t usland ril rood Resultaat Unilever sterk verbeterd ypoverleg GESTIKT IN UITLAATGAS .Employé" van ,Oude Nor krijgt een jaar De vrije loonpolitiek Jaar geëist wegens poging tot doodslag Leidse KVP-jongeren teleurgesteld over de radicale stappen NSDAO FEBRUARI 108» UBIDSCH DAGBLAD PAOMA I rOTAAL DIVIDEND f4.67 (f4.21) ïilever heeft in 1967 in totaal over de gehele wereld een nsolideerde netto-winst behaald van ƒ712 (1966: 627) jen, waarvan over het vierde kwartaal 197 (1966: ƒ135) jen. Na aftrek van dividend op preferent kapitaal bedroeg rinst toekomend aan de houders van het gewone kapitaal (1966: ƒ597) miljoen. verkopen aan derden over 1967 bedroegen 19.706 (1966: 189) miljoen, waarvan over het vierde kwartaal ƒ4.669 5: ƒ4.757) miljoen. tor gesteld wordt een slotdividend over 1967 op de gewone elen Unilever N.V. van ƒ2,17 per nominaal bedrag van (1966: 1,68). it inbegrip van het reeds eerder verkrijgbaar gestelde ïmdividend zal het totale dividend over 1967 4,67 per no- lal bedrag van ƒ20 (1966: ƒ4,21) bedragen. Verkopen en de resultaten in het kwartaal by Limited zyn tot 9 herleid tegen de thans gelden- iciële pariteit van pond sterling 8.688. verkopen aan derden zijn in met 2.7% gestegen. Indien de len in het vierde kwartaal by •d tot guldens zouden zyn her- de voor de devaluatie van >nd sterling geldende officiële lt zou de styging 4% hebben ;en. belangrykste artikelgroepen i alle tot de verbetering van de laten by gedragen. emenië staat in bdapest alleen lland heeft gisteren op de inter- p?le vergadering van commu- che partyen in Boedapest de timnde partüen verzocht steun rlenen aan zyn voorstel, in no- fr of december van dit jaar een |un>stische topconferentie te be- I Russische communistische Iticus Michall Soeslof verklaar- t op de topconferentie de kwes- n de orde moet worden gesteld et aaneerischaren van alle com- tische en anti-imperialistische pringen in het belang van het isme en de vrede. Ook andere Ageerden, de Westduitser Max ren de Pol Zenon Kliszko, zich voor het houden van lek nog niets voor een topoon- P? te voelen en drong erop aan, nog een consultatieve byeen- 1 te houden. Dezelfde term ge le hij voor de huidige vergade- feht de gedachtewisseling tot Instemming leiden, dan is het s hem toch nog nodig „dat de van overeenstemming aan de hebbende partyen worden legd teneinde hun instemming gen" Ook is het volgens Nicoe- •Mizil nodig „wegen te zoeken k de overige anti-imperialisti- rachten te laten deelnemen" topconferentie, ïals enige dagen geleden in oemeense communistische par- an „Scinteia" betoogd is, riep icoe-Mizil de vergadering op, bepalen tot „de concrete pro- ti van de stryd tegen het impe- ïe" en niet „een of ander voor- eld dokument te aanvaarden de activiteiten van aanwezige pezige partyen worden bestre- bekritizeerd". udith Salomé ig uit Australië IPHOL Met een schat aan ijdervaring, met stapels knipsels Australische kranten, die haar )ur" hogeiyk bleken te waar- is gisteren de Juist 19 Jaar ge- i Judith Salomé, de Amster- die vorig jaar het jeugdtoer- an Wimbledon won, uit Hong- ap Schiphol teruggekeerd van eis door onder meer Australië uw Zeeland. de Jeugdige Nederlandse kam- Astrid Suurbeek en Ada Bak ert Judith Salomé in Australië nomen aan 8 grote toernooien rby heeft ze geleerd, dat meis in Nederland aan de top staan >tralië nauweiyks in aanmer- omen voor een plaatsing. Judith nu alleen naar Neder - i gekomen, terwyi Astrid Suur- ti Ada Bakker nog „na-spelen" ioneslë, heeft een romantische k: sinds Wimbledon is Judith nd