LEIDSCH DAGBLAD Katwijk in 2000 50.000 inwoners Ruim 200 inbraken door Leidse bende BEDRIJFS AUTO'S i BRUTAAL OPTREDEN IN MEER DAN VIJFTIG GEMEENTEN I WEERBERICHT Al vijftien arrestaties FORD TRANSIT (f)uc/ ^)Ue, Opgericht 1 maart 186 WOENSDAG 14 FEBRUARI 1968 No 32408 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0.25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 1 Minister Beernink stelt grenswijziging tussen Katwijk, Noordwijk en Rijnsburg voor Wanneer de Tweede Kamer daarmee akkoord zal gaan, zal er een grenswijziging plaats vinden tussen Katwijk, Noord- wijk en Rijnsburg. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beernink, heeft daar toe een wetsontwerp inge diend. Het ontwerp gaat uit van het op 25 november 1966 door Provinciale Staten van J Zuid-Holland vastgestelde h streekplan „Rijnstreek-west" waarvan de grenzen globaal zullen worden gevolgd. Katwijk zal volgens deze plannen naast de 1900 woningen, waarvoor thans nog ruimte is, straks nog ge us tegenheid krijgen 2500 woningen te kouwen. Verder wil de bewindsman blijkens zijn memorie van toelichting niet gaan, omdat een grotere expan- n Katwijk terwille van een rerantwoorde planologische ontwik keling van de provincie naar zijn lening niet moet worden bevorderd. 4j een zorgvuldig gemeentelijk be ta leid zal Katwijk na de grenswijziging fc kunnen uitgroeien tot een inwonertal rond 50.000 in het jaar 2000. VOO In zijn toelichting schrijft minis ter Beernink, dat de sterk groeiende gemeente Katwijk door de aanwe zigheid van voor waterwinning ge bruikte duinen enerzijds en het vlieg veld Valkenburg anderzijds, haar wo- igbouw niet naar het zuiden kan tbreiden. Ook aan de noordzijde, noorden van het uitwateringska- 1, is de beschikbare ruimte echter tperkt. Binnen enkele jaren zal de Bimte zijn uitgeput. Cultuurgrond De gemeente Noordwijk heeft nog sel betoogd, dat Katwijk met name nderij Westerbaan nog voor wo ningbouw zou kunnen gebruiken, Gedeputeerde Staten menen, dat de deels met kassen bezette cul- Inurgronden te intensief worden ge ëxploiteerd. Alleen de prjjs van deze zou al een belemmering voor woningbouw vormen. Van de 45 ha, die de zanderij om vat gaat dan nog grond aan wegen, waaronder een provinciale, af, terwijl reeds op 29 mei 1958 door G.S. is be sloten deze gronden voor de tuin bouw te behouden. Hoewel G.S. met de gemeente Kat wijk van mening zijn, dat verrui ming van de grenzen noodzakelijk is, gaat de staten het verzoek daarbij mede de gebieden te betrekken, die in het Streekplan Bollengebied zijn bestemd voor recreatie, waterwinning en agrarische doeleinden te ver. Dit gebied kan niet voor woningbouw wor den benut, zodat Katwijk door toevoe ging van dit gebied niet zou zijn ge- Nieuwe grens Op voorstel van het provinciaal be stuur wordt van de gelegenheid ge bruik gemaakt om een verbetering van de grensloop tussen Katwijk en Rjjnsburg voor te stellen. Door de grens in het midden van de Rijn en het Oegstgeester kanaal te leggen wordt aan de situatie, dat kleine de len van beide gemeenten worden af gesneden een einde gemaakt. Kat wijk en Rijnsburg stemmen hiermee in. In totaal zal 161,6 ha van Noord- wijk naar Katwijk, 2,25 ha van Kat wijk naar Rijnsburg en 5,4 ha van Rijnsburg naar Katwijk gaan. De tekst van het wetsontwerp van minister Beernink werd eerst in de loop van hedenmorgen ontvangen door de gemeentebesturen van Kat wijk, Noordwijk en Rijnsburg. Mede doordat de burgemeesters afwezig waren hadden de colleges van B. en W. er nog geen kennis van ge nomen. Verwacht wordt dat het wetsontwerp in de loop van de dag nog door de college's afzonderlijk zal worden besproken. Aangenomen moet echter worden, dat er wel enige bedenkingen zullen worden geopperd door de colleges en de gemeenteraden. Zeker dooi de vroede vaderen van Katwijk. Het wetsontwerp is namelijk in grote lijnen gelijk aan het reeds door G.S. ingenomen standpunt ten aan zien van de