Met DAF 55 moet men leren omgaan HOE BELEVEN R.-KATHOLIEKEN EN HERV. HUN GODSDIENST? EEN SOLIDE WAGEN VAN EIGEN BODEM, MAAR Henk van Zalinge Gebrs. van Ulden Garage Vliefwijk Plotseling uitzicht kwijt AUTO FOREHOLTE NV Vallen oude tradities en zekerheden weg? Diepgaand onderzoek i)UWD£,KUAU 2» FEBRUARI 1968 LLlDbGH DAGBLAD PAGINA H Van wegen, wagens, ivieien en wat - or - :o - bij - komt 1j| Met de motor van de DAF-55 zyn we gauw klaar: gewoon goed. Een aangepaste 1,1 liter motor uit de Re nault 8. Zeer modern, zeer doelmatig. Er schijnt een Fransman geroepen te hebben: „De DAF-55 is de beste Renault waarin ik ooit heb gereden". Laten we ons bij de DAF houden. De 55 accelereert zeer snel. Veel zwaardere wagens leggen het de eerste honderd meters tegen hem af. Een sterk punt, waarmee DAF een nieuwe groep zal aanspreken. En wat betreft de typische DAF-ryders: zij zullen in een nieuwe DAF-55 vaak de vreemde sensatie beleven de „stoerdere" weggebruiker achter zich te laten. Dit zijn de acceleratietijden: van 0 tot 80 in 13 sec.j van 0 tot 100 in 21 sec. Topsnelheid tevens kruissnelheid is 129 km/u. Hij loopt gemiddeld 111,2. De wagen veert uitstekend. Vooral dank zij de langs- liggende torsiestaafveren op de vooras. Deze veren hebben ook nog een torsiestabilisator om overhellen in bochten tegen te gaan. De achteras heeft schroefveren en is met een lange soepele veerweg uitgevoerd. De wegligging is ook in orde. Mits er zich geen bijzonde re rytechnische problemen voordoen. Anders gezegd: de DAF-55 raakt in „grensgevallen" sterk overstuurd. „Hy gooit zijn staart weg", heet dat in vakjargon. Alleen ervaren rij ders kunnen dit weer rechttrekken. Wat is een grensgeval? Dat ligt in iedere situatie weer anders. Kan bij een hoge snelheid zijn, of bij een lage. Kan afhangen van de gesteldheid van het wegdek, nat of niet. De ligging van een bocht, winddruk, staat waar in de banden verkeren of de manier waarop de bestuurder een bocht in zet. Enfin, een samenloop van vele omstandigheden. Nieuwe Ferrari BELGISCH AUTOPARK Verhaaltjes Er wordt vaak over dit punt overstuurd zijn heengepraat. Daar merkt de normale (DAF)rijder toch niks van, alleen maar ingewikkelde verhaaltjes van specialisten. Dat is niet juist. Iedere weggebrui ker, of hij nu ervaren is of niet, moet goed beseffen, dat ook hy in zo'n grensgeval terecht kan komen. De minder ervaren ryder is dan ge baat bij een auto, die zo evenwichtig mogelijk reageert. En dat de DAF 55 evenwichtig reageert, kan men on mogelijk zeggen. Oorzaak De oorzaak? De grote veerweg van de swing-asconstructie. Een differen tieel tandiwielsysteem, dat de aan- drtffkracht van de motor zo even wichtig mogelijk over de beide wie len moet verdelen) ontbreekt bij de variomatic. (Bij de DAF-racewagen is overigens wel een differentieel ADVERTENTIE M. BRINKS [Uw MTO-beklederJ Ie BINNENVESTGRACHT 1 i Kieteleffect om het af te leren - Wie het schakelen altijd ge wend is geweest, heeft bij de overgang op automatische trans- missie altijd moeite het voet werk daarbij aan te passen. De linkervoet, die daarbij door het ontbreken van het kop pelingspedaal op non-activi teit wordt gesteld, behoudt na melijk nog geruime tijd de nei ging om ook nog mee te willen doen. Hy is gewend stevig op het koppelingspedaal te trappen i en voert dezelfde manoeuvre uit op het rempedaal. Het gevolg i is dat de wagen sterk wordt af- geremd op een moment, dat dit helemaal niet wordt verlangd. Dit kan gevaarlijke situaties scheppen, omdat