ïftey waarschuwt de V.S. egen protectionisme „De Vliet"opent zijn poorten pas in mei België op zoek naar regering een nieuwe K.V.P.-radicalen willen 45 miljoen extra hulp Uitvoering verkeersplan Wittebrug Reparaties kostbaar en tijdrovend Leidingen MA AFTREDEN VANDENBOEYNANTS Noord-Korea geeft namen slachtoffers Pueblo De handrem deed het wel VOOR DE ARME LANDEN noNDERDAG 8 FEBRUARI 1968 LETDSCH DAGBLAD de (Belgische) president commissie der Europese ge- .ppen, brengt een beleefd- k aan de Amerikaanse en zijn prominente bewo- maar naar hij gisteren aan- fle in een rede in de Nationale öu!b heeft hij zijn Amerikaanse Sekspartners een paar berichten fengen, die het kader der zuivere ttdheid te buiten lijken te gaan. jjr liet namelijk onmiskenbaar Schemeren dat hjj de Amerika- zal zeggen dat de Ver. Staten jns de landen der Europese ge lschappen maatregelen moet ne- om de betalingsbalans en de po- ;van de dollar te verbeteren en als Washington tot maatregelen [toevlucht meent te moeten ne- die buitenlandse berekkingen tffen, raadpleging en gemeen- ppelijk overleg op hun plaats Dit bleek Rey vooral normaal te omdat de E.E.G. en de Ver- Staten wat buitenlandse han- •eft gelijkwaardige grootheden hf (fels bekend heeft president John- Top 1 januari eenzijdig allerlei itregelen aangekondigd ter verbe- '66 |g van de betalingsbalans, waar- jrfrjpen investeringSbeperking in het Inland voor Amerikaanse bedrij en een belasting van het toeris- erkeer met Europa, Azië en Afri- le gevoeligste onderdelen zijn. kondigde hij toen aan dat in- (leperking of uitvoersbevordering uitgesloten waren. Op deze pun- tooet de Amerikanen duidelijk jld worden wat zij kunnen doen reacties bij de geschade lan- ontketenen zo duidde Rey aan met veel nadruk nog eens s, dat de Verenigde Staten al meer dan tien jaren een groot fechot. op de handelsbalans met —énden der E.E.G. hebben, zodat idee om via vergroting van ait pchot het tekort od de betalings- hs (dat oorzaken heeft die niets de handel te maken hebben) te leinen ietwat vergezocht is. fen Rey, die zich overigens van btimistisohe kant liet zien en zei j te geloven iin een compromis In Frankrijk en de vijf, waarbij Band stap voor stap dichter tot ark, gemeenschappelijke markt zou /er- fen gebracht, waarschuwde zijn 9 li rikaanse gehoor voor de gevaren hernieuwd protectionisme, zowel Imerlka als ook in Europa Hij i en jerde in dit verband steeds op de |S prische betekenis van de Ken- -ronde en bezwoer de aanwezi- elk gen de liberalisering van de interna tionale handel niet te laten onder mijnen door protectionistische maat regelen ten bate van de betalings balans. Neus in de boter Rey valt bij zijn bezoek hier overi gens met zijn neus in de discussie over de jongste presidentiële voor stellen om Amerikanen, die buiten het westelijk halfrond op reis willen, te belasten met een zekere heffing als zij meer dan zeven dollar per dag uitgeven. Hand in hand hiermee wordt voorgesteld vliegreizen en bootreizen met vijf procent omzet belasting te bezwaren, of het hierbij om Amerikaanse of buitenlandse luchtvaart- en scheepvaartmaat schappijen gaat om het even. In het parlement zijn deze voorstellen tot De voorzitter van de Europese Commissie, de Belg Rey (links), is in Washington aangekomen, waar hij o.a. de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Rusk, ontmoette. nu toe met reserve ontvangen en een-twee-drie aangenomen zullen zij wel niet worden. Maar de voorstellen hebben een stemming in de hand ge werkt die voor Europa en Europese bedrijven onprettige aspecten heeft. Typerend was het bijvoorbeeld