LEIDSCH DAGBLAD Produktieverlies van ruim miljard gulden „Succes" in Parijs of dubbele bodem? JAMIN Door gebrek aan werkgelegenheid arrestatie nijmeegse moordzaak koningspaar van ambassade naar hotel Geschrokken koning van Jordanië tegen Arabische sabotage 1waalf doden din* van de £uerri,|a-actie*d* op'*» bij aanslag bemanning van pueblo vraagt clementie (9ucJ Qlteuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 17 FEBRUARI 1968 No. 32411 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De economische terugslag komt niet alleen tot uitdrukking in de werkloosheidscijfers, maar ook in een verminderd aanbod op de arbeidsmarkt. Als men bij het gemiddeld aantal werk lozen over 1968 het aantal optelt van degenen die zich eenvoudig niet aanbieden, komt dat Nederland te staan op zo'n 120.000 a 130.000 manjaren produktieverlies. Een verlies, dat kan worden gesteld op een bedrag tussen de 1,25 en 1,5 miljard gulden per jaar. Ook als daar de 25 a 30.000 manjaren worden afgetrokken die altijd wel verloren zullen gaan aan wrijvingswerkloosheid, blijft er een produktieverlies over van ruim een miljard. maar ook absoluut af, hetzelfde geldt voor het aantal medewerkende ge zinsleden. Minder personen werken voor meer De heer F. J. Willems, secretaris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, berekende dit van ochtend in Utrecht tijdens een bij eenkomst van NW-bestuurdersbon- den. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is de afhankelijke be roepsbevolking van 1966 tot 1968 met 54.000 mannen en vrouwen gestegen tot 3.832.000. Maar in dezelfde twee jaar groeide de totale bevolking met ruim 300.000 zielen. Elke nieuwe ar beidskracht zo zei de heer Wil lems moet dus zes monden voeden. De bevolking groeit in twee jaar met tenminste 2,6 procent, de af hankelijke beroepsbevolking maar met 1.45 procent. Verhoudingsgewijs gaan dus steeds minder mensen wer ken voor meer. Bovendien vindt een deel van degenen die voor het ver richten van arbeid beschikbaar zijn geen werk. De werkende afhankelijke beroepsbevolking stijgt in twee jaar dan ook met maar ongeveer 12.000 mensen (0,3 procent') Deze cijfers hebben alleen betrek king op de loontrekkers. Het beeld is volgens de heer Willems nog on gunstiger als de berekeningen op de gehele beroepsbevolking worden toe gepast, Het aantal zelfstandigen neemt namelijk niet alleen relatief ADVERTENTIE orgels - piano's elektronische Orgels BODEGRAVEN Tel. 01726-2541 Kerkstraat 2-28 WEERBERICHT Februari meer in wiiiterstemmiii Zon en hagelbuien en 's nachts tijdens opklaringen lichte tot ma tige vorst, geven het weer een. neer winters karakter dan in de laatste weken het geval is ge weest. Het gaat er naar uit zien dat deze tweede helft van februari de balans ivat meer naar winter weer zal doen uitslaan dan in de eerste helft. In het noordoosten van ons land kiuam het vliegveld Eelde in de afgelopen nacht tot 6 graden vorst. Toch blijft de zwakke stroming overwegend west tot noordwest, zodat ons tijdens het weekeinde geen belangrijk koudere lucht uit Scandinavië zal bereiken. In de meeste provincies is 's nachts niet meer dan lichte vorst te verwachten. Kleine sto ringen trekken via de Britse eilanden en de Noordzee naar het zuidoosten met nu en dan een sneeuw- of hagelbui. Overdag zijn er ook flinke zonnige perioden waarbij de zon het kwik tot drie a vier graden doet stijgen. Een voor februari nog vrij normaal weertype. 18 FEBRUARI Zon op: 7.51 uur; onder: 17.58 uur. Maan op: 23.49 uur; onder: 9.