LEIDSCH DAGBLAD Confessionelen houden vast aan samenwerking Tocli drie mille voor Utrechtse Amerikanen rekenen in Vietnam op derde klap JAM IN fractieleiders wijzen kritiek af an met uilhart in India Lei overleden „ja zuster nee zuster verdwijnt kloof kvp- radicalen nog groter Gevechten afgenomen krachtige aardschok bij turkije Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 20 FEBRUARI 1968 No. 32413 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Indiase chirurgen hebben naar eerst thans blijkt zaterdag 1. in het ziekenhuis van Bom bay de zesde harttransplantatie Ier wereld verricht. De patiënt is echter drie uur na afloop van de op zichzelf geslaagde opera- afsp (ie overleden aan een longcom plicatie. De patiënt was een 35-jarige k kl nan, die het hart kreeg van AP een overleden 20-jarige vrouw. 12.) stoif WEERBERICHT ZWAKKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot ■aorgenavondwolkenvelden met op akele plaatsen wat sneeuw en ook Üer en daar mist. In het zuiden en engf^oJdden van het land aanvankelijk Rhter nog weinig bewolking. Zwakke tiöd, iets kouder met in de nacht ochtend temperaturen om het Mespunt tot lichte vorst. 21 FEBRUARI 1968 Zon op: 07.45; onder: 18.03. Maan op: 02 43; onder: 10.23. - Hoogwater: 8.08 en 20.39. 'ld*{ baagwater: 3.47 en 16.17. icbr-- i Dummex bestaat alt 14 pagina'» Groot belang (Van onze correspondent in Leeuwarden) De voorzitters van de Tweede-Kamerfracties van de con fessionele partijen, drs. Schmelzer (KVP), mr. Biesheuvel (AR) de heer J. T. Mellema (CHU) hebben gisteravond tegenover 1200 bezoekers in de schouwburg in Drachten hun verlangen éénwording en samenwerking, welke ze in een politieke tv-uitzending van de KVP al duidelijk lieten blijken, be nadrukt. Mr. Biesheuvel verweerde zich vooral tegen de kritiek, welke hij a de veelbesproken tv-uitzending heeft gekregen. „Ik heb geen keuze luillen doen in het conflict binnen de KVP", zo zei hij. „Je kunt er maar beter buiten blijven, want je weet niet of je daar soms in je eigen partij nog niet eens voor komt te staan. Het zijn juist de radicalen in mijn partij, die mij tot voorzichtigheid hebben gemaand, mar we hebben haast met de partijvernieuwing. Ons televisie optreden moet gezien worden tegen de achtergrond van onze be geerte naar samenwerking en als uiting van de vooruitgang die de werkzaamheden in de bekende groep van achttien maken". Geen centrum- figuratie Mr. Biesheuvel wees erop dat hij reeds in het begin van de jaren zes- heeft gepleit voor een stembusak- 1 en samenwerking met KVP en Tussen deze drie partijen is natuurlijke verwantschap. Een Escheiden optrekken maakt dechris- ïlijke grondslag van deze partijen ngeloofwaardig. „Het werd hoog tijd at wij dat als drie leiders van de hristelyke fracties eens zeiden. Daar- ïee keer ik mij niet tegen Bogaers de radicalen in de AR-partij, want lie denken er in wezen net zo over". Mr. Biesheuvel zei alle vertrouwen hebben, dat de binnen de KVP ge- izen problemen worden opgelost. Hij ond het gewenst dat de AR-radica- m binnen de partij blijven. Er zijn tekenen die er op wijzen, dat at niet het geval zou zijn. „De heer i Mierlo doet weliswaar zijn best radicalen los te weken uit onze tij, maar de AR-radicalen hebben at door", aldus mr. Biesheuvel. De bewering, dat de drie confes- onele partijen streven naar een «ntrumfiguratie wees hij met klem in de hand. „Wij hebben niets te naken „met vlees noch vis" of een mtrumpartij. Ik heb er overigens wel dat onze samenwerking t heren Den Uyl en Van Mierlo op de maag ligt, maar een der- CDU wensen wU niet. Een rljjke party is per definitie een