dat een Democratische afgevaardigde in het Huis bepleitte in plaats van de reisbelasting een campagne te begin nen waardoor Amerikaanse reizigers met Amerikaanse maatschappijen zouden reizen. Op dit moment zou minder dan vijftig procent der Ame rikaanse reizigers dde naar het bui tenland gaan met Amerikaanse maat schappijen vliegen. De Haagse wethouder mr. A. J. Dankelman heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de tram- brug over het kanaal naar Scheve- ningen. Daarmee is officieel een be gin gemaakt met de uitvoering van het verkeersplan Wittebrug, waarvan de kosten zijn begroot op twintig miljoen gulden. De trambrug, die zestig meter lang wordt, is nodig om voor de tram een vrije baan te maken van de Javastraat in Den Haag tot op het Gevers Dynootplein in Scheveningen. Het verkeersplan omvat voorts o.m. de bouw van twee viaducten, over de Verhuellweg en over de Koningin negracht. zy vormen een directe verbinding tussen de Waalsdorper- weg (naar de geprojecteerde land- scheidingsweg richting Wassenaar- Leiden-Amsterdam) en de Prof. B. M. Teldersweg, die door de Scheve- ningse Bosjes loopt en naar het Sta tenkwartier in Den Haag leidt. Zwembad De Vliet zal omstreeks 5 mei zijn poorten openen voor het publiek, aldus is van de zijde van de Leidse Sport stichting vernomen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling het bad begin of uiterlijk half april weer open te stellen, maar dat zal gezien de aard van de geconstateerde mankementen niet mogelijk zijn. Nadat een diepgaand onderzoek heeft aangetoond welke gedeelten van de zgn. injectieleidingen in het bad moesten worden vernieuwd, is hier aan nu onder leiding van Gemeente werken begonnen. De meeste proble men werden veroorzaakt door de lei dingen aan weerszijden van het die pe bassin. Hiervoor moesten graaf werkzaamheden worden uitgevoerd op de plaats van het perron en in het gazon naast het bassin. Hier zyn enorme molshopen ont staan en het ziet er niet naar uit dat voor half april kan worden be gonnen met het herstel van weide en bestrating. De leidingen zullen eerst eg te slecht i-alders lioudeu rrjideren thuis school het Friese dorpje Tietjerk bij ^urden is gisteren zeventig pro van de leerlingen van de open- school thuis gebleven. De ouders hun kinderen niet naar school uit protest tegen de miserabele Mid van de weg, waarlangs de "en dagelijks vier keer moeten Het smalle klinkerdek is finaal gereden door zandauto's, waar de ouders bevreesd zijn voor 'ukken op deze weg, waar auto's passeren door de berm moe- en. Er is naast de omstreden die een kleine kilometer lang is, rijwiel- of wandelpad. Een week len al stelde een actiecomité uit iders een ultimatum aan het ge- 4 ttebestuur van Tietjerksteradeel, in binnen een week maatregelen Jen geëist. Woensdag liep het ul- jon turn af. Van de openbare school heen zeventig procent van de ftgen niet in de klas en van de randere school in het dorp 25 pro- niet. Het totaal aantal thuis- te is ongeveer zestig. (Van onze correspondent in Brussel) De teerling is dus geworpen. De katholiek-liberale regering-Van denboeynants is zoals wij gisteren nog aan het overgrote deel onzer lezers konden meedelen afgetreden, omdat de Vlaamse katholieke leden van het kabinet zich niet konden verenigen met een regeringsverklaring over de kwestie-Leuven, die de minister-president gisteren in de kamer had willen afleggen. Moeilijkheid Koning Boudewijn zou het liefste een regering van drie partijen zien. Dat zou dan, evenals trouwens ande re regeringen die thans gevormd zou den worden, een overgangsregering moeten