„De vijanden" film van Hugo Claus NEDERLANDS-BELGISCHE PRODUKTIE Risico's gespreid TELEVISIE LUBKE ZAL VERKLARING AFLEGGEN Tv-programma voor Spaanse gastarbeiders DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 8 (Van een onzer redacteuren) Jan Vrijmans filmproduktiemaatschappij „Cineproductie" heeft zich tot taak gesteld in de komende jaren een groot aan tal Nederlandse speelfilms uit te brengen. Een op het eerste gezicht gevaarlijke onderneming. Tot nu toe immers was de Nederlandse filmindustrie een soort niemandsland, waarin iedere vrijbuiter -naar hartelust kon jagen als hij maar in staat was de (altijd zeer hogeentreeprijs te betalen. Velen hebben het gokje gewaagd, maar slechts heel zelden kwam er iemand met een aanvaardbare buit thuis. eerden een verbitterde en wrede strijd leveren. Een sterk uitgangs punt voor een inderdaad sterk sce nario. Hugo Claus heeft het gesohre- ven met een fijn gevoel voor wat ver koopbaar is. Daar zal het immers in eerste instantie om draaien, wanneer men tot een geregelde Nederlandse speelfilmindustrie wil komen. De pro- cïukten, die worden afgeleverd, moe ten verkoopbaar zijn. Aan een pu bliek, dat bereid moet wor den gevonden om televisie en huis kamer te verlaten om in de bioscoop het werk van de Nederlandse filmers te gaan bekijken. Hugo Claus heeft in eerste instan tie de goede grondstoffen voor een goed verkoopbaar filmisch menu ge bruikt: een reëel verhaal, avontuur lijk van opzet, met wat spanning, een scheutje sex en harde werkelijkheid. In zijn uitwerking heeft hij schok kende effecten niet geschuwd. Alles bij elkaar dus voldoende eigenschap pen voor 'n aanvaardbare film. Wat 't ook wel geworden is, al zijn wij met de filmische uitbeelding wat minder gelukkig dan met de opzet. Desondanks belooft Jan Vrijman ons in een communiqué, dat hij ge regeld Nederlandse speelfilms zal gaan uitbrengen. En de op interna tionaal niveau werkende Rob Hou wer die binnenkort met „Profes sor Columbus" in de bioscopen ver schijnt heeft zioh onlangs in de zelfde geest uitgelaten. Hoe zullen zü kunnen slagen, waar anderen steeds faalden? Beiden wil len de oplossing zoeken an een sprei ding van de risico's. Jan Vrijman zegt letterlijk „Cineproductie beoogt door te streven naar co-produkties, vooral met andere kleine filmlanden, mede te werken aan het bereiken van een continu Nederlandse speelfilmindus- Met Belgen De eerste speelfilm, die hij volgens deze richtlijnen heeft vervaardigd, is vandaag in negen Nederlandse thea ters waaronder Studio in Leiden in première gegaan. Hij is tot stand gekomen in samenwerking met een Belgische producent, waardoor de reikwijdte meteen al aanmerkelijk is vergroot. Voor scenario, dialogen en regie te kende de veel in ons land werkende Vlaming Hugo Claus. Zyn film is in middels in België al in roulatie. Vol gens de eerste berichten is hij daar goed ontvangen en blijft de belang stelling aanhouden. Het aantal boe kingen heeft de honderd reeds over schreden. Ondertiteling Drie mannen En dan is nu de beurt aan Neder land om kennis te maken met „De Vijanden". Het is het verhaal van drie mannen, die tijdens het vermaar de Ardennenoffensief van Von Rund- stedt in 1944 door het toeval by el kaar worden gebracht. Een Ameri kaanse soldaat, 'n Antwerpse jongen en een Duitse sergeant zwerven door het noodlot gedwongen tezamen door de bossen, waarin Duitsers en gealli- ADVERTENTIE Lust voor 't oog. 59 cm beeldbuis. Zwart/wit. Mat notehouten kast. Opvallend geringe diepte. Alle knoppen en toetsen zijn bijeengebracht op één metalen strip (uiterst rechts). Voorzien van ettelijke automatische functies. Zoals beeldbreedte en -hoogte. f799,- Het is een wat vreemde gewaar wording een Nederlandse film tegen te komen, die van het begin tot het einde 'n volledige ondertiteling heeft maar dat is een logisch gevolg van een (gelukkig) consequent doorge voerd standpunt: Duitsers spreken Duits, Amerikanen Amerikaans en Belgen Frans. Hugo Claus kon zo consequent zyn door een internatio nale rolbezetting: de Amerikaanse acteur Del Negro naast de Nederlan der Fons Rademakers (de Duitse ser geant, die ook Engels spreekt) en de Belg Robbe de Hert, Ida Bons speelt in het Frans een klein, maar ftfn rol letje van een boerendochter. Bezwaren Waar onze