Nieuwe school in Leiden-Zuidwest PJ Rath Doodeheefver Leidse zakenman, die dreigbrief schreef, werd vrijgesproken Schilderijendieven in Den Haag in arrest D£ V 100 GULDEN Stomerij v.d. Horst naar Leiderdorp Inbrekende neefjes stalen reeks auto's Vrijstellingsnormen kleuterschoolgeld Pastoor Mieclema ontslagen Vijf Leidse pony's namen de benen WOENSDAG 21 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD EERSTE PAAL IN DE GROND lelden Zuid-West zal binnen af zienbare tijd een nieuwe lagere school rijk zijn. Vele kinderen uit de buurt en van de school aan de Berlagestraat waren er getuigen van hoe gisteren op het bouwterrein aan de Doni- zettilaan hoek Bachstraat de eerste paal van de Paus Johan nes XXUl-school de grond in ging. Deze eerste paal, die door de kin deren was versierd met slingers en vlaggetjes, werd geslagen door de voorzitter van het be stuur van de Stichting R.-K. Scholen in Leiden, mr. H. M. de Munk. De plechtigheid werd bijgewoond door de wethouder van Onder wijs, de heer S. Sannes, de ge meentelijke inspecteur van het onderwijs, de heer J. J. van Rie- sen, en vertegenwoordigers van het oudercomité. Mr. De Munk zei zich erover te verheugen dat hij als voorzitter van het schoolbestuur de eerste paal mocht slaan van een school, die de naam draagt van Paus Johannes, „een van de grootste mensen van deze tijd". Nadat hij de paal met grote des kundigheid de grond in had ge heid, nodigde hij de belangstel lenden uit om in de school aan de Berlagestraat een dronk op een snelle bouw van de school uit te brengen. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE Alweer zon ijzersterk staaltje van Uw behangleverancier heeff ijzerjterke staaltjes voor u klaarliggen. Radocota superafwasbaar behang «roor èlk vertrek, l^waliteitsbehana dat overal fleurig schoon blijft. Jarenlang. vraag u fU 0 per strekkende meter. ontwerpers en fabrikanten van behang V.OX.A. hield £.Spoorweg"-avond De Vereniging van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool (V.O.L.A.) in Leiden hield gisteravond in samen werking met de Nederlandse Spoor wegen voor haar leden en donateurs bijeenkomst met zowel een leer- Jt&am. als een ontspannend karakter. et 10 De heer J. Vink hield een voordracht over: „Spoorwegen vroeger, nu en in toekomst". Hieraan was een quiz terbonden tussen twee dames en twee heren, waarvoor enkele prijsjes beschikbaar waren gesteld. de pauze werden enkele films 1 ftrtoond. In „What a way to r t" werden verschillende so ten treinen getoond, o.a. uit Japan uit Amerika. De film „Ontdek eigen land" toont de verschillende Mnreisjes in eigen land, die door ie NS. worden verzorgd. De film „Trein 3721" toonde ten- rtotte diverse typen mensen, die ge bruik maken van „de trein". ADVERTENTIE GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f 70,- en f 100,- of f 300,- en f800,-. JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat isi HEEFT ZE. Grote keuze in alle prijzen. Altijd voordelig. '«Maandags gesloten. Over chinchilla's en een ochtendblad „Ik heb zeer veel inlichtin gen over u verzameld en als u vóór zaterdag het geld terug zendt, zult u geen last meer van me hebben. Zo niet, dan verschijnt er in een ochtendblad met sensatio neel nieuws een groter stuk dan de 24 centimeter, die er al over u in heeft gestaan en waarin u met naam zult wor den genoemd". Zo ongeveer luidde de inhoud van een brief die een 50-jarige zakenman uit Leiden schreef aan de eigenaar van een chinchillafokkery in Erme- lo, van wie hij voor eên aanzienlijk bedrag van deze dieren had gekocht. Volgens mededelingen in een ad vertentie zou de fokker de chinchil la's de volgroeide dieren voor f 200 terug