zijn, want normaal worden er in het voorjaar van 1969 verkie zingen gehouden. Dat is een moei lijkheid temeer bij de huidige forma- tiepogingen. De meeste partijen we len dat het gemakkelijker is als op positie de verkiezingen in te gaan dan als regeringspartij. Mocht een formatie thans niet mo gelijk zijn dan staat de weg van ver vroegde verkiezingen open- De mees te partijen, behalve die welke op hun vingers kunnen natellen dat zij ex- voordeel van zouden hebben zoals de liberalen en de i-echts-Vlaamse Volksunie, menen echter dat zij nog niet zo ver zijn. Hun verkiezingspro gramma's moeten nog worden ge steld en daarin zou de kwestie-Leu ven uiteraard een plaats moeten in- arl ren big '■«•in Koning Boudewijn is met de ge bruikelijke consultaties begonnen. Hij heeft reeds de voorzitter van Kamer en Senaat ontvangen. Vele Belgische politici hebben daartoe ook in staat gesteld door radio en televisie, ver klaringen afgelegd of hun visie op de gebeurtenissen gegeven. Bij sommi gen kon men onderkennen dat zij niet afkerig zouden zijn van een mo gelijk formateurschap. De vei-klaringen van de demissio- naii*e minister-president in de Kamer was heel kort- Later op de middag heeft hij gisteren tijdens een pei-s- conferentie een ovei-zicht gegeven van hetgeen zyn regering tijdens 22 maanden bewind (23 maart 1966 kreeg zij met 119 tegen 80 stemmen in de Kamer en 105 tegen 54 in 'de Senaat het verti-ouwen) heeft gepres teerd. Hij heeft ook gezegd dat hij de huidige kabinetscrisis voofal betreurt omdat de economische en financiële moeilijkheden al groot genoeg- zijn. Over de taalproblemen: „zodra men in dit land over taalproblemen spreekt wordt iedereen gepassioneerd. Een rustige dialoog is onmogelijk. Hij die de werkelijkheid wil zien wordt als verrader of zwakkeling be schouwd". Waarom zijn regei-ing niet direct het probleem van de uitbreiding van de universiteiten en van de overheve ling van Leuven-Frans naar Wallo nië heeft kunnen oplossen? Ant woord: „Het is financieel onmogelijk. Geen enkele regering kan 6 miljai-d frank (425 miljoen gulden) per jaar vinden voor hetgeen dat meer zou kosten". Er zijn blijkbaar politici in België die menen dat zy die wel bij elkaar kunnen brengen. Theo Lefèvre, oud- minister-president van een rooms-so cialistische regering die vier jaar d961—1965) aan het bewind is ge weest, is een van hen. Mogelijk dat ny hoopt op een voortzetten van die coalitie. Van socialistische zijde, met name door de voorzitter en door de ondervoorzitter van de BSP is echter gezegd, dat de socialisten op het ogenblik geen kandidaat zyn voor het vormen van een nieuwe regering. De geschiedenis heeft evenwel geleerd dat zulke uitspraken wel eens snel kunnen worden herroeper of verge ten. Ernstige crisis Verscheidene politieke waarnemers in Brussel dachten gisteren dat het helemaal niet onwaarschijnlijk moet worden geacht wanneer Vandenboey- nants zichzelf zou opvolgen, dat wil zeggen, met een nieuw katholiek-li beraal kabinet, eventueel nog uitge breid met leden van de rechtse Vlaamse Volksunie. Hun gedachte gang schijnt niet logisch omdat ten slotte wel is gebleken dat er een niet te overbruggen tegenstelling is tussen de katholieken en de liberalen. Ook een langdurige crisis zou hun verschil van opvatting met betrekking tot Leuven niet kunnen verzoenen. De voorzitter van de CVP (77 van de 212 kamerleden behoren tot zyn party) acht de crisis zeer ernstig. „Leuven", zo zei hij, „is maar een kristallisatiepunt". Het gaat om die pere oorzaken, met name om de Vlaams-Waalse verhoudingen". Samenvattend kan men twee mo- gelykheden