^Enorme groei .van aantal fietsen {en bromfietsen Tweewieler-tentoonstelling in RAI-gebouw Fiets van 1968 is licht en sportief Nederland telt 1.75 miljoen brommers JONDERDAO 22 FEBRUARI 1968 IXIDSCH DAGBLAD Maandagmorgen 26 februari om half elf zal bur gemeester dr. I. Samkalden van Amsterdam in het RAI-gebouw de 56ste RAI openen, een tentoonstelling, die geheel aan tweewielers zal zijn gewijd. De RAI-hallen zullen zijn gevuld met produkten uit vijftien verschillende landen: fietsen, bromfietsen, mo torrijwielen en scooters, alsmede onderdelen en toebe horen. Hoe belangrijk de twee wieier in het Nederlandse ver keer is, blijkt uit de cijfers: in 1967 waren er 7 miljoen fietsen, 1,75 miljoen bromfietsen, 60.000 motoren en 60.000 scooters. Sinds 1964 is het aantal fietsen en bromfiet sen steeds toegenomen. Het aantal fietsen groeit [zelfs harder dan het inwonertal van ons land. Maar er verdwijnen steeds meer moto en scooters van de wegen. Dat laatste is te verklaren uit het feit, dat motoren en scoo- tels als „dienstvoertuig" steeds meer worden vervangen dóór auto's en in mindere mate door bromfietsen. In de toekomst zullen zij slechts een rol spelen in de recreatieve sfeer. IJ8 miljard km op de fiets Men mag wel stellen dat de fiets en de brom fiets tot de meest gebruikte „duurzame con sumptiegoederen" in ons land behoren. De „Stich ting Fiets" heeft uitgerekend, dat onze fietsers per jaar 18 miljard kilometer afleggen en de bromfietsers 12 miljard kilometer. Ter verge lijking: bus en tram nemen per jaar 11 miljard reizigerskilometers voor hun rekening. In 1967 kochten de Nederlanders 580.000 fietsen, 305.000 bromfietsen, 3200 motorfietsen en 900 scooters met een gezamenlijke waarde van ca. f380 mil joen. Bij een dergelijke grote interesse voor tweewielige vervoermiddelen is een tweewieler- tentoonstelling eens in de twee jaren geen luxe. wordt de komende dagen dan ook een enor- drukte op de RAI verwacht. uitdelen. Stellig zal bij een deel van de Jeugd ook de presentatie van het nieuwe motorrace team Nederland in de smaak vallen. Dit team. dat onlangs is samengesteld, zal Nederland in buitenlandse motorwedstrijden vertegenwoordigen. Liefhebbers van antieke motorfietsjes kunnen him hart ophalen aan de collectie motoren van dertig, jaar oud en ouder, die de Veteraan Mo torenclub heeft uitgestald. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft in het RAI-gebouw een verkeerstuin aangelegd, waar bezoekers gratis hun kennis van verkeersregels en- borden kunnen testen. Zij rijden daartoe Alle vervoermiddelen, die vallen onder het verzamelbegrip „tweewielers"zijn te vinden op de 56ste RAI, de tentoonstelling, die van 26 februari tot en met 4 maart in het RAI- gebouw te Amsterdam wordt gehouden. op een mini- of vouwfiets door de tuin. Ten slotte wordt er in samenwerking met het Ne derlands Textielmuseum uit Tilburg een tentoon stelling „Fiets en mode" gehouden. De tweewie- ler-expositie is dagelijks geopend van 10-17 en van 19-22 uur en zaterdag en zondag van 10-17 L,Hippe lloek'', De statistieken wijzen uit, dat 90 van de 12 a 17-jarigen over een fiets beschikt en dat 76 van de meisjes en jongens tussen 16 en jaar de bromfiets bovenaan hun verlang- lijst hebben staan. Dit verklaart, dat de twee- wieler tentoonstelling deze maal in het teken staat de jeugd. Achter in de Europahal is een „hippe hoek" ingericht met boetiekjes, een dis een affichewinkel en natuurlijk een po- I dium waat beatorkesten optreden. Op een grammo- I foonplatenstand zullen artiesten handtekeningen brengt als nieuwtje op de RAI de BSA Twenty, een gezinsfiets met drie ver- I snellingen en wielen met een diameter van 50 centimeter. De fiets kan worden bereden door kinderen van zes jaar tot en met de langste volwassenen; stuur en zadel kunnen l over een grote afstand worden versteld. Er is geen