LEIDSCH DAGBLAD Washington over aanval bezorgd Laos Bien Hoa getroffen door rake taan vallen Pessimisme in Brussel over pogingen Luns JAM IN iel Noordvietnamezen bedreigen het vruchtbare laagland WEER EXPLOSIE BIJ DE SHELL Geen bezwaren meer tegen nieuwe c.a.oJs ■Opgericht 1 maart I860 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer WOENSDAG 28 FEBRUARI 1968 No. 32420 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ïbru en fabrie volled intie. of 18 1 cata Den Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft .gisteren grote bezorgdheid uitgesproken over de Noordvietna- ese militaire acties in zuid-Laos. Functionarissen deelden ee dat een aanzienlijk aantal Noordvietnamezen samen met HOOlpro-communistische Pathet-Lao-troepen in de aanval is gegaan ,n het smalle zuidelijke deel van Laos, dat ingeklemd ligt tus- feen Zuid-Vietnam en Thailand. „Deze en andere recente militaire acties van de Noordvietna mezen in Laos en de Pathet Lao vormen nieuwe schendingen van de Geneefse akkoorden van 1962", aldus een korte verkla ring van het State Department. SCHENDING !3226 l De Geneefse overeenkomsten moes ten de onafhankelijkheid en neutra- Iteit van Laos waarborgen en be- ïelsden o.a. de terugtrekking van buitenlandse troepen. De Noordviet- mezen hebben volgens Amerikaan- j-iïe functionarissen echter hun troe- iMC Pen nimmer Laos teruggehaald, integendeel versterkt. Een woord- RINClvoerder van het State Department ierkele' antwoord op vragen, dat het nuidige vijandelijke offensief gericht kunnen zijn op beveiliging van de Noordvietnamese infiltratiewegen Zuid-Vietnam, bekend als de Tsji-minh-route". Maar, ver klaarde hij, „het valt moeilijk te be oordelen wat hun uiteindelijke am bities zUn". Volgens berichten uit de Laotiaanse 'Ü1 hoofdstad Vientiane zetten Noord vietnamese troepen en eenheden van de Pathet Lao hun beleg van de twee zuidelijke provinciehoofdplaatsen Sa- ravane en Attopeoe voort. Laatst genoemde stad is door een grote De per 1 januari 1968 doorgevoer de invoerbelasting op ruwe koffie maakt een herziening van de con sumentenprijzen voor gebrande kof fie noodzakelijk. Met ingang van vandaag zijn de consumentenprijzen gebrande koffie in het algemeen met vier cent per pakje van 250 gram verhoogd. Koffie duurder WEERBERICHT Oostelijke wind Het KNMI verwacht van heden- tot morgavond: Overwegend zwaar be wolkt met enkele verspreide opkla ringen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.40 uur). 29 FEBRUARI Zon op: 07.28, onder 18.18. Maan op: '1.10, onder: 19.47. Hoogwater in Katwijk: 4.12 en 16.24 uur. Laagwater: 0.03 en 12.24 uur. Dit nummer bestaat alt 18 pagina's Noordvietnamese troepenmacht om singeld. Regeringstroepen zijn in al lerijl begonnen met vergroting van de van vitaal belang zijnde landings- strook. Buiten de stad is het verschei dene malen tot gevechten gekomen tussen regeringspatrouilles en vijan delijke eenheden. Er zijn ook gevechten uitgebroken tussen Saravane. bijna 200 km ten noorden van Attopeoe, en de stad Lao Ngam. Volgens betrouwbare militaire kringen in Vientiane hebben Pathet- Laotroepen een belangrijke pas ten oosten van de hoofdstad veroverd en dreigen ze nu de voornaamste ver keersweg tussen zuid-Laos en Vien tiane af te snjjden. De woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Wash ington zei. dat Amerika tot dusver neg geen speciaal Laotiaans verzoek had ontvangen om in te grijpen of meer hulp te bieden. Hij tekende daarbij aan dat de VS de regering in Laos al op beperkte schaal steunen, o.a. met militaire uitrusting, wat de Geneefse akkoorden toestaan. Vol gens persberichten bevinden zich in Laos meer dan 40.000 Noordvietna- ONDERZOEK UITLATINGEN RUDI DUTSCHKE De Amsterdamse officier van justi tie, mr. J. F. Hartsuiker, zal naar aanleiding van een klacht van de „Federatie van Nederlandse oud- strijders organisaties" een ondex^zoek instellen naar wat de Westberlijnse links-radicale studentenleider Rudi Dutschke precies gezegd heeft op een openbare bijeenkomst in Krasna- polsky, vorige week woensdag in de hoofdstad. De federatie vraagt de officier een strafvervolging in te stellen tegen Dutschke en die VARA wegens beledi