Leids apparaat Amerika van in satelliet naar de ruimte Speeltuin vermoedelijk nog dit voorjaar open Morgen lancering van Kaap Kennedy Studie elektronen in kosmische straling Een jaar gegevens Verkouden? Oplossing in zicht? - WOENSDAG 28 FEBRUARI 1968 LEIDSCR DAGBLAD PAGINA 3 Wanneer morgen de lancering van een Atlas-Agena-raket van de Amerikaanse basis Kaap Kennedy gelukt, zal daardoor voor de eerste maal een in Nederland en wel in Leiden ontworpen instrument voor wetenschappelijk ruimteonderzoek in een baan om de aarde worden gebracht. Het is een apparaat om de elek tronen in de kosmische straling te meten en hun energiespec trum te analyseren. Het instrument is ontworpen door de Werkgroep Kosmische Straling van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, welke werkgroep sinds enige jaren is gevestigd bij de Leidse Universiteit. Utrecht, met name het ruimtevaartlaboratorium van deze universiteit, heeft de primeur van een Nederlands experiment in een kunstmaan gemist doordat ongeveer een jaar geleden de lancering van de eerste Europese kunstmaan mislukte. Daar in was een Utrechts instrument opgenomen voor registratie van de röntgenstraling van de zon. De kosten van het thans pionerende Leidse experiment heb ben tegen de anderhalf miljoen gulden bedragen, die via het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen rechtstreeks uit de F'ikskas aan de werkgroep ter beschikking zijn gesteld. Het is de bedoeling, dat de Ameri kanen satelliet OGO-E (het vyfde exemplaar van de serie Orbiting Geofysical Observatories) door een als zeer betrouwbaar bekend staan de Atlas-Agena-raket in 'n baan om óe aarde wordt gebracht waarvan de hoogte varieert van 148.000 tot circa 278 km. Wanneer de instrumenten van deze kunstmaan en daarmee ook het Leidse instrumentarium na een testperiode in de ruimte van enkele weken ruim een jaar blijven werken en gegevens naar de aarde seinen, is men zeer voldaan. Alles wat daarna nog aan gegevens ontvangen wordt, moet als een extra worden be schouwd. Reeds na de lancering van de eer ste Russische kunstmaan in oktober 1958 pleegden Nederlandse astrono men en natuurkundigen overleg over de mogelijkheden, die de ruimtevaart zou bieden voor onderzoek op hun wetenschappelijke terreinen. Dit overleg werd gekanaliseerd in de Commissie voor Geofysica en Ruimteonderzoek van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen. Aan vankelijk was de werkgroep, die voor het onderzoek van de kosmische stra ling onder supervisie van deez com missie werd ingesteld, gevestigd in Delft, doch sinds 1966 is het weten schappelijk centrum in Leiden geves tigd onder leiding van prof. dr. H. C. van de Hulst. Bij de keuze van projecten, die Ne derland zou nastreven in de eerste De OGO-E-satelliet tijdens de montage. Midden op de foto ziet men de doos voor de wetenschap pelijke instrumenten en de be sturing sappar aten. De afmetin gen van deze doos bedragen 2x1x1 meter. I fase van deelneming aan het ruim teonderzoek werd aansluiting ge zocht aan gebieden, waarmee de Ne derlandse wetenschap reeds goed be- I kend was. Het middel van de ruimte- j vaart was wel nieuw, maar het ob ject van onderzoek, de ruimte, bleef onveranderd, zodat men het beste voort kon bouwen op onderzoekingen waarvan met meer conventionele middelen in ons land al een basis was gelegd. De Leidse sterrekundigen, die zich een wereldnaam hadden verworven op het gebied van de studie van de structuur van 't Melkwegstelsel, lie ten daarom hun keuze vallen op de elektronen in de kosmische straling. Hun intensiviteit en andere kenmer ken houden nauw verband met de Melkwegstructuur. Het instrument, dat voor het ruim teonderzoek werd vervaardigd, is