Indonesië heeft nog zeer veel problemen DAF44 test zelf de gratis en alleen Giro zoekt „ei van Columbus" Hatta uit kritiek op generaals een hele morgen of middag Volop spanning aan staart eerste klasse Zuid-Afrika: we gaan in ieder geval naar Olympische Spelen u wilt kopen Apollo en Saturiius 21 maart Orbiter op foto Hl- •OENSDAG 21 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent in Djakarta) Indonesiës voormalige vice-president Hatta stelt voor dat de jlitairen, die nu in Djakarta regeringsfuncties bekleden, hun liformen voor een burgerkostuum verwisselen. H(j heeft er geen bezwaar tegen dat militairen civiele posten bezetten, inneer is gebleken dat zü daar geschikt voor zijn, maar zy zouden dan i het Nederlandse voorbeeld moeten volgen. Een militair die in Den Haag regeringspost aanvaardt, laat het uniform thuis en legt zijn onder- ieidingstekens af, aldus Hatta. nu ook persoonlek met deze gebeur tenissen bezig. Hij voert besprekingen met partijbesturen en leiders van verschillende actiefronten. IJIS iCI IIJ ïjj maakte deze opmerking in een •ii trriew met het studentenblad „Ka- dat een aantal vooraanstaande lonesiërs naar hun mening heeft raagd over politieke en econo- :he zaken die Djakarta de laatste bezig houden Het heeft bijvoor- ook vraaggesprekken met oud- S69 nier Natsir, de voorzitter van de iolteke partij Kasimo en de voor- |fe Nederlander Hadj Princen ge- Uceerd. itta, die dus op zioh geen be- ir heeft tegen de regerende mi- _Jren (al vraagt hy zich wel af verantwoording verschul- zijnnog steeds aan hun com- danten?) bekritiseert hen wel op van punten. Hy vindt dat het SCH »ie regeringsapparaat nog steeds efficiënt werkt, hetgeen vooral biyken uit de economische moei- leden). Tegen buitenlandse kre- en heeft hy geen bezwaar, maar moeten dan overeenkomstig de van de Wereldbank worden ge it voor vergroting van de voed- toduktie en voor verbetering van nfrastructuur en niet voor con- ptieve doeleinden, zoals nu ge- En wanneer men besluit tot alisering van de handel, dan dat volgens Hatta niet slaan eerste levensbehoeften, met na- dage^ op rijst. Hy pleit voor terug tot het 6ysteem van de geleide omie. de politiek betreft. Moham- Hatta vindt de huidige Indone- partyen geen afspiegeling van een er in het volk leeft, zeker >nder de jonge generatie. Verder m de party en te kort in hun het volk op te voeden tot be- staatsburgers, aldus de oud president, die de hier nogal eens orde suggestie om tot een twee- jjenstelsel te komen verwerpt, oog op de komende verkiezin- stelt hy voor een distriotenstel- te voeren. Parlement zondebok bedoeling van de interviews die ui" publiceert, is op deze ma ten verduidelijking te geven van gewikkelde politieke situatie in nesië. De demonstraties van de Ie tyd tegen de steeds stijgende djs, zijn ontaard in een com- offensief tegen het parlement, roor de grote zondebok door- Aanleiding van de inmiddels iden demonstraties is nog altijd ijstprijs, maar de demonstraties ijjn net als vroeger weer een rdeel van het politieke spel ge en. dat spel precies spelen en wat itslag zal zyn, is nog onduide- Tekenend voor de vermoedens, Djakarta leven, is echter de rking van een Aziatisch diplo- dat de organisatie in handen is communisten, wier doel nog al- moet zyn het regime-Soeharto val te brengen. Zo'n conclusie vat erg simpel lyken, er is niet- onzekerheid genoeg om niet i!j te gaan aan een mening die aar in diplomatieke kring leeft, hten de demonstraties zich dus ikeiyk tegen het parlement, keren heeft ook een minister moeten ontgelden, namelyk de van Financiën, drs. Seda. Er is tegen hem gede- :eerd met de leus, die een va ls van het bekende „Geen tol maar daden": „Pidato no, yes" (geen redevoeringen maar Waarnemend-president Soe- die overigens zyn gedrag van ies - aan - dan - breekt - het - niet" volhoudt, houdt zich ling :dsmi ■f Sec DE Soeharto's ideeën Gebleken is dat Soejarto met name zyn bezwaren tegen de politieke ver houdingen heeft verduideiykt. Ty- dens zyn