het achterop komend verkeer hierop niet ver dacht is. Ogenschijnlijk ligt het voor de hand. nu er slechts twee pe dalen overblijven dat het ene ~been gebruikt wordt voor het rempedaal, en het andere voor het gaspedaal, maar deze me thode is niet juist. Als er afge remd moet worden, moet tege lijkertijd het gas worden wegge nomen. D$ rechtervoet zweeft daarbij min of meer in de lucht en heeft vrijwel geen steun. Daarbij dient de remkracht soe pel gedoseerd te worden, zodat als het linkerbeen hiervoor wordt gebruikt, dit ook al geen steun geeft. Met twee min of meer z vende voeten krijgt het lichaam een zeer onevenwichtige toe stand, hetgeen men gemakeklijk aan de praktijk kan toetsen door zittend op een stoel de beide be nen van de' grond te heffen. Om een dergelijk labiel even wicht van het lichaam tegen te gaan, moet de linkervoet bij automatisch geschakelde auto werkeloos bly'ven. Om hieraan te wennen, advi seert NSU de linkerschoen tij- dens het rijden uit te trekken. Vooral voor dames schijnt dit een afdoend middel, omdat de rubber ribbels van het rempe- i daal op de ongeschoeide voet i een sterk kieteleffect hebben. Door aangebracht). De wielen worden elk via een eigen riem aangedreven. In mul zand, of op een nat wegdek houdt de DAF dus altijd twee aange dreven wielen. Als er goed gebruik wordt gemaakt, is dat een niet te versmaden voordeel. Is dit niet De Ferrari autofabriek heeft mee gedeeld. dat zij een nieuw prototype gebouwd heeft, dat tentoongesteld zal worden tijdens de autotentoonstelling in maart in Genève. Een woordvoerder zei, dat het nieu we type, genaamd Ferrari 250/p-5, een motor heeft van 2989 cc. 12 cilinders, 400 pk, gewicht 664 kilo, met vijf ver snellingen. plus een reserve versnel ling. Het koetswerk is gemaakt door de bekende Piininfajrina fabriek De woordvoerder sloot niet de mo gelijkheid uit, dat de nieuwe wagen dit seizoen gebruikt kan worden bij autorennen. Kort autonieuws ADVERTENTIE Hoofddealer voor Leiden en omstreken Verdamstraat 6 - Tel. 23041 overigens. Het interieur is strak en sober. De meters zijn goed aflees- en spiegelen 's avonds niet in de voorruit. Het ventilatiesysteem werkt goed, de kachel kon beter. Achterin hadden wij het gevoel op trapleer te zitten. De personen ons keken we in de kraag. Het dak is hoog. Men kan voorin zitten met een hoge hoed op. De bagage ruimte is redelijk. Of wij f6595 voor de DAF 55 te duur vinden? Ja en neen. Het is een solide wagen, met een voortreffelijke motor, keurig afgewerkt. Maar dat mag dan ook wel voor zo'n bedrag. Aan de andere kant kirygt men dat geld een variomatic. En dat is velen heel wat waard. 't geval, dan heeft men moeite om wanneer bijvoorbeeld een wiel door nattigheid in een bocht slipt het andere wiel de baas te blijven. Voor- u de DAF over meer motorver mogen beschikt. Men moet aan deze eigengereide eigenschap wennen. Men moet ermee leren leven. Geluidsinstallatie De auto maakt, vooral bij het optrekken, nogal lawaai. Dat is niet de motor, maar de variomatic. Er wordt beweerd, dat de DAF-mensen extra geluidsisolatie gaan aanbren gen. Hoe is de zit en de besturing de DAF 55? De semikuipstoe- len zijn (net als in de DAF 44) voor treffelijk en zowel in de hoogte als voren naar achteren verstelbaar. Men zit ruim en rustig achter het stuur. Men moet alleen te veel aan het stuurwiel draaien. De wagen stuurt te indirect. Het stuurwiel zelf is trouwens veel te groot. Zo groot, men by het instappen de knieën stoot. Dat hoeft