voor f.118,37 in de maand Witte Porsches hebben nu vaste standplaats Reg enngscrisis in Jordanië u IN DRIEBERGEN Gebied van Koetsj is centrale VOor het grootste deel aan India toegewezen AMRO-LENING Commissie bepleit voorrechten taxVs Over guerrilla's in Israël Nazi Rademacher na vijftien jaar weer voor de rechtbank (Van onze Utrechtse correspondent) minister Polak van Justïiie heeft istermiddag in Driebergen op een ürrein, pal naast rflksweg-12, de nieuwe behuizing van de sectie „bfl- podere verkeerstaken" van de Rflks- inlltie officieel geopend. Per mobilo- ijon feliciteerde de minister de in het md verspreide bemanningen van de rtlte Porsches met de nieuwe vestl- De in 1962 opgerichte sectie by zon are verkeerstaken was tijdelijk ge- st in de oude Alexanderkazer- Den Haag. Het ruimtegebrek de ongunstige ligging van de uerne maakte een nieuwe, centraal het land gelegen, vestiging nood- ikeHjk. Centraal in Driebergen staat de derne verkeers- en alarmcentrale, het publiek inlichtingen geeft de toestand op de wegen, verbin- ïgen tot stand brengt tussen de iblele eenheden van de sectie en de akel vormt tussen publiek in nood et alleen op de wegen ter plaat- benodigde politie. Het telefoon- mmer van de verkeersalarmcen- le is 034384321. DINSDAG 20 FEBRUARI 1968 LETDSCH DAGBLAD Overdracht Nadat de minister het complex had droeg generaal W. de Gast. gemeen inspecteur van het Korps jjkspolitie, de nieuwe vestiging over m de commandant van de sectie, ipiteln A. C. Vogel. Later in de mid- ig bezocht de minister de tentoon- elling over het werk van de sectie maakte hfl een rondgang over het rein. Op het ogenblik omvat de sectie njftig wit-oranje-rode Porsches, vier raffipax-auto's (voor snelle fotogra fe controle van de naleving van verkeersregels), vijftien surveil- cce-motorfietsen (als proef ge nikt op de provinciale weg Aals- eer-Hilversum) twee eenheden van «e containers voor mobiele, t ech- ïhe controle van zwaar vervoer, wagens voor radarsnelheidscon- e (met gekoppelde foto-appara- voor de bewijsvoering) en een «veelheid verkeersborden, ver- srslichten, portofoons, snelheids- ntrolemeters, dranghekken en an- apparatuur, waarmee tijdelijk idere onderdelen van de Rijkspolitie gemeentepolit'»'-orpsen kunnen rden ondersteund. avond 10 uur mag de bevolking de i Minister Polak klom na de ope- nieuwe vestiging bezichtigen. Onder- ning op een van de nieuwe moto- meer wordt een film over het werk ren, die door de rijkspolitieman- van de sectie vertoond. I nen worden gébruikt. ren staat, rie Spotanski krijgt drie jaar Janusz Szpotanski, 34 jaar, literair recencent, is tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het schrijven van een komische opera, waar in de draak gestoken wordt met vooraanstaande Poolse po litici en geestelijken. Hij werd schuldig bevonden de opera geschreven en ver spreid te hebben en daardoor de belangen van de Staat be nadeeld te hebben. Het proces is op 5 februari met een openbare zitting begonnen. De vol gende 6 zittingen werden achter ge sloten deuren gehouden en gisteren volgde op een openbare zitting het vonnis. De motivering werd echter gegeven nadat de toeschouwers van de publieke tribune waren verwij derd. Szpotanski werd 13 maanden ge leden gearresteerd nadat banden van zijn opera reeds enige jaren de ron de deden op besloten bijeenkomsten In augustus 1966 werd een band van de opera door de politie gevonden in het appartement van Nina Kar- sow, een jonge schrysber die het vorig jaar een soortgelijke veroor deling kreeg wegens een manuscript d'at nadelig voor de belangen van de Staat zou zfln. ADVERTENTIE sectie telt 240 personeelsleden, wie een deel spoedig in Drieber- moet worden gehuisvest. Giste- tfldens de feestelijke ingebruik- ing van het complex, zegde de rgemeester van de gemeente Drie- Een internationaal scheidsgerecht heeft gisteren bepaald, dat de om streden „rann" van Koetsj in het grensgebied tussen West-Pakistan en India voor 90 pet. bij India behoort. De rann een Indisch woord dat moerasachtige binnenzee betekent omvat zout- en moddermoerassen met een totale oppervlakte van 22.400 km2. Er wonen slechts weinig men sen, maar en dit Is de oorzaak van het geschil er bevindt zich ver- rgen, mr. baron R. W. Boetselaar. j moedelflk olie in dit gebied. Drie jaar te zullen helpen bij het zoeken geleden kwam het over deze grens- benodigde woningen. ..Met streek tot een gewapend conflict tus- komst van de politiemensen daalt bejaardenpercentage in mijn ge- arte. Dat is nu nog 16 procent. 