Ontwikkelingswerk vraagt 21 mil oen dagelijks 'n goede portie vlees <=4. Ruim 100.000 arers in maart op stap MET EEN ENKEL WOORD HAAGSE AGENDA LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 FEBRUARI De actie „Kom over de brug", die ten doel heeft onder de Nederlandse reformatorische christenen een bedrag van 21 miljoen gulden bijeen te brengen voor werk in onderontwik kelde gebieden, zal zich op maandag 18 maart in geheel Ne derland bij leden van kerkgenootschappen huis aan huis aan kondigen. ADVERTENTIE Meer voedsel voor meer men sen! De landbouwexperts van de kerken overzee doen al het mo gelijke om het hongerprohleem door het verhouwen van hetere gewassen te helpen oplossen. Vandaar dat de actie Kom ov er de hrug hij een groot aantal agrarische projecten assisteert. vu Op 23 maart volgt de eigenlijke in zameling. Ruim 100.000 vrijwilligers doen aan de actie mee, zo is door de voorzitter van het actiecomité, ds. P. J. Mackaaij uit Oegstgeest mee gedeeld. Er wordt eveneens een jeugd- actie gehouden met de slagzin „Een tientje van tieners". Die actie loopt van 1 tot 15 maart. De organisatoren hopen één miljoen gulden van tieners bijeen te krijgen, genoeg voor zeven projecten. Achttien christelijke kerkgenoot schappen en instellingen doen aan de actie mee. De 21 miljoen gulden is bestemd voor 140 projecten op plaat sen in Afrika. Azië en Zuid-Ameri- Dr. W. A. Visser 't Hooft, die uit Genève was overgekomen om gisteren op een bijeenkomst in Amsterdam het doel van de actie toe te lichten, for muleerde het aldus: „Wij willen aan een ieder naar zyn draagkracht vra gen, opdat een ieder naar zijn be hoefte zal ontvangen. Het overtui gend christelijk en morele beginsel van de solidariteit moet de basis van deze actie zijn". De actie „Kom over de brug" is een actie tot assistentie of dienstver lening aan de kerken in bovenge noemde werelddelen. De kerkgenoot schappen die deelnemen aan deze ac tie gaan ervan uit, dat de pioniers periode van de westerse zending voor bij is. Ze gaan er ook van uit, dat die periode voorbij is, waarin de zen dingsinstanties de zelfstandigheid der jonge kerken dienden, maar zelf nog in sterke mate de rol van leermees ter vervulden. Zij gaan ervan uit dat deze kerken him eigen plaats en functie vervul len temidden van onafhankelijke jonge staten in die werelddelen. Deze kerken en christelijke ge meenschappen staan in een geheel andere situatie dan in de koloniale of semi-koloniale periode. M. M. Thomas van India schrijft in zijn boek over „Het christelijke antwoord op de Aziatische omwente lingsprocessen", dat de kerken in Azië, Afrika en Latijns-Amerika op zoek zijn naar een eigen identiteit die functioneert in relatie met de ve identiteit van de staat en de samenleving. In die samenleving wordt gewor steld om een oplossing van de lood zware problemen der staatsvorming. In de samenlevingen en staten wordt geworsteld om culturele en sociaal- economische opbouw. In de samenle vingen zoekt men naar houvast te midden van de draaikolk der ideolo gieën. Wie de lijst van 140 projecten be studeert van de actie „Kom over de brug" bemerkt, dat deze projecten op de tafel van het actie-comité ge legd zijn vanuit vele landen. Maar vooral ook, dat deze 140 projecten de weerspiegeling zijn van veel nieuwe werksoorten. Deze projecten hebben te maken met alle aspecten van het kerk-zijn de wereld, met het missionaire, het pastorale en het diabonale as pect. Wie doen mee Aan deze 21-miljoen-actie doen de volgende kerken en instellingen mee: Ned. Herv. Kerk, Geref. Kei-ken