toch echt niet. Hard trappen De DAF 55 heeft trommelremmen achter en royale schijfremmen voor. De circuits zijn gescheiden. Als een paar remmen het begeeft, blijft het andere werken. Prima remmen. Al leen met dit nadeel: men moet veel te hard trappen, voor men merkt, ze zo goed zijn. De pedaaldruk is veel te hoog. De DAF 55 is solide en netjes afge- erkt. Niets nieuws voor een DAF ADVERTENTIE Tijdens de jongste dooiperiode heb ben de automobilisten weer kunnen ervaren, hoe by inhaalmanoeuvres de voorruit ineens met opspattend blub ber kan worden bedekt, waardoor het uitzicht volledig wordt belemmerd. Dit geschiedt voonamelijk, wan neer een inhaler te snel weer naar rechts gaat. In de dooiperiode is het daarom gewenst een wat andere in- haaltactiek toe te passen dan op dro ge wegen. Men dient iets langer op de inhaal strook te blijven dan normaal, zodat de ingehaalde niet de volle laag van het opspattend wegvuil tegen de voorruit krygt. Het is vanzelfsprekend, dat met de ze langere inhaalweg rekening moet worden gehouden bij elke poging in te halen. De ingehaalde kan als afweermid del tijdig de ruitenwissers inschake len of in zyn snelste stand zetten, zo dra hij merkt dat iemand hem wil inhalen. Dikwijls zyn ruitensproeier en wisser echter niet in staat om de sneeuwbrei snel de baas te worden, zodat het vooral van de inhaler af hangt om dergelijke gevaarvolle si tuaties te voorkomen. ADVERTENTIE Hoofddealer van DAF voor: Katwijk, Valkenburg, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Sassen- heim en De Zilk Herenstraat 54-56 - Voorhout Telefoon 02532—7341 Kon. Wilhelminastraat 16, Katwijk, telefoon 017184299 In verband met de grote vraag naar de nieuwe Ford Escort, die de anglia is opgevolgd, is de dagpro- duktie van dit type in de nieuwe Fordfabriek te Liverpool opgevoerd van 500 tot 1000 stuks. Sinds 1958 wordt in het training center van General Motors te Rot terdam onderricht aan GM-dealers en hun personeel gegeven in alle tak ken van de automobieltechniek. De zer dagen kon de 10.000ste cursist worden gediplomeerd. Opnieuw heeft het Israëlisch au tomerk Sabra in Nederland een im porteur gekregen, nl. Sabra Import Nederland NV te Breda. Enkele ja ren geleden deed een Amsterdams garagebedrijf pogingen dit merk te introducen, hetgeen toen mislukte. Nadat Zweden van links naar rechts verkeer is overgegaan, zijn er nog altijd 63 landen (dat is een der de van alle landen ter wereld i, waar nog steeds links verkeer is. Behalve Engeland zijn dat o.m. Japan, Au stralië, Nieuw-Zeeland en India. De chansonnièr Elvis Presley heeft een privé-autopark van twaalf automobielen, nl. drie Rolls Royces, j twee Cadillacs, twee Mustangs, één Bentley, één Lincoln, één Citroen DS I 21 en twee niet met name genoemde I automobielen. Frank Sinatra doet het I iets bescheidener, hij beschikt ovei i slechts elf auto's. In de Amerikaanse staat Mas- sachutssets geldt sinds kort een be paling, dat als een automobilist on der invloed van alcohol een ongeluk veroorzaakt, ook de vriend of de caféhouder, die de brokkenmaker het laatste glas heeft geserveerd, straf baar is. Het Beilgische personenwagenparli bestond op 31 deoember van het vo rig jaar uit 1.667.000 voertuigen (eind ÏC. 1966: 1.529.000), waarvan 711.000 in Duitse origine. 