LEIDSCH DAGBLAD Saigon weer bedreigd, jnu door omsingeling 0 Polak tegen wegvoeren van betogers Ontslag voor 273 man JAMIN BOULE7 Carnavalsvreugde is Boulesfeer f419.-'"!5aPte;" Geallieerde defensiegordel moet infiltratie voorkomen TWEE STROKARTONFABRIEKEN IN OOST-GRONINGEN SLUITEN: MEST IN SOORTEN alles Vlieland fflobuletfe E.E.C. Rechter rijdt jongen dood (9uc7 Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1968 No. 32416 •ecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 nen hebben opdracht van generaal i noordelijke provincies Qoeang Tri Westmoreland de stad „koste wat en Thoea Thien er de oorzaak van het kost" op de tegenstander te her- is dat de Amerikanen ten koste van overen. Drie Amerikaanse torpedo- alles Hoeé willen heroveren. Som- bootjagers en een zware kruiser bom- mjg-e Amerikaanse militaire deskun- barderen al twee dagen onafgebro- I dig-en menen dat deze provincies, ken de stellingen van de tegenstan- j met uitzondering van versterkte der. Er is, volgens de correspondent j plaatsen als Gio Linh, Dong Ha, van het Franse persbureau AFP geen Camp Carroll, de stad Qoeang Tri, De Zuidvietnamese hoofdstad Saigon is sinds gisteren om- ingeld door ongeveer twintigduizend man Noordvietnamezen Vietcongstrijders. Nadat Saigon in de afgelopen dagen al drie zijden was aangevallen begon gisteren een actie aan zuidkant, waar een politiepost te Can Gio op 15 km van de tad werd bestookt. De gecombineerde vijandelijke divisies zijn e hoofdstad dicht genaderd: verscheidene bataljons zouden ich op nog slechts één nachtmars afstand bevinden. Van geal- eerde zijde is een verdedigingsgordel om Saigon gelegd om in- ltraties te voorkomen. De Vietcong gebruikt thans bij de strijd i het gebied van Saigon, een nieuw type raket van Chinese lakelij, lichter dan de Russische, die tot nu toe werden ge- ruikt. De zeven landen, die in Vietnam elnemen aan de strijd tegen de etcong en de Noord vietnamezen, llen op 2 april in de Nicuwzeeland- hoofdstad Wellington een byeen- mst houden om de ontwikkeling n het conflict te bespreken. De itste bijeenkomst van deze landen op 20 maart van het vorige jaar Goeam gehouden. De gezamenly- Amerikaanse stafchefs hebben irgesteld ongeveer vijftigduizend n van de nationale garde en het irinierskorps in werkelijke dienst te ipen ter versterking van de stryd- ichten in de VS, die door de eisen 1 de oorlog in Vietnam niet meer volle sterkte zijn. Indien de om- indigheden dit wenselijk maken oden nog 130.000 reservisten voor latere oproep gealarmeerd wor- Voorst zijn 50 straalvliegtuigen de lijndienst van grote Ameri- lanse luchtvaartmaatschappijen ge lald om tijdelijk te helpen bij het lerbrengen van troepenversterkin- naar Vietnam. Verse marinierseenheden, die lensdag in Hoeé aan de strijd om citadel zijn gaan deelnem, slaag- n er gisteren in een toren op de WEERBERICHT Opklaringen Het KNMI verwacht van heden morgenavond: Geen neerslag van tekenis en op vele plaatsen opkla ren, maar in het zuiden van het nd aanvankelijk nog bewolkt. Van- cht lichte vorst, morgen overdag nperaturen om het vriespunt. Aan- inkelyk krachtige tot matige noord- stelijke wind, tot zwak afnemend, de noordelijke provincies. (Opgemaakt om 11.40 uur) 24 FEBRUARI Zon op: 7.39 uur; onder: 18.09 uur. Haan op: 6.24 uur; onder: 13.03 ir. Hoogwater te Katwijk te 12.14 uur; igwater te 7.35 en 20.26 uur. ^It nummer bestaat uit 18 pagina's zuidoostelijke hoek van de citadel op de Noordvietnamezen te veroveren. De rood-blauwe vlag van het Natio nale Bevrijdlngsfront die daar 23 da gen heeft gewapperd, werd neerge haald en de „stars en stripes" wer den