LEIDSCH DAGBLAD Iv.V.P. vrijwel feit Breuk in Wheeler verwacht nog een zeer harde strijd 0 N.v.v.d. Velde Citroën JAMIN Radicalen zullen uit kamerfractie stappen Ook andere groepen willen uit de K. V.P Definitief Startverbod voor Kees Verkerk na tv-uitzending Washington en Saigon oneens met rapport van Oe Thant Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 26 FEBRUARI 1968 No. 32418 I Directeur: E. A. E. van Dishoeck I Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 bot frj (Van onze parlementaire redactie) I Ook de groep-Couwenbergh tl de KVP beraamt plannen lm zich af te splitsen en als [parte stroming op te treden. Datzelfde is het geval met de ïadicale jongeren in de KVP- oorjongerenorganisatie. J Dr. S. W. Couwenbergh zei van- 16 Tiiddag, dat de 25 KVP'ers, die deel malitmaken van het Democratisch Cen- rum, waarvan hij voorzitter is, gis- larisr— ADVERTENTIE In Soesterberg 10 graden vorst (Van onze weerkundige medewerker) Februari heeft ditmaal een oud staartje. Vanmorgen kwam et vliegveld Soesterberg zelfs iet 10 graden vorst uit de bus. Elders in het land vroor het 7 )t 8 graden. Wij hebben in deze verigens maar zachte winter tareaar vier koudere nachten waar enomen. Overdag komt het kwik )t bij het vriespunt, maar ook in e komende, overwegend heldere lucht mag in de meeste provin- les weer matige vorst worden reet envacht. rsev De carnavalvierders zullen van- laag en morgen in het zuiden heel at koude feestneuzen oplopen, al eeft dit winterse weertype ook m letterlijke zonzijde. Vooral tfiter het raam is de toenemende racht van de zon in de middag heel goed te merken. ADVERTENTIE NOACK PRIMA ROOKWORST-WEER WEERBERICHT Meer bewolking De Bilt verwacht van heden- tot or genavond vanuit het noorden ver- r binnendrijvende wolkenvelden, en 1 de meeste plaatsen droog weer akke bot matige wind tussen noord 1 oost. Vannacht in het noorden van het hei öd temperaturen om het vriespunt Iders lichte tot matige vorst. Mor- overdag ongeveer dezelfde tem- eraturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur) lervri 27 FEBRUARI Zon op: 7.32 uur: onder: 18.04 uur. ,n taan op: 7.45 urn*; onder: 17.12 uur Hoogwater te Katwijk te 2.53 en dsl 5.09 uur, laagwater te 11.02 en 23.26 teren in spoedberaad bijeen zijn ge komen om zich te bezinnen op de vraag of de tijd niet is gekomen om zich eveneens af te splitsen en zich als groep met de radicalen te verstaan. „Zij staan open voor over leg over een gezamenlijke koersbe paling", aldus dr. Couwenbergh, die zei dat ook zijn groep ontevreden is. over de wijze, waarop haar posi tie met vertegenwoordigingen in het partijbestuur is gehonoreerd. Volgens de heer Couwenbergh is thans het uur der waarheid gekomen en is het zaak na te gaan in hoeverre de verschillende stromingen tot een nieuwe partij formatie kunnen komen, waarbij ook een partij als D'66 zou kunnen worden betrokken. De voorzitter van de jongerenor ganisatie in de KVP, de heer G. van Dongen, zei vanmiddag, dat het hoofdbestuur zaterdag bijeenkomt om zich over de situatie te bei-aden. Verwacht mag worden, dat een be langrijk deel van de jongerengroep zal uittreden (de groep heeft zich steeds in meerderheid radicaal opge steld) en een nieuwe organisatie zal vormen. In welke relatie deze nieuwe organisatie met de KVP-radicalen zal komen te staan, kon de heer Van Dongen nog niet zeggen. Daarover zal nog gepraat moeten worden. Prof. Romme, mr. Cals en mr. Van Rijckevorsel (van links naar rechts) drie van de vier „wijze mannen" van de KVP tijdens de persconferentie gistermiddag in Nieuwspoort. De oplossing, die zij daar aan de hand deden, werd door de radicalen later van de hand gewezen. Een scheuring in de KVP is niet meer te voorko men. Honderden Noordvietnamezen in Laos gedood Het Laotiaanse regeringsleger heeft gisteren bekendgemaakt 186 Noord- Vietnamese soldaten te hebben ge dood en een stad in zuidelijk Laos te hebben ingenomen nadat deze vrij dag door de communisten was bezet. Regeringsfunctionarissen hebben