EIDSCH DAGBLAD ,Wr aak-offensief' van de Saigon iclcong, o.a. op 71 President bezoek bij Johnson op Eisenhower Radicalen ARP hopen op uitleg van Biesheuvel JAMIN Tientallen plaatsen en installaties getroffen >n: 'l Brand in Den Haag eist twee levens Limburgs Dagblad bij G.P.D. eumo hpgericht 1 maart 1860 MAANDAG 19 FEBRUARI 1968 No. 32412 irectei iur: E. A. E. van Dishoeck üofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Bedactle 21507 fÉde Vietcong heeft zondagochtend vroeg Vietcong heeft zondagochtend vroeg een nieuwe reeks invallen uitgevoerd op enige tientallen plaatsen en militaire stallaties. Hoewel de actie hoofdzakelijk werd gekenmerkt beschietingen met mortieren en raketten, ondernamen ietcongeenheden ook infanterie-aanvallen, waarbij o.a. een ?el van de provinciale hoofdplaats Phan Thiet werd bezet. In ;ze hoofdplaats van de provincie Binh Thoean werden ruim 10 gevangenen uit de gevangenis bevrijd. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse opperbevelhebber in ietnam, generaal Westmoreland, gaf een communiqué uit, aarin o.m. werd gezegd: „Dit tweede communistische offen- ef schijnt een wraakoefening te zijn van de vijand wegens de islukking van het eerste (Tet)-off ensief IZ Het Noordvietnamese persbureau ldde dat bij deze nieuwe aanval het hoofdkwartier van de 25ste itrikaanse infanteriedivisie in de jvincie Gia Dinh zwaar getroffen s, evenals talrijke posten in de jeving van Saigon. Het grote gveld Tan Son Nhoet by Saigon rf ook weer bestookt, waarbij OSl (ens het persbureau in Hanoi on- ;r 100 tegenstanders buiten gfe- ht werden gesteld en de ver- rstoren werd beschadigd. Vol- Amerikaanse mededeling rden bjj de beschieting van Tan Nhoet twee Amerikanen gedood lestig gewond. n Saigon kwam zondagavond, voor tweede maal in nog geen etmaal, hoofdkwartier van de Zuidvietna- se politie onder mortiervuur te ejÉen. De Vietcong is bijzonder ge- en op het hoofd van deze politie, .1 Ngoejen Ngoc-loan, die in rin van deze maand zonder m van proces op straat een man dschoot, van wie werd gezegd, het een Vietcongofficier was. Bij beschieting van het zwaar ver- rfcte hoofdkwartier van de gene- op zondagochtend waren zeven itiemannen gedood. Ook elders in Zuidvietnamese hoofdstad sloegen rüergranaten en raketten in. In de voormalige keizerlijke stad eé werd intussen nog steeds fel ge- ihten. Volgens een correspondent het Britse persbureau Reuter n Amerikaanse en Zuidvietna- 5e mariniers in hun poging om de adel te heroveren vrijwel geen deringen. Door een laaghangende roUcing kon de plaats niet met hef- tiroefvliegtuigen worden bevoor- ad. Een konvooi dat van de basis toe Bai over de zwaar gehavende wobeerde Hoeé te bereiken, wegens zwaar vuur van de te- n rijstander onverrichterzake terug- basis phoe Bai werd zelf zeventig raketten getroffen, eds negentien dagen houden nu al ordVietnamese eenheden stand in van Hoeé, waar zij zich heb- ingegraven. Luchtaanvallen Amerikaanse bommenwerpers heb- gp i zondag vijf vliegvelden in Noord- ctnam aangevallen. De aanvallen trden om. uitgevoerd op twee Mig- ses ten noordwesten van Hanoi en een Mig-basfr bij Haiphong. Lucht- -cht, marinierskorps en marine V3I bben elk een Migbasis onderhan- ADVERTENTIE I E B A. - LEIDERDORP ADVERTENTIÊ NOACK PRIMA BOOKWORST-WEER WEERBERICHT ■fllNDER KOUDE ÏNACHT 'et KNMI verwacht van heden morgenavond; half tot zwaarbe- elkt, maar op de meeste plaatsen oog weer. Zwakke tot matige wind ksen zuidoost en oost. Minder koude nacht- Ongeveer de cide middagtemperaturen als van- sag. (Opgemaakt om 11.40 uur) 20 FEBRUARI op: 7.47 uur: onder: 18.02 uur op: 1.18 uur; onder: 9.57 uur oogwater te Katwijk te 7.23 en 19.44 laagwater te 3.07 en 15.34 uur den genomen. Luchtmacht en marine ondernamen bovendien aanval len op minder belangrijke vliegvelden in het zuidelijke deel van het land. A 6 Intruders van het vliegdekschip Kitty Hawk deden een aanval op het vliegveld Cat Bi. 6 km ten zuidoosten van het centrum van Haiphong. De landingsbaan kreeg enkele voltref fers. Andere vliegtuigen van de Kitty