/hÉ| Vals dagboek Mussolini „Ik blijf logopediste" snoep verstandig: WOEN8DAO 11 FEBRUARI LETDSCH DAGBLAD PAGINA S OMROEPSTER VOOR EEN (Van onze rtv-mede werkster Ze is gisterochtend weer ge woon aan het werk gegaan, Loes Butzelaar, omroepster voor één avond. Ze is 24 jaar, bijna afgestudeerd logopediste, en rondt haar studies thans af aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, waar ze elke werkdag 's ochtends te vinden Loes is bin da^ ze heeft mogen jneewerken aan de televisie-actie ;voor gehandicapten. Ze kent de moei- üjkheden van het lichamelijk gehan dicapt zün maar al te goed. Vieren eenhalf jaar geleden, op tweede kerstdag, kreeg zü een auto-ongeluk L als bijrüdster. Een dwarslaesie was het gevolg. In Leersum, het beste in- igtituut van heel Nederland, zoals ze zelf zegt. werd ze gerevalideerd. Nu rijdt ze iedere dag heen en weer in haar aangepaste sportauto, van huis naar de Vrije Universiteit en an dersom. Ze heeft het eergisteravond [wel aardig gedaan, vindt ze. Was ze niet op van de zenuwen? Een beetje, de onwennigheid met dit haar vreemde beroep was groter dan haar [oamera-angst. ,Loes is ontzettend laconiek; die Blaat zich overal doorheen", zegt haar moeder trots. Loes: „Die teksten, die veranderden elk ogenblik. Dat was een heel gedoe e er goed uit te krijgen. Boven den: je ziet niet zo erg veel met al die felle lampen om je heen. Het fijnste heb ik gevonden dat ik zoveel vrienden en kennissen aan de tele foon kreeg, die geld toezegden. Zoiets jet me persoonlijk goed". „Het doel is fantastisch, maar het tempo was aanvankelijk wat traag, dacht ik. Niet voor de mensen die zelf bü deze problemen betrokken zijn, wellicht wel voor hen die niet regelmatig geconfronteerd worden met het. lichamelijk of geestelijk ge handicapt ziijn". Loes Butzelaar heeft geen ambitie m omroepster te worden. „Nee, be slist niet. Ik ben en ik blüf logope- Vrijdagavond bij het bekendmaken tn het uiteindelijke resultaat, zal zij jg een keer terugkomen op de tv. Daarmee zal deze korte loopbaan dan definitief ten einde zijn. „De vijanden" volgende week in première >e eerste Nederlands-Belgische speelfilm >rDe vijanden", onder regie van Hugo Claus, gaat op donderdag 29 februari in première in negen Nederlandse bioscopen, waaronder Studio in Leiden. „De vijanden" behelst het verhaal van drie soldaten die tijdens het ver maarde Ardennen-offensief in 1944 door het toeval worden samenge bracht. Het zijn een Antwerpse jon gen (gespeeld door Rebbe de Hert), een Amerikaan (de Amerikaanse ac teur Del Negro) en een Duitser (Pons Rademakers). De mannen wantrou wen en bedriegen elkaar, maar ze zijn tevens op elkander aangewezen. Als het moment van afrekening komt, blijkt afrekening onmogelijk te zijn. ..Zeg mij wie de vijand is en ik zal hem doden maar laat hem niet met mij spreken, want dan dood ik een mens". Dat is het centrale the ma van deze film. STER wint geding Het kort geding over de afwijzing door de Stichting Ether Reclame (STER) van een reclamefilmpje over pinda's, dat hèt reclame-, ad vies- en advertentiebureau Prad te gen de STER aanhangig had ge maakt, heeft Prad verloren. De pre sident van de Amsterdamse recht bank. mr. U. W. H. Stheeman, meent in de voorgeschreven procedure waarin een beroep op de reclame raad bij afwijzing Van een film is geregeld niet te mogen ingrijpen zoals door Prad was verzocht. Ver der overwoog de president, dat moei lijk voor bestrijding vatbaar is dat de STER in beginsel vrij was. over eenkomstig haar algemene voorwaar den de film voor uitzending af te wijzen. De president wees daarom de vordering van Prad af. Dit vonnis betekent voor de tv- kijkers dat ze niet op 4 maart Jan Teulings, tezamen met Ton Lutz als pindaman in het reclamefilmpje zul len zien, nadat ze de avond tevoren Teulings als de befaamde Parijse po litiecommissaris Maigret hebben zien optreden. PvdA-bestuur is boos op drs. Hoogendijk Voor