bevecht om interview net Carry Geijssen... Ensemble stelde teleur met „Rode magie" hl Quick Up't is goed. Ko drinkt 't. eu gieter ItflPAG 12 FEBRUARI 1988 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S m (Van onze speciale verslaggever) Grenoble Televisiecommen tator Jean Smits voetbalt in het derde elftal van OSO in Hilver sum. Hij behoort niet tot de rus- pelers in de zaterdagcom petitie, houdt van een stevig par tijtje en.daaraan hebt u het te danken, dat u gisterochtend de vreugde na de zege van Carry (jejjssen in een interview met Spaak direct op uw beeld buis kon aanschouwen. Dat zat zo.De Franse tv re mde erop dat de Russin Loed- milla Titova de 1.000 meter ging winnen en had een speciale ca mera plus microfoon klaar laten zetten om de winnares te kun nen interviewen. De Russische commentator zou het doen en was vergezeld van een tolk, zo dat ook de andere elf landen, die het hardrijden op de schaats uit zonden, het vraaggesprek konden volgen. Zoiets gebeurt zelden, maar de FransRussische be trekkingen zijn zeer vriend- Khappelijk, nietwaar? Toen kwam Carry en pakte het weg voor de Russische neus De Russische commentator zat er beteuterd bij, de tolk wist niet hoe hij het had. Een Franse tv- technicus kwam verward naar de NTS-cabine, waar Bob Spaak en Jean Smits zaten te juichen en zei: „Als de heren willen, kun nen ze direct een interview ma ken. Wij houden de uitzending even aan de gang. Probeer uw rijdster „Gijs Carolina" op de tribune te krijgen bij de came ra, maar dat moet dan wel in een minuut gebeuren". Nu is dit geen kleinigheid. Je hebt hier voor alles kaarten no dig en er zijn nogal wat hekken die je door moet. Smits kwam op zijn rush naar Carry Geijs sen twee levensgrote agenten te gen. Langs de eerste kon hij heenglippen als een rugbyspe- ler. maar de tweede stopte hem met sterke hand af. Op de tribu ne zaten namelijk Prinses Bea trix. Prins Claus en verder al lerlei hoogwaardigheidsbekle ders. zoals minister Klompé, die een speciale bewaking krijgen. Smits riep NOC-directeur Ad Paulen toe: „Probeer Carry naar de microfoon te krijgen". De heer Paulen stond op en ging weer zitten. Hij" kon het hoge gezelschap immers niet alleen laten. Ook schaatsofficial Henny Roos kwam nauwelijks in actie. Minister Klompé keek wat ver ward. Er gebeurde niets. Smits besloot tot actie over te gaan. Hij probeerde zich uit de handen van de agent los te wor stelen. De Franse agent sloeg terug, maar tydens dit gevecht sprong ex-atleet Bob Spaak ach ter de rug van de stoere gen darme over twee hekken, rende door de rijen verbaasde hoog waardigheidsbekleders heen naar Carry Geijssen, pakte de microfoon, waaraan honderd meter kabel zat en begon met medewerking van een minzaam knikkende minister Klompé te praten. Dat gesprek duurde bijna drie ïninuten en zo ziet u maar weer, wat er voor zo'n op het oog een voudig praatje allemaal komt kijken. Een over hekken sprin gende Bob Spaak en een bijna gearresteerde Jean Smits! •patriarch van de Spaanse kunde, de 99-jarige Ramon ndez Pidal, directeur van de Spaanse Academie, wordt itgroet door Juan de Bour- ie graaf van Barcelona, de ident voor de Spaanse troon gelegenheid van de doop ijn kleinzoon uit zijn bal- ord Lissabon naar Madrid ekomen. Willeke Alberti heeft dochter Willeke Alberti heeft in de nacht van zaterdag op zondag het leven geschonken aan een doch ter, die zes pond weegt. Het echt paar Oonk-Alberti noemt haar Danielle. De zanger Edioin Rutten is za terdag in het stadhuis van Oude water getrouwd met Charlotte Danielle van Rossem. ADVERTENTIE Onderzoek naar Leuvense lezenaar ward Lindsay - overleden njver „Arsenicum en oude kant" tnerikaanse acteur en toneel- Howard Lindsay is gisteren arige leeftijd in New York i aan leukemie. r^Bhreef o.m. „Life with father', I hjjzelf de