Russen niet meer grote favorieten Nottet, de grootste verrassing Tsjechen verrassen in het Olympisch ijshockeytoernooi De Nederlandse ploeg doet liet fantastisch Verdeling; medailles! Carry Geijssen biedt coach Zwanenburg haar excuses aan Kessler gaat nogmaals v. Haaren observeren Relaas van een fascinerende 5000 meter Geweldig VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 PAGINA 17 (Van een speciale verslaggever) Grenoble Rusland is niet langer de grote favoriet van het Olympisch ijshockeytoernooi. Daarvoor hebben gisteravond de onvermoeid vechtende Tsjechen gezorgd. In een wedstrijd, die van de eerste tot de laatste minuut de 12.000 toeschouwers in het uitverkochte ijsstadion heeft geboeid, zegevierden de ieTw Tsjechen, die in de ontmoetingen tegen Rusland vrijwel nooit tot grote prestaties konden komen, verdiend met 54. ■Daardoor krijgt de strijd om de Olympische, wereld- en Europese titel zaterdagavond een slot, dat de organisatoren zelfs in hun stoutste droom niet hadden verwacht. Voor het eerst sinds vele jaren zijn er drie kanshebbers, te weten: Tsi.- Slowakiie, Canada en Rusland Alle drie landen vergaarden uit zes wed strijden tien punten. Het is dan ook seer waarschijnlijk dat twee van deze ploegen het toernooi met eenzelfde aantal wedstrijdpunten zullen beëin digen. In dat geval is het resultaat de ontmoeting tussen die teams beslissend voor de onderlinge rang- jchikking. Geen opwekkend vooruit zicht voor Rusland, sinds 1963 we reld- en Europees kampioen en win naar van he t Olympisch goud in Innsbruck. Zelfs als Rus land zaterdagavond in de slotwed- strijd het verrassend teruggekomen Canada mooht verslaan, is het zeer vraag of de titels kunnen worden geprolongeerd. Waarschijnlijk is im- Iln mers, dat Tsj.-Slowakije de formatie Zweden weinig kansen zal geven. De nederlaag tegen de Tsjechen kost de Russen dan het goud. '-■ril. Sch LEIDSCH DAGBLAD - SPOKT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LE1DSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Op grootse wijze hebben zij daar na de voorsprong verdedigd. Geest driftig aangemoedigd dooi- de duizen den op de overvolle tribune's zagen zij kans in de tweede speeltijd de Rus sen te weerstaan, zodat met een 42 score de laatste periode aan brak. Toen Jirik na 16 minuten de stand op 5—2 bracht was alle ge vaar geweken. Dat. het einde met 54 kwam deerde de Tsjechen aller minst. Toen het signaal voor het Noorwegen einde klonk waren de Tsjechen vol- l Roemenië ledig in de ban van de vreugde, alsOostenrijk was het goud reeds verdiend. i Frankrijk Uitslagen Groep A: Ver. StatenO06t-Duits- land 64, CanadaZweden 30, TsjedhaslowakyeRusland 54. Groep B: JapanOostenrijk 111 Standen: Groep A: Rusland 6 5 0 1 10 43—10 Canada 6 5 0 1 10 2810 Tsj.-Slowakije 6 5 0 1 10 31—15 Zweden 6 4 0 2 8 21—16 Finland Ver. Staten W.-Duitsland O.-Duitsland Groep B: Zuidslavië 2 0 3 4 21—12 2 0 4 4 22—27 0 0 5 0 8—33 0 0 6 0 11—44 3 0 0 0 21—2 3 0 1 6 21—10 3 0 16 13—12 2 0 2 4 17—14 1 0 4 2 12—27 0 0 4 0 7—26 Meedogenloos Van de wederzijdse sympathie die injmen de Tsjechen en de Russen veel al toedacht was gisteravond in het an Grenoble weinig te jsjmerken. Drie speeltijden lang heb ben beide ploegen een meedogenloze Lelcü strijd gevoerd waarin de strafbank druk werd bezocht. Tsjechoslowakije tokte zijn zege voornamelijk aan en produktieve eerste