ge heel ontworpen door de Leidse werk groep. Het is betrekkelijk klein, en in van de 24 instrumenten, die in de OGO naar de ruimte zullen worden gebracht. Hiervan zijn 21 in strumenten van Amerikaanse origine, Nederlandse, 1 van Engelse en i Franse herkomst. Amerika heeft indertijd aan alle landen de gastvrijheid in Amerikaanse kunst manen voor wetenschappelijke in strumenten aangeboden, mits deze aan de hoogste eisen in wetenschap pelijk en technisch opzicht zouden voldoen. Het belang, dat de meeste landen in Europa hechten aan eigen en ge zamenlijke ontwikkeling op het ge bied van de ruimtetechnologie is ze ker niet uitsluitend gebaseerd op we tenschappelijke interesse. Veeleer hoopt men door uitvoering van pro jecten op dit gebied geleidehjk de achterstand in technologie ten op zichte van de Verenigde Staten te kunnen verkleinen en zo ook beter te kunnen concurreren ook in aanver wante industriële toepassingen van wat zich op het gebied van de ruim tetechnologie aandient. Nederland heeft in dit opzicht alleei. belangrijk i ui vestiging van Estec, h i -<fo>'sch laboratorium voor de Europese ruimtevaartorganisatie in iN oord wijk. maal per seconde uit en seint de ge gevens naar de aarde. Deze gegevens worden door de NASA opgevangen, geordend en aan de experimentato ren op magneetbanden ter beschik king gesteld, samen met de verlangde gegevens van de satelliethuishouding (bijvoorbeeld temperatuur, stand in de ruimte, enzovoorts). De werkgroep verwacht ruim duizend magneetban den per jaar met gegevens te verkrij gen. De OGO beschrijft in de beoogde tbaan één omwenteling in de 63 uur. De satelliet weegt 605 kg (zwaar der dan de vorige OGO'; Het instrument van de Werk groep Kosmische Straling te Lei den, zoals het is ingebouwd in de OGO-E-satelliet. Het rechterge deelte bevat de tellers. Links ziet men de elektronische apparatuur. De lengte van het instrument be draagt dertig centimeter. 152 kg aan wetenschappelijke in- I strumenten. De rest van het ge- I wicht is afkomstig van de con- structieonöerdelen, stabilisation - j strumeten, wieken met zonnecellen j en de apparatuur voor de energie- voorziening en radioverbindingen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal II geneeskunde de heren A. P. G. de Gijzel (Oegstgeest), Ph. i I Issa (Suriname). A. Labrie (Leiden), I G Oliehoek (Den Haag) en J. B. M- Wesseling (Scheveningen). j semiarts: mej. Y. H. C. H. Scholtes (Den Haag) en de heer P. W. Ooster- ling (Oegstgeest) I artsexamen: mevr. M. P. J. Ver- I hoog-Bloembergen (Leiden), mevr. W .E. M. Spoor-Tordoir (Leiden), 1 mej. E. H. M. J. Vollaers (Den Haag) en mevr. A. Mak-de Vries (Capelle aan de IJssel) doctoraal scheikunde mej. J. W. L. van Oyen (Leiden) en de heren R. I C. D. E. Hasekamp (Leiden i en H. F. J Poort (Leiden) doctoraal wiskunde de heren P. Timmers (Leiden) en D. Oudshoorn j (Leiden; kandidaats wiskunde en natuurwe- I tanschappen de heren R. de Heer i (Vlaardingen)A. Sevenster (Voor burg), J. F. Boland (Leiden). J. A. M. Droogh (Leiden), P. C. F. M. Ver- I schure (Leiden), H. J, van Gorkom j -Leiden). B J. v. d. Net Rotterdam O. W. Mulder (Den Haag) en M- Fransen (Leiden Jeugdappèl in Pieterskerk Uitgaande van de Prov. commissie Zuid-Holland van de Herv. Geref. Jeugdbonden wordt zaterdagavond in de Pieterskerk een jeugdappèl gehou den. Ds G. Boer in Katwijk aan Zee zal deze avond spreken over „Leven en geleefd worden". Medewerking aan dit appèl verlenen Feike Asma (orgel) en het Waddinxveense koor ..Vox Jubilate". ADVERTENTIE (felfretas Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ftSPRO'. 