opvliegende maar M elijke vader speelde, een rol f n grote bekendheid gaf. Hij het stuk samen met de in 'erleden Russel Crouse. Het i 1939 voor het eerst op Broad- het speeld en bleef zeven jaar op onl fcramma. de andere gezamenlijk geschre- ukken en musicals behoren of the union", dat een Pulit- Is kreeg, het bekende „Arseni- _.D °ude kant", „Call me ma id F «The sound of music" en resident". iob Steinhardt gestorven 1 Polen geboren Joodse schil- kob Ste» ihardt is gisteren na 'Idurige ziekte in zijn woning öryah bij Haifa overleden op te leeftijd. |g0 Iwat, die een leerling ge- 1 van Matisse, Steinlen en an- 'ote meesters was een van de e expressionisten. P3 is hjj uit Berlijn naar Je- j geëmigreerd waar hij jaren to het hoofd heeft gestaan van lol Academie. toardt heeft grote bekendheid v«n door zijn bijbelse houtsne- „vervalsingen" De Amsterdamse centrale recher che heeft op verzoek van de Zwitser se Justitie bij de kunsthandelaar, be ëdigd makelaar en kunstexpont J. T. de Boer in de hoofdstad enkele zaken nagetrokken in verband met de ar restatie van de directeur van de Hof- galerie in Luzern, de heer Acker- mann. De Zwitser heeft een collectie impressionistische schilderijen, die van de heer De Boer zijn, in zijn gale rie geexposseerd. Hij wordt ervan verdacht vervalsingen te hebben ten toongesteld. Het onderzoek werd door de chef van de recherchegroep die het verrichtte, hoofdinspecteur W. van der Voort, als „een aanvul lend onderzoek" gekwalificeerd, waarover, omdat het hier geen zaak van de Amsterdamse politie betreft, geen nadere mededelingen konden worden gedaan. naar Ver. Staten Een Engels katholiek college heeft bekendgemaakt dat het een zeldzame 15-eeuwse lezenaar aan het Metro politan Museum van New York heift verkocht voor 104.165 pond. Het waardevolle kunstwerk, dat be kend stond onder de naam „Leuven se lezenaar", werd algemeen be schouwd als het meest waardevolle laat-gothische smeedwerk dat Enge land bezat. Het behoort tot twee in België ver vaardigde lezenaars en is meer dan 100 jaar geleden ten geschenke gege ven aan de kathedraal van Birming ham. Later werd de lezenaar opgeno men in de kunstverzameling van Os- cott College, bij Birmingham. Onmiskenbaar verouderd (Van onze kunstredactie) Het is begrijpelijk, waarom het toneelgezelschap „Ensem ble" de farce „Rode magie" van Michele de Ghelrode op het repertoire heeft genomen. De Frans-schrijvende Vlaming De Ghelrode hoort typisch thuis in de Vlaamse traditie van de rederijkers, de Costers Uylen- spiegel, Hugo Claus. Die Vlaamse barok heeft altijd weerklank gevonden in de Bra bantse gewesten, die het thuisfront van „Ensemble" vor men. De artistieke leiding van het gezelschap heeft zich ech ter vermoedelijk verkeken op de eisen die dit stuk, ondanks de ogenschijnlijke eenvoud, aan de kwaliteit van de bezet ting stelt. „Rode magie" heette oorspronkelijk „De vrek" en beht deld, evenals Mo- lière's stuk „de schraapzucht", niet als menselijke zonde, maar als wezens kenmerk van de mens. Zijn vrek Hie- ronymus schraapt menselijke zeker heid, waaraan hij zijn geluk en dat van zyn vrouw opoffert. Hy vindt zyn geluk als hy zich, opgelicht door ridder Armador, een wellustige mon nik en een bedelaar ryk waant. Maar op dat moment blüjkt hy alles te heb ben verloren en ryp te zyn voor de beul. en beelden, evenwel met simpele to neelmiddelen. Het stuk is één lange monoloog van Hieronymus. De ne venfiguren dragen eigenlyk alleen nieuwe elementen by aan die mono loog. Er zyn aanzetten naar het absurde toneel, maar het is een dich terlijk absurdisme, sterk verbaal ge richt. Met De Ghelderode zelf be hoort het stuk typisch tot het avant- gardetoneel van de jaren '30, hoewel het rond 1952 is geschreven. Dr. Djura Hindede Joegosla vische ambassadeur (IJ, heeft de zer dagen in de Bols Taveerne