WMA Piet Zwart (82) maakte weer nieuwe postzegel MATRASSEN LEDIKANTEN „Het is bewezen, dat ik het nog kan..." Moderne kunst meer tot publiek brengen w Schaakrubriek door W. H. v. d. Nat V H. W. Filarski's bridgerubriek V a a s Dammen mei Freek Gordijn Kan ruimteafval voor massale raketaanval worden aangezien? Expositie tot 3 maart De geelwitte postzegel, in een oplage van 1.25 miljoen exem plaren uitgegeven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Postcheque- en Girodienst, is ontworpen door de bijna 83- jarige graficus-architect Piet Zwart. De laatste keer, dat deze Wassenaarse kunstenaar iets voor de PTT deed, was in 1938. In de periode '30*38 tekende hij postzegels, stempels, for mulieren, affiches en een voorlichtend PTT-boek voor kinderen. Een en ander wordt tot 3 maart tentoongesteld in het Haags Ge meentemuseum. Gebroken ribben Op de avond van de openingsdag van rijn tentoonstelling, slaagde Plet Zwart erin thuis (Rijksstraatweg 29, Wasenaar) een hele trap af te rollen zonder noemenswaardige ge volgen. „Volgens de medische regels had Ik zeker een paar benen en ribben moeten breken" zegt hij. Piet Zwart, de grafische avantgardist van de jaren '30, Is nog fit en creatief. Van het laatste getuigt zijn nieuwe post- ■egel. „Hoe ik daar toegekomen ben?" „Kijk, in verband- met een ko mende postzegel-tentoonstelling in Zurich kwam iemand van de PTT naar mijn werk kijken. Hij was er nog zó weg van, dat hij een op dracht voor me verzorgde. Het Is bewezen, dat ik het nog kan. het gespreksontwerp had ik tn een kwar tier aP1. Te revolutionair Zwarts postzegels van „toen" wa ren zonder meer revolutionair. Over rijn luchtpostserie van 1931 (een portret van Koningin Wilhelmina tegen een achtergrond van lucht vaart, industrie en koopvaardij! schreef Otto van Tussenbroek in „De Groene": Is deze poging mi. een al te brutaal afwijken van de eischen, wel ke men gewoon is aan de decoratieve opvattingen betreffende de postzegel te stelleneen lang leven voor spel ik ze niet, trouwens daarvoor zijn ze te modieus-revolutionair. En dat zijn dan ...zegels voor het Koninkrijk der Nederlanden!" In 1933 had Albert Plasschaert (ook van „De Groene") het naar aanleiding van de serie „Goudsche glazen" over „een terging voor het aesthetische geduld of voor het geduld van den aestheticus". De Zwitserse Tschichold daarentegen sprak van ,41e ersten zeitgemaszen Brlefmarken". Zwart zelf over het toen gewraakte gebruik van fotochemische repro- j duktie-technieken: „Alleen die post- j zegel is „waar" die de karaktertrek- ken draagt van de tijd van zijn ont- staan, die de synthese is der idee die hem deed geboren worden en die ver- I werkelükt is met behulp der technie ken. die voor die tijd kentekenend zijn. Elke andere basis is onwaar en onwaardig". Late erkenning De erkenning van zijn werk is eigenlijk voor Piet Zwart pas de laat ste 10 jaren gekomen in de vorm van een bijzonder eregeld van de rege ring. de Quellinus-prijs, de David Röell-prys, de GKF-prys en de Hono rary distinction of royal designer for industry van de Royal Society of arts in Londen (hij is de enige Nederlan der met een dergelijke onderschei ding). Plet Zwart over vroeger: „In 1907 of 1908 kwam ik van de Kunstnij verheidsschool in Amsterdam na een vrij algemene opleiding. Het was een tijd, die een gunstige invloed had op je creatieve vermogens. Het was de tijd van de creatie op de Jugendstil, een „open" orgel voor de Christian Scence-kerk in Den Haag. „Ze zagen niets in een orgel zonder een gordijn van pijpen, maar alle pessimisme ten spijt is het een mooi orgel gewor den". Voor Bruynzeel ontwierp hij in 1948 de eerste gelijknamige keukens en voor de Kristalunie in 1928 een servies, dat zo modern was, dat het uit de handel werd genomen wegens „Datzelfde servies moet ik nu voor een glasfabriek aanpassen aan de veranderende drinkgewoonte (cock- party's, longdrinkglazen). Dan wordt het opnieuw