Cubaan ramt sloep vlees eten is verantwoord eten ASIELGANGERS KWAMEN NIET VER 2gezinsilessen89ct Beernink wil waterkanonnen voor museum MET EEN ENKEL WOORD Duitse CDU contra „smerige aanval" op president Lubke ^^cfencia Rath&Doodeheefver HAAGSE AGENDA PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 FEBRUARI 198» VS-kustwacht kon alleen toekijken Voor de Amerikaanse oostkust heeft zich gisteren een raadselachtig in cident afgespeeld. Een Cubaans schip, de 720 ton metende „26de Julio", zette een sloep met drie mensen uit, ramde het bootje ver volgens, pikte de drenkelingen op en voer weg. De Amerikaanse kustwacht had eer der een radioboodschap van het schip, genoemd naar de dag van de Cubaanse revolutie, ontvangen waarin werd gezegd dat enkele van de 21 opvarenden politiek asiel in de VJ5. wensten. De bemanning van een onmiddellijk uitgezonden patrouilleboot, de .Point Brown", zag bij haar nadering dat een sloep overboord werd gezet, waarna het Cubaanse schip twee keer op het bootje invoer, dat zonk. Volgens onbevestigde berichten zouden de inzittenden van de sloep zelfs nog beschoten zijn. De Point Brown" gelastte de „26de Julio" uit de buurt te blijven en ging op zoek naar de drenkelingen, die echter direct daarna door de Cubaan uit zee werden opgepikt, waarna het kustwachtvaartuig de laconieke mededeling ontving: „We hebben de boot en drie mensen aan boord". Het incident, waar de kustwacht geen verklaring voor kan vinden, gebeurde in internatio naal water, acht mijl uit de kust van de Amerikaanse staat Vir ginia, ter hoogte van Portsmouth. ADVERTENTIE limonade Nieuw onderzoek Zuigelingen sterfte in Deventer boven gemiddelde In Deventer verkeert men nog steeds in het ongewisse over de vraag hoe het toch komt dat de zui gelingensterfte plaatselijk tweemaal zo hoog is als het landelijk gemiddel de. De gemeentelijk geneeskundige dienst die enige maanden geleden op aandrang van het gemeentebestuur een onderzoek naar dit ongewone beeld instelde, heeft dezer dagen rap port uitgebracht dat na bestudering niet de goedkeuring van de autori teiten kon wegdragen. In het rapport stelde de directeur van de GGD dat het bijzonder hoge sterftepercentage by de zuigelingen mogelyk was ge worden doordat ook de baby's van de buurgemeenten die in Deventer overleden, bij het plaatselijk totaal waren opgeteld. Deze conclusie werd echter na enig speurwerk ontzenuwd, zodat de GGD andermaal opdracht heeft gekregen een onderzoek in te stellen. (Van onze parlementaire redactie) Minister Beernink van Bin nenlandse Zaken wil de vijf waterka nonnen, die het Rijk gaat kopen voor ruim een half miljoen gulden, na verloop van tijd het liefst ongebruikt opbergen ln het politiemuseum. Dat zei hij gisteravond in de Twee de Kamer, die de begrotingswijziging waardoor de aankoop mogelijk wordt, zonder hoofdelijke toestemming goedkeurde. Alleen de communisten tekenden protest aan. Dr communist V *n het Schip zag in de waterkanonnen wapens tegen de vrije meningsuiting en de vrijheid van demonstratie. Ook de socialist Van Thijn was niet helemaal geluk kig met de aankoop. Hij wees erop, dat waterkanonnen niet geweldloos zijn, zoals mr. Beernink in zijn me morie van toelichting beweert, en dat ze ook allerminst zonder gevaar zijn. Minister Beernink was het met drs. Minister Beernink was het met drs. Van Thijn eens. Hij voegde er even wel aan toe, dat de waterkanonnen alleen by ordeverstoringen op grote schaal gebruikt zullen worden. In die gevallen gaat het verspreiden van de monstranten zonder geweld het doel matigste met een waterkanon, zo hield hy de Kamer voor. De minister zei tenslotte te hopen, dat de nieuwe waterkanonnen, die in de drie grote steden zullen worden gestationeerd, zeer zelden of nooit ge bruikt hoeven te worden. Rechts het Cubaanse vracht-1 Links een boot van de Ameri- schip de ,26 de julio" dat de red- kaanse kustwacht, de „Chock" dinqbootna het vaartuig geramd die het nakijken had. te hebben, weer aan boord neemt. I BINNENLAND