ging van een lid van het koninklijk huis. Dutschke zei op de bijeenkomst volgens de federatie o.a.: „Von alten Faschisten wie Himmler bis neue Faschisten wie Claus von Amsberg". Deze uitlating is in een latere tv- uitzending van de VARA herhaald, waarbij bleek, dat vanuit de aldus op geruide zaal in spreekkoor werd aan geheven „Claus heraus", aldus de fe deratie. Mr. Hartsuiker zal zich na het on derzoek beraden of er aanleiding is om een strafvervolging in te stellen, zo deelde hij vanochtend mee. De Vietcong heeft vannacht opnieuw raketaanvallen uitge voerd op militaire installaties in Saigon, het vliegveld Tan Son Nhoet en de basis Bien Hoa. Het 30 km noordelijk van Saigon gelegen Bien Hoa werd het zwaarst getroffen. Veertien personen, onder wie twaalf Amerikanen, werden gedood en 25 gewond. Er werd grote schade aangericht. Het hoofd kwartier van een Zuidvietna- mees regiment en een kamp van de „speciale strijdkrach ten" bij Hoa werden met mor tieren bestookt. Ook de mari niersbasis Khe Sanh in het noorden werd vanochtend met raketten, mortieren en kanon nen bestookt. Over verliezen of schade is niets bekend ingevol ge de nieuwe regeling, waar door men wil voorkomen, dat de vijand profiteert van infor maties. Vliegtuigen van het Amerikaanse vliegdekschip „Enterprise" hebben gisteren voor de tweede maal in drie dagen tijds het goederenstation van Drie plannen basis overleg EEG - ministers (Van onze correspondent in Brussel) Voor het eerst sedert 19 de cember van het vorige jaar zullen de zes ministers van Buitenlandse Zaken van de E.E.G.-landen morgen weer in Brussel bijeen komen. De zit ting zal slechts één dag duren en er is een overvolle agenda. De meeste belangstelling van de buitenwereld gaat echter uit naar het agendapunt „verzoeken van de regeringen van het Verenigd Ko ninkrijk, van Ierland, van Denemar ken en van Noorwegen, alsmede de brief van de regering van Zweden met betrekking tot het toetreden als lid van de gemeenschap". Daarbij zullen nu waarschijnlijk drie plannen ter tafel komen: a) het memorandum van Benelux; b) een Duits plan dat de instemming heet te hebben van Frankrijk; c) het re cente Italiaanse memorandum dat een compromis tussen beide beoogt te worden. Het is inmiddels duidelijk gewor den dat het Beneluxvoorstel bij Frankrijk noch bij Duitsland ook voorstellen. Daarna kan maar een schijn van kans heeft, on- j Engeland worden meegedeeld hoe danks de levendige verdedigingen het standpunt van de EEG terzake van minister Luns in de Europese is wanneer er tenminste een alge hoofdsteden. 1 meen standpunt mogelijk zal zijn. Vandaar dat het Italiaanse plan wellicht meer kans heeft ook door Frankrijk en Duitsland in overwe ging te worden genomen. Het wil een beroep doen op reeds bestaande organisaties zoals de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs om de economische politiek van de Zes en van andere landen te coördine ren. Het wil ook meer binnen het ka der van de Westeuropese Unie (de Zes plus Engeland) doen bespreken en het voorziet ook in een conferen tie van ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de Europe se Gemeenschappen en die van de aspirantleden met de commissie van de gemeenschap. Naar in politieke kringen in Brus sel verluidt zou in Franse ogen het Italiaanse voorstel geen genade kun- ken vinden evenmin als het Bene- luxinitiatief. De verwachtingen aan de voor avond van de zitting van de minister raad zijn pessimistisch. Men denkt dat men niet verder zal komen dan tot een aantal theoretische beschou wingen en dat men tenslotte noodge dwongen tot een compromis zal ko men op basis van de Frans-Duitse Haiphong gebombardeerd. Ook het landingsboot die sreladen was met vliegveld van Dong Hoi en autowe- munitie. Het schip moest naar de gen in Noord-Vietnam alsmede de I kant gevaren worden waar daarop Ho Tsji-minh route in Laos werden de munitie met een geweldige klap ontplofte. De bemanning had kans aangevallen. Amerikaanse eenheden hebben op de kustvlakte tussen Da Nang en Tsjoe Lai een fel gevecht geleverd met Noordvietnamese mi litairen, waarin zij gesteund werden door vliegtuigen en artillerie. Na een dag stryd trokken de Noordviet namezen zich terug, met achterlating van 148 doden. Aan Amerikaanse zijde bedroegen de verliezen twee doden en veertien gewonden. Rond Saigon is op drie plaatsen gevoch ten: 13 km. ten noorden van de stad te Gia Dinh, waar Amerikanen zich op defensieve stellingen moes ten terugtrekken; ten zuiden van Saigon in de provincie Long An, waar een Amerikaanse basis werd aangevallen en in de provincie Bingh Doeong. 