Selskip „Fryslan" mist jonge leden Ruim elf miljoen aan investeringen S.L.F. Leidse invalsweg bij Haagse Schouwweg 'AS PRO' Totale kosten begroot op bijna twee miljoen 961 WOENSDAG 14 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLADPAGINA 3 ndag (el m 3oni Voorstellen aan Leidse raad Deze investeringen worden voor de Gasfabriek voor dit jaar geraamd op f 4.311.000,en voor de Elektriciteitsfabriek op f 7.372.000,Hiervan kan resp. f 250.000,en f 100.000,ten laste worden gebracht van de vernieuwingsfondsen, zodat voor beide fabrieken in totaal per saldo een kapitaalsverstrekking door de gemeente nodig is van f 11.333.000, Ten aanzien van de investeringen ten behoeve van de Gas fabriek merken B. en W. op, dat als gevolg van de grote vraag aardgas voor verwarmingsdoeleinden opnieuw belang rijke uitbreidingen, zowel in het persleidingnet als in het hoofd buizennet, noodzakelijk zullen zijn. Veiligheid aardgas wordt opgevoerd Voorts zal, teneinde de veiligheid An de aardgaslevering zoveel mo- elijk te verzekeren, een begin die- en te worden gemaakt met de centrale meting en bewaking van het leidingnet. Voor de aanschaf- van de apparatuur, alsmede de realisering van de bouw kundige voorzieningen, die hiertoe getroffen zullen moeten worden, is als aanloopkrediet een bedrag ad f250.000.opgenomen. Tevens wordt bedrag ad f25.000.— geraamd de odorisering van het aard- Hoewel de N.V. Nederlandse Gasunie voor centrale odorisatie van sorgdraagt, kan om techni sche redenen niet worden ingestaan Juiste reukgraad van het gas in het distributienet van de be drijven. In verband hiermede zal de wasfabriek zelf de nodige maatrege- nemen, waardoor de odorisatie het gas tot een, met het oog op veiligheid, verantwoord niveau ral worden opgevoerd. Voor de Elektriciteitsfabriek is onder de geraamde investeringen f750.000.begrepen, als deel van een bedrag van f 1.600.000.dat no- lij is voor de bouw van een 50 kV- itation In Rjjnsaterwoude. De op richting van dit station is noodza kelijk om de sterk stijgende afzet elektriciteit in het noord-oos- feliik deel van het verzorgingsgebied te kunnen opvangen. Voor de bouw van een 50-kV-on derstation te Leiderdorp, waarvoor in de begroting voor 1966 reeds een bedrag groot f 1.000.000.werd op genomen zullen de kosten in to- f2.740.000.bedragen. Dit sta- en de daarmede sompnha«orpncje leningen in het station Groen- j~--;traat. zullen in 1968 vrijwel ge- ^Jrcedkomen. zodat thans het restant fan de kosten ad f 1.740.000.wordt omgetrokken. Gasloze gemeenten Naast vorengenoemd bedrag ad f 11.333.000.voor de gebruikelijke jaarlijkse investeringen wordt een bedrag groot f 1.500.000— eeraamd als aanvulling op het in 1967 be schikbaar gestelde bedrag van f 1.000.000.ten behoeve van de voorziening met, leidingga-s van de gasloze gemeenten in het Leidse elektr i o!tei t sverzorgingsgebi edUit het onderzoek, dat inmiddels is in gesteld naar de mogeliikhed^n hier toe en de besprekingen, welke met <Jc desbetreffende gemeenten en de N V. Nederlandse Gasunie zijn ge voerd is gebleken, dat een eerste uitvoering aan de plannen zou kun nen worden geeeven door de voor- ffening met leidinfeas van da ge meenten Moerkapelle. Zevenhoven f* Alkemade. gang van 1 januari 1967 vastgesteld op f24.90 per dag. Op grond van de thans beschik bare gegevens mag worden aange nomen, dat dit tarief ruimschoots voldoende zal zijn om de exploitatie te doen sluiten. Wijziging van dit tarief behoeft derhalve niet plaats te vinden. Op basis van de ontwerp-begroting van de psychiatrische inrichtingen ..Endegeest" c.a. is voor het jaar 1968 een tarief van f28.75 per dag nodig om een sluitende exploitatie te verkrijgen. De verpleegprijs ware derhalve op dit bedrag te bepalen. B. en W. merken hierbij op. dat met ingang van 1 januari 1968 de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten in werking is getreden. Ver wacht mag worden, dat deze wet met ingaing van 1 januari 1968 van toepassing zal worden verklaard op „Voorgeest" en met