Brandmeldingssysteem Het be stuur van de Coöp. Centrale West- landse Snijbloemenveiling in Honse- lersdijk heeft in zijn onlangs gereed gekomen nieuwbouw een voor ons land nieuw brandmeldingssysteem la ten installeren, dat by het geringste spoortje rook in de beveiligde ruimten binnen enkele seconden alarm geeft. Het veilingsbestuur besloot tot de aanleg van de installatie nadat de veilinghal in Poeldyk in 1966 door brand was verwoest. De kosten be droegen ongeveer f 100.000,-. Stoof vatte vlam: vrouw gewond Met zware brandwonden in gister middag de 86-jarige mevrouw C. Feyen-Arends uit de Rijnstraat in Acht in het Binnenziekenhuis in Eindhoven opgenomen. Haar kleren waren in brand geraakt, toen de houten stoof, waarop ze haar voeten had gezet, plotseling vlam vatte. Op het hulpgeroep van haar eveneens 86-jarige man snelden buren toe die de vlammen doofden. Voor het leven van de vrouw wordt gevreesd. Nieuw scholierenblad Met in gang van 1 maart zal een nieuwe in- terscholair maandblad „Kis" gaan verschynen. Het blad is bestemd voor alle Nederlandse scholieren. Het blad beoogt een overzicht te geven van al les wat er op de Nederlandse scholen gebeurt en daadwerkelyk steun ver lenen aan de schoolbladredacties. Bo vendien wil men de scholieren meer bewust maken van hun positie in de maatschappy. De Utrechtse redactie van ..Kis" bestaat uit de 17-jarige Utrechtse scholiere Marja Oosterman die het idee voor dit scholierenblad opperde de 22-jarige fotograaf Toon Fey en een leerling van het conservatorium, de 23-jarige Simon Been. Hoorn wordt groter De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Beer nink heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat beoogt de gemeentegrenzen van Hoorn, Berk hout, Blokker en Zwaag zodanig te wyzigen dat Hoorn, dat op 1 januari vorig jaar ruim 17.000 inwoners telde, de mogelykheid krijgt zich te ontwik kelen tot een stad van ca. 35.000 in woners. Weliswaar is een plan voor gemeentelijke herindeling van West- Friesland in voorbereiding, doch het zal nog geruime tyd duren voordat met betrekking tot deze herindeling een wetsontwerp zal worden inge diend en Hoorn kan daar niet op wachten. Bakker in Suriname Gisteravond is, met ruim een half uur vertraging op de Surinaamse luchthaven Zan- dery aangekomen de Nederlandse vice-premier drs. J. A. Bakker. Op het vliegveld werd de Nederlandse be windsman zeer hartelijk verwelkomd door premier Pengel. Verder waren ter begroeting aanwezig de Suri naamse minister van Bouwwerken en Verkeer en Waterstaat, de heer John Thijm en mr. J. van Petten, directeur van het kabinet van de gouverneur van Suriname. Verlaging tabaksaccijns By de Tweede Kamer is ingediend een ont werp van wet, onder meer tot verla ging van het accyns tarief voor rook tabak, pruimtabak en snuif, welke verlaging ten dele een tydelyk karak ter draagt. Ook wordt voorgesteld in de wet op de accyns van tabaksfabri katen van het nieuwe accynstarief op te nemen, alsmede van wyzigingen daarin van enkele wetteiyke bepalin gen betreffende formaliteiten en te ruggaaf van accyns. Tenslotte wordt nog voorgesteld een Kon Besluit goed te keuren, waarby de tabaksaccyns werd verlaagd in verband met de ver hoging van het Invoerrecht op ruwe tabak, zulks als gevolg van de laatste aanpassing van het gemeenschappe- ïyk douanetarief van de EEG. BUITENLAND Grootste tanker De grootste tan ker ooit op een Europese werf ge bouwd is dinsdag in Hamburg „Mu door mevr. Ruth Brandt, de vrouw van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt. Het reusachtige schip, dat 209.000 ton deadweight, of 105.000 bruto registerton meet, wordt hier ge bouwd door Howaldtswerke-Deutsche Werft voor Shell tankers in Londen, Waterstofbommen geborgen Van Canadese regeringszyde meent te weten, dat de VS de vier waterstof bommen hebben geborgen, die by Thule op Groenland werden vermist na het neerstorten van een Ameri kaanse kernbommenwerper op 21 januari. Maar de VS zouden nog steeds naar stukken van de bommen