EIDSCH DAGBLAD Roemenië weg uit rode top wet immigratie MOBYLETTE de fiets die vanzelf gaat Hogerhuis nam van Aziaten aan Drie mannen bekennen inbraak bij politie MEER RADICALEN TREDEN UT K.V.P. Lancering van OGO uitgesteld JAMIN Na kritiek van Syrische delegatie in Boedapest Op naar Lisse dit weekend occasion-festival TUIN SUPERMARKT alles ra Vlieland i Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 1 MAART 1968 No. 32422 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel l, Lelden - Giro no. 5705S Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 Eerste slachtoffers reeds gevallen Besehuldiging steun Zionisme inas te veel De Roemeense delegatie heeft gisteren de conferentie in Boedapest van 67 commu- ;iiistische partijen verlaten. De delegatie is vandaag in Boeka- rest aangekomen. 1 De aanleiding van dit conflict was ien beschuldiging van de Syrische afgevaardigde dat Roemenië het Zio- oisme steunt. Tijdens de laatste Is- raëliseh-Arabische oorlog in juni j.l. iras Roemenië het enige communis tische land dat de betrekkingen met Israël niet verbrak. De Roemenen reageerden scherp yp de aanval van de Syriërs. Zij eis- Jen dat de Syrische uitlatingen niet in de notulen zouden worden opgeno men en dat de leider van de Syrische delegatie Kaled Bagdasj die de ge- PARTIJ WAPENS JUIST OP TIJD ACHTERHAALD wraakte passage uitsprak zijn ver ontschuldigingen zou aanbieden Een i schorsing van de conferentie voor een bemiddelingspoging bracht geen oplossing, waarna de Roemenen be sloten de conferentie voortijdig te verlaten. Kritisch standpunt De Roemeense delegatie had eer der blijk gegeven van een kritisch standpunt ten aanzien van de door de conferentie te nemen besluiten. De communistische topconferentie in Boedapest wordt gehouden ter voorbereiding van een conferentie van communistische partijleiders over de eenheid van het communis me. Op een dergelijke conferentie zou de houding van China moeten worden veroordeeld. Op de conferen tie in Boedapest werden reeds felle aanvallen gedaan op China. Een Roemeense woordvoerder deel de later mee dat zijn delegatie naar de Hongaarse hoofdstad was geko men „met de gedachte dat er menin gen zouden worden uitgewisseld op een wijze die normale betrekkingen tussen de partijen mogelijk zou ma ken. Er is echter geen gedachtenuit- wisseling geweest, er zijn partijen aangevallen en wij zijn gekant tegen elke aanval van dit soort". Noodzaak De woordvoerder vertelde voorts dat er geen enkele noodzaak be stond voor de Roemenen om te blij ven. De beslissing over de datum en plaats van een conferentie van com munistische partijleiders is van te voren al genomen. De Roemeense woordvoerder sprak voorts ook twijfel uit over 't nut van een dergelijke topconferentie. „Sinds 1957 is het aantal partijen dat aan dergelijke bijeenkomsten deelneemt steeds minder geworden en dat zal zo door blijven gaan tot het eind komt", aldus de Roemeense woordvoerder. Behalve de Chinese boycotten de communistische partijen van Alba nië, Noord - Korea, Noord - Vietnam, Cuba, Joego-Slavië. Zweden en Ne derland de co nferentie. Volgens de woordvoerder zullen door het incident de goede relaties tussen Roemenië en de Sowjet-Unie en andere communistische landen niet in gevaar komen. De andere deel nemers aan de conferentie in Boeda pest zyn vandaag bijeengekomen om te spreken over strategisch politieke vraagstukken binnen het kader van het Warschau Pakt. (Van onze Haagse correspondent) De drie zwaar gewapende jonge igenaars, die gisteren op de hoek 'an de Paviljoensgracht en de Stil le Veerkade bij een bliksemactie door twaalf rechercheurs zijn gear resteerd, hebben bekend, dat zij in de voorgaande nacht een inbraak ben gepleegd in een wapenwerk- van de Rijkspolitie in de e Schoolstraat. Daarbij maak ten zij tien pistolen, een revolver en 200 patronen kaliber 22 long-rifle buit. De