periode, waar- n een verdiende 3—1 voorsprong Iverd genomen. Aanvankelijk zag het f^plefei' naar uit dat Rusland moeiteloos in zesde overwinning zou gaan be- lalen. Na 28 seconden opende aan voerder Maiorov de score voor de ««(titelhouders. De geestkracht van de 'sjeohen was allerminst gebroken. Na vijftien minuten zorgde Sevcik ;o?iTOOr de gelijkmaker en produktieve laatste minuten van de eerste speel tijd maakten dat de Tsjechen met 1—1 de leiding konden nemen. n 11 It!1 Sjoukje Dijkstra over Grenoble (Van c correspondent) OSLO „De Nederlandse ploeg heeft het in Grenoble fantastisch ge daan. Het is geweldig dat wij nu al goud, zilver en brons hebben. Ik had er dolgraag bij willen zijn om de sfeer weer eens te proeven". Dat zegt Sjoukje Dijkstra, die op dit ogenblik met de ijsshow Holiday on Ice in de Noorse hoofdstad Oslo optreedt. „Wij volgen de Olympische Spelen hier zo goed mogelijk. De dii- reotié heeft toestemming gegeven dat wij gedurende de voorstellingen naar de televisie kunnen kijken. Ik vond het zo spannend dart. ik tot tweemaal toe de tijd vergat en te laat op het ijs versoheen. Met heel hard schaat sen heb ik toen de muziek nog kun nen inhalen. Toen het paarrijden op de tv was, liep het optreden van Mar- gret en Franz volkomen mis. Zij ver gaten gewoon op te komen". Het Duitse kampioenspa ar Margret Göbl en Franz Ningel reed destijds ook in de Olympische Spelen, even als het Tsjechische paar Pavel Ro man en Eva Romanova, die ook bij deze groep van Holiday on Ice wer ken. Over het Amerikaanse meisje Peg gy Fleming, die het goud won .bij het kunst,rijden, zei Sjoukje: „Ik vind het fijn dat zij mijn opvolgster is. Ze neeft het verdiend. Haar verplichte fi guren en haar kür waren geweldig Olympische vuile ivas Grenoble Op zijn minst een van de vele reclamefoefjes van de Olympische Winterspelen te Grenoble heeft voor de recla meman onaangename gevolgen gehad, n.l. de aankondiging, dat journalisten en fotografen gratis hun was konden laten doen. De reclameman was een Fran se fabrikant van ivasmachines, die nabij het perscentrum een speciale wasserij inrichtte, waar na in de officiële gids werd aan gekondigd, dat de was gratis zou worden gedaan en het gewassen goed na 24 uur zou ivorden terug gebracht. Een dag of twee ging alles goed maar tegen het einde van de eer ste week was het een chaos. Bergen ongewassen linnengoed begonnen zich op de inleverings plaatsen op te stapelen. Vele journalisten ra-akten hun overhemden kwijt, andere kregen ze netjes gestreken maar onge wassen terug en weer anderen kregen overhemden, die zij nooit eerder hadden gezien. „We vermoeden dat sommige journalisten hun vrouiven de vui le was van een half jaar hebben laten sturen om alles gratis te la ten wassen", zei een functionaris van het perscentrum slechts half in scherts. „We hebben nooit ge dacht dat we zoveel werk te doen zouden krijgen. We waren een voudig niet op iets van een der gelijke omvang voorbereid" Tijdens het weekeinde stortte de gratis dienst definitief ineen. Functionarissen van het pers centrum maakten bekend, dat de ivas voortaan aan een gewone wasserij in Grenoble zou worden gestuurd en er de normale prijs voor moest ivorden betaald. Een woordvoerder voor de was machinefabrikant, die de reclame had opgezet, gaf de schuld van de chaos, althans gedeeltelijk, aan het Olympische organisatiecomi té. ,JIet heeft