|Coach Zwanenburg rekent op heel wat medailles Spel met tienden van seconden Stien Kaiser moet het nog zien Stunt van Verkerk: 40.8 op 500 meter Glimlach Piet Zwanenburg wil met coachen ophouden Ejjmrdt Keiler wordt elke JdONDERDAG 8 FEBRUARI leidsch dagblad leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad PAGINA 17 leidsch dagblad (Van onze speciale verslaggever) Grenoble Zelfs voor Audrey Hepburn had zij geen tijd. Terwijl Ans Schut, Elly van der Brom en Willie Burgmeijer gretig hun rondjes onderbraken om met de bewierookte Ame rikaans-Nederlandse filmster voor een foto te poseren, maakte Stien Kaiser een afwerend gebaar. Geen interesse voor andere zaken, geen onderbreking van de cadans. Pas veel later, toen Audrey ook het gezelschap van Oleg Protopopow en Ludmilla Belousova lang had verlaten, gunde Stien Kaiser zich rust r De 27-jarige Italiaanse douane- i cross country en veroverde de 11eambte Franco Nones doorbrak eerste gouden medaille van d I isteren de Scandinavische en tiende Olympische Winterspelen I tussische hegemonie op de 30 km I Kis een volleerde j guerrilla-strijder Stien Kaiser twee dagen voor de start van de eerste sohaatsduels in Grenoble: „ik moet het allemaal nog zien. De medailles zijn op papier verdeeld, maar het moet op het ijs nog gebeuren. Misschien ben ik wel bezig aan een aftakeling. Neem nu zon 500 meter. Vorig jaar was het I steeds raak, maar nu is ie volko- Woorden van Stien die Geen bezieling De Russinnen? „Daar begrijp ik helemaal niets van. Zij hebben er varing genoeg, maar iedere bezieling ontbreekt. Maar je weet natuurlijk nooit welke troeven ze nog achter de hand hebben". Angst is er bij de Nederlandse meisjes wel voor de Russische con currentes al mag Boris Stenln dan ook zeggen: uw landgenotes zijn in topvorm en bijna niet te verslaan". Ludmilla Titova, Lasma Kauniste mogen in Helsinki ontluisterd zijn, met specialisten als Gallna Sidorova Lrina Egorova kunnen zij op de i DAVOS Als een volleerde guer- j rilla-strijder heeft Kees Verkerk de j propaganda-actie ten bate van het n succes en tot vermorzeling I van de moraal van de tegenstan- der opgevoerd. Na de glansrijk ge nen schermutselingen met de I Noren in het begin van deze week vond de wereldkampioen gisteren I de tijd gekomen voor een verbluf - ie stunt: een tijd van 40.8 op 500 meter, bijna een seconde I sneller dan hij ooit was geweest. I^derlands topsprlnter Frits Bart- die op gelopen blessure niet op „zijn' stand kon starten, had een verkla ring klaar voor deze voor Verkerk ongehoorde tijd. „Kijk, dat moet je •zo zien", zei de jonge Amsterdam mer. „Bij toernooien waar de we reld- of de Europese titel op het spel staat, kan Kees op de 500 me ter geen enkel risico nemen. Stel dat ie valt. Is ie uitgeschakeld. Verder zat 't 'm natuurlijk ook dwars dat Magne Thomassen van de week de beste schaatsenrijder aller tijden was geworden en dat hij naar de tweede plaats was af gezakt. Moet je net Kees hebben. Die heeft gedacht: rijden wat. je rijden kan en dan zie je wel waar je op uitkomt. Het werd 40.8 sec. en dat vind ik verschrikkelijk hard voor een stayer. Reken maar dat die Noren hebben opgekeken". Zinnig Prits Bartling dus niet aai op de 500 meter. Houdt de Amsterdammer niet de start ut in, dat aar Gre noble zal gaan? „Ik kan er geen zinnig woord over zeggen. Ik hoop het wel en verwacht het eerlijk ge zegd ook wel een beetje Ik had het echter graag willen bewijzen. Maar dokter De Waard, die hier ook is vond het beter dat ik niet