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.01 en 18.16 uur, laagwater te 1.53 en 14.17 uur. (19/2 hoogwater te 6.41 en 18.58 uur, laagwater te 2.30 en 14.54 uur) bestaat uit 22 pagina's Een berekening in absolute getallen leidt volgens de heer Willems tot nog al „onthutsende conclusies". Het net to nieuwe aanbod van de arbeids markt heeft jarenlang een vrij regel matig patroon vertoond, namelijk per jaar een groei met vijftig- a zes tigduizend. In de jaren 1967 en 1968 is dit aantal echter gehalveerd. Als een van de oorzaken van dit verschijnsel noemde de heer Willems het „wegebben" van de geboortegolf by de vrouwelijke beroepsbevolking: de meispjes die in het begin van de jaren zestig zijn gaan werken, ver fijnen nu voor een deel uit de be roepsbevolking omdat ze gaan fcrou- dergelijke stelling niet van een verantwoordelijke mentaliteit getuigt, aangezien die reserves er juist zijn om een stootje op te vangen. De heer Willems stelde verder, dat het voor de vakbeweging volstrekt onmogelijk is om zich vertrouwd te maken met de gedachte dat één van de dertig arbeidskrachten maar werk loos moet zijn. Zinloos niet gebruikt kunnen worden werkloosheidsbestrijding Dit geld is Precies 24 uur nadat in de Van namelijk belegd en liquideren van Welderenstraat in Nüm*een de 61- dMe reserves zou betekenen, dat de- genen die het geleend hebben of bij Koning Constantijn van Grieken- De NVV-secretaris sprak als zijn j land en Koningin Annemarie zijn mening uit dat de reserves die voor gisteravond uit de Griekse ambassa de werkloosheidswet zijn gevormd, j de in Rome vertrokken en hebben jarige winkelierster mevrouw M. Muis bij een overval om het leven werd gebracht, heeft de Nijmeegse politie bekendgemaakt dat de dader is ach terhaald en een bekentenis heeft af gelegd. Het is een 30-jarlge Duitse verte genwoordiger uit Kevelaar die heeft toegegeven dat een poging tot de roof de aanleiding is geweest tot de aan slag. Bij de sectie die gisteren'op het stoffelijk overschot werd uitgevoerd, bleek dat het slachtoffer niet alleen ingeslagen schedel had, maar .vas gewurgd en bovendien mes steken in de hartstreek en de keel had. Op de vloer van de gang werden enkele niet afgeschoten kogeltjes van in alarmpistool aangetroffen. Bij het buurtonderzoek sprak; de politie gisteren met een jongen en die beiden weieens werkten ouw Muis en ook allebei van haar hadden gehoord dat zij angst had voor een Duitse vertegen woordiger van een drankfabriek die haar van tijd tot tijd bezocht. In de loop van de middag werd de Duitser aangetroffen in zijn woning in Ke velaar. Hij bleek een alarmpistool op zak te hebben met kogeltjes van het zelfde type als in Nijmegen was aan getroffen. Op zijn kleding waren bloedsporen zichtbaar. De man be kende bij het eerste verhoor. het- is geïnvesteerd, elders kapitaal moeten vinden. Er zou dan alleen sprake zijn van een verschui ving op de kapitaalmarkt en dat maakt de hele manipulatie volgens de heer Willems nogal zinloos. Hoe men het ook wendt of keert, zo zei hij, om vers kapitaal te vinden voor de investeringen die nodig zijn om de werkloosheid te bestrijden, moeten we bij de overheid zijn: zij moet de moed hebben om de goud en deviezenreserves van de Neder landse Bank aan te tasten. De heer Willems voegde hieraan toe, fiat een hun intrek genomen in een hotel Rome. Sinds het koningspaar na de mislukte staatsgreep Griekenland ontvluchtte, verbleef het in de am bassade in Rome. Het vertrek uit de ambassade bete kent dat het koninklijk paar zich voor het eerst in zijn ballingschap buiten Grieks grondgebied vestigt. De koning en koningin verlieten de ambassade kort voor tien uur en ver trokken naar 't moderne hotel Eden. Zij hadden slechts weinig bagage bij zich. Een woordvoerder van de koning