imca 1100: sympathieke auto Groeiende dreiging voor winkelstand in steden TTIG, SNEL, RUIM EN MUURVAST RADIAALBAND NOG NIET VOLM AAKT Minder stijging in autoverkoop Kinderen NIET voorin Benzinestation zonder bediende NIEUWE VERSIE VAN FIAT 850 REGIONALE WINKELCENTRA Aan goede wegen MANTHEY flatpiano Hoge produktiecijfers bij Ned. Hoogovens Personeelsbezetting 18000 in komende 4 jaar 1100 meer (AG 16 FEBRUARI 1968 LETDSCH DAGBLAD iff»» wegenwagenswielen en wat - er - zo - bij - komt heeft het gat, dat er gaapte tussen de en de 1300-modellen kortgeleden opge- net een zeer sympathieke wagen: de 1100. Een pittige, snelle en ruime auto en muurvaste wegligging. Ziehier de in- in een notedop na een week toeren in j^Mjtwagen. mWÈ slmca heeft de veelal ondefinieerbare eigen- m, welke maken, dat men zich onmiddellijk t ra! oelt in zo'n auto. Geen moment waren er aan- 40, i {moeilijkheden. Niet in het snelle verkeer op de 10 18 [tgen en niet in de mierenhopen, waarop de vandaag de dag zeker in de spitsuren Een prettige zit, een overzichtelijk dashboard wa makkelijk bereikbare knoppen, een zeer hand- kope jok, een royaal uitzicht naar alle kanten en Pra! it motorkap een aangenaam zoemende 55 pk- l:6] un fikse allure. bs in lagere snelheden. Wan<t als men boven jerd kilometer per uur reikt (en wie doet dat bij tjzo'n auto), zal men een meer dan stevige grom- Kor lief moeten nemen. Het ergste was het bij lps' stwagen (een vierdeurs sedan G.L.S.) op 110 km Tej Daarboven zakte het wat af. maar het bleef naam. Wie in deze Simca 1100 gaat rijden, zal fclezen tussen 100 of 120 km per uur. Daar i Is het geen pretje. 5r. )k L Topsnelheid a poging om het onderste Simcakan te halen kregen elheidsmeter op 150 km. ekt de fabriek in het recla- peririaal van een top van 140 !£3uur. Zodat we veilig kunnen dat de meter een ge- mi» stand aangaf. Wat ons bitter weinig kan schelen, vinden we niet zo belang- pt acceleratievermogen telt ;ebn zwaarder. Wat dat betreft re by deze Simca aan een 5 res. Niet alleen ver binnen •de Jconden uit stilstand naar 80 ir ook bij grotere snelheden pel reserve, dat er bij inha- een flinke schep over was te gooien. Daarover dus bi orci kwaad van de Simca ■t ij enmin als van de weglig- een millimeter ging hij in omen bochten opzij. En na- geen windgevoeligheid. zegening van motor voorin óelaandrijving. neel zit goed in elkaar, maar waar om zo vlak bij de kwetsbare knie nog van die gevaarlijk uitstekende knoppen? Dat kan met vlakke scha kelaartjes toch gemakkelijk worden voorkomen? De bagageruimte is prettig ruim. Het is fijn, dat men door het neer klappen van de achterbank er een bestelwagen van kan maken. En door het weghalen van het losse hoedenplankje heeft men een sta tioncar. Maar moet zo'n hoeden plankje dan worden bevestigd met een elastiekje, dat in onze testwa gen (8000 km op de meter) al bijna was versleten? Het is gewoon bene den de stand van de wagen. trommelremmen achter functioneer den naar behoren. Ventilatie en ver warming lieten al evenmin iets te wensen over. Een bescheiden draai- cirkel met handzame afmetingen en een soepele besturing zorgden er voor. dat het manoeuvreren geen enkele moeilijkheid opleverde. Al- j les bij elkaar opgeteld kwamen we zo aan de sympathieke wagen, waar- j over wij in de aanhef reeds spra- 1 ken. Benzine Het benzineverbruik was op lange re afstanden zeer gunstig (bijna 1 op 15 km), maar in de stad was de wp.gen aanzienlijk mnder zuinig. Alles bij elkaar kwamen we uit op ruim elf kilometer op één liter. Wat dus