irhoedepartij. Zijn we dat in het rieden te weinig geweest, dan zal it in de toekomst meer het geval Drs. Schmelzer vond voor het op stellen van een vooruitstrevend pro gramma de bijdrage van de radicalen van groot belang. ..Er zal met AR en CHU moeten worden gestreefd naar één grote christelijke partij, maarzo- lang die er niet Is zal men in ieder geval in federatief verband moeten samenwerken". Met betrekking tot de Partij van de Arbeid en de WD zei de heer Schmelzer „dat deze geen spoor van bereidheid tonen om zich zelf op te heffen en tot andere part y - formaties in ons land te komen. De KVP wil graag tot één partij met de beide anderen komen. Vóór de ver kiezingen zal dat misschien nog niet zo ver zijn, maar dan zal het wense lijk zijn reeds als een eenheid te ope reren, zodat we gemeenschappelijk in of buiten het kabinet zullen zijn. Drs. Schmelzer benadrukte, dat er geen conflictstof is tussen de resolu tie van de partijraad en hetgeen hij in de tv-uitzending heeft gezegd. „Ik heb geen aanleiding om van de woor den, die ik daarin heb gesproken, er ook maar één te schrappen", zo zei hij. „Als het zou gelukken om te ko men tot een christelijk geïnspireerde volkspartij of federatie dan zou deze Klachtendienst viel uit De abonnees, die gisteravond i ia kwart over zeven onze klach- i 1 tendienst trachtten te bereiken, zullen tot de ontdekking geko- nen zijn dat deze geen gehoor ;af. 1 De reden hiervan was. dat voor de plaatsing van een nieu- we telefooncentrale ons gehele telefoonnet enkele uren buiten gebruik gesteld moest worden. Hoewel onze klachtendienst on- afhankelijk van deze centrale in gebruik had moeten blijven, Is deze toch uitgevallen. i Wij bieden onze abonnees i hiervoor onze verontschuldiging i party ook als ze een meerderheid zou verwerven, moeten pogen samen te werken met andere partyen die on der het door de drie partyen opge stelde programma mede de schouders zouden willen zetten", aldus drs. Schmelzer. „Geschrokken" De heer J. T. Mellema, die hoofd- zakeiyk over de regeringsnota voor het noorden des lands sprak, ging ook nog op de samenwerking van de drie partyen in. „De CHU wil haar eigen bestaan wel ter discussie stellen by de besprekingen met andere partyen. Onze party is slechts een middel en geen doel", zei hy. Naar aanleiding van de reacties van Den Uyl zei hy, dat deze zich geïsoleerd voelt en nu gaat schreeuwen om hulp van chris ten-radicalen. Hy en Van Mierlo zyn er van geschrokken, toen ze de drie fractieleiders gezameniyk op de t.v. zagen, want ze hebben altyd gedacht dat het nog wat mee zou vallen. (Van onze Hilversumse correspondent) „Ja zuster, nee zuster", de zo suc cesvolle belevenissen van zuster Kli- via en haar merkwaardige pension gasten. verdwijnt van het scherm. De schryfster van de serie, Annie M. G. Schmidt, heeft de VARA laten weten dat zy er mee ophoudt. Reden hier voor: Annie Schmidt heeft teveel werkzaamheden, waaronder nieuwe plannen voor een cabaret en een to neelstuk, om nog over het rumoerige rusthuis te schrijven. Er resten in dit seizoen nog vier afleveringen van „Ja zuster, nee zus ter". Aanstaande zaterdag is de eers te en dan komen er in de volgende maanden nog drie. De VARA heeft dan in totaal 20 afleveringen van deze reeks uitgezonden. (Van onze parlementaire redactie) De moeiiykheden in de KVP zijn toegenomen na een mislukt gesprek tussen de „vier wijze mannen" en de top van de KVP-radicalen. Naar in Den Haag verluidt is tydens dit ge sprek geen overeenstemming bereikt over het complomisvoorstel bestaan de uit inwilliging van de personele eisen van de radicalen (o.a. Bogaers als