Westmoreland zou vervangen worden Ir. Kalff treedt af als curator Universiteit Tsjechisch ensemble naar Leiden Mr. Loeff wordt door mr. Moons opgevolgd Ondanks lof van McNamara Bromfietsers gewond bij frontale botsing GERO CASSETTES v. d. Water Minister Luns terug uit Boedapest Presidente Zuidwest legt functie neer VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA J Het college van curatoren van de Leidse Universiteit onder gaat op 1 maart aanzienlijke wijzigingen. Met ingang van die datum is aan ir. M. L. Kalff te Eefde eervol ontslag als curator verleend. Hij werdt als bouwcurator opgevolgd door ir. D. J. G. de Graaf te Wassenaar, die reeds sinds 1 september j.l. deel uit maakt van het curatorium. Voorts is met ingang van 1 maart tot curator benoemd mr. Ch. M. J. A. Moons te Den Haag, die de plaats zal gaan bezetten welke openviel toen mr. J. A. L. M. Loeff uit Rotterdam enige tijd geleden aftrad. Bouwcurator Ir. Kalff. die sinds 1 november 1960 deel heeft uitgemaakt van het college van curatoren, heeft zich in het bijzonder beziggehouden met de bouwaangelegenheden van de Uni versiteit. Tijdens zijn ambtsperiode zijn vele bouwplannen ontworpen en gerealiseerd. Tot de bouwwerken, die in die jaren geheel of gedeeltelijk ge reedkwamen, behoren de Polikliniek voor Inwendige Ziekten, de uitbrei ding van het Kamerlingh Onnes-la boratorium en de nieuwbouw van het Instituut Lorentz en het Chemiecom- plex in de Leeuwenhoek. Aan zijn initiatief is het voorts te danken, dat het Transitorium, waarin een gedeel te van de natuurkunde, het Rijks herbarium en het Laboratorium voor Bio-fysica zijn ondergebracht, tot stand is gekomen. Voorbereidingen werden getroffen voor de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Lei den en de bouw van de preklinische laboratoria, de sporthal en het zoge naamde Witte Singel-complex, waar in de faculteiten der Letteren en Theologie, de Centrale Interfaculteit en de Universiteitsbibliotheek zullen worden gehuisvest. Jurist Mr Moons, die in 1917 te Gemert werd geboren, studeerde aan de Ka tholieke Universiteit te Nymegen, waar hij in 1940 het doctoraal exa men in de rechtsgeleerdheid aflegde. In juni van d-at jaar begon hij zijn loopbaan bij het Openbaar Ministe rie als volontair ten parkette van de ambtenaar O.M. bij de kanton- gevechten in het arrondissement Roermond. Achtereenvolgens doorliep hij de rangen van ambtenaar bij het Openbaar Ministerie (1942), sub stituut officier van Justitie (1949), officier van Justitie (1956), advocaat- generaal by Gerechtshof (1958) en advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden (1961). In 1966 ver liet hij de staande magistratuur als gevolg van zijn benoeming tot raads heer in de Hoge Raad der Nederlan den, welk ambt hij ook thans be kleedt. Naast zijn werkzaamheden als ambtenaar bij het Openbaar Minis terie vervulde mr. Moons van 1945 tot 1948 de functie van secretaris van het Tribunaal in het arrondissement Maastricht. Hij maakt ais lid-secre taris deel uit van het dagelijks be stuur der Stichting Studiecentrum Rechtspleging. IR. M. L. KALFF ADVERTENTIE PIERROT JUWELIER HORLOGER maarsmansfeeg 21 leiden tel.20778 Driejarigen naar de kleuterschool De gemeente Rotterdam wil in een aantal wijken bij vryze van proef kin deren van drie jaar toelaten tot kleu terscholen. Het experiment houdt verband met de in de laatste jaren gesignaleerde taalarmoede van een deel van de kinderen uit minder wel varende wijkgedeelten van de grote steden. By onderzoekingen is komen vast te staan dat deze kinderen als gevolg van een beperkt taalvermo gen blijvend ook een beperkte woord keuze hebben, die direct al bij het lager onderwijs een handicap ople- De zwaar gehavende personen auto. die gisteren op de Rijns- burgerweg in Leiden tegen een lichtmast tot stilstand kwam. (Foto LD/Holvast) Gereedschap uit auto gestolen Uit een in de Rooseveltstraat (Lei- den-Zuidwest) geparkeerd staande auto is gisteren een gereedschapskist I ontvreemd. De kist bevatte een boor- j machine, een aantal tangen en za- gen en ander gereedschap