niet uitzonderlijk gunstig, maar ook niet bijzonder slecht is te noe- C-J"{?VcIcII lijk Bij zo'n vinnige auto moeten ook j de remmen aan hoge eisen voldoen, e aanmerkingen schuilen in Wat dat betreft ook g-en proble- iken. Het instrumentenpa-mende schijfremmen vóór en de 1967 zijn er in ons land 263.588 nieuwe personen- en combina- agens verkocht. i RAI heeft dat nauwkeurig bij kunnen houden aan de hand de afgegeven kentekenbewijzen. Dat is weliswaar 50.000 meer -in 1966, maar 40.000 minder dan in 1965. Goede verge 1 ij kings- 11871 n zijn dit echter niet, omdat in december 1965 nog gauw tien- enden nieuwe auto's werden gekocht, daar de belastingtarieven januari 1966 sterk stegen. ar wel staat vast, dat de grote groei, die in de jaren 1959—1964 501101 45-000 9tuks per jaar beliep, eruit is. Ook voor 1968 wordt ei|k niet meer dan lichte stijging verwacht, hoewel de autodichtheid ixsti ms land <1 auto op zeven Nederlanders) nog niet die van de ons ringende landen heeft bereikt (1 op vier of vijf), ruim 40.000 verkochte wagens staat Volkswagen als vanouds tan, maar het marktaandeel van deze fabriek daalde toch één procent. '1, die zeker al van 1959 af de tweede plaats innam, zag zich Tufsepasseerd door Fiat, die de afzet vergrootte van 25.000 tot 33.000 5. In 1960 nam Fiat nog maar de achtste plaats in op de lijst de meestverkochte merken, an elke acht nieuwe wagens die er in ons land worden verkocht er thans een Fiat. Een ander opmerkelijk stijgingssucces boekte kledl e nationale autoproducent DAF. die van de zevende plaats in gaaloprukte tot de vierde in 1967. Er werden ongeveer 8.000 Dafjes sr verkocht en het marktaandeel steeg met bijna 2 procent, d fc ienault, die van 1959—1962 constant de derde plaats bezette, cass ir sindsdien steeds verder afzakte tot i cwajgi i thans de vijfde plaats hernemen. nummer zes neemt Ford-Duitsland dezelfde plaats in als in Haar hoge positie als derde in 1964 en 1965 heeft ze niet kun- l. Kil1 handhaven, omdat de Engelse Fords met d'e Cortina aan het nu weer meer in trek zijn. De verkoop steeg van 9.200 tot Simca heeft haar mooie positie als vijfde weer moeten prijs- en en daalde twee plaatsen op de ranglijst en haar voorsprong de Engelse Fords bedraagt nog geen honderd wagens. 'oor het wel en wee der andere merken venvijzen we naar bij- B«>nd s aantal in aantal in Volkswagen 40.153 15.2 35.033 16.4 Fiat 33.466 12.7 25.318 11.9 Opel 29.038 11.0 27.484 12.9 daf 20.214 7.7 12.542 5.9 Renault 20.038 7.6 13.101 6.1 Ford-Duitsland 18.879 7.2 21.159 9.9 Simca 16.771 6.4 14.126 6.7 Pord-Engeland 16.688 6.3 9.179 4.3 Citroën 11.692 4.4 8.813 4.1 Peugeot 8.488 3.2 5.691 2.7 NSU 7.012 2.7 6.551 3.1 bmw 4.358 1.7 3.345 1.6 Mercedes 4.265 1.6 3.308 1.6 Vauxhall 3.776 1.4 3.826 1.8 Austin 3.506 1.3 2.711 1.3 Neckar 3.124 1.2 2.264 1.1 Volvo 2.704 1.1 1.632 1.0 an i genomen zijn die merken, die een marktaandeel van 1% of meer ffi balden. to: R.AJ. Wat de prijzen der auto's betreft, valt er een lichte tendens naar 'ïogere prijzen te bespeuren, maar 83% der kopers doet zijn uit een auto beneden de f 9.000. In 1962 bedroeg dit percentage ,75 [Het aantal gebruikte auto's, dat in 1967 in andere handen over- wordt geraamd op circa 650.000 stuks. Enkele maanden geleden hoorden we in een toeristische televisie-ru briek propageren om de kinderen een plaats voorin de auto te gunnen. Aan de ouders werd min of meer het ver wijt gericht, dat ze niet zo egoïstisch moesten zijn om altijd de beste plaatsjes voor zichzelf op te eisen Dit alles geschiedde