ingang van 1 april 1968 op „Endegeest". Leidse Werkplaatsen Bij raadsbesluit van 6 juni 1966. werd aan de Stichting Leidse Werk plaatsen, in afwachting van een verhoging van het rijkssubsidie, met ingang van 1963 een krediet in re kening-courant verleend van f 500.000 Hoewel inmiddels een toezegging een geringe verhoging van be doelde subsidie over de jaren 1963 en 1.964 is ontvangen, is de liquidi teitspositie van de instelling door de Door gaan B en W. merken hierbij echter op, dat de voor het dienstjaar 1967 ten behoeve van de investeringen van de Stedelijke Fabrieken ver kende kredieten met uitzondering van die voor de aarderasombouw. der halve ook het reeds beschikbaar ge stelde bedrag ad f 1 000 000.voor de voorziening met leidingeas van de gasloze gemeenten, in verband met de financieringsmoeiliikheden. nog Diet dp goedkeuring van Gedepu- twrip Staten hebben verkregen. Dit weerhoudt B en W. niet nieuwe tovesferinvricredieten aan te vro- pen. Afgezien va.n de onmogeliik. heid dat een enereiebedrüt <'n de pTfktük het zonder de voor de nor male bedriffsvoerine noodzakeiuke Investeringen zou kunnen stellen, tf'n B. en W. van eevoelen. dat in het altremeen onlufs* zon zün om tengevolge van een tot nu toe on voldoende toeme*m«r van financie ringsmiddelen door de centrale overheid tot, stODzett'ng van de voor bereiding van nieuwe werken over te gaan en derhalve het -mnvragen ^n nieuwe kanit,aalkredieten ach- Wwegp te laten V erpleegtarieven Bij raadsbesluit d.d. 18 juli 1966 werd de verpleegprijs voor de psy chiatrische inrichtingen „Ende geest" en „Voorgeest" ten aanzien van patiënten, die voor rekening van een overheidsinstantie worden verpleegd met Ingang van 1 juli tS66 voorlopig vastgesteld op f20.80 Per dag. Het definitieve tarief over het tweede halfjaar van 1966 ware ajsnog op f21.60 per dag te bepa- kn, welk tarief reeds gold ten aan kon van patiënten, die voor parti culiere rekening dan wel voor reke- ning van een ziekenfonds worden verpleegd. Bij raadsbesluit d.d. 19 december 1960 werd de verpleegprijs met in belangrijk hogere tekorten over de latere jaren nog verder achteruit gegaan. Weliswaar kan binnenkort een beslissing op het verzoek om subsidieverhoging over de jaren 1965 en 1966 worden verwacht, waar door de exploitatie op langere ter mijn mede in verband met de reeds genomen en nog te nemen maatre gelen ter beperking van het tekort, op een meer gezonde basis zal wor den gebracht, doch voor de directe behoefte aan betalingsmiddelen biedt dit geen oplossing. Hiervoor dient het rekening-coura/ntkrediet verder te worden verhoogd tot f750.000.Nadat het rijkssubsidie blijvend aan liet hogere kostenpeil zal zijn aangepast zal de reeds eer der in uitzicht gestelde verminde ring van het krediet kunnen worden doorgevoerd. Benoemingen Bij de benoemingen is een voor dracht om met ingang van 1 januari jj. her te benoemen tot leden vain het bestuur van de Stichting Maat schappelijk Contactorgaan Leiden: de heer P. A. Harteveld, mevrouw M. van WijkHohwü en de heren J. D. M. Sweerts, D. Roodenburg Vermaat en S. Menken. Verder is er een voorstel om heer H. Amptmeijer in de vacature van drs. G. J. de Bruyn te benoe men tot lid van de kredietbeoorde lingscommissie. Overige voorstellen Voorts komen in de zitting van maandag 26 februari de volgende voorstellen aan de orde: Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ff 49.500) voor het, treffen van voorzieningen aan het gemeentelijk schoolgebouw Heren straat 64. ten behoeve van de daar in gehuisveste bijzondere kleuter- Voorstel inzake het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden, ik In de juiste dosering óók voor kinderen! (f35.477) voor de stichting van een school voor buitengewoon lager on derwijs aan zwakzinnige kinderen aan de Boerhaavelaan 298, uitgaan de van de Stichting Liefdewerk van de Heilige Cunera. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden (f 13.100) voor het aanbrengen van hekwerken om de gemeentelijke schoolgebouwen Johan Wagenaarlaan 14 en Da Costastraat 104 en de daarbij behorende terrei- Voorstel imzake het beschikbaar stellen van gelden (f75.500) voor de aankoop van materieel ten behoeve van de Brandweer. Voorstel inzake het aankopen van percelen weiland, gelegen in de Broek- en Simontjespolder. Voorstel inzake het aankopen van een perceel tuinland en water, ge legen in de Waard. Voorstel inzake het verlenen van een bijdrage in de kosten van res tauratie van de panden Oude Sin gel 68, Rapenburg 1214 en Aal markt 1920. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende wijziging van de verordening tot wijziging van de Legesverordening. Tenslotte zijn er voorstellen, welke voorzien in het verlenen van voor schotten op de exploitatievergoeding van diverse scholen en de vaststel ling van het getal wekelijkse lesuren voor vakonderwijs. In opdracht van het Leidse College van B. en W. heeft het Ingenieurs- en architectenbureau Drexhage c.s. te Rotterdam een plan ontworpen en besteksklaar gemaakt voor de aanleg van het gedeelte van de Plesmanlaan (Leidse invalsweg) tus sen de Haagse Schouwweg (rijksweg 4-oud) en de uitmonding van de Vondellaan nabij het Legermuseum. Doorgaanti verkeer buiten binnenstad om Reeds twee gedeelten van die weg zijn aangelegd, t.w. het deel tussen Plesmanviaduct en Vondellaan en het deel tussen het oude en nieuwe tracé van rijksweg 4. De invalsweg zal na voltooiing een belangrijke sohakel vormen in het wegenstelsel rondom onze stad. Nu Ged. Staten der pro vincie Zuid-Holland hun goedkeuring hebben verleend aan het raadsbesluit van 24 juli 1967, tot het beschikbaar- stellen van de benodigde kredieten voor de aanleg van wegen over het Schuttersveld c.a., zal namelijk kun nen worden overgegaan tot de aan leg van de op het Schuttersveld ge projecteerde weg, die de verbinding tussen het Stationsplein en de Willem de Zwijgerlaan over de Haarlemmertrekvaart. De invalsweg zal derhalve kunnen aansluiten op de rechtstreekse verbinding met de provinciale weg no. 5 en de Hoge Rijndijk, buiten de binnenstad om, via de Willem de Zwijgerbrug, de Wil lem de Zwijger laan, de Zijlbrug en het Engelendaal In Leiderdorp. Bij gereedkoming van de invalsweg zullen voorts de Haagweg en de Rijnsbur- gerweg verder worden ontlast. Verlengde Warmonderweg Het ontwerp omvat de aanleg van twee door een middenberm geschei den rijbanen, welke elk 7.10 meter breed zijn en uit een tweetal rijstro ken bestaan. Aan de buitenzijde van elke rijbaan is een verharde vlucht strook geprojecteerd, terwijl voorts is voorzien in de aanleg van wegbermen met afwateringssloten. Op deze hoogte komt de nieuwe invalswegtussen de Haagse Schouwweg en het Leger museum (het lage gebouw links op de foto). (Foto LD/Holvast) Bii het bepalen van de breedte van de middenberm :«s rekening gehouden met het tot stand brengen van een ongelijkvloerse kruising van de In de komende tijd eveneens aan te leg gen verlengde Warmonderweg met de Plesmanlaan. Ten behoeve van de alsdan nodige wegaansluitingen is de middenberm bij het weggedeelte ter hoogte van evenbedoelde kruising breder dan bij gedeelten, welke onmiddellijk aan sluiten op de reeds aangelegde tracé's tussen de nieuwe rijksweg 4 en de Haagse Schouwweg en nabij het Ples manviaduct. Bij een toekomstige ver wezenlijking van de bedoelde onge- rijkvloerse kruising, is het de bedoe ling de brede middenbermen te be nutten voor de aanleg van een nieu we verhoogde invalsweg en de be staande gescheiden rijbanen, o.m. middels een viadukt, aansluiting te geven op de verlengde Warmonder weg. Fietspaden Voor de fietsers in de richting van de Verlengde Warmonderweg zal aan de noordzijde vanaf het Legermu seum een 3 meter breed fietspad wor den aangelegd. Verder is langs de zuidzijde van de weg een fietspad voor tweezijdig verkeer ter breedte van 5.30 meter ontworpen, dat aan sluiting zal geven op de Lage Mors- weg. Overpeinzingen bij een „Leids" jubileum Friezen hebben de preten tie wat anders te zijn dan een regionale schakering van