het bestuur van de P.v.d.A. zal het in de toekomst een punt van nadere overweging zijn of opnieuw medewerking kan worden verleend! aan een politieke discussie, als zij wordt geleid door drs. F. A. Hoo-1 gendijk op 5 februari met als titel „Duidelijkheid s.v.p.". De opzet van deze uitzending maakte bij voorbaat het scheppen van duidelijkheid andermaal tot een illusie,, aldus de brief. Verder is het bestuur van de P.v.d.A. niet te spre ken over de wijze waarop personen van de P.v.d.A. zijn benaderd om aan het programma mee te werken. Voorts werd door de presentator van het programma als motief voor het1 niet-deelnemen van P.v.d.A.-Kamer- leden een fractie-afscheidsfeestje opgegeven, terwijl het de heer Hoo gendijk bekend was dat de P.v.dA.- fractie een fractievergadering hield in verband met het daags daarna te houden kamerdebat, aldus de brief. De P.v.d.A.-vertegenwoordigers dr. C. j de Galan en dr. Th. van Veen wer den vervolgens ails minder ingevoer- den im de dagelijkse politiek en als mensen met een mogelijk „frissere" kijk aangekondigd. Het partijbestuur vindt dit voor de betrokkenen en voor de politici in het algemeen ongepast j en denigrerend. Bovendien werd ver- zuimd mee te delen dat dr. De Ga- lan lid is van het partijbestuur. NEDERLAND 1 NTS 8.00 uur 8.20 uur 8.30 uur 9.00 uur 10.30 uur 10.45 uur 10.50 uur NEDERLAND 2 6.50 uur 8.00 i 8.20 i 8.45 9.40 i 10.05 i 10.15 1 10.20 i Kijkkast Sluiting Pipo de clown Nieuws De drie musketiers; tv-serie Panoramiek Journaal en weeroverzicht Zendtijd politieke partijen Inburgeren Rondo; film Socutera Laatste nieuws Sluiting NCRV Pipo de clown Nieuws Attentie voor sport Vidocq; tv-serie Journaal en weeroverzicht Hier en nu De parallelle wereld; spionagefilm Jazz met Jacobs Pasfoto Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA Hilversum 1 Hilversum 2 9.50 uur Trammelant in Loeren aan de Hor 10.55 uur Contrasten; muziek en glóteren Echtscheiding Verse champignons lekker! Gratis recepten bij u Italiaanse moeder en dochter schreven het Krantenkoning betaalde er miljoen voor Parijse beurs dicht De Parijse effectenbeurs is tot nap ier order gisteren gesloten als gevolg ran een staking van de beursbedien den waardoor de handel gisteren de [ehele dag van noteringen verstoken s gebleven. De bedienden eisen 6 oonsverhoging, terwijl de directie een oonsverhoging van 2,5 heeft aan geboden. ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't. Mireille in het ziekenhuis Cl 0» stall (Van onze correspondent in Rome) Zelfs diegenen die dat beroepshalve zouden moeten doen schijnen in Engeland niet voldoende de Italiaanse kranten te lezen, waardoor ze onvoldoende op de hoogte zijn van de ge beurtenissen in dit land. Dat deze onwetendheid soms ernstige gevolgen kan hebben heeft de bekende Engelse krantenkoning Thomson gemerkt, want hij heeft 175 mil joen lire iets meer dan een miljoen gulden betaald voor valse dag boeken van Mussolini en als de Italiaanse politie niet achterdochtig was geworden en had ingegrepen zou hij nog eens met 200 miljoen lire over de brug zijn gekomen. In 1960 kwam aan het licht dat twee vrouwen, moeder en dochter Panvini, in het stadje Vercelli, dicht bij Turijn opzienbarende dagboeken Mussolini aan kranten en tijd schriften aanboden. Er werd een grondig onderzoek ingesteld, vooral het handschrift. Maar ook werd de inhoud van de dagboeken nauw keurig vergeleken met alles wat be kend is over het leven van Mussolini. Juist in de laatste oorlogsjaren, want het gaat over dagboeken die geschre- zouden zijn tijdens de laatste le vensjaren va nde Duce. Het bleek spoedig dat men te doen bad met vervalsingen en moeder en dochter gaven toe dat zij de dagboe ken zelf voor hun vermaak hadden gefabriceerd. Ze kregen een vrij lich te straf en het leek dat hiermee de zaak was afgedaan. Praten Enkele jaren later evenwel is een zekere heer Fumagalli uit Milaan Vercelli gegaan om eens