Nieuwe relatie Engeland en VS Russisch ballet ging mank aan perfectie Nuttige oefeningen maar geen „theater" TYPISCH VAN HOLLANDS WERK JITS BAKKER J EEN TEGENVALLER: WITTE HUIS NIET BLIJ MET BEZOEK Pornografie -proces PONDERDAG 8 FEBRUARI 1908 (Van onze kunstredactie) Vertegenwoordigers van de danskunst hebben een grote naam op te houden. Voor wie gisteravond in het Internationale Congresgebouw van de RAI in Amsterdam de voorstelling van iet ensemble van de Sowjet-Unie zag, werd het daarom steeds linder duidelijk: het werd een avond van virtuositeit eisende l Pas de deux, waaraan de perfecte afwerking ontbrak. Academisch museum Voor wie kennis heeft geno men van de ontwikkeling in de danskunst sinds Isadora Dun can is Rusland een museum voor het academische ballet ge worden. Daar is niets tegen, maar dan moet het wel perfect geconserveerd worden. Uit wat gisteravond in Amsterdam ge toond werd op 15 en 22 fe bruari te zien in de Schevening- se Kurzaal is slechts af te leiden dat althans dit twaalftal daarmee weinig ernst maakt. Uit het porgramma dat solisten de gezelschappen in Moskou lolsjoi», Leningrad, Letland, Arme- Oekraine onder artistieke leiding Galina Oelanowa in Nederland straks in England uitbrengen eek opnieuw dat de danskunst in island sinds Fetipa en Kwanow 1Ijwel geen nieuwe impulsen heeft kregen. Slechts een enkele keer is er sprake van een bij het moder- levensgevoel aansluitende expres- je. Als geheel was het een aaneen- (hakeling van specialiteiten welke de studio uiterst nuttig oefenmate- l&al oplevlren, maar als „theater" 6n povere indruk maken. Onvast Pas de deux uit het ballet „Es meralda" door I. Loekajowa en V. Nekrasow tijdens het optreden in de RAI. sprongen een hand nodig heeft om zyn evenwicht terug te vinden. Er werd dikwijls energiek en vitaal ge danst, maar om een verbluffend spektakel op te leveren is meer vir tuositeit vereist dan deze twaalf dan sers en danseressen gisteravond lie ten zien. Dat was te verwachten. Het zou een avond worden van kectaculaire fragmenten uit Doorn- Josje, Zwanenmeer, Gayaneh, Es- leralda, het eeuwige idool. Een uit Kgelijke museumstukken opgebouw t voorstelling kan nog slechts wor- en gered door een perfecte presen ile. Maar dan moet Al la Osipenko niet pvast uit een serie fouette's komen, tag er géén danser zijn die na zijn W York vervuilt zienderogen De leider van de tienduizend sta ande vuilnismannen in New York, jalury, js gisteren voor vijftien da an de gevangenis in gegaan, terwijl a stakng de zesde dag tegemoet big. Volgens ruwe schattingen ligt 1 ongeveer 60.000 ton afval opge speld op trottoirs, in stegen en bppenhuizen. Delury werd dinsdag rordeeld omdat hij een rechter- bevel om het werk te laten her- fitten naast zich neer gelegd had. ^Functionarissen hebben de New- prkse burgers aangespoord zelf zo- 1 mogelijk het huisvuil naar ver- j&ndingsplaatsen te brengen. De nnen eisen o.m. een loons- van 600 dollar per jaar. begonnen vuilnismannen et afval weg te halen bij zieken- bizen en scholen. De bond had iermee ingestemd als noodmaatre- jfl. De burgemeester van New York, indsay, heeft intussen de stakers pdracht gegeven dat zij vandaag bij jet krieken van de dag het werk westen hervatten. Mocht dit niet èbeuren, dan zou naar alle waar- Wijnlijkheid de nationale garde in- ïijpen. Geschat wordt dat 50.000 ton huis- Ni zich tfjdens de staking heeft op- pstapeld. De stad wordt bovendien Nreigd door een sneeuwstorm. Succes voor Jan Wijn in buitenland De pianist Jan Wijn is van een buitenlandse concertreis in ons land teruggekeerd. In Genève oogstte hij succes bfj zyn optreden met het „Or- chestre de la Suisse Romande" o.l.v. Samuel Baud-bovy. Op dat concert, dat door de radio werd uitgezonden, vertolkte Jan Wijn het tweede piano concert van Saint-Saëns. In Londen trad hy op met de London Mozart Players o.l.v Harry Blech. Uitgevoerd werd het pianoconcert in c. KV 491 van Mozart, waarmee Jan Wyn grote indruk maakte, evenals met de door hem zelf geschreven cadens in het eerste deel. LEÏDSCH DAGBLAD Inbrekers waren met