kopen, maar daar kwam niets van terecht. Al eerder had de fok ker van zich doen spreken en er zouden enorme bedragen met de af- Leids paar halve eeuw getrouivd Voor vele Leidenaars zijn de heer C. Teljeur en mevrouw A. J. Tel- Jeur-Van Ginkel geen onbekenden. Een halve eeuw geleden trad dit echtpaar, dat thans al vijfendertig jaar in de Hooglandsekerkkoorsteeg (no. 4) woont, in het huwelijk. De trouwdatum is 6 maart. Vandaag zyn de bruidsdagen ingegaan. Hoe wel het echtpaar Teljeur-Van Ginkel zelf nooit kinderen heeft gehad, wa ren er altijd genoeg kinderen in huis. Mevrouw Teljeur, een flinke vrouw van 74, die zelf nog het huis houden doet, vertelt over de vele mensen, die zy in de loop der tjjd in huis heeft opgenomen. Het be gon in 1939, toen zy een klein Hon gaars meisje adopteerde. Zij kon zich echter niet aan de indruk ont trekken, dat het meisje nog een moeder moest hebben. Na veel speurwerk heeft mevrouw Teljeur het adres van deze moeder kunnen achterhalen, die na twee en half jaar haar dochter weer in de ar kon sluiten. Daarna werd er steeds weer een beroep op haar gedaan om zich over verscheidene kinderen en volwassenen te ontfermen, die op de een of andere wjjze zonder familie waren achtergebleven. De heer Tel jeur (91 jaar) knikt zo nu en dan instemmend bU wat zijn vrouw ver telt. Hy heeft altijd in de handel ge zeten en was het er steeds mee eens dat zijn vrouw zich over an deren ontfermde. „Wij zyn er im mers om elkaar te helpen," is het uitgangspunt van dit echtpaar. Het gouden huwelijksfeest wordt woens dag 6 maart gevierd. Velen die eens bij dit echtpaar In huis hebben ge woond, zullen dan de weg naar de Hooglandsekerkkoorsteeg terugvin den. Les" voor ouders n Teneinde de ouders van de leerlingen van de Leidse Chr. Opleidingsschool ,Prins Semihard" op het Noordeinde wat nauwer in contact te brengen met het werk van hom kinderen, werd gisteren in dez9 scncoi een oudermid dag gehouden. Deze middag vond plaats in de vorm van een les, waarbij de ouders eens op de schoolbanken by hun kinde ren in de klas zaten en aan de ge wone les deelnamen. De belangstel ling hiervoor van de ouders was heel groot Het bleek 'n goede gelegen heid te zijn om de ouders iets te la- het nieuwe rekenmiddel, Cuisenaire genaamd. Dit bestaat uit dozen met gekleurde staafjes. Iedere kleur heeft een eigen lengte en ver tegenwoordigt een getal. Met behulp van deze staafjes werd getoond hoe TfT" de kinderen op deze wijze gemakke- Ifl r ïyk leren opteUen en aftrekken en! *'ff' ff oöCfrfltfI daarbij tevens enig inzicht in deze moeilijke materie verwerven. Daarna gingen de kinderen woordjes leggen met behulp van de letters uit letter dozen. Dit leermiddel is zowel geschikt voor hot taal- als het leesonderwijs. Tot besluit lieten de leerlingetjes horen hoe ze op school zingen. Een paar zangspelletjes werden hierbij niet vergeten. Deze zangspelletjes zijn vooral bedoeld om de kinderen enige beweging te geven, daar zy voor hun leeftijd relatief lang moeten stilzit ten. De ouders konden terugzien op een geslaagde middag, waarbij zij „leerden" hoe hun kinderen op school „leren". Eerste snijbonen Aan de Leidse Groenteveiling zijn vandaag de eerste snijbonen ln dit seizoen aangevoerd. De kweker M. v. d. Burg uit Stompwijk zorgde voor deze primeur. De snijbonen brachten f 7,70 tot f 7,80 per kilo op. Na tip van Leidse politie De Haagse politie is er, na een tip van de gemeentepolitie in Leiden, in geslaagd een bende op te rollen, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal en heling. Leden van deze bende hebben voor tienduizenden guldens aan juwelen, schilderijen en andere goederen gestolen, anderen