LEIDSCH DAGBLAD Vliegveld Khe Sanh thans onbruikbaar Egyptische James Bond wil asiel in Zweden TOMV. JAMIN Amerikaanse onderbevelhebber commandant in het noorden Vele raadsels rond reis verstekeling Bovenaan op zwarte lijst van president Nasser Matig resultaat van generaal Arefs bezoek aan Franse hoofdstad (£)uc/ Qllt leuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 No. 32405 Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Een met 7300 kilo brandstof geladen Amerikaans transport vliegtuig is vandaag neergeschoten terwijl het bezig was te landen op de basis Khe Sanh. De 4-motorige C-130 kwam mid den op de rolbaan terecht en ontplofte, waardoor de baan voor jpg- onbepaalde tijd onbruikbaar is geworden. De vijf inzittenden m zijn omgekomen. De basis Khe Sanh, waar 5000 Amerikaanse mariniers zich voorbereiden op een aanval van 20.000 Noordvietnamezen, is geheel van het vliegveld afhankelijk voor de aanvoer van voor raden en versterkingen. De rolbaan is al meer dan eens door granaten van de tegenstander buiten gebruik geweest, maar nooit langer dan een paar uur. Proef aan val Gevechtsbommenwerpers van het vliegdekschip Coral Sea in de Golf van Tonkin hebben donderdag de Naar eerst gisteren officieel werd nieuwe colonnes tanks en vracht- beker: cgeimaki. heeft een N-r - auto's bestookt die Khe Sanh be- vietnamese eenheid ter sterkte van dreigen. een bataljon donderdag een aanval Noord-Vietnam zou verscheide- op de basis gedaan, naar wordt ver- ne lichte Russische bommenwerpers moed om de kracht van de verdedi- gekregen hebben en enkele zouden al ping te beproeven. De aanval duurde in dienst gesteld zijn. Dit is gisteren lestien uur en werd voorafgegaan van bevoegde Amerikaanse zijde in raket, en mortierbarrage Saigon vernomen. Men had de toe dag. Volgens een Ameri- stellen met behulp van luchtfoto's kaanse woordvoerder werden 124 ontdekt. Deze bommenwerpers zou- Noordvietnamezen gedood, terwijl den de verdediging van het front op Amerikaanse zijde 21 man sneu- de zeventiende breedtegraad van Khe velden en er 27 werden gewond. Sanh tot Hoeé moeilijker kunnen Een aanwijzing van de ernst. maken- waarmee het Amerikaanse opperbevel In Saigon worden nog steeds de toestand in het noorden be- straatgevechten geleverd. Vanoch- schouwt is de beslissing om gene- tend werd een geallieerd munitiede- raal Creighton D. Abrams, de onder- pot even benoorden Saigon met gra- bevelhebber in Vietnam persoonlijk j naten bestookt, kort daarop gevolgd met de leiding te belasten. Van goed- door een aanval van de rebellen. Het Ingelichte militaire zijde wordt mee- depot ligt bij de stad Go Vap. Een gedeeld dat Abrams zijn hoofdkwar- Zuidvietnamees opslaan in Phoe Bai, ten noorden van Da Na-ng i maakt. De uitslag van deze strijd is nog niet bekend. Go Vap ligt op on geveer 4.8 km ten noorden van de Zuidvietnamese hoofdstad. In Cholon, de Chinese wijk van [Saigon, vochten vanochtend Vietna mese mariniers met 200 guerril- I lastrijders, die een 20-tal huizenblok ken bezet hebben. De mariniers doodden elf vijandelijke soldaten en namen er drie gevangen. De strijd. die van huis tot huis woedt en dag en nacht doorgaat, is nog onvermin derd aan de gang. i Zuidvietnamese mariniers en poll- tietroepen voerden gisteravond zui veringsacties uit in de omgeving van het presidentiële paleis, de r.-k. ka thedraal en de Amerikaanse ambas sade. Een Amerikaanse eenheid lich te infanterie is per hefschroefvlieg tuig in de stad aangekomen om aan de zuiveringsoperaties deel te nemen. Het hevigste verzet wordt nog gebo den in de omgeving van de renbaan. Zuidvietnamese troepen namen van ochtend een vrachtwagen vol wa pens, waaronder raketwerpers, in oé pens, waaronder raketwerpers, in be de president, militaire vorming te Cijfers Volgens een Amerikaanse woord voerder is het aantal Amerikanen dat de afgelop°n tien dagen is ge lood of gewond, de 5000 gepasseerd. Er zijn er 920 gesneuveld en 4561 ge wond geraakt. De Zuidvietnamese verliezen zijn 1733 doden en 6721 ge wonden. Onder de Vietcong en Noordvietnamezen zyn 27.706 doden gevallen. luchtlandingsbatal- i*ar