de bevolking der Lage Landen. Ze spreken binnen het staats verband de tweede Neder landse taal, hun moedertaal, het Fries. Aan eigen volk, land en taal zijn ze door gaans zeer gehecht en ze handhaven bij voorkeur een eigen levensstijl, ook in den vreemde, hoewel ze zich daar doorgaans behoorlijk weten aan te passen, zonder hun eigenheid te verliezen. Vooral sinds het midden van de vorige eeuw hebben vele Friezen hun geboorte land verlaten om elders hun geluk te beproeven. Het wa ren in hoofdzaak economi sche redenen, die hen tot ver trek brachten. Voor een groot deel vestigden ze zich in an dere Nederlandse gewesten voornamelijk in de Hollandse bevolkingscentra. Het behoeft niet te verba zen, dat ze in de nieuwe om geving onderling contact zochten en rond de eeuwwis seling viel allerwege aaneen sluiting waar te nemen in de vorm van selskippen. Dat was ook in Leiden het geval voor de aldaar en in de naaste omgeving wonende Friezen. Op 9 oktober 1903 werd in Jn den Vergulden Turk het selkskip „Fier fan hüs (Ver van huis) opgericht, on der aanvoering van de stu dent Lolle Piers de Boer, die t secretaris werd en zich later t ontpopte als een Fries natio- Snalist met radikale opvattin gen. Toch droegen de bijeen komsten van het kleine ge- t zeischap een goedmoedig ka- rakter, doordat het allereerst gezien werd als een ontmoe- i tingscentrum voor landgeno- t ten, die er behoefte aan had- i den om eens onder elkaar te zijn en in vriendschappelijke i sfeer hun geliefde taal vrijuit t te kunnen spreken. De verga- t deringen kenmerkten zich f door een gemoedelijke gezel- f ligheid in de trant van het t destijdse sociëteitsleven en de f tijd werd gepasseerd met t voordrachten, het vertellen t uit de Friese geschiedenis, f het zingen van Friese volks- t liederen en de opvoering van t toneelstukjes. Wat ongetwij- t feld voor de meesten het be- t langrijkste ivas, was de onge- t dwongen Friese geest, die er f heerste. t Er schijnt echter al spoedig enig misverstand te zijn ont- t staan met het gevolg, dat een t aantal leden zich afscheidde en ruim twee jaar later een t tweede selskip vormde onder de naam „Stanfries" met een gelijk doel, maar wat sober der van allure: zo kwam aan de bijeenkomsten de fles niet meer te pas, maar de choco lade- of koffieketel. Meestal kwam men in „Zomerzorg" bij elkaar. Tot het begin van 1918 ble ven de beide verenigingen naast elkaar bestaantoen werd tot samenvoeging beslo ten en op 19 februari het Selskip „Frysldn" opgericht. Begonnen werd met 75 leden, een jaar later waren het er 90 en na tien jaar meer dan 100. Het karakter van de bijeenkomsten en de aard van wat er werd gedaan ble ven vrijwel gelijkal ontstond er een groeiende interesse voor de vernieuwing van de Friese literatuur, die met het ontstaan van de Jongfriese Beweging in 1915 was begon- In deze tijd werd in Fries land nogal eens laatdunkend gesproken van „koffie drin kende, koek etende en lange- pijp rokende buitenfriezen", die weinig steun plachten te geven aan het streven in het ..Heitelan" naar erkenning van de rechten van het Fries in onderwijs, rechtspraak en kerk. (Zoals thans de Vla mingen de Noordnederlan ders te weinig medewerking verwijtenOf deze klacht al tijd wel terecht was. is de vraag, omdat het vele Friezen buiten Friesland niet aan sympathie ontbrak, blijkens hun lidmaatschap van cultu rele organisaties in Friesland zelf, hun inspraak op verga deringen en bij acties aldaar, maar een feit was het toch weldat menig selskipslid niet aan deze strijdbare hou ding toekwam. Het was aan de toenmalige voorzitter W. J. Nijholt te danken, dat de leden werden voorgelicht en een zekere mentaliteitsverschuiving van de vermakelijkheid naar het meer serieuze verenigingsdoel (o.a. bevordering van kennis van Friese taal, cultuur en geschiedenis) plaats kon heb ben. Lezingen op dit gebied genoten een opmerkelijke be langstelling, ten verkoop aangeboden geschriften en boeken gingen vlot van de hand. Dat alles heeft zijn uitwer king niet