geweigerd ons de ruimte te geven, die ivij hadden gezegd nodig te hebben. We moes ten alles op het laatste ogenblik improviseren" Sowjel-Unie won goud op biathlon De skilopers van de Sowjet-Unie hadden gisteren eindelijk reden tot "rreugde: in Autrans won het Russi sche biathlon-kwratet de gouden laille op de 4 x 7.5 km. De Russen den van de start af aan de lei- J en stonden deze niet mppr nf Wel kreeg in de laatste fase strijd Noorwegen de kans de Russen de eerste plaats te verdrijven, maar de Noorse loper Jon Istad tweemaal de 150 meter verder ge ien schijf. De beste schutters wa- ren de Zweden, die geen enkele maal de roos misten. Wat lopen betreft Leidt bleven de Zweden echter te veel bij de Russen en Noren achter Vj^/ljdan brons te kunnen Uitslag: 1. Sowjet-Unie 2.13.02,4; 2. oorwegen 2.14.30,2; 3. Zweden '217.26,3. Drllf Atletiek De zeventienjarige Oostduitse scholiere Rita Schmidt w{; heeft gisteravond tijdens indoor-at- letiekwedstrijden in Riga het hoog- .jJspringen gewonnen met een sprong rljfb- van 1,83 m. De Oostduitse, die enkele geleden in Leningrad al 1.82 liacJm gesprongen had, haalde gister avond de 1,83 m bij haar eerste po- tfng. 1. Noorwegen 4 2. Rusland 3 .3. Frankrijk 3 4. Italië 3 5. Nederland 2 6. West-Duitsland 2 7. Oostenrijk 2 8. Zweden 2 9. Veren. Staten 1 10. Finland 1 U. Canada 1 12. Tsjechoslowakije 1 13. Zwitserland 14. Oost-Duitsland - 15. Roemenië Dubbel succes voor Canadese Nancy Greene „Ik heb er hard voor getraind. En ik ben büj dat ik mijn eerste Olym pische gouden medaille heb gewon nen". Dit zei Nancy Greene, de Ca nadese skister, enkele ogenblikken nadat zij in Chamrousse de reuzesla lom had gewonnen De 24-jarige Canadese kon haar geluk niet op. ..Mijn tijd is nog beter, dan ik ver wacht had", meende ze lachend, .maai- bij de reuzeslalom weet je nooit hoe het er voor staat". De tijd van Nancy Greene. 1.51.97, was aan zienlijk beter dan die van de als tweede eindigende Frangaise Famose (1.54.61) en de als derde finishende Fernande Boohatay (Zwitserland) in 1.54.75. Daarmee won Nancy tevens de we reldtitel alpinecombinatie, die niet als Olympisch nummer geldt. De nieu we Olympische kampioene zweefde naar beneden, ontwikkelde een hoge snelheid tussen de poortjes en on dervond geen moeilijkheden. Na af-1 loop werd zij door haar ploeggenoten in triomf op de schouders gedragen. Voor Frankrijk ging bij de dames dus de tweede gouden medaille ver loren. In de afdaling zegevierde eer der de Oostenrijkse Olga Pali. Alleen Marielle Goitsohel schonk haar land goud in de slalom. Verder waren er nog tweede en dorde plaatsen voor Annie Famose en Isabelle Mir. De stand in het wereldkampioen schap combinatie luidt: 1. en we reldkampioene Nancy Greene (Can.) 16.31; 2. Marielle Goitschel (Fr.) 36.00: 3. Annie Famose (Fr.) 36.19: 4. Isabelle Mir (Fr.) 40.78 en 5. Olga Pali (Oost.) 52.50 pnt. Atletiek Voor de strand! oop IJmuidenBloemendiaal vice ver sa, die in zijn achtjarig bestaan is uitgegroeid tot het grootste sporteve nement in Nederland zijn tot nu toe 5200 inschrijvingen binnen. AAC, dart. deze loop over 11 km organiseert, ver wacht dat zondag in IJmuiden 8000 liefhebbers van start gaan. Vorig jaar waren er 5700 deelnemers. Voetballer Reinier Kreyermaat. vriend van Kees Verkerk en dus in Grenoble, maakt een praatje met Carry Geijssen en Stien Kai- Prognoses voor zaterdagvoetbal (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE In het conflict tus sen Carry Geijssen en de trainer van de damesschaatsploeg Piet Zwanenburg is de vrede voorlopig getekend. Carry Geijssen heeft gisteren haar excuses aangeboden voor uitlatingen, die zij deze week over de heer Zwanenburg heeft gedaan. Op een persconferentie, waarop de chef d'équipe, mr. Quarles van Ufford, KNSB-voorzitter H. Wes- selo. Stien Kafeer en beide be trokkenen aanwezig waren, werd deze ontwikkeling meegedeeld. Mr. Quarles van Ufford noemde de gang van zaken een „schaduw op het blinkende goud en een on verdiende blaam op trainer Zwa nenburg." Het dagelijks bestuur van de KNSB heeft een verklaring uitgegeven, waarin de publikaties van de uit- De cérémonie protocólaire van de 5000 meter. V.l.n.r. Kees Ver kerk (zilver), Fred Anton Maier (goud) en Peter Nottet (brons). In de tweede klasse A de belangrij ke wedstrijd Huizen—Quick Boys. latingen van Carry Geijssen in j welke door de Katwijkers. willen zij hoge mate worden betreurd. „De- een kansje behouden, zal moeten ze uitlatingen, gedaan onder emo- worden gewonnen. De eerste ontmoe- tionele spanningsomstandigheden ting leverde een onverdiende zege hebben op de trainer een blaam voor Huizen op. De Huizer-ploeg is in geworpen en zijn voor hem zelfs deze competitie talloze malen met de beledigend. Het dagelijks bestuur hielen over de sloot gekomen. Quick van de bond stelt er prijs op te Boys is, als het zich volledig inzet, erklaren, dat het betrokken lid dan ook lang niet kansloos. Rijnsb. Boys verraste vorige week met een grote zege op Spakenburg. De wedstrijd uit tegen NDSM kan dus wel met enig vertrouwen tegemoet worden gezien, al zien we de Rijns burgers toch maar met de halve winst thuis komen. In de andere tweede klasse speelt Ter Leede thuis tegen SSS. Hier zien we de thuisclub een kleine overwin ning behalen. ARC in de derde klasse A (District West I) is in de thuiswedstrijd tegen Kennemerland favoriet. RCL in (west 2, 3de klasse A) zal het tegen Loosduinen moeilijk krijgen, maar kansloos achten we de Leiderdorpers niet. haar verontschuldigingen heer Zwanenburg heeft aangebo den, welke sportief zijn aan. Stien Kaiser distantieert zich in het communiqué van medeverant woordelijkheid voor de uitlatingen van Carry. Ook tussen haar en de heer Zwanenburg is de verhou ding recht getrokken. De KNSB stelt tenslotte „uitdrukke lijk vast, dat het vertrouwen in de trainerscapaciteiten, in de mense lijke eigenschappen en de taakop vatting van de heer Zwanenburg niet in enigermate is vermin- DUISBURG De Duitse Bundes- llga club MSV Duisburg heeft er geen bezwaar tegen wanneer haar aan voerder Heinz van Haaren opgesteld wordt In het Nederlands elftal. KNVB's secretaris- penningmeester Burgwal en bondscoach George Kess ler hebben gistermiddag in Duisburg uitvoerig gesprek gehad met het dagelijks bestuur van MSV. De he- Tjefenbach en Theinert, resp. eerste en tweede voorzitter van de Bundesliga club zegden de KNVB vol ledige medewerking toe. Zij willen Van Haaren. die in Duitsland is opgegroeid doch de Ne derlandse nationaliteit bezit, alle mo gelijke vrijheid geven om de training van de selectieploeg te volgen, mits de wedstrijden van MSV Duisburg voor de Bundesliga niet in het ge drang komen. Bondscoach Kessler was gister avond bijzonder verheugd over het in Duisburg gevoerde