breng nu meer romattiifk in huis voor guldens minder! 17.50 23.50 KNAKWORST Leidse zoölogen naar Suriname en Australië witte weken zijn voordelige weken in de 47 98 119 82 49 79 89 Vele maanden op pad voor studie fauna en verrijking collectie Ook voor anderen Kwaken door de computer Driemaal j zoveel nodig Blaiberg weer in praktijk? 2P7 pagina 12 leidsch dagblad DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 D Twee medewerkers Natuurlijke Historie Twee Leidse zoölogen, dr. G. F. Mees en drs. M. S. Hoogmoed, vertrekken binnenkort resp. naar Australië en Suriname om bepaalde aspecten van de fauna aldaar te bestuderen en mate riaal te verzamelen, dat voor een groot deel de collecties van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg zal gaan verrijken. Eerstgenoemde medewerker van dit museum is conservator van de afdeling vogels, de andere conservator van de afdeling reptielen en amphibieën. De directeur van dit museum prof. dr. L. D. Brongersma ziet natuurlijk met welgevallen deze uitbreiding van zijn reeds bij zonder omvangrijke en gevarieerde verzameling tegemoet maar breekt zich anderzijds ook het hoofd over het probleem, hoe deze uitbreiding ruimtelijk is op te vangen in een museum dat nu al over slechts een derde van de vloeroppervlakte beschikt die nodig zou zijn om de collectie bevredigend onderdak te geven. Het Leidse museum beschikt over wel enig Australisch fauna-mate riaal, maar welvoorzien is deze col lectie niet. ZIJ stamt uit de jaren 18401850 en ia nadien praktisch niet meer aangevuld. Toch is deze fauna van belang in verband met het aangrenzende Indonesische gebied, waarop hert; museum zich in de loop der jaren zeer sterk heeft georiën teerd. Dr. G. F. Mees heeft thans, mede dank zij goede persoonlijke re laties, vergunning gekregen om in Weet-Au6tralië dieren te verzamelen, waarbij zUn belangstelling in hoofd zaak zal uitgaan naar vogels en zoet watervissen. Deze expeditie is daar naast financieel mogelijk gemaakt door een subsidie van de Melchior Treub Stichting voor Onderzoek van de Tropen, de voormalige Stichting Buitenzorgfonds. De bijzondere relaties van dr. Mees bestaan hierin, dat hij zelf, na een Leidse studie, een reeks van Ja ren staflid van een Australisch mu seum is geweest. Dank zij daar op gedane connecties kon hij zich de moeilijk te verkrijgen vergunning verwerven, fauna-materiaal te ver zamelen. Zijn vergunning heeft ech ter alleen betrekking op West Australië, dat overigens al ongeveer negentig maal zo groot is als Neder land, een fors gebied om in slechts negen maanden te „bewerken". De eerste zes weken van deze periode van negen maanden hoopt dr. Mees In het noorden van zijn „jachtgebied' werkzaam te zijn, waarna hij afzakt naar het midden en zuiden, waar weer een geheel andere fauna te vin den ls. Dr. Mees hoopt een deel van zijn tochten te kunnen maken in gezel schap van Engelse collega's, die te zelfdertijd een expeditie in dit ge bied hebben georganiseerd. Zoals gezegd gaat de belangstelling van dr. Mees in de eerste plaats uit naar vogels en zoetwatervissen, maar hy zal ook ander materiaal bijeen brengen voor andere zoölogen, onder wie dr. Brongersma die „een paar honderd schildpadden" nodig heeft. „Nou ja, dat is misschien wat veel, maar twintig moet ik er toch zeker hebben", zegt de museum-cürecteur die ln de loop der jaren een ware passie voor schildpadden heeft ont wikkeld. Dit verzamelen voor anderen is overigens niet zonder belang. „Als verzamelaar krijg je pas een goede naam door wat je voor anderen mee brengt. De buit voor jezelf daar weet je alleen zelf van". En per slot van rekening is