proefverlof De Haagse politie heeft twee neef jes, 19 en 17 Jaar, aangehouden, die hebben bekend vorige week in een postorderbedrijf te hebben ingebro ken. Gebleken is, dat de jongens se dert half december niet van proef verlof in Den Haag terugkeerden naar Jeugdtehuizen in Amersfoort en in Rotterdam, waar zy waren ge plaatst. De politie vermoedt, dat het duo nog meer inbraken heeft ge pleegd. By een postorderbedr y f aan de Frankenslag verdwenen by de in braak 300 horloges en een bandre corder. De goederen zyn teruggevon den. De horloges zaten in een tas die in een bosje onder bladeren wai verstopt. Onafhankeiyk van elkaar waren de jongens niet van proefver lof teruggekeerd. Zy ontmoetten el kaar in de stad en trokken sedertdien samen op. zy konden worden aange houden op aanwyzingen van perso nen, die de jongens hadden opge merkt, toen zy daags voor de in braak in het postorderbedryf ter plaatse poolshoogte Berend Boudewijn verlaat „Arena"- De Nieuwe Komedie Berend Boudewyn, artistiek leider van de toneelgroep „Arena-De Nieu we Komedie'' zal, blykens een geza- meniyke mededeling van hemzelf en de Stichting Nieuw jeugdtoneel, zyn functie per 31 augustus a.s. beëindi gen. Zyn besluit komt uitsluitend voort uit gronden van persoonlyke overwegingen, zo wordt o.m. nog ge zegd. Het Stichtingsbestuur beraadt zich erover op korte termyn in de opvol ging van de heer Boudewijn te voor- Wilson vertegenwoordigt geen wereldmacht (Van onze correspondent in Londen) Premier Wilson is gister avond in Washington aangeko men voor zijn halfjaarlijkse periodieke besprekingen met president Johnson Steeds ster ker vraagt men zich hier ech ter af of Wilsons bezoeken aan Washington en Moskou nog zin hebben sinds Engelands rol op het politieke wereldtoneel geen hoofdrol meer is. Kosigin liet Wilson onlangs nog lege handen vertrekken. Van zijn visite aan het Witte Huis verwacht men hier dan ook evenmin iets po sitiefs. Integendeel, Wilson's bezoek komt op het slechts denkbare ogen blik want het is het strijdgewoel in Vietnam dat in Washington vrij wel alle andere problemen over stemt en juist op dit punt kan Wil son's aanwezigheid een extra-irri tatie betekenen. Afgezien van het feit dat Engeland weigert de Verenigde Staten daad- werkelyk met troepen by te staan, is Johnson er ernstig over ontstemd dat de Britten het Verre Oosten de rug zullen toekeren en dit vergaan de besluit hebben genomen zonder Washington vooraf ln vertrouwen te nemen en de kans te geven Wil son misschien nog op andere ge- In Kunsttaal Heuff: Orgelconcert gaat ongewijzigd door (Van onze correspondent». De orgelcommissie, die verantwoor delijk is voor de programmering van de maandagavondconcerten in de Rotterdamse Laurenskerk. heeft op haar vergadering besloten het con cert door de organist Louis van Dfjk, a.s. maandag 12 februari, met onge wijzigd programma te laten doorgaan. De heer George Stam, organist voor de vaste diensten in de Laurenskerk, had naar aanleiding van het pro gramma van Louis van Dyk zyn ont slag als organist aan die kerk aan geboden. De heer Stam heeft in de keuzecommissie geen zitting. De com. missie heeft niet gemeend door het draagt hy in zyn hart en hy geeft protest van de heer Stam. geuit in de er in uiterste nauwkeurigheid con- vorm van een ontslagaanvrage, haar sciëntieus, zuivere, sfeervolle impres- beleid te moeten wyzigen. Nog deze1 sies van. Jits Bakker moet boven- week zullen de gecommitteerden tot dien een intens waterliefhebber zijn dachten te brengen of een Amerika aanvaardbaarder tussen oplossing uit te werken. President Johnson zal in elk geval van Wilson willen weten hoe hy zich de geleidelijke terugtrekking uit Singapore, Maleisië en de Per zische Golf voor ogen stelt en op welke manier Engeland zyn on danks alles tenminste theoretisch te handhaven militaire verbintenissen ten opzichte van de genoemde ge bieden denkt te kunnen büjven na komen. Het enige concrete punt dat nog over- biyft is of de Amerikanen op eni gerlei Britse militaire steun zouden kunnen rekenen indien onverhoopt de situatie in Korea