Deur voor Aziaten in Engeland op een kier mannen' tHaËiÉPs ZWAARDEMAKER GEVECHTEN IN NAIROBI LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 LAGERHUIS AANVAARDT LABOUR-VOORSTEL (Van onze correspondent in Londen) Terwijl in één dag 2000 Aziaten uit Kenia naar Londen vlo gen om op het laatste nippertje Engeland binnen te kunnen komen voordat de deur jarenlang praktisch op slot gaat, heeft het Lagerhuis gisteravond na een gewetensvol debat met be zwaard hart het wetsontwerp op de beperking van de immi gratie van Gemenebestburgers, hoewel zij Britse staatsburgers zijn, met 372 tegen 62 stemmen goedgekeurd. De oppositie steunde de regering. De liberalen stemden en bloc tegen, terwijl de rest van de tegenstem mers of Labour of Conservatief was. Vandaag volgt de artikel ge wijze be handeling. Wanneer alles gaat zoals de regering wil, zal het Hogerhuis het ontwerp donderdag goedkeuren, waarna het onmiddellijk wet wordt. Duncan Sandys, die als conservatief minister van Koloniën dit staatsbur gerschap had verleend ontkende in het debat dat dit hun het automati sche recht zou geven om zich in En geland te vestigen. De Britse regering gaat niet zover, maar geeft toe dat zij de Britse Aziaten nu alleen maar het Dr. Ramsey, de aartsbisschop van Canterbury en geestelijk hoofd van de Engelse kerk heeft zich als voorzitter van het nationale comité van Geme nebest-immigranten dat hun opne ming in de Britse samenleving pro beert te vergemakkelijken, tegen het wetsontwerp uitgesproken omdat hij het in strijd acht met de rechtvaar digheid en de regering woordbreuk heeft gepleegd. Het argument van James Cal- laghan is, dat juist terwille van de integratie van de zich in Engeland bevindende Gemenebest-immigranten een dam moet worden opgeworpen tegen een plotselinge vloedgolf, zoals deze thans uit Kenia komt opzetten, als gevolg van de actie van de Kenia se regering tegen de Aziatische ge meenschap in dat land. Minister Cal- laghan zei dat de regering in elk ge val de nodige soepelheid zal betrach ten. Uitsmeren Voor de Keniase Aziaten staat ech ter een groot beginsel op het spel om dat zij, toen Kenia in 1963 onafhan kelijk werd, tezamen met de Europese minderheden van de Britse regering als speciale veiligheidsklep het Britse staatsburgerschap aangeboden kre gen. In geval zij zouden weigeren de Keniase nationaliteit te aanvaarden. Maar hadden zij geweten dat dit een slag in de lucht was dan zouden zij waarschijnlijk in grote meerder heid voor Kenia hebben gekozen. Volgens de vertegenwoordigers van de Aziatische gemeenschap zijn er niet 100.000 Keniase Aziaten, zoals de regering zegt, maar slechts 78.000 die aanspraak maken op het Britse staatsburgerschap, terwijl niet meer dan 40.000 hunner van plan zijn naar Engeland te komen. Was de Britse regering niet in paniek geraakt dan was het misschien mogelijk geweest in overleg met Kenia een immigratie plan over vijf jaar uit te smeren; aannemende dat het waar is wat de regering van Kenia zegt. namelijk dat zij terwille van de eigen economische prestaties de Aziaten in beroep en be drijf slechts geleidelijk wil wegwer ken. Verwijt De Britse regering wordt verweten dat zij heeft gewacht totdat de zaken In Kenia spaak dreigen te lopen. Een probleem is dat de Keniase Aziaten die door hun economische positie als waardevolle immigranten moeten worden beschouwd, anders dan de meeste gemenebestimmigranten slechts het Britse staatsburgerschap bezitten, dat hen gegeven werd als waarborg voor het