reed. Glijden gaat wel. maar de start levert veel moeilijkheden op". Ook de andere Nederlanders kwa men op het hypersnelle ijs van Da- vos tot goede prestaties. Ard Schenk knabbelde wederom 0,1 seconde ai van zijn beste tijd op de 500 meter en finishte nu in 40.5 sec. Jan Bols evenaarde zijn beste persoon lijke prestatie en kwam op 41.3 uit en Peter Nottets 41.7 was ook van redelijke kwaliteit. Voor de grootste verrassing op deze zonnige dag hij stak er zelfs Kees Verkerk mee naar de kroon zorgde echter de Russische glimlach worden aangehoord. De fei- kortste afstanden toch een stevige ten strijden er in alle opzichten Stien Kaiser is voor ieder favoriet voor twee gouden medailles. Er wordt nauwelijks aan getwijfeld in de nimmer zo uitgebreide groep van officials en begeleiders die de vijf Nederlandse meisjes omringen. Stien Kaiser over die begeleiding: „nu zijn ze er allemaal, maar niet alleen voor ons. Vroeger moesten we ons zo'n beetje zelf maar zien te redden. Alleen de heren telden en hadden bij moeilijkheden een klank bord. Ik heb dat trouwens niet no- En meteen daarop „het is wel een last om favoriet te zijn. Vier jaar geleden had ik graag als onervaren rijder naar Innsbruck willen gaan. Nu moet ik waar maken wat iedereen verwacht. Men vergeet dat het geen klassementswedstrijd Is. De omstan digheden kunnen geheel anders zijn". En dan nogmaals: „Nee, ik zie het allemaal nog niet". Toch onzekerheid bij Stien en de behoefte aan een klankbord? Of een „schaatsrobot" Kvgeni Grisjin. De i camouflage als bii K»es Verkerk, man. die In Grenoble voor de vierde van wie XP zegt: „rk geloof nog al- maal oji Olvmpisch ijs ral staan, 1 tfjd dat Kees een spelletje speelt. oals hij in Davos weer reed let olgende week maar eens op hem. benaderde met de Duitse winnaar Erhard Keiler tot op slechts 0,1 seconde. Reden voor Keiler om pessimistisch te verklaren: ..Zie je wel, ik heb het al eerder gezegd, Grisjin is nog steeds een potentiële gouden me daille winnaar." Alleen De drieduizend meter lokte slechts elf rijders naar de startlijn. Eén man moest dus alleen rijden en het was Kees Verkerk, die dit lot trof. De Zuidhollander trok zich van dit onfortuin echter niets aan. Rustig zijn rondjes draaiend kwam hij uit op een tijd van 4.25.8. Alleen Per Willy Guttormsen, de laatste tijd in uitstekende vorm, was nog sneller (4.24.0). Fred Anton Maier moest echter genoegen nemen met een vierde plaats (4.28.4) achter. Peter Nottet („Ik weet nu bijna zeker dat ik in Grenoble mag star ten en dan rij je veel vrijer") die met een keurige 4.26.1 verraste. Ard Schenk, wereldrecordhouder op de ze afstand, forceerde zioh niet. Hij werd zesde. greep naar het eremetaal doen. Prognoses Van coach Piet Zwanenburg straalt echter het optimisme af. Hij taxeert de oogst in de komende vier dagen op 7 medailles, waarvan tenminste twee een gouden glans zullen hebben na krachtexplosies van Stien Kaiser en Ans Schut op de 1500 en 3000 meter. Op de korte afstanden moeten de 18-jarige Elly vaar der Brom met haar aanleg en instelling een toe komstig wereldkampioene en Carry Gei j seen een wig drijven in de sprtait- superioriteit van de Russinnen en de overigens weinig in kracht gegroei de Amerikaanse Diane Holum en dain is er nog Willie Burgmeijer, snel in vorm groeiend die de mogelijkheden voor een surprise bezit. Bij alle prognoses moet echter een factor worden ingecalculeerd die de krachtsverhoudingen geweld kan aandoen. Sneller dan wellicht ergens anders kunnen de