onderscheiden i Het vormen van een overgangs regering die nog ongeveer een jaar aan het bewind zal blyven en die de kwestie-Leuven tot de aanstaande verkiezingen in de yskast zet; De onmogelykheid een kabinet te vormen en dus vervroegde verkie zingen. Dan zullen de Vlaams-Waal se tegenstellingen in al haar hevig heid naar voren komen en worden moeten worden vervangen door kunststofexemplaren. Hiervoor moet echter een speciale voorziening wor den getroffen, daar de verbindingen tussen de pijpen alleen by behoorly- ke weersomstandigheden tot stand kunnen worden gebracht. Reeds by de aanleg van het bad heeft men een gedeelte van de leidin gen uit kunststof vervaardigd. Daar het niet mogeiyk was de diverse ver bindingen te verkrygen voor een al geheel buizenet van kunststof, moest een gedeelte van speciaal beschermde metalen pypen worden vervaardigd. Zoals bekend bleek deze bescherming onvoldoende en moet men nu toch zyn toevlucht nemen tot kunststof. De gemeente Oegstgeest heeft reeds lering getrokken uit deze ervaring en zal uitsluitend kunststofbuizen ge bruiken by de aanleg van het nieuwe Weg Een byzondere vorm van samen werking is ontstaan tussen aannemer, Sportstichting, gemeentewerken en Provinciale Waterstaat. Naar het zich liet aanzien zou de reconstructie van de weg voor het zwembad De Vliet het byna onmogelijk maken het bad te bereiken. In een bespreking zyn thans echter maatregelen genomen, Frankrijk tevreden over rechtzetting woorden Brandt De Franse regering beschouwt het incident in verband met de rede van uitgespeeld. Dan zullen ook sommige ™inb^r Bf?n- nartiien zeker een hervorminz van de I i?nd" ?aken' _Brandt- als gesloten. partijen zeker een hervorming van de Belgische staatsvorm in hun pro gramma opnemen. Marktberichten LISSE, 7 febr. Gladiolenvelling Gladiolen 14/op en 12/14 per 100: Al- bert Schweitzer 7.10-7.50; Aristocrat 6.40-6.30; Benares 9.10-8.65; Bis-Bis 6.50-6.20; Dr Fleming 9.50-9.20; Ed. van Beinum '6.10-5.50; Firebrand 7.60- 6.20; Friendship 10.60-9.80; Gen. Ei senhower 6.30-6.20; Hawaii 7.50-6.40; Johan Strauss 6.60-6.20; Life Flame 6.50-5.75; Morning Kiss 6.15-5.20; Nieuw Europa 7.50-6.50; Oscar 6.10- 7.30-6.45; Sans Souci 8.60 - 7.40; Sneeuwprlnses 7.10-5.40; Spic and Span 9.-8.50; Bygoed Diversen; Ane moon de Caen zift 8 2.10; Lillum ti- grihum 18/20 25; Lilium Regale 24/op 17.50; Lilium Splendour 12/14 12.10. kist)A-extra 7,10-7,90; A1 6,20-7,70; A2 2,60-6,50; B-extra 8,10; B1 5.80- 8,00; B2 2,20-2,50; CI 5,00-5,90; C2 3,90 -5,10; breekpeen (per kist) 0,75; boe renkool 68-104; gele kool 17; groene kool 14-64; knolselderie (per stuk) 12- 25; kroten (per ki6t) 1,20-1,50; prei 44-84; rode kool 15; spruiten 77-151; uien (per kist) 3,70-4,20; witte kool 11; aardappelen (per kist) 0,90-1.10. Aanvoer waspeen 243.000 kg, waarvan 160.000 kg voor «xport werd verkocht. RIJNSBURG, 7 febr. Bloemen veiling Flora: Tulpen: v. d. Eerde 170- 180, Lustige Wltwe 185-210, Roland 190 -210, Preludium 180-200. Krelage 160- 180, Demeter 225-250, Christmas Mar vel 185-200, Christmas Gold 170-185, Pax 200-240, Bellona 190-210, Apel doorn 225-275. Prominence 200-215, Paul Richter 185-200, Copland 190- Golden Yellow 135-175. White Swan 150-200. Narcissen: Carlton 110-125. Unserpassible 125-160. Early Glory 100 -125. Harvest 125-135 per bos. Rozen: Garnet 28-32. Baccara 125-150, Carol 27-30, Zorina 32-40, Am. Anjers: Wit te Sim 29-35, Rose Sün 34-37, Carry Sim 32-35. Crowly Sim 34-37, G J. Sim 32-36. Arthur Sim 28-32, Farah Dlba 26-29, Keevers 30-33, Esperance 28-29, Gerbera 26-48, Anthurium 160- 330, Amaryllis 