gemaakt. De basisvorm is gehandhaafd, nu is het modern". Ned. Dans Theater naar Mexico? Het Ned. Dans Theater heeft een uitnodiging ontvangen om zes voor stellingen te geven, van 2 t.m. 9 mei a.s. in het Palazzio Belles Artes in Mexico City. Deze voorstellingen zjjn opgenomen in het Festival dat daar gegeven wordt in het kader van het Olympisch jaar. De voorstellingen zullen worden begeleid door het plaatselijk opera-orkest, dat bestaat uit 60 musici. Het ligt in de bedoe ling twee verschillende programma's uit te voeren. Deze voorstellingen in Mexico kun nen alleen gerealiseerd worden In aansluiting op de serie voorstellingen welke het Ned. Dans Theater van 9 tjn. 21 ajpril aa. in het New York City Center hoopt te geven. Het al of niet doorgaan van deze serie voor stellingen hangt ai van de toestem ming die het Ned. Dans Theater van de Amerikaanse vakbond voor mu sici moet verkrijgen voor het uitvoe ren van zijn repertoire. By het rijk alsook bij de gemeente 's-Gravenhage zijn verzoeken inge diend tot subsidiëring van de reis kosten. Initiatief in Den Haags Acht handelaren in moderne kunst in Den Haag hebben een stichting gevormd „tot propaganda van hedendaagse beeldende kunst kunsthandel-publiek" om gezamenlijk initiatieven te ontwikkelen om lokaal, nationaal en internationaal projecten te realiseren, die tot doel hebben door klimaatverbetering de mo derne kunst dichterbij het publiek te brengen. Het initiatief tot deze vorm van samenwerking is genomen door de Haagse wet houder van Onderwijs en Kunstzaken, drs. H. J. Witzen. de tyd van de Ooldene Zwanziger Jahren, die de film. de architectuur, eigenlijk alle» veranderd heeft". Nu weer modern .Architectuur leerde je niet op school, maar achter het bureau van anderen, ik kwam by Jan Wils (van 1919 tot 1921) en later by Berlage (van 1921 tot 1938). In die tUd deed lk niet alleen aan architectonisch werk voorbeeld: de aankleding van het Haagse Binnenhof maar ook aan industriële vormgeving (het ont werpen van machinaal te vervaardi gen bakjes van Lignostone) en het ontwerpen van een servies van ge perst glas". Zijn materiaalkennis bracht hem in de meest uiteenlopende ontwerpers- hoeken: zo maakte hy onder Berlage Deze twee marmeren beelden, voorstellende de Romeinse keizers Titus (r.) en Vespasianus werden zoals gemeld ontdekt tijdens opgravingen bij Miserie, in de na bijheid van Napels. Grote keuze - Lage prijzen HAARLEMMERSTRAAT 111 Bernard Newman - 70 - overleden Bernard Newman, die meer dan 125 boeken over spionage en resver- halen heeft geschreven, is gisteren op 70-jarige leeftijd gestorven. Hij was in de tweede wereldoorlog een door de Britten en Fransen erkend deskundige op het gebied van de spionage. In zyn lezingen ontzenuwde hy de mythe van de knappe spionne. Hy zei meestal dat vrouweiyke spionnen zelden knap en dikwyiz niet goed voor haar werk waren. Hij gaf ech ter toe dat zy uitstekende koerier sters waren. Albert Vogel werd tot voorzitter van het stichtingsbestuur benoemd. Het secretariaat is in handen van me vrouw W. C. IJffinger, Zeestraat 63 in Den Haag. Naar het stichtingsbe stuur meedeelde zullen nog dit jaar plaataeiyk en nationaal projecten ge realiseerd worden. Voor haar activi teiten zal de stichting contact opne men en overleg plegen met musea. De samenwerking van de Haagse kunsthandel kreeg vorig jaar reeds vorm door een gezamenlyke expositie in het kader van het Holland Festi val. Joep Nicolas trekt duizenden Het Centraal Museum in Utrecht heeft gisteren de 10.000ste bezoeker van de expositie van gebrandschilder de ramen door Joep Nicolas ontvan gen. Deze was Thea van den Horst, leerlinge van een Utrechtse Montes- sorischool.De directrice, mej. Houtza ger bood haar een catalogus vai tentoonstelling aan. Er zyn spelers, die naar hun aard zich prettiger voelen wanneer zy aan vallen, terwyi er ook zyn die zich on verstoorbaar kunnen verdedigen. De ze laatste vinden