met een I totale waarde van ongeveer tweehon derd gulden. Ongelukken in het Leidse verkeer In Leiden zyn gisteren enkele ver keersongelukken met lichamelijk let» sel gebeurd. Op de Haagweg ter hoogte 1 Een 13-jarig Leiden aartje brak zijn linkersleutelbeen. toen hij op het kruispunt ChurchilllaanVijf Mei laan in botsing kwam met een perso de fietsersoversteekplaats kwamen i nenauto Het ventje zou geen voor door tot nog toe onbekende oorzaak 5*»^? Xerl?nd aa51 de autT twee bromfietsers, resp. 18 en 36 jaar ^obihst. Ook in dit geval zorgde de oud. frontaal met. elkaar in botsing. H- fy JOT eervoer naai t ca- Beiden kregen een hersenschudding demisch Zieken'huis hoofdwonden. De EHD bracht het gewonde tweetal naar het Aca demisch Ziekenhuis. Christen vrouwenhond ADVERTENTIE juwelier - horlt«ger Haarlemmerstraat 181 President Johnson zou het voornemen hebben generaal Westmoreland, de Amerikaan se opperbevelhebber in Zuid- Vietnam, voor Pasen te ver vangen, aldus deelde het Re publikeinse Congreslid Glenn Davis gisteren mede. Davis zou dit vernomen hebben „uit een zeer goede bron in het Witte Huis". Het zou in de bedoeling liggen zijn plaatsvervanger Creighton Abrams tot zijn op volger te kiezen. Hiertegen over staat de mededeling van de aftredende minister van Defensie, McNamara, die gis teren de kritiek op Westmore- land „volslagen onverdiend" noemde. „Ik ken geen Ameri kaanse generaal, die zijn man nen zo briljant heeft aange voerd, wiens mannen zo'n hoog moreel hebben en die zoveel bereikt heeft". De Zwitserse ambassadeur In Pe- hulp kwam, overkwam hetzelfde, king heeft toestemming gekregen De mariniers verloren twaalf man de Noordvietnamese hoofd- en noteerden 107 gewonden. De ver- Terug van een vierdaags officieel bezoek, dat hy met zijn echtgenote op uitnodiging van de Hongaarse rege ring aan Boedapest heeft gebracht, heeft minister Luns van Buitenland se Zaken gisteren op Schiphol uiteen gezet hoe Nederland in de harten van de Hongaren nog altijd een warm plaatsje bezit als dank voor de gast vrijheid, die ons land na de eerste wereldoorlog aan ruim 17.000 Hon gaarse kinderen heeft verleend. Deze kinderen zijn in allerlei posi ties beland. Onze minister ontmoette er enkelen, die nu bijna een halve eeuw later nog steeds enig Neder lands spreken. Een van hen is de hui dige Hongaarse ambassadeur in Ne derland. Met de Hongaarse regering heeft hij zoals gemeld niet alleen over de oorlog in Vietnam, de situatie in het Midden-Oosten en de EEG gesproken, doch ook oyer de gehele Europese si tuatie en de hoop op een conferentie voor Europese veiligheid. In dit verband waren de pogingen van de DDR om erkend te worden onder de loep genomen. „Het is be kend dat ook de Hongaarse regering gaarne zou zien. dat er meer erken ning voor de DDR komt", antwoord de de minister op een desbetreffende vraag. Overigens zou het volgens hem mogelijk moeten zijn een algemene Europese veiligheidsconferentie te be leggen, waaraan Oost-Duitsland deel neemt zonder eerst erkend te zijn. Uiteraard is ook Hongarije als Oosteuropese staat nog vastgebonden aan de grote gealliëerde van de com munistische landen: Rusland. Maar volgens de minister begint zich in Hongarije en niet alleen daar in toe nemende mate een eigen politieke lyn te ontwikkelen, zonder dat dit tot wrijving met de Sowjet-Unie aanlei ding heeft gegeven. Al met al meende de minister, dat er weer een waardevol stapje is gezet op de weg naar verdere ontspanning cn naar een conferentie voor het re gelen van de Europese problemen. .Dat kan natuurlijk geen kwestie van slechts enkele weken of maanden zyn", aldus de minister. „Slechts heel langzaam zal een klimaat kunnen worden g ecreëerd, waarin deze pro blemen geleidelijk aan moeten wor den opgelost". stad Hanoi te gaan ten te onderhouden, die in decem ber 1966 door zyn voorganger zijn gevestigd." Zwitserland en Rood- China zijn het eens over vorm en omvang van Zwitserse hulpverle ning aan de burgerbevolking van Noord-Vietnam." De secretaris-generaal van de VN, Thant toonde zich gisteren by terugkeer in New York