24-46, Hyacinten: Pink Pearl 32-36, Unserpassible 33-38. Os- tara 32-34, per stuk. RIJNSBURG, 7 februariGroen teveiling: Waspeen 320-600, Waspeen A I 740-830, Waspeen BI 750-850 p. kist. boerenkool 52-94, rode kool 8-9, groene kool 58-66, gele kool 8-13, spruiten 80-115 per kg, knolselderij 13- 23 per stuk. Dit heeft de Franse minister van voorlichting, Gorse, woensdag in Pa rijs meegedeeld na afloop van de kabinetszitting die door De Gaulle werd voorgezeten. De Franse re gering, aldus Gorse, is van mening d'at de kwestie, gezien de dementi's en rechtzettingen, geen verdere ge volgen mag hebben. Brandt zou hebben gezegd dat pre sident De Gaulle bezeten is van macht. Brandt ontkende dit onmiddel lyk en het Duitse persbureau dat het bericht had gegeven herriep het tenslotte. die een goede toegang waarborgen. In het begin (na de heropening) zal men 't bad nog vanuit de Churchill- laan kunnen bereiken. Later wordt deze weg afgesloten, maar is de Roo- seveltstraat opengesteld. Voor het bad komt een speciale voorsorteer-strook, die het mogelyk moet maken het bad zonder moeilijkheden te bereiken. Zoals bekend, deelde de wethouder, mevr. Den Haan-Groen, jl. maan dagavond in de raad mee, dat het wielryderstunneltje onder de Voor- schoterweg vermoedelyk tydig klaar zal zyn. In elk geval gaan enkele weken verloren voor zwemmend Leiden. Bij dit alles dient men ook voor ogen te houden, dat 5 mei niet meer dan een streefdatum is. Wanneer er meer dan de geplande 14 dagen verletda- gen zyn, moet de opening van het bad nog naar een later tydstip wor den verschoven. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren de namen be kendgemaakt van vier leden van de bemanning van het door Noord-Ko rea opgebrachte Amerikaanse in lichtingenschip „Pueblo" die bij de aanhouding van de „Pueblo" gedood of gewond werden. Het gedode bemanningslid is Duan Hodges een brandweerman uit Cres- well in de Amerikaanse staat Ore gon. Geruchten als zouden de Ver enigde Staten op de gisteren gehou den byeenkomst van de Bestands commissie in Panmoenjon veront- schuldiginge hebben aangeboden voor het „Pueblo"-incident werden gisteravond door het ministerie ont kend. Een woordvoei'der van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de Verenigde Staten aanvullende militaire bystand aan Zuid-Korea zullen verlenen. Dichtby de gedemilitariseerde zo ne in Zuid-Korea kwam het gisteren tot een vechtparty tussen Ameri kaanse troepen en circa 500 studen ten die protesteerden tegen de ge heime besprekingen tussen Amerika en Nooi'd-Korea over de „Pueblo"- affaire. Ook in Seoel werd gedemon streerd. De dagen van de Bodegraafso „kazerne" zijn geteld Slopers zijn druk doende met de afbraak van dit blok van 20 beneden- en bovenwo ningen aan de Willemstraat, dat rond de eeuwwisseling op initiatief van do Zwammerdamse steenfabrikant J. Sprey aan de Julianastraat werd ge bouwd. Voor hedendaagse begrippen waren de woningtoestanden in de Bode- graafse „pijp" ten hemelschreiend. De woningen waren met de rug te gen elkaar gebouwd, zodat byvoor- beeld de slaapkamers slechts via een luik door de zolder van frisse lucht voorzien konden worden. Verder had den steeds twee huizen slechts één trap om op de zolder te komen. Reeds geruime tijd geleden werd de kazerne aangekocht door Turken- burg's Koninklijke ZaadhandeL De woningnood hield echter een snelle ontruiming tegen. De woningen aan de achterzijde, die uitzicht boden op een grauwe steeg en een pakhuis muur kwamen het eerst leeg. In de afgelopen weken heeft men ook de resterende bewoners (aan de voorzij de) een woning