m WEES VALENTIJH MET 4711 Nutsspaarbank in ruimere behuizing Kans voor woningbezit lagere inkomensgroep De Gaulle belooft wapens aan Irak Jeugdige grafici (23) ontvingen diploma MAANDAG 12 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Modernisering bij Alphense bankinstelling r weken van hard werken trots bestuur van de Nuts- spaarbank in Alphen zaterdagmiddag bankruimte in de oude n het publiek tonen. Vele Ingezetenen toonden hun belangstel ling. een geheel gemoderniseerde hal tornt men in een flinke wachtruimte, waar enkele smaakvol geplaatste zit jes ten dienste staan van het wach tende publiek. Aan de balie kunnen vijf cliënten tegelijk worden gehol pen Ook aan de jonge spaarsters en spaarders is gedacht Voor de jeugd is namelijk bij de loketten een op stapje gemaakt. In de werkruimte is modem stalen meubilair opge steld, dat het geheel bijzonder over- giohtelyk maakt. Ongeveer 74 jaar geleden nam dp spaarbank intrek, in de Nutszaal. De bank was in die dagen van zo gc ringe omvang, dat enkele uren per week voldoende waren voor de af handeling van de bankzaken. Na de tweede wereldoorlog nam de groei van de bank een grotere vlucht, waardoor de beschikbare ruimte te klein werd. Het bestuur moest naar mogelijkheden uitzien om de bank ruimte uit te breiden. De gedachten gingen hierbij uit naar een nieuw ie bouwen pand. Academische examens Aan de Leidse universiteit zijn ge laagd voor de volgende examens: doctoraal vrije studierichting, de heer F. G. v. Heek (Aerdenhout) kandidaats Duitse taal- en letterkun de de heer F. L. J. Schinkel (Lei- kandidaats Nederlandse taal- letterkunde mevr. W. M. Land heer-Kluit (Leiden), kand. God geleerdheid mej. I. M. E. Fortuyn (Bloemendaal) en de heer H. G. v. d. Hert (Den Haag); kandidaats Slavi sche taal- en letterkunde mej. J. J. M.I. Willemse (Schiedam). Gift K voor G en Bij de opening van het nieuwe be drijf van Stokkermans Chroomindu strie in Leiden-Zuidwest heeft de di rectie haar vreugde over de totstand koming van de modern geoutilleerde fabriek tot uitdrukking willen bren gen door het maken van een royaal gebaar. Ter gelegenheid van deze feestelijke gebeurtenis werd namelijk aan het Leidse K. en G., welk mu ziekkorps zoals bekend dit jaar zijn achtste lustrum viert, een gift van duizend gulden geschonken. De direc tie overhandigde dit bedrag aan K. en G.'s voorzitter IJzerman, die voor deze geste dank zegde. Bouw geref. kerk in Morskwartier Voor de bouw van een geref. noodkerk in het Morskwartier is thans de 'bouwvergunning afgekomen. Het ligt in de be doeling om nu spoedig met de bouw, waarvoor de tekeningen gereed zijn, te beginnen. Zoals bekend maken de gereformeer den in dit kwartier reeds jaren gebruik van de hervormde Maranatha-kerk aan de Lage burgerlijke stand van leiden K. Duyster; Anne'mleke, d. v. A. C. n«-- - w. Hanselaar; Na- P. J. Worsley en L. Vonk; Martinus M. J. G. de franclsca Helena, d. OVERLEDEN S. R. Vos, 6 Jr., zn.; F. Boer, 60 J: H- A- van Schalk, 66 Jr., wed. Boting. Toen er enige pardon te koop wa ren in de onmiddellijke nabijheid aan de overzijde van het Thorbeckeplen» greep men deze gelegenheid aan. Voordat het zover was, moest echter het Nutsgebouw warden verkocht. Dit stuitte op moeilijkheden, aange zien het niet aan een derde ter vrije vestiging kon worden verkocht. Daar op besloot men te onderhandelen met de gemeente. Het aanbod van de gemeente vonden de commissarissen van de spaarbank niet verantwoord. De oplossing van de ruimtenood werd toen gezocht in uitbreiding van Amerikanen tegen oorlog om Pueblo" De Amerikanen zijn tegen een ge zamenlijke oorlog van de Verenigde Staten en Zuid-Korea tegen Noord- Korea naar aanleiding van de aan houding van het Amerikaanse afluis- terschip „Pueblo" en zyn bemanning door de Noordkoreaanse marine. Uit een begin deze maand ingesteld opi nie-onderzoek is gebleken, dat de verhouding meer dan twee tegen één is. Een ruime meerderheid der onder vraagden verwierp