zoeken. Noord-Korea contra VS De Noordkoreaanse minister van Buiten landse Zaken heeft in een niqué „de oorlogsprovocaties VS en Zuid-Korea" gehekeld evenals „het gebrek aan oprechtheid twee landen in de Pueblo-affaire". Noord-Korea beschuldigt de VS er van hun derde vloot by de Noord koreaanse territoriale wateren te heb ben opgesteld. Wapenembargo op Zuid-Afrika De Amerikaanse democratische sena tor James Eastland uit de staat Mis sissippi heeft een resolutie ingediend waarin het congres van de regering verlangt, het vier jaar bestaande ver bod op wapenleveranties aan Zuid- Afrika op te heffen. Volgens Eastland moeten de Verenigde Staten profi teren van Zuid-Afrika's strategische ligging en de bereidheid van dat land „ons te steunen in de strijd tegen het opdringende communisme". Zware aardbeving in China Het meteorologisch instituut in Hongkong meldt dat een zware aardbeving die langer dan drie uur aanhield m dag het dal van de Jangste in c munistisch-China moet hebben troffen. Volgens de waarnemingen lag het centrum ongeveer 1060 kilometer ten noorden van Hongkong buurt van Woehan. De beving was zwaar genoeg „om ernstige schade" aan te richten. Argentyns generaal verbannen De Argentynse generaal b.d. Lopez is wegens het bedrijven van verboden politieke activiteiten gearresteerd en uit de hoofdstad naar het zuidwesten van Argentinië verbannen. Het was de derde maal dat hy aangehouden werd wegens ongewenste politieke ac tiviteiten sinds hy 11 weken geleden af trad als hoofd van militaire insti tuten. Birma laat gevangenen vry De revolutionaire regering van Birma neeft dinsdag 200 politieke gevange nen vrygelaten, waaronder drie oud ministers en een rechter, zo is in welingelichte kringen in Rangoon vernomen- De regering is eind vorig jaar met de geleidelijke vrijlating van politieke gevangenen, onder wie oud president Oe Win-maoeng en ex- premier Oe Noe. begonnen Zuid-Jemen wy»t Britten uit De minister van Defensie van Zuid-Je men heeft alle Britse deskundigen by het leger van Zuid-Jemen uitge wezen. De minister, die onlangs in Moskou is geweest, heeft niet gezegd wie de Engelsen zal vervangen. De minister bracht een bezoek Sowjet-Unie met het doel, hulp te krijgen bij de ontwikkeling van strijdkrachten van Zuid-Jemen. Baskische studenten veroordeeld Een rechtbank in Madrid heeft e studente uit Bilbao tot een half jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 peseta (ruim f 500) veroordeeld, omdat zy vlugschriften had verspreid, waarin opgeroepen werd tot afschei ding van de vier Baskische provincies van Spanje. Malraux in Sowjet-Rusland De Franse minister van Cultuur, Mal raux, is in Moskou aangekomen een officieel bezoek van tien d aan de Sowjet-Unie. Hij zal o.m ningrad, Wolgograd en Bakoe be zoeken. ADVERTENTIE Want vlees houdt fit. De eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie.Conclusie? Vlees uw hoofdschotel,elke dag! Biafra klaagt Nigerië aan voor volkenmoord De minister van Buitenlandse Za ken van Biafra, H. T. Mboe, heeft in telegram aan secretaris-gene raal Thant er op aangedrongen dat de V.N.-commissie voor de rechten van de mens de aanklacht wegens genocide (volkenmoord) tegen Nige rië zal behandelen. Mboe is thans in Amerika aan het hoofd van een uit zes leden bestaan de delegatie welke voor de commis sie de aanklacht tegen Nigerië wil toelichten. Laat anderen werken en tobben Een 51-jarige Nederlander is gisteren ui Antwerpen bij verstek veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf en 140 gulden boe te op beschuldiging van valsheid in geschrifte en bedrieglijke bank breuk. De man heeft zich bezig gehouden met arbeidsbemidde ling voor Nederlandse bouwvak kers in België en Belgische arbei ders voor de Rotterdamse haven, waarbij hij slechts een deel van de salarissen doorbetaalde aan zijn arbeiders. Een van de maat schappijen die hij oprichtte om zijn activiteiten onder te brengen heette Lawet(„Laat anderen werken en tobben" ADVERTENTIE Der Stern: lid kabinet is