GRENOBLE ÏN VAN ZON GREEP Jorritsma's gok mislukt Nederlandse equipe spot met bijgeloof IJshockey Zege van Hoddenbaeli met Zevenklapper COMPROMIS IN SKI-KWESTIE Strijd op Duinrell om de cycle-cross titel Uitersten De Graaf f en Huiskes zij-aamzij I LEIDSCH DAGBLAD - SPOKT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD j Stien start op 'alle nummers (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE, dinsdag Met schetterende fanfares, vuur werk, kanonschoten en een uitgebreide reeks van ceremoniën ter meerdere glorie van de sport en Frankrijk in het bijzonder z\jn gisteren de Olympische Winterspelen in Grenoble onder het alziend oog van president De Gaulle en ruim zestigduizend gewone stervelingen officieel geopend. Terwyi achter de coulissen nog mindere conditie werd het spekta- scherpe woorden vielen over de kwes- keistuk tenslotte toch wel allemaal tie van de skimerken en bleek dat vermoeiend. De luidruchtige moderne Avery Brundage's ideaal van het composities onderbroken door heli- puur-amateurisme steeds meer de kopters, die dertigduizend geparfu meerde rozen op de massa strooiden, de straaljagers die gekleurde ringen en strepen in de wazige lucht trok ken. leidden echter voor hot IOC de aandacht voor enkele uren af varl de moeilijkheden die de Olympische gedachten vertroebelen. Voor Frank rijk en De Gaulle was het evenwel een grote dag. De hartslag van Alain Calmat, duizendvoudig versterkt was al een symbool van deze Olympische winterspelen: Frankrijk wacht met een hevig en ook angstig kloppend hart op de dingen die komen. droom van een eenzame en verblin de stryder is geworden, beklom Alain Calmat, eens Frankrijks hoop op Olympisch goud, de 96 vermoeiende trappen die naar de ovale schaal lei den. Precies om 4 uur 10 ontstak de vroegere kunstrijder de vlam die tot de avond van de 18de februari bo ven een nog steeds in voorjaarstenue gestoken Alpenstad zal branden. Vijf minuten later sprak de Franse ski- er Leo Lacroix de Olympische eed uit, de meest geschonden belofte die één enkele sportman voor zijn verant woording moet nemen. Eerbetoon de Gaulle, maandagavond reeds in Grenoble aangekomen en met veel eerbetoon ontvangen door Pierre Mendez Frances, gedeputeer de van het departement Isère, scheen op de laatste dag zelf de regie in handen te hebben genomen. Dikke sneeuwvlokken daalden in de morgen op het tussen Alpenreuzen geklemde Grenoble neer, doch dat zijn winter se karakter slechts kort behield. Toen ihiet staatshoofd, bloothoofds door tienduizenden bejubeld, de treden be klom die hem naar zijn hoge plaats voerden, was Grenoble reeds weer in de greep van een verwarmende zon Indruk Het défilé van 1300 sportmensen uit 38 landen maakte de traditionele kleurige Indruk op de massa en de giroben op de eretribune, zoals prins Jan van Luxemburg, Audry Hep burn, Louisson Bobet, „Kikie" Caron. Het had zijn pikante zijde ook zoals de voorrang van Allemagne zon der meer op Allemagne-west, het ontbreken van de Noordkoreanen die geen erkenning kregen als vertegen woordigers van een democratische re publiek en op een geheel ander vlak door de minirokken van de Argen tijnse dames en d'e presentatie van het elfjarige Roemeense kunstrijd- stertje Beatrice Hustiu. Voor het schoolmeisje waarschijnlijk een ge weldige belevenis, voor haar ouders stellig een dag van grote glorie. Dertien De Nederlandse equipe spotte met het