met de Australiër Ken Flet- '27 jaar). De romance, die in ,nd begon, is uitgegroeid totzo'n vriendschap, dat Fletcher, die ngkong woont, zich naar Aus- spoedde om Judith weer te kun- len en Judith na afloop van de lische toemee de uitnodigingen donesië liet lopen om in Hong- aog enkele dagen met hem van tie te genieten. is thans op reis naar Cairo, hy gaat dit jaar in Europa aan oien deelnemen. „Ik zal hem let al te lang moeten missen, hy komt me hier beslist weer én. De winst toekomend aan de hou ders van het gewone kapitaal van N.V. en Limited, ad f 694 miljoen, is f97 miljoen hoger (t.w. 16,2%) dan in 1966. Hierby moet Jn aanmerking worden genomen dat de winst over 1967 door de devaluatie van het pond sterling per saldo m. f 31 miljoen na delig is beïnvloed en wel voomameiyk door de herleiding tot guldens van de resultaten van Limited over het ge hele jaar tegen de thans geldende of ficiële pariteit. Indien de voor de devaluatie van het pond sterling gel dende koersen zouden zyn gebruikt, zou de styging derhalve f 128 miljoen of 21% hebben bedragen. De bedryfswinst bedroeg in totaal f 1.414 (f 1.223) miljoen, waarvan over het vierde kwartaal f351 (f268) mil joen. De bedrijfswinst was voor N.V. f861, reep. f211 (f671, resp. f135) miljoen en voor Limited f 553, resp. f 140 f 552, resp. f 133) miljoen. De 46-Jarige mevrouw F. de Lege- Rueb is het slachtoffer geworden van een poging zichzelf warm te houden in een auto in een garage, terwyi de motor van de auto draaide. De vrouw was, met haar dochters van 19 en 12 jaar. diep in de nacht thuis gekomen, zy bleek geen huissleutel te hebben en een medebewoner van het huis bleek zo vast in slaap, dat hy niet te wekken was. Besloten werd de dag af te wachten in de auto in de garage en de motor en verwarming van de wagen aan te zetten om warm te biyven. De vrouw en haar dochters waren al spoedig bedwelmd door het'kool- monoxyde in de uitlaatgassen van de auto. Om ongeveer kwart over vyf is de 19-Jarige dochter by gekomen en naar de woning van de buren gewan keld. Toen de politie en een arts ar riveerden bleek mevrouw De Lege overleden. De twee dochters zyn buiten gevaar. Oostduitse grens ingezakt Een stuk van de moderne grens van Oost-Duitsland is in de rivier ge zakt. Het stukje met een fundering van baksteen met prikkeldraad er boven gleed met fundering en al in het water tengevolge van erosie. In het ontstane gat werden grenswach ten geposteerd om een ieder te ont moedigen die van de kans gebruik wilde maken om naar het Westen te ontkomen. Zuidkoreaanse minister vervangen De Zuidkoreaanse president Park, heeft gisteren zyn minister van De fensie, Soeng Oen-Kim, vervangen door de 46-jarige Joeng Hoei-sjoi. Enige uren voordat dit bekend werd had de Zuidkoreaanse oppositieparty der Nieuwe Democraten moties van wantrouwen ingediend tegen Kim en de minister van Binnenlandse Zaken, Ho Lie, die daarin verantwoordeiyk werden gesteld voor 't feit, diat op 21 januari 31 Noordkoreanen erin ge slaagd waren Seoel binnen te komen om een aanslag te plegen op presi dent Park. Over deze moties zou van daag worden gestemd. Kim is sinds 1963 minister van De fensie geweest. Hy bood kort na de Noordkoreaanse overval zyn ontslag aan, maar dat werd toen door presi dent Park geweigerd, zyn opvolger is in 1960 stafchef van het leger en voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven geweest. De rechtbank in Utrecht veroor deelde gisteren een 35-jarige inwoner van Utrecht tot één jaar gevange nisstraf met aftrek en voorwaarde- lyke