besprekingen met party lei ders heeft hy laten weten het parle ment absoluut te willen hervormen. Hy wenst via een „aanvullende be noeming" negentig nieuwe leden te laten installeren en de samenstel ling van de bestaande fracties te ver anderen. De nieuwe leden zouden „onafhankelyken" moeten zyn, tot wier leider minister van Buitenland se Zaken Adam Malik zichzelf heeft geproclameerd. Het zal vooral interessant zyn de ontwikkelingen van die groep onaf hankelyken te volgen. Zy is name- ïyk als zodanig nog niet in de open baarheid getreden. Aangenomen wordt dat. de groep byv. plaats zal bieden aan de vroegere leden van de (verboden) socialistische party van Sjahxir. Duidelyk is dat een par lementaire verandering tevens een aanzieniyke verjonging moet bete kenen, zodat de .nieuwe orde" ook in de kamer aan invloed wint. De gevestigde partyen lyken niet erg happig te zyn op veranderingen van dit soort. Schoorvoetend hebben zy voldaan aan het verzoek van Soe- harto om kandidatenlysten in te die nen. In de eerste instantie wenste de grote islamitische partij, de NU. geen van haar 46 fractieleden terug te roe pen. Nu zou zy echter bereid zyn 25 a 30 procent te vervangen. De PNS (47 vertegenwoordigers) zou bereid zijn de helft te vervangen, maar de kleine IPKI wil haar huidige negen afgevaardigden hun zetels laten be houden. Volkscongres Verandering van de samenstelling van het parlement is belangrijk met het oog op de zitting van het voorlo pige Volkscongres in maart waarvan de parlementsleden automatisch deel uitmaken). Dat Volkscongres belooft onder andere interessant te worden omdat er het voorstel ligt Soeharto tot volwaardig president te benoemen voor een periode van vyf jaar. Het is een voorstel dat zeker niet zonder slag of stoot zal worden aanvaard. Op de agenda staat onder meer mogelijke conflictstof. Een van de punten luidt namelyk: controle of alle vorig jaar door het Volkscongres genomen beslissingen zyn uitgevoerd. Het antwoord ig nu al bekend: nee. Eén van de besluiten was namelyk dat dit jaar algemene verkiezingen zouden worden gehouden. Soeharto heeft nu een beroep op het Volks congres gedaan een nieuwe datum te bepalen, omdat de voorbereidingen technisch nog lang niet rond zijn. Er is bijvoorbeeld nog geen kieswet. Bo vendien vindt het staatshoofd dat in verband met de onzekere economische toestand het op korte termijn houden van verkiezingen onverstandig zou zyn. Generaal Nasoetion, voorzitter van het Vokscongres, heeft echter verklaard dat uitstel van de verkie zingen ondemocratisch en in strijd met de grondwet zou zyn. De .gouden" Postehèque- en Giro dienst, heeft een jubileumprijsvraag uitgeschreven Onderwerp is de auto matisering van de invoer van de gegevens. Niet alleen deskundigen, ook anderen kunnen aan de prijs vraag deelnemen. Gezocht wordt naar het „ei van Columbus". De mensen van de girodienst steken hierby niet onder stoelen of banken, dat de oplossing eigenlyk niet van deskundigen is te verwachten. Die zitten te dicht met hun neus op de techniek, terwijl juist fantasie moet worden aangeboord. De deelnemers aan de prijsvraag dienen een methode te ontwikkelen stuk worden geponst. Dit zeer om slachtige werk gebeurt op ruim 50 ponskamers in Den Haag, Arnhem, Utrecht, Gouda, Breda, Tilburg. Roermond en Zwolle door meer dan 800 ponstypistes. Compromis Er bestaan wed methoden voor het automatisch lezen van geschreven informatie. Deze vragen of een te grote aanpassing van schrij ven van de mens of de oplos sing is te duur. Een compromis wordt gezocht, waarbij de belangrijk ste vraag is, dat de machine zich Ned. bijdrage Universiteit in Indonesië Nederland draagt f 640.000 bij voor uitbreiding van de christeiyke uni versiteit Satya Watjana te Salatiga in Indonesië. Een overeenkomst daar toe is gisteren tussen de Nederlandse regering en deze universiteit op het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag getekend. Van de Nederlandse bydrage is f 430.000 bestemd voor de bouw en