6 cent meer dan het landelijk ge- Melde". 'andaag heeft de sectie bijzondere Verstaken kennis gemaakt met iebergen. Van vanmorgen tien uur was het „open huis". Tot van- lowel Turkse als buitenlandse msten stalen historische schat- uit de ruines van Ephesus in vkije en verkochten ze voor i«r geld aan musea. Tegenwoor- bewaken echter zes politie- inien het Seljoek Museum in Sinds deze honden er n, komen er geen diefstallen ter voor. Men overweegt andere Dorische schatten in Turkije deze manier te laten bewaken. Van de totale „rann" maakte Pa kistan aanspraak op ongeveer één derde deel, waarbij de grens dan zou moeten lopen langs de 24ste breed tegraad. Veel van dit gebied staat de helft van het jaar onder water, ter wijl het voor de rest van het jaar zoutvlakten zfln. India heeft steeds gesteld dat de gehele „rann" tot zyn grondgebied behoort. Prof. Nervi komt naar Den Haag (Van onze correspondent» sen India cn Pakistan. In juni '65 slo ten de partijen een bestand en kwa men overeen, het geschil aan een in ternationaal tribunaal voor te leggen. Dit scheidsgerecht, dat in Genève zetelde, bestond uit de Zweedse rech-1 De Italiaanse bouwmeester prof. dr. ter Gunnar Lagergren als voorzitter, ir. Nervi aal deze maand en wel de Perzische rechter Nasrollen En- licht nog deze week naar Den Haag tezam. die door Pakistan was aange- I komen om deel te nemen aan bet wezen, en de Joegoslavische rechter overleg over een wijziging van het Ales Bebler, die door India was aan- Nervi-project, passend in het be- gezocht. De beslissing om 90 pet. van staands bestemmingsplan. Schedel- het gebied aan India toe te wijeen. I doekshaven. Den Uyl vraagt over Vietnam De fractieleider van de Parij van ae Arbeid in de Tweede Kamer, drs J. M. den Uyl heeft aan de minis ter van Buitenlandse Zaken, schrif telijk de vraag gesteld of hij be reid is de tekst, over te leggen van officiële Amerikaanse verklaringen, waarin uitdrukkelijk wordt ontkend, dat plannen voor het eventueel ge bruik van taktische atoomwapens aan president. Johnson zijn voorge legd. Voorts vraagt de heer Den Uyl of de minister de verzekering kan geven dat de regering, zo zij op een later tijdstip enigerlei aan wijzing mocht krijgen dat de Ame rikaanse regering overweegt haar huidige beleidslijn inzake het niet gebnr'ken van taktische atoomwa pens in Vietnam te wijzigen, zo mo gelijk tezamen met andere landen zich onmiddellijk tot. de regering van de Verenigde Staten zal wenden om te wijzen op het noodlottige van aard en gevolgen van een dergelijke stap. Bernse vrouwen mogen kiezen De vrouwen van het Zwitserse kan ton Bern hebben kiesrecht gekregen. De mannen van dit kanton hadden dit tijdens het weekeinde met 64.118 stemmen voor en 58.805 stemmen tegen besloten. Het kanton Bern is het vijfde waar de vrouwen mogen meestemmen ech ter alleen in plaatselijke kwesties. In nationale aangelegenheden hebben vrouwen nog steeds niets in te bren gen. (als u in 24 maanden zou aflossen). Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van 118,3^. Rekent U nu even mee: 24 X ƒ118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Biafra verliest industriecentrum De Nigerianen hebben In het af gelopen weekeinde het belangrijke industriecentrum AWKA op de Biafranen veroverd, waar munitie en pantservoertuigen worden gemaakt. De plaats werd door naar Onltsja oprukkende troepen na „bloedige strijd" bezet, zo is in Lagos bekend gemaakt. Awka ligt een dertigtal ki lometers van Onitsja, een belangrijk handelscentrum aan de Niger. werd onderschreven door de rechters La gergren en Nasrollag En tezam. Rechter Bebler was het er niet mee eens. De president van het scheidsgerecht herinnerde eraan dat de twee par tijen zich hebben verbonden het oor deel van het tribunaal als definitief te aanvaarden. Dit heeft wethouder G. W. Hijlke- ma gistermiddag meegedeeld aan de Haagse raad tijdens een debat over het. Nervi-plan. De raad kon zich geheel verenigen met een door mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke (WD) ingediende motie, waarin zijn verontrusting wordt uitgesproken over het besluit van de Kroon om de hoogte van de Nervito- ren te bepalen op 70 meter. De Kroon heeft zich hier geplaatst op de stoel van het Haagse gemeentebestuur, zo wordt gezegd in de motie. (Van onze Haagse correspondent) Geef de taxi een aantal voor rechten ten opzichte van het overige wegverkeer. Maak een verlaging van de taxi- tarieven mogelijk door vrij stelling van de voorgenomen 12 procent om zetbelasting. Dat zyn enkele kernpunten uit een rapport, met adviezen, samengesteld door een commissie uit de Federatie In de Jordaanse hoofdstad Amman i ren vraagstukken welke voor het spreekt men over een ernstige cri- land van het hoogste belang zijn, te sis binnen het kabinet nu premier bestuderen". Talhoeni de zaterdag gedane uitspra ken van zfln minister van Binnen landse Zaken EI Kajed heeft tegen gesproken. Volgens de uitspraken van EI Kajed had het kabinet be sloten degenen die Jordanië bloot stelden aan represailles van de kant van Israël te verbieden zich over Jordaans grondgebied te bewegen. Men verwacht dat het kabinet zyn ontslag zal aanbieden en zegt dat de ministers onderling ernstig ver deeld zfln over het vraagstuk van de Arabische commando's. Minister Kajed sloot aan op het geen Koning Hoessein eerder had gezegd, namelijk dat hij (de koning) niet zou toestaan dat men de vijand van zijn land een voorwendsel zou verschaffen om Jordanië aan te val len. Geen van de ministers kritiseert de koning, maar men schijnt zich fel tegen de uitlatingen van minister Kajed te hebben gekeerd. Het Jordaanse parlement is van daag in buitengewone vergadering De minister van Binnenlandse za ken wilde gisteravond niets zeggen. Zondag had hfl onthuld dat de Jor daanse troepen twee arsenalen van ondergrondse Arabische verzetsbewe gingen hadden ontdekt. Van de negentien leden van het kabinet Talhoeni komen er negen van de westelijke oever van de Jor- daan, het door Israël bezette deel. verscheidene anderen zijn van Pale stijnse afkomst. Een oud-specialist in Joodse zaken van het nazi-ministerie van Buiten landse Zaken zal morgen in Bam berg voor de rechtbank verschijnen in een proces wegens oorlogsmisda den dat door zfln vlucht naar Syrië bijna 15 jaar vertraagd is. De 62-jari ge Franz Rademacher zal zich n.l. moeten verantwoorden voor zfln aan- Londen en Madrid gaan weer over Gibraltar praten van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer (FNOP) en de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemers (KNVTO) over de bevordering van het vervoer per taxi, dat dezer dagen is aange- boden aan de staatssecretaris van De Briise regering heeft Spanje Verkeer en Waterstaat. In het rapport tornt men tot de "oorSesteld h« «verleg over Glbral- conclusie, dat de overheid oun. de i tar op 18 maart ln Madrid te hervat- volgende maatregelen zon^ moetan ten. De Britten weigeren echter de op 19 december vorig jaar door de Alge- nemen: uitbreiding van het aantal standplaatsen; opheffing van het stopverbod voor taxi's voor het in- en uitstappen van passagiers en van het. stopverbod naast geparkeerde auto's; opheffing van het verbod tot linksaf slaan; hot gebruik mogen maken door taxi's van vrije banen voor tram en bus en het verlenen van medewerking by het formeren van grotere bedrijven Van hun kant zullen de bedrflven ook maatregelen moeten nemen. De commissie adviseert de taxi's beter kenbaar te maken door een opval lende kleur (geel, oranje), het ge bruik van mobilofoons, verlaging van de tarieven bijv. door standaardise ring van het wagenpark en het vor men van grotere bedrflven door vrij willige samenwerking. De commissie is ook tot de con clusie gekomen, dat de taxitarieven in de grote steden van ons land over het algemeen hoger liggen dan in het buitenland. mene Vergadering van de VN aange nomen resolutie als gespreksbasis te aanvaarden. Volgens deze resolutie moet wor den uitgegaan van de beëindiging vam de koloniale status van Gibraltar en het herstel van de territoriale on schendbaarheid van Spanje. Volgens de Britse regering houdt de resolutie geen rekening met de uitslag van de volksstemming, die vorig jaar sep tember gehouden werd, en waarbfl 99 procent van