in Nederland, Doopsgezinde Broeder schap, Remonstrantse Broederschap, Evangelisch-Lutherse Kerk. Evange lische Broedergemeente, Unie* van Baptistengemeenten, Vrije Evangeli sche gemeenten, Oud-Katholieke Kerk, het Leger des Heils, Geref. Zewdlngsbond in de Ned. Herv. Kerk, Morgenland-zending, Ver. tot uitbrei ding van het evangelie in Egypte, Stichting oecumenische hulp aan ker ken en vluchtelingen, Nederlandse Zendingsraad en het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Serie 1 Serie 2 Kleine landen gebruiken codes [lie vaak niet geheim zijn De geheime codes, die door vele kleine landen worden gebruikt, zijn helemaal niet gehe'nn voor hun gro- broers in Washington, Moskou en elders, vertelde gisteren een voor aanstaand cryptoloog David Kahn in Londen. Kahn zei, dat de grote mogendhe den hun verouderde, afgedankte co des leveren aan onderontwikkelde landen en bondgenoten en de sleutels behouden, zodat zij later alle mede delingen van die landen kunnen af luisteren. Het is nog niet duidelijk, of de ontvangende landen zich hiervan bewust zijn, maar volgens Kahn is dat met sommige kennelijk niet het geval. Door codes te aanvaarden, die kant en klaar zyn voor het gebruik, jaren zij zich de moeite kosten van het zelf ontwerpen hun communicaties toch op zijn minst r beveiligd tegen soms vijandi ge buren. De voormalige journalist Kahn, die ook voorzitter is geweest van de American Cryptogram Association, bevindt zich in Londen in verband met de Britse uitgave van zijn boek, dat 1.164 bladzijden telt en wordt be schreven als een volledige codege schiedenis. Reeds eerder i i het in de VS verschenen. ADVERTENTIE Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, v i voor de lijn.Vandéérvlees uw hoofdschotel, elke dag! Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Oud-Beijerland da-s. A. Noordegraaf te Oldebroek GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Beijeriand K. de Gier te 's-Gravenhage-C te Oud - Beijerland A. Hoogerland te Werkendam (verb, bericht), die be dankte voor Emmeloord Bedankt voor Biezelinge C. Wisse te Elspeet OUD GEREG. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Giessendam M. A. Mieras te Krimpen aan de IJssel BAPTISTEN GEMEENTEN Geen uitspraak van Paus Het Italiaanse pro-communistische avondblad „Paese Sera" schrijft, dat de Paus een definitieve uitspraak over geboorteregeling voor onbepaalde tijd heeft uitgesteld. Het blad zegt, dat „Vaticaanse kringen" hebben verklaard, dat de Paus het denkbeeld heeft losgelaten een document uit de vaardigen over het vraagstuk van de geoorloofdheid van geboorteregeling en binnenkort in een toespraak de beslissing ten de ze zal overlaten aan het geweten van de gehuwden. De Paus is tot zijn beslissing geko men na overleg met een groep advi seurs, die hem een maand geleden hebben aangeraden een definitieve uitspraak uit te stellen over de re gels van de kerk ten aanzien van chemische en mechanisohe contra ceptieve middelen, aldus Paese Sera. Britten krijgen zelfde tijd als het vasteland De Britten zullen in de nacht van zaterdag op zondag om twee uur hun klokken een uur vooruit moeten zet ten. Groot-Brittannië gaat dan over op dezelfde tijd als het vasteland. Tot deze maatregel werd besloten op aandringen van de handel en de industrie. De handhaving van de Greenwich Mean Time (GMT) was volgens de handel en industrie een handicap bij het zakendoen. Hoger dividend van Friesch-Groningsche In de vergadering van de raad van commissarissen van de Friesch- Groningsche Hypotheekbanken is