terbeschikkingstelling van de regering (proeftyd drie jaar) wegens het plegen van een serie inbraken en diefstallen. Verdachte zou tot deze misdrijven zyn aangezet door de be jaarde Utrechter die bekend staat als „Oude Nol". De 35-jarige Utrechtèr heeft al elf veroordelingen op z'n strafblad staan en is van zyn zevende jaar af op gegroeid in gestichten en gevange nissen. In Amsterdam Is van morgen de transportauto van de eerste Nederlandse geld- en waarde-transport onderneming getoond, waar mede volgens de ontwer pers en firmanten (de gebroeders B. en L. de Bruyn) waardevolle trans porten zonder enig risico zullen kunnen worden vervoerd. De wagen is uit gerust met een volledige alarminstallatie, die rea geert zodra men probeert een van de deuren te ope nen. In de wagen is een soort brandkast gebouwd die zonder de nodige ken nis niet te openen is. zodat zelfs als de begeleiders van het transport overmeesterd zouden zijn de waarde volle zaken nog niet be reikbaar zyn. De wagen i« voorts uitgerust met een mobilofoon waarmede o.m. de politie gewaarschuwd kan worden. „De auto is erop gebouwd een beleg van een uur te kunnen wears'•>m". zegt de heer L. de Bruyn. Bij AKU 3,5 pet. loonsverhoging De dertienduizend werknemers van de Algemene Kunstzyde Urne krygen volgens de nieuwe bedryfs-c.a.o. van dé AK.U. gemiddeld drieëneenhalf procent loonsverhoging plus een uit kering-ineens van honderd gulden bruto. De c.a.o. gaat in op 1 maart, doch de loonsverhoging wordt pas toegepast per 1 mei en geldt dan tot volgend jaar mei. De jeugdlonen worden ndet of nauweiyks verhoogd. De jeugdigen delen wel mee in de uitkering-ineens, die eind maart wordt gegeven als compensatie voor het feit dat de winstdeling wel zal tegenvallen. De vakbonden hebben by AK.U. de langlopende c.a.o. niet verlengd. Tijdens de hedenmiddag in de Stadsgehoorzaal gehouden lunchbijeenkomst van het departement Leiden van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft dr. P. S. Pels uit Voorschoten, secretaris van de Soc. Economische Raad en de Stichting van de Arbeid, gesproken over de vrije loonpolitiek. Dr. P. S. Pels sprak in Leiden Sinds 1945, aldus dr. Pels, staat de loonpolitiek in de veelal ook kriti sche belangstelling. De ervaring leert, dat wy in Neder land in de verschillende soorten loon politiek gebonden, meer gediffe rentieerd of vrije loonpolitiek— in feite steeds zoeken naar a. econo misch verantwoorde loonverhoudin- gen tussen de bedrijfstakken en t.o.v. het buitenland: b. het verwezenlyken van het begrip „sociale rechtvaardig heid" in de nationale inkomensver houdingen; c. een organisatorisch sa menspel tussen georganiseerd be drijfsleven (Stichting van de Arbeid) en Overheid: d. het dragen en bele ven van eigen verantwoordelykheid van bedrijfsleven en Overheid; e. het verleggen van centrale verantwoorde- ïykheden naar die in de bedrijfstak ken: een gedecentraliseerde vrijheid in gebondenheid. Vrijheid: onderhan delingen zonder toeziende vo^ Dr. P. S. Pels Gebondenheid: aan de nationale eco nomie en de autonome mogeiykheden en grenzen in de bedrijfstakken. Spreker schetste vervolgens de vyf fasen, welke in 23 jaar rond het Be sluit Buitengewone Arbeidsvoorwaar den zyn opgebouwd. Een 23-jarige periode met botsin gen tussen gebondenheid en vrijheid, tenderend naar meerdere liberalisatie van de loonpolitiek, met alle goede en kwade kansen daarvan, met gevaren van complicaties door de eenvoud van het systeem van vrye loonpolitiek. Dr. Pels ging hierna in op enkele uitgangspunten voor