in Amsterdam een opmerkelijke ex positie geopend van zijn landge noot Ilya, een boer uit Servië, die enige jaren geleden als „naïve schilder" is ontdekt. Rechts de or ganisator van deze expositie dr. L. Gans. Er is een voorstelling denkbaar, aarin dit onmiskenbaar verouderde toneel tot leven kan komen. In de de voorstelling van .Ensemble" Tilburg gebeurde dat echter niet. Er werd spanningloos, ouderwets en technisch nauwelijks aanvaardbaar geacteerd, de regie v. Herman Vinck was traag en weinig vindingryk en de mise en scène fantazieloos. Paul Meyer moest als Hieronymus het stuk dragen: het werd een zeer brede ty pering, zondermeer, zonder diepgang, zonder uitstraling. Dick Scheffer had als de wellustige monnik aardige mo menten, maar daarmee hield het op: geen lichtpunten te bespeuren in het aandeel van Caby Stunnenberg, als de vrouw, Lucas Benzing als de bede laar of John Leddy als de ridder Armador. Een triest einde van deze periode in het bestaan van „Ensem ble". Claudia Cardinale saboteert opnamen Claudia Cardinale heeft, uit soli dariteit niet haar stakende collega's, geweigerd verder mee te werken aan de buitenopnamen voor de film „Vice versa" in de buurt van Rome. Haar tegenspeler in de film. die niet eens een Italiaanse produktie is, is de Amerikaan Rock Hudson. Artiesten van de Italiaanse film, ra dio en televisie zyn tot 15 februari in staking gegaan uit protest tegen de voorkeur die de Italiaanse pro ducenten hebben voor buitenlandse acteurs. Bianchi overleden De 63-jarige Italiaanse filmregis seur Giogio Bianohi, die meer dan 50 lichte komische en satirische films heeft geregisseerd in een loop baan van by na een halve eeuw. is vrydagavond in een kliniek in Rome overleden. Hy had juist zyn jongste komische film „Wy verzekeren maagden," voltooid, waarin Romina Power de hoofdrol speelt als de dochter van een voorzichtige Siciliaan, die by Lloyds in Londen een verzekering wil sluiten tegen het verlies van haar maagdelykheid door zyn doch ter voor zy trouwt. H. J. A. Nijkamp verongelukt De chef van de schoolradio- -televisie van de KRO, de heer H. J. A. Nijkamp (56) is zaterdag aan de gevolgen van een verkeersonge luk in het Baarnse ziekenhuis over leden. De heer Nykamp die in Hil versum woonde, was sinds 1 februa ri 1960 aan de KRO verbonden. Hy reed zaterdag op de ryksweg Baarn- Hoevelaken met grote snelheid; zyn auto slipte en sloeg over de kop. NEDERLAND 1 VARA 6.00 uur Olympische winterspelen 6.40 uur Olympische winterspelen (commentaar) 6.50 uur Plpo de clown 7.00 uur Nieuws 7.06 uur Kenmerk 7.31 uur Dregnet, politiefilm (kleur) 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Olympische winterspelen (kleur) 8.35 uur Per seconde wijzer; quiz 9.15 uur Achter het nieuws 10.45 uur Laatste nieuws 10.50 uur - Sluiting NEDERLAND 2 - KRO 6.50 uur Pi po de clown 7.00 uur Nieuws 7.03 uur Het strykje; film (kleur) 7.12 uur Hollywood palace; amusement 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Van Sint Jan tot evoluon 9.00 uur Het leven van dr. Ehrlich; film 10.40 uur Laatste nieuws 10.45 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 .8.00 nur Oratorium „Paulus" van Felix Mendelssohn- Bartholdy 11.30 uur Muziek voor de late avond 6.30 uur De tafel van (half) zeven 10.50 uur Olympische winterspelen Durbridge V was Victorie, Engeland won op beide fronten. Zaterdag met de „Magical mystery tour" van de Beatles (een VARA-program- ma van Fenklup) en gisteren met het twee uur durende Dur- bridge-mysterie, een AVRO-pro- duktie. Daarmee bevestigen de VARA en de AVRO nog eens de kykdichtheid, die hebben uit gewezen dat deze beide omroep verenigingen de meeste populai re programma's maken of bren gen. Het Durbridge-mysterie be vatte de bekende ingrediënten, die we van Durbridge hebben leren kennen: een inspecteur,die