ook voor een wetenschap pelijk onderzoeker een „naam" van belang, al zou het alleen maar zijn omdat dit hem mogelijkheden voor zijn wetenschappelijke arbeid kan openen. Persoonlijke waarneming Voor de vangst van vogels zal dr. Mees gebruik kunnen maken van een stofhagelgeweer, waarmee hij reeds veel ervaring heeft opgedaan. Zijn vangsten zal hij zelf moeten prepa reren, na eerst nauwkeurige notities gemaakt te hebben van gegevens die daarbij verloren gaan, zoals maagin houd, gewicht etc. Bij museummate riaal dat uit aankoop of door ruil is verkregen, ontbreken dergelijke gege vens meestal, en toch zijn zijeven als de persoonlijke aanschouwing van het leefmilieu en het gedrag van de dieren, van groot belang voor de zo oioog. Dr. Mees zal proberen zijn bult zo snel mogelijk naar Nederland te ver zenden. Dit geschiedt per schip, en dat levert het nadeel op van vertra gingsmogelijkheden, omdat er in Australische havens nogal eens ge staakt wordt, Medio maart hoopt dr. Mees, die zijn (Australische) echtgenote en Tijdens zijn verblijf in Su riname zal drs. Hoogmoed bandopnamen maken van het gekwaak van kikkers. Deze geluiden verschillen van soort tot soort en bij bastaard-die- ren zelfs van exemplaar tot exemplaar. Auditieve verge lijking van de geluiden stuit vaak op grote moeilijkheden, vooral wanneer de verschillen klein zijn. De bandopnamen zullen daarom later in een computer worden verwerkt en in beelden worden omgezet, waardoor een nauwkeuriger vergelijking en determinatie mogelijk is. Deze techniek wordt in Amerika reeds enige tijd toe gepast, maar voor deze zijde van de Atlantische Oceaan is dit Leidse experiment een primeur. twee kinderen per schip vooruit heeft gezonden, per vliegtuig naar zijn werkterrein te vertrekken. Na zijn verblijf in Australië hoopt hij nog via Nieuw-Zeeland en Amerika, waar hy musea zal bezoeken, naar Leiden te rug te keren in de hoop, dat dan een groot deel van zijn materiaal al zal zijn gearriveerd. In alle uithoeken Naar de West in plaats van de Oost vertrekt op 23 april drs. M. S. Hoogmoed, die ln Suriname reptie len en amphibieën gaat verzamelen tijdens een verblijf van zeven maan den. Ook hU zal na afloop musea in Amerika bezoeken. ZWO-subsidie prof. Lieftinck De Nederlandse Organisatie voor Z ui ver-W etenschappel ij k Onderzoek heeft prof. dr. G. Lieftinck, hoog leraar in de Middeleeuwse hand schriftenkunde en de westerse paleo grafie aan de Leidse Universiteit en aan de Vrije Universiteit in Brussel een subsidie verleend voor de voor bereiding van het tweede deel van de catalogus van gedateerde en dateer bare handschriften in Nederland. Het eerste deel van deze paleografische catalogus kwam in 1964 van de pers. De hoogleraar zal deze wetenschap pelijke arbeid verrichten ln samen werking met drs. M. de Haan, een paleograaf en Neerlandicus, verbon den aan de leerstoel der Nederlandse letterkunde van de Leidse Universi teit. Naar verwacht wordt, zal dit tweede deel van de catalogus nog dit jaar voor uitgave gereed zijn. Voor Suriname geldt groot deel hetzelfde als voor Austra lië, hoewel het toch een Rijksdeel is: het Leidse museum beschikt over weinig materiaal uit dit ge bied. Van de oprichting in 1820 af heeft het museum zich voorname lijk georiënteerd op Indonesië, waar welvoorziene collecties bestonden en wetenschappelijke onderzoekers en verzamelaars veel talrijker waren dan in Suriname. Het materiaal uit de West waarover het museum be schikt vermeldt meestal niet meer dan „Suriname" als vindplaats, het is bovendien in niet al te beste con ditie en de kleuren zijn, doordat de exemplaren minder vakkundig wer