geval zij door het ADVERTENTIE Actie tegen gele beroepengids (Van Haagse correspondent) Het Nederlands adviesbureau voor ziekenhuisplanning overweegt een eis tot schadevergoeding in te dienen bij de Handelstelefoongidsen Mij. N.V. die de gele gidsen uitgeeft. Het in Den Haag gevestigde advies bureau is verontvaardigd over de on juiste vermeldingen in de Haagse gele gids. Twee van de drie gepu bliceerde telefoonnummers kloppen niet. Men acht dit een onhoudbare toestand, waarbij men geen heil ziet in de aangekondigde correcties in de dagbladen. Men ziet slechts als op lossing: het onverwijld ophalen van alle in omloop zijnde gidsen en de uitgave van een gecorrigeerde her druk. Indien na 1 april nog foutieve gele gidsen in omloop zouden zijn, zal men eventueel in een gemeenschappelijke actie met andere gedupeerden, scha devergoeding eisen voor elke dag dat de uitgeefster in gebreke blijft. Men denkt hierbij aan f2.500.- per dag. recht ontneemt om Engeland op het tijdstip van een eigen keuze te betre den. Doch gezien het trage openings tempo, zoals dat in de nieuwe wet wordt vastgelegd, dreigt het bezit van Brits paspoort voor de meeste hunner een wassen neus te worden en lopen zij kans als statenloze vluchte lingen te eindigen. Op het vliegveld van Nairobi is het gisteravond tot gevechten gekomen, toen Keniase politiemannen met gummistokken insloegen op duizen den mannen, vrouwen en kinderen van Aziatische afkomst die zich voor de toegang verdrongen om af scheid te nemen van naar Londen vertrekkende familieleden. Aziati sche jongeren vochten terug, maar er zouden geen ernstig gewonden zijn gevallen. De moeilijkheden begonnen toen de politie alleen mensen met een reis biljet ln de vertrekhal toeliet. Kin deren en bejaarden werden onder de voet gelopen. Naar schatting hebben nog 2.500 Aziaten geboekt voor Londen. Op een gegeven ogen blik stonden tien vliegtuigen uit zes landen, waaronder Nederland, te wachten op toestemming om op te stijgen. Men verwacht dat te mid dernacht de voorgenomen beper king op de toelating van Aziaten met een Brits paspoort van kracht zal worden. Dan zullen in nog geen week tijd 5.000 Aziaten uit Kenia in Engeland zijn gearriveerd, waar zich naar schatting 20.000 gezins leden zich bij hen zullen kunnen voegen. ADVERTENTIE AVRO wijst verwijt PvdA van de hand De AVRO wijst het verwijt van de hand, dat bij de uitnodiging aan de PvdA om deel te nemen aan de tv- uitzending van 5 februari over par tij dvemieuwing een methode is ge volgd die niet door de beugel kan. De omroepvereniging deelt dit mee in brief aan het bestuur van de PvdA als antwoord op een eerder door de PvdA aan de ARO gerichte Culturele prijzen van Drenthe Gedeputeerde Staten van Drenthe hebben besloten de culturele prijs dit jaar uit te reiken aan de individuele kun stenaars de schilder K. Smink te Meppel en de binnenhuisar- chitecte mevrouw C. Nicolai Chaillet te Emmen, en de groepsprijs aan het Drenths Kamerorkest. De heer Smink die reeds ver in de i is. is de oudste der Meppeler schil ders. Meer dan anderen is hü de schilder van Meppel. Reeds in artis tiek opzicht is zijn werk een bekro ning waard vinden G.S. Daarnaast heeft hij als weinig anderen, zoveel collega-schilders gevormd en gestimu leerd. Op grond van deze combinatie eigenschappen is de prijs hem toegekend. Mevrouw NicolaiChaillet is een ?eds jaren in de provincie werkzame bekwame binnenhuisarchitecte. Aan haar kunstzinnige activiteiten paart zy grote sociale en culturele