i< - p - -'s b oontact met de vyand Saigon en Hoeé zijn de enige grote steden, waar thans nog straatgevech ten woeden. In H oe hebben Ame rikaanse mariniers het station en het voetbalstadion heroverd. Een konvooi van de Amerikaanse mariniers dat de oude keizerstad trachtte te bereiken, viel enkele kilo meters buiten de stad in een hin derlaag. Nagenoeg alle 15 voertuigen werden vernietigd en 20 mariniers sneuvelden terwijl er 39 werden ge wond. De tegenstanders verloren 34 In de Zuidvietnamese hoofdstad vroeg president Tliioe het parlement blanco volmacht voor een jaar om alle reservisten onder de wapenen te roepen en de militairen die de dienst plichtige leeftyd hebben overschre- dienst te houden. Alle amb tenaren en studenten dienen, volgens {Van onze correspondent in Stockholm) Een man die beweert een Egyptische spionage-overste te zijn geweest, de 42-jarige Riad Kamal Haggag, bevindt zich sedert enige tijd in Stockholm en heeft daar om politiek asiel verzocht, zo werd gisteren in de Zweedse hoofdstad bekend gemaakt. Zyn verzoek om een verblijfsver gunning c.q. politiek asiel is voorzien Het raadsel van de 27-jarige Roemeense grondmecaniciën, die woensdag als verstekeling uit Boekarest op Schiphol aan kwam in een DC-9 van de KLM, is nog steeds niet opge lost. ijj zou volger.s de oorspronkelijke nog niet herroepen mededelingen 3 diverse instanties op Schiphol een gestroomlijnd uitsteeksel van gondel voor het hoofdlandingsge stel hebben gelegen en moet daarin _.i dan de ontberingen van en 611 stofgebrek op een hoogte laf tegen WEERBERICHT Dichter hij het vriespunt (Van onze weerkundige medewerker) Bij overwegend somber weer met mist of lage wolkenvelden, waarbij In de noordelijke helft van ons land ook wat lichte sneeuw mogelijk is, zal de temperatuur morgen nog iets dichter bij het vriespunt liggen dan wndaag. Het lagedrukgebied heeft zich deze week van Engeland naar Zuidwest-Europa verplaatst en geeft veel regen in het Middellandse-Zee gebied, Zuid-Frankryk en Zwitser land. Op het vliegveld van Grenoble werd gisteren- 11 graden dooi geme ten. Een hogedrukgebied van IJsland trekt naar Denemarken en doet ook b|j ons de barometer iets stUgcn. De kans op mistvelden bljjft groot. Al leen wanneer het gaat opklaren 's nachts lichte vorst te verwachten overigens temperaturen tussen nul en drie graden. De kans, dat matige tot strenge vorst uit Scandinavië in de komende dagen erin zal slagen tot West-Europa door te dringen, is nog wel aanwezig maar wordt niet gro ter. Tot in Denemarken en Zuid- Zweden komt nog niet meer dan lichte vorst voor. II FEBRUARI 1968 Zon op: 08.05; onder: 17.45. Maan op: 13.56 onder: 07.12 Hoogwater in Katwijk: 1.13 en 13.35, laagwater: 9.10 en 21.42. 12 FEBRUARI 1968 Zon op: 08.03 onder: 17.47. Maan op: 15.13 onder: 07.48. Hoogwater in Katwijk: 2.06 en H.20, laagwater: 10.09 en 22.33. de 9 km plus een kou van minstens 25 graden onder nul hebben door staan zonder noemenswaardig letsel te hebben opgelopen. Maar niemand heeft de man uit het vliegtuig zien klimmen en zekerheid is er dus nog niet. Het ministerie van Justitie in Den Haag blijft zich niet- alleen over de politieke, maar ook over de medische aspecten van deze zaak in het diepste stilzwijgen hullen en wil geen ant woord geven op de vraag of de man zelf bfj het verhoor heeft bevestigd in deze benarde gondelruimte te hebben gelegen. Het heeft tot dusverre slechts de initialen en niet de volle naam van de Roemeen willen vry- i geven en heeft zich beperkt tot de mededeling, dat hy zyn vlucht om politieke redenen zou hebben onder- Ontkend wordt, dat de vluchteling een koffertje by zich had of een zuur stofinstallatie. Voorts heeft het ministerie op dracht aan de Koninkiyke Marechaus see gegeven geen persfotografen of journalisten bij de man toe te laten. Nadere mededelignen kunnen echter worden verwacht als het onderzoek is afgelopen. Twijfels Dll bestaat uit 22 pagtna'a Op Schiphol beginnen ingewy'den dan ook steeds meer te twyfelen aan de juistheid van de tot nu toe ver strekte mededelingena. Parachute- springers hebben al een