Schaatsprinses Carry overwinningskus Prinses Beatrix Het is mijn beste afstand QOUD, ZILVER EN BRONS VOOR ■t )ok Olympisch record Telefoon roodgloeiend in liuize Geijssen Verdeling; medailles I Dronk op kampioene AMSTERDAM IS TROTS Dienstbetoon Piet Zwanenburg de grote trooster Carry Geijssen stralend middelpunt MAANDAG 12 FEBRUARI 1968 PAGINA 13 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van een speciale verslaggever) Grenoble, zondag Carry Geijssen is Ie grote vedette geworden van het schaats- i-eekeinde bij de Olympische Winterspelen. )e 21-jarige Amsterdamse werd zondag )lympisch kampioene op de duizend meter in veroverde de dag tevoren zilver op de 1500 neter, op welke afstand de Finse Kaja Mus- onen het goud behaalde en Nederland door tien Kaiser ook brons verdiende. Letterlijk k figuurlijk brak zondagmorgen voor de Ne- [erlanders in Grenoble de zon door, toen Car- Carry kon het nauwelijks geloven, toen zij in grote cijfers op het corebord haar tijd zag geregistreerd, nadat zij geheel leeggereden oor de finish was gegaan en de rug rechtte: 1.32.6. Drie nog slechts mden haar kunnen overtreffen. Zij bleven echter allen vèr boven b tijd van Carry Geijssen, die behalve een titel ook een Olympisch icord op haar naam kreeg. ry Geijssen in een ijzersterk gereden rit slaagde in haar opzet Loedmilla Titova, die van de derde rit af met een tijd van 1.32.9 sec. het klassement had aangevoerd, van haar voetstuk te stoten. Met hetzelfde verschil, waarmee zij zaterdag door Kaja Mustonen werd verslagen: 3/10 seconde rekenmees ters kwamen tot de conclusie, dat dit precies de lengte van een schaats is zegevierde zij Pil Zaken, de heer H. J. de Koster, de Carry toen reeds naar het hoogste edstrijd bijwoonde, Carry voor haar j platform was kunnen doordringen, aohtige prestatie. Met een opening van 29.6 en tijden la de provisorische huldiging aan'van 65.7 en 1.43.0 na respectievelijk rand van de ijspiste door dit hoge 1700 en 1100 m was daartoe nog al- hflderlandse gezelschap volgden nog le kans, vooral omdat Carry niet gelukwensen. Nederland had (alleen zeer goed, maar ook wils- r de eerste maal in de geschiede-krachtig reed. In de laatste bocht bij het hardrijden op de schaats echter kwam zij niet helemaal goed n Olympische titel. Garry Geijssen *-Uit, moett een tussenslag maken en •d het zonnetje in de Nederlandse verspeelde waarschijnlijk juist hier- eg. Zij was het, die deze dagen dooi- die fractoe van een seconde, wel- r warmte en een lach zorgde, I ke haar boven Mustonen had kunnen at tweevoudig wereldkampioene i stellen. Nog een kans was er voor tien Kaiser heeft tot nu toe de in Nederland op goud: de 23-jarige gestelde hoge verwachtingen Apeldoornse Ans Schut. Evenals Stien iet kunnen inlossen. I Kaiser miste Ans Schut echter de grote vorm, die slechts de waarborg Olympische titel. Zij ging stroef over de baan, had al spoedig een ruime achterstand op de leidsters in het klassement en kwam tenslotte uit op 2.28.3, een tijd, die niet In de armen van coach Piet Zwa- enburg uitte zij haar eerste geluk. ;n spontane kus beloonde kroon- Beatrix, die in gezelschap van Claus, minister Marga Klompé Buitenland- Hoopi 'luist op Stien Kaiser, in wier scha- iw Carry Geijssen de laatste jaren efde, was voor de 1500 meter de öop in het Nederlandse kamp ge- estigd. Het werd met een bronzen Kdaalle slechts een troostprijs. Met verschil werd zij op deze af tand verslagen door de verrassend terk rijdende 26-jarige Finse Kaja lustonen (in 1964 in Innsbruck brons de duizend meter) en Carry Geijs- die daarmee de nationale eer dde. Twee Nederlandsen zaterdag- rond op het erepodium in het ijs- adio-n en toch een lichte teleur- elling. Hadden immers veertien da- tevoren in het wereldkampioen- iap te Helsinki de meisjes zich op 1500 meter niet oppermachtig ge- lond met een eerste (Stien), tweede Ans Schut) en derde (Carry) plaats? Reputatie Kaja Mustonen, in Helsinki slechts igende op de 1500 meter, trok zich de grote reputatie van haar Ne- erlandse concurrenten niets aan