activiteit als voorlichtster van platte landsvrouwen. fabrieksmeisjes, aan volkshogescholen en dergelijke insti tuten. Tenslotte gaat de groepsprijs dit jaar naar het Drenths Kamerorkest., dat dit jaar zijn tweede lustrum viert zich in de afgelopen tien jaar een gewaardeerde plaats in het Drenthse culturele leven heeft Van Gogh: 70 mille Op een gisteren bij Mak van Waay aan het Rokin in Amsterdam begon nen kunstveiling heeft één schilderij van Vincent van Gogh „Het duin" (augustus 1882) de ook door ken ners geschatte prijs van f70.000. opgebracht. Koper wa» een Neder landse verzamelaar. Een paneel van een Antwerpse ma nierist uit de 16e eeuw, voorstellende JDe aanbidding der koningen" werd door een Nederlander gekocht voor f 27.000,Eveneens in Nederlands particulier bezit bleef een stilleven Femenandez, 17e eeuw, voor f 20.500,Een schilderij uit de Hol landse School bracht f12.000,op. Een werk van Isaac Israels „Familie in het Bois de Boulogne in Parijs", waarvoor men een prijs van 3 mille wel genoeg vond. bracht ruim het dubbele op. n.L f7.000,—, een hoge prijs. Eveneens hoog was het bedrag van f5.000,dat voor een roman tisch doek van Brondgeest werd be taald. Nog andere interessante pry- waren de f 12.200,— voor een werk Claes Hals, de f 6200,voor een stilleven van Joosten en een voor stelling van wadende koeien van Kansen. Er wa® vooral veel vraag van Duitse maar. ondanks het dalende pond, ook van Engelse zijde. Bijbel en Lenin het meest vertaald brief, waarin bezwaar werd gemaakt tegen het optreden van drs. Hoogen- dyk die het programma in kwestie leidde. De AVRO signaleert, dat in eerste instantie door de produktieleider van de uitzending waren uitgenodigd de heren Den Uyl en Van den Doel. Laatstgenoemde nam de uitnodiging aan, maar liet een paar dagen later weten verhinderd te zijn, omdat op de avond van 5 februari door de frac- tie afscheid zou worden genomen van de heer Peschar. Toen op 18 januari nog geen antwoord binnen was van de heer Den Uyl heeft drs. Hoogen- dijk hem een brief gezonden met een toelichting op de opzet van het pro gramma. De heer Kooiman, mede werker van de heer Den Uyl, deelde daarop mee dat de PvdA zich graag vertegenwoordigd zou zien door mr. Vrolijk en de heer Eysink. De AVRO stuurde toelichtende brieven aan bei de heren. Het bleek echter dat zij door de PvdA niet op de hoogte wa ren gesteld. Twee dagen voor de uit zending werd door de heer Kooiman een lijst verstrekt van zes personen, die voor een uitnodiging in aanmer king zouden kunnen komen; dit zes tal wist echter ook van niets. De heer Hoogendijk slaagde er uiteindelijk in de heren De Galan en Van Veen be reid te vinden aan de tv-uitzending mee te werken. Verkeerspiraat blijkt verdronken De rijkspolitie te water uit Maas tricht heeft in het Julia na kanaal bü Roosteren het stoffelijk overschot van de 20-jarige inwoner van Echt opgevist. De man was sinds 13 janu- de bijbel j ari spoorloos. De werken van Lenin waren de meest vertaalde boeken 1966, aldus Unesco. j Op de dag van zijn verdwijning Van Lenin verschenen in 1961 201 reed hij in Nieuwstadt de zusjes Wil- Brigitte Bardot in haar rol van i zich ophouden in gravin Irina Lazaar vecht tegen waar de film Shalakou en. schiet lustig op Indianen, die I genomen. B B. blijft er Zomeracademie voor organisten Het Nederlands Koorfestival 1968 te Haarlem, waarvoor o.a. gebruik wordt gemaakt van het Müllerorgel in de Grote of St. Bavokerk, hetFrie- derichs-orgel in de Waalse Kerk het