telkens weer op een nieuwe aanvalszet van hun tegen stander de juiste tegenzet en won- derlyk genoeg kost hen dan vaak veel minder inspanning (en bedenktyd) dan de aanvaller. Deze immers moet zien waar te maken waaraan hy be gonnen is; de verdediger is het vol doende de slagen af te weren. Van zelfsprekend is ook, dat, ook de beste verdediging hoofdbrekens gaat kos ten. Iedere aanvaller kent wel de las tige situatie, waarin hy een aardig eind op weg is maar dan ineens voor de moeilykheid komt te saan: „Wat nu? Hoe moet ik verder? Met welke zet kam ik de druk vergroten? Want, soms staan alle aanvallende stukken In de beste positie, maar de tegen stander heeft telkens afdoende maat regelen weten te treffen. Dan kan het gebeuren, dat men over moet gaan tot een hergroepering, tot een nieuwe poging. En zal de tegenstander daar door de tyd krygen zich te bevrijden? Een aardig voorbeeld van zo'n situ atie is de stelling van diagram I. Het lykt. alsof wit met Pxc7 de to ren op a8 kan veroveren, maar op 1. Pxc7, Pd7-b6; 2. Pc7xa8, Pxc4 is het nog de vraag of het paard op a8 er „levend" uitkomt. Bovendien, wit valt aan op e6 en nu vindt de witspeler (partij A. Steiner tegen Pizepiorka, Hastings 1924) een zet, die beide doe len tegeiyk bestookt. Verrassend zet te hy 1. Dg5-cl!, dreigend Pxc7, om dat Lc4 gedekt is komen te staan en na 1 Pb8-a6; 2. Pf3-g5. Op de plaats van de dame is nu het paard In diagram II een studie van Troitzky. Een mogeiyk voor de hand liggende voortzetting wordt niet ge kozen, maar wel een onverwachte, die snel de zege brengt. 1. Pf4-h5t, Kf6-f7; 2. Ph5xg7, Kflx g7. Wit heeft de koning by zyn eigen troef, de h-pion, gebracht. Maar dan 3. Tbl-b8!; Kg7xh7 (dat is wel ge- dwongen; op 3 Thl zou Kh8 de pion stoppen) 4. Kc7-d6, en waar moet het zwarte kasteel nu heen? Bridgevraag van deze week: West is gever, maar zuid opent voor zyn beurt met één schop pen. De wedstrijdleider beslist (terecht), dat west moet begin nen te bieden, dat noord hele maal niets meer mag bieden en dat zuid aan de beurt zynde mag doen wat hy wil (ook doubleren). Het bieden gaat dan: west één harten noord mag niet spreken oost vier harten zuid zegt nu „pas". Bestaat er nu nog een straf op het uitkomen door noord? Ant woord elders op deze pagina. Ned. Bankinstelling: lager dividend Commissarissen en directie van de N.V. Ned. Bankinstelling delen mee, dat in het kader van een herwaar dering van de risico's verbonden aan enkele complexen, zy het nodig ge oordeeld hebben het bedrag der jaar- ïykse afschrijving te verhogen. De daarna resterende winst zal niet toe laten aan de vergadering van aan deelhouders een hoger dividendper- I centage voor te stellen dan 9% (vj. 13%). Byzonder moeilyke probleemspel- len komen in de bridgepraktyk slechts zelden voor en wanneer ay voorkomen worden ze byna nooit opgelost, zelfs niet door de groot meesters, die nu eenmaal óók niet door de kaarten kunnen heenkyken. Het probleem dat ik u hieronder voorleg zou met open kaarten een voudig op te lossen zyn, maar met slechts zicht op twee spellen ls het héél wat lastiger. Niettemin behoort een zéér goede speler die oplossing wel binnen laten we zeggen drie minuten te kunnen vinden. De uitleg van de NZ-spellen is de volgende: West is de gever, niemand staat kwetsbaar en het biedverloop was het volgende. West drie ruiten noord en oost pasten zuid zes harten einde. Zuids bod met elf zekere slagen is begrijpeiyk er is géén manier meer om er achter te komen of de noordspeler de juiste kaarten meebrengt, zodat zuid maar besloot op het „vinden" van één slag by noord te avonturen. Zuid speelde dus zes harten en west kwam uit met de ruitenheer, waar op de oostspeler de ruiten tien by- deed. Welk speelplan moet zuid nu volgen? De oplossing staat hieron der bedek die eens en bepaal uw oplossing alvorens verdér te lezen. OPLOSSING: Het ls duideiyk dat de oostspeler niet meer dan één ruiten heeft. Wests