Hawk vielen het vliegveld Bai Thoe- ong. 35 km ten noordwesten van Hanh Hoa ten zuiden van Hanoi aan. Ook hier werd de landingsbaan ge troffen. Volksbeweging In Saigon isgisteren officieel de „Volksbeweging voor de bescherming van Zuid-Vietnam" gesticht. De lei ders die verscheidene politieke opvat tingen vertegenwoordigen, willen tot een nationaal front komen op zo breed mogelijke basis om de politieke strijd van de Zuidvietnamese rege ring tegen het „Zuidvietnamese Be vrijdingsfront" (Vietcong) te steunen De voorzitters van de nieuwe be weging zijn de advocaat Tran Van- toejen, die vice-premier van de laat- (Van onze Haagse correspondent) De zestienjarige Cura?aose varensgezel Boy Martina was nog maar enkele uren in Nederland, toen hij gisterochtend met zijn 27-jarige broer Oswin om het leven kwam bij een felle uit slaande brand in een kamerverhuurbedrijf in de Haagse Piet Heinstraat. Boy Martina, die op Curagao woonde, doch zater dag per boot in Amsterdam arriveerde, logeerde bij zijn broer Oswin, die vermoedelijk nog heeft getracht de jongen te redden. De 22-jarige mejuffrouw F. J. Ke- pel, met wie Oswin Martina samen woonde, wist hun acht weken oude baby in veiligheid te brengen. Ze raakte gewond aan haar armen. De overige, van de ongeveer twaalf be woners konden ternauwernood ontko men uit het binnen enkele minuten aan alle kanten brandende huls. De oorzaak van de brand, die in de nauwelijks aangebroken zondag ochtenduren de dichtbebouwde zee heldenbuurt voor een deel spookach tig verlichtte, is niet bekend. Wel zijn op de parterre in de kamer achter een hakkenbar de resten van een oliekacheltje gevonden. Hier woonde de 42-jarige keukenknecht J. B. Louw, die ernstige brandwonden kreeg aan beide handen. De schade is ongeveer een ton. Niet alle be woners die slechts wat kleren kon den meenemen, waren verzekerd. De buren moesten hun huizen ont ruimen. Zy kregen ook enige brand schade. Ondanks het vroege uur de brand brak om even over vieren uit stroomden de buurtbewoners toe om verrichtingen van brandweer en da nig over hun toeren geraakte gedu peerden gade te slaan. ZU lieten echter de slachtoffers, die zich wis ten te redden letteriyk en figuurlyk in hun hemd staan. Met verscheide ne, van geringe, fijngevoeligheid ge tuigende opmerkingen reageerden zy Incident aan de Koreaanse grens Noord-Korea heeft vanochtend be kendgemaakt, dat verscheidene Ame rikaanse militairen zijn gedood, die in alle vroegte uit Zuid-Korea ko mend. „de wapenstilstandslün had den overschreden". Zy vielen een Noordkoreaanse wachtpost aan, al dus meldt het Noordkoreaanse pers bureau. De verdedigers van de post sloegen de aanval af. De Amerikaanse regering- heeft gisteren Noord-Korea ervan beschul digd, dat het de brief heeft vervalst, waarin de 82 nog in leven zynde opvarenden van het verkenningsvaar tuig Pueblo hun verontschuldigingen zouden hebben gemaakt voor het schenden van de territoriale wateren van Noord-Korea. Volgens een be kendmaking van radio-Pjongjang zou de bemanning van de „Pueblo" in de brief ook om clementie hebben "t oammer bestaat uit 16 pagina'* ernstige situatie". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken liet gisteren te vens weten, dat de VS een eventuele poging van Noord-Korea om de op varenden van de „Pueblo" te straf fen zullen opvatten als „een wel bewuste verergering van een reeds op de dood van de twee broers in het huis, dat óók by de politie door zyn bewoners en bezoekers als zeer ongunstig bekend stond. ste burgerlyke regering voor de machtsoverneming door de militairen is geweest, ex-generaal Tran Van don en Tran Qoeoc-boeoe, de secre taris-generaal van het Vietnamese vakverbond. „Politieke druk" De Noordvietnamese generaal Giap is tot het recente nieuwjaarsoffensief der communisten in Zuid-Vietnam gedwongen onder politieke druk van Hanoi, zo heeft een functionaris van de Amerikaanse ambassade in Sai gon gisteren verklaard. Deze functio naris was Douglas Pike, die buitge maakte documenten heeft bestu deerd en gevangenen heeft onder- Het doel van