patronen, de revolver en ne gen van de tien pistolen zijn inmid dels achterhaald en in beslag geno men. De drie jongemannen zijn in gesloten. Het zijn een 21-jarige ge deserteerde militair, een 29-jarige ipperman en een 20-jarige tegelzét- ;er. Ze staan bij de politie bekend ils inbrekers. De mannen zeiden, lat ze de wapens hadden gestolen >m ze voor een fors bedrag van de land te doen. De inbraak in de wapenwerk- ilaats had plaats in de nacht van op donderdag. Na de in- >raak zouden de drie zich onder neer hebben schuil gehouden op een adres aan het Oranjeplein. Actie Vandaar waren ze met een deel i'an de wapens als „monster" in de binnenzakken op weg naar 'n adres n de directe omgeving van de Stille Meerkade, om er te praten met een iventuele afnemer. Op korte afstand van deze ontmoetingsplaats sloeg de politie toe. Van vier kanten schoten zwarte p itiewagens toe. Twaalf politiemannen n burger overmeesterden de drie ge wapende jongemannen. Eén stak aarzelend de handen omhoog. De an deren werden in de boeien geslagen eer ze goed en wel begrepen wat er gaande was. Bij fouillering kwam het ene pi stool na het andere tevoorschijn. De WEERBERICHT Oostelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot norgenavond zwaar bewolkt en droog Weer maa. plaatselijk ook opklarin gen. Meest matige oostelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als Vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur). 2 MAART 1968. Zon op: 07.24; onder: 18.22. Maan op: 08.29; onder: 22.13. Hoogwater in Katwijk: 5.17 en 17.28; lé-agwater: 1.11 en 13.33. Dit nummer bestaat uit 28 pagina's rest werd teruggevonden bij huiszoe king. De wapens zijn afkomstig uit een vitrine in de werkplaats van de mees- tergeweermaker van de Rijkspolitie. Zowel de pistolen als de revolver wa ren niet-gangbare wapens. Ze werden bruikt by de instructie van adspi- rant- meestergeweermakers, maar ze waren wel degelijk in bruikbare staat. De patronen waren weggeborgen in een kast tegenover de vitrine. Ze zou den bestemd zijn geweest voor ge bruik door een politievereniging. Er is nog lang geen rust op het radicale front. Dat bleek uit diverse berichten. Het staat nog niet vast of de radi calen in de ARP de partij zullen verlaten of niet. Zij zijn het er niet over eens. In ieder geval wenst een aantal radicalen, dat het overleg in de Groep van Achttien met KVP en CHU wordt gestaakt, nu vier radicalen uit de KVP zijn getreden. Zoals gemeld is een meerderheid van vijf leden van het Amsterdam se KVP-bestuur afgetreden. Ze be dankten als lid van de KVP. Vyf KVP-leden van de Provinciale Staten in Limburg hebben ook hun lidmaatschap van de KVP be ëindigd. Zij blijven echter lid van de Provinciale Staten. Als een nieu we fractie zullen zij hun werk voortzetten. Tot grote ergernis van de KVP-Limburg, die het uittreden onbegrijpelijk en onjuist acht en de vijf statenleden zal verzoeken de zetels ter beschikking te stellen. De KVP-fractieleider in de Rotter damse raad heeft zyn partijgenoot mr. dr. C. W. Couwenberg voorlopig uitgesloten van fractieberaad. Dat gebeurde, omdat mr. Couwenberg in een interview had verklaard persoonlijk van mening te zijn, dat voor de leden van het Democra tisch Centrum (waarvan hij ook deel uitmaakt) de tijd van afsplit sing is aangekomen. De voorzitter van KVP-Groningen heeft bedankt als partijlid. De heer Van Ruiten uit Gouda heeft zich teruggetrokken uit de KVP-fractie in de Goudse raad en uit de KVP-fractie in de Provin ciale Staten. Daarentegen heeft de voorzitter van de Friese bond van de KVP gezegd, dat er m zijn gewest zeer waarschijnlijk geen radicalen uit de partij zullen stappen. Vanavond valt besluit over nieuwe partij i De uit de K.V.P. getreden radl- 4 4 calen, in de Tweede Kamer ver- 4 t tegenwoordigd door de heer 4 4 Aarden c.s., komen vanavond in 4 Utrecht bijeen. Verwacht wordt, 4 4 