LEIDSCH DAGBLAD Hoger voorschot gevraagd l Frankrijk wil invoer van vis verbieden Weer Vieteong-aanval op hoofdstad Saigon Tweede Kamer over salarissen ambtenaren 4NTWOORD MINISTER Kosmos 202-203 Katwijkse visser overleden NOG GEEN INVLOED GEHAD OP EXPORT VAN IJMUIDEN COMFORIA Rectificatie l JAMIN Opgericht 1 maart 1860 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer WOENSDAG 21 FEBRUARI 1968 No. 32414 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Ouders houden °P kinderen thuis (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft zich gisteren unaniem uitgesproken voor een tweede voorschot voor het overheidspersoneel, dat door de regering voorlopig met een salarisverhoging van twee procent is bedacht. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken werd de sug gestie gedaan nog dit jaar (bijv. per 1 april) met een dergelijk roorschot te komen. De minister werd voorts gevraagd zich zo oepel op te stellen, dat heropening van het georganiseerde erleg met de ambtenarencentrales over de door de regering op het gebied van de rechtspositie voorgestelde maatregelen, mogelijk wordt. nog remise uit maar als de minister niet oppast dreigt er schaakmat", zei hy. Zetten slecht overdacht De minister en zijn staatssecreta- C. van Veen, werden kri- sch, maar niet onvriendelijk, door Kamer tegemoet getreden. Hun {treden werd niet geëist, maar wel nd men de wijze, waarop de be- bdslieden zijn opgetreden, ver be den de maat. De aanpak was fout, de KVP-er A. C. M. Weijyters. „Er een vertrouwenscrisis ontstaan die iet gemakkelijk meer is op te lossen, lok de anti-revolutionair G. H. Kieft sweet de regering onzorgvuldig op- De socialist C. Laban, die ;n eerste toespraak in de Kamer «ld, herinnerde eraan, dat de mi- ister een goed schaker is, maar vond it hij zijn zetten deze keer slecht overdacht. „Misschien komt er Minister Beernink heeft van- middag geantwoord op de vra- gen, die gisteren uit de Kamer |j kwamen De belangrijkste punt- p ten waren: Zodra het duidelijk is hoe g het loonoverleg zich in het bedrijfsleven ontwikkelt, zal de regering met nadere g voorstellen voor de ambte- naren komen. Maar de be- windsman was er nog aller- g minst zeker van, dat hij met g die twee procent te laag heeft gemikt. Hij vroeg be- g grip voor extra grote be- hoedzaamheid met het vrije g loonbeleid in het verschiet, g t Het zijn niet louter budget- g taire overwegingen geweest, die tot de beperkende maat- g regelen hebben geleid. „Wjj g menen dat dit beleid verant- woord en noodzakelijk was. gj Met sluitpostpolitiek heeft het niets van doen". Het ligt niet in het voorne- g men van de regering verde- g re maatregelen ten aanzien §j van bepaalde voorzieningen g over de rechtspositie van de ambtenaren te overwegen. g SIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIII De Sowjet-Unie heeft gisteren twee •bemande satellieten in de Kosmos- ne gelanceerd. Zoals gebruikelijk W de taak van de beide capsules bekend gemaakt. De lanceringen waren de vierde en Me dit jaar. De baan van de Kos- >•202 heeft een hoogste punt van kilometer en een laagste van 220 Over één omwenteling doet het ffltevaartuig 91 minuten en 30 se- Men terwijl het een hoek met de laar maakt van 48,4 graden. De mos 203 doorloopt een cirkelvor- baan op een hoogte van 1200 Eenmaal de aarde rond duurt minuten 24 seconden. De hoek de baan met de evenaar be- tógt 74,08 graden. WEERBERICHT Oostelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot genavond: veel bewolking met tij- ^k regen of natte sneeuw. Matige ®teiyke wind. Weinig verandering temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur) 22 FEBRUARI 30 op: 7.43 uur; onder: 18.05 uur. op: 4.15 uur; onder: 10.59 uur. togwater te Katwijk 9.11 en 21.51 k; laagwater 4.37 en 17.17 uur. oommex bestaat uit 16 pagina's Geklutst Het zat de Kamer vooral dwars dat de regering uit zuinigheidsoverwegin gen met de voorstellen tot beperking van de kindertoeslagregeling, het verplaatsingskostenbesluit en de pre mie spaarregeling bij de bonden is gekomen. Voorstellen van budgettaire aard horen in de Kamer thuis en niet in het georganiseerd overleg, vond de KVP-er Fièvez. „De regering heeft haar functie als overheid en als werkgever door el kaar geklutst", zei ook de