onder het mo tief, dat de kinderen voorin beter van de omgeving konden genieten. Een dergelijk advies is met het oog op de veiligheid der kinderen echter onjuist, want de gevaarlijkste plaats een kind is juist voorin de auto. Of het nu zelf op de zitplaats naast de bestuurder zit of op de schoot var. een bijrijdster maakt niet veel uit. Als de bestuurder krachtig moet remmen, is er in beide gevallen veel kans, dat het kind in aanraking komt met de voorruit. Zo'n kinderhoofdje kan nog veel minder verdragen dan het hoofd van een volwassene. Komt de klap wat hard aan dan kan dit zeer ernstige gevolgen hebben. De plaats voor kin deren in een auto is daarom achter in. Ze mogen daar misschien iets minder zien, maar de risico's zijn voorin te groot. In de buurt van Londen, in Bille- ricay, is een begin gemaakt met de bouw van een benzinestation, dat in het voorjaar wordt geopend en dat het eerste Britse benzinestation zal zijn, dat vierentwintig uur van de dag open is zonder dat er pompbe dienden aan te pas komen. Alles geschiedt daar automatisch. Automobilisten kunnen er zelf de benzinerevolver hanteren nadat ze een bankbiljet van een pond in een zelfbedieningsmachine hebben ge stopt. Zij kunnen voor dit volle bedrag benzine krijgen of voor een bedrag van 10 shilling, in welk laatste geval ze een bedrag van 10 shilling aan wisselgeld terug ontvangen. Er zijn vijf verschillende soorten benzine beschikbaar en olie is even eens verkrijgbaar aan verkoopauto- I maten. De benzinepomp wordt geëx- ploteerd door Shell en BP. Fiat heeft een nieuwe versie van de j 850 uitgebracht, de 850 Speciaal, die 1 1 naast de gewone 850 in produktie komt. Eind maart zal de 850 Speciaal in Nederland op de markt worden gebracht. De 850 Speciaal wordt aangedreven door een opgevoerde motor van de 850. Deze levert 10 pk meer, nl. 52 SAE-pk, en geeft de wagen een top snelheid van 135 km/u. De motor van de Speciaal komt wat technische kenmerken en presta ties betreft overeen met de kracht bron van de 850 Coupé. Uiterlijk is de Spéciaal te herken nen aan een ander frontornament. Voorts is het interieur wat luxueuzer, hebben de wielen bredere velgen en is er een extra stabilisator gemon teerd. De Speciaal zal naar wens ook met halfautomatische transmissie lever baar worden. De prijzen van de 850 Speciaal zullen pas later worden vastgesteld. Zoals dat bij Simca gebruikelijk is wordt het model in diverse uitvoe ringen geleverd. De goedkoopste is de tweedeurs LS met 53 pk motor (f 6595), waarbij we dan de bestel- HkIIkP wagen even buiten beschouwing la ten. Met het stijgen van het aantal deuren en de vergroting van de luxe lopen ook de prijzen op tot de Tourist GLS (f 7795). Hoewel de gemiddelde automobilist niet bijster veel belangstelling heeft voor merk. maat en kwaliteit van de autobanden, is er vrijwel geen auto-onderdeel, dat in de laatste tien jaren een dergelijke ontwikkeling heeft doorgemaakt. Niet altijd direct zichtbaar, maar daarom wel van groot belang is de voortdurende verbetering en aanpas sing van de mechanische eigenschap pen van de band is samenwerking met de rij-eigenschappen van het be- banden voertuig. De Nederlands-Amerikaanse auto bandenfabriek Vredestein in En schede heeft al veel jaren grote waar de gehecht aan de samenhang van ban den voertuig. Daarom wordt voortdurend een in nig contact gehouden met de ontwik kelingsafdelingen van de grote auto mobielfabrieken. speciaal met die welke Vredestein al jaren met ban den voor eerste montage bevoor raadt. Een bandenconstructie