hadden zich bezig ge houden met heling. Inbraken ook Leidenaar gebeten door adder Een 50-jarige Leidse dierenverzor ger kreeg gistermiddag in het Zoo logisch Laboratorium een beet van een (giftige) boomaddér. De Leide naar was bezig het dier in een was bak te reinigen, toen hij plotseling in zijn rechterwijsvinger werd gebe ten. De man is onmiddellijk over gebracht naar het Diaconessenzdeken- huis. faire zyn gemoeid. De Leidse zaken man, die zich voor de Haagse po litierechter had te verantwoorden ter zake van smaad, verklaarde, dat In middels een civiele procedure i hangig is gemaakt. De fokker had nog f 3000 van hem te vorderen en hij weigerde die te betalen. „Maar als ik aan u viseer om kippen te kopen en ik zeg dat ik dan de eieren voor f 2,50 per stuk van u zal afnemen, gaat u dan een kippenfokkerij beginnen?" vroeg de Haagse politierechter, mr. Mulder. „Maar het was me onder getui gen door de fokker meegedeeld", al dus verdachte. Hy zei niet voornemens te zijn geweest de bedreiging tot uitvoering te brengen. „Ik ontvang zo vaak bedreigingen, zodat ik me daar niet veel van aan trek", zo deelde de fokker uit Erme- lo als getuige aan de rechter mee. In het 24-centimeter stukje in het ochtendblad hadden ook allerlei din gen over hem gestaan. Getuige had verdachte tot een gesprek uitgeno digd, maar hy was niet verschenen. Verdachte deelde mee. dat hoewel de fokker dus had gezegd de chin chilla's voor f 200 per stuk te zul len terugkopen, daarvan niets was gekomen. Hem was echter by in formatie meegedeeld, dat voor de beste exemplaren hoogstens f 50 werd BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN de Vries en W. C. P. Klitz Paardekoöp'er; Annemleke Ma- Rhyn; Catharlna De officier van Justitie stelde voor de verdere behandeling van de zaak op te schorten, totdat de civiele pro cedure zou zijn behandeld, maar de politierechter zag daar geen verband tussen. Want hoe het resultaat van deze procedure ook zou zijn, de klacht terzake van smaad blijft toch bestaan. De rechter achtte evenwel het straf bare feit van de smaad om zich wederrechterlijk te bevoordelen niet bewezen en sprak de verdachte vrij. H. Guijt; Paul r; Ar M. Sommeling; Ja- cooa fetra a. v. r. van Dufjvenvoorde en A. van der Plas; Wllhelmlna Petro- nella d. v. T. van den Oever en J. J. Wit; Elske d. v. J. G. Koulman en G. E. Leenhouts; Celeste Benedict* Maria d. Petronelle d. v. C. Star e W. C. W. A. Rompa GETROUWD Montes e Slangen. OVERLEDEN N. C. W. M. de Laat. 2 dagen, doch ter; M. de Leeuw, 68 Jaar, man; J. Vrij- M. C. Hoog ev een 46 96 Jaar, Wolters. 46 Jai teren, 96 Jaar, vi Jaar. man; C. Varkevlsser 07 Ja» man; J. P. Perfors, 79 Jaar, echtgenc van H. van der Meij; H. T. L. vi Schendelen. 55 Jaar, man; W. Bouw man, 86 jaar, vrouw; A. den Ouden, 52 Jaar, echtgenote van C. W. Docters Leeuwen. Een familie uit de Haagse Schil- dersbuurt vervulde by alle misdryven een centrale rol. De 65-jarige vader en zyn vier zoons braken zelf in, lok ten inbraken (door andere leden van de bende) uit en verkochten de ge stolen goederen door. Als opkopers kwamen de vader en zyn zoons kost baarheden in woningen op het spoor. Later werd daar dan ingebroken. De zoons namen daadwerkeiyk deel aan inbraken en hielden zich verder met heling bezig. De „zwaarste" jongen was een 27-jarige koopman. In totaal speelden 14 personen een rol in de affaire. De reeks arrestaties begon op 13 februari, toen de recherche de vrouw van de koopman aanhield. In een auto voor haar woning bevonden zich juwelen met een waarde tussen de 50.000 en 100.000 gulden. Een dag later werd een 23-jarige Hagenaar, die een maand daarvoor ontsnapt was uit het huis van