23 km. ten noorden van Saigon, waar een Amerikaanse tankeenheid in "n hinderlaag werd ge lokt. Er vielen 36 doden aan de zijde van de Vietcong, de Amerikanen le den „lichte verliezen". Amerikaanse eenheden zijn maan dag in de Mekongdelta een actie be gonnen in de omgeving van Can Tho, waar de Vietcong nog steeds de aanvoerweeen van voedsel naar Saigon bedreigt. Voedselgebrek in Hoeé Verscheidene Amerikaanse eenhe den werden in een door de Vietcong beheerst gebied aan land gezet waar zij op felle tegenstand stuitten. De Vietcong voerde een tegenaanval uit op een Amerikaanse artillerie-stel ling. Ook in de omgeving van Dak To in het centrale hoogland wordt weer gevochten. De Amerikanen val len daar Noordvietnamese eenhe den aan. Communistische schex-pschutters hebben gisteren buiten Hoeé het vuur geopend op een Amerikaanse ECHTPAAR DOOD AANGETROFFEN In hun woning in Veen endaal, zijn een 42-jarige Spanjaard en zijn 36- jarige echtgenote gistermiddag om kwart over één dood aangetroffen door de dochter van het granietwer- kersgezin E. Cimarosti, bij wie het echtpaar inwoonde. De achterdocht van de familie Ci marosti was gewekt, omdat de hele nacht en ook de gehele ochtend licht brandde in de slaapkamer van Spaanse echtpaar. Man en vi werden dood op bed aangetroffen. De doodsoorzaak was gisteravond nog niet bekend. De meningen variëren van gasverstikking tot kolendamp vergiftiging. Saoedi-Arabië koop! 220 pantserwagens Frankrijk zal Saoedi-Arabië 220 pantserwagens van het type AML- Panhard leveren. Een contract daar toe is onlangs getekend. De AML is een licht pantservoer tuig dat is uitgerust met één mortier van 60 mm en een mitrailleur van 7.5 mm of met twee mitrailleurs. Het voertuig kan ook met een 90 mm ka non worden uitgerust. Deze uitvoe ring zal aan Saoedi-Arabië worden geleverd. De bemanning bestaat uit drie militairen. gezien van het schip te komen, maar verscheidene bemanningsleden zijn gewond. Ook onder de burger bevolking ter plaatse zijn enkele ge wonden gevallen. Het incident is sinds drie dagen het enige van betekenis uit Hoeé en omgeving. De stad zelf is nu vrij wel gezuiverd van communisten. De Amerikaanse mariniers zijn begon nen met de zuivering van de direc te omgeving. Voedselgebrek bedreigt, de bevol king, en in het bijzonder de 24.000 vluchtelingen in de noordelijke en zuidelijke wijken van de stad. Tach tig procent van de persoonlijke be zittingen van de inwoners van Hoeé verloren gegaan bij de gevechten of tengevolge van plundering. De burgerbevolking heeft naar schat ting 1300 doden en 3000 gewonden te betreuren. TWEE DODEN (Van onze Rotterdamse correspondent) Op het terrein van de Shell- raffinaderij aan de Eerste Pe troleumhaven in Pernis, niet ver van het gedeelte waar in januari zo'n grote verwoesting is aangericht, heeft zich van ochtend om kwart over vier een ontploffing voorgedaan. President Johnson besprak vandaag in het Witte Huis met zijn nationale veiligheidsraad de jongste ontwikke lingen in Vietnam en de in verband daarmee te nemen maatregelen Naar v.ordt verwacht, zal generaal Wheeler (voorzitter van 't comité van chefs van staven) die verslag uitbrengt over zijn bezoek vorige week aan ge neraal Westmoreland in Saigon aan dringen op het zenden van nog zeker 100.000 man boven het plafond van 525.000, dat als voorlopig maximum Mas vastgesteld. Waarnemers menen dat naast de uitbreiding van de troe penmacht in Vietnam zeker ook een verwachte mobilisatie van enige tien duizenden reservisten en leden van de nationale garde en mogelijke uit breiding van de aanvallen op Noord- Vietnam aan de orde zullen komen. De Democratische senator Stuart Symington stelde gisteren voor ge oefende Amerikaanse militairen uit Europa naar het Vietnam te zenden. Beraad India