de vrije loon politiek en het eventueel ingrijpen van de overheid wanneer de loon ontwikkeling een ernstige verstoring van het economisch evenwicht zou veroorzaken. Nog te vroeg De huidige praktijk van de vrye loonpolitiek, is volgens spreker, te vroeg om definitieve conclusies te trekken en ook te vroeg om van een mislukking te spreken. Het grootste probleem In het ka der van de vrije loonpolitiek is of en in hoeverre de overheid reden zou zien tot ingrypen. Vrye loonpolitiek vraagt van alle betrokkenen inspanning, wijsheid, geduld, verantwoordelykheid en be leid om een nieuwe vorm van loon politiek werkeiyk vrij te doen zyn Daarom moet men oppassen thans met alle discussies over de vrije loonpolitiek niet in een paniek stemming te geraken. Ook vrije loonpolitiek, aldus dr. Pels, betekent vryheid in gebonden heid, in de zin van verantwoorde lijkheid, nationaal, en in het be lang van allen die in de bedryfs- j takken werkzaam zijn. Een Italiaans modesnufje uit de collectie van Domenico Albion een jurk met bijpassende schoen tjes, geheel gemaakt van plaatjes dun hout. De wereld zal van deze creatie waarschijnlijk niet in vuur en vlam komen te staan maar de draagster moet wèl oppassen voor al te vurige toenaderingen Aanslag in schemertoestand? Een jaar gev angenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelyk, met ai- trek van voorarrest en psychiatrisch toezicht, luidde gistermiddag de eis van de officier van justitie by de Haagse rechtbank tegen een 34-jarige lasser uit Den Haag, wegens poging tot doodslag. De officier van justitie zei ervan overtuigd te zyn, dat het slachtoffer, een 63-jarige winkelierster in Sche- veningen, haar leven te danken had aan het feit dat een postbode de winkel binnenkwam toen verdachte haar in de wurggreep had. By de komst van de postbode nam de man de vlucht, doch hy kon een paar hon derd meter verder worden gegrepen. De feiten voltrokken zich in de och tend van 11 augustus vorig jaar om streeks half negen. Het slachtoffer, LEIDERDORP de 63-jarige mevrouw V. Wohlmann, die aan de boulevard in Scheveningen een winkel in dameskleding heeft, be vond zich in de paskamer toen ver dachte binnentrad. Zonder iets te zeggen greep hy haar beet en drukte haar de keel dicht. Het slachtoffer viel op de grond en verloor het be- wustzyn, toen juist de postbode in de winkel kwam. Verdachte vluchtte. Toen de postbode de vrouw op de vloer zag liggen zette hy een achter volging in en wist, met behulp van een andere man, de dader te grijpen. Voor de rechtbank zei verdachte zich alleen te kunnen herinneren dat hy die ochtend naar Scheveningen was gegaan. Hy was reeds enige tyd zonder werk. doch verliet 's ochtends om zeven uur zyn woning teneinde I zyn vrouw de indruk te geven, dat I hy wel werk had. Volgens het rapport van de psy chiater heeft verdachte gehandeld in een schemertoestand en was hy op dat moment verminderd toereke ningsvatbaar. Verdachte werd echter ook omschreven als iemand die in staat is tot simulatie. Uitspraak op 12 maart. N.C.V.B. vierde tweede lustrum Familieberichten (Ontleend aan andere bladen) Geboren: Philip Bernard, z.v. De Jong-Aarts, Vinkeveen; Folef Ferdi nand Joan, z.v. Hooft Graafland-Van Heek, Loosdrecht; Linda Louise, d.v. Van Asbeck-Hessels, Delft; Isabelle Maria, d.v. Layendecker-Roosenburg, Lusaka (Zambia). Geboren: Steven, z. v. De Bruyne- Den Heeten, Abadan (Iran); Irène Florence, d. v. Brandt-Burdet, Genève. Overleden: S. Versluys, m., 80 J., Naarden: A. H. Servatius, m., 81 j-, Hattem: A- Immink-Royer. v.. 