be sloten aan de op 18 maart te houden vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend te de clareren van f 86 (v.j. f 76) per aandeel van f 1000, waarop 20 gestort. ADVERTENTTF Bfonchï letten Hoestdronk in tabletvorm.95ct Eugene Blake over strijd in Vietnam „De oorlog in Vietnam Is het voor wendsel geworden, waaronder Ameri ka verzuimt de strijd tegen de ar moede in de eigen steden te winnen, de gerechtigheid op het gebied van de rassen te herstellen en zijn be zittingen in zoverre met anderen te delen, dat er ook in Afrika, Latijns- Amerika en Azië rechtvaardigheid mogelijk is". Dit heeft de secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, de Amerikaan Eugene Car son Blake, in een vraaggesprek met het Zwitserse weekblad „Die Welt- woche" verklaard. „Hoe meer geweld wij gebruiken, des te meer worden onze beste idealen verzwakt". Blake was van oordeel, dat prin cipieel een grote en machtige natie onder geen enkele omstandigheid klein land een bepaalde politiek kan opdringen, „zelfs als dat voor zijn welzijn zou zijn". Het blijkt, dat ook het massaalste gebruik van militaire macht niet de tegenstander tot vrede bereid maakt. „Wat onze bondgeno ten betreft is het een feit, dat wij geen bondgenoten, maar alleen tellieten hebben. Dit is mijn per soonlijke mening", aldus de Ameri kaanse secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. ,eidó& gencla Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Auberge frangaise (Kloksteeg 19): Leids Zoldercabaret. 9 uur nam. itonlus Clubhuis: Toneelavond Selt-kip „Fryslan". 8 uur nam. Universiteit: Opening tentoonstelling schilderijen, grafiek en beeldhouwwerk. Hartmut Seeling. ZATERDAG Roomburg hockey-kantln Pestb ulslaanMet iring .van zaterdag vaD 10-4 u. (zondag 1-5 uur) Universiteit: Tentoonstelling schilde ryen en gouaches Jaap Nannlnga. Ge opend maandag t/m vrydag 9 uur orm. - 5 uur nam. (tot 16 februari). Rijksmuseum voor Volkenkunde.- Steenstraat 1): dag. 10—5 u.; 's zon- Japanse Kunst Werkd. 10 Antonius Clubhuis: Schouwburg: Kon. „Lltterls Sa- Microtheater: Imperium i ;ak en de kinderen". 8 uu ZONDAG Oude Ryn 3: Pinkstergerr rapronkeiyk chris Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.3 Steenschuur de heiligen der dagen. Spr. dhr Diender. 10.30 uur Volle Evangelie-zending, 10 uur voorm. Film God" 7.30 uur nam. MAANDAG Schuttersveld Verlichtingsactie A. N. Zyisinge >pr. J. Zi yistra. 10 11 i 142: Show positiekleding land". Causerie over de Poolhonden hun werk. 8 i zyislngel 2. Volle Evangelie-zending, rilm „Schipper naast God 8 uur nam DINSDAG Schuttersveld Verlichtingsactie A. N. Stadsgehoorzaal: Jèugdconcerten My roor Toonkunst. R'dams Phi" Stadsgehoorzaal (kleine zaal) BINNENLAND Bijdrage voor Senegal Krachtens een dezer dagen getekende overeen komst zal Nederland f 40.000 bijdra gen aan materiaal en machinerieën voor de uitrusting van machinewerk- plaatsen in Senegal. In deze werk plaatsen, die 2 jaar geleden werden opgericht op initiatief van het bis dom van Ziguinchor een plaats van ca 40.000 inwoners in Zuid-Sene- gal worden Senegalese arbeiders opgeleid tot technische vaklieden, zo als mecaniciens, timmerlieden, me taalbewerkers, lassers en metselaars. De opleiding die drie jaar duurt, ge schiedt onder toezicht van het bis dom door paters van de congregatie van de heilige geest. Dodelijke val'In het Sint-Eliza- bethziekenhuis in Sluiskil is gisteren de 26-jarige ongehuwde timmerman A. H. M. van der Borgt uit Bergen op Zoom overleden. De man is tijdens werkzaamheden in Sas van Gent aan