„Stad zonder adressen" heet nu Wolgograd 7 voorzitter van de i Zolotorjow. i «winning in de slag 0111 Stalingrad mag dan voor de Russen gelden als een mirakel van I ettingsvermogen en opofferingsgezindheid de wederopbouw van de stad, die sedert ils Wolgograd op de kaart genoteerd staat, vormt een wonder dat het leven van zijn in- ifszeer concreet beheerst. Uitermate trots wijzen zij op de nieuwe gebouwen in nieuwe »n, op de nieuwe woningen voor nieuwe mensen, igrad van voor de oorlog bestaat niet meer. De stadsplattegrond toont het beeld van 1 verschillende steden en sommige van de plaatselijke helden, die de oude stad igden, kunnen in de nieuwe stad slechts ten naaste bij de plek terugvinden, waar zij lanhaftige daden verrichtten. iwe stad niet alleen, maar nieuwe inwoners ook. Na de slag waren er nog zo'n 32.000 over. Een zeer groot aantal was omgekomen tijdens de gevechtshandelingen, veel 'jen dan vooral vrouwen, kinderen en invaliden, hadden een uiterst riskante evacuatie tip Wolga meegemaakt. Hoe dan ook, de rijen waren gedund in Stalingrad. Voor de ÈO aanval 500.000 inwoners; de teruggekeerden meegerekend 135.000 na de slag. ar later, zijn er 770.000 stadsbewoners en het totale district, dat bij de stad behoort, meet 114.000 vier- km. Meer oppervlakte dan landen als Zwitserland, België, Denemarken of Nederland beslaan, maar bevolkt. Want op die 140.000 vierkante kilometer wonen alles bijeengenomen ruim 2.132.000 ^Dit totaal moet met het inwonertal van de stad worden verminderd, om des te duidelijker te kun- i itstellen, dat de bewoners van het rayon Wolgograd per persoon een ruim bemeten stuk grond ter ping hebben. ïcan|van de stad nu, zou op te trekken zijn uit het bouwmateriaal der statistieken, maar deze grand- pe belangwekkend ook, biedt weinig houvast omtrent de die er leven, noch deelt zij iets mede omtrent het aanzien van i werk hadden gedaan, was men Stalingrad helemaal niets k niet helemaal te kloppen. De stadsbebouwing, doch dit neemt aanzicht van het geheel der des- nauwelijks iets te betekenen had. Het is dan ook niet te veel t val.dat er een geheel nieuwe stad moest komen het is ook niet gezegd, dat die nieuwe stad weliswaar in buitengewoon hoog n0Vrrees, maar dat zij nog niet is voltooid. i graagte citeren de inwoners van Wolgograd de Russische dich- ïet fasow die, uit de kwaliteit •qtoilaHBMntwrikaiafc tot begeestering, klaarblijke- ivigheidswaarde verschafte overigens nogal voor de jende, vaststelling: „Al- vil van de mens en zijn ken[jcheppen een werkelijk Niettemin, voor Wolgo- Jdeze slagzin op maat ge- van de Sowjet-Unie arbeidskrachten en naar het terrein vol grana att rechters jar wilskrachtig verzet te llers machtswaanzinnige ringszucht was, als voor ik Europa ten westen van fde Rijk, dat in die dagen )ed putte uit de Russische .tingen. te wijze daar werd ge- I, verraadt de geschiedenis It Pawlowhuis, dat gerust lest beroemde gebouw van [rid mag heten. Het was I rste woongebouw dat her rit erd. In het kader van vrij- eid-na-gedane-arbeid, door uwen van Stalingrad. Het ook niet overdreven om I stellen dat aan de weder- I dag en nacht werd door- de werkelijkheid en zij is maat staf geworden voor veel van wat er in Wolgograd wordt onderno men. Zeer bewust wordt daarbij gepoogd de afstand tussen de his torie en het heden zo gering mo gelijk te houden, door elk kind van jongs af aan in te prenten, dat het woont in een stad, die het leven te vuur en te zwaard heeft moeten verdienen. En er zijn in Wolgograd meer dan genoeg mensen, die aan de historie zelf hebben meegeschreven, om zulks zeer breedvoerig en voorlopig nog uit de eerste hand te kunnen doen. opgebouwd. Niet alleen de bewoners ervan, terugkeerden toen het was geweken, doch door waarvoor deze stad Bovendien moet de aansporing niet een symbool van on- worden onderschat, die uitgaat van de doorschoten lidmaat- schapsbewijzen van communisti sche partij en Komsomol, die in het museum worden bewaard. Want juist in de Grote Vaderland se Oorlog kreeg de communisti sche partij een ongekende toeloop te verwerken van nieuwe leden, die rondweg verklaarden dat zij, zo zij moesten sterven, zulks als communist wensten te doen. Daarom is het vermoedelijk niet zinvol de vraag te stellen wat de Russen, en die in Stalingrad in het bijzonder, heeft bezield: de liefde voor hun vaderland of de verdediging van het politieke sys teem, dat in dit vaderland heerst. Die