LEIDSCH DAGBLAD Verlies van Lang Vei tegenslag, geen ramp e andijvie qq i 121 Barre reis van verstekeling in K L M-vliegtuig Redactie van Vrij Nederland nam ontslag JAMIN Noordvietnamese bataljons versterken Vietcong in Hoeé TERWIJL RELGIE ZOCHT... Vermist meisje (11) logeerde op Veluwe POOLSE TREILER VERMIST 600GR UOUflcT HOLLANDSE SNIJBONEN 450 GR 140 Opgericht I maart 1860 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1968 No. 32403 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 Het kamp der speciale strijdkrachten in Lang Vei, een bol werk van de basis Khe Sanh in het noordwesten van Zuid- Vietnam, is gisteren in handen gevallen van de communistische aanvallers. Volgens een woordvoerder van de regering in Sai gon worden 316 van de 388 verdedigers van Lang Vei vermist; 72 leden van het garnizoen, onder wie 13 van de 24 Amerikaan se groene baretten", zijn erin geslaagd uit te wijken naar Khe Sanh op 7 km afstand. Het kamp Lang Vei grendelde de infil tratiewegen uit Laos af. Voortaan kunnen de Noordvietname- zen gebruik maken van weg nr. 4, die van Tsjepone in Laos naar Khe Sanh leidt. De Noordvietnamezen beschikken in Tsje pone over een groot vliegveld. De val van Lang Vei wordt als een ernstige tegenslag beschouwd, maar niet als rampzalig voor de verdediging van Khe Sanh. hebben gedood. De geallieerde ver liezen waren daarentegen licht: tien doden en 81 gewonden. Herstelactie Vannacht hebben de Noordvietna mezen gedurende zeven uur de Ame rikaanse basis Khe Sanh met raket ten en mortieren beschoten. Volgens het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon zijn de afgelopen negen dagen in het gehele land 24.662 communis ten gedood. Voorts zijn bijna vijfdui zend personen gearresteerd onder verdenking van Vietcong -activiteiten Er werden ruim zesduizend wapens buitgemaakt. Aan geallieerde zijde sneuvelden 2043 militairen, onder wie 703 Amerikanen. 1303 Zuidvietna- mezen en 37 anderen. Voorts werden in totaal 8376 militairen gewond on der wie 3729 Amerikanen. 4493 Zuid- vietnamezen en 154 andere geallieer den. Om de oude keizerstad Hoeé wordt nog steeds gevochten. De Vietcong- troepen in de citadel hebben gisteren versterking gekregen van twee Koordvietnamese bataljons. Volgens Amerikaanse opgave zijn tot nu toe ta de strijd om Hoeé bijna 1200 man van de Vietcong gesneuveld, terwijl aan eigen zijde ..lichte verliezen" verden geleden. Hevige straatge vechten laaiden gistermiddag op in Saigon, waar de Vietcong strijd le verde met politie. De communisten versperden in wijk Cholon kruispun ten met olievaten, rijstzakken. kar ren en andere zaken, die ze te pak ken konden krijgen. Militaire bases van regeringstroe pen zowel als van de Amerikanen in het gehele land hebben nog zware vijandelijke aanvallen te verduren. De Vietcong en de Noordvietnamezen hadden het vooral gemunt op tw vliegvelden en tenminste zes provin ciehoofdsteden, waaronder Dalat op de centrale hoogvlakte en twee plaat sen in de Mekongdelta. Iets ten zui den van Da Nang werd zware strijd te land gevoerd, maar ook in de delta waar Amerikaanse, Zuidkoreaanse en Zuidviebnamese troepen duizend man van de communisten zouden Twee werven bouwen grote drijvende olietank (Van R'damse correspondent) Het is vrijwel zeker, dat Wilton- Fjjenoord en de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij binnenkort opdracht krijgen, voor rekening van het Amerikaanse olieconcern Mobil Oil een drijvende olie-opslagplaats van driehonderdduizend ton te bou wen. Met deze order, waarover wel licht nog deze maand een beslissing wordt genomen, is een bedrag van dertig miljoen gulden gemoeid. De onderhandelingen zijn op het ogenblik voor 99 procent rond. De barrière van één procent is de finan ciering, die mogelijk moeilijkheden oplevert in verband met de export beperking van dollars. De driehonderd meter lange tank wordt