de in aanbouw zijnde brug over het kanaal GentTerneuzen uit het be dieningshuis gevallen en op een daaronder gelegen ponton terechtge komen. Sinds de brugwerkzaamheden in Sas van Gent zijn begonnen, is dit het vijfde ongeval. Bij drie van deze ongevallen zijn doden gevallen. Klaverblad Oudenrijn Minister Beernink van Binnenlandse Zaken heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, waarbij het gehe le verkeersplein Oudenrijn binnen de grenzen van de gemeente Utrecht wordt gebracht. Daartoe zullen de gemeenten Jutphaas en Vleuten- De Meern enig grondgebied waarop het nieuwe klaverblad wordt aange legd aan de Domstad moeten af staan. Het betreft onbewoonde gebie den van respectievelijk 10 en 15 ha, waarop de buitenste ringwegen van het klaverblad vallen. BUITENLAND Pakistan boos op Moskou Paki stan heeft bekendgemaakt, dat het stappen zal doen bij de Sowjet-Unie omtrent een Russisch besluit India meer dan 100 supersonische jacht bommenwerpers te leveren van het type Soechoi-7. Een woordvoerder van het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf als zijn me ning te kennen, dat het Russische besluit slechts een nadelige invloed zou kunnen hebben op de betrek kingen t ussen Pakistan en India. Zambia had even geen president Zambia is begin deze maand acht uur zonder president geweest, aldus heeft president Kaoenda gis teren op een persconferentie ver teld. Hij had opeens genoeg van de stammen- en partijstrijd en diende zijn ontslag in. Dat 1 okte echter dit jaar I tranen uit en smeekbeden of hij wil- I de aanblijven. „Eind goed al goed," zei hij, ,jk zit myn stoel en er aftreden." Brosio na,- generaal vs Brosio, zal een bezoek ten brengen. V.S. De secretaris- de NAVO, Manlio n 17 tot 22 februari n de Verenigde Sta- Hy zal er besprekin gen voeren met president Johnson en de ministers Rusk, McNamara en Fowler. Rassenrel in Durham Een mars die 200 negerstudenten gisteren hiel den in Durham, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina, uit protest te gen de gewelddadige dood van drie jonge negers vorige week in Orange burg, is uitgelopen op een oproer. Volgens de autoriteiten staken de jongelui in een park in het centrum van de stad een boom in brand, waarna ze de brandweerlieden die het vuur wilden blussen, aanvielen. Voordat de politie tussenbeide kon komen hadden de studenten zich al in omliggende winkelstraten ver spreid waar ze met stenen etalage ruiten ingooiden. Er zijn verscheide ne arrestaties verricht. Jongens ontvoerd De Indiase politie heeft bij een overval op een kamp van „heilige mannen" van de hindpes in Bankoedi zeven jongens van 11 tot 15 jaar gevondien, die in verschillende plaatsen in India en Nepal waren ontvoerd. Men poogt nu de ouders op te sporen. De „hei lige mannen" trekken door India na dat zij in 1960 te Allahabad een re ligieus congres hadden bijgewoond. Kekkonen herkozen De 67-jari- ge Finse president Urho Kekkonen is gisteren voor een derde ambtspe riode van zes jaar gekozen. De pre sidentsverkiezing geschiedde door een speciaal kiescollege van drie honderd leden die bij onlangs ge houden algemene verkiezingen wer den gekozen. De president kreeg 201 van de 300 beschikbare stemmen. President Kekkonen is een all-round politicus die kans heeft gezien de betrekkingen met Sowjet-Rusland te versterken en te bestendigen, maar niet ten koste van de eigen vrijheid. Wolkenkrabber wordt vernieuwd De zg „boerentoren" in Antwerpen, het torengebouw van 24 verdiepingen in de binnenstad dat bij duizenden toeristen bekendheid geniet, gaat