met de dames Panvini te praten. Hij wist dat ook nog andere dagboeken van Mussolini in hun bezit moesten heb ben die niet waren vernietigd na het proces. Hij kocht wat zij nog hadden voor de matige prijs van 5 miljoen lire. waarbij echter door de beide da- die wel iets geleerd hadden, de voorwaarde werd gesteld dat in het koopcontract moest staan dat hij wist dat hij geen authentieke dagboeken had gekocht en dat hij ze alleen had gekocht als curiositeit. Het probeerde de boeken in het buitenland van de hand te doen. Na een tijdje rondtrekken herinnerde hij zich dat hij een Engelsman kende, een zekere Charles Kean, een avon tuurlijke man, die o.a. betrokken was bij wapenleveranties aan Indonesië. Sabotage oorzaak van ongeluk (Van Parijse correspondent) De 18-jarige Franse zangeres Mi reille Mathieu die, zoals we reeds berichtten, zondagnacht het slacht offer van een auto-ongeluk was ge worden, is gisteravond vanuit Lyon, waar ze in het ziekenhuis moest Worden opgenomen, per trein op een brancard naar Parijs terug gekeerd. °e gevolgen van het ongeluk laten tich veel ernstiger aanzien dan eerst Werd verondersteld, en Mireille zal Minstens vier maanden volstrekte tost moeten houden. Ze heeft twee Ibben gebroken en voor haar overi ge klachten zal ze nu in het Ameri kaanse hospitaal van Parijs servatie worden genomen. Intussen is haar auto, niet veel meer dan een hoop schroot te overgebleven, door de politie in beslag genomen. Mireilles manager, Johnny Stark, die eveneens in het ziekenhuis ligt, meent redenen hebben te geloven dat sabotage wel eens de oorzaak van het ongeluk zou kunnen zijn geweest. De chauf feur reed met een gangetje kilometer per uur toen de auto plot seling zonder enige verklaarbare re den een duik in de afgrond maakte. Johnny Stark, die in de Franse showbusiness meer jaloerse renten en zelfs vijanden dan vrien den telt, heeft tegenover de politie verklaard dat hij en Mireille de laatste tijd geregeld dreigbrieven ontvingen met het doel hun grote sommen geld af te persen. De poli tie onderzoekt de zaak. veel vreemdelingen i gaten dat de dames Panvini bezochten. Tevens merkte men dat beide vrouwen plot seling op grotere voet gingen leven. Op 29 oktober deed de politie een in val bij de twee dames met het ge volg dat kort daarop aan de pers een communiqué werd verstrekt waarin werd gesteld dat opnieuw dagboeken van Mussolini te koop waren aange boden, ditmaal aan buitenlandse uitgevers. Toen dit bericht ook in Londen binnenkwam, bemerkte men bü de Sunday Times dat men bü de neus genomen was. Met echt-Engelse zin voor humor heeft men dezer dagen dit verhaal gepubliceerd en men schqnt zich er eerder mee te amuse- ren dan dat men zich beetgenomen j voelt. In „Sextant", het programma de NVSH, werd een moeder twee kleine kinderen ten to nele gevoerd. Die kinderen heetten Jessica en Jan-Hendrik. Typisch kinderen dus uit een in tellectualistisch gezinnetje. Daar zün ze als kinderen niet minder om. maar het was kenmerkend voor het genre mensen dat voor dat soort programma's altüd naar voren wordt gehaald. Neem büv. het lange programma dat „Achter het nieuws" aan de echtscheiding wüdde. Het was logisch dat de deskundigen die over allerlei aspecten him me ning gaven (rechtskundigen, psychiaters enz.) tot de intellec tuele bovenlaag behoorden, maar minder logisch was dat ook de praktük gevallen, die mensen die over hun moeilükheden met een scheiding of juist geen scheiding vertellen, tot de bovenlaag be hoorden. .Achter het nieuws" bracht weer een belangrijk werkstuk, na soortgelijke uitvoe rige documentaires over de abor tus en de zelfmoord. Het bleek dat er één echtscheiding op 16 huwelijken voorkomt, en dat het percentage echtscheidingen de laatste 10 Jaar niet is gestegen, zelfs is afgenomen als men 1965 (5 per 10.000 inwoners) vergelijkt met 1946 (10,7), 1950 (6,4) en 1955 (5,1). Echtscheiding is in ons land gemakkelijker te