voorts bekendgemaakt, dat de munisten drie vliegtuigen var Laotiaanse luchtmacht hebben r geschoten en twee steden hebben aangevallen. Deze steden Saravane en Attapeoe liggen dicht bij de Ho Tsji-minh-weg waarlangs Noord- vietnamese soldaten in Zuid-Viet- nam infiltreren. Bij de strijd om de stad Laoe Ngam werden zeven Noord Vietnamese sol daten gevangen genomen van twee zelfmoord pleegden door vergif m te nemen. Er werden verscheidene wapens buitgemaakt. Aan regeringszijde sneuvelden tien .nan en werden zes gewond. (Van onze parlementaire redactie) De splitsing in de KVP is het afgelopen weekeinde vrijwel een feit geworden. De radicalen achten het compromis van de vier „wijze mannen" onaan vaardbaar. Hun voorman, drs. Bogaers zal het vice-voorzitterschap van de KVP niet accepteren. KVP-radicalen (drs. Aarden, mr. Van Doorn, drs. Janssen en mejuffrouw Kessel) zullen waarschijnlijk morgen bij de fractievergadering van de KVP uit de tweede-kamerfractie treden. In politieke kringen wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat zij een christen-radicale partii zullen oprich ten, die ook onderdak zou kunnen bieden aan radicalen uit ARP en CHU. Door het uittreden van de radicalen loopt het aantal regerings zetels in het parlement terug van 86 naar 82 zetels dat is kleiner dan ooit enig kabinet na de oorlog heeft gehad (de interimkabinet ten niet meegerekend) De gebeurtenissen In de KVP kre gen gistermiddag een definitief ka rakter, toen de „wijze mannen" op onverwachte persconferentie in Den Haag hun rapport over de sa menstelling van het KVP-bestuur pu bliceerden. Hoewel het rapport een royale concessie aan de radicalen bevatte (drs. Bogaers vice-voorzitter van de KVP) deelde deze radicale voorman zelf enkele uren later mee, dat hij de bestuursfunctie niet zou aanvaarden, omdat hij in de hele si tuatie geen vertrouwen meer had. Niet naar Japan Dit nummer bestaat uit 18 pagina's 1* Burgemeester Samkalden van i Iers geopend. Op de foto de burge- Amsterdam heeft vanmorgen de meester tijdens een „fietstochtje" RAI-tentoonstelling van tweewie-1 door de RAI. Al verbeeld Zijn mede-radicaal, drs. Aarden, merkte op, dat 't in de loop van de geschiedenis wel eens meer wasvoor- gekomen, dat stukken werden gepu bliceerd op het moment, dat zij eigen lijk al vergeeld waren. Mr. A. vai Ruiten, secretaris van de landelijke Sint Vincentius-Vereniging, die door de „wijze mannen" als penningmees ter naar voren was geschoven, heeft intussen laten weten, dat ook hij in de voorgestelde oplossing geen ver trouwen heeft. Het rapport van de vier „wijze mannen", dat tijdens een persconferentie in Nieuwspoort door Cals, prof. Romme en mr. Van Rijckevorssel werd bekend gemaakt, had de kennelijke bedoeling te laten zien, dat alles was geprobeerd om een breuk te voorkomen. (Vervolg op pag. 2) speciale verslaggever) De wereldkampioenschappen in Göte- borg zijn voor Nederland gister avond in een rel geëindigd. Kees Verkerk die vandaag met coach Wim de Graaff naar Japan reizen om deel te nemen aai internationale wedstrijden in Ka- ruizawa heeft van de KNSB startverbod gekregen wegens uitla tingen die hij zaterdagavond men met Ard Schenk in de tv-uit- zending van Brandpunt, „buiten spel", deed. Beide rijders pleitten daarin voor eer terugkeer van Anton Huiskes als trainer. De voorzitter van de KNSB, de heer H. Wesseloo, die in Göte- borg aanwezig was, deelde het startverbod aan Verkerk mee kort voor de uitreiking van de prijzen de Beurs. Er heerste tijdens het feestelijk slot- banket een zeer gespannen sfeer, die de avond geheel bedierf. De Graaff en de Nederlandse rijders zaten aan afzonderlijke tafels, ter wijl net als bij het Europees kam pioenschap in Deventer, in 1966, Anton Kuiskes met zijn vrouw de zaal verliet. Algemeen was men van oordeel nog nooit zo'n geladen banket te hebben meegemaakt betitelde men de schorsing als sportief. Peter Nottet zei zelfs dat de ploeg achter Verkerk staat en dat de KNSB dan de hele ploeg had r ten schorsen. Hoe