467.000 van Fran- 221.000 van Engelse, en 121.000 in Italiaanse oorsprong. Er lopen thans 22.000 Dafs in België, 6000 Ja panse en 9900 Russische wagens. Het Nederlandse personenwagen park was op het eind van 1967 met 1.700.000 stuks slechts iets groter. In België zyn de autoverkopen In het vorig jaar ook weer iets gestegen 227.000 in '66 op 237.000. In Ne derland werden het afgelopen jaar 00 nieuwe personenwagens ver kocht. De meest verkochte automerken in België (met meer dan 10.000 stuks) zyn: 1. Fiat (24.450); 2. Renault (23.710); 3. Volkswagen (23.630); 4. Opel (23.250); 5. Duitse Fords (20.100); 6. Citroën (16.100)7. Sim- ca (15.300); 8. Engelse Fords (10.880) 9. Peugeot (10.770). DAF komt op de twaalfde plaats (in Nederland op do vierde) Let op de achteruit- rijders Rijdt men langs een rij met de neus naar het trottoir geparkeerde automobielen, houdt dan als het enigszins mogelijk is ruim afstand van deze stilstaande auto's. Men moet er namelijk rekening mee hou den, dat een van deze wagens de par keerruimte gaat verlaten en vaak ia dat met een dergelijke parkeerme- thode niet anders mogelijk dan eerst een eindje „blind" achteruit te ryden voordat de bestuurder de weg kan 's Avonds kunnen brandende ach» terlichten of ingeschakelde achteruit# rijlampen een aanduiding zijn, dat een auto de rij wil verlaten. Als de verkeersstroom het totaa^ verdient het aanbeveling zo'n achter- uitrijder een handje te helpen by het invoegen in het verkeer door even te stoppen. Zou u zelf voor zo'n gebaar ook niet dankbaar zijn? Verscheidene Engelse autobla den hebben handtekeningen van 300.000 automobilisten verzameld om te protesteren tegen de ingevoerde maximum snelheid van 70 mijl (112 km) per uur. De ex-wereldkampioen Graham Hill behoort tot de onderte# kenaars. Studierapport over godsdienstbeleving (Van onze Zwolse correspondent) Er zijn weinig r.-katholieken en hervormden bij wie oude tradities en zekerheden nog ongeschokt fungeren. Zelfs bij zeer kerksen is een aantal dogma's weggevallen en heerst een on verstaanbaarheid ten aanzien van de traditionele termen uit de schrift, de voorbede en de prediking. Deze onverstaanbaar heid hangt maar zeer ten dele samen met het al of niet kerks zijn. Dit is één van de conclusies, die men kan trekken uit een zojuist verschenen rapport over de gods dienstbeleving in Zwolle. Het is samengesteld door dr. C. J. Stra- ver, met medewerking van de studenten J. Verheul en B. van Dam in opdracht van het Con vent der dominicanen te Zwolle. Het uitgangspunt is geweest een onderzoek in te stellen naar de beleving van de godsdienst, zoals die op het ogenblik is. De vraag welke betekenis de on dervraagden aan de godsdienst toe kennen in hun persoonlyk leven, vromt de spil van het onderzoek Daarnaast werd echter ook een aan tal andere onderwerpen belicht. De paters dominicanen spreken er in het rapport hun vreugde over uit, dat het onderzoek zich dank zij de medewer king van de Hervormde gemeente ook heeft kunnen uitstrekken tot an deren dan rooms-katholieken. Onzekerheid Opvallend sterk blykt de onzeker heid bij de r. katholieke ondervraag den, slechts een klein aantal is zich aan het oriënteren, het zyn godsdien stige hetzij in humanistische rich ting. Men kan wel stellen, dat men onder de dertig jaar de meeste pro gressieven aantreft, die open staan voor nieuwe geluiden, hoewel er on der deze jongeren ook zyn die een opvallend „harde" houding aan nemen, Boven de dertig is men overwegend reeds vastgeroest in een tamelijk bur gerlek denkpatroon. Wie een moeilij ke jeugd heeft gehad of geconfron teerd is geweest met een duidelijke breuk in zyn levensontwikkeling, heeft meestal reeds bewust stelling genomen. Het