en g in de zesde rit onverschrokken weg, koersend op de tot dat mo- lent beste tijd van 2.24.5, in de wrgaande rit gemaakt door Stien Aiser. In de strijd om de medailles 70 'tó toen de Olympische sprintkam- ioene Loedmilla Titova (2.26.8) in eerste rit al afgevallen. Na 700 ©r had Mustonen precies één se inde winst op Stien Kaiser (65.9 en 66.9) en na de volgende ron- had zij deze opgevoerd tot 2.2 Weliswaar moest zij hiervan in •digs e laatste ronde iets prijsgeven, doch iH leid nog ruim voldoende over om tien alle illusies op goud te ontne- lJ ien, De Delftse, die onder opleverde dan een bescheiden twaalf de plaats. Nederland zat voorin, maar de zo begeerde Olympische titel was nog een wensdroom. Toen konden wij niet bevroeden, dat die 24 uur later reeds in vervulling zou gaan. Favorieten Zoals den velen wezige igende „goede tijd, Stien" reageer- uitrijdende na haar rit, met kn verbeten „helemaal niet", tijd dan toch goed voor erde plaats was teruggedrongen het tweede plan. Nog verder 1 stuk 1500 meter reken- in Grenoble aan- uit alle windstreken geko- schaatsexperts ook voor de dui zend meter de Nederlandse meisjes van wie Carry Geijssen met 1.32.9 de beste seizoentyd op haar naam had staan tot de favorie ten! Hadden echter niet op de 500 meter Loedmilla Titova en de Ame rikaanse meisjes en op de 1500 me ter Kaja Mustonen, de Nederlandse plannen doorkruist? Bovendien was bet vertrouwen in Stien Kaiser, wier beste afstand de 1000 meter bepaald niet is, aanzienlijk getaand. Toen dan ook eerst Stien in de tweede rit tot een magere 1.35.2 kwam, welke tijd reeds boven die van de eerste twee rijdsters lag, en daarna in de negende rit de achttien-jarige Am sterdamse gymnaste Elly van der Brom na een misslag in de eerste bocht, waarvan zij zich op het rech te eind nog niet had hersteld en toen naast de baan terecht ,kwam, met 1.36.8 al eveneens ver van het ere podium bleef zij eindigden respec tievelijk als tiende en dertiende was weinig reden tot optimisme. Bo vendien bleek de tijd van 1.32.9, die de Russische kampioene Loedmilla Ti tova in de derde rit tegen de Oost- duiitse Ruth Schleiermacher had ge maakt, zeer scherp te staan. Stuk Kaja Mustonen liep er on- een sterke laatste ronde op 1.33.6. Zij bleef daarmee zelfs nog 0.2 seconde boven de tijd van de 16-jarige olijke Diane Holum uit Chicago, die voorlopig nog de tweede plaats bezet hield. Voorlopig, want in de dertiende rit wierp Carry Geijssen als een beeldenstormster het imagi naire ereplatform omver. Toen het weer overeind stond, troonde onze landgenote op het hoogste platform, met rechts naast zich Titova en links Holum. Mustonen was in de slag gebleven. Voor de Finse was geen plaats meer. Feilloos rijdend met een opening over de eerste 200 meter van 20.7 seconde, waarna zij na zeshonderd meter 55.5 liet registreren (tegen Ti tova 55.3, Holum eveneens 55.3, Mus tonen 56.8 en Kaiser 57.6), vocht zij in de laatste ronde tot het uiterste om de Russische Loedmilla van haar tweede gouden medaille af te hou den en die voor zichzelf op te eisen. Het werd strijd om tienden van se conden, waarin haar geweldige inzet zegevierde. Zelfs een iets te ruim ge nomen laatste bocht gisteren De snelste drie op de 1000 meter, v.l.n.r. Loedmilla Titova Carry Geijssen en Diana Holum. kwam ik er niet helemaal goed uit en ik wilde nu geen risico nemen" was voor haar geen beletsel. De Ca nadese Maria Parsons raakte door de ze krachtsexplosie van haar tegen standster de aansluiting geheel kwijt en finishte met ruim vijf seconden achterstand. Schaatsenrijden De 24-jarige Tonny Ferwerda uit Boeward, is er gisteren op de kunstijsbaan van Hee renveen in gesl aagd het wereldduur- record te verbeteren. Ferwerda legde in een uur een afstand af van 34 km en 205.16 meter. Hij brak met deze prestatie het Nederlandse re cord dat sinds 1947 met 30.056 km op naam van MariusStrijbos stond en het wereldrecord van 32.600 km van Coen de Koning. De voorzitter van het Neder lands Olympisch Comité, jhr. Van Karnebeek kroont Carry Geijssen