de gedachte van Amerikaanse bombardementen op een Noordkoreaanse stad als vergeldings maatregel. Drieënzeventig procent verklaarde over het algemeen ak koord te gaan met de operaties van het Amerikaanse spionageschip. Het Zuidkoreaanse ministerie van Defensie heeft zaterdag bekendge maakt dat de militaire dienstplicht is uitgebreid van 30 tot 36 maanden. De maatregel maakt deel uit van de be sluiten tot versterking van het leger die zijn genomen in verband met de spanning tussen Zuid- en Noord-Ko- Het Zuidkoreaanse leger telt 60O.000 man. President Johnsons spe ciale afgevaardigde Cyrus Vance ar riveerde gisteren in Seoel voor be sprekingen met president Park over de Koreaanse crisis. Op de Zuidkoreaanse ambassade in Buenos Aires is vrijdag een bomaan slag gepleegd en de Amerikaanse ambassade is diezelfde dag met mi trailleurs beschoten. De 18-jarige zoon van 'de Argentijnse chauffeur van de Zuidkoreaanse ambassade is bij de bomaanslag gewond en zou in levensgevaar verkeren. Geheim overleg in Londen over vrede in Nigerië Volgens het Britse dagblad „The Guardian" zijn in Londen al zes we ken geheime onderhandelingen gaan de over een staken van het vuren in Nigerië waar een burgeroorlog woedt sedert oost-Nigerië zich in mei 1967 de onafhankelijke staat Biafra af- afscheidde. Vorige week nog. aldus het blad, kwamen vertegenwoordigers van het centrale bewind in Lagos en Biafra naar Londen. Er zou bemidde ling wrden verleend door de secre taris-generaal van het Gemenebest en een Ghanese vertegenwoordger. De gedachten gaan uit naar de vor ming van een strijdmacht van het Gemenebest die in de gevechtszone zou worden gelegerd en een soort gelijke taak zou hebben als vredes missies van de Ver. Naties. Een woordvoerder van het Gemenebest- bureau wilde geen commentaar op het ebricht leveren. Behalve een uitbreiding heeft de Nutsspaarbank in Alphen ook een modernisering ondergaan, waarvan deze interieurfoto een beeld geeft. (Foto Leidsch Dagblad). de bestaande bamkruimte met de bioscoopzaal. De Nutsspaarbank heeft thans meer dan 14.000 inleggers met een gezamenlijk spaartegoed van ruim dertien miljoen gulden. VIETMINH WIL CAMBODJAANSE REGERING TEN VAL BRENGEN Het Cambodjaanse staats hoofd, prins Norodom Sihanoek. heeft gezegd dat een Cambodjaanse rebel lerende „Vietminh"-beweging pro beert gebieden in het land onder haar macht te brengen met het doel Cambodja in tweeën te snijden, het bewind omver te werpen en een pro- Amerikaanse militaire junta te ves tigen, was voor hen een excuus zou *ljn om de Vietcong te hulp te roe pen- Sihanoek zei dat het Aziatische communisme niet langer aanneemt dat Cambodja buiten de machtsstrijd in zuid-oost Azië moet blijven. Mili tairen hadden documenten buitge maakt die aantonen dat de Cambod jaanse „Vtetminh" en het „Thaise Patriottische Front" samenspannen. Uit de Siamese hoofdstad Bang kok wordt gemeld, dat Thaise terro risten vorige week zes regeringssolda ten gedood en 20 anderen gewond hebben in een serie goed voorbereide overvallen. Dit verklaarde premier Thanom Kittikachorn vanochtend. De meeste slachtoffers waren geval len in de noordelijke provincie Nan, zo verklaarde hij in zijn wekelijks rapport over communistische activi teit in Thailand. Al meer dan twee maanden bestrij den drie bataljons regeringstroepen een goed bewapende terroristeneen heid In de met oerwouden bedekte bergen in Nan, zo zei hij. De rege ringstroepen hebben artillerie en tanks in de strijd geworpen terwijl de luchtmacht de rebellen bestookt met napalmbommen. Pastorie voor ds. A. J. de Jong De kerkvoogdij van de Leidse Her vormde gemeente is er thans in ge slaagd om voor ds. A. J. de Jong in Scheveningen, die een beroep naar Leiden heeft aangenomen (vacature ds. J. M. D. v. d. Berg), een pastorie te vinden. Ds. De Jong komt in de Joh. de Wittstraat te wonen. Het ligt in de bedoeling van de nieuwe pre dikant om op zondag 31 maart zijn intrede in Leiden te doen. Voor