zaken zijn nauwelijks te scheiden, zij het dan, dat Sta lin in zijn oorlogsredevoeringen, tijdens de donkerste dagen van de Duitse inval, geen middel on beproefd heeft gelaten om juist het patriottisme aai te wakkeren. Na de oorlog moest de stroom van nieuwe leden der partij uit leger- kringen rigoureus worden afge damd. Andere waarden gingen weer 'n rol spelen. Zelfs werd ver manend geschreven: Als je niet werkt aan de opbouw van het land, zijn al je oorlogsdaden ook niets waard. Met andere woor den: niet rusten op de lauweren. Deze instelling was Stalingrad vreemd, kón daar ook geen post vatten, omdat iedereen weer een dak boven het hoofd moest heb ben, en omdat zeer velen uit an- jiderd miljoen roebel beliep kle schade en het feit, dat t herstel in een dergelijk werd begonnen terwijl id nog ruim twee jaar oor- pest voeren. terwijl er g zoveel andere steden her weten worden zegt iets it de betekenis, die aan de lenissen in Stalingrad werd end. id is in velerlei opzichten pd van uitersten. Hoge, i flats tegenover zeer klei ige, in particuliere bouw Irdigde, huisjes, die te za- flch nog twintig prócent van !ale stedelijke woonruimte ten. Een bijtende koude in ïter, een schroeiende hitte k in de zomer. Een step- foeiing buiten de stad, die het het natuurlijke water ternauwernood kan voeden plantsoenaanleg in instad, die vele malen per idvoerig wordt besproeid stad daarom ook op dat I een reputatie heeft ver- jen, voor zover zij uit de komen: Wolga-kozakken. jrtig. vriendelijk, gastvrij gewone doen en onverzet- niets ontziend, wanneer te na komt. Zij hebben in eigendom, zij hebben tendien met eigen handen eerst en toen herbouwd, liedenis van hun woon- behoeft geen kunsi. i mt.'g- nog eens naar de opper- pro te worden gehaald. Die ge- behoort nog steeds tot Btl van het Wolgograder industrie beeld nog wel wat feiten toe te voegen: de industrie is in verge lijking met de toestand van 1940 met 8,5 vermenigvuldigd. De jaarlijkse groei bedraagt tien pro cent. In het totaal der industrie steden van de Sowjet-Unie bereikt de stad ongeveer de twaalfde plaats. Op een totale arbeidende bevolking van 300.000 zijn er 170.000 industrie-arbeiders. Er is méér gedaan in Wolgograd, sedert 1943. Zolotorjow haalt de cijfers uit een klein, eigenhandig geschreven boekje met statistie ken: „De woonoppervlakte was voor de oorlog 1.900.000 vierkante meter. Zij is nu 5.800.000 vierkan te meter. Op een bevolking, an derhalf maal groter dan die van 1940, is de hoeveelheid woonruim te verdrievoudigd. Dit zijn de bouwcijfers van 1967: 300.000 vierkante meter woonop pervlakte; het grootste oorlogsge denkteken van de Sowjet-Unie; twee zwembaden; een circus; een cultuurpaleis voor 1000 mensen; twee bioscopen; twee sporthallen; een cultuurpaleis voor aardolie arbeiders. Bovendien nog een in- M Kind van nu, bij de helden van toen. dus tri le bouw ter waarde van 260 miljoesi roebel". Een van de zeer grote vraagstuk ken waarmee Wolgograd nog worstelt, is de woningnood. De Joco-bungemeester: ,,Wij hebben het woningprobleem nog niet kun nen oplossen. Direct na de slag konden we niet bouwen in het tempo dat noodzakelijk was. Er ontstonden dus overal tussen het puin nederzettingen van kleine, zelfgebouwde huizen, uit het al lergoedkoopste materiaal ver vaardigd. Die zijn we nu nog aan het afbreken. Op de vrijgekomen plaatsen bouwen wij flats. Per jaar produceren wij voor 40.000 mensen nieuwe woonruimte. Bij een gemiddelde gezinsgrootte van vier komt dat neer op zo'n tien duizend woningen per jaar. (Dat is vijfmaal meer dan Den Haag). Maar daarbij bouwt bij voorbeeld de metaalgieterij uit eigen midde len per jaar nog eens 460 flats voor haar arbeiders. De stad zorgt voor de huizen, die ter beschikking komen van dege nen, die niet op fabrieken wer ken: artsen, journalisten, leraren, bij voorbeeld. Maar het komt nog steeds voor, dat in een drieka merwoning twee families onder dak moeten vinóen. We zijn nu zover, dat wij voor nieuwe huizen per persoon negen vierkante me ter uitreiken, terwijl er volgens een strikt cijfermatige berekening voor de woningzoekenden niet meer dan 7,5 vierkante meter be schikbaar is. Die negen meter, dat is het minimum, want we wil len ten slotte naar twaalf en naar zestien. De bouwkosten per vier kante meter variëren van negen tig tot honderd dertig roebel. De mensen kunnen ook eigen wonin gen kopen en die zijn kwalitatief wel wat beter, maar