niet op zyn achterhoofd is ge vallen, al ziet hy daar wel naar uit, een moord, die geen moord en daarna weer wel een moord blykt te zyn (Durbridge is even gul met persoonsverwisselen als Shakespeare) en een ontknoping in de allerlaatste minuut, nadat de helft van de wereldbevolking mede schuldig blijkt te zyn ge weest. Het was kortom weer ty pisch voer voor TV-kykers, en wy hebben er van gesmuld! Schaatsen Wy waren zeer tevreden over het schaatcommentaar van Bob Spaak, ook tevreden over het kunstschaatscommentaar Jean Smits, terwyl Frans Henrichs de best geïnformeerde ijshockey- commentator ter wereld is. Als hy nu ook nog overtuigd kan worden van de noodzaak die stortvloed van grapjes af te le ren (iedere keer „Gaat u er by zitten, heren" als yshockeyers van de sokken worden gereden is hy de bovenste-beste van Gre noble. Noch Brandpunt, noch „Ach ter het nieuws" verzuimden Vlaanderen in hun reportages te betrekken. Het programma „Snarenspul" van Rik Gyles en Nico Knappert viel zeer aantrek- keiyk uit. Met Anne Sylvestere en Wannes van de Velde als hoogtepunten. Andere Beatles Tenslotte de Beatles. Boze ge ruchten waren ons al tegemoet gesneld uit Engeland, de NCRV en de VPRO deinsden allebei terug na de slechte recensies over de Liverpoolers, maar de VARA begreep wat haar plicht was: een drie kwartier durende film van de Beatles is doodge woon „nieuws", we willen hem in leder geval zien, dan zullen we zélf wel uitmaken of hy goed of 6lecht is. Welnu, de Magical Mystery Tour was inderdaad geen vol treffer, het was een enigszins nonchalant gemaakt produkt, wat er enerzyds de charme van was, maar wat anderzyds af breuk deed aan het geheel. De kleuren waren hier en daar be paald essentieel, zonder dat de indruk werd gewekt, dat zy al ly d met inzicht waren toegepast, en de grapjes waren in hoge ma te vryblijvend. Maar dat is nu Juist wat de Beatles in zeker op zicht altijd al hebben voorge staan, en wat zy zeker in deze tyd van „flower power" propa geren. zy bekyken het leven met iets van vertederde ironie, de „bustour" (met een dikke vrouw, kleine mannetje meteen heleboel burgerlykheid kortom) was niet aangegrepen als een he keling van het burgerdom, maar als een aanleiding om het bur gerdom in de Beatles-filisofie te incorporeren. Allemaal dure woorden, voor een filmpje zonder pretentie, zonder luxe ook. VOOR MAANDAG 12 FEBRUARI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instr. sextet. 18.20 Ultz. van D'66, 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Op de man af, praatje. 19.05 Geestelijke liederen (opn.). 19.30 Ste reo: Licht gevar. muz.progr. 20.00 Ste reo: Paulus. oratorium van Mendels sohn. door Omroeporkest, koren ei listen, (opn.). 22.15 Literama: radio kroniek over boeken, schrijvers en to neel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king 22.50 Mozart, schrijver van muz. en brieven, muzikaal klankbeeld. 23.30 Stereo: Lichte gr.muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Radiojourn. 18.30 De tafel van (half) zeven: ge varieerd progr. (Om 19.08 Paris vous parle). 19.35 R.V.U.: Waaruit bestaat de verhouding van Nederland tot Suri name?, door H. Kensm.il. NRU20.05 Scala Internationaal: kunstkroniek. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.50 Olympisch Journaal. 23.00 Stereo: Jazzpresso: Jazzplaten met commentaar, 23.25 Ra- diorama: veertiendaags mini-magazine. 23.55-24.00 Nws (Over de 4e HJn) van 18-20 uur. Voor maandag 12 februari 1968. I. Ludwlg van Beethoven. Concert voor piano, viool, cello en orkest in C. gr. t. op. 56 (37 min.). Allegro. Largo. Rondo alia polacca. Géza Anda, plano; Wolfgang Schneiderhan, viool; Pierre Fournier, cello; Symphonie Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Ferenc Frlcsay. n. Felix Mendelssohn Bartholdy: 1 Symphonie nr. 5 in D gr. t. op. 107 (27 min.). (Reformatie - Symphonie) Andante. Allegro con fuoco. Allegro vivace. Andante. Andante con moto Allegro maestoso. Phllharmonlsch Or kest van Berlijn o.l.v. Lorin Maazel. 