gemist, maar daar naast bleef de gezelligheid haar rechten opeisen en kon men van genoeglijke samen komsten blijven spreken, niet van de oude gezapigheid ge speend. Het dilemma tusschen ple zierigheid en cultuurinteresse heeft het selskipleven na die tijd steeds min of meer be heerst. De schaal sloeg naar beide zijden wel eens door en een meer bevredigende syn these werd eigenlijk nimmer bereikt, wat, gezien de hete rogene belangstelling. ook niet te verwonderen is. Zo goed en zo kwaad als het ging werd ook in de oor logsjaren, met soms lange tussenpozen, vergaderd. Dat kon dikwijls 's avonds niet, zodat men toen af en toe op zondagmiddag bij elkaar kwam. Het saamhorigheidsgevoel werd onder de bezettingsom standigheden versterkt: het ledental groeide aan tot 125. Toneelavonden, dikwijls ver zorgd door naburige zuster- selskippen, vormden de hoofdschotel. Voorts werden er zogenaamde ,Jcleine ver gaderingen" gehouden met sprekers over litteraire, histo rische en folkloristische on derwerpen. In 1943 vierden de leden het 25-jarige bestaan van Fryslanmet een gemeen schappelijke maaltijd in de foyer van de Stadsgehoorzaal (onder inlevering van bon- - nen). In de na-oorlogse tijd liet het bezoek van de verga deringen aanvankelijk te wensen over. De sociëteits- vorm van de bijeenkomsten, voor zover deze nog aanwezig was, bleek minder te voldoen. Er moest naar een ander pa troon worden gestreefd. Reeds vanaf de stichting van de Bond van Friese Selskip pen buiten Friesland had de Leidse krite daarvan deel uit gemaakt en zij zond haar af gevaardigden naar de bonds vergaderingen om contacten met het grotere verband te onderhouden. Van de voor oorlogse tijd dateren ook de zogenaamde Friezendagen in Amersfoort, waar men dik wijls in grote getale heen trok en die als hoogtijdagen toer den beleefd. Maar na de oor log zijn deze massale samen komsten in onbruik geraakt, al bleven de bondsjaarverga dering en wel bestaan. Het duurde tot de jaren vijftig voordat het selskip weer goed op gang kwam. Het zoeken naar nieuwe vormen bleek eindelijk resul taten op te leveren. Onder de stuwende leiding van de nieu we voorzitter Lyzinga, theo logisch studentontwikkelde het bestuur een enorme acti viteit, met name de penning meester H. Nauta. Er kwam een maandblad tot stand, dat de leden gratis ontvingen en waarin, naast aan selskipsza- ken, aandacht werk besteed aan belangrijke gebeurtenis sen in Friesland en andere voor de leden belangrijke we tenswaardigheden. Op de ver gaderingen kon men terecht aan een boekentafel met de nieuwste Friese uitgaven. Leesclubjes werden gevormd. Mevrouw Lyzinga ging lesge ven in Friese taal en geschie denis, met opleiding voor er kende diploma's. Een en ander had tot ge volg, dat het aantal leden eveneens steeg, zelfs tot bijna 350. Per winterseizoen kwa men de leden zesmaal bijeen: viermaal op kleine vergade ringen met vaak interessante programma's, tweemaal op een grote toneelavond, dik wijls verzorgd door de eigen toneelploeg De toneelploeg kwam onder de bekwame leiding van K. Woudstra, zelf ook schrijver van eigentijdse toneelstuk ken. tot zeer verrassende re sultaten. Zo iverd eerst de wisselbeker in de tweede klas van de bondscompetitie door Leiden met glans gewonnen, enkele jaren later de eerste prijs in de eerste klas. Aange zien het de bedoeling van het bestuur was de leden zoveel mogelijk in de werkzaamhe den op de samenkomsten te betrekken, kwam een zang koor tot stand, evenals een dansclub, die het „skotsen" met veel animo beoefende. Jammer genoeg is op deze periode van bloei weer enige teruggang gevolgd door het vertrek en overlijden van een aantal toonaangevende le den, waardoor de mogelijkhe den tot eigen manifestaties kwamen te ontbreken en min of meer terug gevallen werd op het oude patroon, dat van de gezelligheid. Soms zelfs tot gelegenheidsprogramma's, die het eigenlijke doel van het selskip misten Het is overigens niet te ontkennen, dat er onder de leden een duidelijke vergrij zing valt op te