vice-voorzitter van de KVP) op voorwaarde, dat de radicalen hun ac tiviteiten als groep binnen de KVP staken. Het gevolg zou zün, dat de kloof tussen radicalen en de officiële KVP nu zo groot geworden is, dat een openiyke breuk niet meer kan u5>t- blijven en zich binnen weinige da gen zal openbaren. Hoewel beide partyen in het con flict het stilzwegen bewaren, mag worden aangenomen dat het gemeen- schappeiyke optreden van de fractie leiders Schmelzer (KVP), Biesheuvel (AR) en Mellema <CH) voor de tv en in Drachten als een stroomversnel ling heeft gewerkt. De radicalen vat ten de uitlatingen van drs. Schmelzer op als in stryd met de spelregels. Nu deze zyn voorkeur zo openlyk heeft getoond kan van de radicalen niet worden verwacht, dat zy hun voor keur verzwygen, zo is de redenering. De commissie van „vier wyze man nen" (Cals, Romme, Van Ryckevor- sel en Maenen) heeft officieel zyn werkzaamheden nog niet afgesloten. Dat haar werkzaamheden nog tot iets concreets zullen leiden, wordt intus sen niet aangenomen. Niet dé beloning maar De gevechten in Zuid-Viet nam ten gevolge van de eerste twee stoten van het communis tische winter-voor jaar-offen sief waren vanochtend afgeno men. Geallieerde commandan ten proberen nu uit te vinden waar een eventuele derde klap kan worden verwacht. Bij de gevechtsbasis Khe Sanh in het noordwesten, op elf kilometer ten oosten van de Laotiaanse grens, zetten Amerikaanse B52-bommenwerpers de bom bardementen voort op de ge bieden, die de vijand gebruikt om zich te hergroeperen; naar men aanneemt hebben zich daar twintigduizend man ge concentreerd. Vijandelijke ka- Deze drie krantenjongens in de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon symboliseren de terugkerende rust na de woelige dagen van de Vietcong-aanvallen. De knaapjes lachten en trokken gezichten te gen de passerende fotograaf, die niet aarzelde dit toneeltje van de etende krantenjongens op de film vast te leggen. nonniers bestookten ook van daag de vijfduizend mariniers, die in de basis gelegerd zijn. Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen hebben de vissersplaats Phan Thiet (op 160 km ten noordoosten van Saigon) heroverd na de bezet ting op zondag J.l. door de Vietcong. Er sneuvelden ruim honderd guerril lastrijders. Aan Amerikaanse en Zuidvietnamese kant vielen zeven do den en 37 gewonden. Een aantal Viet- congmannen houdt nog stand in het ziekenhuis van de stad. De tegenaan val van de Amerikanen en Zuidviet- namezen werd ondersteund door het geschut van torpedobootjagers voor de kust en door helikopters. Deze be schieting bracht, volgens een radio mededeling van de communisten, grote verliezen teweeg. Te Viiih Long, in de Mekong-delta, opereren nog sluipschutters maar volgens een woordvoerder in Saigon zijn Zuidvietnamese troepen er de toestand meester. De Vietcong drong zondag de stad binnen en bezette de kathedraal, maar die is heroverd. Zondagavond zyn in een gevecht op anderhalve kilometer van de stad vijftien Vietcongstryders gedood. De delta-steden Kien Hoa en Kien Phong lagen in de nacht van zondag op maandag onder mortiervuur. Bij een raketaanval op het vliegveld Tan Son Nhoet bij Saigon is gisteren een groep Amerikaanse militairen getrof fen die op het punt stond naar huis terug te keren. Onder hen vielen een dode en 35 gewonden- Terwijl de Amerikaanse mariniers de noordoostelyke muur van de cita del van Hoeé zuiveren, zyn Zuidviet namese troepen langs de stenen muur in het westen opgetrokken om de omsingeling van het bolwerk te vol tooien. In de citadel bevinden zich nog 500 man Noord Vietnamese keurtroepen Laaghangende bewolking