ds. W. Straatsma in Dedems- vaart, de nieuwe Leidse Jeugdpredi- kant, heeft men nog geen geschikte pastorie kunnen vinden. Volgens Libanees blad Op de terugreis van zijn staatsbe zoek aan Frankrijk is generaal Aref, president van Irak, zaterdag ln de Egyptische hoofdstad aange komen, waar hij terstond met pre sident Nasser in conferentie ging over de resultaten van zijn bespre kingen van generaal De Gaulle. Het Libanese blad „Al Anwar" meldt te hebben vernomen dat de Fran se president De Gaulle een verzoek van Irak om wapens heeft inge willigd. Volgens een bericht van zijn Parijse correspondent zou de pre sident van Irak. Aref dit verzoek hebben gedaan in de loop van be sprekingen met De Gaulle in de Franse hoofdstad. Zegslieden uit Franse regeringskringen zouden hebben toegestemd aan Irak wapens te leveren met handhaving van het embargo op wapenleveringen aan Israël. Zegslieden zouden volgens „Al An war" hebben meegedeeld dat de Franse regering van oordeel is dat Irak niet in de oorlogszone ligt. Hetzelfde zou gelden voor Koeweit en Saoedi-Arabië. Volgens berichten uit Londen zouden Franse onderne mingen de Engelsen een contract voor de levering van pantserwagens aan Saoedi-Arabië afhandig hebben gemaakt. Inmiddels meldde het blad „Al Hay- at" dat Aref 50 straaljagers van het type Mirage-5 aan Frank rijk heeft gevraagd, 315 toestellen van het type Mirage -3, acht tran sportvliegtuigen en 150 gemotori seerde kanonnen. Auto terecht De eind vorige maand uit de tuin van een perceel aan de Antonie Duycklaan in Leiden ontvreemde per sonenauto, toebehorend aan een Lei- denaar, is terecht. De wagen werd dit weekeinde teruggevonden in Den Haag. Voor zijn vertrek uit Parijs in specteert president Aref van Irak in gezelschap van generaal De Gaulle de erewacht in de tuin van het Elysée. Leefbaar Leiden99 is teleurgesteld Het comité „Leefbaar Lelden" heeft met belangstelling de debat ten over de verkeeranota in de raadsvergadering van 5 februari jongstleden gevolgd. Het resultaat van het debat stelt het comité te leur en wel om de volgende rede- li De heer Portheine (WD) merkte op dat de voorstellen van B. en W. radicaal zijn. Van een ra dicaal beleid meent het comité te mogen verwachten dat het van visie getuigt en niet met lapmiddelen werkt. 2) Het plaatsen van parkeerme- ters was enkele jaren geleden nog te verdedigen geweest. De lange wachttijden (tot lVi k 2 uur) garan deren op geen enkele manier dat de verkeersdichtheid geringer zal wor den. 3) De luchtverontreiniging die voor iedere Leidenaar een kwelling is. is niet ter sprake gekomen. 4) Zoals de heer Roorda (PvdA) opmerkte had het openbaar vervoer deel van de nota uit moeten maken. 5) De planning van verkeersgara- ges lijkt te traag te zullen verlopen. In 5-6 jaar kan het autopark ver dubbeld zjjn. Tegenover het beleid van B. en W. zoals dat door de raad werd goedgekeurd stelt het comité 1) De binnenstad van Leiden zal haar functie van ontmoetingsplaats der bevolking terug moeten krijgen. Het doorgaand verkeer zal daarom moeten worden omgeleid. 2) Het nu onmiddellijk aanpakken van een planning van verkeersgara- ges aan de rand van de binnenstad. 3) Het krachtig ter hand nemen van het openbaar vervoer. 4) Het zo snel mogelijk laten ver richten van een onderzoek naar de luchtverontreiniging in de binnen stad. die het toelaatbare verre over schreden heeft. 5) De grote Industrieën, enkele warenhuizen en kantoren naar aan de stadsrand gelegen nieuwe werk en winkelcentra verplaatsen. 