grenswijzigingen. Daar tegen werden destijds ook ernstige bezwaren geopperd. De eerste stukken Zuidelijk Flevoland zijn drooggevallen. Tussen eind april en begin juni zal de gehele ruim 43.000 ha metende pol der droog komen. Dan zal 12 miljoen m3 water zijn weggepompt, een karwei waarmee vier maanden geleden werd begonnen. Nog dit jaar zullen landbouwvliegtuigjes ronken boven het twee de Flevoland-in-wording; zij zullen riet zaaien. In 1969 hoopt men 500 ha in cultuur te nemen en vervolgens zal daar elk jaar 3400 ha aan worden toegevoegd. Het zal echter nog tot 1980 duren voordat de Rijksdienst IJsselmeerpolders zijn arbeid in deze polder zal be ëindigen. Volgens de berekeningen hebben de kosten dan f 18.000 per ha bedragen; nog geen twee gulden per m2. In Zuidelijk Flevoland zullen twee woongebieden verrijzen: een in het zuidwesten, waar plaats zal komen voor 350.000 bewoners en een in het zuidoosten, dat in eerste instantie 5 a 10.000 inwoners zal herbergen, later 25.000. Met dit laatste woongebied, Zeewolde, waar in het bos en aan het water de woonhuizen zullen verrijzen, wordt reeds dit jaar in de vorm van zandopspuitingen begonnen. Zeewolde krijgt een sterk recreatieve functie, met o.m. jachthavens. Ten westen van dit woongebied zal een schiereiland met 8.000 ha voor recreatieve doeleinden ontstaan: in de toekomst een van de belangrijkste recreatiegebieden van ons land. In het midden van de polder zal een landbouwgebied worden in gericht, waarmee de halve oppervlakte van de polder is gemoeid. Langs het Oostvaarderdiep, het kanaal' tussen Zuidelijk Flevoland en de toekomstige Markerwaard, zijn terreinen voor industrie be stemd. Er bestaan plannen voor een tweede Schiphol in Zuidelijk Fle voland, maar er is nog niets definitief vastgesteld. BRUSSEL WACHT OP BENOEMING INFORMATEUR In politieke kringen in Brussel >cht men het mogelijk, dat Koning Boudewijn zijn beraadslagingen van middag zal beëindigen en de Vlaamse senator P. W. Segers met een infor- i-opdracht zal belasten. Segers, een senator van de Chris- I lelijke Volkspartij (CVP> en minis- ler van Staat, heeft deze taak inder- 1 vervuld voor de vorming van de nu afgetreden regering-Vandenboey- nants. In de Brusselse politieke fringen geloofde men gistermiddag °ok, dat de informateur wel enige i HZ8 dagen werk zou hebben en waar- «hynlijk tot de conclusie zou komen, <tot vervroegde verkiezingen moeten *orden uitgeschreven. Segers woonde overigens in Brus- de eerste officiële Vergadering bij van Vlaamse en Waalse CVP-leiders fcdert de crisis vorige week woens- öag uitbrak over de Vlaamse eis voor overplaatsing van Leuven-Frans naar Wallonië. M De Bilt venvacht van heden- tot ®orgenavond: veel bewolking met tü- regen. Zwakke tot matige ver- «ïderlijke wind. Weinig verandering to temperatuur (Opgemaakt om 11.40 uur) Veel bewolking ak. 15 FEBRUARI Son op: 7.57 uur; onder: 17.52 uur. Maan op: 19.20 uur; onder: 8.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.11 en 16.22 uur laagwater te 0.00 en 12.23 t nummer bestaat uit 18 pagina's Tenminste vijftien Leidenaars zijn verantwoordelijk voor serie van ruim tweehonderd inbraken, die in de loop van één jaar voornamelijk in Zuid- en Noord-Holland is gepleegd. Dit is de grootste serie inbraken, die in ons land ooit bekend werd. De groepscommandant van Lei derdorp bleek inderdaad geïnteres seerd te zijn, temeer omdat er in dezelfde nacht een Inbraak in deze buurgemeente was gepleegd en de Leiderdorpse politieman bovendien een voetafdruk had aangetroffen. Een toevallige omstandigheid was. dat ongeveer een week eerder bij een inbraak In Voorschoten even eens een voetafdruk was gevonden. Toen inmiddels aan het licht kwam. dat de in de auto van de jongelui aangetroffen voorwerpen uit Zand- voort afkomstig waren en het se- rieverband wat duidelijker was ge worden, kwamen de eerste bekente nissen. zij het wat aarzelend, los. De groep van vijftien Leidenaars, allen