bijgeloof van het fatale nummer dertien. Het werd zelfs uitgelokt, want een volkomen onbekende mar cheerde in Olympisch tenue mee. Het bleek een zekere Anton Piot te zijn, zoon van de Nederlandse zaakgelas tigde in Grenoble die veel voor de vaderlandse schaatsbelangen schijnt te hebben gedaan. De reden voor de verkiezing van Anton Piot bleef ove rigens in nevels verborgen. Chef de mission jhr. mr. J. Quarles van Uf- ford wilde er weinig van zeggen. „Een zaak voor het NOC" vond hij. Wel een merkwaardige zaak. Stien Kaiser, nauwelijks vier uur eerder via Genève met de andere le den van de damesploeg uit Davos in Grenoble aangekomen, verzorgde het vlaggevertoon van het groepje van dertien, waarin de officials duidelijk de overhand hadden en de heer Quarles van Ufford blijkbaar de meeste scholing in marcheren heeft genoten. In de openingswedstrijd van het Olympische ijshockey-toernooi heeft Tsjecho-Slowakije met 51 van de Verenigde Staten van Amerika ge wonnen. De tussenstanden van deze wedstrijd, waarin de Amerikaanse doelman Rupp de grote uitblinker was, waren 1—1, 2—0, en 2—0. Later op de avond versloeg Rus land met grote overmacht Finland (80) en won Canada van West- Duitsland met 61. Finland had niet veel in te brengen en werd door de Russen naar een regelmatige neder laag gespeeld. De tussenstanden van deze ontmoeting waren 30, 20, 30. De Russen beschikten over elf spelers, die ook het toernooi in Inns bruck meemaakten en zij gaven voor 4.000 toeschouwers een demonstratie van modern ijshocky. Trainer Tarras- sov benutte de zwakte van de Fin nen door te experimenteren met de samenstelling van zijh ploeg. De 26- jarige Evgeni Misjakov scoorde drie maal. West-Duitsland hield slechts één speeltijd stand tegen Canada: 00. Daarna brandde het Canadese ge weld' eerst goed los: vier treffers, waartegenover de Duitsers er maar één stelden. De 3.000 toeschouwers zagen Canada ln de derde en laatste periode de zege veilig stellen met twee doelpunten. Beide landen kre gen acht strafminuten. Belevenis He bwas een geweldige belevenis, zei Stien later. En moe ben ik er niet van geworden. Voor lieden met een Ex-wereldkampioen kunst rijden, Alain Calmatheeft het Olympische vuur ontstoken. Piet de Zoete bij selectie De ADO-speler Piet de Zoete is door KNVB-bondscoach George Kess- ler alsnog toegevoegd aan de selec- tieploeg voor het Nederlands elftal, die vandaag voor de eerste keer dit jaar in Zeist zal trainen. Amateunvin terkampioenschap V (Van medewerker) In de vqfde koers om het Ama- teurwinterkampioenschap trachtte G. v. d. Wal met Blanchefloor (te) snel de kop te nemen, maar door een ga loppade mislukte dit. Stalgenoot Zevenklapper (J. W. Hoddenbach) nam met meer succes de taak over en liep, tezamen met Buick Magowan (T. v. d. Broek) een „straat" van het veld weg. Dit duo liet zich niet meer bedreigen en in 1.23.7 sloeg Zeven- klapper gedecideerd de slotaanvalriqocj Buick Magowan af. De strijd de volgende plaatsen was fel. Drie paarden stormden op één lijn op de finish af, van wie Zilvertip zich met gering verschil de meerdere toonde van Amor Hollandia en Yberflöte. Pikeur J. S. van Leeuwen zege vierde twee maal. Met Edoublaise klopte hij na spannende strijd Eg- bert in 1.29.2 km-tijd en in de Os- bendeprijs stuurde Van Leeuwen Funny Boy naar een 1.30.3 triomf. Freddy Hollandüa, diè enkele foutjes maakte, veroverde met een sterke GRENOBLE