Cavaille-Coll-orgel in het Ge meentelijk Concertgebouw, vindt dit jaar plaats van 7 tot 26 juni. Docen ten zijn: Marie-Claire Alain (Franse orgelmuziek), Anton Heiier (J. S. Bach en Nik. Bruhns), Luigi F. Ta- gliavini (Itealiaanse en Spaanse gelliaeratuur)Siegried Reda (Reger en moderne orgelmuziek), Cor Kee (improvisatie) en Gustav Leonhardt (klavecimbel Componist Joen I-sang in ziekenhuis De internationaal bekende zuidbo- reaanse componist Joen I-Sang, is gisteren tegen borgstelling van onge veer 1000 dollar, uit de gevangenis in Soel ontslagen en opgenomen in het Universiteitsziekenhuis. Joen is huis arrest opgelegd in het ziekenhuis. Joen. die in West-Berlijn woonde ic afgelopen zomer uit West-Duits- land overgebracht naar Zuid-Korea en heeft sindsdien in hechtenis ge zeten. In december is hü wegens pro- Noord-Koreaanse spionage tot levens lang veroordeeld. Joen die beroep heeft aangetekend tegen het vonnis, lijdt aan tubercu lose en hoge bloeddruk vertalingen en van de bijbel 197 Anderen waren: Simenon (137), Tolstoi (122), Karl May (114), Aga tha Christie (99), Grimm (97), Sha kespeare en Dostojewsky (96 elk), Ian Fleming (95) en Hemingway (91). De meeste werken werden vertaald in de Sówjet-Unie (3968), gevolgd door Joegoslavië 3452. In 70 landen werd in 1966 39.267 vertalingen gepubliceerd. en José l'Espoir van de weg af. Een van de meisjes werd daarbij ge wond. de man reeds eerst een stuk door, keerde toen met zijn autootje en sloeg met een knuppel op zijn slachtoffers in. Die knuppel een steel van een bijl is dat dag daar op langs de weg teruggevonden. De auto van de man werd nog diezelfde dag in de omgeving van het Juliana- kanaal gevonden. ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 'L VOOR WOENSDAG 28 FEBRUARI Hilversum i, 402 at NCRV: 18.00 NCRV-Vocaal ensem- le met orgel: geestelijke liederen. 18.30 Iws. en weerpraatje. 18.45 Act. NRU:. 9.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Vrij heid en gebondenheid ln de interna- xale betrekkingen, gastcollege. Mo- Herbewapening; 19.50 Panchgani >rt naar de wereld, reportage. NRU: 20.00 Stereo: Radlophllharmonisch Or- en mod muz. 21.30 Wie ste: klankbeeld over al- 21.50 Franse chansons. 22.05 Spiegel van België, een progr ln samenwerking mett de BRT. NVSH 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nws. 22.40 X. een sprong in het duister. 23.55-24 00 Nws Hilversum 2, 298 ni VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. Spreker: Mr. W. de Kwaadste- niet. secretaris van de Anti- naire Partij. 18.30 Stereo: Meisjf cohohsten NEDERLAND 1 NTS 6.50 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.06 uur De drie Musketiers 7.31 uur Panoramiek 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Zendtijd politieke partijen,: VVD 8.30 uur Socutera 8.35 uur Nationale finale Eurovisie songfestival 1968 9.15 uur De gelieven; film 10.40 uur Inburgeren '1.05 uur Laatste nieuw» 1.10 uur Sluiting NEDERLAND 2 KRO 6.50 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.03 uur Festival Flamenco Gitana 7.53 uur Bisschoppelijke vastenactie 1968 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Kijk op kunst 9.00 uur Gertrud Stranitzki 9.25 uur De pest; toneelstuk 10.15 uur Laatste nieuws 10.20 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA 10.20 u Hilversum 2 ew cfinteren Interview met Von Thadden Binnen de concentrationaire wereld waren er ontwikkelde en onderontwikkelde lieden. Zo ge steld was Natzweiler een soort Sow jet-Unie en Dachau