weersomstandig heden op de ijsbaan vain Grenoble veranderen. IJsmaker Kik Bergström ziet tegen de technische moeilijkhe den niet op maar een plotseling op stekende föhn heeft vaker gevestig de reputaties vernietigd. De Amerikaanse filmster (van Nederlandse afkomstAudrey Hepburn kwam gisteren op de ijsbaan van Grenoble een praatje maken met de Nederlandse schaatsmeisjes. U ziet haar hier geflankeerd door Willy Burg meijer (links) en Ans Schut. Oost-Duitsland geen partij voor Sowjet-Unie Jozef Golonka, captain van de Tsjechische ijshockeyploeg, was na de 90 zege. die de Sowjet-Unie gis teravond op de arme ijshockeyploeg van Oost-Duitsland behaalde, vrij kort in zijn oordeel: .Natuurlijk, de Russen speelden soms heel aardig. Maar deze wedstrijd is geen maat staf. Daarvoor was de verdediging van de Oostduitsers te zwak. Tegen ons zal het wel even anders gaan". Inderdaad boden de Oostduitsers weinig tegenspel tegen de overmach tige Russen, die vooral in schutter Firsow hij scoorde driemaal en de 1,89 lange, steeds in de verdedi ging opduikende Kuskin, voortref felijke spelers hadden. De Sowjet-Unie staat nu met de nogal imponerende doelcijfers van 170 bovenaan de ranglijst van groep A. Zweden (vier jaar geleden in Inns bruck goed voor een tweede plaats) en de Ver. Staten zullen geen rol van betekenis spelen in groep A van het Olympisch ijshockey toernooi. Dat was eigenlijk de enige conclusie, die men gisteravond kon trekken toen de bijzonder matige wedstrijd tussen beide landen een 43 zege voor de Zweden had opgeleverd. Ge zien het vertoonde spel is het zelfs zeer de vraag of de beide teams te gen de favoriete ploegen ook maar een kans hebben om voor een inci dentele verrassing te zorgen. Dat de ruim 3000 toeschouwers, die het gro te ijsstadion slechts voor een vierde vulden, nog een redelijk aantal doel punten zagen, was voornamelijk te danken aan een spectaculair en pro- duktieve tweede periode, waarin bin nen 12 minuten zesmaal werd ge scoord. Het was de tweede nederlaag van de Amerikanen binnen 24 uur in het nog prille toernooi. Peggy Fleming heeft al grote voorsprong Peggy Fleming, de Amerikaanse wereldkampioene kunstrijden e: Grenoble kandidate voor de gouden medaille, heeft al een flinke voor sprong genomen. Na twee van di vijf verplichte figuren staat de Ame rikaanse op een totaal van 373.4 punten. Na twee figuren luidt de stand bij de dames: 1. Peggy Fleming (V.S.) 373.4 pnt.: 2. Gabriele Seyffert 'O.- Dld) 3.43.0; 3. Beatrix Schuba 'Oos tenrijk) 340.7: 4. AbertJina Noyes (V.S.) 332.5: 5. Hana Maskova (Tsj.- Sl.) 329.4: 6. Sally Ann Stapleford (G.B.) 317,3 Tienn ski-lopers zijn gisteren na afloop van de 30 kilometer cross country gecontroleerd op het ge bruik van stimulerende middelen. Be halve de eerste drie aankomenden (Franco Nones, Odd Martinsen en Eero Maentyranta) werden ook nog de Rus Vladimir Voronkov <4e). de Italiaan Giulio de Florian '5e), de Fin Kalevi Laurila (6e). zijn land genoot Arto Tianen (16e), de Tsjech Jan Jajstavr '22ste). de Oos tenrijker Pühringer (38ste) en de Fransman Roger Pires (43ste) bij de dokter geroepen. FC Den Bosch wint bekerduel In 's-Hertogenbosch werd gister avond de uitgestelde bekerwedstrijd in poule elf tussen FC Den Bosch en Hermes DVS gespeeld. FC Den Bosch won deze ontmoeting met 40 nadat de rust met een 20 voorsprong voor de Brabanders was ingegaan. De doelpunten werden gescoord door Wolbers (2x), Van Rooy en Mulder. ■k Volleybal Voor de eredivisie van de Nederlandse volleybalcompe titie werd gisteren een wedstrijd ge speeld tussen US en Orawi. Orawi won deze ontmoeting met 30. De setstanden waren 515. 