86 J., Zeist. Overleden: Ir. J. Kipperman. m. 70 j„ Oisterwyk; W. J. Abels, m.. 66 j., Amsterdam; A. Bronsing - Meyer, v., 81 j., Den Haag; P. C. A. van Lith, m., 80 j.. Den Haag. Majoor Vons uit Leiden van het Leger des Heils heeft in het gebouw „Ontmoeting" in Sassenhelm een le zing gehouden voor de Jeugdsocieteit SOS/Trefsoos. Voor deze maande- ïykse culturele avond bestond een be- hoorlyke belangstelling. Majoor Vons stelde uitdrukkelyk dat het Leger vooral een geestelijke beweging is. In het Leiderdorpse dorpshuis vier de de Ned. Christen Vrouwenbond gisteravond haar tweede lustrum on der voorzitterschap van mevr. J. Bleichrodt-Richter. Zy deelde mee dat de afdeling financieel gezond is. Vervolgens zong het dameskoortje onder leiding van mevr. J. S. van Straalen-van Deelen enkele liederen. Het grootste deel van de avond werd gevuld door de voordrachtskunstena res mevr. Jo Wesseling-Lengbeek die de boeken „Sil de Strandjutter" en „Fransje en haar dominee" op ver- diensteiyke wyze vertolkte. Woorden van dank werden gespro- u-qm "w-u iiivcnirttiis KA/ii iets woraen brand is vennoedelUK ont- Brandweer was naar Den Haag. Gisteren is in de Wildervankster- dallen (gem. Wildervank) een café annex woonhuis door een felle, uit slaande brand in as gelegd. De vlam menzee werd bestreden door slechts een man van de vrijwillige brand weer, die overigens hulp kreeg van enkele burgers. Het geïmproviseerde blussingswerk had nauweiyks resul taat: zowel woonhuis als café, eigen dom van de heer H. Fekken, brand den tot de grond toe af. Van inboe del noch inventaris kon iets worden OEGSTGEEST Wagen over de kop: geen gewonden Een 53-jarige inwoner van Oegst- geest stopte vanochtend omstreeks kwart voor acht op de Admiraal de Ruyterlaan by de kruising met de Lange Voort om het verkeer van laatstgenoemde weg voorrang te ge ven. Van links komt een personen wagen, bestuurd door een 30-jarige Oegstgeestenaar Deze meent dat de andere auto zal doorrijden. Om een botsing te voorkomen, gooit de be stuurder het stuur eerst naar links en dan naar rechts. De wagen slaat hierdoor over de kop. Er zyn geen ge wonden, de materiële schade is aan- zienlyk. die de afgelopen tien Jaar de finan ciën heeft beheerd. Deze vergadering werd bygewoond door afgevaardigden van de afdelingen Leiden, Voorscho ten en Koudekerk aan den Ryn en tevens door de plaatselijke vrouwen verenigingen van de herv. gemeente en de gerefkerk. Voorzitter van „De Does" niet herkiesbaar In het Dorpshuis wordt morgen avond 8 uur de jaariykse ledenver gadering van de Leiderdorpse Zwem en polovereniging „De Does" gehou den. Men hoopt het zwembad aan de Ericalaan 20 april, 's morgens om 10 uur open te stellen. By slechte weers omstandigheden kan deze datum op geschoven worden tot uiteriyk 1 mei. De agenda vermeldt naast de jaar verslagen, het aftreden van voorzit ter H. v. d. Horst, die gedurende de elf jaar van de oprichting af voorzitter is geweest. Hy stelt zich niet meer herkiesbaar. Het bestuur stelt als kandidaat de heer W. van Ark, die op het ogenblik penning meester van de vereniging is. DAMNIEUWS Voor de onderlingen bordencompe titie van de Leiderdorpse Damclub werden de volgende wedstryden ge speeld: C. VerweyM. v. d. Ouweelen 11, J. van SandykJ. v. d. Leek 20, T VerweyG. Oostergo 0—2, C. v. d. Leek—C. van Sandyk Jr. 1—1, A. v. d. ZwanM. v. d. Ouweelen 2 0. J. van Sandyk Jr.G. Oostergo 02, J. v. d. LeekM. Wassenburg 20, C. van Sandyk Sr.P. Lovink 20, D. MinnemaJ. v. d. Leek 02, T. Vefwey—C. van Sandyk jr. 