gehesen. Gedurende korte tijd verstomde in de oude keizerstad het oorlogsgeweld gisteren. De Amerikanen en Noord vietnamezen staakten het vuren om burgers met witte vlaggen in de ge legenheid te stellen veiliger oorden op te zoeken. Zij werden met Ameri kaanse landingsboten over de Perfu me gebracht naar het zuidelijke deel van de stad waarna de gevechten meteen werden hervat. De Amerika- sprake meer van het ontzien van monumenten. Als dat nodig is zullen de muren van de citadel stelselmatig worden vernield. Volgens berichten van vanochtend is de hierboven genoemde terrein winst van de Amerikanen weer on gedaan gemaakt bij een rode tegen aanval. Noorden bedreigd In Tokio zyn gisteren de normale uitzendingen van de nieuwsdienst van radio-Hanoi ontvangen, ondanks berichten uit Saigon dat Amerikaan se vliegtuigen woensdag voor de eerste maal het Noordvietnamese radiostation in Hanoi hadden ge bombardeerd. Het is echter niet uit gesloten, dat alleen de middengolf zenders zjjn uitgeschakeld, die wor den gebruikt voor uitzendingen in Noord-Vietnam zelf. In de Mekongdelta hebben Vietna mese infanteristen van de negende divisie gisteren 40 guerrillastrijders gedood tijdens een slag iets ten noordoosten van de stad My Tho, die 65 km ten zuidwesten van Sai gon ligt. Negen man van het rege ringsleger werden gedood en 37 raakten gewond. Drie pantserwa gens werden vernield of zwaar be schadigd door vijandelijke raketten, aldus een woordvoerder. Volgens het Zuidvietnamese persbureau zijn on langs in de Mekongdelta twee gene raals van de Vietcong gesneuveld. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen trotseerden het slechte weer boven Noord-Vietnam en deden een aan val op het vliegveld Hoa Lac, 31 km ten westen van Hanoi. Andere lucht aanvallen werden gedaan op twee radarstations 135 km ten noordwes ten van Hanoi en op wegen en op- slagterreinen in midden- en zuide lijk Noord-Vietnam. In Saigon meent men dat de ver slechtering van de toestand in de Massamoordenaar gepakt De Hamburgse politie blijkt door de ar restatie van een 35-jarige losarbeider een goede slag te hebben geslagen. De man heeft bekend niet alleen een zevenjarige jongen te hebben ver moord. maar ook een verliefd paartje in een bos bij Schwettingen te heb ben doodgeschoten(1961). Vorig jaar had hjj op verschillende plaatsen in Duitsland meer dan honderd kinde ren aangerand en op nog twee paar tjes geschoten. Hij heeft vroeger we gens moord acht jaar in de gevange nis doorgebracht. Volgens het Amerikaanse da mesblad Women's Wear Dailey, Qoeam Loi en Khe Sanh, nagenoeg in handen van de Noordvietname zen zijn die daar hun sterkte de af gelopen drie weken van 40.000 op 50.000 man zouden hebben gebracht. Als men Hoeé eenmaal vast in han den heeft kan van daaruit de weg verbinding Danang-Dong Ha worden hersteld en de omsingeling van Qoeang Tri worden doorbroken. Grieken en Turken gaan problemen samen oplossen Griekenland en Turkije, vorig jaar bijna in oorlog om Cyprus, hebben besloten elk een vertegenwoordiger aan te wijzen om in gezamenlijk overleg de onderlinge problemen uit de weg te helpen ruimen. Het Griekse ministerie van Bui tenlandse Zaken maakte gisteren be kend dat de afgezanten beurtelings in Athene en Ankara bijeen zullen komen en alle bestaande vraagstuk ken zullen bestuderen, zich echter hoofdzakelijk zullen bezighouden met kwesties betreffende minderheidsgroe pen. Zo leeft in Grieks Thracië een grote Turkse minderheid, terwijl Is- tanboel veel Grieken onder zijn in woners telt. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) Het wegvoeren van betogers naar de grenzen van de ge meente tijdens de onlusten in Amsterdam toegepast door hoofdinspecteur Koppejan vindt geen genade in de ogen van minister Polak van Jus titie. Hy bleek gisteren in de gecombi neerde vergadering van de kamer commissie van Binnenlandse Zaken en Justitie ongevoelig voor de plei dooien van diverse afgevaardigden. De lyfeiyke vrijheid van de bur gers is een recht dat, volgens de mi nister, terecht met grote waarborgen is omkleed. Het verbaasde hem dan ook dat er zo'n aandrang uit de commissie naar voren kwam om de methode-Koppejan via een wet mo- I gelyk te maken. Vooral mejuffrouw (Van onze Groningse correspondent) De coöperatieve strokartonfabrieken „Reiderland" in Win schoten en „De toekomst" in Scheemda onder de gemeente Mid- wolde zullen zo spoedig mogelijk de poorten sluiten. Gistermid dag is aan het 273 man tellend personeel (228 c.a.o.'ers en 45 beambten) ontslag aangezegd. De lopende orders zullen nog worden uitgevoerd. Als uiterste datum van sluiting is 30 maart gesteld. Met de vakbonden is men in bespreking over een af vloeiingsregeling van het personeel. De vrees bestaat dat er elders nog meer klappen zullen vallen. De sluiting is een gevolg van de produktiebeperkingen, die in de stro kartonindustrie de laatste jaren her- haaldelyk zyn voorgekomen. Direc teur J. P. Dyksterhuis van „Reider land" vertelde gisteren dat besturen van raden van toezicht zich na de resultaten van het afgelopen boek jaar hadden afgevraagd welke pers pectieven de fabrieken nog bieden. Men vond dait de bedry fseconomische resultaten onvoldoende waren om de leden tevreden te doen zijn. Gezien de perspectieven in deze bedrijfstak achtte men het ook niet verantwoord nog meer investeringen, die een gro te omvang zouden moeten hebben, te doen. Een andere factor was dat de le den de laatste jaren steeds aanzien- ïyk te weinig voor hun stro hebben gekregen Gistermiddag hebben be- j sturen en directie de ondernemings- raden ingelicht. Desgevraagd werd meegedeeld dat het personeel wel enigszins op de hoogte was van de moeilykheden binnen de bedrijven. Toch was het ontslagbesluit nog on verwacht. Men veronderstelt dat de bedryven zullen worden ontmanteld, omdat er wel geen koper voor de fabriekscomplexen te vinden zal zyn. Voor het personeel wordt het een uiterst pynlyke situatie, daar er in Oost-Groningen al een groot leger werklozen is. Ongeveer de helft van het personeel had lange dienstver banden by de fabrieken. Gevraagd naar de gevolgen van de slechte financiële resultaten, zei de heer Dyksterhuis, dat .Reiderland" in 1958 rigoureus vernieuwd was Men had er zeven miljoen in geïnves teerd. Van deze investering werd niet een volwaardig rendement verkre gen. Voor „De toekomst" waren het meer de moeilijkheden op de En gelse markt, waarop deze fabriek is aangewezen, die een rol speelden. Mede door de devaluatie van het pond was er voor deze fabriek ook geen perspectief meer. „Met pyn in het hart hebben we overigens de beslissing moeten ne men", zei de heer Barlagen van „De Toekomst". „We hebben steeds de belangen van ons personeel voor ogen gehouden, anders was de fa briek al eerder gesloten". Hoewel de financiële gevolgen van het slui ten voor de leden nog niet helemaal bekend zyn, staat wel vast dat de ze groot zyn. Er zyn berekeningen waarin men tot een totale schuld van rond drie miljoen kwam. De „Vereniging van strokartonfabrikan ten", waarin op twee na alle stro- en kartonfabrieken zijn verenigd, komt beide fabrieken tegemoet. Men heeft een bedrag van ruim één mil joen gulden geboden, wanneer de fa brieken zouden moeten sluiten. ADVERTENTIE A.s. zaterdag CARNAVALSAVOND tot 4 uur. zondag tot 2 uur. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Grote zak COMPOST 4,25 Grote zak TEELAARDE 5,25 Grote zak STALMEST 8,25 DROGE GEMALEN KOEMEST in zakken van 2.25, 4.30 en 8.50. Géén geknoei. Strooien en klaar! KOOLZURE MAGNESIAKALK compleet met kap en turfpotjes 6, Vraag vriiblyvend, deskundig "dvies. Bezoek de presentatie van een nieuwe generatie Mercedes-Benz Exclusieve auto-expositie in: Restaurant Nautica op de pier van Scheveningen op vrijdag 23 februari, 10.00-22.00 uur, zaterdag 24 februari, 10.00-22.00 uur, zondag 25 februari, 10.00-18.00 uur, maandag 26 februari, 10.00-22.00 uur. ADVERTENTIE Lord Harlech was een goedi vriend van toijlen -president Ken- dat voor dit bericht zeer betrouw- nedy sedert hun gezamenlijke bare bronnen aanhaalde, zou de studietijd in Londen. Zowel Lord I weduwe van president Kennedy Harlech als mevrouw Kennedy in het huioelijk treden met Lord hebben het bericht van het blad j Harlech, de voormalige Britse ontkend, ambassadeur in Washington. I weet heeft [Uieuwe Rijn 50 Tin 20824 (0171(0 Kan ook gefinancierd worden Id 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling 105. GEBR. Hogewoerd 6668 HEISMAN Tel. 31292 Leiden Minister Polak Goudsmit van D'66 en de KVP'er Van Doorn vroegen daarom. Ook bestreed hy het argument van de afgevaardigden, dat het afvoeren van demonstranten een doeltreffende manier is om een roerige menigte zonder geweld tot rust te brengen. „Daar is geen sprake van", zei de bewindsman, „er zal tydens en voor het vervoer veel verzet kunnen zyn. Dat kan de verhouding tussen de politie en het publiek bederven". Hy voegde eraan toe huiverig te zyn voor zo'n vage bevoegdheid voor de politie. Het is namelyk moeiiyk vast te leggen, wanneer begonnen moet worden met het wegvoeren en welke mensen daarvoor gepakt moe ten worden. Ook wees hjj erop, dat de methode- Koppejan een oproer, staking of be toging kan verhevigen. (Van onze Haarlemse correspondent} Een 58-jarige rechter in de Haar lemse Rechtbank, heeft woensdag* avond als bestuurder van een perso nenauto de 18-jarige bromfietser H, J. Lammers uit Hiiiegom aangereden, waarbij het slachtoffer om het leven kwam. Omdat de politie constateerde, dat de rechter alcoholhoudende drank had gebruikt, werd hij in verzekering gesteld. Donderdagavond is hy, in overleg met de officier van justitie weer op vrye voeten gesteld. Het pro ces-verbaal van de politie is doorge zonden naar de officier van justitie, mr. H. M. Feitsma. De Hoge Raad zal uitmaken voor welke rechtbank do rechter zich zal moeten verantwoor den. Uit de bloedproef is gebleken, dat de rechter 1 promille alcohol in zjjn bloed had. Het dodelyk ongeluk gebeurde op de Zuiderhoutlaan tussen Haarlem en Heemstede, een drukke verkeers weg, die berucht is vanwege het slip gevaar. De auto van de rechter slipte door nog niet opgehelderde oorzaak en slingerde de bromfietser in een sloot. Ook de auto belandde in de sloot. Er hebben zich op deze weg al eerder twee ongevallen met dodelijke afloop voorgedaan. De bestuurder van de auto is niet als echter geschorst. euwo Uit het Leidsch Dagblad van 24 Februari 1868: Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 153 tot 186 volwassen persone en van 78 tot 102 kinderen Burgemeester en Wethou ders van Leyden, gezien het adres van Jacob Hendrik Maartense, zilversmid, om vergunning tot het doen plaatsen van eene .silver- smidswoning" in het perceel aan het Levendaal, wijk III no. 597 (thans no. 62), ver zoeken bezwaren hiertegen in te brengen ten Raadhuize al- hier.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1