een soort West-Europa. Dachau was ook het oudste concentratiekamp en dat vervulde iedere enigs zins traditiebewuste ingezetene met een zekere trots. Het had iets eerbiedwaardigs, iets Ox- fordiaans. Zittend in een buiten commando van Natzweiler, waarvan de sterkte terugge bracht moest worden, deed men graag de stap naar voren als de Lagerführer riep; „Freiwillige für Dachau, ein Schritt vor- warts! Dubbele eer: Nacht chau. Geruchten wilden dat men in Dachau met Pasen een ei kreeg. Maar dat wa» niet de aanleiding voor de stap naar vo ren. De snob trad uit het gelid, nam daarvoor zelfs het ontzag lijk risico van opnieuw beginnen ln een ander kamp. Dit was een citaat uit een ar tikel dat W. L. Brugsma in het april/mei-nummer 1965 van „De gids" schreef. Men proeft er de distantie uit die hij, misschien uit lijfsbehoud, tegenover zijn concentratiekampverleden be waart. Menigeen zou niet ver moed hebben dat hij, met alle zelfbeheersing die hü tegenover Adolf von Thadden, de leider van de Duitse NPD opbracht, ?elf als Nacht und Nebel-Haft- ling alles wist van de hoed en de rand toen hij zün vragen over de gezindheid van Von Thadden en zyn partijgenoten stelde. Niet dat Von Thadden op onbehoorlij ke, neo-nazistische manier pro voceerde, integendeel. Wij moe ten bekennen dat wü hem nu pas. dank zij dit buitengewoon goede interview dat Brugsma en de Observer-medewerker Ascherson hem afnamen, goed en uit den treure hebben leren ken nen. Niet als een soort Duitse „Kuckuck", maar als een hoogst intelligente, af en toe met een Latijnse term strooiende, uiterst capabele politicus, die geen mo- moment. zijn onverstoorbaar heid verloor en die erin slaagde ook de venynigste vragen met een plausibel antwoord te neu traliseren. In de ongunstigste gevallen wees hij erop dat bepaalde uitlatin gen drie jaar geleden wel waren gedaan, maar op dit ogenblik niet meer voorkwamen of voor zouden komen. Voor het overige kreeg je soms de indruk dat je tegen een vertegenwoordiger van de PSP of D'66 zat aan te ky- ken. maar dan in de gedaante van de filmspeler Curd Jürgens, zó redelyk en pragmatisch klonk veel van wat hy zei Als er over „volkssubstantie" was gesproken, gaf hy gaarne toe dat er sprake was van „over dreven terminologie" en op de vraag of hy het niet kwalyk achtte dat 10 van de 30 be stuursleden van de NPD voorma lige NSDAP-leden waren, ant woordde hü, dat hy niet inzag waarom dat zo verschrikkelijk was, als toch iemand die van 1933 tot 1945 lid van de NSDAP was geweest nu president kon zyn (Lübke). Inderdaad, wat klagen we dan nog? Htf kreeg het wat moeilü- ker toen hem gewezen werd op een officieel NPD-geschrift waarin gesproken werd over 300.000 tot 1.000.000 vermoorde jo den. Hü antwoordde dat het be kend was dat het getal veel la ger dan 6 miljoen is, maar dat men de werkelyke cyfers maar niet publiceert, omdat de we reld gewend is geraakt aan dat getal 6 miljoen. Aan de andere kant was hü echter wel zo slim eraan toe te voegen dat het aan tal in wezen onbelangrük is om dat de schuld daarmee niet gro ter of kleiner wordt. Geloofwaardige ongeloofwaardigheid De venünigste vraag had Brugsma tot het laatst bewaard. Hü herinnerde eraan dat Von Thaddens zuster wegens haar aandeel in de aanslag op Hitier in juli 1944 ter dood was ge bracht (zü werd nog vóór de aan slag gearresteerden gefusileerd Hy vroeg of de NPD ooit bloe men bü haar graf had gelegd, zoals men ook bloemen had ge legd bü Landsberg (waar Von Ribbentrop c.s. werden opge