gesprek. „Nu de organisatorische basis is gelegd kan ik Heinz van Haaren uitnodi- voor de selectiegroep. Voor het echter zo ver is zal hij evenals elke Nederlandse voetballer door het spel in zijn club waar moeten maken dat hij een plaats in de selectiegroep ver dient". De heer Kessler. die enkele weken geleden al in Duisburg was. gaat v. Haaren zaterdag opnieuw observe ren in de wedstrijd MSV Duisburg— Borussia Mönchen Gladbach. Zoals bekend speelt het voorlopig Neder lands elftal op 28 februari in Rotter dam tegen Borussia Mönchen Glad bach, dat momenteel tweede staat in de Bundesliga. Heinz van Haaren, die nog geen contact heeft gehad met de bonds coach was gisteren bijzonder ver heugd met het besluit van zijn club om hem alle mogelijke medewerking te geven: .Het is tenslotte toch een hele eer om voor een nationaal elf tal in aanmerking te komen. Wanneer Van Haaren inderdaad voor het Nederlands elftal gekozen wordt dan kan hij zijn debuut toch niet maken in de wedstrijd Neder landBelgië. MSV Duisburg heeft hem voor deze wedstrijd, die op zon dag 7 april wordt gespeeld niet vrij gegeven. Voor de midweekse ont moetingen tegen Polen (1 mei. War schau) en Schotland (30 mei. Am sterdam) en een eventuele buiten landse trip van het Nederlands elf tal bestaat geen bezwaar. - 11 j) Dit is de medaille-verdeling tot en met donderdagavond. De vandaag veroverde plakken zijn t |i in dit staatje nog 1 niet op- t genomen. r t GEWICHTHEFFEN Spartaan ontvangt Simson en Olynipia Tijdens de competitiedriekamp tus sen de Spartaan. Simson (Den Haag) en het Utrechtse Olympia (zaterdagmiddag om 2 uur in het clublokaal aan de Langebrug, naast de brandweer) zullen de atleten Piet v. d. Kruk en Cees Koolhoven trach ten de Olympische limiet (475 en 360 km.) te halen, die recht kan ge ven op deelneming in Mexico. „De Spartaan" komt als volgt uit: S. Willemse, A. de Bruin, F. Maryt, S. Hols/wilder en D. van Riet. (Van onze speciale verslaggever) Grenoble Eindelijk glom de lach volledig op het ge zicht van Wim de Graaff na de 5000 meter. Zilver voor een herboren Kees Verkerk, die het goud van Fred Anton Maier bij een gunstige loting binnen zijn bereik had gekregen. Brons voor Peter Nottet en dat vormde de enorme surprise van de meest opwindende 5000 meter, die ooit werd verreden. I beetje door op de achtergrond, on- danks zijn geweldige prestatie, die j hem tijdelijk een nieuw wereldre- cord, maar desondanks slechts zilver Wim de Graaff over Peter Nottet: °?eïerdb- lat,er:"Ah ik „Ik vind het geweldig voor die jon- een ff'e 500 meter had gere gen. Het gehele seizoen heeft hy blin- j zou !k hebben zweten wat ik delings op my gevaren. Bijna trekken voor alle -groten, die nog zou den volgen. Windstil was het. toen hij vertrok op een schema van 7.32, dat spoedig werd hei-zien, want op dit fraaie Ijs, waarop een droge lucht laag rustte, waren wonderen moge lijk. Niel niemand geloofde meer in hem na de depressie in Oslo. Maar in Davos vond hij zyn zelfvertrouwen terug. Een prachtig succes voor Peter, die het hardst van allen heeft getraind om zich hier waar te maken". Peter Nottet: „In het begin van het seizoen was ik uitstekend in vorm maar in Oslo kon ik niets goeds meer doen. De negatieve kritieken hebben mij geïnspireerd. Het was voor mij: er op of er onder". Peter Nottet was gisteren voor een dag de held in de nationale schaats- équipe. Zelfs