Het gevaar, dat de ski wedstrijden van de Olym pische Winterspelen niet zouden doorgaan, is gisteravond tijdens een langdurige vergadering van het Internationale Olympisch Comité, bezworen. De vergadering ging uiteindelijk akkoord met een voorstel van de voorzitter van de internationale ski bond (FIS), de Zwitser Mare Hodler, dat de merken en de firmanamen op de skilatten niet zoals eerder ln de bedoeling lag onzichtbaar gemaakt behoeven te wor den. Het is de deelnemers in Orenoble echter streng verboden zich voor of na de wedstrijden met hun ski's zo voor de televisiecamera's op te stellen, dat de merken en firmanamen duidelijk te zien zijn. Iedere skiër, die zich hieraan toch bezondigt, zal onmiddellijk uit de strijd worden genomen. eindsprint toch nog de tweede plaats. In de Ascotprijs sprong Cowboy Heny VS a/ls eerste door het stek. Cicero Wilkes J werd nu winnaar. Daar Fomne H en Cesar Williams dead heat voor de tweede en derde plaats liepen, waren twee triöbeta longen het gevolg. De grote surprise braoht eigenaa: G. J. Venneman met Darling Adrie V (w. f39.50, pl. f9.60). Hij klopt in een bijzonder spannende eindstrijd Clara Williams, Dox van Noot en Constant Hollandia, waardoor het trio f 1547.10 bracht. UITSLAGEN Zellickprijs: 1. generaal Pahud B M. Bouwhuis) (1.31.1), 2. Fina. 3. Forth Cox. Toto w. 1.40, pl. 1.20, 1.60, ""IV. 3.30, kopp. 4.20. Longchampsprljs: 1. Edoublaise (J. v. Leeuwen) (1.29.2), 2. Egbert, 3. Frieda Zélé W. Toto w. 3.40, pl. 1.50, 1.50, 4.10, cov. 5.30, kopp. 7.30, trio 131.70. 3. Frieda Hanov 4.10, pl. 2.30, 1.70, )2.8)2. Flo- r M. Tot. w. 3.00, kopp. pl. 1.70, 2.00, A. G. Streng) (1.29.6), 2. dead heal Fonne H en Cesar Williams. Toto v 9.40, pl. 2.40, 1.60, 3.60, cov. 2.50, 4.10, kopp. 3.30, 5.00, trio 142.30 en 269.50. Ostende-prijs: 1. Funny Boy (J. S. - n), 2. Freddy Hollandia, AL. Tot. w. 1.80, pl. 1.10, 8. Edelma] 1.60, cov. 4.80, kopp. Tremblay-prijs, le afd.: 1 Coevoet) (1.26.8), ,tt€ .40, 2.1 Bemadoite. Tot. w. 2.60, pl. Auteulll-prijs: 1. Darling Adrle V (G. J. Venneman) (1.25.4), 2. Clara Williams. 3. Dox van Rood en T" L.40, kopp. 32.90, Tremblay-prlJs, 2 lH,r afd.: 1. Corlta R, 2. Eduard H, 3. Barke II. Tot. 2.40, 1.60, cov. 4.10, kopp. totalisatorr f 188.493.80 l Stien Kaiser zal als enige op alle nummers starten tijdens de Olympische schaatswedstrijden j) f voor dames die vrijdag begin- f f nen. Gisteravond is de selectie t f bekendgemaakt voor de verschil- lende afstanden waarop maxi- f maal 3 deelneemsters mogen j worden ingeschreven. De lijst 4) r ziet er als volgt uit: 500 me- 4) f ter: Stien Kaiser, Willie Burg- l meijer en Elly van der Brom. 1000 meter: Stien Kaiser, Elly f f van der Brom, Carry Geijssen. 1500 meter: Stien Kaiser, Carry Geijssen en Ans Schut. f J 3000 meter: Stien Kaiser, Ans t Schut en Willy Burgmejjer. Piet de Groot naar San Diego De ex - Zaanstreekspeler Piet de Groot, die vorig jaar uitkwam voor Pittsburg Phantoms, is verkocht aan San Diego. Swift organiseert zondag (Van c De Leidse wielervereniging Swift- Combinatie organiseert a.s. zondag de strijd om het Nederlands kam pioenschap cycle-cross op hef land goed Dulnrell in Wassenaar. Er ko men 40 amaiteurs en professionals aan de start (14.00 uur), die negen ronden van elk 2600 meter zullen rij den; in totaal dus ruim 23 kilometer. De strijd zal worden gevoerd op een vrij zwaar (heuvelachtig) parcours. Mocht