'ASPRO'bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Belastingdienst Bij beschikking van taris van Financiën is de hoofdin specteur van 's Rijks belastingen de heer A H. Kuiper, hoofd van de in spectie der directe belastingen te Lei den. 2de afdeling, verplaatst naar Hilversum en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastin gen. 1ste afdeling aldaar. BURGERLIJKE STAM) VAN LEIDEN W. K. Swagers Annegien Johar- Koopavond in Leiden? De afdeling Leiden van de K.V.P. houdt morgenavond In „Den Burcht" een bijeenkomst waarin gesproken Kras: Waltei zal worden over de vraag: een koop avond in Leiden? Het afdelingsbe stuur geeft aan deze avond een open karakter. Niet alleen leden, doch vooral ook huisvrouwen en midden standers, verwacht men in deze bij eenkomst. I Broek. 83 Jaar. P. Ouwerkerk: v. D. F. Nijhoff Overbeek; Deldre. d. v. Esther Maria, d v. A. A J. Noordove Beelen. Timothy Sander. Verwerking in Leiden Inlopen van achterstand De Nederlandse industrie heeft nog te weinig ervaring gehad, om het ontwerp te realiseren, zodat de Leid se apparatuur is vervaardigd door Ball Brothers te Boulder (Colorado, USA). Men hoopt echter mettertijd ook in ons land een technische vaar digheid te ontwikkelen, die de eigen produktie van instrumenten voor ruimteonderzoek mogelijk maakt. Wanneer de lancering van de OGO- E morgen slaagt, zal deze kunst- I in. -•-n een langgerekte baan om de aarde bereiken waarvan de hoogte varieert van ruim 148.000 tot onge veer 278 kilometer. Tijdens óe eerste weken van de vlucht van de satelliet zullen de instrumenten en de energie voorziening benevens de stabilisatie- apparatuur worden beproefd. Daarna hoopt men zoals gezegd gedurende minstens een jaar wetenschappelijke gegevens te ontvangen. Deze zullen in Amerikaanse grondstations worden opgevangen en geregistreerd. Voor wat het Nederlandse experiment be treft zullen bandopnamen van de ge gevens worden vervaardigd die door G ^e Flicht Centre in de VS n v Leiden worden verzonden. Deze banden zullen worden verwerkt door de computer van het Mathema tisch Centrum van de Leidse Uni versiteit, die daartoe voorzien is van een aparte lees-eenheid. Ballom luchten Tot dusver Is geen experiment in een satellet uitgevoerd met dezelfde i doelstellingen, als die van het mor gen te ondernemen experiment. De belangrijkste resultaten, die tot op I. -■ <■•.)-,:Cht zyn bereikt, zijn verkregen door middel van ballon- vluchtcii tussen vyfendertig en veer tig kilometer hoogte, die als voorhe lm jding van dit. satellietexperiment zijn uitgevoerd door de werk- gioep. Tot nu toe zijn zeven geslaag de vluchten met een kleine elektro nendetector uitgevoerd van De Bilt en van Kiruna (Zweden). Hoewel de nauwkeurigheid in de resultaten deze Nederlandse ballonvluchten unstig wordt beïnvloed door de ge ringe waarnemingstyd (ongeveer tien uur per geslaagde vlucht), de aardatmosfeer en het aardmagneet- veld, zijn deze resultaten internatio naal erkend als zeer waardevol. Voor wie meer technisch weten schappelijk geintersseerd is in het Leidse ruimte-experiment nog de volgende bijzonderheden. Het instrument bestaat uit vyf ver- cliillende fysische eenheden. De ver schillende interacties van de kosmi sche straling in deze eenheden resul- «ren In zepr korte lichtpulsjes (tus sen tien namoseconde en tien micro seconden). De lichtpulsjes worden a._ v isn door fotomultiplica torbuizen zeven in totaal) en omge- it in elektrische signalen evenredig .net de grootte van de lichtpuls. De grootte van de lichtpuls is een maat voor de interactie. De identiteit en energie van de kosmische stralings elektronen worden bepaald door ana- 'yse van de pulshoogten, die gelijktij- ig ir de vijf eenheden optreden. In t instrument zelf worden de diverse puis.i.ogien