mocht verer geren. Want Engeland maakt deel uit van de VN-strydmacht ln Ko rea en heeft daar sinds de wa penstilstand slechts symbolisch 20 officieren achter gelaten. Johnson en Wilson tijdens een vorige ontmoeting in betere dagen". met dat van Churchill werd ver» geleken, kan thans nauweiyks de benarde Johnson opbeuren. Na- tuurUjk zal de Britse premier er de nadruk opleggen dat het on- vermydelyk geworden versnelde aanpassingproces aan een andere wereld dan die van 20 jaar gele den voor Engeland niet het einde van alles betekent. Groot-Brittan- nië is nog steeds de sterkste mili» taire mogendheid in West-Europa. Het Britse tekort op de betalings balans is bovendien slechts een peuleschilletje vergeleken met de reusachtige Britse overzeese acti va. Maar Wilson zal Johnson er van moeten overtuigen dat zyn chirurgische ingreep de zieke er boven op zal brengen. Tafereel Betrekkingen Eerlijk en zuiver Onder de titel ..Holland op ;'n best" hebben wij twee jaar geleden reeds onze visie gege ven op het werk (aquarellen en gewassen inkttekeningen) van de 30-jarige, in Renkum geboren Jits Bakker, sinds 1962 grafisch ontwerper en illustra tor in dienst van de Grontmy. de zaken van de N.H. Gemeente te Rotterdam byeenkomen om de ont slagaanvrage van de heer Stam te be spreken. Prinses Beatrix in Utrecht Prinses Beatrix heeft gistermiddag de tentoonstelling ,De gebrandschil derde ramen van Joep Nicolas" in het Centraal Museum in Utrecht be zocht. De prinses werd rondgeleid door de directrice van het museum, mej. dr M. E. Houtzager. Yi-Kwei Sze met Resnlendie-Orkest Voor de Leidse Volksuniversiteit K. en O. concerteert Het Residentie- Orkest onder leiding van Willem van Otterloo op donderdag 15 februari in de Stadsgehoorzaal. De vermaarde Chinese bas Yi-Kwei Sze zal de „Vier ernste Gesange" van Brahms vertolken. Voorts zullen worden uit gevoerd „Fontane di Roma" van Respighi en Beethovens Vierde Sym. fonie. ruikt er als 't ware de geur van. In het raam van dat ..Holland op z'n best" moet ook begrepen wor den Bakkers blik op de Lek by Culemborg of de Uiterwaarden bij Oosterbeek en Renkum: de laatste gehuld in mysterieuze nevels onder lage luchten. Frapperend ls ook het wisselend spel tussen licht en donker, dat hy byv. vastlegt in „De IJssel by te genlicht". Bakkers contact met de natuur ls hecht en sterk: hij brengt die na tuur tot werkelyk leven, men wordt er volledig door hem ln onder ge dompeld. Zijn poëtische gevoeligheid, de stille aandacht, waarmee hy alles vastlegt, sonder enig uiterlijk of ge wild effectbejag, de volstrekte een zaamheid, die hij voorts weet op te roepen: dat alles is met grote dis tinctie weergegeven en geeft de be schouwer de gewenste rust, waaraan hy in een jachtige tijd als deze zo grote behoefte heeft. Het zou allemaal niet zulk een indringende suggestie geven, als de aquarellen en tekeningen van Bak ker, die een roemruchte traditie voortzet, niet op e en opmerkelyk vakbekwaam fundament rustten. Zo dient hy. mede in enkele beelden uit Luxemburg, de schoonheid, zoals deze nauw verwant is met „Hol land" en ook met „Luxemburg". Hy schenkt er een esthetisch genot mee. wars van elke problematiek. Geen wonder, dat veel van het geen Bakker, die zyn opleiding kreeg aan de School voor Beeldende Kuns ten te Arnhem, in de loop der ja ren schiep, reeds een plaats vond ln velerlei collecties, in het byzon- der ook in die van H. M. de Ko ningin. De onmiddellijk aansprekende, eer- lyke figuratieve kunst van Jits Bak ker is tot en met 21 februari in Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 in Was senaar te bezichtigen. Wat Vietnam betreft is Wilson's po ging om de Sowjet-Unie die samen met Engeland het voorzit terschap van de Geneefse Indo- China vredesconferentie van 1952 deelt tot een heropening van deze conferentie te bewegen, op nieuw mislukt. Pas na een nieuwe consolidatie van de toestand in Vietnam kan deze kwestie weer aan de orde komen. Of Wilson als tus senpersoon tussen het Kremlin en het Witte Huis nog ernstig wordt genomen is eveneens de vraag want het moet