bezwaren schuilen? Die spitsen zich toe op drie punten. Ten eerste blijven naar ons gevoel de hoofdpersonen wat teveel aan de op pervlakte zweven. We weten het, zij zfjn figuranten op het gruweUjk oor logstoneel, maar zy zyn toch ook mensen, van wie wy zo graag zouden weten, waar zy vandaan kwamen en wat hun denken en doen beïnvloedt. Claus laat ons wat dat betreft nogal in het ongewisse. Daarnaast ontwikkelt het verhaal zich nogal traag. Sommige weinig terzake doende scènes houdt hy on nodig lang aan. waardoor er een ver traging ontstaat, welke de benauwend spannende sfeer teloor doet gaan. Tenslotte begrijpen wy niet, waar om Claus zo plotseling een Ameri kaanse generaal met vier senatoren in zyn jeep uit het niets laat opdra ven. Byna onmogeiyke passanten in een omgeving, waar achter elk van de talloze bomen de dood schuil kan gaan. Of is in zo'n onwezenlijke si tuatie al het onwezenlyke mogeiyk? De Belg Robbe de Hert en de I inzetFons Rademakers, eens re- Amerikaan Del Negro als de Ant- gisseur van Hugo Clans' scenario, werpse jongen en de Amerikaan- hier als de Duitse sergeant onder se soldaat in „De vijanden". Deregie van Claus. Geen striptease in kooi met leeuw in Amsterdam Miss Xenia. een Duitse danseres mag in de Amsterdamse nachtclub „Casino" geen striptease uitvoeren in een kooi waarin zich ook een leeuw bevindt. Burgemeester mr. I. Samkalden heeft het optreden verboden. Het is de tweede keer dat de burgemeester een stokje voor een dergelijk strip- tease-nummer steekt. Enkele maan den geleden kreeg een in Haarlem geboren striptease-danseren geen ver gunning zich in een nachtclub aan he Thorbeckeplein in een kooi met twee leeuwen van haar kleding te ontdoen. Beide striptease-danseressen hebben elders in het land wel in nachtclubs mogen optreden. Burgemeester Sam- kaïlden stolt zich op 't standpunt dat de nummers die zy brengen niet in nachtclubs maar in oircussen thuis horen. Dit in verband met het gevaar verbonden is. Na beschuldiging „kampenbouwer" De 73-jarige Westduitse president Lübke zal vrijdag as. in een rede voor radio en televisie reageren op de herhaaldelijk geuite beschuldiging, dat hy in de Tweede Wereldoorlog betrokken is geweest by de bouw van barakken voor concentratiekampen Dit heeft het bureau van het staatshoofd gisteren bekendgemaakt nadat het kabinet zich met de kwes tie had bezig gehouden. De presi dent had de ministers laten weten, hoe hy in grote trekken zyn verkla ring zou willen opstellen. Naar in politieke kringen m Bonn verluidde vonden enkele leden van het kabi net de opzet van de rede te breed. Regeringswoordvoerder Diehl ver klaarde dat de regering na de ver klaring van het. staatshoofd ook haar standpunt in deze kwestie bekend zal maken. Diehl zei dat het kabinet by zijn advies blyft, dat president Lübke naar aanleiding van de tegen hem ingebraohte beschuldigingen niet een proces moet beginnen. Een dergelijke rechtszaak zou jaren kunnen duren en het zou de Oostduitse communis ten veel gelegenheid voor propagan da bieden. Volgens persberichten zou Lübke er bovendien biykens uit latingen tegenover derden niet ab soluut zeker van zyn, dat hij des tijds het gewraakte stuk niet heeft ondertekend. Van regeringszyde is steeds gezegd, dat de handtekening van Lübke zou zijn vervalst. (Van onze Eindhovense correspondent) Sinds gisteren hebben 700 Span jaarden, die werkzaam zyn by Phi lips, hun eigen televisie. In de woon oorden by Eindhoven en Maarheeze zal voortaan drie maal in de week via een gesloten circuit het volledi ge programma van de Spaanse tele visie worden vertoond, dat eerder in Spanje is uitgezonden. Het betreft niet alleen ontspanningsprogram ma's maar ook journaals, actualitei ten e.d., een totaalprogramma dus. De opnamen worden vanuit Spanje overgevlogen, zodat het altyd zeer recente programma's betreft. Men verwacht by Philips een grote toe vloed van Spaanse arbeiders elders In het land. Zolang de ruimte dit toelaat, heeft men daartegen even wel geen enkel bezwaar. Den Haag wil een eigen tv-station (Van onze Haagse correspondent) Vyf gemeenteraadsleden hebben onder aanvoering van het P.v.dA..