den geprepareerd en niet in het don ker bewaard, veelal verloren ge gaan. En juist kleurpatroon en om gevingbeschrijving zijn van belang voor het materiaal, dat drs. Hoog moed gaat bestuderen en verzame len. Het werkterrein van drs. Hoog moed zal zich uitstrekken van de kuststreken, waar hij Paramaribo als operatiebasis heeft, tot aan de zuidelijke grens bij Brazilië. Reservaten Veel van zijn werk zal nauw be trekking hebben op een onderzoek naar de wenselijkheid, in bepaalde gebieden natuurreservaten in het leven te roepen. Zelfs in nog weinig ontgonnen gebiede n als Suriname zijn dergelijke reservaten nodig om de rijkdom van de natuur onaange tast te laten. Zo heeft bv. het Bro- kopondoplan bijzonder grote veran deringen in de fauna in een groot gebied ten gevolge gehad. Een van die terreinen waarvoor men de stichting van een reservaat overweegt is het savannegebied van Sipaliwini aan de Braziliaanse grens, waar een proefboerderij is geprojecteerd voor slachtvee. De vestiging van een dergelijk bedrijf zou de fauna-stand sterk kunnen beïnvloeden en daarbij ernstige schade kunnen berokkenen. Verder zal drs. Hoogmoed onder zoek verrichten bij Albina, waar een broedplaats van zeeschildpadden te vinden is, bij de Tafelberg in cen traal Suriname, bij Oelemari in het uiterste zuidoosten en bij Coeroeni in het westen. Laatstgenoemde plaats is onlangs nogal in het nieuws geweest omdat naar het vliegveld aldaar troepen werden overgevlogen in ver- Tijdelijke maatregel Afsluiting van Korte Mare en Volmolengracht Aanstaande maandag wordt de Korte Mare aan de zijde van de Lan- gegracht tijdelijk afgesloten voor doorgaand verkeer. Als laatste ge deelte van de werkzaamheden aan de Langegracht moet het rioolnet daar van worden doorgetrokken tot ln de Korte Mare. Men verwacht over acht weken met het gehele Langegracht- karwei gereed te zijn. Het verkeer van de Maresdngel tar de Oude Singel ondervindt hier in geen hinder. Dit blijft gebruik maken van de overzijde van de Kor te Mare, waar het eenrinchtlngver- keer gehandhaafd blijft. Het verkeer de Oude Singel naar de Maresin- gel zal door middel van verkeersbor den vla Oostdwarsgracht - Lange gracht en Oude Herengracht worden omgeleid. De vorige week ingevoerde stop- parkeerverboden voor de Korte Mare op het gedeelte tussen Lange gracht en Oude Singel blijven ge handhaafd. Tevens wordt maandag het westelijkdeel van de Volmolen gracht voor het verkeer afgesloten, omdat daar een riool moet worden aangelegd. Na voltooiing hiervan wordt een definitieve bestrating op de Volmolengracht aangebracht. Er zal worden gezorgd, dat het verkeer hiervan zo weinig mogelijk hinder on dervindt. Alles in hetzelfde medaillon-dessin is modern romantisch en luxueus. De HEMA zorgt voor bij zonder lage prijzen! Kies uw kleur (rose, blauw of geel) en verwen uzelf met: 1-persoons medaillon bedgarnituur (laken en sloop) 2-persoons medaillon bedgarnituur (2-persoons laken 2 slopen) Medaillon gordijnstof, 120 cm breed, p.m. 3.75 Medaillon badhanddoeken, grote maat 3.75 Medaillon badlakens, heerlijk royaal 9.75 Medaillon washandjes 50 C. Medaillon gastendoekjes 1.