is, zo zegt het rapport, alsof ten in sterke mate van de ene dag in de andere leeft en dit zo geruis loos mogelijk probeert te doen om vooral zichzelf niet te verontrusten. Zij beschouwen de kerk enerzijds als een steun, anderzijds en tegelijkertijd als iets wat ze niet zo belangrijk den. Een verklaring voor deze „dub belheid" is moeilijk te vinden. Mis schien ligt het aan de mentaliteit in deze landstreek. Op gebieden, die empirisch nabij zijn (kinderregeling, echtscheiding) kunnen ze aanmerke lijk progressiever zijn dan op ande re. Terreinen als hemel en hel hebben nauwelijks betekenis, tenzy als vage geruststelling want 'als burger wil men fatsoenlijk in sociale zin: ceptabel op aarde leven. Andere verschijnselen bevestigen deze ten dens. Het lijkt soms of er een soort ruilhandeltje met de kerk bestaat. „Als jullie mij vrijheid laten op het terrein van bijvoorbeeld gezinsrege ling en gemengde verkering, dan gen jullie eisen stellen op andere punten, zoals vrijdag houden, etc". God: helper in de nood Er is, zo bleek uit de ondervragin gen, een duidelyk verschil in godsbe sef naarmate de geïnterviewden meer of minder progressief zijn. Bij sterk traditionele ondervraagden fungeert God nog veelal als helper in de nood. Bij hen, die zich meer op de vernieu wing van het denken oriënteren, ls er veel meer bewustzijn van een be leefde aanwezigheid van God te con stateren. Voor velen is het besef van God ze ker geen zaak die een vitale rol speelt in het dagelyks leven, eerder het tegendeel. Men kan een aantal uitwendige plichten van het kerkelijk leven of eng dogmatische begrippen wel handhaven, maar los van de sa menhang met het geheel en met het leven. Die samenhang, zo zegt het rap port, is ook niet mogelijk zolang het vitale centrum zo onduidelijk en on ontwikkeld blijft. Het schept een on bevredigdheid - vaag en wellicht on bewust die zich ontlaadt in het on verstaanbaar worden van tal van kerkelijke en dogmatische termen en begrippen. Een groot deel van de on dervraagden is inderdaad bezig met zich te heroriënteren en beginnen daarbij met het zich bevrijden van zinledig geworden kerkelijke plichten. vormden, die by het onderzoek be-van het biechten en odfc van hel Mechanisme Het is merkwaardig, dat er eigen lijk geen grote verschillen in uit komst bestaan bij de hervormde on dervraagden (bovenstaande conclu sies betroffen r.-katholieken). Het gewoonte-mechanisme is ook bij de hervormden sterk, zij het dan dat 't niet bijv; de vrijdag, maar de zon dagviering betreft. Ook bij hen trof fen de samenstellers in ongeveer de zelfde mate moeilijkheden aan met de traditioneel godsdienstige termi nologie (Christus, voorbeschikking hel etc.). Het godsdienstige lijkt een even weinig rechtstreekse plaats in te nemen in het leven, ook al wordt Gods aanwezigheid voor zover be leefd, anders beleefd dan bij de r.-katholieken. Er komt, aldus het rapport, bij de hervormde onder vraagden zeker meer expliciet chris tendom aan te pas dan bij de r.-ka tholieken. Of het ook intenser beleefd wordt en in meer levensgebieden uitwer king heeft, valt te betwijfelen. Het is ook hier veelal een bidden uit noojl, „Godsdienst heeft wel iets met het leven te maken. God geeft wel lei ding", zeggen velen doch in het con crete leven kunnen z>y het niet aan wijzen en het wordt ook niet duide lyk, dat ze streven naar een erg in tense beleving daarvan. Bijbel lezen trokken waren, heel anders te liggen dan bij de r.