In totaal 6000.- naar postkantoor GOUDEN RING LEIDSE STUDENT ZIET CELDEUR OP KIER STAAN Week voor Leidenaar Een spaarkasinschrijving wordt nu nog aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarpian! PREMIE SPAARPLAN Voor moeder en kind L.P.K.V. kampioen in Zuid-Holland Officier tekende hoger beroep aan pitfSDAG 20 FEBRUARI 1968 LEIBSCB DAGBLAD Vrijdag Leidse transplantaties op televisie Het televisieprogramma over nier transplantaties bi het Leids Acade misch Ziekenhuis, waarover enige tijd geleden schreven, aai door de AVRO worden uitgezonden op het tweede net vrijdag aa. van 21.50 tot 22.20 uur. In deze door Roelof Klers gepro duceerde en geregisseerde ultzenyding zullen drie leden van de orgaan- transplantatie-werkgroep van de Leidse Universiteit, te weten jhr. dr. J. de Graeff, hoogleraar in de in wendige geneeskunde, prof. dr. M. Vink. hoogleraar in de heelkunde, en dr. J. J. van Rood, lector in de immunohaematologie, een uiteen zetting geven van de mogelijkheden en nroblemen van niertransr'- ties. De films en schema's, die in het programma ter illustratie worden gebruikt, zijn grotendeels vervaar digd door de Centrale Dienst voor Visuele Documentatie van de me- d'sche faculteit der Leidse Univer siteit. De televisie-actie „1 op 12" voor de geestelijk en lichamelijk ge handicapten heeft in Leiden niet die weerklank gevonden die men, gezien en gehoord de reacties elders in het land, wel mocht ver wachten. In tegenstelling tot vele andere postkantoren, waar draaideuren opzij moesten worden geschoven om de aanstromende massa's te verwerken, heeft het Leidse (nood)postkantoor een betrekkelijk rus tig „avondje" gehad. Slechts enige honderden Leidenaars spoedden zich tijdens de door dr. A. C. van Swol geleide televisie-actie naar de Geregracht om er hun bijdrage te storten. Niet bij tientallen tegelijk, maar één voor één kwamen bewogen televisiekijkers naar het Leidse postkantoor, waar de twee voor deze gelegenheid ge plaatste geldbakken slechts ten dele werden gevuld. Behalve briefjes van tien en vijfentwintig gulden bevatten deze bakken echter een aantal bankbiljetten van honderd gulden. In totaal werd aan het (hoofd)postkantoor In Leiden toch nog een bedrag van ongeveer zesduizend gulen gestort. Hierbij inbegrepen zijn enkele bedragen van scholen uit de omgeving van de Sleutelstad. Ook had een aantal Leidse postagentschappen de deuren voor het publiek opengesteld, maar deze opbrengst was vanochtend nog niet bekend. Wellicht heb ben de meeste Leidenaars dat zou het uitblijven van een storm loop naar het postkantoor enigszins verklaren zich gisteravond het gironummer 3333 (G.L.G. Den Haag) goed in het geheugen ge prent en hun bijdrage vandaag gestort. Zoals bekend is het geld bestemd voor de inrichting van gezinsvervangende tehuizen. (In Leiden bestaan sinds enkele jaren drie van dergelijke tehui zen, t.w. een prot.-christelijk, een rooms-katholiek en een neutraal, red.). De foto Iaat zien hoe enige enthousiaste Leidenaars gisteren hun bijdragen in het postkantoor stortten. (Foto LD/Holvast) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN tharina Jannetje Suzanna, rp. Ouwerkerk Henriëtte. Janet C M. Cundy; J Kottenhagen; cobus Petrus, Marc Ja il. M. W. Hooger- Zandbergen en N. M. Burgmeijer; Mo- Elisabeth Nlel - l Rijn Plas; Maria Sophia Everdina, Buis; Eric Desére Maria, z. v. D. C. M. Braat en H, M de Haas; Philip Ernest, z. v. Snkheer P. P. F. van Panhuys Velazques Gaztelu MargrietJ' - ~- der Plas; _-r A Vredeveld en M. S. Houtman; Allda Helena Maria d. v. J. P. C. van der Werf en C. M. T. Hilgersomo Angelica Maria. d. v J M. van Abswoude en G M C. Vrijbloed; Sakia Maria The- Hout en M. J. Verlind; J. G. M. Roelandse; J. G. M. Blom; R. W. n; 'g C Aalbregt, 45 Jr., echtgenote C. Hulsker; D. Bustra. 