belette gis teren de luchtmacht de grondtroepen te hulp te komen. De kruiser Provi dence, het vlaggeschip van de Zeven de Vloot, heeft communistische stel lingen. tunnelcomplexen en de vijf meter hoge muur rond de citadel der vuur genomen. Sampans getroffen In het noorden, vlak onder de ge demilitariseerde zone, hebben communisten een Zuidvietnamees dorp beschoten met 130 mm-grana- ten. Drie burgers zyn gedood. De gra naten waren waarschynlijk bedoeld voor de grote mariniersbasis bij Dong Ha. maar kwamen terecht in dorp dat juist ten westen van de sis ligt. Op 50 km ten westen van Saigon hebben helikopters en gevechtsbom menwerpers van de Amerikaanse luchtmacht twintig sampans vai communisten in een kanaal tot zin ken gebracht. De boten vervoerden raketten. Nog een groot aantal sam pans :.s gisteren bij aanvallen uit de lucht zwaar beschadigd. Het. aantal slachtoffers onder de burgerbevolking in Saigon en omge ving is tengevolge van de raket- en mortieraanvallen weer gestegen: 357 burgers zyn zondag in het ziekenhuis opgenomen, van wie er 21 zyn over leden. Volgens een door het Gallup-insti- tuut verricht opinie-onderzoek is de populariteit van president Johnson na het Vietcong-offensief tegen de Zuidvietnamese steden aanzienlijk gedaald- Begin deze maand keurde slechts 41 procent van de onder vraagde personen het regeringsbeleid inzake Vietnam goed, terwijl dit per centage enkele weken tevoren nog 48 bedroeg. Deze daling in populari teit is volgens het instituut „de scherpste die ooit in een periode van drie tot vier weken is geregistreerd" en maakt zy een einde aan een sty- gende beweging die drie maanden heeft geduurd. Intussen hebben ruim 300 plaat selijke leiders van de Democratische partij in Californië president John son in een telegram gewaarschuwd dat zyn Vietnamese politiek de posi tie van zyn party in die staat in ge vaar brengt. „Naar onze mening kun nen belangryke verliezen voor de De mocratische party in deze staat by de verkiezingen van dit jaar alleen worden voorkomen, als de regering zich onmiddellyk en volledig inzet voor het bereiken van een niet-mili taire oplossing voor de oorlog in Viet nam' zeggen de Californische De mocraten. (Van onze Utrechtse correspondent) Mevrouw W. WoortmeijerNickel, de vrouw die de politie het signale ment gaf van de drievoudige Utrechtse moordenaar, heeft gis termiddag van de officier van jus titie toch 3000 gulden gekregen. Het geld werd haar in het Utrecht se hoofdbureau van politie over handigd door mr. ir. W. H. Foi- mer, hoofd van de afdeling crii nele zaken van het ministerie. Mevr. W. Woortmeijer-Nickel West-Turkije en Griekenland zijn vannacht getroffen door een aardbe ving met als centrum de Griekse eilandengroep de Sporaden in de Egeïsche Zee. De aardbeving wordt door deskundigen omschreven als „zeer krachtig". Op het Griekse vasteland is ei nauwelyks schade, zo blykt uit be richten uit Athene. In west-Turkye veroorzaakte de beving licht schade en paniek onder de bevolking. De eerste beving werd daar gevoeld te gen twaalf uur vannacht. De eerste schok werd gevolgd door zestig ande re. De verbindingen met twee eilanden van de Sporaden-groep zyn inmid dels hersteld. Op het voormalige vangenisoord voor politieke delin quenten Agios Efstratios zouden dertien personen om het leven zyn gekomen en vyftien gewond. Tachtig procent van de huizen op het eiland zou zyn verwoest. Ook op het eiland zieniyke schade. Van slachtoffers op Tennom zou er sprake zyn van aan Lemnos is nog geen melding ge maakt. De bewoners van beide eilan den hebben de nacht in de open lucht doorgebracht. Het noorden van