een algehele vernieuwing tegemoet. Het zal eerst tot op de stalen binten worden gesloopt en vervolgens hoger en ruimer weer opgebouwd worden, een werk dat verscheidene jaren in beslag zal nemen. De Antwerpse ge meenteraad heeft gisteren zijn goed keuring gehecht aan de plannen hier voor, doch het zal nog wel enige tijd duren voor men met de sloop gaat beginnen. teren met succes voor de eerste maal een Polarisraket afgeschoten ter wijl het schip zich onder water be vond. De proef werd genomen in de buurt van de kust van Florida. De vlucht verliep vlekkeloos. De tweede trap van de raket ontbrandde op tyd. Het gedeelte dat werd afgestoten, was met verbindingsapparatuur geladen en kwam neer in de buurt van het ei land Antiqua in de Canaïbische Zee. Tegen-kandidaten In de Cypri sche hoofdstad is officieel bekendge maakt, dat bij de op 25 februari te houden presidentsverkiezingen op het eiland president Makarios twee tegen kandidaten heeft. Het zyn onder scheidenlijk de 40-jarige dr. Takis Evdokas, die met een Amerikaanse vrouw is getrouwd, en een dorpeling, een zekere Lois Phillipoe. Vliegtuig in beslag genomen De Indiase douane heeft gisteren beslo ten tot inbeslagneming van een Boeing van de Britse luchtvaartmaat schappij Boac. Ook een lading goud ter waarde van circa 4,3 miljoen gul den, die in september j.l. op het vlieg veld van Nieuw Delhi aan boord van het toestel in beslag werd genomen, is verbeurd verklaard. Op 14 sep tember had het vliegtuig op een vlucht van Londen naar Tokio een korte tussenlanding in Nieuw Delhi gemaakt. De Boeing moest echter kort na het vertrek wegens motorstoring naar Nieuw Delhi terugkeren. Daar werd toen ontdekt dat 'n zending, die was aangegeven als „metaal" en „me talen staven" in werkelijkheid uit goudstaven bestond. Volgens de In diase douana heeft de Boac welbe wust de reglementen overtreden en moet een boete van bijna 240.000 gul den betalen. Als de maatschappij bo vendien byna 480.000 gulden betaalt, wordt het vliegtuig vrijgegeven. Kredieten voor Indonesië De Verenigde Staten en Indonesië heb ben gisteren een nieuwe kredietover eenkomst gesloten die voorizet in Amerikaanse leveranties van rijst en andere landbouwgoederen aan Indo nesië tot een bedrag van 36 miljoen dollar. De overeenkomst werd onder tekend door de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Malik, en de Amerikaanse ambassadeur in Indonesië, Marshall Green. Krach tens de overeenkomst zullen de Ver enigde Staten 50.000 ton ryst, 77.000 balen katoen, 100.000 ton geconser veerde tarwe en 27.000 ton tarwemeel aan Indonesië leveren, Griekse ontslagen De Griekse regering heeft gisteren negen hoge marine-officieren in naam van Ko ning Constantijn ontslagen. On der hen zijn een oud-vice-admiraal en twee schouten-bij-nacht. Voorts zijn 5 kapiteins en een kapt.-luite- nant-ter-zee ontslagen. De vice-ad- miraal was chef van de marinestaf toen Koning Constantijn in decem ber vorig jaar na een mislukte greep naar de macht naar Rome moest vluchten. BourbonhofElektronica- Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten Zijlsingel 2. Volle Evangelie-zending. Film „Schipper naast God". 8 uur nam, WOENSDAG - Ons Centrum (Hooigracht 84)Leid- Schouwburg: Kon. Ver. geestesleven. Spr. dhr. H. D. Ryksherbarium (Schelpenkade 6) Ledenvergadering Kon. Ned. Maat- Stadsgehoorzaal (foyer)K en Causerie over Azië. door drs. Suzai Stadhuis (trouwkamer)Spreekuur sociale raadsvrouw. 4-6 uur nam. Oegstgeest. (Gemeentecentrum): K, en O. Lezing prof. dr. J. W. Schulte Nordholt over Amerika. 