dat tegen middernacht het be- 4 4 sluit tot oprichting van een eigen 4 i politieke partij zal worden aan- 4 4 gekondigd. Ook zal men enkele 4 4 bijlagen uitgeven, waarin het 4 4 standpunt ten aanzien van radi- f 4 cale en uitgetreden katholieke 4 4 vertegenwoordigers in lagere ver- 4 4 tegenwoordigingen gemeente- 4 4 raden, provinciale staten etc. 4 4 wordt verduidelijkt. De heer Aar- 4 4 den is in het kamerdebat van 4 4 gisteren nogal belaagd over het 4 4 feit dat hij niet aftrad als kamer- 4 4 lid. Om de verwarring hierover 4 in het land weg te nemen, komt j) 4 er nu dus een standpuntbepaling 4 van de uitgetreden radicalen. 4 t De lancering van liet vijfde Orbi ting Geofysica! Observatory, de OGO- V van de basis Kaap Kennedy is uit gesteld tot maandag a.s. Aanvanke lijk zou het 605 kg wegende ruimte vaartuig gistermiddag zyn gelan ceerd. In deze OGO bevindt zich een in Leiden ontworpen apparaat voor de meting van elektronen in de kos mische straling. By een geslaagde lancering zou dit apparaat het eer ste Nederlandse wetenschappelijke instrument in een kunstmaan in de ruimte zjjn. Gisteren werd eerst tot een uitstel van een etmaal besloten en later tot een uitstel tot maandag. Er waren technische moeilijkheden opgetreden met de overigens zeer betrouwbare Atlas-Agena-raket. OPLICHTER INGEREKEND (Van onze Nymeegse correspondent) Een inwoner van Ryswijk, die zyn intrek nam in een pension in Nij megen en het respect van al zyn huisgenoten afdwong door in drie weken tijd voor meer dan f 11.000 aan bestellingen in de stad te doen, heeft gisteren zyn kamer opgezegd, omdat hem andere woonruimte was aangeboden: een cel in het politie bureau. Zyn meisje heeft de bontjas, die zij van hem had gekregen, weer ingeleverd en een vrachtauto heeft het restant van de spullen opge haald. De man bleek een 27-jarige foto graaf uit Rijswijk te zyn, die al door de politiekorpsen van Zwolle en Franeker werd gezocht wegens oplichting. Drie weken geleden ves tigde hij zich in Nijmegen en begon in hoog tempo met de herhalings oefeningen, waarvan tien winkeliers het slachtoffer werden. Toen de politie gisteren op huis bezoek kwam, arriveerden er in zijn pension juist foto-apparaturen ter waarde van f 1.900 en flessen drank voor f 125 Het Britse Hogerhuis heeft gisteren na een debat van bijna twaalf uur de immigratiewet voor de Gemenebestlanden, die moet voorzien in het stopzetten van de toevoer van immigran ten uit oost-Afrika, aangenomen. De wet is vandaag van kracht geworden, nadat Koningin Elizabeth haar handtekening onder het wetsontwerp had gezet. De eerste slachtoffers van de nieu we Britse immigratiebepalingen zjjn gisteravond op het vliegveld van Nai robi teruggekeerd. Enkele Aziaten met biljetten voor vluchten naar Londen kregen van luchtvaartem- ployé's te horen dat ze speciale in- reiscertificaten of werkvergunningen nodig hadden. De employe's zelden dat deze be paling volgens uit Londen ontvangen instructies gold voor alle personen met een in Kenia. Tanzanië. Oegan da. Zambia of Malawi uitgegeven Brits paspoort, die naar Engeland willen emigreren. Onder diegenen die werden teruggestuurd bevond zich een Keniase regeringsambtenaar wiens vrouw en kinderen al acht maanden in Londen wonen. In Nieuw Delhi eisten gisteren In diase parlementsleden India's terug trekking uit het Gemenebest en na tionalisatie van Britse bezittingen als vergelding voor de nieuwe Britse im migratiebepalingen. De minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, Ba- gat. verklaarde dat de regering het volste begrip heeft voor de bezwa ren van de parlementsleden tegen wat hij noemde „de grofste vorm van rassendiscriminatie". De tijdens een stormachtig debat geopperde sugges ties zouden, naar hij zei, worden overwogen wanneer alle consequen ties van de Britse maatregelen duide lijk waren. Kenia De regering van Kenia heeft nieu