LEIDSCH DAGBLAD Roolvink waarschuwt kalm aan met lonen Afgezant van Johnson voor overleg in Hanoi TEKORT OP BETALINGSBALANS IN PLAATS VAN OVERSCHOT 11 Liefst op drie pet. houden r Beperk bouw raketten" Israël waarschuwt Jordanië Onthulling van een lid van het Huis van Afgevaardigden „Ambtenaren komen niets tekort FORD TRANSIT JAMIN (3uc/ ^)Cte, g Zll Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 FEBRUARI 1968 No. 32407 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 99 (Van Haagse correspondent) De betalingsbalans ontwikkelt zich aanmerkelijk ongunstiger dan werd verwacht: in plaats van het geraamde overschot van ƒ200 miljoen in 1967 heeft het vorig jaar een tekort opgeleverd van ƒ200 miljoen. De regering heeft daarvoor nog geen ver klaring, maar het is voor haar al aanleiding geweest om het bedrijfsleven een waarschuwing te geven: „Kalm aan met de lonen voor dit jaar". Volgens minister Roolvink van Sociale Zaken zijn de tot nu toe overeengekomen loonsverhogingen in de nieuwe c.a.o.'s veel te hoog. Hij heeft gisteravond samen met de ministers van Economische Za ken en van Landbouw, de Stichting van de Arbeid op de hoogte ge bracht van de ontwikkeling in de betalingsbalans en daaraan zijn loaarschuiuing vastgeknoopt. Het Planbureau geeft een loonkos tenstijging aan van vijf procent, maar door de invloed van de langlo pende contracten blijft er volgens de becijfering van minister Roolvink maar drie procent over voor de nieu we contracten. meer zullen worden goedgekeurd: het schoonmaakbedrijf, de glazen wassers en de lederwarenindustrie. Betalingsbalans Over de ontwikkeling van de beta lingsbalans zei minister Roolvink nog, dat de aanvankelijke verbete ring in 1967 na augustus is geremd. Het verschil van 400 miljoen (een te kort van 200 miljoen in plaats van het geraamde overschot van 200 mil- 99 De tot nu toe afgesloten nieuwe ea.o.'s geven volgens minister Rool vink aan met welke loonstijgingen re kening moet worden gehouden: vier tot zes procent, nog afgezien van de iter beterde secondaire voorwaarden. Hoewel bijvoorbeeld de verkorting Tan de arbeidstijd in de nieuwe con tracten pas in de loop van het jaar ingaat en daardoor nu nog niet in lijn volle zwaarte op de loonsom drukt, wordt daarmee al een voor schot genomen op de loonkostenstij ging in het volgend jaar. „Daarmee', zegt de minister, „gaat de stijging in de loonkosten ver uit boven de ra ming van het Centraal Economisch Plan". Niet bezorgd Na het gesprek toonden de werk gevers- en werknemersvertegenwoor digers in de stichting van de arbeid zich allerminst bezorgd over de loon ontwikkeling. Werkgeversvoorzitter ir. J. Bosma zei: „Ik zou het jammer vinden als hiermee het systeem van de vrije loonpolitiek in gevaar zou komen". Hij zei zich te kunnen voorstellen, dat de regering zich zorgen maakt, j maar de loonontwikkeling tot nu toe is voor ir. Bosma geen verrassing. I „Ik had dit geheel voorzien", zei hij. Werknemersvertegenwoordiger De Boon van het NW zei. naar aanlei- jding van de vier c.a.o.'s, die minis- Iter Roolvink voor nadere bestude- 1 ring heeft opgehouden, „Ik begrijp niet. waar ze zioh zorgen om maken". Die c.a.o. voor de lederwarenindus trie gaat niet eens de drieëneenhalf procent te boven". Johnson tegen Moskon: President Johnson heeft een nieuw beroep op de Sowjet-Unie gedaan, overleg te beginnen over de wijze waarop de opbouw van offensieve en defensieve raketstelsels kan worden beperkt. Het Amerikaanse staatshoofd deed dit appèl in een schrijven aan het Congres, ter begeleiding van het jaar rapport van het bureau voor ontwa pening. Volgens hem moet men pro beren „een nieuwe, kostbare en nut teloze verheviging van de bewape ningswedloop te voorkomen". Moskou heeft al in beginsel ingestemd met het houden van besprekingen over het raketvraagstuk. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het Russi sche protest verworpen over het ver ongelukken op Groenland van een Amerikaanse B-52 met waterstofbom men aan boord In het Russische pro test werd o.m. gezegd dat vluchten van toestellen met kernwapens aan hoord geen zin hebben nu er kern raketten bestaan De nieuwe c.a.o.'s waarover werk gevers en werknemers het eens zijn geworden en die nu zijn aangemeld, betreffen 48.000 werknemers. Geen enkele daarvan heeft de stilzwijgen- I de goedkeuring kunnen krijgen van de minister van Soc. Zaken, die zich het recht voorbehoudt om in te grij pen „indien de economie erdoor in gevaar zou komen". Behalve zijn algemene bezwaren tegen alle nieuwe c.a.o.'s, heeft mi nister Roolvink er tegen vier byzon- dere bezwaren. Het zijn volgens hem I de contracten, die het hoogst uitko men, waarvan hij nu laat narekenen hoe hoog de loonkosten precies wor den. Daaronder is de haven-c.a.o. (22.000 werknemers) en de drie over eenkomsten, waarvan al eerder be kend is geworden, dat zij niet zonder WEERBERICHT Enige regen Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar be volkt met plaatselijk enige regen, zwakke tot matige wind, aanvanke- Hjk veranderlijk, later draaiend naar noordelijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.40 uur). 