bewaring, in de kraag ge grepen. Een rechercheur greep hem op het dak van een woning. De hoofdbewoner van dit huis en nog twee vrouwen die daar woonden wer den ook aangehouden. De vrouwen gingen echter vryuit. De daarop vol gende dagen ging de recherche voort met aanhoudingen. De 27-Jarige koopman werd gear resteerd door de Rotterdamse politie op rijksweg 13, toen hy in een taxi zat. waarmee hy de vlucht wilde ne men. zy<n vader begaf zich naar t hoofdbureau van politie om hiernaar te informeren. Hy werd daar gearres teerd. Van de bende bleken ook deel uit te maken een 24-jarige kassenbouwer (die sinds kort voor andere zaken in het huis van bewaring zat) alsmede een 27-Jarige Rotterdamse koopman. Deze laatste was reeds gepakt door de politie uit de Maasstad in verband met een inbraak by een benzine station en de verwonding van een agent. De recherche kwam de Haagse koopman, de belangrijkste figuur van de bende, op het spoor, doordat na grote inbraken enkele malen bleek dat leden van de familie van de koop man als opkopers langs de deur ge- Examencommissie Tot ondervoorzittertevens secre taris, van de examencommissie staats inrichting m.o. 1968 is benoemd dr. J. P. Duyverman in Leiden, idem tot ondervoorzitter prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma in Oegstgeest idem tot lid van de examencom missie geschiedenis mo. 1968 dr. H. W. Pleket in Leiden. Nog meer beroepen Voor de heer A. J. G. Dronkert, theologisch kandidaat in Leiden, biy- ven de beroepen aanhouden. Thans ontving hy een beroep van de Geref. Kerk tn Beetgum (Pr.) en die van Twyzel, eveneens in Friesland. Mo menteel heeft de heer Dronkert de keus uit vyftlen beroepen. weest waren. Uit een woning aan de Haagse Daendelsstraat verdwenen twee schilderyen (waarde f65.000) en in de Jacob Mosselstraat drie schil derijen en antiek porselein (totale waarde onbekend). In Wassenaar werden twee schilderyen en een an tieke klok gestolen. De recherche kon vaststellen dat de klok door de vader van de koopman was doorverkocht. De politie in Leiden waarschuwde na ontvangst van een anonimetip de Haagse politie dat de betrokken fa milie schilderyen en juwelen verhan delde. Dit was opnieuw een aanwij zing. Voor zover de recherche heeft kun nen nagaan maakten vijf leden van de groep zich schuldig aan inbraken in de Daendelsstraat, de Vlaskamp, de Jac. Mosselstraat, In Wassenaar en de Van Miereveltstraat. De andere bendeleden waren op een zijdelingse manier by al deze zaken betrokken. ADVERTENTIE Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50.- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt te combineren): spaarkasinschrijvingen u. hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen garantiekredietaflossingen Nadere Inlichtingen bij Spaarbanken. Boerenleenbanken. Railfeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen. Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen assurantie-tussenper- Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij- De N.V. Chemische Reinigingsbedrijven Van der Horst, ge vestigd aan de Drie Octoberstraat in Leiden, is in onderhande ling met het gemeentebestuur van Leiderdorp over de aankoop van een stuk industrieterrein, gelegen aan de Lijnbaan in Lei derdorp. B. w. deze gemeente stel- dicht onder de rook van Leiden, geeft len de raad voor om dit terrein, groot circa 3.000 vierkante meter, aan de Leidse belanghebbenden te verkopen. De prys per vierkante me ter bedraagt f 65, Voor Van der Horst (Trix-expres) betekent deze nieuwe vestiging een belangryke uitbreiding van het be drijf. Werken momenteel in de on derneming, met inbegrip van de 32 filialen, pijn. 70 personen, dit aantal