verankerd voor de kust van Nigerië. Mobil Oil heeft voor deze wij ze van olie-opslag gekozen, omdat de bouw van tanks in het moerassige ge bied niet uitvoerbaar is. De constructie zal ongeveer ander half jaar in beslag nemen. De wijze waarop beide werven gaan samen werken. is nog niet helemaal bekend. WEERBERICHT IETS KOUDERE JNACHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veranderlijke bewol king met hier en daar een bui. Over wegend matige wind tussen oost en zuid. Iets koudere nacht Ongeveer dezelfde mlddagtemperaturen als (Opgemaakt 11.40 uur) 9 FEBRUARI Zon op: 8.08 uur; onder: 17.41 i Maan op. 12.03 uur: onder: 5.20 i Hoogwater te Katwijk te 11.18 laagwater te 6.39 en 19.23 uur. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Tito vraagt VS bemiddeling in Midden-Oosten De Joegoslavische president Tito heeft een beroep gedaan op de Ver enigde Staten om politieke druk uit te oefenen op Israël, een akkoord te aanvaarden over de crisis in Midden-Oosten door bemiddeling de Veiligheidsraad. In Cairo verklaarde Tito dat „de sleutel naar de oplossing in Washin- ton ligt". Hij beschuldigde Israël van het mislukken van de zending van de V.N.-vertegenwoordiger Jarring. Tito keert vandaag naar Belgrado terug. Een eerste vereiste voor een Inter nationale regeling van de toestand in het Midden-Oosten is dat elk na deel voor de Arabieren daarin wordt uitgesloten. Dit heeft generaal De Gaulle gisteren gezegd tijdens een toespraak aan een diner ter ere van het bezoek van het Iraakse staats hoofd, generaal Aref. De vertegenwoordiger van Israël bü de Verenigde Naties, Tekoah, heeft secretaris-generaal Thant in een brief laten weten, dat zijn land van mening is, dat het Suezkanaal gesloten moet blijven tot overeen stemming is bereikt over het gebruik van deze vaarweg door alle landen, Israël inbegrepen. De enige uitzon dering die gemaakt kon worden was voor het bevoorraden van de vijftien schepen, die sinds de oorlog met de Arabische landen in het kanaal zit ten opgesloten. Zuid-Vietnam is met Amerikaanse hulp aan „herstel-operatie" begon nen. een programma van vele mil joenen dollars tot bijstand van de burgerslachtoffers der gevechten in de diverse Zuidvietnamese steden. De opzet van de operatie is het Zuid viebnamese volk duidelijk te maken dat de regering in Saigon zich de volksbelangen meer ter harte laat gaan dan de communisten. Meer dan 300.000 personen zijn voor de ge vechten naar de steden gevlucht. Volgens de laatste gegevens zijn bij de stryd meer dan 11.000 burgers om het leven gekomen. Een voorlopige beschouwing heeft opgeleverd dat meer dan 25.000 gebouwen, voor merendeel huizen, in het gehele land zijn verwoest. Ongeveer de helft van het Zuid vietnamese leger was met nieuwjaars verlof toen de communisten begin vo rige week hun offensief in het gehele land tegen grote steden lanceerden, aldus werd vandaag van bevoegde zijde in Saigon meegedeeld. De Zuid vietnamese generale staf had verlo ven toegestaan tot ongeveer 50 pro cent van de troepen voor de Tet <30 januari). Die dag wordt gebruikt voor het afleggen van familiebezoeken. Daarbij had de Vietcong een be stand van een week afgekondigd dat voor de Tet begon en tot drie of vier dagen er na duurde. De geallieerde bevelhebbers hebben verklaard, dat zij tevoren op de hoog te waren van plannen voor commu nistisch misbruik van de feestdag. (Van onze Amersfoortse correspondent) Terwijl in heel België werd gezocht naar het spoorloos verdwenen 11- jarige meisje Margaretha Swenne uit Vilvoorde, logeerde het kind bij de niets vermoedende familie H. van Laar in Nunspeet. Nadat ad het speuren vergeefs was gebleken, kwamen de ouders van het ondernemende meisje op de gedachte, dat Margaretha wel eens bij de bevriende Nunspeetse fami lie kon zijn. Inderdaad kwam hier de gelukkige ontknoping van wat al een drama leek te worden. Het meisje was