verwerpt kernstopverdrag India heeft gisteren opnieuw het Russisch-Amerikaanse ontwerpver drag voor de niet-verspreiding van atoomwapens verworpen. India is van mening dat het ver drag om algemeen aanvaardbaar te worden, moet voorzien in nucleaire ontwapening door de grote mogend heden. „Anders zal het verdrag, on geacht wie het ondertekent en hoe veel landen dit doen, niet doeltref fend zijn en niet van duurzame aard, aldus de Indiase gedelegeerde Hoes- sain. India wil ook dat China het verdrag ondertekent. China is op de conferentie niet vertegenwoordigd. Het heeft geweigerd het vijf jaar oude Moskouse beperkte kernstop verdrag te ondertekenen en de draak gestoken met de besprekingen in Ge- nève en deze bestempeld als een Russisch - Amerikaanse gen Peking. De ontplofte ketel bij Shell- Pernis. De twee omgekomen mon teurs bevonden zich op het tijd* stip van de explosie in het bedie ningshuisje links op de foto. Twee monteurs, de 35-jarige G. J» Hasser uit Rotterdam en de 46-jarige J. A. van Marion uit Vlaardingen» werden ernstig gewond bij een zes meter hoog platform gevonden. Toen iaar de ziekenzaal van het be drijf waren overgebracht, bleek dat zjj reeds waren overleden. De mannen waren bezig een zoge noemde c.o.-boiler in het ketelhuis een kraakinstallatie op gang te brengen. De boiler, die voor stoom moet zorgen, was voor controle bui ten gebruik geweest. Plotseling weer klonk een knal over het terrein, r die was zeker niet zo hevig als die van de explosie in januari. Da monteurs zijn van het platform ge slingerd. Er ontstond geen brand en ook verder was er geen gevaar ta duchten. Uiteraard wordt een uitgebreid on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing. Er is nogal wat scha- an het ketelhuis, waardoor de kraakinstallatie niet kan werken Aan woonhuizen is ditmaal geen schade aangericht. (Van Haagse correspondent) De 10 nieuw afgesloten ca tegen minister Roolvink kelijk bezwaren had, zullen toch in werking kunnen treden. Het minis terie van Sociale Zaken zegt. dat de collectieve overeenkomsten niet zul len worden voorgedragen om on verbindend te worden verklaard. Alleen de werkgevers- en werkne mersorganisaties voor het haven bedrijf zijn op de hoogte gesteld. Zij zagen, na moeilijke onderhan delingen, een beslissing over de nieuM-e overeenkomst opgeschort. De termijn waarbinnen minister Roolvink zou moeten beslissen loopt voor de haven-cao op 12 maart af. Ook tegen de cao's voor de schoon maakbedrijven, de lederwarenin- dustrie en een luciferfabriek, zjjn geen bezwaren. De, bij deze cao's betrokken partijen zjjn nog niet op de hoogte gesteld, al loopt morgen de termijn af waarbinnen beslist moet worden. Voor de glazenwassers, de apothekers assistenten en vijf ondernemingen is de termyn van opschorting nog niet om. Desondanks staat n vast dat er geen bezwaren zullen worden ingebracht. De in deze overeenkomsten vastge legde loonsverhogingen liggen tus sen de vier en vijf procent. De werk tijd wordt in de loop van het jaar met een kwartier per dag verkort. Negen Palestijnen in Israël bestraft In Nabloes, in het door Israël be zette gebied ten westen van de Jor- daan, heeft een tribunaal negen le den van de Palestijnse Bevrijdings organisatie tot straffen van vier tot twintig jaar veroordeeld, wegens ter rorisme en gewapende infiltratie in Israël. Een dorpeling uit West-Jordanië werd tot twintig jaar veroordeeld omdat hij twee saboteurs van de ter roristenorganisatie „El Fatach" had verborgen. Een Libanese student kreeg twee jaar omdat h(j had gepro beerd een sabotagegroep in Israël te organiseren. ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud ADVERTENTIE morgen voordeel melkhazel nootjes 150 gram van 109 voor 95 niet duur wel heerlijk ©ucf ©ïfei euwo Eergisteren gaf Sempre 1 Crescendo op Zomerzorg zijn j 33ste invitatie - concert, groote zaal was voor dit doel 1 zoo goed mogelijk ingerigt en 1 op smaakvolle wijze gedeco- reerd. De zaal was eivol. De rijke zalmvangst duurt 1 voort: van den 17den tot den 22sten dezer toerden er aan het Kralingsche Veer 394 zal men verkocht voor f 1,15 en 1^5 per halve Ned. pond.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1