14 FEBRUARI Zon op: 07.59; onder: 17.50. Maan op: 18.04: onder: 08.34. Hoogwater in Katwijk: 3.32 en 15.43; laagwater. 1140 en Bit nummei bestaat alt 14 pa^lnaï Geïmproviseerde „tenten" op straat in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon na de poging van de Vietcong om de Chinese ivijk Cholon in handen te houden. Zeer velen hebben hun huizen verloren. Premier Esjkol van Israël heeft gisteravond verklaard, dat er een grens is aan het geduld van Israël ten aanzien van de „verhevigde agressie" van Jordanië. Esjkol merkte op, dat Israël straffe maatregelen had kunnen nemen tegen deze aan vallen, maar dat men dit nog niet heeft gedaan in de hoop dat Jorda- ië wijzer zal worden. In de plaats Nabloes, in het door Israël bezette west-Jordanië, zijn maandag 47 personen aangehouden ?en zuiveringsactie. Ook werden twee opslagplaatsen van wapens en munitie ontdekt. Jordanië heeft gisteren in een nota aan de Veiligheidsraad erover ge klaagd. dat Israëlische strijdkrach ten vorige week een vluchtelingen kamp hebben beschoten, waardoor ze ventien personen het leven verloren sn zestig werden gewond. Behalve het bewuste kamp bij Karameh zouden de Israëliërs ook drie dorpen hebben bestookt. Israëlische en Jordaanse troepen hebben gisteren een vuurge vecht met lichte wapens van 30 mi nuten geleverd aan de Jordaan. Hassan wil met De Gaulle spreken over Ben Barka Koning Hassan van Marokko heeft president De Gaulle uitgenodigd de kwestie Ben Barka, de ontvoering en moord op de Marokkaanse oppositie leider, opnieuw te bespreken. De kidnapping van Ben Barka in Parijs heeft geleid tot sensationele politieke processen in Frankrijk. De Gaulle heeft Oufkir, de Marokkaanse minister van Binnenlands Zaken er van beschuldigd, de hand t gehad te hebben in de ontvoering van Ben Barka. De affaire heeft geleid tot dieptepunt in de Frans-Marok- ise betrekkingen. joen) heeft dit jaar een slechte start gegeven. Hoewel er voor 1968 een overschot is geraamd van 500 mil joen, ziet de regering volgens minis ter Roolvink de toekomst somber in. Bij de raming van dit overschot is namelijk nog geen rekening gehouden met de invloed van de devaluatie van het pond sterling en de Amerikaanse economische maatregelen, die Euro pa raken. Volgens het Democratische lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Roman C. Pucinski, bevond zich een af gezant van president Johnson in Hanoi om over voorwaarden voor beëindiging van de bom bardementen en het aanknopen van onderhandelingen over be ëindiging van de oorlog te spreken, toen de communisten de vorige maand de Ameri kaanse ambassade in Saigon aanvielen. „In feite moesten de Amerikanen het bombarderen van Hanoi stopzetten om de afgezant een veilige doortocht te waarborgen", zei Pucinski. „Wij vatten hun terreuraan- vallen op als het antwoord op de pogingen van de president", aldus Pucinski, „maar de afge zant bevindt zich voor zover wij weten nog in Hanoi en hij voert wellicht nog besprekin gen met de Noordvietname- zen". Pucinski zei dat de afgezant geen Amerikaan was, maar weigerde diens nationaliteit te onthullen. „Het ant woord van de communisten op de persoonlijke inspanning van presi dent Johnson om tot onderhandelin gen te komen zijn de terroristische aanvallen op onze ongewapende Ame rikaanse ambassade in Saigon ge weest", zei hij. De Verenigde Staten zijn bereid Noord-Vietnam de agenda te laten opstellen wanneer het over een desoplossing zou willen onderhande len, zo verklaarde president Johnson gisteravond tijdens een bijeenkomst met redacteuren van een aantal Ame rikaanse schoolkranten. Hy zei, Minister Beernink: Minister Beernink van Bin nenlandse Zaken meent dat men bijzonder voorzichtig moet zijn met het toekennen van het stakingsrecht aan ambtenaren. Persoonlijk is hij nog geen voorstander van het stakingsrecht