, aldus drs. Schmel- voorzitter van de KVP-fractie. „Voor zover het aan onze fractie ligt. zullen wij integrale uitvoering resoluties die aangeno men zijn op de partijraad in Arn hem. De resultaten van het overleg van de achttien zullen op het daar toe geëigende moment aan de partij worden voorgelegd." Paniek de groep-Aarden beloofde de wensen van de heren Den Uyl «studie stembusakkoorden) en Koekoek (zetelroof) met de kamer commissie voor grondwet en kieswet te willen bespreken. ADVERTENTIE Ruimte Mr. Toxopeus, liberaal fractielei der, verzette zich niet alleen tegen de aandrang van PvdA en D'66 om de verkiezingen te versnellen, maar te gen het hele debat over het uittreden van de groep-Aarden. „We zitten hier niet om in de ruimte te praten over politieke vernieuwing, maar onze taak is controle en medewetgeving", zei hy. Er moeten alleen verkiezingen worden uitgeschreven als het tot een breuk komt tussen Kamer en rege ring. zo betoogde hij. We kunnen niet iedere keer als zich een alternatief voordoet gauw de Kamer ontbinden n te kijken wat het oplevert. Er ontstond een verward en on overzichtelijk debat over het al of niet christelijk karakter van de groep-Aarden. dat in een rumoerige chaos dreigde te verzanden. Verse champignons lekker! Grotis recepten bij uw groenteman. De 72-jarige Robert Mulka, die tot veertien jaar is veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op zeker 3000 gevangenen in het nazi-concen tratiekamp Auschwitz, is gisteren na VA jaar vrijgelaten. De vrijlating geschiedde in verband met de hoge leeftijd en slechte ge zondheid van de delinquent. Het was de tweede maal dat Mulka. de voor malige adjudant van kampcomman dant Rudolf Höss, om deze reden is vrijgelaten. Kort na zijn veroordeling in augus tus 1965 had Mulka al 1M jaar In voorarrest gezeten. Kort na het pro ces werd hij in vrijheid gesteld doch wederom gearresteerd toen artsen hem weer gezond genoeg achtten om zijn straf uit te zitten. Mulka is de vijfde der 17 verdach ten in het eerste Auschwitzproces die is vrijgelaten. De andere vier had den hun tüd in voorarrest uitgezeten. Geërgerd Drs. Schmelzer noemde de ver klaringen en de wensen van de he ren Den Uyl en Van Mierlo „pa niekerige reacties die het land in een chaotische toestand kunnen stor ten." De fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, de heer Mellema, bestreed de opvatting van D'66 en de PvdA. dat de groep-Aarden het alternatief vormt voor de christelijk stemmende kiezers. Er zijn ook ra dicalen in de CHU en in de AR. zo zei hij. Hij verweet drs. Den Uyl en mr. Van Mierlo pogingen in het Drs. Aarden maakte er een eind aan met een bewogen, wat geërger de verklaring. „Het wordt kwetsend als het woord christelijk te pas en te onpas met po litieke zaken in verband wordt ge bracht". zo hield hij de Kamer voor. „Voor ons is de christelijke inspira tie een onmisbare bron voor politiek handelen, maar geen beginsel van politieke organisatie of gezindheid. .Politieke gelijkgezindheid", zei hij, mr. Biesheuvel antwoordend, „is mo gelijk ondanks verschillen in in spiratiebron". Premier De Jong, die zich buiten de politieke kant van het debat hield. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren vergeefs gepoogd minister Witteveen van Financiën te bewegen de centrale financiering van de gemeentelijke kapitaalsuitgaven te laten varen en te vervangen door een leningplafond dat de gemeenten meer vrijheid Iaat bij de keuze van hun prioriteiten. De minister acht de kapitaalmarkt nog dermate overspannen, dat hij de ge meenten nog niet de vrije hand durft te laten. Volgens de socialist drs. H. M. Franssen, werkt het systeem van de centrale financiering onrechtvaardig. De grote gemeenten komen er beter door aan hun trekken dan de kleine. De drie grote steden in de Randstad Holland krijgen bijvoorbeeld meer kapitaal toegewezen dan het noorden als geheel, hoewel daar structurele werkloosheid heerst. De provincie Friesland, die 4 van de bevolking herbergt, krijgt maar 2 van het beschikbare kapitaal, waardoor tal van urgente voorzieningen niet kun nen worden gefinancierd. Drs. Franssen werd bijgevallen door de liberaal mr. Geertsema, die klaagde dat er zelfs gemeenten zijn, die onder dit systeem nog nooit een geldlening hebben kunnen krijgen. De christelijk historische afgevaardigde P. Bode signaleerde stagnatie van de scholenbouw in vele gemeenten en het achterblijven van voorzieningen op het gebied van sport en recreatie. Ook de anti-revolutionair M. W. Schakel vroeg daarvoor de aan dacht. Maatregelen ADVERTENTIE naar KAMSTEEG'S occasion-festival. Zaterdag 1018 uur, zo. 1418 uur. Minister Witteveen zei, dat de ka pitaalmarkt nog een duidelijk tekort vertoont dat zich weerspiegelt in een tekort op de betalingsbalans. De re gering wil een