worden betwyfeld of hy, ondanks zyn diepgaanse en gede- taileerde gesprekken met de Rus sische leiders, aan Washington nog enig nieuws kan overbrieven. Wilson, wiens persoonlyke positie in eigen land ernstig is verzwakt, doordat hy politiek en econo misch voortdurend op het ver keerde paard wedde, kan zich hoogstens troosten met de ge dachte dat het ook Johnson alles behalve voor de wind gaat. Het tafereel doet daarom denken aan de lamme en de blinde. Wilson, wiens leiderschap twee jaar geleden door president Johnson in een ogenblik van vervoering nog Omgekeerd wenst Wilson in detail te vernemen op welke wyze de Verenigde Staten de betalingsba lans zullen trachten te verbete ren. Ook de handelskwestie zal een belangrijk onderdeel van het gesprek vormen, omdat Jean Rey de voorzitter van de EEG-com- missie ook deze week besprekin gen met de president zal voeren, waardoor deze uit de eerste hand Rey's standpunt over Engelands lidmaatschap van de EEG zal kunnen vernemen. Engeland is slechts tydeiyk vastgelopen al kan, wanneer de EEG de Britten niet gauw te hulp snelt, de ma laise misschien nog wel een gene ratie voortduren. Niettemin zul len, naar verwacht mag worden, de traditionele .speciale, zy het gehavende, betrekkingen tussen Engeland en de Verenigde Sta ten, gegrondvest op taal en ge- meenschappebjke historie, ook in de naaste toekomst een rol biy- ven spelen. Dit is zeker zo omdat de Britten, zolang ze in de EEG- wachtkamer moet vertoeven, wanneer ze bezorgd naar buiten kyken. hun blik op Amerika ge richt biy ven houden. In Wenen Demonstratie en striptease (Van onze correspondent) Oostenryk heeft een pornografie-schandaal dat echter onschuldig is. Een twaalftaL niet-minderjarige meisjes staat voor de rechtbank, omdat zij zich ter beschikking hebben gesteld voor het vervaardigen van „strip tease"-films. Deze worden onder de hand verkocht en brengen veel geld op, vooral in het buitenland. De publieke opinie staat aan de kant van de aangeklaagde meisjes, omdat duidelijk is gebleken dat zR er in zyn gelopen en de hoop koesterden dat zij op deze manier carrière zouden kunnen ma ken. Bovendien hebben zij niet geweten dat de films voor commerciële doel einden werden vervaardigd. Het proces had plaats achter ge-fel te protesteren tegen de architec- sloten deuren, maar toch was de zaal vol. Daar zaten grotendeels oudere rechters, advocaten en juristen die de films wel eens wilden zien, ofschoon zy met het proces zelf niets te maken hadden. Voor advocaten bestaan geen gesloten deuren De Weense bevolking nog niet uitgesproken over dat proces windt zich inmiddels ook bijzonder op over de schilder Hundertwasser wiens werk o.a. in de V.S. hoog staat aan geschreven en daar grif wordt ver kocht. Juist tydens het pornografie-pro- ces had Hundertwasser het aanbod gekregen om een tentoonstelling van zyn werk te openen en daarby een lezing te houden over moderne kunst. De „lezing" van de schilder bestond daarin dat hy onmiddeliyk na het begin twee nylon-zakjes met zwarte en rode verf te voorschyn haalde en daarmee de witte muren van de to neelzaal bespoot. Daarna begon hy tuur van het nieuwe studenten-tehuis in de voorstad Döbling, waarin hy sprak en in 't algemeen tegen de hui dige architectuur van Wenen. Om zyn protest, indrukwekkender te ma ken trok hij stelselmatig al zyn kle ren uit totdat hy spiernaakt voor de meer dan 150 manneiyke en vrouwe- Ujke studenten stond. De wethouder had intussen de zaal verlaten, de ove rige „toehoorders" keken verbysterd en daarmee was de „lezing" ten einde. Hundertwasser verklaarde „op zyn dooie blote eentje" dat de tentoon stelling wasg eopend De publieke opinie ziet in deze de monstratie geen teken van geestelijke afwijking doch beschouwt dit geval uitsluitend als een reclamestunt waarmee de schilder de aandacht wil de vestigen op zyn werk ea vooral op zijn persoon. Zijn demonstratie is echter mislukt want voor de Weense bevolking blijft hij in de komende jaren niet anders dan die „malle blo te schilder".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15