zal worden opgevoerd tot 150, met 60 filialen. Het ls ook mogeiyk om de capaciteit in Leiderdorp belangrijk op te voeren. Heeft het Leidse be drijf een capaciteit van pijn. 1.500 stuks goederen per week, in Leider dorp kan dit worden opgevoerd tot 40.000 per week. Zodra de vestiging een fedt is, zal het bedrijf in de Drie Octoberstraat worden verlaten. De overplaatsing van het bedrijf, zo Ook in Leiden Academische Aan de Leidse universiteit is ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer K. J. M. Heyer (Den Haag) Een 19-jarige magazynbediende en zyn 17-jarige neef, beiden uit Den Haag, die 6 februari door de Haagse politie zijn aangehouden, worden er van verdacht behalve 15 inbraken in Den Haag, nog een serie inbraken in Groningen, Lichtenvoorde, Haaksber gen, Eiberg, Neede en Groenloo te hebben gepleegd. In Doetinchem, Arnhem, Lelden en Den Haag zouden ze tenminste rijf auto's hebben gesto len. Het verplichte schoolgeld voor kleuteronderwijs is per 1 januari 1968 verhoogd van één gulden tot vier gul den per maand. Wanneer meer kin deren uit hetzelfde gezin gelyktijdig een kleuterschool bezoeken, moet voor het tweede en volgende kind de helft (twee gulden) worden betaald. Naast dit wettelijk vastgestelde schoolgeld wordt op vrywel alle kleu terscholen van de ouders een bydra- ge gevraagd voor de verenigingskas, het schoolfonds of een ander doel. Dit bedrag kan per school verschil len. regeling bepaald dat ouders, voogden van kwart voor twee tot half zes. of verzorgers kunnen worden vryge- steld van de wetteUJke verplichting tot het betalen van schoolgeld, wan neer de totale gezinsinkomsten (inko men van alle gezinsleden, kinderby- slag en andere inkomsten) beneden bepaalde normen biyven. Deze nor men zyn voor gezinnen van: twee personen f 128 per week; drie perso nen f 136.50; vier personen f145; vyf personen f 153.50; zes personen f 165.50; voor elke persoon meer f 12 extra. Nadere inlichtingen worden ver strekt door de afdeling onderwijs in het Leidse stadhuis op maandag t/m vrfjdag van acht uur tot half waar ze voor 20.000 gulden aan horlo ges hadden buitgemaakt. De horlo ges zfjn later teruggevonden in de bosjes aan de Doorniksestraat. In Lichtevoorde namen de jongens een brandkast mee uit een kledingmaga zijn, waar ze reeds eerder kostuums, jassen en 1300 gulden hadden gesto len. zy reden hiervoor met één van de gestolen wagens de winkel binnen De brandkast hebben ze echter nooit opengekregen. ook niet met gereed schap, weggehaald uit een smidse in Haaksbergen. Over het algemeen werden geldbedragen buitgemaakt. De gestolen auto's lieten de jongens op verschillende plaatsen in het land achter, al of niet na een aanrijding. De jongens waren half december na een proefverlof weggebleven uit te huizen in Rotterdam en Amersfoort. Een „Tekenles in de Lakenhal Prof. Sierk Schroder, hoogleraar aan de Ryksacademie voor Beelden de Kunsten te Amsterdam, houdt volgende week woensdag voor de le den van de Vereniging van Belang stellenden in de Lakenhal een lezing met lichtbeelden. De lezing wordt toegelicht aan de hand van door de spreker zelf te maken schetsen en is getiteld: „De menseiyke figuur in de beeldende kunst (Een „Tekenles")". Duitsland heeft weer schip om trots op te zijn Na een pauze van ongeveer dertig jaar is vandaag weer een groot Duits passagiersschip op een Duitse werf te water gelaten. De tewaterla ting van het 23.000 brt. metende luxe-schip werd verricht door de echtgenote van de Westduitse Bonds kanselier. Marie-Luise Kiesinger, en bijgewoond door o.m. de Westduitse Bondskanselier Kiesinger. De „Hamburg" wordt in april 1969 in bedrijf gesteld door de .Deutsche