kunnen toewijzen. Naar men hoopt zal reeds volgende maand op de plaats van de „kazer ne" de bouw beginnen van een cen trale werkhal voor Turkenburg. Deze hal, die een vloeroppervlakte zal krij gen van 1000 a 1100 vierkante meter, zal voor de Jaarwisseling nog in ge bruik genomen kunnen worden. (Foto Leidsch Dagblad) Noordwijkse politie op zoek naar wrakken Bij een intensieve controle heeft de Noordwijkse politie de laatste tijd verscheidene auto's van de weg ge haald, die zonder meer als wrakken konden worden beschouwd of zodani ge gebreken vertoonden, dat zij een gevaar in het verkeer betekenden. Een frappant geval was dat van een automobilist, die op de Beek laan rydend, met een snelheid van ongeveer 80 km een file inhaalde, terwyl op die weg slechts 50 km mag worden gereden. Een motoragent constateerde de overtreding en stelde direct een achtervolging in. Hy slaagde erin de wilde ryder tot stop pen te dwingen en toen bleek, dat de voetrem niet werkte, de stuurinrich ting niet goed functioneerde en dat de wagen nog diverse andere gebre ken had. Op de vraag van de politie man hoe hij zo durfde rijden, voerde de bestuurder ter verontschuldiging aan, dat de handrem het wel deed. De auto werd in belag genomen. Verscheidene autobestuurders wer den weer bekeurd wegens overschrij ding van de maximum-snelheid. Op de Nieuwe Offemweg, de Beeklaan en andere wegen langs en naar de badplaats blykt vaak veel te snel te worden gereden. (Van onze parlementaire redactie De KVP-radicaal Aarden heeft minister Udink voor Ont wikkelingshulp gisteravond in een motie gevraagd de hulp aan arme landen met 45 mil joen gulden te verhogen. Het. bedrag voor die hulp zou daar mee komen op 570 miljoen gulden, het peil dat volgens de Nationale Raad voor Ontwikkelingshulp dit jaar zou moeten worden bereikt. De heer Aarden, wiens motie ook weixi ondertekend door zyn radicale frac tiegenoten mej. Kessel en de heren Van Doorn, Janssen en Westerterp, beoogt tevens de ontwikkelingshulp in 1970 op één procent van het na tionale inkomen te brengen. De re gering De Jong streeft ernaar dat cyfer een jaar later te bereiken. Ook dr. W. Schuyt (KVP) vroeg de rege- Ontraden Minister Udink, die de motie ern stig ontraadde, probeerde vergeefs aan te tonen dat men van de rege ring niet meer mag verwachten dan de 525 miljoen gulden, die zy heeft uitgetrokken. „De regering doet niet kalmpjes aan met de ontwikkelings hulp", zei de minister, die voorts be toogde, 'dat de regering meer doet dan men redeiyk zou mogen ver wachten. Drs. Aarden vertelaarde na de be handeling van de begroting voor ont wikkelingshulp in de vaste kamer commissie eind vorig jaar pu bliekelijk teleurgesteld te zyn in zyn fractiegenoot en mrderadicaal Mom- mersteeg, omdat die toen geen pogin gen had gedaan de ontwikkelings hulp te verhogen. Bewogen In een bewogen verklaring hield drs. Aarden de Kamer gisteravond voor, dat men de onbeschryfiyke ar moe in de ontwikkelingslanden alleen te lijf kan gaan met „grootdadig- heid" Hij prees D '66. dat die party sinds haar intrede in de Kamer heeft meegewerkt aan een verbete ring van de mentaliteit ten aanzien van de ontwikkelingshulp door de nadruk te leggen op de bested ings- mogeiykheden in de arme landen. D '66 zal de motie van drs. Aar den die dinsdag in stemming komt, steunen. Verwacht mag worden dat ook de P.v.d.A en de PSP achter het voorste] zullen staan. De AH. ver klaarde al voor de motie was in gediend sympathie te hebben voor de gedachten van drs Aarden, maar hem niet te zullen steunen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7