moet steeds een compromis zijn, want aan een dergelijk eigenlijk weinig gecompli- AD VERTE NT IE ceerd onderdeel wordt een veelheid van functies toevertrouwd, zodat aan de uitvoering vaak eisen worden ge steld die met elkaar in tegenspraak zyn. Op dit gebied bieden radiaalban- de conventioneel diagonale banden, de concentioneel diagonale banden. In principe zijn twee functies, nl. de verticale vering en de richtings- stabiliteit bij radiaalbanden ver deeld over twee onderdelen: het ra dicaalkarkas om een maximum aan flexibiliteit, en een gordel om een goede spoorkracht te bereiken. Door variaties van deze twee elementen zijn tal van combinaties mogelijk, waardoor grote verschillen in gedra gingen mogelijk wprden. Daardoor is het moeilijk voor een bepaalde genormaliseerde maat tot een min of meer ideale standaard- karakteristiek te komen. Zo hebben sommige merken radi aalbanden een gunstige invloed op de wegligging en het comfort van een bepaalde wagen, maar andere op dezelfde wag^p niet. Het is echter zeer wel mogelijk dat deze laatste banden het op een andere auto weer beter doen dan de eerste. De personenauto's zullen daarom nog verder moeten worden aangepast aan de typische eigenschappen en mogelijkheden van de radiaalband en de radiaalbanden zullen nog een verdere perfectionering moeten on dergaan gericht op de moderne auto mobielen. Een nauwe samenwerking tussen banden- en au tof abrieken is daarvoor een eerste vereiste. (Van een medewerker) Onze binnensteden lopen leeg. Er moet iets gedaan worden om de klanten aan de centra te binden. Koopavonden bijvoor beeld. Wat de Randstad betreft: in het rapport voor de bouw van het regionaal winkelcentrum „Leidschenhage" staat: af stand tot RotterdamHillegersberg 25 kilometer. Het winkel centrum „In de Bogaard" meldt belangstellenden, dat er elke dertig minuten een busverbinding met Rotterdam C.S. is. Beide regionale winkelcentra (één reeds voltooid, het ander in voorbereidingliggen aan grote en goede verbindingswegen. Parkeer problemen bestaan er niet. Duizenden gratis parkeerplaatsen liggen binnen honderd meter van de winkelpromenades. In Rijswijk trekt men niet alleen het plaatselijk publiek. In Leidschendam mikt men op een primaire klantenkring van 250.000 man. Leidschendam zelf telt niet meer dan 26.000 inwoners De directeur van gemeentewerken in Leidschendam, de heer H. K. Neu- kirchen weet, dat de goede wegen een bestaansreden voor het winkel centrum in zijn gemeente vormen. „We gaan opzettelijk pas werken aan de winkels, wanneer volgend jaar de brede toevoerwegen gereed zijn." In Leidschendam heeft men de techniek van het bouwen van een winkelcentrum van de Verenigde Sta ten afgekeken. Het thans in Neder land dreigende gevaar van verkeers opstoppingen, die de steden onbe reikbaar dreigen te maken, heeft ADVERTENTIE Dit West-Duitse kwaliteits instrument is bij uitstek ge schikt voor huiskamerge bruik. Door toepassing van een moderatorsysteem kunt u de Manthey bespelen, zon der anderen te hinderen; zo zacht! De revolutionaire modellen zijn werkelijk toonaangevend dat mag u ook verwachten van een fabriek met een eeuw ervaring Vraag de brochure, of ga hem bewonderen en beluisteren bij; Alleenverkoog MOSSEL VERSTEEGE Alle goede merken in één zaak Den Haag Groningen - Heerlen Zoutmanstraat 53d - 40c. Tel. 070-333970* daar al jaren geleden geleid tot het stichten van grote winkelconcentra ties in de omgeving van de woonker nen. Vereisten van zulke winkelcen tra zijn onder meer een goede be