ver krijgen dan in het buitenland, meende mr. Keulen behalve dan toch in Noorwegen, waar het per formulier en onderling goedvin den kan geschieden. Er werd ge sproken over de wenselükheid de z.g. „grote leugen" te vervangen door de termen „ernstige ont wrichting" of „onderling goed vinden", over alimentatie, over de kinderen die in mindere of meerdere mate het slachtoffer van een echtscheiding worden, over de kerkelüke aspecten 'wat de katholieke professor Huizing hierover zei, was helaas niet al te duidelijk) en over de wenselijk echtscheiding na büv. een jaar toe te staan als één der partüen er ook dè,n nog op blüft aan dringen dat er een scheiding plaatsvindt. Een flagrant geval van een man die zün alimenta tieplichten ontdook, inspireerde mr. Knap tot de gedachte dat er een garantie van de overheid moest komen in die zin, dat de door de rechter toegewezen ali mentatiesom altüd zal worden betaald, ook als de man in ge breke blüft, maar dan via de overheid, die nu eenmaal over grotere drukmiddelen beschikt om het geld van de alimentatie- plichtige te vorderen dan de ge scheiden vrouw. Koning Klant .Achter het nieuws" was dus een nuttige uitzending, maar dat was Koning Klant ook. De mees te aandacht kreeg de installatie firma „Timm-air", inmiddels failliet verklaard, die volgens en kele getuigen op hoogst ondeug- delyke wüze hete luchtverwar- ming had aangelegd, maar die onder de naam .Air-heating" de zaak op de oude voet voortzet. De heer Hordijk van de Shell, die „Timm-air" via zün verte genwoordigers in veel gevallen had laten aanraden, zei dat zün firma al eerder schadevergoedin gen had betaald en dat ook bü nog komende klachten het be lang van de klant voorop zou staan, of zoiets. Air-heating kan wel opdoeken, maar wie on deugdelijk werk aflevert mag ook niet beter verwachten. Buitenland Deze slaagde erin om in Engeland de dagboeken te verkopen aan een zt re dives Irving, directeur van uitgeversmaatschappü en vroeger dacteur van de Sunday Times. Er werden een paar foto's van kele bladzüden van de dagboeken ge toond en deze werden in het minis- terie van Buitenlandse Zaken in Lon den vergeleken met authentieke handschriften van Mussolini, waar na men meende dat het allemaal in derdaad klopte. Toen de bedongen prüs (375 miljoen lire) te berde kwam ging men nog wat dieper op de kwes tie in maar alle Engelse experts zei- I den eenstemmig dat men enderdaad j te doen had met eohte dagboeken van Mussolini. Tevreden Mussolini in zijn glorietijd. ren van deze dagboeken, want men meende dat men hier te doen had met de grootste geschiedkundige vondst van deze eeuw. Voorlopig zou den de boeken verschünen in de Sun day Times en daarna zouden ze in boekvorm in Engeland en ook in Amerika moeten verschünen. Er werd ook een bezoek gebracht aan de dames Panvini, maar wat daar besproken werd is niet bekend. Tenslotte kwam iemand op de ge dachte dat, aangezien het om een handschrift van Mussolini ging. er waarschünhjk auteursrechten zouden moeten worden betaald aan de na zaten vain Mussolini. Men nam daar om contact op met Vittorio Musso lini, zoon van de Duce. die zich be zig houdt met het eerzame beroep van jazz-pianist. Vittorio vertelde, dat het Inder daad om dagboeken van zün vader ging en stelde zich tevreden met de som van 30 miljoen lire voor de au teursrechten. Later vroeg hü nog wel een klein cadeautje, een Jaguar, die hem onmiddellijk werd geschon ken (ongeveer 30.000 gulden) Achterdocht ADVERTENTIE ADVERTENTIE VOOR WOENSDAG 21 FEBRUARI Hilversum 1, 402 m NCRV: 18.00 Alles wat adem heeft: veel gevraagde gew. muz. (gr.). 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.45 Actuali teiten. NRU: 19.00 Openbaar Kunstbe zit. 19.10 Gezag en gezagsuitoefening, gastcollege. 19.50 Omroeporkest (opn.): mod. en semi-klass. muz. 21.30 Wie is mijn naaste: klankbeeld 21.50 Frai vrouw. (9.35 Waterst). 