de Egeïsche Zee werd in het voorjaar van 1965 door een zware aardbeving geteisterd. Een groot aantal personen kwam toen het leven en 30.000 mensen raakten moord op de bejaarde feestartike lenwinkelier Jan Donse. In een brief aan mevrouw Woortmeyer zet de minister uiteen, wat hem bewo gen heeft haar toch een beloning te geven. Hij stelt, dat dank zij haar flinke optreden de politie de hand heeft kunnen leggen op een man, die van een reeks zeer ernstige mis- dryven wordt verdacht. Dit optre den verdient de waardering in de vorm van een beloning, die even groot is als het bedrag, dat door gaans wordt uitgeloofd in een moordzaak. EIND MAART VERKIEZINGEN IN BELGIË? De Belgische informateur Segers Is vanmorgen door Koning Boudewijn ontvangen, aan wie hij verzocht heeft ontslagen te worden van zyn informa tie-opdracht. De Koning heeft dit verzoek inge willigd. Dit staat in een communiqué van het paleis. In politieke kringen ln Brussel had men gisteren al de indruk dat de poging van de Vlaamse minister van Staat Segers om vervroegde ver kiezingen te vermijden door een on middellijk herstel van de katholiek- liberale coalitie, was mislukt. De voorzitter van de liberale partij had de informateur eind vorige week te verstaan gegeven dat hy een her stel van de coalitie zonder vooraf gaande verkiesingen wil overwegen als een .nieuw feit" een reële kans op een Vlaams-Waals akkoord inzake depositie van de Franse afdeling der Leuvense universiteit zou openen ook binnen de katholieke CVP. Aan het begin van het weekeinde bezat Segers die noop nog. Een de legatie van de raad van beheer van de Leuvense universiteit had hem vrydag de documenten overhandigd die volgens hem in de goede richting wezen. Gistermiddag moest deze de legatie hem echter meedelen dat tus sen Vlaamse en Waalse vertegen woordigers in de raad van beheer geen akkoord was bereikt. Verwacht wordt dat de Informa teur vandaag Koning Boudewijn zal adviseren over te gaan tot kameront binding en nieuwe verkiezingen. Wanneer tot kamerontbinding wordt overgegaan zullen de nieuwe verkie zingen waarschijnlijk 31 maart of op 7 april worden gehouden, zo ver wacht men in Brussel. Die laatste datum vindt men echter Iets te dicht by de paasvakantie. Vijftien Cubaanse gevangenen naar Mexico gevlucht Vyftien mannen, die uit een Cu- baapse gevangenis waren gevlucht, zyn gisteravond na een driedaagse tocht over de Golf van Mexico met een vissersboot te Cozumel (Mexico) aangekomen, aldus Mexicaanse auto riteiten. In het ruim lagen zes vastgebon den Castro-soldaten. Zy waren door de gevangenen, die vrydag 't scheep je overrompelden, volkomen verrast. vlucht uit de strafgevangenis Pinar del Rio vond plaats torwijl de gevangenen dwangarbeid verrich ten, aldus de autoriteiten. Mil j oenenkrediet voor Indonesië Het Indonesische ministerie van Fi nanciën heeft bekend gemaakt, dat het Internationale Monetaire Fonds (IMF) besloten heeft dit jaar een een krediet van 51 miljoen dol lar aan Indonesië toe te kennen. Het krediet zal gebruikt worden voor een programma van wederop bouw i ADVERTENTIE voor oo ©ucJ Heden werd alhier met klokkenspel en het uitsteken der vlaggen, ook bij vele par ticulieren, 's Konings 51e ver jaardag gevierd. Te halfeen had eene parade plaats van de hier in garnizoen liggen de manschappen (huzaren, veldartillerie en infanterie). Zondag l.l. den 15den de zer werd de heer A. G. van Hamel als predikant bij de Waalsche Herv. gemeente te f Leeuwarden bevestigd door f ds. F. C van Goens, pred. al- f hier. Des avonds hield de be vestigde zijne intreerede.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1