het in het weekeinde vriezen dan besbaat de mogelijkheid dat men enkele wijzigingen ln de route zal aanbrengen. Alle favorieten zijn zondag van de partij. De strijd om de kampioenstrui zal vermoedelijk gaan tussen de ti telhouder in 1963, 1966 en 1967, Huib Harings, de kampioen van 1964 en 1965, Cor Rutgers en de grote crack van Swift, Cok v. d. Hulst. Daar naast Is er nog een groot aantal ge vaarlijke outsiders, dat mogelijk voor een verrassing ban zorgen. Tof de deelnemers behoort voorts de ver maarde Manus Brinkman, de 39-jari- ge cross-veteraan. Wat het rayon Leiden betreft komen aan de start: L. de Jong (Leiderdorp)P. de Jong (Roelof arendsveen), M. Tjoelker (Hillegom), C v. Tol (Alphen), M. Versluis (Warmond), H. Zuiderduin (Lisse) en C. Sohijff (Rijnsburg). President Charles de Gaulle ruikt kritisch aan een van de ge parfumeerde roosjes, die hij dui zenden door helicopters werden uitgeworpen tijdens de openings plechtigheid van de tiende Win terspelen. Een uur eerder komen de niei Iingen, 26 in getal, in actie. Zy rijden ruim 15 km. Hier staaf geen offi ciële, na/tionale titel op het spel. r dat zal weinig afdoen aan de spanning. Tot de favorieten in deze categorie behoren: Hassink (Nede), Hoven (Deurse), Verbeek (Blari- cum) en Vos (R'dam). Swift brengt hier in het veld: K. v. d. Bent, Th. v. Zanten (Voorhout) en A. v. d. Le- Iy (Koudekerk). Om 12 uur gaan de veteranen van start. Titelhouder Ne- Iis Withoud heeft ook nu goede voor uitzichten op het kampioenschap. Voor Swift komen uit: G. Mieremet, B. Kruit, S. de Jong en T. Brandt. Tenslotte de adspiranten, die het wielerfeest in Dulnrell 's ochtends om elf uur openen. Zij rijden ru 7 km. A. Meskers, L. Riethoven G. Zandbergen verdedigen in d categorie de kleuren van de Leidse wielervereniging OKKER WEER OP TENNISTOURNEE Tom Okker is gistermiddag van Schiphol voor een nieuwe tennis- tournee van circa 2 maanden naar Amerika vertrokken. Hij zal daar aan een achttal toernooien deelnemen. Daarna volgen in Johannesburg de open Zuidafrikaanse kampioenschap pen. ADVERTENTIE im:ii«ni[ini TILBURG ETEN VOOR NOORD SUMATRA Tijdens de opening sceremo- e droeg wereldkampioene Stien Kaiser de Nederlandse vlag. Op de plaats van De Gaulle De Franse organisatoren had den hij de voorbereiding van de openingsplechtigheid op alles ge rekend. Dat dachten ze tenmin ste. Ze moesten amper een uur voordat in het Stade d'Inaugura- tion het grote spektakelstuk ging beginnen toegeven, dat een klei nigheid over het hoofd was ge zien. „Wil de chauffeur, die zijn auto heeft neergezet op de par keerplaats van generaal De Gaul le zijn wagen terstond weghalen", meldden de luidsprekers tot grote hilariteit van de tienduizenden op de tribunes. Ook dat probleem werd nog tijdig opgelost. De arme toeschouwer, die eindelijk dacht in de drukte een plaatsje voor zijn auto te hebben gevonden, kon op nieuw gaan speuren naar ruimte voor zijn vervoermiddel. De jongste deelnemer aan de Olympische Winterspelen is de elf jarige Roemeense kunstrydster Bea trice Hustiu. De oudste van de deel nemers is de manlijke helft van het „gouden" Russische paar Loedmilla BeloesowaOleg Protopopow. Met haar 33 jaren staat Loedmilla al hoog op de ranglijst, maar Protopo pow overtreft zijn echtgenote nog met drie jaar en daarmee ook alle andere deelneemsters en deelne mers. Ronald Kauffmann, die samen met zijn zuster Cynthia rijdt, is