hangen). Of hü zelf en zyn familie bloe men op het graf van zün stief zuster legden was een privé- aangelegenheid die hier buiten stond, antwoordde hy, de NPD had er inderdaad nooit bloemen gelegd, en de bloemen die in Landsberg waren gelegd, waren bestemd voor die mensen die daar ten onrechte ter dood wa ren gebracht (anderen waren weer terecht terchtgesteld, voegde hy eraan toe). Er was altyd bü gezegd dat men hier mee ook de slachtoffers van die herdachte landgenoten wilde herdenken. WÜ hebben nog nooit iemand zó veel ongeloofwaar digs zó geloofwaardig horen voordragen!. VOOR DONDERDAG 29 FEBRUARI 7.55 Over- Trammelant in Loeren radiofeuilleton. 22.15 GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over <!e 4e lijn) van 18—20 uur Le Beau Danube (Strauss/Désormiè- t< lijn ó.l.v. Paul Stra fin Mariza" (Kalm Erwin Walter Zipser Rudolf Schock, Guggi Löwinger. Fritz Heifer, Ingeborg Andersen. RIAS Ka- schlppers. NRU: pedagogische lez. 9.58 M&rktber. Wat heeft dat 10.20 Muz. uit de Barok "(gr.). KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. NCRV 12.00 Lichte grammuz. 12.27 Medede lingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Kerkdienst. 13.10 kreatieve vrijetijdsbesteding. 16.00 Nws. 16.02 Burengerucht quiz- competitle tussen Vlaamse en 'Neder landse Steden. 16.25 Stereo: Lichte Berlijns Symphonie Orkest AVRO: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgym. 7.29 Lichte gram.n show door Metropole ork. blues lJames) Night train (Forrest) Farewell blues (Schoebel) Glen Gray en het Casa Lorna Orkest. Caravan (Ellington) Gloomy Sunday (Seress) Orkest Bob Brookineyer. Don't walk (Mobley) Lower stratosphere (Mo- bley) Hai race Silver, uoug In the wee small Come fly with VPRO: 7.55 Ra- - <8.30- 8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijd. 9.00 Stereo: Klass en mod. ork.wer ken (gr.). 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen; populair verzoekplatenprogram- ma. (11.00-11.02 Nws.). 1155 Beursber. 12.00 De kapel van de Kon. Lucht- 12.27 Mededelingen t.b.v land abij (Cahn) On the road to Mandalaylichte tuinbouw 12.30 Toppers i oudere luiste- 3.00 Nws 13.10 Radiojournaal. Schrikkeldag: klankbeeld. 14 40 Twee dioprogr. Notedop. 17.00 Muz. Hilversum 3, FM en 240 m NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Lichte instrumentale muziek 10.00 Nws. 10.02 Muz bh de koffie' (11.00 Nws). NRU: 12.00 Nws. 12 02 Platenkeus: bekende Nederlanders op het gebied van de ernstige muziek kle- llchte gram.platen. KRO: 13.00 'v v* n/rt«.«.rrrrrpla- tenshow. 17.00 Nws. 17.02 Act 17 06- 18.00 Verzoekplatenprogr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 18.30 Reportage wereldkam pioenschappen Kunstrijden te Geneve 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journ. AVRO: 19.06 In kleur: De vliegende non. TV-feullleton, 19.31 In kleur: fllmreportage over Bali NTS: 20 00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Tele- vlzler. 20 45 Een scène in de nacht. TV-spel. 22.01 Muzlekmozaiek: filmmu ziek. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Nederland II NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest 19.25 Internationaal agrarisch En de Van gewest ..„vlonaal agrarlt-.. 20.00 Journaal. TROS: 20 20 .rouw die kiest een heer: e< schrlkkelprogr. 21.10 Voyage Backers 40 Jaar i_ (Simons). Orkest Count Basle. 1 bileumconcert met klass. the bottom of the KK22.00 uva uit vertelt. NTS; 22.30-22.35 Jour

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5