volledig op de hoogte De Westduitse Christen-Democrati sche Unie van minister-president Kiesinger en de met haar verbonden Beierse Christen-Sociale Unie hebben het dinsdag voor de omstreden presi dent Lübke opgenomen. De jongste actie van de hoofdredacteur van geïllustreerde weekblad ,J)er Stern", Nannen, tegen het staatshoofd men de twee partyen een „smerige aanval". Naar alle waarschyniykheid zal het kabinet, waarin behalve de CDU en de CSU ook de Sociaal-Democra tische Party SPD is vertegenwoor digd, rich vandaag over de kwestie uitspreken. President Lübke zou zelf, naar verluidt, vrydag voor de tele visie reageren op de beschuldiging dat hy in de Tweede Wereldoorlog betrokken zou zyn geweest by de bouw van barakken voor concentra tiekampgevangenen Ontkenning Vietnamese kinderen in ons land Dankzy de stichting „Terre des hommes Nederland" zyn gistermid dag op Schiphol weer drie Vietna mese kinderen, die het slachtoffer zyn geworden van de oorlog, ter pleging in ons land aangekomen. Een vierde Vietnameesje, dat ook uit Ge- nève op Schiphol werd verwacht, kampt in Zwitserland met waterpok ken en zal daarom later komen. Ondanks afschuwelyke brandwon den bleek 't drietal bij aankomst in goede stemming, vooral de 10-jarige jongen Le Van-lo, die zittend in een rolstoel, omdat hij 2 granaatscher ven in zyn rug heeft), uitgelaten naar de persfotografen zwaaide. De kinderen gaan voorlopig naar de buitenkliniek van prof. dr. S. van Creveld in Huizen. Zy zullen chirur gisch worden behandeld in nader te bepalen ziekenhuizen. In totaal heeft de stichting „Terre is hommes Nederland" nu reeds 18 Vietnamese kinderen naar ons land gehaald, van wie er inmiddels 6 naar hun geboorteland zyn teruggekeerd. onverminderd voort. Het ministerie van Binnenlandse Zaken had nau- welyks een ontkenning gegeven op het bericht in „Der Stern", dat het hoofd van dit departement, Lücke, namens het kabinet aan president Lübke had gezegd dat hy het beste om gezondheidsredenen zou kunnen aftreden, of Nannen liet weten dat een lid van het kabinet bereid was voor het gerecht te verklaren, dat „Der Stern" het by het rechte eind had, De Amerikaanse grafoloog J. Ho ward Haring heeft tegen de West duitse regering een aanklacht inge diend, omdat men in Bonn zyn des kundigheid in twyfel heeft getrok ken. Volgens de handschriftkundige is de handtekening onder een contract voor de bouw van barakken vooi concentratiekampgevangenen inder daad van Lübke. De Westduitse auto riteiten hebben steeds gesteld, dat de ze handtekening vervalst is. Belangstelling voor huisarts niet minder „Van een verminderde belangstel ling voor het huisartsenberoep niets gebleken". Dit is een van conclusies waartoe dr. N. H. Vroege is gekomen na een onderzoek naa carrièrekeus van ruim 1600 artsen die in de periode tussen 1 september 1952 en 1 januari 1963 in Utrecht hun artsexamen deden. In de onderzochte periode van tien jaar is de verhou ding tussen het aantal artsen dat koos voor het huisartsenberoep ei het aantal dat een specialistenfunc tie prefereerde, constant gebleven. De heer Vroege heeft de resultaten van dit onderzoek verwerkt in het proefschrift „Sociologie van de arts" waarop hy gisteren aan de Ryks- universiteit in Utrecht promoveerde. Het onderzoek, strekte zich uit over 1373 mannelyke en 263 vrouwelyke afgestudeerden. De Vietnamese oorlogsslachtof fertjes, blij met het speelgoed dat ze al direct na hun aankomst in ons land ontvingen. Van links ,eidóe WOENSDAG Breestraat 19. Experimenteel Kerke- erk. Spr. prof. dr. G. Sevenster over „Kritische vragen t.a.v. de Christuspre- wenbond C.N.V. Lezing over arbeids- therapie. 8 uur nam. Camera-theater. ,.K. en O.-film van de maand „The pink panther". 7 en 9.15 uur nam Schouwburg. K. en O. Toneelgroep Studio „Kooien". 8 uur nam. De Lakenhal. Spr. prof. Sierk Schrö- der over de menselijke figuur in de beeldende kunst. 8 uur nam. DONDERDAG Staalwijk. Leidse Tuiniers- en bloe- Gebouw Chr Soc. Belangen. Ned. wij nog inspraak?" 