HULP STROOMT BINNEN RADIO T.v.-actie voor gehandicapten Tweehonderd huizen FILM MET BERNHARD DE VRIES IS GEREED Nieuwe Bergmannf ilm in wereldpremière DINSDAG 20 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Bij duizenden, waarschijnlijk honderdduizenden en wellicht miljoenen rolden de guldens gisteravond binnen tijdens de te levisie-actie „Een op twaalf" ten behoeve van de „Stichting geestelijk en lichamelijk gehandicapten" (G.L.G.). In eenvoudige, strakke woorden en beelden schetste de AVRO-tv niet alleen de situatie van de gehandicapten, doch evenzeer van hun ouders die hen geborgen willen zien als ze niet meer voor hen kunnen zorgen. Om de gehandicapten een verze kerde toekomst te geven moeten in ons land, gelijk dit reeds in de Scan dinavische landen het geval is, nog ongeveer 200 „thuisvervangende" huiien 'ingericht worden. Dan kunnen ine gehandicapten verzekerd zijn nn een eigen onderdak, ook voor de toekomst, met verzorging, aange- ADVERTENTIE Buiten verfijnd van vorm. Notehouten kast, ruime, overzichtelijke afstemschaal Binnen: technisch df. Concertluidspreker van 18 x 13 cm, transistors voor een lang leven, aansluitingen voor platenspeler, bandrecorder èn extra luidspreker. Golf bereik: MG, LG, KG en FM. f344,- past aan hun specifieke behoeften. Vandaar uit kunnen zü bescheiden maatschappelijke taken verrichten, ondermeer in beschutte werkplaat- De uitzending bleek, naar getoon de reacties uit Venlo en Drachten te oordelen, diepe indruk te maken. Terwijl ouders met grote liefde spra ken over hun toch al vaak volwassen „kinderen" en de zorg vooral over hun toekomst, stroomden landgeno ten naar 3000 scholen en 5000 PTT- kantoren om gul te geven. De post kantoren zouden tot half elf open blijven, maar al spoedig bleek op vele plaatsen, dat verlenging van de openstelling tot half twaalf noodzake lijk zou zijn. Vele kantoren moesten hun draai deuren opzij schuiven en hun vlucht- deuren openen om de aanstromende massa's te kunnen ontvangen. Kinde ren collecteerden spontaan. Bedrij ven schonken stenen, huishoudgoede- ren, apparaten en materialen. Een architect bood bijvoorbeeld gratis be stek voor verbouwing-en of te bou wen huizen aan. Legeronderdelen en woonwagenbewoners en vele andere groeperingen uit ons volk gaven met gulle hand. Gironummer 3333 Uit België kwamen toezeggingen binnen en de indruk werd gewekt, dat gironummer 3333 GLG Den Haag met de girocomputers in de komen de dagen een uitputtingsslag zal le veren. Naast de 200 noodzakelijke te huizen. zal het ingezamelde geld ook ter beschikking komen voor het in richten van een landelijk advies- en vormingscentrum voor lichamelijk gehandicapten. De uitzending, dat bleek uit een gleine telefonische enquête, bleek diepe indruk te maken en veel ont roering te wekken. De presentator, dr. A. C. van Swol, kon na een ver haal over een vleugellam, geliefd kind ook nauwelijks zijn tranen be dwingen. De NCRV had voor deze actie haar plaats op het eerste televisienet in geruimd ten behoeve van de stichting GLG. daardoor traden tal van pro grammaveranderingen op. BLAIBERG HAD EIGEN HART IN DE HAND De Zuidafrikaanse tandarts Philip Blaiberg is de eerste mens geweest die zijn eigen hart in de handen heeft gehouden, aldus het Zuidafrikaanse blad Sunday Express. Het blad ver telde dat prof Barnard zijn patiënt een fles overhandigde met het hart, dat hij op zes Januari vervangen heeft voor dat van de kleurling Clive Haupt, die aan een hersenbloeding was overleden. „Het i6 een wonder dait u hiermee zolang hebt kunnen le ven", zei prof. Barnard, doelend op het weggenomen hart. De tandarts vond het een .grappige" belevenis zijn eigen hart in de hand te hebben. Gedurende en ook na de tele visie-actie voor geestelijk en li chamelijk gehandicapten waren gisteravond de postkantoren ge opend en hiervan werd druk ge bruik gemaakt, zoals de foto toont. Tientjes en honderdjes stroomden binnen (Van onze Romeinse correspondent) Voor