inrichting van een studiecentrum an nex bibliotheek. Hierdoor zal voor 300 van de 1000 studenten van deze universiteit een goed geëquipeerde studiegelegenheid met bibliotheek worden geschapen. Voorts zal Neder land f210.000 bijdragen voor de bouw van een sociaal wetenschappeiyk in stituut. om rekeningnummer en bedrag zo nw <te mens yfajfct en^et^dat de op de girokaart aan te geven, dat deze kaarten zonder menselyke tus senkomst voor een machine leesbaar zyn Ook moet het principe van zo'n machine worden aangegeven. Thans moeten ongeveer een mil joen girokaarten per dag stuk voor Prins Claus heeft gisteren een informeel bezoek aan Amsterdam gebracht, roaar hij zich vooral heeft laten voorlichten over de bouwactiviteiten in de hoofdstad. Onder meer bezocht hij de Zui- derkerk, waar een permanente tentoonstelling is van maquettes en foto's over de bouwactiviteiten in en rond Amsterdam. ADVERTENTIE Middags werd eerst een be zoek gebracht aan de Bijlmer, de jongste en grootste uitbreiding van de stad, juaarna via de nieu we wijk in Zuid, Buitenveldert, naar het westelijk havengebied werd gereden, waar de grote in dustriêle en havenuitbreiding van Amsterdam zich afspelen. De dag werd besloten met een bezoek aan het Nederlands Tabakolo- gisch Museum aan de Amstel, waar de Prins natuurlijk even een echte „Gouwenaar" moest uitpro beren. Bel DAF-dealer Gebr. van Ulden Autoservice (01710 - 23041/23042) en maak een afspraak voor een urenlange test 'm zelf-rit zonder enige verplichting en kosten. Doe het snel. De actie eindigt op 24 februari. OP 655 e Gebr. van Ulden Autoservice Verdamstraat 6 Leiden Tel.: 01710-23041/23042 Twintig doden door aardbeving bij Turkse kust Het dodental op het Griekse eiland Agios Efstratios dat gisteren door een hevige aardbeving getroffen werd is gestegen tot negentien. Zeker veer tig personen werden gewond. Bijna alle woningen op het e'iland in de Egeïsche Zee zijn verwoest. Ook op de naby gelegen eilanden Lemnos, Chios en Lesbos richtten de aardschokken belangryke materiële schade aan. In een dorp by de Turkse havenstad Izmir werd een vrouw door vallend puin getroffen. Ook in dit ge bied ontstond door aardschokken eni ge schade. De Griekse regering heeft maatre gelen genomen om epidemieën op Agios Efstratios te voorkomen. mens zich aan de machine moet aanpassen. Een compromis is reeds gevonden in de merkroosterkaart waarmee de girodienst dit jaar nog een proef neemt, waaraan 5000 re keninghouders deelnemen. Op deze kaarten worden rekeningnummer en bedrag op horizontale balken in cij- fervaikjes aangegeven. Wordt het „ed van Columbus" ge vonden, dan kan de service aan het publiek worden vergroot. Thans wordt acht uur van de 24, die een werkdag telt, geponst. Dit betekent, dat honderdduizenden girokaarten zich tenminste 16 uur per werkdag ophopen, omdat ze moeten wachten op verwerking op de ponskamers. Wordt dit handponsen uitgeschakeld, dan wordt dus het verwerkingspro - ces versneld. Prij zen Voor de prijsvraag is een brochure uitgegeven, die in een oplage van 10.000 stuks zal worden verspreid in Nederland. Ook komt er een bro chure in het Engels, omdat het een internationale prijsvraag is. De jury bestaat uit de heren E. Struyf, di recteur-generaal van de Belgische posteryen, prof. ir. L. Kosten van de TE. In Delft en prof. ir. P. K. Noordenbosch van de T.H. Twente. Aan prijzen wordt 45.000 gulden be schikbaar gesteld voor de drie be kroonde inzendingen (f25.000. f15.000 en f 5.000)waarvan de girodienst het recht heeft de voorgestelde werk wijzen geheel of gedeeltelijk voor zichzelf toe te passen. Egyptische militairen veroordeeld De voormalsge bevelhebber van de Egyptische luchtmacht, generaal Mahmoed, is tot 15 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Hij en andere officieren hebben terechtgestaan wegens hun verant woordelijkheid voor de militaire te genslagen, die door Egypte tijdens de Arabisch-Israëlische oorlog In juni vorig jaar werden geleden. Generaal-majoor