heer Kieft. Alleen de christelijk-historische afge vaardigde P. Bode, kon niet geloven dat de regering de rechtspositie van het overheidspersoneel tot een sluit stuk van de begroting heeft willen maken. De pacifist drs. H. Wiebenga diende een motie in, waarin de rege ring werd gevraagd op de budgettai re motivering van haar voorstellen terug te komen en op die grondslag het overleg te heropenen. •de Kamer niet uitvoerig in. omdat men dat in eerste instantie de taak van het georganiseerd overleg vond Wel vond men het voorschot van 2 procent te gering om de stijgende kosten van levensonderhoud mee op te vangen. De pacifist Wiebenga dien de andermaal een motie in, waarin om een salarisverhoging van vier pro cent werd gevraagd, gedeeltelijk uit te keren in de vorm van een vast be drag. Ook de democraat drs. E. Ny- Inwoners van de buurtschappen Look en Lichtenberg (gemeente Hol ten) hebben ter kennis van het ge meentebestuur gebracht, dat ze heb ben besloten de kinderen die scholen in Holten bezoeken, thuis te houden tot er veiligheidsmaatregelen zijn ge troffen voor het gedeelte van de Rijksweg Holten-Rijssen tussen de Oranjestraat en café Lichtenberg, een afstand van vier km. Ze wensen directe plaatsing van borden met in- haalverbod en instelling van een ma ximale snelheid van 50 km per uur, zulks in afwachting van de aanleg van rijwielpaden. Tachtig tot 100 kin deren moeten dagelijks van dit weg gedeelte gebruikmaken. Vijfenvijftig pels vroeg om een vast bedrag, dat I daarvan, die in Holten naar school vooral de polsitie van de laagstbe- zoldigden ten goede zou kunnen ko men. Alleen de liberaal mr. J. G. Riet- ker'- sprak zich uit voor een percen tuele salarisverhoging. De minister kreeg verder de waar- gaan, blijven nu voorlopig thuis. De ouders van deze kinderen heb ben aan de minister van Verkeer en Waterstaat het volgende telegram ge zonden: „Heden wederom ongeluk rijksweg Holten-Rijssen met schuwing. dat de bevriesing van de kindertoelageregeling op het huidige peil niet tot een daling van het in komen mag leiden. De vrees bestond dat vooral de lagere rangen er wel eens op achteruit zouden kunnen gaan en dat vond niemand verant woord. dodelijk ongeluk schoolkind. Aanleg rijwielpaden onverwijld geboden. In afwachting daarvan snelheidsbeper king en inhaalverbod. Houden kinde ren thuis in afwachting van afdoen de maatregelen. Vertrouwen op on verwijlde maatregelen uwerzijds". In het Marinehospitaal in Den Helder is overleden de 33-jarige vis ser T. J. Verburg uit Katwijk, die vanmorgen door een hefschroefvlieg- tuig van de Kon Marine van boord van zijn schip, de WR 61 „Bastiaan" was gehaald. De visser had bij een ongeval aan boord zware verwondin gen opgelopen. Na een verzoek om hulp van het schip, dat zich toen 55 mijl ten noor den van Texel bevond, steeg van 't marinevliegkamp Valkenburg een Neptune op, om de juiste positie van de „Bastiaan" te bepalen. Toen dit gebeurd was, werd een hefschroef- vliegtuig uitgezonden om de gewonde op te nemen en naar Den Helder over te brengen. In de loop van de ochtend is de heer Verburg, die vrouw en vier kin deren achterlaat, overleden. Zijn broer was schipper van de WR 61. De KVP-er Weijters vroeg de Ka mer eveneens zich niet bij deze gang van zaken neer te leggen. „Als de rechtszekerheid wordt onderworpen aan financiële beslissingen, is zij in in de wortel aangetast", zei hy. De KABO-voorzitter diende een mo tie in, waarin de regering werd ge vraagd de voorgestelde maatregelen niet uit te voeren. De motie kreeg echter niet de steun van zijn politie ke vrienden. Alleen mr. Boot stak als enige KVP-er zijn hand op. De motie, waarover vandaag, na het antwoord van de bewindslieden zal worden be slist, zou niet eens in behandeling zijn Minister Beernink en staats secretaris Van Veen van Binnen landse Zaken achter de regerings tafel. gekomen als er niet enige socialis ten de heer Weijters te hulp wa ren gesneld. Het officiële standpunt van de KVP-fraotie werd vertolkt door de heer Fièvez, die niet begreep waarom de ambtenarencentrales het gesprek ook na de concessies waartoe de re gering bereid, niet zijn aangegaan. Op de voorstellen als zodanig ging (Van onze Par ij se correspondent) De Franse regering over weegt, onder de druk van de vissers