zuurstofmas ker nodig, wanneer ze afgeworpen worden op een hoogte van 2500 tot 3000 meter. Weliswaar schynt geen enkele medicus met volledige zeker heid te kunnen zeggen, of een ver- biyf van een half uur of langer, op een hoogte van tegen de 9 km. we gens het gebrek aan zuurstof persé dodelijk moet zijn maar dat een mens dit zou kunnen doorstaan en dan zo fit te voorschyn kan komen als de Roemeen deed. acht men be slist ongeloofwaardig. Veel meer zou het voor de hand lig gen. dat de Roemeen zich verschanst heeft in het grote bagageruim van de DC-9. dat evenals de passagiersca bine hermetisch is afgesloten van de buitenlucht, zodat tydens de vlucht ook op grote hoogte de normale lucht druk gehandhaafd blyft. Een klein deel van de bagageruimte. n.l. dat waarin men dieren pleegt te vervoe ren, is bovendien verwarmd. De rest is onverwarmd. In dat deel zou de man dus inderdaad gemakkeUjk de lichte bevriezingsverschynselen heb ben kunnen oplopen, die hy aan te nen en aan zyn oren vertoonde bij zyn aankomst op Schiphol. In de straten van New York heeft zich 80.000 ton huisvuil op gehoopt door de stakijig van tien duizend employés van de reini gingsdienst. die een loonsverho ging van 600 dollar per jaar ei sen. Volgens sommige berichten zouden de reinigingsmannen weer aan het werk zijn gegaan nadat zij voorstellen van een bemidde ling scommissie, benoemd door gouverneur Rockefeller van de staat New York, hadden aan vaard. Maar burgemeester Lind say van de stad Neio York zou de aanbevelingen van de commissie van de hand hebben gewezen. Op de foto wordt burgemeester Lind say tijdens een rondgang door een stadsbewoner geïnterpelleerd over de ondraaglijke toestand. levensbeschrijving die uniek Ontvoeringen, het ka pen van vliegtuigen en de opdracht om Koning Saoed van Saoedi-Arabië te vermoorden zijn er slechts enkele voorbeelden van. Zweden schijnt nu opgescheept te zitten met een soort Egyptische James Bond, zy het dan een ongewapende, want zyn pistool heeft hy aan de Zweedse grens moe ten inleveren. Naast het krygen van politiek asiel is zyn grootste wens weer in het be zit te komen van dit pistool aange zien hy, volgens eigen beweringen, op de „zwarte lijst" van president Nasser de eerste plaats inneemt. Hij is in het bezit van een Jordaanse pas j schynt de man te zyn ge weest die vorig jaar op 7 februari een Egyptisch ïyntoestel met 42 pas sagiers aan boord dwong koers te zetten naar het Israëlische vliegveld VERKOOPGOLF IN WALLSTREET Gisteren zijn de koersen op de Newyorkse effectenbeurzen over de hele linie fors gedaald door een bijzonder groot aan bod. De indexcijfers sloten alle op het laagste peil van de dag. De verhouding tussen koers winsten en -verliezen bedroeg vijf op één. Even voor het slot werd zoveel aangeboden dat de tikker een achterstand van acht minuten op de handel op liep. Ter beurze toonde men zich onge rust over het uitblyven van ook maar het geringste teken van herstel ge durende de periode van omvangryke verkopen. Handelaren verklaarden dat er tydens het weekeinde zeer gunstige berichten moeten komen wil aan het aanbod een eind komen. Be halve door de bezorgdheid over de ontwikkelingen in Korea en Vietnam werd het koersverloop ook beïnvloed door de vermindering van de Ameri kaanse monetaire goudvoorraad, die kleiner is dan in meer dan 30 jaar het geval is geweest, door de pro blemen in de automobielindustrie en door nieuwe aanwyzingen voor een kredietverkrapping. Op korte termyn zal het gedrag m de beurs echter vrywel geheel afhankelyk zyn de gebeurtenissen in het Verre Oosten, zo meent men. Een deskundige bracht dit onder woorden door te zeggen dat het dagelyks beursoverzicht op het ogenblik wordt „geschreven" dor Hanooi en Pjong jang. by Akaba. Van daaruit verdween hij naar Jordanië. Als overste van de Egyptische geheime dienst was Hag gag o.m. werkzaam in Italië en West- Duitsland. Ook is hy opvallend goed geïnformeerd over de werkzaamhe den van de Israëlische, Jordaanse, Britse, Russische, Oostduitse en Ame rikaanse geheime diensten. Volgens zyn eigen verklaringen zyn zyn belde kinderen, achttien