8 uur nam. DONDERDAG Rest. Van der Heyden. V.VD. regio nale bijeenkomst. Spr. dhr. G. Koud- ljs over „De vrede en veiligheid var West-Europa. 8.15 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater". „Driekoningenavond". 8 uui BIOSCOPEN Dageiyks 2.30, 7 2.30, 4.45, 7 en 9.15 i Studio „Leven Jaar. Dagelyks 2.30, 18 jaar Dagelijks Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Vr: dag en zaterdag 11.30 u, nachtvoorste lingen ,Jule6 et Jlm", 18 jaar. Rex „Voor een handvol dollars 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 ui Zondag 2.30, 4.45, ',c TT~' dag en zaterdag 1 stellingen „On the .chappenDag. 10-4 (Kunstzaal Heuff)Ten toonstelling aquarellen en tekeningen van Jits Bakker. Maandag t/m zater dag 10 dien r" febr.) Geopend voor spoedeisende gevallen Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552 en de Apotheek R. van 3t Smallenburg te Leiderdorp. Oegstgeester Apotheek is zondag gesloten van 824 uur. De Apotheek Voorschoten ls zondag gesloten van 822 uur. WEEKE1NDEDIEN8T DER HUISARTSEN. Tot zaterdagochtend 10 uur raad plege men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht 24 uur de dokters- telefoon 22222. (Van donderdag 15 februari woensdag 21 februari) VRIJDAG 16 FEBRUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haagss smedie: „Yerma". Circustheater, 20.15 uur: „Top Star Lla Dorana; „Solo '68". Micro-theater in de steeg, 21 00 uuri Cabaret „Salvo". „Psst "en Caba- ret-Chantant o.l.v. Inge Tielman. Theater Matrijs, 20.30 uur: Theater, werkgroep „Spoel" met „De les" en „Het onderhoud". Auberge Frangalse, 21.00 uur: Het Leids Zolder Cabaret. ZATERDAG 17 FEBRUARI Kon. Schouwburg, 20.15 u.: „Haags# Comedle: „Die Fledermaus". Diligentia, 14.16 uur: Toneelgroep Arena: „De kleine en de grote koning 20.15 uur: Lia Dorana „Solo '68" Kureaal. 20.15 uur: Het Residentie t-theater ln de Steeg, 21.00 Orkest. Cabaret Chantant „PPSST" en Cabaret Poppentheaters: i 3 30 „De Frank Kooman, 14.30 slak. Paviljoentheater. 20.15 de Groot, Rikkert Zulderveld Nieman ZONDAG 18 FEBRUARI „Haagse Comedle: „Van Circustheater. 14.3 Ballet Diligentia, 14.30 <5r»lr>YRn" Lla Dorana Jubileumconcert, Frank Kooman, 14.30 •lands Dans Theater. DINSDAG 20 FEBRUARI Kon. Schouwburg, 20.15 i derlands Dans Theater. Diligentia. 20.15 uur: nachtvoor- 18 jaar. Vrydag, 8. za- .15 uur: „De rose iondag 2.30 uur: „Vier terdag. zond; panter", a.l. rakkers in 'n oude jeep TENTOONSTELLINGEN Galerie V. d. Vlist (Botermarkt 3) Tentoonstelling grafiek Ad van Dij! en bronsplastieken Armand v. d. Helm Geopend dinsdag t/m zaterdag^ 9 uui Lakenhal: Tentoonstelling „Jonge Nederlandse Kunst voorm.4 i nam. (Tot Werkd. 10 De Lakenhal: Dag 104 Vonnissen in Kongo Een mili tair tribunaal in de Kongolese hoofd stad Kinsjasa heeft gisteren 23 ge wezen gendarmes uit Katanga tot ge vangenisstraffen van een tot 12 jaar veroordeeld wegens muiterij in Ki sangani, in juli 1966. vyf werden vrij gesproken. In verband met die mui terij is indertyd Tsjombe ter dood veroordeeld. Joseph's Place, 22.30 uur: Oomique. WOENSDAG 21 FEBRUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Rotterdams Toneel: „Mimicry". Joseph's Place. 22.30 uur: i ,De Gouden hand"; Frank Ko nan. 14.30 uur: „De kleine giraffe". JAGELIJKS Theater Pepijn (beh. Cabaret Peppijn o.l.v. Paul „Dag en nacht". WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) sneeuwbui 3 onbewolkt 3-2 0 Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagei bew. 15 8 1 licht bew. 10

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2