reikbaarheid, een flink assortiment en een ruime parkeerplaats. De pro blemen zijn door de grootwinkelbe drijven uit de dichtgegroeide binnen steden het eerst onderkend en opge lost. Het plan voor het winkelcen trum aan de wegen bij Leidschendam werd op Initiatief van een aantal gro te warenhuizen ontwikkeld. In Rijs wijk, in het indertijd door Zwolsman opgezette centrum „In de Bogaard" hebben zaken als Vroom en Drees- mann, Galeries Modernes en de He- ma reeds vestigingen. Zij en hun col lega's trekken klanten uit de zeer wij de omgeving. „Toen het centrum hal- verweg 1966 gereedkwam", zo ver telt ons de chef van de afdeling stadsontwikkeling, de heer J. Nigge- brugge, „dachten we dat we parkeer ruimte zouden overhouden. Het blijkt echter niet waar te zijn. Op sommige zaterdagen is ons hele terrein met 4000 parkeerplaatsen vol." f De verkeersindigestie, waaraan f f de centra van steeds meer steden f gaan lijden, mist haar uitwerking t I niet. Parkeren in de buurt van 4 f de winkels is meestal uitgesloten, zeker nu iedereen op zaterdag- f middag zijn inkopen wil doen. f „Men moet eraan wennen een stukje te lopen", zegt de politie. Wil men publiek blijven trekken, dan moeten de openstellingsuren f voor het publiek worden verlegd, f Naar een koopavond bijvoor- f beeld. De directies van veel J grootwinkelbedrijven verwach- f ten een leegloop van de stads- centra. Ze namen zelf het initia- Stief tot het stichten van winkel- j concentraties bulten de steden, een situatie die echter ook reden J tot onrust geeft. de auto kwijt kan. De winkelstraten hebben brede luifels, zodat er bij regenachtig weer droog gewinkeld kan worden en bij het transporteren van inkopen naar de auto helpen spe ciale bedienden van de winkels. „Ik ben ervan overtuigd", zegt de heer Niggebrugge in Rijswijk, „dat deze vorm van winkelen toekomst heeft. Als men ergens in een binnenstad een cadeaubon wil gaan besteden, dan kost het extrageld voor parkeren en ergernis, omdat zelfs het betaald parkeren dikwijls niet lukt. Dat ge vaar loop je buiten de steden, op re gionale winkelcentra nooit. Als je hefc zo bekijkt, is zo'n centrum een uit komst. Laten we eerlijk zijn. Iedereen dreigt het slachtoffer te worden van het wegverkeer. Ik schaam me er niet voor te zeggen, dat dit centrum gewoon een concessie aan dat ver keer is. Het bly'kt een rendabele con cessie te zijn". Ook elders Ook elders in het land bestaan al plannen voor de bouw van winkelcen tra of zijn deze al omgezet in tast bare resultaten. Overal is men tevre den. Een voorbeeld is Spijkenisse, waar men overweegt een dergelijk centrum te bouwen. De gemeente heeft overleg gepleegd met de Utrechtse aannemingsmaatschappij Bredero, die op het ogenblik in alle stilte de plannen uitwerkt. Bredero heeft ervaring met het opzetten van grote winkelcentra. In Utrecht deed men dit ondermeer in de St. Cathe- rijnebuurt. Een van de eerste eisen is, dat de winkelstand aan de eisen van het publiek tegemoet komt. Een andere eis is, dat er zo ruim mogelijke koop gelegenheid wordt geschapen. Ook 's avonds. .Groter" 99 Sedert de openingsdatum van „In de Bogaard" zijn de problemen in de binnensteden weer verder toegeno men als gevolg van het sterk groeien de autobezit. „Op een bootreis uit de VS", vertelt de Leidschendamse di recteur van gemeentewerken, „heb ben de directies van verscheidene gro te zaken de koppen bjjeen gestoken. Er werd gezegd: wat Zwolsman in de Haagse wijk Mariahoeve wil, is fout. Mariahoeve ligt nog in de stad. Dan gaan filialen van een bedrijf