- Medaillon badkamerkleedjes, anti-slip 5.75 Medaillon tafellakens,120x160 cm 6.75 In Leiden-Zuidwest Parkeerplaatsen en trottoir bij de Rijnlandflat Het braakliggende terreintje naast de Rijnlandflat op de hoek Churchil- laanVerdlstraat-Bachstraat wordt op het ogenblik in opdracht van ge meentewerken onder handen geno men. Langs de Rijnlandflat wordt een trottoir aangelegd, dat onmiddel lijk aansluit op het zebrapad in de Churchilllaan. Daarnaast, in de rich ting van de Verdistraat. komen twin tig parkeerplaatsen, die door een groenstrook van de straat wordt ge scheiden. Het betreft hier een tijdelijke voor ziening, omdat dit terrein in de toe komst wellipht gebruikt gaat wor den voor een voetgangers- en fiet serstunnel onder de Churchilllaan. band met het grensgeschil met Guy ana. Drs. Hoogmoed zal echter niet in het omstreden gebied zelf werken, wel aan de rand ervan. Voorts zal hij nog een tocht per korjaal maken op de Nickerie-rievier in het noordwes ten van het land. Door de lucht en per korjaal Het vervoer tussen de plaatsen van zijn studie zal met vliegtuigen ge- sohieden, deelt liften aan boord van toestellen van overheidsinstanties, deels aan boord van chartervliegtui gen. Dit kan in Suriname, waar zich midden in het oerwoud vele vlieg velden bevinden, juist omdat andere vervoersmogelijkheden veelal ontbre ken of te tijdrovend zijn. Drs. Hoogmoed zal ln het bijzonder studie maken van de kleine hagedis sen, de twaalf soorten gifslangen die in dit gebied voorkomen, en kikkers en padden. Het gaat hem ste plaats om catalogiseren en de stu die van de verspreiding, doch daar naast ook om vangsten die geprepa reerd zullen worden om de Leid se verzameling aan te vullen. Slechts de laatste weken van zij'n verblijf zal hij ook trachten enig levend materi aal te verzamelen voor studie van de levensgewoonten, de voortplanting en dergelijke aspecten, die moeilijk tij dens een betrekkelijk korte expeditie omder de loep kunnen worden geno men. De Surinaamse studiereis is moge lijk gemaakt door een subsidie van de Stichting Voor het Onderzoek van de Tropen WOTRO. Het Leidse mu seum bekostigt de uitrusting, de al cohol voor de conservering en de eventuele aanikoop van materiaal. Een deel van het onderzoek, in het Sipaliwinigebied', wordt verricht in samenwerking met twee Utrechtse bo tanici en een Utrechts geomorpho- loog. Drs. Hoogmoed hoopt de resultaten van zijn reis als aanvulling voor zijn reeds in de pen zijnde dissertatie te kunnen gebruiken. f Het Rijksmuseum van Natuur- lijke Historie barst al jaren uit f zijn behuizing aan de Raam- f steeg. De bouw van een geheel nieuw museum staat wel hoog op de urgentielijst, maar het zal f toch nog wel jaren duren, voor- dat tot de bouw kan worden overgegaan. De vloeroppervlakte van het huidige museum bedraagt onge veer 10.000 vierkante meter. Voor een redelijke behuizing is onge veer het drievoudige nodig. De huidige situatie laat al lang niet meer exposities van eigen bezit in eigen huis toe, terwijl een groot deel van het materiaal zeer moeilijk toegankelijk Is. Vandaar dat er van tijd tot tijd wel eens enige bezorgdheid bestaat wanneer het museum- bezit met belangrijke aanwinsten kan worden uitgebreid, hoe wel kom die aanwinsten ook uit we tenschappelijk oogpunt zijn. De harttransplantatiepatiënt, dr. Philip Blaiberg, maakt het zeer goed en kan zijn praktijk als tandarts hervatten „als zijn toestand zich op het huidige peil handhaaf i", aldus heeft dr. Christian N. Barnard ver klaard. NIERS GOUDKRONEN a 10voor5i HeMII.UirM.lJI bij 'ii flakon AMONIA bij 'n zak ZOUTE PINDA'S gardIh bij 2 rollen KASTPAPIER AFWASBAAR bij'nfles GREEN SPOT IgtWH»r.<:KTöT7l bij 'n flakon GLORIX van 78 voor.... 69 GOLDEN GARDEN ZILVERUITJES POT GOLDEN GARDEN DOPERWTEN MIDDELFIJN friese vlag GOUDBAND KOFFIEMELK LITERFLES EIKENBLAADJES ZAK ca. 230 GRAM84 MET TOTAAL 10 KROONTJES GRATIS TUM-TUM ZAK 250 GRAM89 MET TOTAAL 10 KROONTJES GRATIS WAFELDOEKJES 2 STUKS SAMEN79 MET TOTAAL 10 KROONTJES GRATIS ENKA-FLEX SP0NSD0EKJEK«72 GROOT 95 MET TOTAAL 10 KROONTJES GRATIS

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 12