zeer be zorgd over de ontwikkeling in Viet nam. Thant zou bevreesd zyn voor verdere uitbreiding van de oorlog en voor het gevaar, dat daarbij kernwapens zouden worden ge bruikt. Moskou zou Thant tydens zijn bezoek aan Moskou hebben ge waarschuwd, dat het, wanneer de V.S, zouden besluiten tot gebruik van kernwapens voor de verdedi ging van Khe Sanh, Noord-Vietnam de middelen zou verschaffen op de zelfde manier te antwoorden. Er woedt thans een zware stryd in de citadel van Hoeé en even bui ten de oude keizerstad, waar Ame rikaanse parachutisten en met heli kopters aangevoerde infanteristen zich in de gevechten hebben ge mengd. Ook in het noordwestelijke kwadraat van Zuid-Vietnam, 15 km ten oosten van de basis Khe Sanh, is, aldus berichten van hedenoch tend. een nieuwe strijd opgelaaid. Een compagnie mariniers, die van patrouille terugkeerde, kwam onder ur mortiervuur te liggen. Een strijdmacht, die de mariniers te liezen van de vijand zijn onbekend. Bij een bombardement, dat zware B 52 bommenwerpers dinsdag 17 km ten noordwesten van Saigon hebben uitgevoerd, zijn 44 „eigen mensen" gedood. Voorts werden er zestig j ernstig gewond. De nationaliteit van I de slachtoffers is niet bekendge- j maakt. Vermoedelijk betreft het j hier Zuidvietnamese burgers en mi litairen. Vlak voor een naderende auto stak een 19-jarige Leidenaar met zyn fiets aian de hand de Rijnsburgerweg, ter hoogte van de Paulus Buysstraat, over. De automobilist deed een ver geefse poging om de jongeman te ontwijken, waarbij hij tegen een lichtmast reed. De jeugdige Lei denaar liep bij dit ongeluk hoofdlet sel op. de automobilist klaagde over een pijnlijke knie. De auto werd vrij wel geheel vernield. ADVERTENTIE VERIOVINGSRIHGER Op de gisteravond gehouden jaar vergadering van de afdeling zuid west van de christen vrouwenbond j heerste een feestelyke stemming, al moest afscheid worden genomen van i de presidente, mevrouw G. A. J. van Daatselaar. die van de oprichting af I deze functie heeft vervuld. Minister Luns op Schiphol Omzetbelasting over toegevoegde waarde Naar alle waarschijnlijkheid zal op 1 januari 1969 de thans bestaande cu mulatieve omzetbelasting worden ver vangen door de omzetbelasting over de toegevoegde waarde. Deze ver andering is van grote betekenis voor het Nederlandse bedrijfsleven, zodat het noodzakelijk is dat de onderne mers op de hoogte zijn van de conse quenties van deze wijziging in het systeem, van omzetbelasting en zich kunnen voorbereiden op de omscha keling, die met name voor de admi nistratie problemen kan opleveren. Het Ministerie van Financiën is be reid gevonden om in samenwerking met de Kamers v. Koophandel voor lichting te geyen aan het bedrijfsle ven. Gedacht wordt daarbij aan de mogelijkheid, dat in het voorjaar door speciaal in de belasting over de toe gevoegde waarde opgeleide ambtena ren oriënterende voorlichting wordt gegeven voor de verschillende Ka mers. Later in het jaar zou dan een tweede voorlichtingsbijeenkomst ge houden kunnen worden, waarin deze ambtenaren ook de meer gedetail leerde vraagstukken met het nieuwe stelsel samenhangende aan de hand van de dan vermoedelijk gereed ge komen leidraad kunnen bespreken. Bedrijven en instellingen in 't dis trict van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, die voor deze voorlichtingsbijeenkomsten be langstelling hebben, kunnen zich met het. bureau der Kamer in verbinding stellen. 3. J. Dies-van Es heeft de afdeling een goede opvolgster ge- vonden. De scheidende presidente kreeg van j de leden als herinnering enkele fraaie cadeaus, waaronder 'n gouden ring Twee nieuwe bestuursleden werden verwelkomd: mevrouw S. M. Breu- ker-Laterveer. tweede secretaresse, en mevrouw C. P. van der Bent-van der Burg. Een aantal leden verzorgde een originele hoedenshow. Anderen zon gen onder leiding van mejuffrouw Ada van der Bent. De bloemsierkunstenaar W. Buur man gaf les in bloemenschikken. Hij maakte wat bloemstukjes, die onder de leden werden verloot. Het Nationaal Folkloristisch Staatsensemble uit Tsjecho- Slowakije geeft woensdag avond a.s. een