land ter wereld waar zoveel wordt gefietst als in Nederland. Er rQden op het ogenblik niet minder dan zevenmiljoen fietsen. Duitsland en Denemar ken, waar het rijwiel altijd vrij po pulair is geweest, zien de fiets echter ge leidelijk aan uit het straatbeeld van de steden verdwijnen. Dit is een gevolg van de toegenomen welvaart in die landen, die zich uit in de toeneming van het ge motoriseerde verkeer en voorts aan de verbetering van het openbaar vervoer in de steden. Verkeerstellingen in Amsterdam hebben uitge wezen, dat 's avonds tussen vijf en zes uur 55.000 fietsers de grens van de binnenstad pas seren. Bij de plannen, die de hoofdstad thans uitwerkt voor de aanleg van een stadsspoor ter vervanging van de tram, vormen degenen die zich per fiets van en naar kantoor en be drijf begeven, een onzekere factor. Zullen deze mensen in de toekomst de fiets aan de kant willen zetten als er sprake is van een snel en comfortabel openbaar vervoer? De auto komt niet in aanmerking, althans niet wat de hoofd stad betreft, omdat het stadsbestuur juist dit vervoermiddel uit het woon-werk-verkeer wil ver drijven. De fabrikanten en importeurs van rijwielen ma ken zich wat dat betreft nog geen zorgen. De vouwfiets Weliswaar is het aantal fietsaankopen per jaar langzamerhand iets gedaald, maar daar staat tegenover, dat er vooral onder de jeugd een enorme belangstelling voor de fiets bestaat. Bij na 90 van de jongeren tussen 12 en 17 jar is in het bezit van een fiets. In het RAI-gebouw neemt de fiets de komen de dagen een belangrijke plaats in. Meer dan een halve eeuw lang is er aan het uiterlijk en zelfs aan de techniek van de fiets hoegenaamd niets veranderd. De fiets van de Nederlander is altijd een stoer, zwart ding geweest, dat soms tientallen jaren achtereen dienst deed zon der dat de berijder ooit behoefte gevoelde zich een ander model aan te schaffen. Dat model was er trouwens niet. Dat is nu anders geworden. De toerfiets, het sportieve, rijwiel, dat in de dertiger jaren het raspaardje van enkele bevoorrechten was, is enorm populair geworden. In dit opzicht is er op de bweewielertentoonstelling een enorme keu ze te maken. Zij zijn er al in een redelijke rond f200 zijn er goede toerfiet- te koop, uitgerust met een versnellingsnaaf. In 1948 kwam het eerste Solex-je op de weg. Thans telt ons land 1,75 miljoen bromfietsen. Er zullen dit jaar op nieuw circa 300.000 brommers worden gekocht. Van dit aantal zullen er 110.000 in handen komen van meisjes en jongens, die de 16-jarige leeftijd bereiken. De bromfiets is niet meer weg te denken uit het verkeer. Door de uitbreiding van de steden komen werk en woongebieden steeds verder uit elkaar te lig gen. De afstanden worden vaak te groot om te fietsen en voor menigeen biedt de brommer dan uitkomst. Ruim éénmiljoen Nederlanders gebrui ken hun bromfiets in dat woon-werk-verkeer. Men moet er niet aan denken wat er zou gebeuren als een half miljoen bromfietsers zou overstappen op de auto en de rest op het openbaar vervoer. Het zou een enorme chaos worden. Hoe nuttig de bromfiets ook blijkt te zijn en weö- ke ruimtelijke verkeers- en vervoersproblemen door de brommer ook worden bespaard, de Ne derlandse overheid toont zich niet erg dankbaar en heeft de kopers onlangs extra belast. Wie een bromfiets van f 650 koopt, spekt de belastingpot met ruim f 100. De omzetbelasting is in de af gelopen twee jaar verdrievoudigd en bedraagt, thans 14 Een andere merkwaardigheid is, dat de mini- bromfiets, die een van de standhouders vol trots op de tweewielertentoonstelling laat zien, niet als een bromfiets mag worden bereden. Een volijve rig ambtenaar heeft om onduidelijke redenen als voorgeschreven wielmaat 23 inch geadviseerd en dat is in de wet terechtgekomen. Men mag wel rijden op dit handige vervoermiddel, maar omdat de wielen iets kleiner zijn dan 