Atlantik-Linie" Het 194 meter lange en 26 meter brede schip kan een snelheid bereiken van 23 knopen en 799 passagiers vervoeren. Jongeren-terreur in Oekraine De communistische jongeren van de technische school in Marganets by Dnjepropetrowsk in de Oekraine oefenen een ware terreur uit in de stad. aldus deelde de „Komsomol- sakla Prawda" gisteren mee. Groep jes Jongeren trekken door de stra ten en houden voorbygangers aan, die zich moeten legitimeren, delen vuistslagen uit en pijnigen bewo ners van de stad om hen fouten te laten bekennen die zy niet begaan hebben. Een student, die van dief stal werd verdacht, werd zo lang en woest met de vuist, bewerkt dat de longen door een ruit van de vierde verdieping sprong. Er worden maat regelen genomen, aldus het blad. jfr De Leidse politie heeft weer eens „opruiming" gehouden op het sta tionsplein en in de Nonnensteeg, naast het universiteitsgebouw. In to taal werden gistermiddag drie brom fietsen en vierentwitig fietsen mee naar het bureau genomen. De bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, heeft pastoor Ed. Miedema met ingang van 23 februari ontslag gegeven als pastoor van de Michael- parochie ('t Eikske) te Schaesberg. De pastoor was uitgenodigd om voor 20 februari ontslag te vragen, maar hy heeft laten weten, dat hy meende hieraan niet te kunnen vol doen. Van de zyde van het bisdom wordt meegedeeld, dat pastoor Mie dema ln wezen in gebreke is geble ven waar het erom ging zyn paro chieel beleid te plaatsen binnen het kader van het bisschoppeiyk beleid, aldus stelt de bisschop in zyn moti vering. Daarbtf heeft mgr. Moors een fun damenteel gebrek moeten constate ren in de verhouding van de pastoor tot hem als zyn bisschop. Vanzelf sprekend blyft pastoor Miedema zyn ambt en gewone bevoegdheden als priester behouden. Hy is enkel ont slagen uit zyn herderlijke functie als pastoor. De bisschop heeft pastoor Miede ma voorts mededeling gedaan over de mogeiykheid te Rome in beroep te gaan en over de wijze, waarop dit kan geschieden. In dit stadium wordt er nog geen definitieve regeling getrof fen omtrent de opvolging. Met de ty- deiyke leiding van de parochie is met ingang van 23 februari belast pastoor .J J. Lumey, aalmoezenier van so ciale werken te Kerkrade, ln wiens district Schaesberg ligt. Mocht pastoor Miedema niet in be roep gaan dan wordt met inschake ling van de diecesane diensten bezien of hy binnen het kader van het bisdom werkzaam kan biyven. De parochieraad van pastoor Mie- dema's parochie is verslagen. Vier jaar geleden is die raad in het leven geroepen, nadat de pastoor hét kerkbestuur met toestemming van mgr. Moors naar huis had ge stuurd. De parochieraad denkt nu aan aftreden. .Misschien blijven we onder een andere naam als instituut voortbe staan. Er zullen nu wel veel men sen zyn die ons nodig hebben. Daar onder tellen we ook pastoor Miede ma", aldus de voorzitter van die raad. Pastoor Miedema houdt de deur van zijn huis stijf dicht. Hij is ner veus en moe. „Ik ben het meer dan zat", zegt hij verslagen. „Donderdag ls de grote finale. Om 7 uur in de kerk van „Het Eiske". Vermoedelijk doordat enige jongens het hek van een weiland aan de Broekpolderweg ln Lelden wijd open zetten, hebben gistermiddag omstreeks vijf uur niet minder dan vijf pony's de benen kunnen nemen. De dieren draafden via de spoordijk naar het Schuttersveld, waar ze op hun gemak begonnen te grazen. Het gelukte de eigenaar, een woonwagenbewoner, om nog voor het vallen van de duisternis de weggelopen pony's weer naar het weiland terug te drijven. Het treinverkeer liep geen noemenswaardige ver traging op.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3