we beperkingen opgelegd aan Aziaten met Brits paspoort. Deze moeten voortaan een geldig visum hebben voordat zy Kenia weer kunnen bin nen komen. De maatregel geldt voor alle Aziaten, van welk land zy hun reis ook beginnen. Britse onderdanen die in Engeland geboren zijn, vallen er niet onder. Eerste positieve resultaat UNCTAD De scheepvaartcommissie van de Wereldhandelsconferentie (UNCTAD) te Nieuw Delhi heeft zich gisteren geschaard achter een aanbeveling, de macht te beperken van de scheep vaartmaatschappijen om zonder raad pleging van de gebruikers de vracht tarieven vast te stellen. De aanbeveling, welke is voorge legd aan de plenaire zitting van de Wereldhandelsconferentie, is het eerste positieve resultaat na vier we ken confereren. ADVERTENTIE Staking Finse verpleegsters Een staking door Finse verpleegsters, die acht dagen aan de gang is, heeft zicht gisteren tot 7 andere steden uitge breid. Het aantal stakende verpleeg sters is daarmee op 8.000 gekomen. De zusters willen een salarisverho ging van 35% ovei 2 jaren. Zij zyn van plan de staking uit te breiden tot 10.000 personeelsleden van ziekenhui zen in 30 steden. Er wordt nu in 17 steden gestaakt. De Westduitse Klaus Degenhardt büttel (bij Brunswijk) knutselt graag met lucifers. Zijn meester stuk is een replica van de „Santa Maria", het schip waarmee Co- technicus tumbus naar Amerika voer. Hij Waten- gebruikte er tienduizend lucifers voor, die hij in tweehonderd uur in een schip omtoverde. Thans is hij bezig aan een Hollandse mo len. Kom de MOBYLETTE bekijken by GERIL HMSMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden le aanbetaling plm. f 85,Restant plm. f 15, per maand te financieren in 6 - 12 - 18 - 24 maanden. ADVERTENTIE bij KAMSTEEG Gladiolenstraat 39, dag. 818 u„ zat. 1018 u„ zo. 1418 u. Men meent dat deze nieuwe eis is gesteld naar aanleiding van geruch ten dat bepaalde Aziaten de laatste weken naar Engeland zijn vertrokken om daar een domicilie te vestigen voordat dat onmogelijk zou worden, en daarna naar Kenia waren terugge keerd. Een groep Aziaten uit Kenia met enkele-reisvliegbiljetten naar Londen wil de beperkende immigratiebepalin gen trotseren en het komende week einde naar Engeland vliegen in de hoop. de wettigheid ervan voor de rechter te kunnen betwisten. Ze heb ben geen visum voor terugkeer naar Kenia. Britse functionarissen hebben in besprekingen te Nairobi de Keniase regering ertoe pogen te bewegen niet meer Aziaten tot vertrek te dwingen dan Engeland onder de nieuwe wet kan opnemen. Er zijn aanwijzingen dat Kenia de zaak niet zal forceren en de vervanging van Aziaten in de lage inkomensgroepen geleidelijk aan zal doorvoeren. ADVERTENTIE VOOR bloemzaden (230 soorten), ZAAD groente/kruidenzaden, gras zaden in 7 soorten, kweek - turfpotjes. broeibakken en -kastjes, vaste planten, hees ters. bolbegonia's, dahlia's, gladiolen en fresia's, teveel om op te noemen MEST Koemest, gemalen, ge droogd; strooien, water en klaarSpeciale kunst- mesten, o.a. voor rozen* Compost voor grondverbe tering. Kalk. GEREED- Harken, spaden, kruiwagens, SCHAP hand- en motormaaiers in grote keuze; modern ge reedschap voor liefheb bers ADVIES door vakmensen, weet heeft Niniw. Rijn SO Tfn 20824 (01710) ADVERTENTIE teuwo Woensdag j.l. had alhier eene vergadering plaats van hen die belangstellen in de oprichting van eene „Harmo nie", welke vergadering door een 40-tal personen werd bij gewoond. Eenige voorstellen betreffende het verkrijgen der voor de uitvoering van het plan vereischte gelden zullen op eene volgende ver gadering worden besproken. (Advertentie) Door voor- deeligen inkoop van eene groote partij lakens en bux- kings in alle kleuren en kwa liteiten in staat gesteld wor den deze tot buitengewone lage prijzen verkocht, A. Reinke, oogstraatWijk no. 4 (thans no. 4).

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1