in het ijsstadion van Grenoble met Olympisch goud. LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever) Prinses Beatrix en Prins Claus hebben spontaan meegeleefd met het succes van Carry Geijssen. Niet al leen ontving de winnares van de gou den medaille een overwinningszoen van de Kroonprinses en een hartelijke handdruk van Prins Claus, het offi ciële gezelschap nam ook een vreug dedronk op de zege. De staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, de heer H. J. de Koster, haalde in record tijd uit de zak van zijn jas een flea cognac, waaruit ieder een glaasje kreeg ingeschonken. Het prinselijk echtpaar werd verder begeleid door minister mr. M. A. M. Klompé en de burgemeester van Grenoble, Hubert Dubedout. Prinses Beatrix en Prins Claus werkten het afgelopen weekeinde een druk programma af. Zaterdagmorgen vertrokken zij om zes uur van het vliegveld Valkenburg en woonden in Grenoble de strijd op de 1500 meter bij. Na een bezichtiging van het Olympisch dorp, waar met de Neder landse ploeg werd geluncht, volgde een bezoek aan de springsohansen in St. Nizier en Autrans. Na afloop van de wedstrijden op de 1000 meter vertrokken Prinses Bea trix en Prins Claus weer naar Neder land, waar zij voor de middaguren nog een concert in Kreekhoven op het programma hadden staan. De burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkalden, zond zondagoch tend het volgende gelukstelegram naar de Olympische schaatskam pioene uit de hoofdstad, Carry Geijs sen in Grenoble: „Amsterdam is trots op uw schitterende prestatie. Namens al uw stadgenoten wens ik u geluk met gouden medaille en met prachtig nieuw record." Verenigde Staten Noorwegen Frankrijk Oostenrijk Finland Nederland Rusland West-Duitsland Tsjech oslowakije Zweden Zwitserland Oost-Duitsland Roemenië 2 Wielrennen op de sprint bij de beroepsrenners, de Belg Patrick Sercu, is zaterdag in Genit officieus Europees omniumkam pioen geworden. Tweede werd zijn landgenoot Eddy Merkx, derde de Australiër Ron Baerusch en vierde on ze landgenoot Peter Post. Naast de vreugde van Carry Geijssens overwinning was er het verdriet van Elly van der Brom, die troost zoekt bij „Ome Piet" Zwanenburg. Het dienstbetoon van de Neder landse Spoorwegen is zondag zo ver gegaan dat op de stations de ge luidsinstallaties gebruikt werden om bekend te maken dat Carry Geijs sen op.de duizend meter een gouden medaille had veroverd. In Utrecht, waar het nog al vol was op de per rons, ging bij die mededeling een spontaan gejuich op. (Van speciale verslaggever) Grenoble Bescheiden „Ome Piet" Zwanenburg, de trainer van de Nederlandse damesploeg, is als een vader voor zijn discipelen. In momenten van vreugde en verdriet is hij het die de meisjes op vangt en daarvan hebben allen, die zondag bij de wedstrijden op de duizend meter op de Olympische ijsbaan van Grenoble waren, ge tuige kunnen zijn. De jonge Elly van der Brom, die vrijdag de teleur stelling had moeten verwerken juist buiten de prijzen te vallen op de 500 meter en die zondag door een misslag in de eerste bocht, welke zij na veertig meter nog niet geheel gecorrigeerd had en toen zelfs buiten de baan raakte zij reed achter de man met de ronde bordjes omalle kansen op een ereplaats op de duizend meter verspeelde, was ontroostbaar. Aan de borst van Zwanenburg stond zij minuten lang uit te huilen, schokschouderend van verdriet de tranen de vrije loop latend. De starter moest hen zelfs met zachte hand terugdringen, om de strijd te kunnen vervolgen. Niet lang daarna viel Carry Geijssen in de armen van „Ome Piet", zij het echter van vreugde. Het leed was vergeten, tenminste voor de Nederlanders en de omstanders. Niet echter voor Elly van der Brom, die ook daarna in de kleedkamer haar verdriet nog niet de baas kon. Sport is soms hard, topsport keihard. AMSTERDAM „Ik geniet er nog van, niet door de tijd, maar door de manier waarop zij gereden heeft," zei een gelukkige vader Geijssen zondag enkele ogenblikken, nadat hij via het beeldscherm ge tuige was geweest van de Olym pische