0—2, G. Oostergo— C. v. d. Leek 2—0, P. Lovink—J. van Sandyk Jr. 2—0, C. VerweyM. Wassenburg 20, A. v. d. Zwan—P. Lovink 2—0. Op donderdag 7 maart, *s avonds 8 uur, zal de heer Bob Nuys, uit Rot terdam in het Dorpshuis een simul- taanwedstrijd dammen spelen. Ook Leiderdorpse dammers, die geen lid zyn van de damvereniging LDC kun nen, hieraan deelnemen. staan doordat kinderen met een aan steker en kranten speelden. De vrywillige brandweer van Wil dervank liet verstek gaan daar byna alle manschappen, evenals vele an dere inwoners, naar Den Haag wa ren getogen om daar in de Tweede Kamer de behandeling van de ge- deeltelyke opsplitsing van Wil dervank ter vergroting van de ge meenten Veendam en Onstwedde by te wonen. By de brand hebben zich geen persoonlyke ongevallen voorge daan. Geslaagden van Sassenheimse tuinhouwcursus Veertien cursisten van de algemene tuinhouwcursus hebben in het Bruine Paard in Sassenhelm uit handen van de heer J. Kwaad, vertegenwoordiger van de inspecteur van het landbouw onderwijs, him diploma ontvangen. Voorafgaand aan deze uitreiking voerde de voorzitter van de Sassen heimse afdeling van de Koninkiyke Algemene Vereniging voor de Bloem bollen Cultuur, de heer C. Westerbeek net woord en stelden de docenten G. A J. van Lingen, A. J. van Heusden en K. de Groot de kandidaten nog enkele vragen. Geslaagd zyn voor bloementeelt: J. Th. de Vroomen (Warmond)voor bloembollenteelt: C. Nieuwenhuis en G. J. Nieuwenhuis (beiden Nieuw- Vennep) en C. A. M. Paridon (Voor schoten) voor bloemen en bloembol lenteelt: A. P. Baars (Abbenes), Q. Th. Faas (Lisse), C. N. Homan (Sas- senheim), J. van Schooten (Voor hout), P. M. Ch. Geerlings (Voor hout), M. W. van der Voort (War mond), K. Duivenvoorde (Noordwy- kerhout), H. J- Witteman (Sassen helm) H. W. M. van der Burg (Voor hout) en J. C. M. Damen (Voor hout) Oproep tot eenheid De jongerengroep van de KVP in Leiden heeft naar aanleiding van de breuk in de KVP de vol gende verklaring uitgege ven: Het bestuur van de jongeren groep van de Katholieke Volks party, afdeling Lelden, spreekt zyn teleurstelling uit over de stappen, die door vier tweede kamerleden zyn genomen. Het afzonderiyk optreden van kamerleden, die op een gemeen- schappelyk programma zijn ge- Kozen, dient te allen tijde zoveel mogelyk vermeden te worden. Anderzijds heeft genoemde jon gerengroep het volste begripvoor de door de heren Aarden, P. J. Janssen en Van Doorn alsmede door mej. Kessel genomen stap pen, aangezien hierdoor een fei telijke toestand een reële toe stand is geworden, waarbij de politieke verhoudingen aan dui- delijkheid hebben gewonnen. De jongerengroep hoopt en vertrouwt erop dat de kamerle den, die zullen optreden als de „Groep Aarden" naast het Radicalen-progr. ook het KVP- verkiezingsprogram, waarover zij vóór hun benoeming tot lid van de Tweede Kamer verklaard hebben dit praktisch te zullen uitvoeren, 'n belangryke plaats zullen geven by de uitvoering van hun politiek en bij hun be leidsbepaling. Tot slot spreekt de jongeren groep in Leiden de hoop uit, dat alle Nederlandse KVP-jongeren zoveel mogclUk zuilen trachten de jongerengroep van de KVP een eenheid te laten biyven, in welke jongerengroep echter plaats dient te zUn voor een con sequent vooruitstrevend beleid, waarna op het Jongerencongres, dat 30 maart gehouden zal wor den, door de jongeren een dui- deiyke uitspraak zal worden ge daan. De verklaring is ondertekend door: Han Damen, Gerry Post- ma, Ren» Heruer, Theo de Wit.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7