een klein publiek van geno digden onder wie psychiaters en pe dagogen, vooraanstaande geestelijken en een zeer klein aantal journalisten is in Rome de film „Het geslacht der engelen" vertoond. Het is de eerste flm van de nog onbekende regisseur Ugo Liberatori. maar ook de eerste film van de Nederlander Bernhard de Vries, ex-gemeenteraadslid van Amsterdam voor de provo's. Het al gemene oordeel van dit uitzonder lijke publiek was dat men te doen heeft met een belangrijke en waarde volle film. die een beter inzicht geeft in de hedendaagse jeugd en in de verleiding die er voor velen schijnt uit te gaan van verdovende midde- Het verhaal komt erop neer dat drie uiterst moderne meisjes uit wel gestelde gezinnen besluiten met hun motorjacht een tocht te gaan maken. Op het laatste ogenblik wordt nog een vierde persoon meegenomen, een stateloze jongeman. Dat is dan de rol van Bernhard de Vries. De reis wordt benut om flink wat LSD te gebrui ken en natuurlijk komen er sex en erotiek in voor. Bernhard de Vries voldoet als acteur In elk opzicht. Ugo Liberatori. zelf ook een heel jonge man. heeft kenneiyk de bedoeling ge had een studie te maken van de ge dragingen der jongeren, maar wy kregen toch wel de indruk dat hij uitging van het vooropgezette stand punt dat LSD verderfelijk is „Het uur van (Van onze correspondent in Stockholm) Gisteravond is in Stockholm Ingmar Bergmanns film „Varg- timmen" (het uur van de wolf of spokenuur) in wereld première gegaan. „Vargtimmen" is de 28ste film van regisseur Ingmar Bergmann nadat hij bijna op de dag af 22 jaar geleden debuteerde met zijn film „De crisis" die volledig werd gekraakt door de fimcritici. Met de 26 intussen vervaardigde films heeft hij echter grondig revanche genomen en ook de nieuwe film „Vargtimmen" mag als een zeer geslaagd typisch Bergmann - iaans produkt worden beschouwd. In zyn film beschrijft hij het ver haal van een succesvol kunstschilder gespeeld door Max von Sydow. dlie langzaam maar zeker geestesziek wordt. Zijn echtgenote, gespeeld door Liv Ullmann volgt hem op zijn vreemde levens- en geestespad. Op het laatst verliezen beiden zich in elkaar geestesziekte. Volledige chaos „Dagens Nyheter". het grootste ochtendblad van Scandinavië, hul digt in een zeer positieve recensie het werk van Bergmann, die naar men schrijft, op meesterlijke wijze een schrikbeeld geeft van de volledi ge chaos waartoe geestesziekte en contactarmoede tussen twee mensen kan leiden. Anders daarentegen schrijft de cri ticus van „Svenska Dagbladet" ook een groot Zweeds ochtendblad: Bergman heeft conjtactmoeilij kh e - den gekregen met zijn publiek", zo schrijft men in gatieve recensie, „door de autoritai re manier waarop hij zijn boodschap uitbazuint. Gelegenheid tot discussie bestaat niet meer. De film is niet in overeenstemming met zijn tijd". De vertoningsrechten zijn reeds aan 40 landen verkocht, waaronder ook Nederland. Joost de Draayer weg bij Veronica Joost de Draayer gaat radio Vero nica per 1 april verlaten. Na vijf jaar programmaleider en disc-jockey te zijn geweest bij Veronica, wil Joost of Willem van Kooten. zoals hij in werkelijkheid heet, voor zichzelf be ginnen en gaat hij een promotie-pro- duktie-maatschappij op het gebied van de lichte grammofoonplaten lei den. Willem van Kooten is ook pre sentator van het AVRO-programma „Moef ga ga". ADVERTENTIE Quick Up... t is goed. Ko drinkt 't Kleiner dan ze op de beeldbuis scheen, gekleed in een grijs spijkerpak met nauwsluitende broek, is gistermiddag de 23- jarige Geraldine Sherman uit Londen op Schiphol aangeko men. In de Forsyte Saga speelt zij de rol van de anne Victo- rine Bicket. die ruzie met haar man kreeg omdat ze voor de schilder Aubrey Greene model was gaan staan. Voor model staan schijnt ze overigens wel in trek te zijn, want thans is het de VARA. die haar daarvoor naar Neder land heeft laten komen. Hoewel ze nooit mannequin is ge weest, zou ze vandaag model staan