deelde mee, dat koningin- moeder Frederika en 's kontngs zus ter, Prinses Irene, met de kinderen van het vorstelijk paar in een villa buiten Rome hun intrek zullen ne- „Als staatshoofd, ln het volle besef an de verantwoordelijkheid voor nijn land en volk, kan ik niemand (Van onze Parijse correspondent) President De Gaulle heeft gisteren in Parijs op de slotzit ting van het tweedaagse Frans- In de gestalte van „Asterix", Duitse topoverleg zijn gasten mandaat verzekerd dat hij in beginsel val 1968 gereed om Nice binnengeen enkel bezwaar voelt tegen te trekken, centrum van de ko- j aansluiting van Engeland bij mende feesten. I de Euromarkt. De Gaulle hechtte met die bezwering te vens zijn goedkeuring aan een regeling die uit de Westduitse koker kwam en die op 29 fe bruari in Brussel aan de zes landen zal worden voorgelegd. Zowel van Franse als van West duitse zijde toonde men zich gister avond opgetogen over dSt resultaat, dat tevoren door vrijwel niemand was verwacht. Maar van beide kanten poogde men eveneens deze overeen komst als een eigen overwinning te presenteren, en inderdaad is nog niet helemaal duidelijk geworden welke partij. Frankrijk of West-Duitsland, nu de voornaamste concessies heeft gedaan. Het duo Kiesinger-Brandt behoef de althans niet met lege handen te rug te keren naar huis, omdat de as sociatieformule nu wat meer inhoud schijnt te hebben gekregen en, in Duitse ogen, op den duur zelfs in etappes naar een volwaardige aan sluiting van Engeland bij de Zes zou kunnen leiden. President De Gaulle heeft zich van zijn kant beschermd tegen het gevaar van een isolement Frankrijk binnen de EEG en van verdere obstructie, vooral van Ne derland, door toe te staan dat de Engelse kandidatuur door de zes mi nisters nu opnieuw in officiële behan deling mag worden genomen. Niettemin lijkt het compromis toch sl weer van een bedenkelijke dubbe le bodem te zijn voorzien. Wanneer es EEG-ministers nu van presi dent De Gaulle officieel toestemming hebben gekregen de naam van Enge land in gezelschap hardop te mogen uitspreken, dan 'blijft elke garantie toch ontbreken voor een ontwikkeling die inderdaad tot daadwerkelijke aan sluiting zou kunnen voeren. En in elk geval hebben de Fransen al dui delijk ontkend, dat ze de associatie en de commerciële samenwerking tussen Engeland en de Zes als een tussensta tion naar een volledige fusie willen beschouwen. En een ander vraagte ken, dat men bij dit luid-georkes- treerde FransDuitse akkoord moet plaatsen, betreft uiteraard de bereid heid van Engeland, Parijs en Bonn op deze weg te volgen. Tot dusver luidt het offioiële Britse standpunt nog steeds: alles of niets. Een stand punt dat onder de druk van Ierland en de Scandinavische landen alleen misschien nog wat genuanceerd zou kunnen worden. Doch voor dit ogenblik lijkt het er inderdaad wel wat op dat De Gaulle geslaagd is zijn opzet kanselier Kie- singer met zyn eigen politieke gees teskind op te schepen. Voor het ein de van deze maand, als minister Brandt zijn Britse collega's eerst ook nog heeft gepolst, zal in Brussel moe ten blyken of het Frans—Duitse ak koord als een zoveelste doodgeboren kindje in het gemeenschappelijke fa miliegraf der kortstondige illusies bij gezet dient te worden. toestaan onze vijand een voorwend sel te verschaffen om Jordanië aan te vallen", zo heeft Koning Hoessein gisteren voor radio-Amman verklaard. „Als iemand meent dat hij nationa- listischer is dan ik, laat hij dat dan in zijn eigen land, niet op Jordaans gebied, demonstreren", zei de vorst, kennelijk doelend op de Arabische commandotroepen die herhaaldelijk in Israël sabotage bedrijven, en ope reren