merken. Door dat blijkbaar in de laatste ja ren weinig jonge Friezen zich in en om Leiden komen ves tigen, zich althans slechts in geringe mate bij het selskip aansluiten, valt het veroude ringsproces te meer op. Daar bij komt, dat de tweede gene ratie, de kinderen van hier wonende Friezen, in het alge meen minder „Fries-minded" zijn dan het vorige geslacht, daar zij duidelijke herinne ringen aan het oude stam land missen, zich in de Hol landse omgeving gemakkelijk assimileren en zich ook thuis in toenemende mate van de Hollandse taal bedienen. Ze blijken doorgaans maar een matige belangstelling voor de Friese avonden te hebben. Deze natuurlijke gang van zaken heeft tot gevolg, dat er voor bestuursfuncties, die veel activiteit vragen, steeds minder personen beschikbaar zijn en het moeilijk is gewor den jongere krachten voor toneel en zang te interesse ren. Het is dan ook niet te ver wachten, dat de vroegere bloei zal terugkeren. Voorheen bezocht een aan tal Friese studenten geregeld de vergaderingenmaar in de laatste jaren schijnt de toe vloed van studenten uit het noorden naar Leiden sterk te verminderen. Hun eigen club „Libertatus" is tenminste al lang ter ziele en van enig contact tussen de studenten wereld en Fryslanis geen sprake meer. /7i weerwil van dit alles blijft er toch wel een taak voor het selskip weggelegd en wel in hoofdzaak een sociale, waarmee vele jaren geleden in Leiden werd begonnen: het veraangenamen van het leven van de Friezen in Lei den en omgeving door hen gelegenheid te bieden tot on derling contact, waaruit vriendschappen kunnen ont staan, hun eigen taal te be waren en genoegen te bele ven aan het optreden van Friese artiesten, waarvan ook enige op vrijdag. 16 februari de feestavond in het Sint- Antonius Clubhuis komen op luisteren. G. KOELSTRA. Aangezien de Haagse Schouwweg (rijksweg 4-oud) aanmerkelijk hoger Is gelegen dan de nieuwe invalsweg, zal de verharding van eerstgenoemde weg ter plaatse van de aansluiting met het thans aan te leggen gedeelte van de Plesmanlaan moeten worden verlaagd. Nu de overdracht van de Haagse Schouwweg aan de gemeente nog in voorbereiding is. zal voor het tot stand brengen van bedoelde aan sluiting en het treffen van voorzie- ningen aan de verhardingen de toe stemming van het Rijk nodig zijn. j De kosten van uitvoering van het I bovenbedoelde plan. exclusief de grondkosten. worden geraamd op in totaal f 1.980.000. Hiervan heeft echter een bedrag van f 30.000 betrekking op de aanleg van het gedeelte van de nieuwe weg tussen de uitmonding van de Von dellaan en de westelijke begrenzing van het Legermuseum, welk gedeelte reeds is begrepen in het bij raadsbe sluit van 16 november 1964, beschik baar gestelde krediet voor het bouw- rijpmaken van gronden in het ooste lijke deel van het bestemmingsplan „Leiden-Morskwartier". Bjj de voorbereiding van het ont werp is nog geen rekening gehouden met eventuele uitgaven voor verlich ting van het nieuwe weggedeelte. Rijksbijdrage? Daar ingevolge een raadsbesluit van 16 januari 1967 de zogenaamde Bockhorstgronden door de gemeente in eigendom zijn verworven, is het streven van B. en W. erop gericht het nieuwe weggedeelte zo spoedig mogelijk te doen aanleggen. Zy zul len da nook het onderhavige werk aan de minister van Verkeer en Wa terstaat voordragen voor toekenning in 1968 van een rijksbijdrage ingevol ge de regeling inzake voorzieningen voor wegverkeer en openbaar ver voer. De wegaanleg kan overigens eerst worden uitgevoerd, wanneer de pachtontbinding heeft plaatsgehad voor de gronden, welke behoren tot het bedrijf van de firma J. Uittenbo- gaard, en voorts de woning en overi ge te amoveren opstallen op genoemd •bedrijf en op het tuindersbedrjjf van K. van Egmond zijn ontruimd. B. en W. zullen bevorderen, dat een enan- der spoedig het geval zal zijn en dat ook de vereiste financieringsmidde len zo enigszins mogelijk binnen niet te lange tijd voor de gemeente be schikbaar komen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3