9.58 Marktber. voor schippers NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10.20 Muz. uit de Barok (gr KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Stereo: Lichte orkestmuz. (gr.). 12,27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Variant: radio-snelbuffet. 13.30 Stereo: Over de band: licht gev. muz.progr. (opn.). 14.30 Stereo: Pianorecital: mod. muz 1 22.05 Spiegel 15 00 Dienst van Het Leger des Hells, na in samen- NRU: 15.30 Banden met het verle- werking Sextant radioweekblad van de NVSH. voor kreatieve vrijetijdsl NRU: 22.30 Nws. 22.40 X, eer In het duister. 23.55-24.00 Nws. i Spel: krt ibesteding. sprong Nws. 16.02 Nickel Odeon; ma over film en filmers. lé.SO^pelen taal. 17.00 Voor kleine bezetting klassieke I VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18 20 NCRV.: 17.45 Sportact. MteS 19.55 moderne kamermuz. (opn. In- Hllversum 2, 298 m AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend* 20 Lichte gram .muz. VPRO: 7.55 E En dan heb vragen progr. 20.30 V^agenvuur: een bekende Nederlander beantwoordt Jonge mensen. 20.50 Akkoord gramma om mee in te Trammelant'In Loeren diofeulletion. 22.15 Country en Wes tern muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Contrasten: mod. en oude 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e ltyn) van 18-20 uur. Liederen en dansen uit Rusland, An na Petrova, Boris Prolov, Mare Stepa- novltch, Youri Tchekhanov. Koren uit de Oeral o.l.v. Boris Gulballne. Osi- Oskest o.l.v. Vitali Gnoutov. Be my naai. 8.20 Stereo: Lichte grammuziek. gulair verzoekplatenprogr.^ ^11.00-11.02 Pianorecitalklass. muz. 12.27 Medede- ollngen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 -*300" Mod. platteland. 12.35 Toppers van toen: oude lichte muz. (gr.). 13.00 Nws. I 13.10 Radiojournaal. 13.30 Stereo: Pia- I norecltal: mod. muz. 14.00 Bariton en plano: Zweedse liederen. 14.20 De visie >sprek. 14.40 Combo 1.00 Voor de zie' 16.00 Nws. 16.02 Ik hoor, ik hoor Verse champignons lekker! Gratis recepten bij uw groenteman. life's companion (Hllllard) The Mills Brothers. Basin street blues (Wil liams) id. My blue heaven (Donald son) Memories of you (Blake) Orkest Werner Müller. Swanee river (Poster) Mexicali rose (Stone) The Pour Lads. Paper doll (Black) Singing the blues (Endsley) Orkest Horst Wende. Skip to my Lou, Caseij Jones The Golden Gate Quartet. Reunion (Moblev) Mo- bley's musings (Mobley) Ultramarine (Moblev) Hank Mobley. Milt Jackson. Horace Sliver. Doug Watkins, Art Blakey, The second time around (Cahn) Hey, Jealous lover (Cahn) I'll again (Lowe). Saturday Orkest Count Basie. VOOR DONDERDAG 22 FEBRUARI Hilversum 1. 402 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord 7.15 Badlnerie: klass. gram 7.32 7.55 Overweging; Hilversum 3. 240 m. en FM NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Lichte instrumentale muz. 10.00 Nws. 10.02 Muz. b(J de koffie (11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Platenkeus: bekende Nederlanders op Nws. 14.02 Netty Rosenfeld. 15.00 Nws. 15.02 Where the action Is. 16.00 Nws. 16.02 lORRRrrrrrr: platenshow. 17.00 TELEVISIEPROGRA Journaal. VPRO: 19.07 In kleur: Gram Comora, film over dieren in Afrika. 19 38 Jazz uit de States. NTS: 20.00 Na een langdurige ziekte is Sylvia de Leur nu zover hersteld dat zü aanstaande vrüdag weer et het Lu- releioabaret in het programma „Oud zeer" in Amsterdam zal optreden. Nederland II NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot ge west. 19.25 Zienswijze: progr. over spiri tisme. vegetarisme en de gemengde vrh metselarij. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Coronation Street. TV-feuilleton. 21.10 In keuri Fiësta Gitana in Verdlales: Spaanse zang en dans. 21.35 HaarHem; advie- 8.00 Nws. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huls- sle Journaal. VPRO: 20.20 i criteria ln de te- I naai. enlngen. NTS: 22.30-22.35 Jour.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5