nen over Huiskes dacht was bij de KNSB voldoende bekend, zo stelde hij. De kernploeg had hierover in maart vorig jaar de KNSB voldoende ingelicht, waarbij tegen de kwaliteiten van Wim de Graaff als technisch begeleider veel bezwaren naar voren kwamen. „De regering van Noord- Vietnam is bereid tot vredes onderhandelingen misschien zelfs binnen enkele dagen nadat Amerika alle oorlogs handelingen tegen dat land heeft gestaakt", aldus de secre taris-generaal van de VN Thant in een verslag aan de V.N. van zijn jongste bemidde lingspogingen inzake Vietnam. De voorzitter van het Ameri kaanse comité van chefs van staven, generaal Earle Whee ler, liet een ander geluid horen: „Wij moeten voorbereid zijn op zeer harde gevechten. Ik zie geen spoedig einde van de oor log". De generaal, die een be zoek van vier dagen aan Viet nam heeft gebracht, voegde er aan toe dat de vijand de be schikking heeft over aanzien lijke strijdkrachten, die nog niet aan de strijd hebben deel genomen. Wheeler zou naar Washington zijn teruggekeerd met het voornemen 800 hef- schroefvliegtuigen en nog eens 100 000 man te vragen. Vietcong zwakker wordt en toen hjj voorspelde, dat 1968 „hun laatste le vensjaar" zou zijn. Het Zuidvietnamese ministerie Defensie heeft besloten alle ambte naren onder de 45 jaar een militaire opleiding te geven. Zij zullen een week lang worden geoefend in het hanteren van wapens. De strijd in Hoeé is zaterdag ge ëindigd- Hij heeft 25 dagen geduurd. De citadel is zonder strijd door de geallieerden bezet. De Noordvietna- mezen moeten zich vrijdag of in de nacht van vrijdag op zaterdag heb ben teruggetrokken, juist voordat de Amerikanen de stad geheel hadden afgegrendeld. Het keizerlijk paleis is niet erg beschadigd. Dit in tegen stelling tot de stad, die door de he vige bombardementen één puinhoop is. De citadel is voor driekwart ver woest. De Amerikaanse verliezen sinds het begin van de strijd om Hoeé zijn 119 doden en 961 gewonden. De rege ringsstrijdkrachten hebben in die pe riode 363 man aan doden en 1242 aan gewonden verloren. De Amerika nen hebben 1548 Vietcong-leden ge dood en de regeringstroepen 2625. Voorts zijn 163 verdachte personen aangehouden. Koningin Fabiola is gisteren in het St. Jansziekenhuis in Brussel ge opereerd. Volgens een officiële mede deling van het hof diende de heel kundige bewerking die de koningin op advies van haar geneesheer heeft ondergaan om in ce toekomst moe- WÉ.xsv «««- derschap mogelijk te maken. De toe- Zowel Washington als Zuid-Vietnam vaj gedaan op een Amerikaanse ar- stand van de vorstin is bevredigend, hebben reeds te kennen gegeven, dat tilleriebasis op ongeveer zeventig ki- Ze enige weken in het zieken- •/.ij eerst zekerheid willen hebben, dat iometer ten zuidwesten van Saigon, huis moeten verblijven. Noord-Vietnam geen voordeel zal 1 volgens een militaire woordvoerder Men zal zich herinneren dat. sedert trekken uit het staken der bombar- in de zuidvietnamese hoofdstad trok- 1961 verscheidene malen zowel offi- dementen De Amerikaanse onder- j ken de aanvaners zich na twee uur j terug met achterlating van 94 doden. Aan Amerikaanse zijde werden twin- tig man gedood en 68 gewond. Aanval op basis Een Vietcong-bataljon, gewapend net mortieren en automatische wa- iens, heeft zondag een hevige aan- al gedaan op een Amerikaanse ar tilleriebasis op ongeveer zeventig ki ln de basis Khe Sanh, vlak bij de gedemilitariseerde zone, welke door Noordvietnamese troepen wordt bele gerd, vielen zaterdag vijf doden en werden elf gewond als gevolg van hevige beschieting met raketten mortiergranaten- De Vietcong heeft de afgelopen nacht opnieuw de omgeving van gon en verscheidene militaire bases in het land met mortieren en raket ten bestookt. In de Mekongdelta werd om het vliegveld Tra Noc on der vuur genomen, waarbij vijf ge wonden vielen. In de kustprovincie Binh Dinh, dichtbij de stad Qoel Nonh, lieten de rebellen een munitie opslagplaats springen. Amerikaanse vliegtuigen hebben zondag voor de eerste