-katholieken. De span ningen ontstaan dan ten opzichte van een traditie of sociaal groepsidee, die officieel nauwelijks erkend wordt in feite sterk ge bonden is. Ze betreuren sterk, dat het christelijke stempel op de samen leving aan het vervagen is. Zoals sommigen zich uitten: „Je kunt niet christen zijn, je hebt een kerk als groepsbinding en steun no dig". Opvallend ls het sterke vasthouden m d© letterlijke betekenis van de bijbel. Aan bijbellezing wordt rela tief weinig gedaan. Bidden wordt wel veel aangetroffen. Een opvallend verschil met de r.-katholieken is ze ker de mate waarin men christelijk kan zijn en blijven zonder kerkelijke binding, kerkgang e.d. Als een r.-ka- tholiek niet meer naar de kerk gaat dryft zyn geloof weg- by de hervorm de blijft het vaak, en wordt het voortgezet in het gezin. Men voelt zich verantwoordelijk ten opzichte van God en niet zozeer ten opzichte van een kerk. Tenslotte het isolement ten opzichte van anders denkenden, in het byzonder de huma nisten, is by de hervormden wat gro- terdam by de r.-katholieken. communiceren. In vind die kerkelijke wetten ley riekoek. We houden ze wel, maar we zien het reëel. We onderhouden tt uit gewoonte. Grote flauwekul. De gemeerv* schapsbiecht, daar ben lk wel voor» Ik zou graag hebben, dat se de gemeenschappelijke biecht invoeren. Ik heb een vreselijke hekel aan biech* die sleur en dat rytje (me* ningen van ondervraagde r.-katholle» ken) Traditioneler Deze noodgedwongen onvolledige samenvatting nogmaals comprime rend zou men van de hervormden kunnen zeggen: de godsdienst geeft weinig aansluiting bij het dagelyks leven, de hervormden zyn kerkser traditioneler van de r.-katholieken, in de schepping gelooft iedereen (en me de daarom in God), in Christus al veel minder (tenzy als deel van God, niet als voorbeeld voor het leven), ii hel en hiernamaals nog minder. „Men moet wel stellen, dat dit eet moeilijke voedingsbodem is voor eei herleving van een godsdienstige be leving. Men heeft er praktisch geen toegangsweg toe. Men zal wellicht eerst In zyn hele levenskyk en -be leving sensitiever en opener worden, voordat er op godsdienstig terrein zichtbare resultaten verwacht gen worden". Tenslotte geven wy hieronder nog enkele uitspraken uit het rapport, dat is verschenen by uit- gevery „De Horstink" in Amersfoort. Biecht Hel Ja, daar geloof lk wel in. De hel wordt meerdere malen genoemd in de by bel. Ik geloof niet meer in een he* mei of hel. Ik geloof in een evolutie, nensen van nu staan op de schouders van hun voorouders, (me* ning van hervormde en buitenkerk©* ïyke) Humanisme Humanisten zyn echt niet slech ter dan wy wie r.-katholiek zyn op* gevoed. Ze zien het geloof als een sprookje waar ze niet in kunnen ge loven maar daarom ze niet slechter af by God dan wy. Een r.-katholieU die afgevallen is, is veel slechter dan iemand. Het enige waar de humanist )or leven kan is de poo6 die hy op aarde is, zo goed mogeiyk te beste* den. Voor hem is het met de dood uit. Dat wil niet zeggen dat hy als meni minder is. (mening van s» katholiek en hes* vormde). ADVERTENTIE Voetbal Het voetbalelftal van Wales heeft gisteren in Wrexham voor 17.500 toeschouwers een over winning met 2—0 behaald op Noord- Ierland. WalesNoord-Ierland was de laatste wedstryd uit het toernooi om het kampioenschap van Groot- Brittannië en tegelyk de laatste wed stryd uit groep 8 voor het Europees kampioenschap voor landenteams, waarvan Engeland afgelopen zater dag winnaar werd.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11