Verkerk raakte er een kon. Pas op het Ijs merkte ik hoe snel ik ging. Ik kwam helemaal stijf uit Davos. waar verzorging vrijwel ontbrak. Wij hebben ons daar kapot gereden en ik ben drie dagen gemas seerd om weer soepele spieren te krijgen". Masseur Cor Nederveen„Kees had een slechte plek in een kuit. Er was in Davos wel een leraar heil gymnastiek en massage, maar er moest hier toch hard gewerkt worden om hem op tijd in conditie te krij gen". Die conditie was volledig toen Ver kerk in de derde rit het spoor moest moe „Ik werd helemaal niet moe", zei Verkerk, toen hy het wereldrecord met drie seconden naar beneden had gehaald. „Maar de bochten gingen nog niet goed. Moet je straks maar eens naar Fred Anton Maier kijken". En Verkerk kreeg gelyk. Fred An ton Maier, op de avond van zyn schaatsloopbaan in zijn grootste vorm. verrichtte het schijnbaar on mogelijke. Vooral waar scheidsrech ter Sven Laftman het overzicht ver loor. haalde hy zyn winst uit ..afge sneden" bochten, die hem fracties van seconden tijdwinst brachten. Tot drie seconden steeg de voorsprong van Maier op Verkerk, maar in de laatste ronden volgde de terugslag. De uitgeputte Europese kampioen greep slechts met 0.8 sec. verschil zijn record terug en tevens zijn eer ste Olympische trofee. ,J.k heb me nog nooit zo moeten in spannen". zei Maier. „Ik gleed zon der moeite over het Ijs", zei Kees. Morgen zal de rit der waarheid ko men op de 10.000 meter. Outsider De kostbaarste medailles leken verdeeld, toen de aanvallen van de Zweedse keurgroep tot krachteloze dreigementen waren gedegradeerd, maar er waren nog enkelen die geen vroegtijdige capitulatie accepteer den. De grootste van hen werd Peter Nottet, de schaatser met een ver fijnde techniek, maar schijnbaar zonder voldoende moreel. De 23-jarige technische student uit Loosduinen wilde wraak op al die twijfelaars, op al die critici. Ook voor hem werd het schema op 7.32 gesteld, maar de cijfers moesten spoedig worden herzien. Nottet kon bijna alles op dit Ijs, dat tot records dwong. „Het drong pas later tot me door hoe snel ik was", zei Peter, toen hy het verhaal over zijn gran dioze rit moest vertellen. Tot twee ronden voor het einde vormde hij een explosie van snelheid, waar gespan nen Nederlanders en Noren met verbaasde ogen naar keken. De Olym pische titel en een wereldrecord sche nen in handen van 'n outsider te ko men. maar toen verzwakte de greep van Nottet. die later uitlegde: „ik kon het tempo niet meer volhouden". Een glanzende tijd van 7.25.5, even eens onder het oude wereldrecord, betekende voor Nottet een verbete ring van 8.9 sec. van zijn beste pres tatie. Brutaal Nog een Nederlander zou een bru tale aanval doen op 's werelds top- ryders. Jan Bols, wellicht iets in vorm teruggelopen, spotte met de koele berekeningen, die voor hem wa ren opgezet, maar hij betaalde er zijn tol voor. „Ik ben te snel weggegaan", gaf de Drentse strijder later toe, toen zijn rit werd geanalyseerd. De snel ste srtart van allen maakte Bols, maar zijn cadans brak, toen hij twee seconden op Maier voor was. Jan Bols kwam juist eeu seconde tekort om via drie Zweden zich als vijfde te klasseren. Wim de Graaff over de succes sen: „De jongens hebben door deze twee medailles weer een nieuwe sti mulans gekregen, die ook voor Göte- borg van grote betekenis is".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17