maal sinds 3 januari weer aanvallen uitgevoerd op de Noordvietnamese havenstad Hai phong. Doel van het bombardement was het dichtbij de haven gelegen goederenstation. Koningin Fabiola geopereerd minister van Buitenlandse Zaken Bund zei gisteren, dat uit Thants lag niet is gebleken, dat Hanoi ernstig is geïnteresseerd in vredes onderhandelingen. Hij venvacht een w offensief. „Maar wij zijn deze leer klaar", aldus Bund, „er zal geen herhaling van het „Tet-bedrog" vol gen". President Thioe van Zuid- Vietnam die in het geheim een kort bezoek aan het heroverde Hoeé heeft gebracht verklaarde gisteren, dat elke bombardementspauze door Hanoi misbruikt zou worden om meer troepen te infiltreren. Thioe toonde zich optimistisch, toen hij zei, dat de cieel als officieus bericht mogelijke zwangerschap van de ko ningin, doch dat deze telkens voor tijdig was onderbroken. ADVERTENTIE ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 Volgens insiders is het de vraag of Huiskes na dit incident nog ooit als trainer van de Nederlandse kern ploeg zal kunnen terugkeren. Morgenavond zal het bestuur van de KNSB zich beraden op de maatre gelen die verder moeten worden ge nomen ten aanzien van Kees Ver kerk. De onttroonde wereldkam pioen reist nu met andere leden van de kernploeg mee naar de Noorse hoofdstad Oslo, waar later deze week aan wedstrijden zal worden deelgenomen. Het is aan het KNSB-bestuur om te beslissen of het startverbod voor Verkerk slechts de wedstrijden in Japan be treft en hij dus in Oslo wel van de partij zal kunnen zijn. Staat, zoals gezegd, de kernploeg ach ter Verkerk, chef de mission Jan Charisius heeft duidelijk verklaard dat hij het eens is met de maat regel van KNSB-voorzitter Wesse loo. Laatstgenoemde heeft de be slissing persoonlijk voor zijn reke ning genomen, maar wel eerst over leg gepleegd met de chef de mis sion. Nadat zü van journalisten hadden vernomen hoe onbehoorlijk Verkerk zich in het Brandpunt- programma had uitgelaten over coach De Graaff, waren beide he ren het erover eens dat zü Verkerk en De Graaff moeilijk samen naar Japan konden laten reizen. Buit 1,2 miljoen NIEUWE P0STR00F IN LONDEN Londen is zaterdag opgeschrikt door een tweede grote postroof. Weliswaar was de buit niet zo groot als bij de spectaculaire treinroof van enkele ja ren geleden, 1,2 miljoen gulden, maar de deskundigheid waarmee te werk ie gegaan, doet eveneens 'n meester brein vermoeden. De overval vond plaats in de sor- teerafdeling van het postkantoor Paddington. Een bende, die uit ten minste vijf man bestond, viel de daar aanwezige postbeambten met ploer tendoders aan en bond hen vast. De bende moet hebben geweten van de veiligheidsmaatregelen die cie Britse posterijen hadden genomen na de grote treinroof. Alle maatregelen die waren genomen om herhaling van deze roof te voorkomen werden omzeild. Politie en posterijen houden reke ning met de mogelijkheid dat de bende bij de overval hulp heeft ge had van een beambte van de poste rijen. De rovers wisten precies wat er in de sorteerafdeling gebeurde op het ogenblik dat zij hun overval pleegden. Al spoedig na de overval wisten de geboeide postbeambten zich te bevrij den en alarm te slaan. Rechercheurs van Scotland Yard zoeken nu het hele land af naar de rovers, die tot nu toe nog geen enkel spoor achter lieten. ADVERTENTIE morgen voordeel theespritsjes 250 gram van 79 voor 69 niet duur wel heerlijk ©uc/ ©ïie, euwo Aan het departement van marine is heden aanbesteed het maken van eenen ijzeren lichtstand met koperen lan taarn en het stellen van dien op den berm van Weisoorden in Zeeland. De minste in schrijvers iuaren de heeren D. A. Schretlen en Comp. te Leiden voor f 2000. Een der verpleegden In het gasthuis van de Herv. diaco nie te Groningen, de heer Drewes, 68 jaren oud, die ge durende 20 jaren doof en stom geweest was, kreeg eensklaps zijn gehoor- en spraakvermogen geheel te rug. Daags daarna is hij ech- ter overleden. r

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1