vorige week vrijdag uit de ouderlijke woning verdwe nen. Ze zou ruzie thuis en moei lijkheden op school hebben gehad. Margaretha, die over de nodige reiservaring beschikt, al was ze tot dusverre nooib alleen op pad ge weest, pakte de trein naar Antwer pen en reisde vandaar naar Ams- NEDERLANDER OMGEKOMEN De 33-jarige uit Amsterdam af komstige en in Vancouver woonach tige purser Martinus Verhoef is gis teren om het leven gekomen toen Boeing 707 van de Canadian Pacific Airlines op de luchthaven in Vancouver in dichte mist na de lan ding doorschoot en een kantoorge bouw, een hangar en drie kleine vliegtuigen ramde. Het toestel boor de zich tot de vleugels in de han gar (zie foto), die gedeeltelijk in brand vloog. Behalve de Nederlandse purser kwam een werknemer van het gebouw om het leven. Veertien personen van de 52 passagiers en i bemanningsleden werden ge wond. terdarn. Hier wisselde ze wat geld om en informeerde ze hoe ze in Nunspeet kon komen. Per trein reisde ze door en op de plaats van bestemming nam ze een taxi naar de familie Van Laar. De verraste Nunspeters spelde ze een geloofwaardig verhaal op de mouw. Ze zou vakantie van school heb ben door de Leuvense kwestie en mocht van haar ouders 14 dagen logeren. De familie Van Laar ge loofde dit, maar stelde voor dat ze een kaartje naar Vilvoorde zou stu ren om haar behouden aankomst te melden. Dat was nle<t nodig, zo vertelde Margaretha, want op de benedenetage van hun huis woon den Spanjaarden, die toch alle post wegmaakten. Het ondernemende meisje had de fa milie Van Laar ontmoet tijdens de zomervakantie in Zwitserland. Ze was een week met de familie op getrokken en was helemaal weg van de ruim 3-jarige Henk je van Laar. Na de vakantie stuurde ze Henk je vrijwel iedere week een kaart. Vermoed wordt, dat heimwee naar de kleine jongen de aanleiding ls geweest tot haar reis, meer nog dan de ruzie thuis. De logeerpartij verliep heel prettig, totdat dinsdag de Rijkspolitie uit Nunspeet aan de deur kwam om te informeren. De zich van geen kwaad bewust zijnde familie Van Laar schrok geweldig, toen bleek, dat in heel België werd gespeurd en dat ook de radio en televisie veel aandacht aan de geheimzinnige verdwijning had besteed. Gisteren is de moeder van Margaretha ge komen om het meisje te halen. Ge lukkig toonde zij veel begrip voor de situatie en heeft het gebeuren geen verwijdering tussen beide fa milies teweeg gebracht. Het moei lijkst viel Margaretha nog het af scheid van Henkje Amerikaanse mariniers in Hoeé in dekking achter een muur om zich te beschermen tegen sluipschutters van de Vietcong. De strijd in de oude hoofdstad duurt onverminderd voort. Vier Arabische infiltranten in Israël gedood Vier Arabieren, die Israël waren binnengedrongen zijn vannacht ge sneuveld en twee gewond bij een patrouille ten noorden van de Dode Zee. Dit heeft een Israëlische mili taire woordvoerder beekendgemaakt. De Arabieren hadden automatische wapens en handgranaten bij zich. In West-Jeruzalem hebben Ara bische saboteurs even voor midder nacht twee bazooka-granaten afge vuurd en bommen geplaatst, die vanmorgen onder een woning ont ploften, aldus de zelfde woordvoer der. Er zijn geen slachtoffers. De scheepvaart is verzocht uit te kijken naar de Poolse vistreiler „Obra", waarvan sinds 4 februari niets meer is vernomen. Het schip, dat 60 meter lang is en 600 brt meet, was onderweg naar de Ierse visgronden. Het is het laatst gezien op 53.52 graden noorderbreedte en 0.05 graden westerlengte, dat is dicht onder de Engelse kust ten noorden van de Humbermond. De treiler heeft «en bemanning van 27 koppen. (Van onze Amsterdamse correspondent) Temperaturen van vele graden beneden nul trotserend, is een jonge Roemeen in de ruimte van het landingsgestel van een KLM- vliegtuig naar het Westen ge vlucht. De man werd gisteren kort na aankomst van het KLM- lijntoestel uit