- lid Chr J. Buytendyk by het college van B. én W. een initiatiefvoorstel in gediend. dat beoogt te komen tot de oprichting van een regionaal radio- en televisiestation. Van een centraal punt in Den Haag uit zou dit station voorlopig gedurende bepaalde tyden per dag culturele en voorlichtende programma's voor de agglomeratie en mogelyk zelfs voor een groter deel van de provincie dienen uit te zenden. De raadsleden vragen than6 reeds f 15.000 uit te trekken om een onderzoek naar de mogeUjkheden te kunnen beginnen. Filmfestival Van donderdag 23 mei t/m zon dag 26 mei zal in Den Bosch het „Benelux Filmfestival 68" worden gehouden, waarvoor Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ama teur- en beroepsfilmers films kunnen inzenden. De amateurfilms zullen worden beoordeeld door een jury waarvan ing. M. Tans, bestuurslid van de „Nederlandse organisatie van ama teurfilmclubs." voorzitter zal zyn. De jury in de afdeling professionele films zal worden voorgezeten door de filmcriticus Jan Blokker en zal verder bestaan uit Charles Boost en de Belgen Harry Kümel. Emile De- i gelin en Henri Storck. NEDERLAND 1 AVRO 10.01 1 10.40 i 10.45 i Pipo de clown Nieuws De vliegende non (kleur) Bali in kleur (kleur) Journaal en weerbericht AV'RO's Televizier Een'scène in de nacht Muziekmozaïek Laatste nieuws Sluiting NEDERLAND 2 TROS 7.00 uur Nif Wereldkampioenschappen kunstryden Pipo de clown 10.00 i 10.30 1 10.35 i Van gewest tot gewest Internationaal agrarisch nieuws Journaal en weerbericht En de vrouw die kiest een heer. Voyage to the bottom of the sea Bisschop Zoa uit Kameroen Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 Hilversum 2 Eerste nummer van Accent verschenen (Van onze Amsterdamse correspondent» Hoe stierf Stalin junior? Van I links tot rechts Cairo wil praten Hul6kes kan ook niet toveren. Dat zyn de koppen op de omslag nieuwe opinieweekblad „Accent", waarvan het eerste daag is gedistribueerd. „Accent" is een uitgave van de La ge Landen N.V. waarvan oud-v admiraal L. E. H. Reeser directeur j la. Als hoofdredacteur treedt op de heer C. Bouer, die tot voor kort lid I de hoofdredactie van Elseviers 1 weekblad was. .Accent" zal wat uiteriyk betreft ln de tydschriftkiosken niet erg op vallen. Het formaat is dat van Else vier, Time en Der Spiegel en de in deling heeft eveneens veel van deze bladen weg. Het blad heeft het copy- wright verworven van het Engelse zondagsblad The Sunday Times. Het zegt zich niet bewust als links of rechts te villen opstellen streven naar een objectieve informa tie. In het eerste nummer staan onder andere bydragen van de journalisten S. Hamburger, Bob Spaak en Ma rianne Bierenbroodspot. By de sa menstelling van de inhoud is ge poogd informatie te geven op ver schillende gebieden, waarby de for mule niet anders is dan die nig ander weekblad. Er is ook geen poging gedaan met sensationele derwerpen extra ln de aandacht te komen. .Accent" verschynt ln een oplage van 50.000 exemplaren. Biafra Pa nor ami ek bracht gisteren een belangwekkende reportage over Biafra, dat zich heeft vrijge maakt en dat met zyn 14 mil joen inwoners een verbitterde strijd voert voor zijn onafhan kelijkheid. Het interview met de gebaarde en zo te horen uiterst intelligente regeringsleider van Biafra, was de hoofdschotel. Les amants" ir We kregen ook de film „Les amants" te zien, die in 1958 door de filmkeuring ontoelaatbaar werd verklaard, maar zes jaar later alsnog werd goedgekeurd, met dien verstande dat er een coupure moest worden aange bracht. Niet in de verregaande liefdesscène tussen Jeanne Mo- reau en Jean-Marc Bory. maar het dochtertje van de hoofdrol speelster moest eruit worden ge knipt. Overspel van een getrouw de vrouw vond de filmkeuring tot daaraan toe. maar overspel van een getrouwde moeder ging haar btykbaar net iets te verf Maar zie, deze sterk bekritiseer de en geïroniseerde ingreep om derwille van de filmkeuring, ia door de NTS, die niets met de filmkeuring te maken heeft, niet nagevolgd, zodat we in het be gin en aan het eind van de film het dochtertje toch nog even mochten zien! Songfestival finale Eurovisie Songfestival te zien. 300 juryleden uit 12 provin cies hadden tijdens vier theater voorstellingen in Nederland hun keus gemaakt uit zegge en schrij ve vier liedjes, gepresenteerd door zegge en schryve twee meis jes en twee jongens, geen won der dus dat de liedjes tegen zo'n overmacht