uitvoering in de Leidse Stadsgehoorzaal. Het ensemble is in de herfst van 1948 opgericht. Het heeft reeds meer dan 2000 voorstellingen gegeven, wel ke door ca. 3.000.000 toe schouwers werden bezocht. Het aantal bewonderaars neemt gedurende de talrijke tournees die de groep in het buitenland maakt, voortdu rend toe. Dit is vooral toe te schrijven aan het feit, dat de leden van de groep hun pro gramma's zorgvuldig en met veel toewijding voorberei den. Het Tsjechische en het buitenlandse publiek tonen een grote bewondering voor de kleurrijke kostuums, die op het toneel worden gedra gen. Prachtige lyrische lie deren, temperamentvolle en humoristische dansen vor men het programma van de ze vooraanstaande groep uit Tsjecho-Slowakije. Het ensemble is reeds in vele landen opgetreden, o.a. in Oost- en West-Duitsland. Roemenië, China, Korea, de Sowjet-Unie, Zwitserland, België. Frankrijk. Bulgarije, Hongarije, Zweden, Italië i en overal zijn de voorstellin- gen met groot succes ont vangen. Libuse Hynkova, de choreagra- j fe, heeft in Moskou gestu-1 deerd en werkt nauw samen met Igor Moiseyev. Een ie der, die de Moiseyev-dansers heeft gezien, zal ongetwij feld diens invloed op het Tsjechische gezelschap her kennen. Het gezelschap maakt van 13 t/m 22 februari een tournee door Nederland. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Clarien Llselot. d. v. Everts en Ter Meulen. Laren: Chris topher Robert Jacob, z. v. Kuilman em Mackay, St. Bruno, Canada: An- nemieke Irene, d. v. Anema en Brou wer; Everhard Dirk. z. v. De Mees ter en Ter Horst, Nigtevecht; Hen drik Berend Brant. z. v. Bueninck en Bearda Bakker. Groningen; Gerrit Pieter, z. v. Van Neerbosch en Van Herk. Overleden: Gerbrand Kieft. 83 J, Middelburg; Lucie de PaterHolter- man. 44 j, Hengelo; Susanna Adriana van der Wolf, Amsterdam; Jean Wal- ther, 57 j. Wassenaar; Hillegonda de Haande Jong. 80 j. Haarlem; Al- bert Lievin Jean de Pauw. 79 j, Arn hem; Matthijs Theodorus Mauritius van Sa-Ik, 60 j. Amsterdam; Cornells de Gooijer, 81 j. Veenendaal BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN F. J. C. Hoogervorst W. J. Vink Witboek over affaire Miedema De parochieraad van ..Het E'kske" te Schaesberg is bezig met de sa menstelling van een witboek over de affaire Miedema. Alle feiten en gebeurtenissen, die een rol hebben gespeeld bij het conflict tussen de pastoor en de bisschop van Roer mond zullen hierin worden opgeno men. Verscheidene' priesters en le ken in Zuid-Limburg zijn inmid dels een actie begonnen om de kwestie Miedema voor behandeling in de diocesane pastorale raad te krijgen. Voorwaarde hiervoor is evenwel, dat de bisschop het ontslag dat per 20 februari is aangezegd, uitstelt. De oiocesane raad komt namelijk pas begin maart, bijeen. Expositie uit de collectie Boom Van 24 februari tot 24 maart wordt in het Museum „De Lakenhal" een tentoonstelling gehouden van te keningen uit de collectie J. F. G. Boom. die in 1967 geschonken werd aan het Prentenkabinet van de Rijksuniversiteit. boom en J. M, C Akerboom: Erlanda Helena, d. v. J. J. A. M van der Ze« en E. M. M. Eaes; Johan Pieter. z. v. P. J. Zilverentant en H. Wassenburg: Petronella Clasina Maria, d. v. J. B. Duijneveld en C. C. Smit; Gerard, z. v, A. M. Kuiper en E. F. van Zullekonu Nancy Deborah Elisabeth d. v H Dij kers en M. I Pex. Claudia Joan, d- O. A. Hewitt en E C. Tubbergen; Adrianus. z. v. G. C. Kromhout en C. Zandbergen ONDERTROUWD A. Vroon en G. M Gijzen; H. A. S. Belt; H A, J. Leue- C D. Blansjaar vart en J. M. vf Duuren; J M. Vlnkesteljn en J. C. Vermond: Schenderling; W. J M en E. J M. Ed H. Slingerland A. T. van Egm< van Kampenhout; C van Vliet J. Veijlbriel; A. Riudavi M. L. Slanger. E. J. M. Edelaar: H. F Gijsman ~'2land; J. van der Waal e Egmond; J. J. Sloos en R GETROl A. Ligthart P J de Jong; an der Tuijn; J. i C. M. de Bruin: i M. H. W. Diebeis OVERLEDEN Leeuwen, 81 Jr de Frankrljkei looijer. 82 jr.. m< l dagen, dochter. M L. Toebosch, ADVERTENTIE 0 JJ&S EntrtlltoH 1 WTITU QÜS3 tilSH WHIS^

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3