vanuit de omringende landen. Deze groepen behoren merendeels tot de Syrische „El Fatah"-organisatie. Israël heeft Jordanië al verschei dene malen gewaarschuwd dat tot krachtige represailles zal worden overgegaan als dat land geen eind maakt aan de sabotage-activiteit1 af zijn gebied. Gisteren speelde zich aan de Jordaan een hevig artillerie duel af, waarbij Israël tanks en vlieg tuigen inschakelde. Volgens de Is raëlische minister van Defensie, ge neraal Dajan, had een botsing tus sen Arabische terroristen en een raëlische patrouille de aanleiding tot de strijd gevormd. Hij hoopte dat Jor danië „zijn les had geleerd" en zich in het vervolg wel tweemaal zou be denken voordat het weer het bestand schendt. Koning Hoessein, kennelijk schrokken, verklaarde gisteren der: „De houding die sommige Ara bieren aannemen is zeker niet ge schikt om het herstel van de Arabi sche rechten en de herwinning de bezette Arabische gebieden, met inbegrip van de heilige stad Jeruza lem, te bewerkstelligen. Degenen die het niet met ons eens zijn, zijn niet onze vrienden en wij zullen ons vast beraden tegen hun activiteit verzet ten". De Jordaanse vorst heeft nog nim- ïer zo openlijk de politiek veroor- a decld van de Arabieren die in uitbrci- In de Amerikaanse stad Ken sington (Baltimore-Ohio) sloeg gisteren een onbemande wagon op hol en belandde in deze merk waardige positie bovenop een kleine locomotief, die juist bezig was een treinstel te verplaatsen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE In een vlak naast e gen bar te Moberly, kaanse staat Missouri, zijn gisteren twaalf personen om het leven geko- bij een felle brand, die was ont staan doordat iemand een blik met i 20 liter benzine naar binnen had geworpen en er een brandende lucifer achteraan had gegooid. De ex plosie zette direct alles in vuur en vlam. Er is een 37-jarige man aange houden en in staat van besehuldiging gesteld wegens moord met voorbe dachten rade. hotel gele- ADVERTENTIE Norma,'n Van Aarsen produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 Noord-Korea heeft gisteren laten weten dat de hele bemanning van het in beslag genomen Amerikaanse ver kenningsschip „Pueblo" haar veront schuldigingen heeft aangeboden voor het schenden van de Noordkoreaanse territoriale wateren en om clementie heeft verzocht. Een en ander was vervat in een brief, ondertekend door alle 82 bemanningsleden van de „Pueblo". Intussen maakte Nootd-Korea ver der bekend, dat „gewapende Ameri kaanse boten vrijdagavond de Noord koreaanse wateren zijn binnenge drongen „in een poging tot provoca tie". Volgens het Koreaanse persbu reau had het incident plaats ten zui den van Ongjin. ter hoogte van net eiland Soonwi. De Amerikanen wor den er ook van beschuldigd een Noordkoreaanse post op de oever van de Eoemsoengtsjoen in het centrale gedeelte van de bestandslijn te heb ben aangevallen. BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE t Uit het Leidsch Dagblad van J 18 Februari 1868: *1 5 Bestuurderen van het ge- i nootschap Mathesis Sceentia- \j J rum Genitrise brengen ter Jj a kennis van belanghebbenden v dat de inschrijving van leerlingen voor de Ambachts- V J school zal plaats hebben o J 24 Februari 's avonds van 7- J 9 uren in het gebouw voor het J i middelbaar onderwijs op de J Pieterskerkgracht. J l W. Pleyte, Secretaris j 4 (Advertentie) Bloemen- J 4 tentoonstelling op 20-23 Febr. J 4 a.s. door de Vereniging ,^lo- J 4 ra van Noordwijk". Entrée a voor het publiek tegen beta- V ling van 50 cents de persoon J Het bestuur: l W. Hoog. le-voorzitter P. Alkemade, Mr. Ie secretaris

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1