6) Een actieve propaganda-actie onder de bevolking teneinde deze er van te doordringen dat voor een ra dicaal verkeersbeleid geld nodig is en dat dat geld uit de openbare mid delen zal moeten komen. Het gaat om de leefbaarheid van de stad. De gemeenschap moet bereid zyn zich hiervoor offers te getroosten. Het alternatief is een stinkende rokende puinhoop, waar longkanker welig tiert, waar ongelukken aan de orde van de dag zijn en waar de op gekropte agressie onvermijdelijk zal moeten leiden tot een verhoogde toeneming van de criminaliteit, vooral onder de jeugd, zoals wy die in Amerika kennen. ADVERTENTIE 4711 echte eau de cologne f.2.?0 Thant praat in Moskou over Vietnam Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren in Moskou besprekingen gevoerd met ho ge Russische regeringsleiders over de situatie in Vietnam. De Prawda heeft zich ln een arti kel op de voorpagina gesteld achter de eis van Hanoi dat de bombarde menten onvoorwaardeiyk worden ge staakt voor het tot onderhandelingen Valentijndag dag der kleine attenties overal-voor iedereen. Waarom? Gewoon zo maar. de gelegenheid >an het jaar om eens iets terug te doen. Drieëntwintig jeugdige grafici hebben zaterdagmiddag „loon naar werken" ontvangen. Allen hebben met gunstig gevolg een vierjarige opleiding in het bedrijf gevolgd en mogen zich nu jonggezel noemen. Zodra zij de leeftijd van 23 jaar hebben be reikt, worden zij automatisch gezel. In Leiden komt met 1 september een grafische opleiding kan komen. Het is niet duidelyk hoe het stand punt van Moskou ten aanzien vat de situatie in Zuid-Vietnam is. afge- ker blij zien van de Hanoi-Washington-be- de nieuwe sprekingen. Premier Kosigin heeft ln Leiden kan worden gevolgd. Jon- zondagavond Thant een diner aan- gens van 12 jaar kunnen in het ver geboden waar ook minister Gromiko j volg na het verlaten van de lagere en anderen aanzaten. Thant vliegt I school een grafische opleiding In Lei- vandaag uit Moskou naar Londen. den volgen. Tydens een zaterdag ln restaurant van der Heijden gehouden en zeer druk bezochte bijeenkomst behal ve ouders van de grafici waren er ook directies van bedryven. leer meesters, vertegenwoordigers van de vakbeweging en leraren van de Grafische school in Den Haag werden de diploma's en de cyfer- ïysten uitgereikt. Vreugde heerste er deze middag ook, dat, na jaren van wachten en onderhandelingen, met ingang van 1 september aan de Lagere Technische School aan de Haagweg een grafische afdeling wordt ondergebracht. De voorzitter van de Districts Op leidingscommissie, de heer H. Schoonderwoerd, merkte in zyn in leidend woord om. op, dat de pa troon op de achtergrond een belang- ryke rol speelt by deze opleiding en dat in het grafische vak voor goed opgeleide jongeren vele kansen liggen. In het district Leiden zyn thans 1300 grafici werkzaam. Jaarlijks kunnen 60 a 70 leerlingen geplaatst worden, vandaar dat spre- dat met ingang van dit onderwijs ook Nieuw goedkoop woningtype (Van onze Haagse correspondent) Een nieuw type woning met een smallere gevelbreedte dan tot nu toe gebruikelijk, gaat op de woningmarkt verschijnen. De woning, ontwikkeld door de Rotterdamse architect Bas Tol (53) en de Zoetermeerse makelaar Tijmen Hopman (37) komt binnen het financiële bereik van een zeer grote groep mensen, wier inkomen beneden de loongrens ligt. Het project, waaraan een lange voor- bereidingstyd vooraf Is gegaan werd door de nieuwe premieregeling van minister Schut plotseling op korte termyn uitvoerbaar. De besparingen die het nieuwe type oplevert, gekop peld aan de rijkspremie, maken, dat een dergelijke woning in zijn goed koopste uitvoering (geen centrale verwarming drie slaapkamers de eerste vyf jaar f97 per maand aan totale lasten kost en in zyn duur ste uitvoering (centrale verwarming, zes slaapkamers, twee toiletten, twee douchecellen) f 153. Deze cyfers gel den voor een tweede klas gemeente. Overigens zyn deze getallen geen berekening op papier, maar afge stemd op aanbestedingen die inmid dels zyn geschied. Zo gaat byvoor- In de lengte Het geheim van de lagere bouw kosten zit bij deze huizen in het bouwen in de lengte. Dit is namelyk goedkoper dan bouwen in de breedte. De totale gevelbreedte is 4.30 meter, hetgeen tevens de breedte van de woon-eetkamer is. Hierdoor wordt 30% op de grondkosten bespaard. Daarnaast spaart men nog 15% op de bouwkosten uit en ligt de bouw- tyd 25% lager dan normaal. De woningen (vier typen) kunnen zo wel op traditionele manier, in systeem-bouw, in elementenbouw als in gietbouw worden verwezenlijkt. De totale stichtlngskosten van de vier typen liggen in een tweede klas gemeente op f 30.500 (3 slaapkamers), f 33.440met zolder en 4 slaapka mers), f 36.360 (4 grote slaapkamers) en f 37.800 (6 slaapkamers). Voor centrale verwarming komt er bfj deze bedragen nog ongeveer f 3000. De bedragen kunnen per gemeente in lichte mate variëren. De woningen zyn aantrekkeiyk voor mensen met een inkomen bene den de loongrens dank zy de premie regeling. die van de bovenstaande be dragen over een tijd van tien Jaar Aantrekkelijke delen afhakt. Daar naast zijn de huizen interessant voor by voorbeeld studentenhuisvesting- In de grootste versie kan een dergeUjk huis een studentenechtpaar en vier studenten huisvesten. De loonkosten liggen dan lager dan op het ogen blik in vele studentenflats. Het ontwerp is by deskundigen van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid met enthousiasme ontvangen. De Haagse exploitatie maatschappy voor onroerende goede ren Nedam N-V. is bereid de wonin gen te financieren. Hoewel dit jaar in het gehele land plm. 200 kandidaten moesten worden afgewezen, heeft het district Leiden „het best gedaan". Van de 25 kan didaten zyn er slechts 2 afgewezen. De 23, die deze middag 'n diploma ontvingen, waren 8 jongelui van de Ned. Rotogravure My (illustratie") t.w.. J. H. M. Fentrop; W. J. Heuvel mans; A. van Kuyk; J. Chr. Mark; W. F. P. van Velden; W. van WeerleeLeiden; J. W. v. d. Burg Voorschoten; M. A. H. van Diemen Zoeterwoude; 7 boekdruk kers: L. Labordus, Leiden; F. J. Sloos, Leiden; H. van Egmond, Voor schoten; B. M. M. Niersman, Voor schoten; J. F. J. van Velzen, Voor hout; H. J. C. Kaptyn, Sassenheim: P. W. Springer. Wassenaar en 8 zetters, t.w. J. Henzen; P. F. A Koree; Th. W. P. v. d. Maden; E de Nijs, A. v. d. Zeeuw. Leiden; A. vffcn Beelen, Katwijk, H. R. Stark, Noordwyk; P. J. M. Bakker, Hille- gom. Op grond van hun cyferiyst (gem. 8 1/4) ontvingen J. W. v. d. Burg en A. van Beelen van de Districts Opleidingscommissie een boekenbon. Hulde bracht de heer Schoonderwoerd aan de secretaris van deze commis sie, de heer J. J. Sjardin, die zich ook dit jaar zeer heeft ingespannen voor deze opleiding. De heer H. Schuit, vertegenwoor diger van de Centrale Opleidings commissie in Amsterdam en de Vak opleiding. had byzondere waardering, gelet op de landeiyke resultaten, voor de prestaties in dit district. Uitvoerig schonk de heer Schuit hierna aan dacht aan de opleiding in het gra fisch bedryf, een „levend vak, waar in de technieken steeds wisselen". De voorzitter van het district Leiden van de Federatie van werkgeversorganisaties in het boek drukkers- en rasterdiepdrukbedrijf, de heer E. A. E. van Dishoeck. baseer de zyn toespraak op „de werknemer van morgen", en vroeg daarin van de werknemers in dit geval de jongeren een hartelyk mede leven en meóedenken in het bedryf, waarin zij werkzaam zyn. De waarnemend directeur van de Grafische School in Den Haag, de heer J. v. d. Heuvel, die met zes leerkrachten naar Leiden was geko men, was bly, dat deze middag aan zovelen het diploma „voor de vol houders" kon worden uitgereikt. In gelyke geest sprak de consulent van het district, de heer J. Steen, waar na de heer N. Langezaal namens de werknemersorganisaties nog eens wees op de secondaire arbeidsvoor waarden voor de grafici, die zi. da toets der kritiek kunnen doorstaan en op het grote gebrek aan goed* vaklieden in het grafisch bedryf. Met bromfiets tegen autoportier Een 19-jarige Katwyker is zater dagmiddag omstreeks kwart over vyf op de Steenstraat in Leiden met zyn bromfiets tegen het openslaande por tier van een stilstaande personen auto gereden. De knaap kwam er goed van af, maar zyn duopassagie- re kreeg een lichte hersenschudding. De EHD bracht haar naar het Aca demisch Zipkenhuis.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3