uit de Middellandse Zee- en de Atlantische Oceaan- havens, de invoer van vis uit het buitenland tijdelijk stop te cetten. Maandag heeft een de putatie van verontruste vissers uit plaatsen aan de Kanaalkust een bezoek gebracht van de mi nister van Transport, Jean Chamant, die beloofde te over wegen een beroep te doen op ;en clausule uit het Verdrag van Rome, die tiidelijke invoer verboden mogelijk maakt. Door het verbod zouden vooral de Nederlandse vissers zwaar worden ge troffen. Reeds nu klagen zij trouwens over de slechte verkoop aan Frank rijk. dat altijd een belangrijke klant is geweest. Een van de grote vries- van Economische Zaken en bij de Marine Marchand nog niet bevestigd. Er zijn geen maatregelen in die zin genomen en er zouden ook gepn maat regelen worden overwogen, die in strjjd zijn met de gesloten overeen komsten. Van de zijde van de zeevis-groot handel in IJmuiden wordt er op ge wezen, dat dergelijke maatregelen in strijd zouden zijn met het bestaande E.E.G.-verdrag. Hierbij moet worden opgemerkt, dat dit verdrag enkele uitwijkclausules kent. Niets bekend Een woordvoerder van het minis terie van Landbouw weigerde com mentaar te geven zolang men nog niet via de officiële kanalen op de hoogte was gesteld van eventuele maatregelen. „Wij weten ei niets van af. terwijl wij evenmin de Franse voornemens kennen. Wel bestaat er sinds enkele dagen tussen Den Haag en Parijs contact over de kwestie als gevolg van de minimumprijzen heeft losgelaten. De Franse regering handelde op dit punt in de geest van de verdragen van Rome. Een importstop zou daar entegen in strijd zijn met deze ver dragen. Vanochtend vroeg zijn de ge vechten rond Saigon op nieuw in alle hevigheid voort gezet. In de stad kon men het gerommel van de artillerie horen, terwijl daverende ex plosies de hemel fel deden op lichten. Gezegd werd dat de Viet- cong met 800 man aan de west zijde van de stad naderde. Amerikaanse infanteristen hebben gisteren een groep guerrillastrijders, die de noordoostelijke buitenwijken van Saigon onveilig maakten, betrapt en wisten tijdens een hevig gevecht, dat vier uur duurde, 123 van hen te doden. Ten noordwesten van de hoofdstad hebben Vietnamese grens- jagers 32 guerrillastrijders gedood tij dens een gevecht bij de begraafplaats Phoe Tho. Zwaar kanonvuur en donderende artillerie hebben vanochtend de om muurde citadel van Hoeé doen schud den aan het begin van de vierde week van de hevigste en langste veldslagen van de oorlog. Kort voordat een ver bitterd vuurgevecht uitbrak, hadden ADVERTENTIE S—DUBBELE RAMEN - ALUMINIUM KOZIJNEN1 AMSTERDAM: Joh. Huizingalaan 45. Telefoon 020—152189 Apeldoorn: Eendrachtstraat 53 telefoon 05760—19284 de mariniers met een luidsprekerin stallatie de communisten aan de an dere kant van de Perfume gewaar schuwd: overgeven of sterven. Daar er geen antwoord kwam van de Noordvietnamezen en de Vietcong, begonnen de mariniers een gordijn van artillerievuur te leggen op de communistische stellingen, waarbij ook traangas gebruikt werd. Arrestaties De Zuidvietnamese politie heeft vanochtend de leider van de Zuid vietnamese hoeddhisten. de eerwaar de Tri Qoeang. op een straathoek in Saigon gearresteerd, zo is van politie functionarissen vernomen. De arres tatie van de 43-jarige monnik ge schiedde om veiligheidsredenen. Hij is in voorlopige bewaring in Saigon gesteld. Tri Qoeang was leider van de mislukte boeddhistische strijd tegen de Zuidvietnamese regering, die in 1966 werd gevoerd. Hij is tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam en heeft een coalitie-regering of een neutralistische regering geëist, waar in de Vietcong is opgenomen. Vannacht werden ook de politici Troeong Dinh-dzoe en Troeng Thanh door de politie in bescherming ge nomen. Dzoe was de burgerkandidaat die bij de presidentsverkiezingen de Een beeld van de strijd in HoeéZuidvietnams oude keizer stad, waar nog altijd hevig om het bezit van de citadel wordt ge vochten. Op de foto: een groepje Amerikaanse mariniers heeft zich in een bres in de muur genesteld en overziet van daaruit een straat in het mnrme citadelcomplex. wagens met verse vis en garnalen, die gebeurtenissen rond de Urker vis- iedere nacht van de Nederlandse vis serhavens naar Frankrijk rijdt, moest vorige week