dan moeten zij direct een kwart van de bouw som betalen en de rest in 15 jaar aflossen met dien verstande, dat het voorschot renteloos is". Een ander probleem: het openbaar vervoer in een stad, die ruim ze ventig kilometer lang is. Vergele ken met de gemiddelde vervoers- afstand in andere steden, is die in Wolgograd 2,5 maal groter. Het openbaar vervoer bedient per jaar 254 miljoen mensen, met tram, bus, trein en taxi. Per et maal dus 696.000 personen, dat is bijna de hele bevolking. Het is nog steeds niet genoeg en daarom komt er een sneltram, ten dele ondergronds. Kosten 12,6 miljoen roebel. Het stadsoppervlak zal niet meer groeien. In plaats van de maxi maal negen bouwetages van nu, zullen het er in de nabije toe komst, twaalf, zestien en zelfs 24 worden. Zolotorjow :„Wij hebben ons hier wel eens aan Westerse dagbladen geërgerd. Onlangs is in zo'n krant een foto verschenen van een paard en wagen, naast het waterkrachtwerk. En daar stond onder: ,,Met zulke technische middelen bouwt Wolgograd". Kijk, dat is niet objectief. Wij hebben wel tekortkomingen, maar de hoofdzaak is, dat onze burgers bijna met de dag welvarender worden. In 1967 hebben wij hier 102 miljoen ton staal geprodu ceerd. Deze stad ziet daarin een getuigenis van de macht der in dustrie. De inwoners van onze stad willen vreedzame arbeid verrichten. Wij willen geen oorlog meer, maar dat is alleen moge lijk, wanneer wij daar te zamen voor strijden, hoe paradoxaal dat dan ook mag klinken". Dezer dagen beeft Wolgograd zijn 25-jarig bestaan gevierd. Zonder veel feest, maar wel met toespra ken. Tweehonderd veteranen, overal uit Rusland hebben er nog weer eens rond gekeken. Zij zul len zich verbaasd hebben. Stalingrad, dat eens „de stad zonder adressen" werd ge noemd, omdat er geen huis meer overeind stond, is Wolgograd geworden. Bij al het eerlijke sentiment, dat daar aan het nabije ver leden wordt besteed, is het oog voor nuchter profijt niet verblind geraakt. Van daar dan ook dat bezoekers die uit oprechte belangstel ling naar het gedenkteken op de Mamayew-heuvel wa ren gekomen, achteloos voorbij gingen aan de Rus sische fotograaf, die er met behulp van een meege bracht oud vrouwtje veel kunstmatige droefenis stond op te bouwen. Het stationsplein. Kinderen in museum aanteke ning houden van Duitse wandaden. dere delen van het land waren gekomen om de herstelwerkzaam heden met een enorme daad kracht en slagvaardigheid op po ten te zetten. Michael Wassiliewitsj Zolotorjow (48) is eerste plaatsvervangend voorzitter van het stadsbestuur men zou kunnen zeggen: loco-bur gemeester. Een magistraat onge twijfeld, met zeer uiteenlopende zorgen. Zijn werkkamer is ver lucht met eem ruime collectie ontwerp-stadswapens. Want, vindt Wolgograd, het tegenwoordige stadswapen, nog door Peter de Grote vastgesteld voor de stad Tsaritsin (=Stalingrad=Wolgo- grad), voldoet niet meer aan de eisen. Het weer spiegelt namelijk slechts de alou de steurvisserij, maar geeft niets weer van de gewelddadige histo rie en de in de loop der jaren ontwikkelde industriële bedrijvig heid. „Luister", zegt Solotorjow. „Onze industrie Is nu 216 maal groter dan voor de revolutie .In die da gen was de stad voornamelijk vanwege haar visserij bekend en de geringen industrie berustte nog voor eenvijfde op visverwerking. Tegenwoordig betekent de vis maar weinig meer. Wij bezitten het tweede waterkrachtwerk van Europa, dat elf miljard kWh per jaar produceert. Het werd in zes jaar gebouwd. De tractorenfa- briek maakt meer dan 90.000 tractoren per jaar, die naar meer dan twintig landen worden geëx porteerd. Er zijn machinefabrie ken, waar onder meer apparatuur voor de oliewinning wordt ver vaardigd. Op onze scheepswerven bouwen wij de grootste binnen vaartschepen ter wereld, van 6000 ton. Verder: een aardolie-raffina derij, een staaldraadfabriek, een imposante bouwnijverheid. nee, ons tegenwoordige stadswapen heeft met de tegenwoordige tijd nu niets meer te maken. Maar ja. het is niet gemakkelijk kiezen uit die ontwerpen, want de men sen van de staalgieterijen hebben duidelijk gezegd, dat zij de in dustriële bedrijvigheid niet willen rien aangeduid met alléén maar een tractor. Daar moeten we wat anders voor bedenken". Als monument is deze ruïne blijven staan: een voormalige meelfabriek, thans in de omsin- "r zijn aan Zolotorjows schildering 1 ^g van nieuwe huizen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13