jongelui in de leeftijd van ze ventien tot en met zevenentwintig jaar, is inmiddels voor de substituut officier van justitie in Den Haag voorgeleid. Het is niet onwaarschijn lijk, dat er in verband met deze spec taculaire zaak. waarbij ongeveer vijf tig gemeenten zijn betrokken, nog meer arrestaties zullen volgen. De Leidse bende, die tijdens haar nachtelijke rooftochten naar ruwe schatting voor enkele tienduizenden guldens aan geld en goederen buit heeft gemaakt, is ontmaskerd dooi de Rijkspolitie in het district Leiden en de gemeentepolitie van de Sleu telstad Inbrekersplaag Het was de politie-instanties reeds lange tijd opgevallen, dat er in de twee Hollandse provincies een ware inbrekersplaag heerste- De inbrekers maakten bü de uitvoering van hun kwalijke praktijken dankbaar gebruik van niet afgesloten bovenlichten- en ramen. De zaak begon te rollen, toen in de nacht van 25 op 26 januari na alarmering door een Leidenaar de gemeentepolitie van deze plaats drie Jongelui aanhield. In hun auto wer den enkele minder waardevolle voor werpen aangetroffen, waarvan de herkomst niet geheel duidelijk was. Voor de Leidse gemeentepolitie was er echter onvoldoende bewijs om de drie jongelui vast te houden, waarop dit korps aan de politiekorpsen van enkele omligen^c gemeenten de vraag voorlegde of er wellicht van die zijde belangstelling voor het drietal be stond. Per auto De ene bekentenis volgde al gauw cp de andere en binnen betrekkelijk korte tijd konden in totaal vijftien Leidse jongelui, van wie een aan tal is gehuwd, worden gearresteerd. De jongens trokken e" groepsgewijze per auto op uit en pleegden soms wel veertien inbraken in één nacht Van het buitgemaakte geld en de opbrengst van de gestolen waar kon den zit vrii royaal leven waarbii het aan de nodige feesfies niet ontbrak Dat de ieticdige inbrekers dikwijls zeer brutaal te werk g;neen is uit •fverce feiten o-eblelfen In slaapka mers lichtten z» hiivnnrbeeld de de ken* van het bert om te zien wie of wat er oprter lag' Fr ia tot nu toe **n •eft hif het lieht gelromen een inbraak ip ok+oher van het vo rige iaar aan de N' ehteraallaan in leiden waarbii de zoon des huizes met oen bierfles od het hoofd werd ged a gep r»o ïnhrekers hadden het in alle gevallen in de eer*tp plaats op geld voorzien, maar rij maakten ook Nog maar een betrekkelijk klein gedeelte van de buit, die de jongelui op hun strooptochten veroverden. Rechts achter een kauwgummi-automaat. (Fotd LD /Holvast) veel sieraden en antieke voorwerpen buit. Wat Leiden betreft zijn met de aanhouding van het vijftiental de' volgende inbraken tot een oplossing gebracht op 27 mei in een woning aan de Besjeslaan (sieraden en geld); op 16 augustus in een school aan de Timorstraat (bandrecorder, stencilmachine, diaprojector); j op een late oktoberavond in een woning aan de Nachtegaallaan (antieke sier- en gebruiksvoor werpen) op 2 december in een pand aan de Haarlemmerstraat (een por tefeuille met f 1800, op 22 december in een huis aan de Telderskade (een tas met f 450,—) op 22 december In een woning aan de Kanaalweg (sieraden en sigaretten) op 5 januari huis aan de Kanaalweg (siera den) op 7 Januari in een pand aan de Sophiastraat 'enig geld en sieraden ter waarde van f 1200—); op 17 januari in een woning aan de Lammenschansweg siera den) tenslotte een inbraak in Januari in het Gezondheidscentrum in Leiden-Noord, waarbij een van de daders kon worden geïdenti ficeerd. JUWELENROVERS STALEN GROOT AANTAL AUTO S Op 24 januari werd in Rotterdam van een vertegenwoordiger een Ci troen gestolen waarin zich voor een waarde v. f 50.000 aan klokken, hor loges, wekkers, armbanden, colliers en ringen bevond. Wagen en buit zijn thans door de Eindhovense politie in beslag genomen. De daders bleken twee bij de politie bekende inwoners van Eindhoven (22 en 26jaar) te zijn. Achteraf is komen vast te staan dat in de loop van de vorige maand door hen 10 tot 15 Citroëns ID of DS