83 Jr., wed. Capel, 61 Jr.. wed. ADVERTENTIE voor dame of heer JUWELIER v.d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 heeft hem. Ook met briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Dieven aan het iverk In het begin van deze week i: ingebroken in een pand aan het Le vendaal in Leiden, waarbij een be- van tweehonderd gulden were ontvreemd. De daders zijn binnen gekomen na vernieling van een ruit j aan de zijde van de Dwarsbolwerk- steeg. Voorts werd 'n inbraak gepleegd in het overdekte zwembad aan de Haarlemmerstraat. Uit het kantoor tje werd een bedrag van ongeveer dertig gulden aan klein geld wegge nomen. De daders moeten het zwem bad zijn binnengekomen via een deur in de Maria Gijzensteeg. Uit de auto van een Leidse win kelier werden, eveneens begin deze week, 58 kunst-lederen portemonnees. 12 zaklantaarns en een paar hand schoenen gestolen. De auto stond ge parkeerd langs de Morsweg. Een inwoner van Rijswijk heeft bü de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van vrijwel de gehele inboedel van zijn In de Korte Vliet gelegen weekeindboot. Deze boot moet in de loop van de vorige week zijn leeggehaald. Een 16-jarige scholier uit Koude kerk viel gisteravond in een school gebouw aan het Leidse Vrouwen kerkhof van een stenen trap. Hij kreeg een linkeronderbeenfractuur en moest door de E.H.D. naar het Acade misch ziekenhuis worden overge bracht. C.H.-jongeren in Leiden achter driemanschap Het bestuur van de afdeling Leiden 'an de C. H. Jongerenorganisatie heeft vandaag een verklaring uitge geven. waarin het zich uitspreekt - de nauwe contacten, welke thans bestaan tussen dé K.VP., de A.R.P. de C.H.U., tot uitdrukking geko- an tijdens het televisie optreden van de heren Schmelzer, Biesheuvel en Mellema. Het bestuur is van mening, dat dit driemanschap alle reden had •oor de door he De resultaten van het overleg van de „Achttien", voor zover nu bekend geven voldoende grond aan een gro tere mate van gemeenschappelijk op treden. Ook voor het politieke bestel is de huidige ontwikkeling gunstig. Vele af zonderlijk opererende partijen, die dezelfde politieke opstelling hebben, betekenen een belemmering voor het politieke leven. Een ieder, die het goede met de Nederlandse democra- voor heeft, kan dan ook niet a-n i dan verheugd zijn over de hui dige christen-democratische samen werking. De kritiek van niet-confessdonele zijde moet volgens het bestuur gezien worden als een angstreactie, een angst voor het feit. dat het de con fessionelen werkelijk ernst is met de samenwerking. Kynologen uit Rijnland bijeen Procedure rond afsluitbomen Op 13 december 1966 reed een In woner van Leiden met zijn perso nenauto tegen de afsluitboom van de Rijnhaven brug in de Rijksstraatweg no. 11 in De Hoorn (gemeente Al phen aan den Rijn). De schade be droeg aan de brug f 1.465.en aan de auto f 588.75. De verzekeringsmaatschappij van de Leidse automobilist wil slechts een bedrag van f780.41 aan de gemeente betalen, omdat deze maatschappij de gemeente medeschuldig acht aan dit ongeluk Het feit doet zich namelijk voor dat ten tijde van het. ongeluk de slagbomen niet in de rood-witte kleuren waren geverfd. Schilders waren juist bezig de brug met de afsluitbomen van een nieuwe verf laag te voorzien. Wel brandden de stoplichten bij de brug en het waar- sohuwingslicht op 150 meter voor de brug. Het gemeentebestuur is van mening dat de Leidenaar hierdoor voldoende gewaarschuwd werd en wijst dan ook alle schuld aan dit on geluk af. Om deze reden stelt het Alphense college de raad voor door middel van een gerechtelijue procedure het resterende berag van f 684.59 In te vorderen. ADVERTENTIE Voor de kantonrechter Voor een 23-jarige student uit Lel- genoodzaakt was een „proefritje" te den werd gisteren tijdens de zitting maken. Op de vraag waarom hij dan van de Leidse kantonrechter, mr. R. j niet probeerde een geldig rijbewijs te de Bruijn, de celdeur op een kier ge zet, Naast drie geldboeten van resp. f 30, f 50 en f 125 subs. 40 dagen kreeg de student namelijk ook één week voorwaardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte stond terecht, omdat hij rechts komende auto, geen rijbe- wijs bezat en bovendien onverzekerd rondreed. Dat hij reeds eerder was veroordeeld wegens het scooterrijden zonder daartoe de nodige rijbevoegd heid te bezitten werd zowel door de officier, mr. C. van