het offensief was ge weest een desintegratie in het Zuid vietnamese leger, een volksopstand ten gunste van het Nationale Bevry- dingsfront en het toebrengen van schade aan de Amerikaanse oorlogs machine in Zuid-Vietnam, aldus Pike. De Amerikaanse ambassade heeft het verslag van Pike bekend ge maakt onder voorbehoud dat „het rapport geen officiële politieke ver klaring van de Amerikaanse missie is, doch een verklaring van een des kundige in Vietnamese zaken". Giap, de Noordvietnamese minister van Defensie en het meesterbrein achter de Franse nederlaag in Dien Bien Phoe, „vocht tegen de tyd", al dus Pike. De Sowjetrussische maarschalk Sokolowski die onderminister van Defensie is geweest, heeft gisteren in Parys verklaard dat in Vietnam een nederlaag voor de Amerikanen on- vermydeiyk is, tenzy zy kernwapens gaan gebruiken. Hierdoor zou de stryd zich echter tot een wereldoor log ontwikkelen, zo meende de maar schalk, die een bezoek van twaalf dagen aan Frankryk brengt. De Engelse politie puzzelt over dit vliegtuig, een Cessna. Het toe stel maakte een landing op een modderig terrein. De twee inzit tenden, een man en een vrouw, werden later op enige afstand waargenomen met zakken in de hand. Men vermoedt, dat het smokkelaars waren. Zij zijn spoorloos verdwenen. Het Limburgs Dagblad (77.000 abon nees) zal per 1 april toetreden tot de vereniging „De Grote Provinciale Dagbladen". Het blad, dat wordt uit gegeven in Heerlen, zal gebruik gaan maken van de binnen- en buitenland se dienst van de GPD en op zyn beurt de Limburgse berichtgeving gaan verzorgen voor de in de GPD samenwerkende dagbladen, waartoe ook het Leidsch Dagblad behoort. President Johnson is vannacht in Washington teruggekeerd van een onaangekondigd bezoek van twee da gen aan Fort Bragg in Noord-Caro- iina en de basis El Toro in Califor- nië, waar hij afscheid nam van pa rachutisten en mariniers, die naar Vietnam gaan. Na ne nacht van zaterdag op zon dag doorgebracht te hebben aan boord van het vliegdekschip „Con stellation", voor de kust van Califor nia, bracht de president een bezoek aan generaal Eisenhower, met wie hy een langdurig onderhoud had (zie fo to). In toespraken tot de vertrekkende soldaten zei president Johnson o.m., dat in Vietnam „het beslissende uur heeft geslagen" en dat er by hem geen twyfel bestaat aan de afloop van de stryd. „Een nieuwe golf van terroristische aanvallen rolt op dit moment op de Zuidvietnamese steden af" maar de Amerikaanse troepen zijn gereed om die af te slaan. Noord- Vietnam en de Vietcong hebben vol gens hem „uiteindelijk besloten te proberen nu, dit jaar, de overwinning te behalen"; zei Johnson, wiens be zoeken aan de bases worden gezien als een symbolisch gebaar ter onder streping van de overtuiging van de regering, dat de vredeskansen nu vrijwel nihil zyn. De V-S. en Zuid-Vietnam zyn van plan hun strijdkrachten in Zuid-Viet nam binnen de komende maanden met 90.000 man uit te breiden, waar door de strydmacht van de zeven ge allieerden eind juni 1380.000 zal be dragen. Volgens Amerikaanse schat tingen beschikt de vijand over 223.000 248.000 man. plus nog een 75.000 activisten in Zuid-Vietnam. Op het ogenblik zijn er 500.000 Amerikaanse militairen in Vietnam, maar het Pen tagon heeft j 1. dinsdag meegedeeld dat nog 10.500 Amerikanen naar Vietnam gestuurd zullen worden in verband met het verwachte commu nistische offensief De Zuidvietnamese regering heeft bekendgemaakt dat haar strijdkrach ten tegen juni met 65.000 man zullen worden uitgebreid. Dit zal bereikt worden door oudstryders met minder dan vijf jaar dienst weer op te roe pen. het oproepen van de jaarklas sen 21 tot 31 die niet gediend hebben en het oproepen van de 20-jarigen- (Van onze parlementaire redactie) Antirevolutionaire radicalen (de vroegere „spijtstemmers") verwach ten dat de AR fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. B. W. Biesheu vel, vanavond de indruk zal wegne men, die hij vorige week woensdag ln een tv-uitzending van de KVP heeft gemaakt. Mr. Biesheuvel zei toen op een vraag van