bepaald en via het zen dersysteem van de satelliet worden deze pulshoogten naar de aarde over geseind Ruim duizend magneetbanden Goed nieuws voor de kinde en en hun ouders var de Leidse Professorenwijk; de speelweide aan de Van Vollen- hovenkade zal vermoedelijk nog dit voorjaar worden her opend. Daarmee komt dan een einde aan een trieste speeltuingeschiedenis, die behalve de buurt- en speeltuinvereni ging „De Professorenwijk". de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen en het „Stadhuis" veel zorgen heeft ge baard. De speeltuinaffaire in de Pro fessorenwijk dreigde een slepend ka rakter te krijgen, maar na een publi catie in het L.D. over deze zaak rijp te bij alle betrokken partijen het be sef, dat in het belang van de jeugd een oplossing voor de moeilijkheden gevonden moest worden. Zoals bekend was het destijds in verband met de bouw van de Vredeskerk noodzakelijk dat de speeltuin van de Professoren wijk van de Burggravenlaan ver plaatst werd naar de Van Vollenho- venkade. Het bij de speeltuin beho rende (semi-permanente) clubge bouwtje bleef na de verplaatsing nog geruime tijd aan de Burggravenlaan staan. Het werd in het afgelopen jaar door de jeugd in puin gegooid en ver volgens gesloopt. Het bestuur van „De Professorenwijk" streefde al sinds de verplaatsing van de speelweide naar een nieuw clubhuis, maar het zag zijn nieuwbouwplannen niet verwezenlijkt aangezien er over deze kwestie tussen de buurt- en speeltuinvereniging en het „stadhuis" een ernstige kortslui ting was ontstaan. Pogingen van de T p'dse Bond van Speeltuinverenigin gen om de storing op te heffen, had den geen enkel resultaat. Als gevolg van deze kortsluiting bleef de speel tuin gesloten en de jeugd van de Pro fessorenwijk gedupeerd. De buurt- en speeltuinvereniging „De Professorenwijk" heeft de speel weide inmiddels in (voorlopig) beheer overgedragen aan de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, die op hel ogenblik hard bezig is de weer in ge- bruikstelling van de tuin voor te be reiden. Uit de bond is nu een com missie gevormd, die tot taak zal heb ben 1) de tuin te exploiteren en 2) te trachten een nieuwe speeltuinver eniging op te richten. Voor de on ontbeerlijke functie van portier heb ben zich enige serieuze kandidater aangemeld. Naar verluidt heeft wet houder S. Sannes het bondsbestum deze week uitgenodigd om over d- openstelling van de speeltuin op kor te termijn gezamenlijk te beraadsla gen. Wanneer de speeltuin in de naaste toekomst wordt geopend, zal nog wel gebruik moeten worden ge maakt van dagkaartjes tot een nieu we vereniging heeft gevormd. De speelwerktuigen van „De Professorenwijk" verkeren nog in redelijk goede staat, maar zij hebben toch in elk geval een flinke onder houdsbeurt nodig. Met het tegelplateau is het echter minder fraai gesteld, temeer omdat tal van tegels zjjn verdwenen. Voorts zullen de zandbakken moeten wor den verschoond en zal ook de (uit- i gedroogde) piasvijver moeten worden j opgeknapt. Buurtbewoners die bereid i zjjn in een (voorlopig) speeltulnbe- stuur zitting te nemen kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen (Brahmslaan 103), Voor de j jeugd van de Professorenwijk i« het van het grootste belang, dat er zo spoedig mogelijk een nieuwe speel- tuinvereniging kan worden opgericht Om misverstanden uit te sluiten zij tenslotte nog vermeld, dat „De Pro fessorenwijk" na de overdracht van de speeltuinverantwoordelijkheid aan de Leidse Bond van Speeltuinvereni gingen als buurtvereniging is blijven bestaan. De foto laat rien hoe leeg het op dit ogenblik in de overigens fraai gesitueerde speeltuin nog is. (Foto LJÖ./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3