voor mode-fotografen in japonnen van een Amsterdams modehuis, „die in het komen de seizoen zullen worden gedragen". Deze foto's zullen in het tv-programma voor de vrouwen „Haarhem" op 21 maart a.s. op de tv worden getoond. Morgen keert Geraldine terug naar Londen. Wel is ze in Engeland geboren, maar haar joodse ouders, in het begin van de oorlog naar Engeland ontvlucht, kwamen uit Duitsland, en Oostenrijk „en in mijn aderen stroomt ook nog joods bloed uit Tsjecho-Slowakije en Polen", aldus de tengere Geraldine. Ze werd in 1945 in Hampton Court. Palace bij Londen ge boren. Daarin was in die benauwde tijd een kraaminrichting gevestigd. Regelrecht van de schoolbanken verhuisde ze op 18-jarige leeftijd naar de planken en inmiddels heeft ze al in menig televisie-stuk voor de BBC geschitterd. Vorig jaar trouwde ze met een 30-jarige tv-regisseur van de BBC. Binnenkort zal men haar ook op het witte doek in haar eerste grote filmrol kunnen zien en wel in de Engelse film „Summer interlude". Nederland 1 VARA 6.50 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.06 uur De Lucy show (kleur) 7.31 uur Koning klant 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur De Forsyte sage 9.10 uur Achter het nieu*-s 10.20 uur Sextant 10.30 uur Laatste nieuws 10.35 uur - Sluiting NEDERLAND NTS 6.50 uu Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.03 uur De verrekyker; jeugdjournaal 7.15 uur Van gewest tot gewest 7.35 uur De eenentwintigste eeuw (kleur) 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uu Dubbelspion: „Kelly verliefd" (kleur) 9.10 uur Denk-beeld 10.00 uu Debuut: Robert Majek 10.25 uur Laatste neiuws 10.30 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA Hilversum 1 i Lissabon: hoorspel Goedgeefs De buurtbewoners van Carry Geijssen hebben een geldinzame ling gehouden met als resultaat dat haar een auto in bruikleen kon worden gegeven. Aldus het N.T.S.-journaal van gisteravond. Daar bleek weer eens uit dat wij Nederlanders een goedgeefs volk zyn. Er was trouwens meer dat in die richting wees. De A.V.R.O. had een soort „Open het dorp"-actie op kleine schaal georganiseerd voor het geestelijk en lichamelijk gehan dicapte kind en het liet zich gis teravond aanzien dat de geldin zamelingsactie succes had. Ria Bremer in Venlo en Jaap van der Zwan in Drachten lieten ons iets zien van de drukte op een school en een postkantoor ter plaatse waar geld kon worden gestort en zo te zien was de toe loop inderdaad heel groot. Niet zo waanzinnig groot als Van der Zwan ons probeerde te suggere ren (hij riep aldoor dat hij bijna onder de voet werd gelopen, blijkbaar niet wetend dat een ca mera de werkelijke toestand voor ledereen zichtbaar maakte), maar het zal me verbazen als er niet een paar miljoen gulden binnenkwam. Om even te con troleren of de belangstelling niet beperkt bleef tot die plaatsen waar televisiecamera's stonden opgesteld, zijn we tijdens de pauze even naar het postkan toor in de Amsterdamse Maas straat gegaan en inderdaad: de draaideur kon het grote aantal mensen niet verwerken, zij ston den in file buiten te wachten, tenslotte heeft men een zijdeur open gedaan. De opbouw van het program ma telde enkele sterk aanspre kende momenten. Het A.V.R.O.- programma werd vanaf het be gin aangekondigd door een nieu we omroepster, Loes Butzelaar, aan wie we nog even moesten wennen. Wat gebeurden toen het programma „Een op twaalf" in aantocht was? Dezelfde Loes Butzelaar reed in een invalide- wagentje naar haar omroepster- plaats. Shocktherapie, heet dat in medische kringen, niet te ver gelijken natuurlijk met de ver slaggevers in Grenoble, die in trui voor de camera kwamen, maar het lag toch wel een beetje in dezelfde lijn. Een ander emotioneel moment, maar niet met voorbedachte ra de in het programma geplaatst, was het abrupte einde aan een gesprek dat dokter Van Swol met een artsenechtpaar had, dat naast drie normale kinderen een geestelijk gehandicapt kind