2. Concert voor viool en orkest in e kl. t. op. 64 (28 min.) Allegro mol to appas sionato. Andate. Allegro molto vivace. Wolfgang Schneiderhan, viool; Sym phonie Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Ferenc Frlcsay. III. Gottfried von Einem. Concert voor plano en orkest op. 20 (21 min.) Molto moderato. Adagio. Allegro con spirito. Gerty Herzog. piano; Sympho nie Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Fe renc Frlcsay. VOOR DINSDAG 13 FEBRUARI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Volksmuz. uit Li banon. Syrië en Jordanië (gr.). 8.00 Nws. 8.10 NCRV-lled. 8.13 Stereo: Ge wijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. 9.15 Klein Radiokoor (opn.): oude muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Theologische ether leergang. 10.35 Stereo: Viool en piano: mod. muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (plm. 12.23 Wij van het land, progr. voor de landbou wers; 12.27 Med voor land- en tuin bouw; 12.30 Nws.; 12.40 Act.). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag magazine. (16.00 - 16.02 Nws.). 17.00 Overheldsvoorl.: Toerisme op Cu racao en Bonaire. Vraaggesprek van Raymundo Debrot met de heren E. Jesserum en R. Ellis. 17.10 Voor de kinderen. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Radio journaal. 8.20 Stereo: Lichte gr muz. (vervolg). (Om 8.30-8.35 De groente man.) 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Rep. Olympische Winterspelen. 9.40 Stereo; Koormuz. uit de Middeleeuwen en Renaissance (gr.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen: populair verzoekplatenprogr. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Gemengd koor: oude en mod. liederen. 12.27 Med. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlich ting: Uitz. voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.10 Radiojour naal. NRU: 13.30 De lichte muze be licht: filmmnz. 14.25 Rostrum of Com posers: internationaal forum met he dendaagse muz AVRO: 15.00 Oog om oog, hoorspel, (dl. 1). 15.38 Stereo: Oude muz. (gr.). 15.44 Inl. tot muz.- begrip, muzikale lezing. 16.00 Nws. 16.02 De wereld van de opera: opera - muz. met commentaar. 16^25 Voor de Jeugd. 17.15 Dixielandmuz. (gr.). 17.30 Tussen 10 plus en 20 min: lichte gr. muz. voor de tieners. Hilversum 3. 240 m. en FM. VARA: 9.00 Nws. 9.02 NAR: Onze Ned. Artiesten Revue op de plaat. 10.00 Nws. 10.02 Kllnk-klaar. zonder nonsens. (11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Zorro: progr. voor tieners, 13.00 Nws. 13.02 Ekspres: gevar. platenprogr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Er- Jee- Km- Drie. 16.00 Nws. 16.02-18.00 Mix: licht platenprogr. (17.00 Nws.). TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS/ NOT: 10.20-12.00 Schooltele visie. NTS; 18.00 Olympische Winter de" clown. NTS: 19.00 Journaal. AVRO: 19.06 Moef Ga Ga: progr, voor de tieners. 19.45 In kleur. IJsvlssen, fllmrep. NTS: 20.00 Journaal. NTS: 20.20 In kleur: Filmoverz, Olympische Winterspelen. AVRO: 20.35 AVRO's Televizier. 20.55 In kleur: Nijmegen Alaafcarnavalsprogr. Morele Herbewapening: 22.35 Is Nederland te vol?, disc. NTS: 22.45 Journaal. 22.50-23.50 De Bezetting (20), doe. Nederland II NTS: 18.50 Plpo de clown. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.20 Olympische Winterspelen: IJshockey wedstrijd USSR - Zweden. 20.00 Journaal. NTS: 20.20 In kleur: Dubbelspion: De Jacht op de gouden kachel. TV-film. 21.10 Gedeelteiyk in kleur; High zonder L.S.D., doe 22.00 Olympische Winterspelen: IJshockey- wedstrild Tsjechoslowakye - Canada. 22.45-22.50 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5