915. 1015. NIET LONEND J De schaatspiste In Grenoble waarop de komende dagen de Nederlandse rijdsters en rijders om Olympisch goud zullen strij- den. zal direct na de winter- v spelen weer worden gesloten. De f belangstelling van de Fransen is te gering voor een lonende J exploitatie. Het onderhoud van de baan kost iedere dag ruim J 2000 gulden. De aanleg van het f complex waar 2500 toeschouwers f een onoverdekte zitplaats kun- r nen vinden, heeft een investe- v ring van 13 miljoen gulden r geëist. (Van oru* speciale verslaggever) Grenoble De kans is groot dat Piet Zwanenburg na dit sei zoen zijn functie als coach van de damesploeg neerlegt. Voor de 55- jarige Rotterdammer, die veruit het grootste aandeel heeft gehad in de bloei van het damesschaatsen en tevens bij talrijke talentvolle rijders als Verkerk, Jorritsma en Liebrechts de basis voor successen legde, begint het vrijetljdsprobleem een zware last te worden. „Oom Piet", werkzaam op de afdeling bestratingen van de gemeente Rot terdam, vindt het een steeds grotere belasting om zich ieder jaar enkele maanden vrij te maken en zijn pupillen op het seizoen voor te bereiden en te begeleiden op de internationale wedstrijden. Even tueel vertrek van Zwanenburg zou voor de KNSB en de suocesvolle damesploeg bijzonder grote problemen opwerpen. Uitslagen (Van een speciale verslaggever) Inzeil „Tot woensdagmorgen 14 februari zal ik elke dag nerveuzer worden. Dan hoop ik dat de starter mijn spanningen zal wegschieten. Lukt hem dat niet dan zal mijn maandenlange voorbereiding voor niets zijn geweest Erhard Keiler, de 22-jarige aspirant-tandarts uit München, haalt langzaam zijn schouders op. Daarop rust zijn formidabele prestatie voor eigen publiek veertien dagen geleden hij reed toen op de wonderhaan van Inzeil de 500 meter in de wereld recordtijd van 39.2 de loden last van het favoriet-zijn voor een gouden Olympische medaille. Die historische rit geeft de „Ar- bal decimeters 1 500 meter: 1. Keiler (W.-Dld.) 39.6 sec., 2. Grisjin (Rusland) 39.7, 3. (Noorwegen) en Lepesjkin (Rus land) 39.8, 6. Herjuaune (Noorwe gen) en Hedlund (Zweden 39.9, 8. Lind (Noorwegen) en Tveter (Noorwegen) 40.0, 10 Thomassen (Noorwegen) en Eriksen (Noor wegen) 40.2, 12. Forness (Noorwe gen) 40.4, 13. Schenk (Nederland) 40.5, 14. Boerjes (Zweden) 40.6. 15. Höfl (W.-Dld.) 40.7, 16. Stian- sen (Noorwegen) en Verkerk (Ne derland) 40.8. 22. Bols (Neder land) 41.v, 24. Nottet (Nederland) aueriej banen tegen soortgenoten. In 41.7. die klassements wedstrijden zouden zich toch niet in de einduitslag rij Hary op het ijs", zoals zijn Miinchener mede-studenten hem noemen echter weinig zelfvertrou wen, getuige zijn woorden: „Ik kan in Grenoble wel helemaal niet in het stuk voorkomen. Eén misslag, één moment van niet-geconcentreerd zijn kan je van kanshebber tot kreupe- laar maken. En wie zegt mij dat mijn tegenstanders al hebben laten zien wat ze kunnen?" heel apart wereld je in de schaatssport: de sprintspe cialisten. Ze laten zich in een Olym pisch jaar niet op grote klassements wedstrijden zien. maar duelleren op i bepaalde plek 3000 meter: 1. Guttormsen 4.24.0, 2. Verkerk 4.25.8, 3. Nottet 4.26.1, 4. Maier 4.28.4. 