8 Oegstgeest (raadhuis). Afscheid bur gemeester H L du Boeuff. Buitenge wone raadsvergadering 3 uur nam. re ceptie 5-6 uur nam. Oegstgeest (Gemeentecentrum). Jaar vergadering Ver. van Vrljz. Herv. 8 uur St. Antoniuskerk (Boshuizerlaan). Wereldgebedsdag. 8 uur nam. Petrakerk (Surinamestraat). Wereld- Den Burcht. Toneelavond afd. Lei den Ned. Politiebond. 8 uur nam. MicrotheaterImperium met „Korc- ik en de kindere Rapenburg 94 Duivenhuys. 8.30 Schouwburg. K. en O. Toneelgroep Theater speelt „Driekoningenavond". 8 Koningskerk. Ruilclub 7.30-10 uur Auberge fran<?aise (Kloksteeg 19). Leids Zoldercabaret. 9 uur nam. Oude Vest 13. Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Montessori-kleuterschool Zoeter- woudse Singel 22): Receptie mej. C. Turmel, 25 Jaar hoofdleidster. 66 ZATERDAG Gymnasium: Opening 12de lustrum U.S.A. 10.30 uur voorm.; optreden oudercabaret 2 uur nam.; afscheid mej. d'Apollon". 8.30 i laan). Gem. voor oorspronkelijk chris- ADVERTENTIE Alweer zon ijzersterk staaltje vani Uw befiangleverander heeft ijzersterke staaltjes voor u klaarliggen. Radocota superafwasbaar behang itsbehana c ft. Jarenlar overal fleurig schoon blijft. Jarenlang, Vraag uw vakman. 53 cm Breed; ƒ1.20 per strekkende meter. naar rechts: Le Van-lo, Do Van- qoeien en Hathi Bich-hong. tendom. afd. Oegstgeest. Spr. evang. N, v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6. Kerk van Jezus Chris- is van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur voorm. Lakenhal. Tentoonstellingen teke- J. F. G. Boom. Werkd. 10 uur voorm.-4 uur nam. zond. (tot 24 maart). MAANDAG Rest, Van der Heijden. Jaarvergade- Oegstgeest (Gemeentecentrum): Kon, Ned. Heldemij. Lezing over re< voorzieningen in Nederland. 8 x 14 Jaar. Dagelijks 2.3 Jaar. Dagelijks 2.3 Woensdag 2.30, 7 en 9 Rose Panter". 14 jaar. Luxor „De vampier 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 i ).15 Cloui Dagelijks 2.30, „E* «ex „Superman contra de vam* plervrouwen". 14 Jaar. Dagelijks 2.30j 9 15nu9'15 UVU"' Zondag 2"30, 4"45, 7 Trianon „De getemde feeks", 14 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling uur nam., overige dagen 7.3010 uur nam. (t/m. 17 maart). Lakenhal: Tentoonstelling van te, keningen uit de collectie J. F. G. Boom. Werkd. 10 uur voorm.4 uur nam.; zond. 14 uur nam. (tot 24 maart). Lakenhal: Tentoonstelling „Jonge Nederlandse Kunst". Werkd. 10 voorm.4 uur nam. Zond. 14 nam. (Tot en met 3 maart). De Lakenhal: Dog. 104 uur: sond. 1-4 uur Galerie V. d. Vllst (Botermarkt 3): Tentoonstelling grafiek Ad van Dy" en bronsplastieken Armand v. d. Hein Geopend dinsdag t/m zaterdag f voorm- 6 uur nam. (tot 1 maart). Ryksmuseum van Oudheden (F penburg 28): Werkd. 10 uur Mei i zaterdag van 10-4 v Rijksmuseum voor Volkenkunde: (Sbeenstraat 1): dag. 10—5 u.; r nam. (Zondags 1 Volkenkunde: tot 5 uur nam.; zondags 1—5 Ryksmuseum voor de geschledenu der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur. zond 1-4 uur Wassenaar (Kunstzaal Heuff). Ex positie - - en Ek i Avond, en nachtdienst der apotheken. Geopend voor spoedeisende gevallen] Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel, 20552. Apotheek R. van Breest Smah lenburg te Leiderdorp ls de gehele weel geopend. WEEKEINDEDIENST DER HUISARTSEN. Zaterdagmorgen tot 10 uur raad» plege men de eigen huisarts, daarns tot zondagnacht 24 uur de dokter»* telefoon 2222 2. WOENSDAG 28 FEBRUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Neder landse Comedie: „De vrek". Joseph's Place. 22.30 uur: Cabaret Comique, o.l.v. Wik Hom: „Angels et Seksen". Kurzaal» 20.15 uur: Het Residentie- WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Eelde De Bilt Twente Eindhoven z< Zuid-Limburg Helsinki z Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg bew. 3-2 0 licht bew. 5 -5 0 geh. bew. -4 -11 0.1 geh. bew. 0-2 0 Locamo Wenen In? sbruck Belgrado onbewolkt 6-2 0 half bew. 8-10 geh. bew. 6 10 onbewolkt 14 3 0 onbewolkt 4-2 0 half bew. 15 TO

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2