moesten capituleren. Met grote meerderheid van stemmen eindigde „Morgen" (van Joop Stokkermans en Theo Strengers, gezongen door Ronnie Tober) bovenaan. De jury gaf echter Annemarie 9 punten en aan „Hé" 7 punten, terwyi „Mor gen" zich met 5 punten tevreden moest stellen, waarmee het der de werd by de deskundigen. Ron nie Tober gaat dus naar Londen, Hy weet zo'n liedje goed te brengen dat is een feit, maar Connie Vink bracht haar liedje ook goed en dat liedje was oi. beter. Brandpunt Het Extra-Brandpunt op Ne derland n had iets weg van een oude draaldoos. Eerst kregen we nog eens het beruchte gesprek tussen Schmelzer, Biesheuvel en Mellema te zien, en Brandpunt besloot met een herhaling van het interview dat Theo Koomen met Schenk en Verkerk had in Brandpunt-buitenspel. Beide TV-programma's veroorzaakten een vertrouwenscrisis, zoals u weet. Tussen belden in had Ad Langebent een uitvoerig gesprek met Schmelzer, op wie Brand punt nog nooit tevergeefs een beroep heeft gedaan. weerpraatje. 18.45 Act. m Het leger des Hells. uit de pro tea- 20.00 Wijd als de wereld: 22.40 Avondoverdenking. Salon*-*- J Studio. a. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 298 in IKOR; 18.00 Nws. 18.15 Radiojourn. Avondgebed AVRO: 20.05 Kunstkro niek. 20.30 Radiophilharmontsch ork.: In de pauze: plm. muzikale lez. 23.: klass. muz. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 1 MAART Hilversum 1, 402 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass. platenprogr. [7.30 Nws.; 7.32 Act. 7 50 Overweging; Voor de hulst Overweging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Mod. gram.] tijdschrif tenartikelen. briek. NRU: 14.30 Documentaire Halle. een plaatsje ln België 15.00 Von ken onder as: progr. over Nederlandse volksverhalen en volksgebruiken 15.30 Lichte grammuz. VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis: progr. voor thuiszitten den. 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Ber liner Festwochen 1967: mod. kamer- Informatie achtergronden :lek. het land; 12.26 Mede tuinbouw: 12.30 progr. (opn.). TROS: 15 00 semi-klass gram muz 15.30 uit ae school geklapt: gesprekken met Jonge- Ronnie Tober gaat ons land vertegenwoordigen op het zang festival in Londen. Het door hem gezongen liedje „Morgen" mu ziek van Joop Stokkerman en tekst van Theo Strengers kreeg van de jury 122 punten De van Connie Vink, de derde prijs naar dat van René Frank, de vier de prijs naar dat van Gonnie Baars. Het u)as nauioelijks een verrassing voor de kenners: de uitslag werd 's middags, tijdens de camerarepetities al rondge- Ronnie Tober, Gonnie Baars en Ronnie Tober wgs erg blij en toonde zich zeer verbaasd dat hij Nederland mag vertegenwoordi gen in Londen. jeugd. 17.15 Stereo: Lichte gram. z. 17.30 Sportkompas. 17.50 Actua- .20 Lichte gram muz. (8.30-8.35 De groenteman.) 8.50 Woordelijk van daag de dag. NRU: 9.00 Operafrag- (gr.)AVRO: 10.00 V. d. kleu Hilversum 3, FM en 240 m VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.). NRU: 11.00 Nws. Licht gev. platenprogr. VPROt r automobilist* TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS/NOT: 10.20-12.00 S ch ooi tele- Isle. NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: rade. 19.33 Tellxer, een Jong tijdschrift. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Stu dio Uno: showprogr. uit Rome. 21.10 In kleur: Bonanza. TV-feullleton. Op de foto v.l.n.r. Connie Vink, j tweede prijs ging naar het liedje 1 fluisterd. René Frank. 10.10 tplatenprogr. land- 'en tuinbouw. 12 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor dc landb. 12.40 Joegoslavische volks- muz. (gr.). 12 49 Recht en slecht, lez. •11.02 .55 Beursber. NRU: 12.00 Bil wereld: informatief progr. 12.26 Mede delingen t schappen kunstrijden te C Nederland II - r gehoorgestoorden. 19.25 Open oog; r het vrije weekend. 20.00 Jour-r Aslh. liefdadigheldsprogr. 21.05 Bassey I NTS: 22.25-22.30 Journaal. De VARA-functionarissen J. L. de Troye en H. de Heus zyn onder scheiden met de ridderorde van Ver dienste dei- Italiaanse Republiek. Dit als biyk van waardering voor 't feit dat de VARA 2% jaar geleden het initiatief nam tot het uitzenden van radioprogramma's voor buitenlandse arbeidskrachten

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5