en vyf jaar oud, ontvoerd door de Egypti sche geheime dienst toen hy werk zaam was in Italië, heeft zyn vrouw hem in de steek gelaten en is zyn 66- jarige moeder gearresteerd als re presaille-maatregel. Terwyl de Zweedse Immigratiedienst druk bezig is deze wirrewar van gegevens te controleren is Haggag begonnen met het schrijven van een boek over mo derne spionage-methoden. Hy spreekt zeven talen vloeiend en hoopt in zyn onderhoud in Zweden te kunnen voor zien door vertaalwerk. De zuster van Koningin Eliza beth van EngelandPrinses Mar garet, heeft gisteren het zieken huis mogen verlaten na te zijn behandeld aan de tonsillen. Zij werd afgehaald door haar echt genoot. Lord Snowdon. Minister in Kongo gearresteerd De twaalf directieleden van de „Gecomin", de maatschappy, die de plaats heeft ingenomen van de vorig jaar door Kongo genationaliseerde Belgische „Union Minière", zyn gis teren gearresteerd. Volgens justitië le kringen worden ze verdacht van verduistering. Gewapende manschap pen omsingelden de hoofdkantoren van de maatschappy in de Kongolese hoofdstad. Een van de directieleden is de minister van Arbeid, Kitima. De president, Kibwe, was vice-presi dent en minister van Financiën in de Katangese regering van Tsjombe van 1959 tot 1963. Verlaging van benzineprijs Overleg tussen het ministerie van Economische Zaken en de industrie en handel in aardolieprodukten heeft er toe geleid, dat met ingang van maandag de prys voor alle kwalitei ten motorbenzines met 0.8 cent per liter wordt verlaagd. Hierbij is in aanmerking genomen de marktsituatie en de gevolgen van de situatie in het Midden Oosten. ADVERTENTIE Gevraegd X AANK. SCHOONHEIDS- g SPECIALISTE g f LEERLING-KAPSTER. 55TEN (Van onze Parijse correspondent) De onderhandelingen, die de Iraak- se president generaal Aref deze week met zijn collega De Gaulle in Parys heeft gevoerd, schijnen maar door een gedeeltelyk succes bekroond te zijn. In eik geval kon, tegen de ver wachting in. het enorme petroleum- contract dat Frankryk in Irak een monopoliepositie had moeten verzeke ren, nog steeds niet officieel worden ondertekend. Men neemt in Parijs aan dat president De Gaulle tenslotte toch is teruggedeinsd voor de diplo matieke consequenties wanneer hij alle verlangens van zijn veeleisende gast zou hebben ingewilligd. (Zie hierover artikel „Bezoek", kolom I van pag. .2). Generaal Aref wilde inderdaad de petrol eumconcessie verbinden aan Franse wapen- en vliegtuigleveran ties. die in Moskou. Washington, Lon den en natuurlyk bovenal in Tel Aviv op de grootst mogely'ce weerstanden zouden zyn gestuit. Aangetekend moet bovendien nog worden dat generaal Aref de taak van I zijn gastheer ook niet bepaald verge- makkelykt heeft door op een receptie van de Parijse gemeenteraad met on gekende felheid tegen de Israëliërs van leer te trekken Hy geselde de „laffe zionistische agressie" en be schuldigde de Israëliërs van „bar-l baarse handelingen" om daarna het „nobele Franse volk met de profeti sche politiek van generaal De Gaul le" geluk te wensen. Wanneer men evenwel weet dat de houding van presldïnt De Gaulle in het Israëlisch-Arabische conflict zelfs onder Gaullisten met overduide lijke reserves werd en nog steeds wordt begroet, valt te begrypen dat deze felicitatie aan het Franse volk in brede kringen een byzonder zuinig onthaal heeft gevonden. En aange zien generaal Aref voorts doorgaat als een der gematigdste Arabische leiders lijkt het eveneens twyfelachtig of de tyd al ryp Is voor een arbitrage in het geschil, waarvoor De Gaulle deze week zyn goede diensten heeft aan geboden. ADVERTENTIE Verzoek aan Burgemees ter en Wethouders van Leg den door Petrus Dingjan Pzn., distillateur, binnen ieze gemeente, om vergun ning tot het doen plaatsen van een „distilleer keteltje" In zijn huis aan de Turf markt, geteekend wijk VI no. 1431 (thans no. 12). Bezwaar in te zenden ten Raadhuize. Geveilde percelen o.a.: Een huis en erf aan het Ra penburg nabij de Kloksteeg wijk IV, no. 825 thans no. 68), Kooper J. Boudri g.g. voor f 3100.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1