23 inch, moet men het ding laten registreren als motorrijwiel Ondanks dit alles is de bromfiets in ons land wel zeer populair en de belangstelling van meeste bezoekers van het RAI-gebouw zal de ko mende dagen wel naar deze tweewieler uitgaan. Zij vinden er veel nieuws. Het meest verheugend is daarbij wel, dat de prijzen sinds 1953 niet zijn opgelopen, terwijl de kwaliteit van de brommer» vaak is toegenomen. Het is duidelijk, dat de fa brikanten voornamelijk mikken op de vrouw en de jeugd door handige stadsbrommers te brengen, die scans zeer comfortabel zijn (verende voor vork) en eenvoudig zijn te bedienen. Zij zyn te krijgen In de prijsklasse van f 450 tot f 550. Het aantal bromfietsen, dat aan huisvrouwen wordt verkocht, groeit bijzonder snel. Nu hier blijkbaar een nieuwe markt ligt, zijn er speciale typen voor de vrouw, die o.a. zijn voorzien van een lage instap. Voorts is gebleken, dat er meer meisjes dan jongens van 16 tot 24 Jaar een brom fiets begeren. Daarom hebben vele van die stadsbrommers ao'n elegant uiterlijk gekregen» Technisch volmaakt In technisch opzicht kan er aan de bromfiets nauwelijks nog iets worden verbeterd. Bij geen enkel gemotoriseerd vervoermiddel is de automa tisering zo zeer gemeengoed; bijna alle eenvoudi ge stadsbrommers hebben een automatische ver snelling. De motoren hebben de tijd van de expe rimentele ontwikkelingen allang achter de rug, Er zijn bromfietemotortjes, die acht tot tien jaar meegaan zonder nukken te vertonen. De remmen zijn geen probleem meer; alle bromfietsen rem men zo goed, dat zij stilstaan binnen de helft van de remweg die wettelijk is voorgeschreven. En omdat de diverse merken in technisch opzicht niet of weinig voor elkaar onderdoen, wordt er bijzonder veel aandacht besteed aan vormgeving en uiterlijke afwerking. Comfort en veiligheid zijn daarnaast belangrijke factoren om in de ogen van het publiek met een goed produkt voor de dag te kunnen komen. Een ontwikkeling, die in ons land wat traag op gang is gekomen, is die van de vouwfiets, vooral bedoeld voor automobilisten. De oorzaak is wel duidelijk. In Nederland, waar de welvaart altijd nog achterloopt op andere Europese landen, rijden naar verhouding veel kleine auto's en een vouwfiets vraagt niet veel ruimte, maar past evenwel net niet in de kofferruimte van zo'n kleine auto. Niettemin is de omzet stijgende. De tweede oorzaak is, dat de Nederlander, ge wend om op de zware, zwartgemoffelde fiets te rijden, het gewoon gek vond om op zo'n aoro- batenfietsje met kleine wielen rond te rijden. Wij zijn een volkje van mensen, die de buiten beentjes gauw nawijzen en de dapperen, die zich voor het eerst met een vouwfiets in het verkeer waagden, hebben dat dan ook wel geweten. Toor klein en groot De fiets met de kleine wielen is inmiddels geen bijzonderheid meer. Zo'n fiets behoeft niet altijd zo'n vouwding te zijn, want. de industrie maakt ook tal van modellen, die niet uitneembaar zijn, maar wel van kleine wielen zijn voorzien. Een voordeel van dit type fietsen is, dat zij door kleine personen (kinderen) kunnen worden be reden, maar door het uitschuiven van stuur- en zadelpennen ook volwassenen kunnen ver voeren. Deze „gezinsfietsen" zijn goed verte genwoordigd op de tentoonstelling. Zij zijn ge schikt voor kinderen van zes jaar af tot en met personen van zeer grote lengte Opvallend bij een rondgang langs de stands is. dat de rijwielfabrikanten steeds meer gebruik maken van lichte materialen, ook bij de gewone huis- tuin-en-keuken-fiets en dat tal van typen in stan daarduitvoering zijn voorzien van een versnel lingsnaaf. De grote belangstelling, die vrouwen en meisjes voor een eenvoudige „stadsbrommer" hebben, deed Peugeot de .,102" ontwerpen, een elegant brommertje, dat bovendien geschikt is voor duogebruik.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17