5. Thomassen 4.29.9, 6. Schenk 4.33.1, 7. J. Traub 4.34.5, 8. Nilsson 4.35.2, 9. Eriksen 4.36.1, 10. Johansson 4.37.6. De Nederlandse dames hebben gisteren de likproef ondergaan. Al leen Stien Kaiser en Elly van de Brom hiefden nun chromosomen niet te laten testen. Zij lootten vrij nadat door het grote aantal te on derzoeken dames tot steekproeven moest worden overgegaan. Wegens de hevige sneeuwval moesten de eerste twee races van de i Stien Kaiser inspecteert haar tweemansbob-wedstrijden worden I Mhaatsen nauwgezet. uitgesteld tot vandaag of vrijdag. den. maar ook zouden ze hun specia le glij forceren. Ze zijn de jes, die het ruwe werk schuwen in de sneeuwrand met je linkervoet te komen. Na maandenlange trai ning heb je ervaren, dat je daar op de hoogst toelaatbare snelheid je eerste afzet voor een overstap moet doen. Kijk, dat kun je al geen explo sie meer noemen. Onder een explo sie van kracht versta ik het blinde lings. bijna automatisch opvoeren van je motorisch vermogen". ..Met mijn trainer, de Noor Thor- mod Moum heb ik uren over die ritme-wijziging gepraat. Vanzelfspre kend probeer je door ontelbare her halingen alle bewegingen die je tij dens zo'n rit moet maken naar het onbewuste te drukken, want hoe Erhard Keiler staat. Heb ik die wind in de binnen- bocht in de rug dan is dat nadelig omdat ik dan vaak te snel krap moet draaien. Gevolg: ik moet snelheid te- minder je aan die bewegingen, dus rugnemen. Mijn tegenstander kan je stijl. bew~* wf- •- J1 hoe i Explosie „Zo'n sprint is eigenlijk een merk waardige gebeurtenis", analyseert Erhard Keiler. „Het moet een explo sie zijn, maar kan dat niet zijn om dat de rit er te lang voor is en er twee bochten in voorkomen. De eer ste 150 meter van een schaatser kun je vergelijken met een 100 meter van een atleet. Je explodeert bij het startschot, je sohiet omhoog naar je maximum-snelheid, maar dan moet je al direct na die 150 terugnemen, je ritme veranderen en je hersens laten werken om preoies op dat aan- je stijl, bewust hoeft te denken, j echter in de buitenbocht heer- lijk vc kunt concentreren, maar dat blijft "aitger van die wind mee. Bij een ideaal. Daarom zoek je hulpmid- de volgende bocht moet ik langer te- delen, steunpunten, zoals die plek in gen de wind in> terwlJ] myn tegen- de sneeuwrand waar je de bocht in- stander op volle snelheid de wind stapt. Pak je die plek niet precies, remt hem wel af door de binnen- dan kost je dat zomaar een-tiende seconde, en dat kan bij ons de zege betekenen. Toen ik mijn wereldrecord reed, in een rit tegen Keiichi Suzuki, reed die Japanner, mijn grootste ri vaal 39.3! Begrijp je nu een beetje waarom ik elke dag wordt?" bocht kan scheuren. Ook zo'n wind kan beslissen over goud of zilver in Grenoble! En om nu terug te komen op die extra starter, die spanningen kan wegschieten Als die star ter ons mijn rit-tegenstander en mij de eerste keer direct goed weg schiet, ons geen seconde te lang laat zitten, dan laat ik mijn zenuwen bij INikIpc! hem achter. Alleen sprinters weten hoe belangrijk een starter met start- „Er wordt veel gepraat over het feeling is", binnen- of buitenbaan loten. Dat Zijn dikke, zwarte wenkbrauwen kan van enorme Invloed zijn als er dansen als hij plotseling lachend een stevige wind dwars over de baan zegt: „Het zijn ook vaak alleen de sprinters die het mislukken van een rit aan de starter wijten en hem de huid vol schelden buiten zijn ge- hoorsafstand. Die man staat vaak voor een onmenselijke taak. Veertien dagen geleden hier in Inzeil had de starter bij onze reeordrit geluk. Bij de eerste keer vielen Suzuki en ik a, in het schot. Het komt hoogst zelden voor, dat die Japanner, die veel kor ter, driftiger in zijn