triomf van zijn dochter Car ry. Het ouderlijk huis aan de Am sterdamse Cramatweg werd over spoeld door buurtgenoten, die de he le familie geluk wilde wensen en de telefoon stond roodgloeiend. De heer Geijssen had het overigens wel een beetje verwacht. „Ze staat tenslotte eerste op de seizoenranglijsten van de 1000 en de 1500 meter en de men sen hebben zich dat, geloof ik, niet voldoende gerealiseerd. Maar Je Prinses Beatrix in gesprek met Carry Geijssen tijdens de lunch in het Olympische dorp. moet het natuurlijk evengoed waar maken. De ene keer is Stien in vorm, de volgende week is Carry misschien nergens meer, wie zal het zeggen. Maar enorm trots ben ik vooral op de vechtlust, die ze ge toond heeft." Voor Stien Kaiser zag de woninginrichter nog mogelijkhe den op de drieduizend hieter. „De meesten staan meteen aan het knop je van het licht, maar Stien is heus niet minder sterk, ze is nog een van de grootsten. En ik weet, dat Stien en Carry het elkaar best gun- (Van Grenoble, zondag Carry (officieel 'Carolina, zoals ook vermeld in de deelnemerslijsten in Grenoble) Geijssen, precies een maand voor de gloriedag in haar schaatsloop- baan 21 jaar geworden, is het stra lende middelpunt geweest van de Nederlandse afvaardiging by de Olympische Winterspelen. Goud en zilver heeft zy omgehangen gekre gen, hoge onderscheidingen in de wereld van de sport. Carry kon zondagavond haar vreug de niet op en toch is er iets dat haar dwars zit, namelijk dat zy, die hier tot nu toe veruit de beste prestaties leverde, niet zal mogen starten op de 3.000 meter. De in schrijving is gesloten en toen deze voor de verschillende afstanden plaatsvond, is voor de drie km de keus niet op haar gevallen. „Dat vind ik erg jammer, want ik ben in een blakende vorm. Die zil veren medaille op de 1500 meter heeft mij vertrouwen gegeven. In mijn rit op de 1.000 meter voelde ik na 200 meter dat ik goed ging. De gedachte kwam bij mij op: „Ik pak haar, waarbij ik Titova voor ogen had, want op haar schema was ik vertrokken". Na de eerste ronde hoorde ik dat wij gelijk lagen en ik merkte aan de reacties van het publiek dat er goud in zat. Voor myn gevoel heb ik echter niet zo'n beste slotronde gereden, voor al in de laatste bocht ging het niet zo als ik wilde. Je kunt beter op de been blijven dan iets riskeren en daarom heb ik die bocht wat ruim genomen. Vergeet niet dat je op een hoge snelheid ligt", aldus de, iedere belangstellende vlot te woord staande, Olympische kampioene. „Ik voelde mij in dit seizoen steeds beter worden en dan ben ik boven dien een type dat in belangrijke wedstrijden beter rydt dan in ge wone wedstrijden. Ook daarom had ik goede hoop op een hoge plaats bij de 3.000 meter. Maar ja, niets aan te doen. Ik beslis nu eenmaal niet". Vijf jaar geleden werd de Amster damse secretaresse opgenomen in de kernploeg. Zij begon haar op mars in de schaatswereld in het seizoen 1963/64, toen zij zich met een tyd van 48 sec. aan het hoofd plaatste van de nationale ranglijst op de 500 meter. Het jaar daarop werd zij tweede in het Nederlandse kampioenschap achter.Stien Kaiser en zevende in de strijd om de wereldtitel. Door de kniebles sure van Stien Kaiser, die zich daardoor niet volledig kon geven, kon Carry Geijssen in het schaats- jaar '65/66 uit de schaduw treden van de Delftse wereldkampioene, die haar daarna echter weer tot de „eeuwige tweede" degradeerde. Maar nu is zij in de schijnwerpers komen te staan: Carry Geijssen, een sportief Amsterdams meisje, dat ook als handbalster en turnster hoge cijfers heeft verworven en dat bovendien een goed pianiste is. „Als laatste moest ik het dan maar doen", was haar gedachte na het falen van Stien Kaiser en Elly van der Brom op de 1.000 meter. En Carry deed het op waarlijk groot se wijze. „Het is mijn beste afstand en dat heb ik laten zien. Nee, het was niet omdat ik mij kwaad heb gemaakt over het niet mogen uit komen op de drie kilometer, dat ik zo goed heb gereden. Het ging ge woon lekker".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13