Labib, voorma lig hoofd van de luchtverdediging, is tot tien jaar veroordeeld. Twee dere voormalige generaals, Afifi, staf-chef van de luchtmacht en Al- Degeidl, luchtmachtbevelhebber aan het oosteiyke front in de juni-oorlog, zijn vry gesproken. Radio Cairo meldde dat een andere krijgsraad ook een aantal officieren heeft ver oordeeld, onder wie de met pensioen gestuurde generaal-majoor Al-Ghoel, die 15 jaar kreeg. ADVERTENTIE Leidse schaakbond (Van onze schaakmedewerker) Leiden Is de kampioen van de L.S.B. reeds bekend, onderaan de ranglyst van de eerste klasse is de zaak nog allerminst duidelijk. Leithen I zal hoogstwaarschijnlijk degrade ren, maar voor de tweede degradatie- plaats zijn nog verschillende kandi daten. LSG III wist uit de 4 hangpartyen tegen Bodegraven I 3 winstpunten te halen, wat genoeg bleek voor ruime winst (6%3%). Toch staande LSG- ers, met de wedstrijden tegen Alphen I en kampioen Philidor II nog voor de boeg, nog allerminst veilig. JOHANNESBURG Zuid-Afrika ls niet van plan zich door het feit, dat andere landen de Olymp. Spe len in Mexico zullen boycotten als de republiek eraan deelneemt, te laten verdringen. ,De landen die tegen ons zyn, moeten doen wat zy niet laten kunnen maar wij gaan in ieder ge val naar Mexico", heeft de voorzitter van het Zuidafrikaanse Olympische Comité, Frank Braun, laten weten. Tenslotte heeft het Internationale Olympische Comité met 37 tegen 28 stemmen en by één onthouding be sloten dat Zuid-Afrika aan de Spe ken kan deelnemen. By het Zuidafrikaanse publiek is de belangstelling om met de zoge naamde .gemengde ploeg te gaan by zonder grootde reisbureaus hebben in een paar dagen tyd al hon derden boekingen voor Mexico bin nengekregen. Alle dagbladen stonden plotseling een paar dagen lang vol met Olympisch nieuws, met lange ar tikelen en foto's, terwyl de Zuidafri kaanse pers het afgelopen jaar juist by'zonder weinig over deze zaak ge schreven heeft. Na de mededeling van premier Vors ter dat het land zyn voorwaarden had gesteld en alleen op die voorwaarden mee zou willen doen. hadden alle bladen en de Zuidafri kaanse radio zich in een diep stil zwijgen gehuld, „want" had de premier erby gezegd „dit is een zeer delicatie kwestie". Na de aanvankelyke nieuwsuitbar- sting zwygen de dagbladen in Zuid- Afrika nu echter plotseling weer. Een verklaring hiervoor is in het na tionalistisch avondblad. „Die Vader land" te lezen. „In het geharrewar, dat gevolgd is op de aankondiging dat Zuid-Afrika tot de Olympische Spelen in Mexico zal worden toege laten, is veel gezegd dat erop bere kend is om de blanken in ons land zodanig in het harnas te jagen dat we dingen zullen doen of zeggen die de zaak nog verder kunnen vertroe belen. Iedere onbezonnen reactie van onze kant zal prachtig in de kraam passen van die landen die nu de hele wereld getoond hebben dat sport (en dus ook de Spelen) voor hen slechts één betekenis hebben en dat het een gebied is om als politiek slagveld te dienen", aldus Die Vader land. Het blad besluit zyn hoofdar tikel als volgt: „Wat ook het motief mag zyn, het is nu de tyd om de verwikkelingen kalm en bedaard af te wachten. De bal is uit onze han den en wy kunnen het ons veroorlo ven om als toeschouwerd te kijken hoe anderen er mee omgaan. Het besluit om Zuid-Afrik&n tot de spe len toe te laten, is een morele overwinning die door geen herrie en geschreeuw ongedaan is te maken. Laten we dit als zodanig aanvaarden en onze waardigheid behouden". Hockeyprogramma Heren: Eerste klasse: Amsterdam HGC (zat. 24/2); HDM—Kampong (zat. 24/2): Laren—SCHC (zat. 24/2); SCHCHIC. Vierde klasse A: Qui ViveSaxen burgers. Dames: Derde klasse B: MRHC Siseo. ADVERTENTIE "jUPPERWARE schrijf of bel Fa. H. Amsterdam, Dr. Ariënsstraat 10. Noordwijkerhout, tel. 02533 - 2150 dan krijst u alle gewenste inlichtingen Omstreeks 21 maart zal een twee de onbemand Apollo-ruimtesöhip, be stemd voor een bemande reis naar de jnaan, in een baan om de aar de worden gebracht. Dat heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart. Nasa bekendgemaakt. De lancering betekent tevens een tweede proef met de grote Saturnus-V-raket, die vorig jaar november voor de eerste maal omhoog ging. De Apollo moet in maart een hoogte van 22.530 km bereiken en tien uur in een baan om de aarde draaien. Daarna moet het ruimteschip in de aardatmosfeer terugkeren en in de Stille Oceaan neerkomen, waar het moet worden geborgen. Met een telescoop, die bij Tucson in Arizona staat, zyn de eerste fo to's gemaakt van een ruimteschip dat om de maan cirkelt. Met de 155 cm telescoop van het planetarische laboratorium van de universiteit van Arizona werd de Lu- nar Orbiter V waargenomen toen hy op 21 januari om de maan cirkelde. Dat was 10 dagen voordat dit ruimte schip zodanig van koers veranderd werd, dat het op de maan te plet ter sloeg. Op de gemaakte foto's ziet het ruimteschip eruit als een ster. Het was te klein om met het blote oog waar te nemen. Het moeiiyke foto grafische experiment vereiste 13 uur. I In totaal werden 80 opnamen ge- I maakt. De eindstand van de wedstrijd Lei then INoordwyk I (afgebroken by 36) werd bepaald op 46. De stand: 1 Philidor n 5-10-37*j 2. LSG II 6-8-35%* (uitgespeeld); 3. LSG irr 4-4-21; 4. Alphen I 4-4-16%; 5. Noordwyk I 5-4-21%; 6. Bodegra ven I 4-2-15%; 7. Leithen I 4-0-12. In de tweede klasse A ging Sassen - heim I tegen Rijnsburg I volgens de verwachting met de winst strijken. De eindstand van de by 44 gestaak te strijd werd door de arbiters be- ald op 46. Zwarte Pion, dat in de enige afge broken party tegen Philidor IV winst kansen en daarmee de kans op een gelykspel had, bleek dit punt niet te kunnen scoren. De Philidorman won de party. Eindstand 64. Naast Boskoop II, dat al gedegra deerd is. zal Zwarte Pion vrijwel zeker het tweede slachtoffer worden. Stand: 1. Sassenheim I 4-8-27%; 2. Philidor IV 4-7-25; 3. Voorschoten II 4-5-22%; 4. Katwyk I 4-5-22; 5. Rijnsburg 5-4-24; 6. Boskoop II 5-1- 14%; 7. Zwarte, Pion 4-0-14%. Theoretisch In de tweede klasse B kwam Bos koop I toch nog aan een flinke zege (3%6%) in de by 2%2%. afge broken wedstrijd tegen Leithen II, dat nu de laatste twee wedstrijden zal moeten winnen om degradatie te ontlopen. Leiderdorp 1, dat nog een (theoretische) kans heeft op de ti tel. wist de 54 voorsprong tegen Al phen n tot een 64 overwinning uit te bouwen. Stand: Boskoop I 4-8-26; 2. Philidor III 5-8-35%; 3. Leiderdorp I 5-8-29%; 4. LSG IV 4-4-21%; 5. Alphen II 4-2- 17; 6. Leithen II 4-0-12; 7. Hazers- woude 4-0-8%. In de derde klasse A kwam Voor hout langszy Noordwyk II (55, eerst 54), maar de Noordwykers biyven de grote kanshebbers Stand: 1. Noordwijk II 4-7-22; 2. Voorhout 4- 5-20; 3. Katwyk II 4-4-22; 4. Sassen heim II 4-0-16. In de derde klasse C verruimde fa voriet Philidor V de marge tegen Reed nog wat: 91 (erest 81). Stand: 1. Philidor V 6-10-43%; 2. Koudekerk 5-8-33%; 3. Voorschoten III 5-6-28; 4. REED 6-2-18; 5 Al phen IV 6-2-17. In de derde klasse D, waar Revan che al met één been in de tweede klasse staat, is de stand: 1. Revan che 4-8-27; 2. Alphen III 4-4-19%; 3. Aarlanderveen 4-3-18; 4. Bodegraven II 4-1-15%, ADVERTENTIE Sportsplinters Zwemmen De Braziliaan José Silvio Fiolo heeft tydens zwemwed- stryden in Rio de Janeiro het we reldrecord op de 100 meter school slag verbeterd en gebracht op I min. 6,4 sec. Het oude record stond sedert 8 november van het vorig jaar op naam van de Rus Vladimir Kosinky, die in Moskou tot een tyd van 1.06,7 kwam. Voetbal Bristol City heeft zich door een 21 overwinning op Middlesbrough, geplaatst voor de vyfde ronde van de Engelse FA Cup. Bristol ontmoet daarin Leeds United. IJshockey In Landshut (Did.) heeft Tsjecho-Slowakye zilveren medaille winnaar op de Olympische winterspelen van Grenoble met 100 van West-Duitsland gewonnen. Winterspelen De Italiaanse plaats Aosta heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de Olympische winterspelen van 1976.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13