verdere rentestijging voorkomen en dat maakt voortzet ting van de in 1966 begonnen centra le financiering onvermijdelijk. Dr. Witteveen veroordeelde het zetten van gebouwen in huurkoop, een foef je dat verschillende gemeenten thans toepassen om onder de moeilijkheden uit te komen. Hij kondigde aan hier tegen zo nodig met wettelijke maatre gelen te zullen optreden. De minister weigerde ook om het leningplafond, dat wèl geldrt voor de grondaankoop ten behoeve van de woningbouw, uit te breiden tot het bouwrijp maken van die grond, zoals door de heer Franssen met steun van de heer Bode werd voorgesteld. De uitzondering is indertijd gemaakt vanwege de prioriteit, die onder het kabinet-Cals aan de woningboüw werd toegekend. De minister vond de woningbouw niet meer zo'n uitgespro ken prioriteit als toen en rekende uit dat verdere verruiming de schatkist op 500 miljoen gulden zou komen te staan. De Kamer zal de volgende j week over het voorstel Franssen be slissen. Goede produktie - verervende stieren (Van deskundige medewerker) Schreven we in een vorig artikel over Rijnstreek-sucessen by de fok kerij van beste koeien, ditmaal willen we iets vertellen over de stieren en de produktie, zoals vermeld in jaarboek '67 van het N.R.S.. In dit jaarboek wordt vermeld de produktie-vererving van een veertig tal blaarkopstieren 'fnoeder-dochter- vergelijking). Daarbij valt op dat van een produktie-verbetering niet vaak (meer) kan worden gesproken. Inte gendeel, van vele stieren zijn de doch ters minder produktief dan hun moe ders op dezelfde leeftijd. We zien diverse runderen wier ex terieur het ideaal nabij komt er is althans niet veel meer aan te verbe teren. Zou het met de produktie ook ongeveer zo zijn dat de grenscapaci- teit benaderd is? Uiteraard zullen met bijzondere (niet meer economi sche) maatregelen wel hogere pro- dukties behaald kunnen worden, maar ook in de fokkerij is het zaak om met beide benen op de grond te blijven staan! We hebben de gegevens van de veertig vaderdieren eens goed beke ken en daarbij viel ons op dat de in '59 geboren Dietman wel de beste in druk maakte als goede produktie- vererver. Deze stier is van de k.i. ver. West-Nederland, uit stal E. Bosma te Putten N.O.P. De eerste twee jaar gangen dochters gaven iets meer melk met nogal hoger vetgehaalte dan de toch ook wel goed produktieve moe ders. Dietman heeft dan ook, met zijn stalgenoot (uit dezelfde fokstal) Di plomaat het praedicaat „GP." «goede produktie-vererver) verkregen. Met twee Groningse, in totaal dus vier. Van Diplomaat zagen we geen cijfers. Van de zeven West-Nederlandse stieren is Dietman de beste, maar deze vereniging mag over haar an dere .stieren toch ook niet klagen: Diamant van Rutten houdt een goe de produktie behoorlijk op peil even als Hornar van Rutten wiens eerste jaargang beter vetgehalte heeft (bei de uit stal Bosma). Ook de vererving van de Groningse Benno is goed. De drie andere stieren laten het in de melkhoeveelheid wat zitten, evenals een paar van particuliere Rijnstreek- eigenaren. Naast het praedicaat „G.P." is er ook het nieuwe praedicaat AW (aan bevelenswaardig), dat aan 8 stieren is toegekend, o.a. aan de B+ Victor v. Rijnoord, v. Prins v. Fritema, van k.i. West-Nederland, gefokt door M. Ver burg te Bodegraven: de b. stier Wiebe v. Meijenhorst. V. Valentino v. M.. van Gebr. PI. en P. Groen te Hazers- woude en de b+ stier Napoleon 24 v. Elba; V. Diplomaat, f.e. A. v. Oost veen te Baambrugge. Het praedicaat PR (produktle- koeien, voor oudere produktievelin- gen) verkregen 9 koeien, w.o. de R. koe Tinie 3 van N. Kempenaar te Aarlanderveen; ,de KS Roza, V, Knaap v. Alma, van J. Th. H. Nig- ten te Aalsmeer en de KS Betsie 20, V. Berend, van G. Th. v. Leeuwen te Harmeien(Plus 3 van E. Bosma te Rutten en 3 Groningse). Naast een dertig zwartbonte 100.000 kg koeien was een blarkop uit Gro ningen de eerste van een ander vee ras, die meer dan 100.000 kg melk gaf. Ruim 30 blaarkoppen gaven meer dan 50.000 kg melk; hierbij zyn 4 Utrecht se uit stal Ruitenburg te Maarsber gen en 3 uit stal C. Bos te Nieuw- Vennep; géén uit Zuid-Holland. 9 April is de centrale stierenkeuring te Woerden. ADVERTENTIE SIMCA-SHOWROOM vanavond open tot 10 i AUTO BIERMAN N.V. Commissarissen en «iirectie van N.V. Vernis en verffabriek v/h H. Vettewinkel en Zonen te Amsterdam maken bekend dat zij in verband met de financiering van de verdere uitbouw van de onderneming beslo ten hebben tot het uitgeven van een converteerbare obligatielening ten bedrage van f 3,8 min, met claim recht voor aandeelhouders in de ver houding van 1 op 1. Het prospectus met nadere bijzon derheden zal over enkele weken ver schijnen. ADVERTENTIE Verse champignons lekker! Gratis recepten bij uw groenteman».

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5