de langste van alle kunstrijders. Hij meet van top tot teen 193 centimeter en steekt daarmee 58 centimeter uit boven de kleinste uit het kunstrij- veld, de Koreaanse Hyun Joe Li. die met haar 68 pond ook de lichtste van alle is. De Amerikaanse paarrijder Roy Wagelein is bijna honderd pond zwaarder, 83 kilo en daarmee is hij de absolute zwaargewicht van de lichtvoetige ijsprinsen en -prinses- Programma in Grenoble DONDERDAG r kunstrijden dames rodelen, eerste en tweede rit r ski, afdaling voor heren ijshockey: Tsj. Slowakije—West-Duitsland CanadaOost-Dui tsland r tweepersoons bobslee, derde en vierde rit (tv-uitzending 19.25 uur, 2de net). ski-loop voor dames 500 meter schaatsen voor dames (directe uitzending op tv, 2de net) ijshockey: ZwedenWest-Duitsland Sowjet-UnieV.S., CanadaOost-Duitsland DAvos avos was gisteren het uitsluitende oefenterrein vam Nederlanders en Zweden. In de vrijwel verlaten piste stonden Anton Huiskes en Wim de Graaff zij-aan-zij met de chronome ters in de hand. „Je spreekt uitein delijk dezelfde taal, dus praat je wat met elkaar", aldus De Graaff, „maar het was zeker geen opzet dat wjj als enige die tien km. zouden rij den. De Noren hebben verteld dat ze moeilijkheden hadden met de ac- climatisatie. Wat daarvan waar is, moeten we afwachten. De Russen stuurden alleen Seljanin het ijs op, maar die verdween weer na een paar snelle aanvangsronden". Door deze toevallige omstandighe den werd in het Zwitserse Davos dus een regelrecht Nederlands- Zweeds duel uitgevochten, dat geheel in het voordeel van de Zweden uit viel. Jan Bols met 15.44.4 veruit de snelste uit de groep van De Graaff, verloor van Jonny Höglin (15.38.5), Nottet (15.51.8) kwam ver achter tegen de opnieuw imponeren de örjan Sandler (15.29.1) en Jorrit Jorritsma (16.44.6) bood nauwelijks enig verweer tegen Jonny Nilsson (15.51.5). Voor Jorritsma was het een pure gok. Hij trachtte via een coupe de theatre alsnog bij de ploeg voor Grenoble te komen. Hij had tenslotte bij de nieuwjaarswedstrijden in Oslo ook een redelijke tien km gereden. Wie weet zou het ook in Davos lukken. Maar het lukte helemaal niet. Met elbe ronde moest De Graaff het sche ma herzien. Het ging steds langza mer, met ronden tot boven de 41 sec. als slot. Diezelfde onprettige erva ring deed De Graaff ook op bij de an dere reders, zij het niet in dezelfde mate. Ook bij hen moest het hoge aanvangschema (37 sec.), worden ge corrigeerd. „We zijn eigenlijk twee dagen te laat aangekomen. De condi tie is er nog niet helemaal. Maar over het rijden van Bols en vooral Nottet ben ik wel tevreden". Cees Verkerk, die oorspronkelijk ook had willen starten, zag daarvan of. Hij hanteerde het excuus van de Noren: „loomheid in de benen". Aan de ene kant begrijpelijk na zijn inspanningen van zaterdag en maandag, maar an derzijds kan het ook een manoeuvre zyn geweest om de weergekeerde „vorm" niet onnodig in gevaar te brengen. Na de wedstrijden heeft het NOC- lid Cees Kerdel, die ook in Davos ver toeft, telefonisch contact gehad met jhr. mr. W. H. D. Quarles van Uf ford, de Olympische chef de mission in Grenoble. Onderwerp van gesprek, het aanwijzen van de rijders voor de diverse afstanden. Er werd geen be slissing genomen. Deze valt wellicht pas vrijdag. In de tussenliggende pe riode worden in Davos namelijk nog verschillende wedstrijden i

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7