te verzorgen heeft. De man kon zijn emoties niet de baas en begon te huilen, zijn vrouw werd doordr. Van Swol bemoedigend op de hand getikt en begon toen ook te huilen. En toen beiden in tra nen het beeld uitliepen (de ca mera's ontvluchtten) kreeg dr. Van Swol het ook te kwaad en moest er ijlings worden overge schakeld naar Venlo. wy vra gen ons af of mensen die met een zo groot menselyk probleem zitten (ook een andere vader vertelde er sterk geëmotioneerd over), direct voor de camera's moeten worden gebracht. Men klaagt wel eens over harde in terviews. en dit was uiteraard allerminst een hard interview, maar in zyn uitwerking was het het hardste interview dat we ooit hebben gezien. Het ïykt verstan diger zulke gesprekken tevoren op te nemen en niet rechtstreeks uit te zenden. DINSDAG 20 FEBRUARI Hilversum 1, 402 m KRO: 18.00 In de volksmond: volks liedjes. 18.20 Uitzending Nws. 18.45 Act. 1! en solisten. 19.4( bus. 19.45 Zoekend geloven; godsdien stige vorming in deze tijd. 20.00 Mod kamermuz. 20.45 De laatste dag var Lissabon, hoorspel. 22.05 Kunst: cultu- lezing. 23.00 Contekst: magazine in op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Zin: liedjesprogr. 23.55-24.00 Nws. Nws. 18.15 Radlojourn. ons mee: liedjesprogr. 18.50 Licht orgelspel. 19.00 Trefpunt: 'iscusslerubriek voor actr 9.30 Nws. 19.35 Hersei O.OO Hoogtepunten uit de n de Catarina Valente Show 21.45 Stereo: Licht instr. ensemble. 22.00 Sportmakers: spelbrekers?: pro gramma over medische en mentale be- tugal (opn.). 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Klass. gram.muz.' 10.30 Sphinx: progr. voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Piek Uur: amusementsprogr. 11.50 Act. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. (plusminus 12.23 Wij van het land: 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws.; 12.40 „Dag lieve kinderen Een 45-jarige man In Mol, België, heeft met een luchtbuks geschoten op spelende kinderen, omdat ze sneeuwbal tegen zijn ruiten hadden gegooid terwijl hij naar „Pipo de clown" op de Nederlandse tv zat te kyken. De man verklaarde dat hij zo boos was geworden, dat hy een luchtbuks had gegrepen en naar buiten gerend. Hy loste een schot op de vluchtende kinderen, en raakte eer jongetje van 12 jaar in het achter hoofd. Het kind moest in een zie kenhuis worden geopereerd. met ritmische begeleiding. heids Een progr. 17.50 Overheidsvoorlichting. Hoe gaan verkeer. vooruitzién. PresentatieRob Maas. Hilversum 2, 298 m VARA: 7.00 Nws. en ochtendgyi Lichte gra 1-7.35 Van de voorpag.: pei 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. 8.20 Lichte gram.muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje Weens Mozart Ensemble (gr.)klass. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Ste reo: Radio kamerork.: klass. muziek. 15.35 Sopraan en plano: klass. liede ren. 16.00 Nws. 16.02 Sociëteit. Zestig minuten voor boven de zestig. 17.02 Oude Uedes. 17.20 Voor de jeugd. Hilversum 3. FM e .02 Operetteklanken Grenzeloos: muz. uit alle wind (12.00 Nws.). 12.30 Fragmenten uit de musical Camelot v. Loewe. AVRO: 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Zet 'm op vrolijk platenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Muz.-boetiek, 15.00 Nws. 15.02 Arbeids vitaminen: populair verzoekplatenprogr 16.00 Nws. 16.02 Verzoekplatenprogr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-1800 Gev. platenprogr. voor automobilisten TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NCRV: 17 00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.50 Pipo de clown. 19.00 Journ. het wereldgebeuren. 20.0 zending Stichting Socutera. 22.45-22.50 Journaal. Nederland II NTS: 18.50 Pipo de clown 19.00 ,V: 19." idocq. NTS: 20.00 Journaal NCRV: 20.20 i rubriek 20.45 De Parallelle wereld dl. 11: Een zwakke schakel, spionage-film 21.40 Jazzprogr. 22.05 Pasfoto. NTSt 22 15-22.20 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5