bewegingen is, en ik precies tegegelijk klaar „zitten". Het is eigenlijk één beweging, die we maken: gaan zitten en wegspringen. Ik denk wel dat die vloeiende bewe ging geboren is uit angst, de vrees dat de ander eerder weggaat dan jij. Zo'n start is dan ook het moeilijkste en naarste onderdeel van een sprint. Als je de eerste streken gezet hebt, ben je bevrijd. Het is dus beslist geen frase als een sprinter zegt dat hij de zenuwen bij de start achterlaat. Even te laat starten en het goud gaat je neus .voorbij, omdat het in Grenoble een spel wordt met tienden van seconden". Resultaten Op dat spel heeft de 22-jarige Er hard Keiler zich maandenlang voorbe reid. Na de consequente zomertrai- ning die hem er niet van weer hield enkele tentamens met ..zeer goed" te halen stapte hy 7 ok tober j.l. al het ijs van Inzeil op. Op die baan, die door directeur-hard rijder Gerhard Zimmerman (25) steeds in optimale conditie wordt ge houden. trainde Keiler met de baan- directeur en Herbert Höfl. een min der succesrijke Duitse sprinter, en de gebroeders Jürgen en Günther Traub heel consciëntieus onder leiding "van Thormod Moum, de noor die als full-time-coach door dit groepje werd aangetrokken. Het ontbrak hen aan niets, daar zorgde de burge meester van Inzeil, alias voorzitter van de Duitse Schaatsbond. Ludwig Schwabl wel voor. De resultaten zijn er al: een wereldrecord voor Keiler op de 500 meter, een gouden plak op diezelfde afstand voor Gerhard Zimmerman op de Europese kam pioenschappen even verrassend als zijn vierde plaats ln het totaalklas sement van Oslovóór alle Neder landers en een twaalfde plaats voor „veteraan" Günther Traub in dat zelfde klassement. „Dat zijn prachtige resultaten", zegt Erhard Keiler niet zonder trots, „als men bedenkt dat wij in heel Duitsland maar een 400 hardrijders op de schaats hebben, terwijl bijvoor beeld Noorwegen meer dan 70.000 startkaarthouders heeft. Met de Ne derlanders hou ik in Grenoble op de 500 meter geen rekening, die kunnen zich op de langere afstanden beter weren. Uw rijders worden voor bereid als klassementsrijders, dat zijn geen specialisten, in ieder geval geen sprintspecialisten. Mijn zwaarste con current is Suzuki, die in '64 in Hel sinki in '65 en '67 in Oslo het we reldkampioenschap op de 500 meter won en met de Rus Grishin en da Amerikaan Gray het wereldrecord op die afstand (39.5) had en veer tien dagen geleden hier in Inzeil 39.3 reed. Toen reden de viervoudige Olympische winnaar Grishin en de Rus Kaplan 40.6, terwijl hun land genoot Muratow 40.5 klokte. Myn trai ningsmakker Herbert Höfl maakte 40.3, maar die kan sneller en Tommy Gray kwam op 40.5 uit. Gaven die rivalen toen echter alles? Vorige week in Davos onder slechte weers omstandigheden reden twee No ren, Herjannot en Groenvold plotse ling 1.39.6 tegenover myn 394 en kwam een onbekende Rus Zebjotskin ineens tot 39.7. En dan, wat zal die onbekende Amerikaan Neil Blatch- ford die in Inzeil met 39.8 achter Suzuki en my derde werd. op de Olympische Spelen doen? Alle man nen die ik genoemd heb. zyn kans hebbers voor goud in Grenoble. Ik heb hard gewerkt voor dat goud, maar hebben de anderen minder hard gewerkt? Ik heb kunnen trainen op de hoge wonderhaan van Inzeil, maar kan ik ook in Grenoble mijn record waar maken? Ik heb u verteld over al die kleine factoren, die je van kanshebber tot kreupelaar kunnen maken. In Grenoble zal ik het zwaar ste tentamen van dit semester moe ten

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17