Steenderen, als door de kantom-echter als een straf- bezwarende omstandigheid geken merkt. De officier laakte verdachtes min achting voor de wet en gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel zeer na drukkelijk en nam aan. dat de eige naar van de beschadigde auto zelf wel voor de rekening zal moeten op draaien. Hij eiste drie geldboeten van resp. f 50. f 75 en f 125 subs 40 dagen en één week voorwaardelijke hechtenis straf met een proeftijd van 2 jaar. Bovendien vroeg hij nog de vernieti ging van rijkswege van de in beslag genomen scooter. Verdachte voerde als excuus aan, dat hij om zijn studie volledig te kun nen bekostigen reperaties aan scoo ters verrichtte en daarom weieens halen, bleef hij het antwoord schul dig. Ten aanzien van de geldboeten vroeg hij uiterste clementie. De kantonrechter kwam hem wat de geldboeten betreft tegemoet en vonniste met een totaal van f 205. Conform de eis legde hij de vernieti ging van de scooter eveneens in zijn Rechterlijke macht Mevr. mr. J. M. van Bemmelen- Leenders in Leiden is benoemd tot substituut-griffier bij het Gerechts hof te 's-Gravenhage. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het ssmi-artsex. de he ren R. Brand (Slikkerveer), A. Hue- ting (Rotterdam), K Swart (Gouda), F. M. Werner (Leiden); artsex. me). A. v. d. Berg (Oude Wetering) en de heer A. C. van duffelen (Leiden) doet. ex Ned. recht de heer J. C. Westering (Den Haag); kand. ex. Arabische taal- en letterkunde mej. G. B. M. L. Italiaaner (Waalwijk). den. Gouden doctoraat Mevr. dr. M. A. SohaeferVan Op pen in Den Haag herdenkt vrijdag het feit, dat zij voor 50 jaar aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de faculteit der rechtswe tenschappen. „Zomerzorg" in Leiden is een lezing gehouden voor de leden j van de Kynologenvereniging „Rijn- j [jgJ ailtOStUlir land" over de poolhonden en hun I werk. Aan de hand van dia's en films vertelden mej. Urlus uit Noordwijk. mevr. dr. Bekking uit Leiden en het echtpaar Van Leeuwen uit Laren het een en ander over deze honden. Zij hadden in Zwitserland een werk kamp meegemaakt met hushy's en samojeden, waar tochten worden ge- maak met sleden en honden, zoals de Eskimo's aan de Noordpool doen. Aan deze kampen, die ieder jaar In Zwitserland worden georganiseerd zijn ook wedstrijden verbonden. In Nederland wordt met de honden ge oefend aan het strand van Noordwijk en op de Larense heide, waarbij in plaats van de slede gebruik wordt gemaakt van wagentjes op wielen, die dezelfde omvang en hetzelfde ge wicht hebben als de sleden. Hier kunnen de poolhonden dus hun trai ning krijgen. De avond werd bij afwezigheid van de voorzitster ge opend en gesloten door de penning meester G. W. M Smits uit Lei- ik had een lange en vermoeiende werkdag achter de rug". Zo luidde de enige verklaring, die een 35-jarige vertegenwoordiger uit Leiden kon ge ven voor het feit, dat hij 's nachts achter het stuur van zjjn auto in slaap was gevallen. Deze slaap had tot gevolg, dat de onbestuurde auto op het Levendaal tegen een lantaarn paal botste, waardoor verdachte niet alleen wakker werd geschud, maar ook een gepeperde schaderekening gepresenteerd kreeg. Temeer omdat was gebleken, dat verdachte In de loop van de avond enkele glazen bier had gedronken, nam de officier een en ander nogal zwaar op. f 125 f Mijn vrouw en ik doen mee aan het Premie Spaarpian. We betalen nu jaarlijks zo'n 500 gulden op een spaarkasinschrijving. En behalve de gewone voordelen die zo'n inschrijving biedt, is er straks ook nog het voordeel van dit nationale plan; elk jaar zomaar 100 gulden! Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen Misschien is het Premie Spaarpian ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarpian. Postbus 51. Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaarkasinschrijvingen, effecten- en spaarbewijzen. levensverzekeringen, hypotheekaflossingengarantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken. Raiffeisenbanken, Banken, Borgstellingsfondsen. Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Basis voor persoonlijk bezit De 23-jarige garageknecht uit Lei den. die zich voor de Haagse politie rechter had te verantwoorden, was het autoritje stevig opgebroken. Hij reed in Wassenaar tegen een lan taarnpaal. waardoor de auto in brand vloog en in vlammen opging Voor de nog niet afbetaalde auto moet hij geregeld een bedrag reser veren en de vernielde lantaarnpaal kost hem f 900. Aan dit alles komt geen verzeke ring te pas, want die gebeurtenissen vonden plaats toen de bestuurder zich onder invloed van drank be vond. Hij was in een café met zeven glazen bier begonnen en de Haagse politierechter constateerde aan de hand van de gegevens, dat verdachte nogal wat op had. De officier van justitie wilde er wel rekening mee houden, dat ver dachte nog heel wat financiële na righeid van het gebeurde zal onder vinden en eiste f 100 boete voor de aanrijding, een week gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid voor de dronkenschap. De rechter veroordeelde dienover eenkomstig. j eiste een geldboete v subs 25 dagen alsmede de waardelyke intrekking van verdach- tes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. Nadat verdachte te kennen had ge geven, dat hij bij een intrekking van zijn rijbevoegdheid zeer gedupeerd zou worden, vonniste de kantonrech ter ditmaal nog met een voorwaarde lijke intrekking maar wat de geldboe te betreft oonform. Een 28-jarige vrouwelijke arts uit Leiderdorp was van mening, dat het rijwielpad langs de Hoge Rijndijk wel zeer ongelukkig was geprojecteerd. Zij zou hoogstwaarschijnlijk nooit tot deze mening zijn gekomen, als zü destijds met haar auto niet „in één ruk" op de Hoge Rijndijk had wil len keren. Haar draaicirkel werd nu dermate groot, dat zij over het rij wielpad reed, waar een Juist passe rende bromfietser ternauwernood een botsing kon voorkomen. ,Jk wist niet, dat daar een rijwiel pad lag en nog wel een waarop uit beide richtingen mag worden gere den", moest verdachte „eerlijk be kennen". Even eerlijk bekende zij de bromfietser niet te hebben zien aan komen. Op de vraag van de kantonrechter waar het rijwielpad dan wel zou moe ten liggen kon verdachte geen ant woord geven. De arts kreeg een boe te van f 50 opgelegd. Gerzon's modeshow Marineblauw met wit waren de kleuren die overheersten bij de show van positiekleding, die Gerzon Leiden gisteravond gaf. Ook andere kleuren, zoals geel en roze, zag men. evenals de Mexicaanse kleuren, maar dan iets meer getemperd dan vorig jaar. Behalve jurken, overgooiers en bermuda's, die niet iets on der de rok tevoorschijn kwamen, werd ook foundation getoond en babykleding. Roze. lichtblauwe en gele jurkjes, broekjes, truitjes en mutsjes zullen de baby tegen de kou beschermen. Andere snufjes voor als de baby er eenmaal is, waren o.a. een prom'nette (een soort draagriem), een bavet, die bestaat uit grote plastic kraag, waarbinnen de plastic slabbe alles wat de baby morst opvangt, en de thermosfles, dekentjes, sloopjes en badstoffen babycapejes, waarin het kindje na het baden gewikkeld kan worden. Forsyte We keren terug naar de mode voor aanstaande moeders, die vaak terug greep naar de stijl van de Porsyte- sage. Zo was er een schattig jurkje in de empire-lijn en een wit - nylon cocktailjurk. bedrukt met zwarte mo tieven. Overgooiers waren er ook, o.a. gedragen met een knalrode pull-over en met een geruite sportieve blouse. De cravatte is ook nog in. zoals bleek bij een rozen diolen japonnetje met een cravatte. Tijdens de hedenavond in de Chr. Geref. Kerk in Leiden te houden bijeenkomst van het interkerkelijk comité van de Stichting „In de rech te straat" (spreker ds. H. J. Hegger) zal de voormalige Italiaanse priester F. Maggiotto een getuigenis over zijn uittreden uit de R.