KVP-fractie- voorzitter drs. N. Schmelzer, dat hij er voorstander van is, dat de KVP, ARP en CHU óf samen in het kabi net zitten óf samen erbuiten. De AR-radicalen hebben zaterdag op een vergadering in Amsterdam uitgesproken, dat vastgehouden moet worden aan de lyn, die is uitgestip peld door de voorzitter van de ARP, dr. W. P. Berghuis. Deze hjn komt erop neer, dat over samenwerking met de KVP pas een beslissing kan worden genomen als men het eens Is geworden over een duidelyk pro gramma, dat radicale trekken toont. Hiervan is thans nog geen sprake. Bovendien menen de AR-radicalen dat de ARP niet mag vooruit lopen op de oplossing van het huidige con flict in de KVP. Indien het in de KVP tot een breuk zou komen, zou de ARP de besprekingen met de KVP in de zgn. groep van achttien niet zonder Fries weigert Nederlandse trouwacte te tekenen De officier van justitie in Leeu warden, mr. G. H. Nube, zou zich vanmiddag met een heel merkwaar dig en typisch Fries probleem bezig houden. De voorzitter van de Raad van de Friese beweging en directeur van het bureau taaibevordering van de provinciale onderwysraad in Friesland, drs. Rindert Straatsma uit Stiens, die op 1 maart in het huwe- lyk hoopt te treden met mej. Klaske Westerhof uit Ureterp, probeert met de. wet in de hand de huwelyksacte in het Fries opgesteld te krygen. Toen de twee in februari de acte van ondertrouw op het gemeentehuis moesten tekenen, weigerden zy omdat ze de acte in het Fries opgesteld hadden willen zien. Ze zyn van oor deel dat de in 1956 aangenomen wet op het gebruik van de Friese taal het mogeiyk maakt dat deze acte in het Fries wordt opgesteld. „Wettelyk is er geen bezwaar te gen te maken", aldus drs. Straatsma, die meent dat als er toch bezwaren zyn deze hoogstens van administra tieve aard kunnen zyn. Dat de offi cier van justitie zich met de zaak gaat bezighouden komt omdat hy be last is met het toezicht op de burger lyke stand Het bureau taaibevorde ring heeft overigens al eens een trouwacte in het Fries opgesteld, die toegezonden werd aan alle Friese ge meentebesturen. Daar zyn nooit re acties op binnengekomen. meer mogen voortzetten, maar ze zou duidelyk de kant van de KVP-ra- dicalen moeten kiezen. Als de ARP dit niet zou doen. is het niet vanzelf sprekend, dat de AR-radicalen lid bdhjven van de ARP. De heer Biesheu vel spreekt vanavond in Drachten, samen met de heer Schmelzer en de voorzitter van de CH-tweede-kamer fractie, de heer J. Mellema. Wij ze mannen Het zieit er naar uit, dat het con flict in de KVP weldra zyn laatste fase ingaat. De vier „wyze mannen", de heren Cals, Maenen, Romme en Van Ryckevorsel, hebben alle betrok ken stromingen gehoord en zyn, naar verluidt, met een ontwerp voor een nieuw hoofdbestuur gereed. In dit voorstel zou drs. Bogaerts kandidaat zyn voor het vice - voorzitterschap van de KVP. Mr. A. van der Stee zou nog steeds als toekomstig voorzitter wor- Van de KVP-radicalen wordt ver wacht, dat zy hun groepswyze acti viteiten binnen de KVP zullen staken. De radicalen scldjnen hiervoor niet te voelen, zeker niet na het tv-optre- den van drs. Schmelzer, dat zy eigen machtig vinden. Daarby komt als extra moeilijkheid dat enkele kringvoorzitters uit de KVP ook nu nog niet akkoord wensen te gaan met een vice-voorzitterschap van drs. Bogaerts. He tis overigens de vraag of een van beide stromingen de voorstellen van de wyze mannen durft af te wyzen en zo de verant- woordelykheid te riskeren voor een breuk in de KVP. ADVERTENTIE ©uc/ ©lie, In een der Antwerpsche bladen wordt melding ge maakt van een voor die stad geheel nieuw schouwspel": de begrafenis met militaire honneurs van eene vrouw, namelijk van eene marke tenster van een der regi menten van de bezetting. De lijkkist, met de uniform der overledene prijkende, werd door 4 korporaals, de slippen door 4 zoetelaarsters gedra gen. (Advertentie) Te koop een partij extra zware, dubbele hoogstam kroon morellenboo- men. Franco te bevragen bij de Wed. J. J. Grullemans te Noordwijk-binnen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1