voor deze groep. In een vraaggesprek met „Ruim zicht", het orgaan van het Neder lands Katholiek Vakverbond, zegt de bewindsman te geloven dat ambtena ren andere mogelijkheden hebben om hun wensen kenbaar te maken. Over de acties die de ambtenarenbonden in de afgelopen maanden hebben ge voerd naar aanleiding van een reeks van maatregelen die hun rechtsposi tie zouden aantasten, zegt de heer Beernink. dat het er niet om gaat de bezuinigingen te laten neerkomen op het hoofd van de ambtenaren. Zij volgen de gemiddelde loonont wikkeling in het bedrijfsleven en ko- i, volgens de bewindsman, niets tekort. Deze ontwikkeling wordt in het ministerie van week tot week bij gehouden. Als medio 1968 zou blijken, dat de gemiddelde loonsverhoging in het bedrijfsleven vjjf procent zou be dragen, zou minister Beernink het re delijk vinden indien de ambtenaren bonden per 1 juli een tussentijdse verhoging van bijvoorbeeld twee pro nt vragen, waarbij dan aan het eind in het jaar de nacalculatie volgt. Minister Beernink hoopt de Twee de Kamer op 20 februari te zeggen. hij de maatregelen die hy heeft voorgesteld een redelijke zaak vindt Hy gelooft niet, dat het een zaak van messen trekken wordt. Minister Beernink weerlegt, het ;rwyt dat het om bezuinigen a la Colijn gaat, Hy acht het niet redelijk billijk om bepaalde faciliteiten tar te laten voortbestaan, terwijl geen grond voor is. hij bij zijn streven naar vrede zo ver was gegaan als voor een rechtscha pen persoon mogelijk was. Antwoor dend op vragen van de scholieren deed Johnson een dringen beroep op Hanoi hem te laten weten dat „Ge- nève de plaats en morgen het ogen blik" voor onderhandelingen is. De Verenigde Staten zouden zelfs bereid zijn de punten, die Hanoi naar voren zou brengen, het eerst te be handelen. Johnson zei zijn ,,San-An- tonio-formulier" te zullen handhaven als geldige basis voor onderhandelin gen over vrede in Vietnam, in w wil van het offensief waarmee Vietcong het nieuwjaarsbestand tor- Hij hernieuwde zijn aanbod on bombardementen op Noord-Vietnam te staken en snel besprekingen te be ginnen als de andere partij zou la ten weten dat deze vruchtbaar kun nen zijn. „Wij zijn bereid morgen met u samen te komen, maar wij zul len niet capituleren", aldus het Ame rikaanse staatshoofd, die daaraan de waarschuwing vastknoopte dat de tegenstander geen voordeel mocht trekken uit een gevechtspauze. Johnson zei verder dat de toestand in Thailand er ernstig uitziet. Als de Verenigde Staten aan agressie toe geven, zouden andere landen in ge vaar worden gebracht. Als voorbeeld haalde hy Indonesië aan, dat niet was gezwicht voor communistische druk. Het zou misschien anders zijn geweest als wy hadden gehandeld als of wij er niets mee te maken had den of volgens de politiek van Cham berlain (de Britse premier, die toegaf aan de eisen van Hitier). Vervolg op pagina 2 Saoedi-Arabië Jemen In Engeland is een nieuw soort speelgoed op de markt gekomen: de mini-hovercraft. Het lucht kussenvaartuig kan zich met een snelheid van ruim tien kilometer per uur voortbewegen, mits het oppervlak effen, bij voorkeur stofvrij is. De afmetingen zijn 180 bij 90 cm. Een benzinemotor van 4 pk zorgt voor de aandrijving. ADVERTENTIE rfÉHBHn ADVERTENTIE Alles over op Ford RAI stand no. 50 keus uit... 7 chassis modellen voor speciale opbouwen onbeperkt aantal toepassingen Prijzen vanaf f5975,- nog in De republikeinse regering van Je men heeft in een brief die verspreid is onder de leden van de Verenigde j Naties Saoedi-Arabië er van be i schuldigd zich niet te houden aan ivereenkomst van Khartoem Volgens deze overeenkomst zouden Saoedi-Arabië en Egypte zich niet mengen in de burgeroorlog tussen aanhangers van de imam en de re publikeinen in dat land. De republi keinse redering schrijft in de brief dat. Egypte haar troepen voiledig heeft teruggetrokken maar dat Saoe di-Arabië het tegendeel heeft ge- ADVERTENTIE BENDIX WASAUTOMATEN Ecomat f995 -f 100 inruilpremie f 895 ADVERTENTIE morgen voordeel pindarotsjes 200 gram van 92 voor 79 mei duur wol heerlijk Een vreeselijke zelfmoord 'leeft gisteren te 's Hage olaats gegrepen. Een ge- •vezen kolendrager heeft J zich. tengevolge van langdu- J rig gebrek aan werk. door J verwurging van het leven J beroofd. J AdvertentieOntvangen eene partij beste boter a 50, y 55 en 60 cents de 5 ons. Gel- J dersche Metworst, kaas en Eijeren bij R Vlieland Haar- J lemmerstraat over de letter

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1