-K. Kerk afleggen. Leden van de Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging, die met 27 dieren uitkwamen op de provinciale kampioens tentoonstelling te Krimpen aan de Lek, hebben een mooie pres tatie geleverd. Zij bezetten de eerste plaats in het verenigings kampioenschap. Blauwe J uric j es met witte noppen deden het erg goed, of het nu kleine stippeltjes waren of de oude polka dot. In het bijzonder is een blauw jurkje met witte stippeltjes en een grote witte kraag en manchetten in de Mozart-stijl het vermelden waard. Heel apart was ook een zwart japon netje met witte kraag en manchetten, die met kant waren afgewerkt. De meeste waardering van het publiek golden nog steeds de klassieke mo dellen, voornamelijk uitgevoerd in blauw met wit. Hierbij was een heel apart marineblauw modelletje met een wit schouder- en frontpasje en open zijnaden, op een witte onder grond. Iets heel aparts was ook een bedrukt katoenen jurkje in een Scan dinavisch motief, evenals een blauw linnen japonnetje met een rood ge borduurde geschulpte rand. Cocktail De in verwachting zijnde kunnen tegenwoordig ook rustig met hun man mee naar een receptie of cocktailparty, want de positiemode is er zoveel mogelijk op gericht om haar er zo charmant mogelijk uit te laten zien. Er werden dan ook een paar mooie cocktailjurken uit de collectie getoond, zoals een knalgroen nylon japonnetje met goudgalon langs de halssluiting. Voorts was er een heel lichte zachtgroene japon met een opstaande brede kraag langs het lage décolleté, met brede uitlopende plooi aan de voorkant. Het klapstuk van de show was een houten kinderwagen met een hoge linnen kap. De wagen was in 'n lich te kleur hout uitgevoerd, met kleine rode roosjes er op geschilderd en kan als het kindje wat groter is, worden uitgeklapt tot een zitwagentje. Tegen vrijspraak sandwichkoeien De zaak tegen een 50-jarige autohandelaar uit Oegstgeest, die „sandwichkoeien" in een weiland had laten lopen, krijgt nog een verlengstuk. De officier van justitie bij het Leidse kantongerecht, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, kon zich niet verenigen met het vrijspreken- X4WBlluclo vy lltct de vonnis en tekende derhalve hoger beroep aan. Te zijner tijd oipington^i pnt^ 'kTn "vriezekoop zal de zaak dus opnieuw dienen voor het Haagse Gerechtshof. Hazerswoude Hoii. Kriel, Zilver Pa voor dit kampioenschap moesten per vereniging vijf dieren plus een re- j serve worden aangewezen. De vereni- ging V.Z.OD. te Bergambacht en de L.P.K.V. behaalden beide 120 punten. De betere Leidse reserve gaf uitein- delijk de doorslag, j Als kampioen kwamen de volgende I inzenders uit de bus. Het kampioens- dier per ras wordt tussen haakjes met K aangegeven. I Sier- en watervogels: P. J. de Groot Hazerswoude met Pekingeend 21 pnt. (K), met Muskuseend 22 pnt. (K) werd tevens beste watervogel, met kwakereend 19 pnt <K) en met Pa relhoen 21 pnt (K» A W. J. Zeven hoven. Zoeterwoude met Indische loopeend 19 pnt en 21 pnt. <K). Hoenders; W. Gijsman. Leiden met trijs 14 pnt. C. de Geus. Leiden met Sebrichtkrielen goud 17. 16, 17 en 16 pnt. Mevr. Hoogeveen, Hoogmade met Javakriel zwart 15 pnt. Konijnen: L. C. J. van Ruiten. RUp- wetering met Lotharinger 22 pt. (K). Tevens beste der tekeningrasscn. B. Schroef. Leiden met Franse Hang oor 23 pnt. (K). A. W J. Zevenhoven. Zoeterwoude met witte Nw-Zeelander 19 pnt. (K). Sj Bruines, Zoeterwoude met Californian 16 pnt. P. Zwanen burg, Leiden met Wener blauw 22 pnt. (K). S. Gommans, Leiden met Alaska 17 pnt (K) Mevr. W. J. v. d. WijngaardNouse Leiden met Luchs 19 pnt. (K). M. A. Hoogeveen, Hoog- made met Hollander zwart 9 pnt. en Hollander blauw 20 pnt. J. Witteman, Rijpwetering met Hollander blauw 18 pnt. H Vink, Zoeterwoude met Pool-Blauwoog 19 pnt. (K) en 16 pnt. Tonr de Frais behoort tot het verleden De „Tour der Verenigde Naties* en de „Tour de Frats" behoren toi het verleden. De Arnhemse Ome Joop Legerstee, die deze wielerevene- menten voor jongens meer dan tien jaar lang heeft georganiseerd, kan de financiële consequenties die daar voor hem persoonlijk uit voortvloeien, niet langer dragen en heeft zich thans genoodzaakt gezien dit sociale werk te staken. Voor vele jongens ook uit Leiden en omgeving, die om verschillende redenen nooit met vakantie konden gaan of wier >uder> afwezig waren, hebben beide tours jarenlang een attractie van de eerste orde bete kend.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3