elkaar op korte afstand beconcurre ren". Het ls Leidschendam geworden, of beter, een terrein van 16 ha bui ten de gemeente. Vier hectaren zul len worden bebouwd met winkels. Twaalf worden benut als parkeerge legenheid voor 3500 auto's. Het par keerterrein kan tot 7.000 worden uit gebreid. „Ja, ons plan is in elk geval groter dan „In de Bogaard". De grote bedrijven hebben het leeg lopen van de stadscentra geconsta teerd en ze hebben al een begin ge maakt met het treffen van een op lossing. In het Leidschendamse pro ject nemen onder meer deel zaken als De Byenkorf. Gerzon, Vroom en Dreesmann, Hema, C. en A„ Voss, Lampe en Peek en Cloppenburg, die allen vestigingen in Den Haag en Rotterdam hebben, en behalve De Bijenkorf ook in Leiden. Toekomst Het aantal vierkante meter winkel oppervlakte bedraagt in het Rijswyk- se centrum 79.000. Alle winkel liggen binnen enkele honderden meters van ide plaats, waar men zonder moeite In de onlangs gehouden vergadering van de ondernemings raad van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. is meegedeeld, dat de produktie in de afgelopen periode over het algemeen goed is verlopen. Vrijwel alle installaties haalden hoge prgduktiecijfers. De nieuwe hoogoven nr. 6 loopt voor spoedig aan. Hoewel de aanloop bewust langzaam gaat, wordt iets meer ijzer gemaakt dan oorspronkelijk was voorgenomen. Hoewel het prijsniveau o ver de soneelsbezetting met ca 1000 a 1100 gehele linie nog steeds laag is, ziet man wordt gerekend. (Thans is de het er naar uit dat de markt als ge- bezetting 18.000 personen sterk)By heel iets beter gaat worden. Spe- de verhoging is geen rekening ge- ciaal de prjjzen voor dunne plaat trekken aan. Wat de hoeveelheden betreft, is de markt voor Hoogovens nog steeds gunstig. De devaluatie van het Engelse pond zal vermoede lijk geen invloed hebben op de hoe- houden met de invloed van e.v. werktijdverkorting. De arbeids markt vertoont voor personeel voor eenvoudige functies nog steeds eni ge verbetering, hoewel de kwaliteit van de sollicitanten dikwijls bene veelheden, die het bedrijf aan Enge- I den de door Hoogovens gestelde land levert. Waarschijnlijk zal de opbrengst in guldens iets zakken, maar deze zal toch nog op een rede lijk niveau liggen. Voor het eerste halfjaar zijn de verkooprisico's, die voor Hoogovens uit de devaluatie voortvloeien, overigens gedekt. De erfsprijzen zullen voor Hoog ovens in 1968 iets lager liggen dan in 1967. Daarentegen zijn de zee vrachten nog hoger dan vorig jaar als gevolg van de situatie in het Midden-Oosten. De laatste weken zijn ze gedaald. De olieprijs en de schrootprijs, die vorig jaar sterk zijn gestegen, zijn thans eveneens gedaald. Voorts heeft de directie meege deeld dat voor de komende 4 jaar op een toeneming van de totale per- normen ligt. Voor personeel voor hogere produktiefuncties is de ar beidsmarkt nog steeds krap. Kon. Ned. Hoogovens N.V. werd opgericht op 20 september 1918 en zal dit jaar dus 50 jaar bestaan. Op 20 september a.s. zal er. feest zijn in alle afdelingen. Er zal een jubi leumboek verschijnen van de hand van prof. dr. Joh. de Vries, hoogle raar in de economische geschiede nis aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Aan het boek heeft hjj on geveer vier jaar gewerkt. De titel van het werk zal luiden: Hoogovens IJmuiden 1918-1968, ontstaan en groei van een basis-industrie. Het werk beslaat ongeveer 500 pagina's en is met foto's uit de verschillende I perioden geïllustreerd.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19