werden gestolen die zij ergens weer achterlieten. Twee wagens hadden ze steeds in hun bezit. Ze reden met vals rijbewijs, vals kentekenbewijs en valse verzekeringspapieren die ze uit de auto's stalen en veranderden. Ove rigens staat de politie nog maar aan het begin van het onderzoek dat de raadselachtige bedrijvigheid van het tweetal moet onthullen. De auto's werden in Eindhoven en Rotterdam of in Den Haag gestolen. De beide daders woonden namelijk in Eindhoven doch werkten een ge deelte van de week in Rotterdam of Den Haag. Zij pendelden met de ge stolen auto's tussen Eindhoven, Rot terdam en Den Haag op en neer. De meeste auto's zijn in de ene stad ge stolen en in de andere weer achter gelaten. LIBERIAANSE AMBASSADEUR GEARRESTEERD Liberiaanse ambassadeur In Kenia en Tanzanië Fahoeboelleh gisteravond in Monrovia, de hoofd stad van Liberia, gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van opruiing. De 45-jarige Fahoeboelleh is de af gelopen vier jaar in oost-Afrika ge weest. Hij was in Liberia teruggekeerd n een nieuwe standplaats toegewe- in te krijgen. President Tubman van Liberia heeft onlangs gezegd, dat een am bassadeur van Liberia zich gemengd had in de binnelandse aangelegen heden van het land waar hij als ver tegenwoordiger van Liberia was aan gesteld. De ambassadeur had een lid van de oppositiepartij in het betrok ken land in dienst genomen. ADVERTENTIE Alles over op Ford RAI stand no. 50 (5W keusuit... 36 modellen 18 deurcombinaties onbeperkt aantal toepassingen Prijzen vanaf f5975,- ADVERTENTIE ÏO TIM 18 FEBRUARI AMSTERDAM speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations ADVERTENTIE Cdiftïxïa soep.die is pas lekker! DAJAN DREIGT METVERGELDING De Israëlische minister van Defen sie Dajan, heeft gedreigd met scherpe Israëlische vergeldingsmaatregelen als de Arabische infiltratie en de inci denten aan de grens met Jordanië niet ophouden. „Wat aan de oevers van het Suea- kanaal is gebeurd, zou ook aan de Israëlisch-Jordaanse grens kunnen gebeuren", zo waarschuwde hy. Aan het slot van een debat in het parle ment zei Dajan dat het tijd wordt dat Jordanië conclusies trekt uit de ernst waarmee Israël de toestand langs de Israëlisch - Jordaanse grens beschouwt. In Israël is een spionagekomplofc ontdekt. Twintig mensen zijn gear resteerd. De gegevens, die men ver zamelde, werden via een geheime zender in een bunker in El Arisj, dat in het noorden van de Sinaï-woestijn ligt, naar Egypte gezonden. De Sowjet-Unie heeft met Egypte een contract getekend voor de leve ring van 300.000 ton tarwe. De tarwe zal binnen drie maanden geleverd worden. Bij een schermutseling tussen een Israëlische patrouille en Arabische terroristen van de „El Fatah"-bewe- ging zijn vannacht acht terroristen gedood. De terroristen werden gedekt door vuur uit Jordanië, ten noorden van de Dode Zee. Een Israëlische sol daat verloor het leven en een werd gewond. In de laatste acht dagen zijn in totaal ongeveer twintig Arabische infiltranten door de Israëlische strijd kracht engedood. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 VOOR LICHTGEWICHT EN TONNENLAST ADVERTENTIE morgen voordeel café noir 300 gram van 93 mof duur weI heerlijk Uit Katwijk en ook uit Hellevoetsluis wordt geschre ven, dat er buitengewoon hooge prijzen voor de visch gemaakt worden. De rog was 1 325 per mand. en de kabel jauw deed f 7 per stuk. (Advertentie) Een ser geant-majoor, P.G, wiens diensttijd in April a.s. expi reert, bekend met het Ita liaans boekhouden, niet on bedreven in de wis- en stoomwerktuigkunde en eene zeer fatsoenlijke opvoeding genoten hebbende, wenscht in eene burgerbetrekking ge plaatst te worden. Franco brieven C. Kooyker Nieuwen Rijn. Advertentie—Uit de hand te koop een buitenplaats, ge naamd Nippon nabij de stad Leijden, geschikt voor zomer en winterverblijf. Inlichtin gen bij notaris Mr L. Klaver- wijden te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1