Boekarest op de luchthaven Schiphol ontdekt. Volledig versuft en verstijfd de kou is hij met bevroren voeten opgenomen in de medische af deling van de KLM. De man heeft nog geen verklaring kunnen af leggen. De Roemeen ls waarschijnlijk een 27-jarige mechanician van de lucht haven bij Boekarest. Bij twee tus senlandingen van de KLMDC 9 in Zagreb en in Düsseldorf is hij niet ontdekt. Op Schiphol heeft de ver stekeling kans gezien zijn schuilplaats in het vliegtuig ongezien te verla ten. Een half uur na de landing, te gen kwart voor zes, werd hij ontdekt, toen hij in de buurt van een voor ver trek gereedstaande Intercontinentale machine rondstrompeldeHij werd overgegeven aan de Koninklijke Ma- PROTEST TEGEN EXCUUS VAN HOOFDREDACTEUR reohaussee, di® hem naar de medische dienst van de KLM bracht. De verstekeling had een koffertje bij zich. Het wordt daarom waar schijnlijk geacht, dat hij zijn vlucht goed heeft voorbereid. In luchtvaart kringen staat men er versteld van, dat de man de luchtreis in de lan dingsgestelruimte heeft overleefd. De kou, waaraan men in deze ruimte wordt blootgesteld is zo groot, dat men slechts een geringe kans heeft niet het bewustzijn te verliezen en dood te vriezen. Eerdere pogingen om op een dergelijke manier een luchtreis te maken zijn dan ook meestal geëin digd met de dood van de verstekelin- ADVERTEN TLB NOS VERSER DAN VERS KWALITEITS DIEPVRIES ADVERTENTIE morgen voordeel koffie cognacbonbons 150 gram van 85 voor 75 niet duur we/ heerlijk (Van onze Amsterdamse correspondent) Zeven van de acht redacteuren van het weekblad „Vrij Nederland" hebben gisteravond schriftelijk hun ontslag ingediend bij hoofdredacteur M. Smedts. Aanleiding is een ern stig conflict over een rectificatie een artikel, dat twee weken ge leden m Vrij Nederland verscheen het vertrek bij het dagblad Het Parool van de redactrice van de vrouwenpagina, Wim Hora Ade- Op dit artikel is in Vrij Neder land van vorige week door de direc teur van Het Parool, drs. W. van Norden, gereageerd met een inge zonden stuk, waarin hij aankondigde tegen de schrijver. Joop van Tijn. ;n klacht in te dienen bij de Raad x>r de Journalistiek. Dit omdat Joop van Tijn geen in lichtingen zou hebben ingewonnen bij de hoofdredactie of directie van Het Parool. De heer van Norden is behalve directeur van Het Parool commis saris van de N.V. De Weekbladpers, die Vrij Nederland uitgeeft. In het nummer van Vrij Nederland van de ze week, dat vandaag verschijnt, rectificeert de heer Smedts het arti kel van Joop van Tijn in een ex cuusbrief aan Het Parool, die op de voorpagina wordt gepubliceerd. De zeven Vrij Nederland-redacteuren, die hun ontslag hebben ingediend, zijn van mening, dat er geen enke le reden meer is iets van het arti kel van Joop van Tijn terug te ne men. Zij menen zeer sterk te staan bjj de behandeling van een klacht. ..Het is een door de knieën gaan voor de zaak is uitgevochten." De redacteuren, die hun ontslag heb ben ingediend, zijn behalve Joop van Tijn Rinus Ferdinandusse Mar tin van Ameroneen. Joris van den Berg. Igor Cornelissen Jan Rugier en Johan Phaff. De achtste redac teur van V.N. is nog pas sinds kort in dienst en heeft zich op aanraden van zijn collega's afzijdig gehouden De heer Smedts wilde vanmorgen nog geen commentaar geven. (Sue/ Qfce. euwo Te Velzen (Noord-Holland) heeft de gemeenteraad het bedrag der jaarwedde van ieder der hoofdondencijzers aan de beide scholen voor la- ger onderwijs van f 750 op 800 gebracht. i (Advertentie) De onderge- teekende vraagt tegen 1 Mei eene vrouwelijke dienstbode. i van de P. G., die volkomen i bekend moet zijn met de be- reiding van boter en komij- i nen kaas, om als zoodanig i onder toezigt eene bouwerij van 10 koeien waar te nemen en verder huiswerk te verrig- i ten. 1 J. A. Charbon Jr. Rusthof 1 Sassenheim.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1