drie-ruitenopening wyst met zekerheid op tenminste een zeskaart, zuid moet dus wel in slag 1 met ruitenaas nemen wil hy niet het ri- lopen dat in slag 2 de oostspe ler kan introeven. Zuid heeft een fraaie dummy (noord) meegekregen maarhy kan er niet met slag komen. Zuid zou natuuriyk ve- le troeven kunnen gaan afspelen in de hoop dat OW verkeerd weggooien, maar tegen goede tegenstanders is dat speelplan weinig kansrijk. Zuids beste kans is erop te spelen, dat de éne ontbrekende harten, de zeven, by oost zit. In slag 2 speelt klaveraas en in slag 3 de harten vyf. De oostspeler had oorspronke- lyk H97642 7 «C 10 V8532. Na. dat hy nu zéér onverwacht zyn ene troef gemaakt heeft, moet hy daar voor twee slagen teruggeven- Want oost moet schoppen of klaver spelen, zodat op schoppenaas en klaverheer twee ruitentjes by zuid opgeruimd kunnen worden. En als west ni die ene troef had? Dan gaat zuid down, maar dat zou hy ook by elk ander speelplan gegaan zyn! Antwoord op bridgevraag: In derdaad bestaat die straf. De spelleider (west) heeft twee mo- gelykheden, waaruit hy moet kiezen: a) te eisen, dat de part ner van de overtreder (dus noord) met een bepaalde kleur begint, of b) te verbieden, dat noord met een bepaalde kleur begint. Dit verbod blyft geldig, zolang als de partner van de overtreder aan slag blyft. De straf geldt niet meer, wan neer noord later in het spel we derom aan slag komt. Dan mag hy spelen wat hy wenst. In deze rubriek weer een aantal eindspelstukjes ter oplossing. Voor de opgaven geldt: wit speelt en wint. Oplossingen in een van onze volgen de rubrieken. 27, 45 Nieuwe uitgaven De Saint en de financier»*, door Les lie Ch arte ris. Uitg.: A. W. Bruna en Zoon. Utrecht. De Saint en de zangeres, door Leslie m w/'m m V Waarschuwing van Bernard Lovell Irak en Kenia niet naar Mexico De Britse ruimtedeskundige en as tronoom sir Bernard Lovell, directeur van het Jodrell Bank observato rium, heeft gezegd dat het gevaar toeneemt dat stukken van ruimte schepen by vergissing worden aan gezien voor vyandeiyke raketten en tot een „internationale ramp" kun nen leiden. Sir Bernard Lovell verklaarde ty- dens een wetenschappeiyke bUeen- komst dat voorzover bekend 1.291 door mensen vervaardigde voorwer pen een baan om de aarde beschrij- ven, waaronder zich zelfs handschoe nen en camera's bevinden, die astro nauten zich lieten ontglippen. Als het lanceren van ruimtesche pen met geiyke tred voortgaat, aldus Lovell, zullen zich over tien jaar by na 2.500 stukjes onbestuurbare afval in de ruimte bevinden. Hij refereerde aan een Amerikaans rapport waarin wordt beschreven hoe tydens de Cubaanse crisis in 1962 een Russische raket, die naar Mars was gelanceerd, ontplofte en een grote hoeveelheid deeltjes in de richting van Alaska zond. Een ogenblik, zei hy, zou men hebben kunnen denken aan een intercontinentale raketaan val. Uit het rapport biykt echter dat het radarwaarschuwingssysteem de wolk van afvaldeeltjes gelukkig on middellijk thuis kon brengen en een internationale ramp kon voorkomen, j De olympische comité's van Irak en Kenia hebben besloten geen vaardiging te zenden naar de Olym-1 pische Spelen in Mexico-stad in v< band met de beslissing van het i ternationaal Olympisch Comité om I Zuid-Afrika toe te laten tot de Spe* j len. Ook Syrië boycot Olympische Spelen Syrië is het eerste Aziatische land. dat besloten heeft de Olympische Zomerspelen die dit jaar in Mexico worden gehouden, te boycotten, w* gens het weer toelaten van Zuid- Afrika De vice-voorzitter van het Syrisch Olympisch comité, Tayeb Safwait, deelde mee dat de beslis* sing was genomen uit solidariteit met de Afrikaanse landen Ethiopië, Algerije, Oeganda Tanzania Ghana, Guinea. Zambia, Egypte en Kenia, die al eerder verklaarden niet 'n Mexico te zullen deelnemen. LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 20 FEBRUARI 1563

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6