de stemmen werd uit gebracht ten gunste van het behoud van de banden met Engeland. Proces rond ramp Griekse veerboot In de havenstad Piraeus Is giste ren het proces begonnen tegen 11 Grieks generaal wil Constantijn terughalen Een generaal in ruste van het Griekse leger is gisteren per vliegtuig naar Rome vertrokken om de weg te effenen voor d etrugkeer van Koning Constantfln naar Griekenland. n ,v" ucgviuicii icgen Kepatriering I Personen dje beschuldigd worden t L ÏT1 I verantwoordelijkheid voor de ramp Israël en Jordanië hebben voor de I niet de Griekse veerboot „Iraklion". eerste maal zonder tussenkomst het internationale Rode Kruis samen gewerkt bfl het repatriëren van een aantal Arabieren. Maandag keerde een zestigtal Ara bieren naar hun haardsteden in het oostelijk deel van Jeruzalem en het door Israël bezette gebied van Jor Het 8.922 ton metende schip, dat de verbinding tussen Griekenland en Kreta onderhield, ging in december 1966 in de Egeïsche zee met 241 men sen ten onder. 47 personen werden gered. De zitting begon met een enorm tumult, veroorzaakt door familiele- bijeengeroepen om „met gesloten deu-1 Jordaan de repatriëring. danië terug. Israëlische en Jordaan- den van de slachtoffers, die trachtten se ambtenaren regelden elk aan een de beklaagden te lflf te gaan. Nadat kant van de Allenbyburg over de j de politie de orde had hersteld kon i zitting hervat worden. Generaal Tsakalotos. oorlogsheld en voormalige chef van de Griekse generale staf, deelde de pers voor zfln vertrek mee. dat hy op eigen ini tiatief maar met medeweten van de regering naar Rome gaat. Hij zei van niemand instructies bfl zich te hebben. Eerder hadden zegslieden die in nauw contact staan met Tsakalotos bevestigd, dat het doel van zfln reis is te proberen de 27-jarige Koning naar zyn land terug te halen. Tsaka lotos ls een bekend royalist en staat op zeer goede voet met het militaire regime in zfln land. deel in de deportatie en het doden van duizenden Joden uit het bezette Joego-Slavië en België in de tweede wereldoorlog. De vroegere legatieraad, die een drukke correspondentie voerde met Adolf Eichmann. heeft eens een plan ontworpen om het Joodse vraagstuk op te lossen door de deportatie van alle Europese Joden naar Madagas car. Dat plan was een voorganger van de „Endlösung", het vernieti gingsprogramma van de in 1962 ln Israël opgehangen Eichmann. Rademacher werd oorspronkelijk door een Duitse rechtbank te Neu renberg in 1952 veroordeeld tot drie jaar en vijf maanden gevangenis. In afwachting vap de behandeling van zijn zaak in hoger beroep (aangete kend door de openbare aanklager) bleef Rademacher op vrfle voeten omdat er volgens de rechtbank geen gevaar voor een vluchtpoging be stond. Hy vluchtte in 1953 toch en keerde eerst in oktober 1966 in ver band met zijn achteruitgaande ge zondheidstoestand naar Duitsland te rug. Bij zijn aankomst op het vlieg veld van Neurenberg werd hij aange houden. Sindsdien was hij in een ge vangenisziekenhuis opgenomen in af wachting van zfln proces. Veel inschrijvingen voor motorcross in St. Anthonius ST. ANTHONIS Voor de inter nationale motorcross op 17 maart in St. Anthonis bestaat grote belang stelling van de zflde van de Europe se cross-elite. Ploegen uit Engeland, Zweden. België, Denemarken, Duits land en Zwitserland zullen met Ne derlands sterkste rijders Pierre Kars- makers, Frans Sigmans en Jo Lam- mers de strijd aanbinden voor de ere plaatsen. De Engelsen, die verleden jaar ontbraken, komen nu met de oud-wereldkampioenen Smith en Bic kers, Vic Eest wood, Chis Horsfield en de Greeves-fabrieksrflders Wade en Browning aan de start. Verder is het zeer waarschynlyk dat ook de Oost- duitse wereldkampioen Paul Friede- richs zich in de strijd zal mengen. In tegenstelling tot vorig jaar is de zij- spanklasse ditmaal ook internatio naal. Niet minder dan zeven landen zullen proberen in deze eerste grote internationale ontmoeting voor zij spannen van het nieuwe seizoen de overwinning te behalen. Aan de start verschijnen de zijspan-specialisten uit Frankrijk, België. Zwitserland. Engeland. Zweden. Duitsland en ze ven Nederlandse combinaties onder wie Broer Dirckx, Cor van Heugten en Ben Snijders.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7