onverrichter zake naar huis terug keren. Het is nu ech ter lang niet uitgesloten, dat die da gelijkse visarmada over de weg spoe dig helemaal zal moeten worden stop gezet. Al een week of wat rommelt het zwaar in de Franse vissershavens. De j die in strijd zijn met b.v. het Ver- Franse vissers kunner hun vangst drag van Rome. Maar er kunnen ook moeilijk meer kwijt, omdat het pu- j bepaalde regelingen worden ingevoerd, bliek, door verschillende omstandig- die nergens mee in strijd zjjn en heden, zoals de term luidt, vismoe is toch invoerheperkend kunnen werken, geworden. De liberalisatie van het I ..Wij zullen de exporteurs vooralsnog Franse roomskatholicisme. waardoorzeker geen richtliinen geven wat ze de traditionele vismaaltijd op vrijdag j moeten doen of laten Dat is hun werd afgeschaft, is ien van de oor- zaak". sers. Ons is daarbij gebleken, dat Pa rijs zoekt naar een uitweg uit de moeilijke situatie, waarin de Franse visserij wereld zich bevindt. Maar wat men op het oog heeft is ons niet be kend". Men wees er in Den Haag op, dat, als de Franse regering maatregelen zou nemen, men zeker zal nagaan of zaken van deze nieuwe kwaal Een kwaal, waardoor het bestaan van de kustbevolking, die op de visvangst is aangewezen, steeds zwaarder wordt en waardoor nu dus ook de Neder landse vishandel en -uitvoer getrof fen dreigt te worden. De door de vissers uit Boulogne ontketende verwarring met betrek king tot de boycot van zogenoemde goedkope vissoorten uit het buiten land, heeft op de exoprt van vis naar andere delen van Frankrijk tot dus ver geen invloed van grote betekenis gehad voor wat betreft IJmuiden. De markt in IJmuiden is de laatste twee dagen verbeterd Berichten als zou de vis uit .ns land door Parijs worden geweerd, zyn bij navraag door IJmuiden by het Franse ministerie Reactie uit Urk Van de verse tong. die in Urk wordt aangevoerd gaat ongeveer 70 procent naar Frankrijk Een imnortstop van Franse zijde zal dan ook een gevoe lige slag toebrengen aan de Urker vis handel. Visexoprteurs in Urk namen van ochtend nog een afwachtende hou ding aar. Zy geloofden niet. dat de overweging om de grenzen te sluiten in een concreet besluit zal worden omgezet In dit verband wezen zy er op dat de recente moeiiykherien rond de invoer van Nederlandse vis voor I een deel een gevolg zyr van het feit. dat de Franse regering het stelsel van I meeste stemmen kreeg na de militai ren. Hy is sterk gekant tegen de ge neraals Thioe en Ky. maar zyn ac tiviteiten tegen de regering hielden op na enige dagen verbiyf in een cel. Troeong Thanh wordt als neutralis- tisch pacifist beschouwd. Waarschuwing O Brigade-generaal Loan, directeur van de nationale politie, heeft een strenge waarschuwing gericht tegen de Chinese kolonie van Saigon, aldus heeft het officiële Zuidvietnamese persbureau gisteren verklaard. In de brief schryft Loan, dat by de recente gevechten in de wijk Cholon een groot aantal ondergrondse onderkomens van de Vietcong en de Chinese commu nisten zyn ontdekt. Cholon is de Chi nese wyk van de hoofdstad. Daar heeft het Vietcong-offensief op de eerste dag van het nieuwe maanjaar het felst gewoed. In de brief wordt gezegd, dat in dien de gezinnen de namen niet op geven van hun kinderen die deelge nomen hebben aan de sabotage-acti- viteiten van de Vietcong, de gehele gezinnen als medeplichtigen zullen warden beschouwd. Uit de mededeling op de voorpagina van gisteren kan de conclusie getrokken worden, dat het onderbreken van de klachtend'enst de schuld Is ge- weest van de telefoondienst. Wij stellen er prijs op te ver klaren, dat dit niet het geval was. De fout ls veroorzaakt i door een misverstand in ons bedrijf. ADVERTENTIE morgen voordeel sinaasstaafjes 200 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk ©ucJ leu-LDO Uit het Leidsch Dagblad van 21 Februari 1868: Bij de dienstdoende schut terij alhier is benoemd tot Isten luitenant W. Scheeper. Te Pembroke (Engeland) is de sergeant Keating we gens het openlijk verklaren, dat hij een Fenian (revolu tionaire Ierse partijwas en dat hij zich niet door het Britsche gouvernement wilde laten regeer en, door den krijgsraad veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en brandmerk.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1