LEIDSCH DAGBLAD Brussel germ; vanmiddag gevallen Directeur laat fabriek met 2 min schuld achter JAMIN Kabinet vond geen uitiveg in de moeilijke kwestie-Leuven KRAMERS PER BRIEF BEDANKT Piet Keizer niet in Nederlands elftal Voorpost van basis Khe Sanh gevallen Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1968 No. 32402 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Vanmiddag om vijf over twee heeft de Belgische premier Vandenboeynants in het Belgische parlement meegedeeld dat hij bij Koning Boudewijn het ontslag van zijn regering zou in dienen. Premier Vandenboeynants zei dat een aantal ministers van mening was geweest dat zij hun portefeuilles beschikbaar dienden te stellen nu een zo groot aantal kamerleden het rege ringsbeleid inzake Leuven niet aanvaardt. Reeds vanmorgen werd in Brussel verwacht dat de regering-Vandenboey nants (een coalitie van de Christelijke Volkspartij en de Liberalen) zou aftreden. Vooral toen de Vlaamse groep parlementariërs van de Christelijke Volkspartij (de meerderheid van de kamerleden) de oplossing die de rege ring voor de Leuvense universiteit heeft voorgesteld onvoldoende noemde. De sfeer was trouwens gisteren al uiterst explosief. Overal in het Vlaamse land trokken duizenden •tudenten en scholieren de straten op om in het kader van „zwarte dins dag" te protesteren tegen de voor atellen van de regering inzake Leu ven. In het Brusselse regerings- tentrum steeg omstreeks het middag uur de spanning tot een hoogtepunt. In een pessimistische atmosfeer kas de christelijk-liberale regerings coalitie om elf uur bijeengekomen om zich te beraden over het ant woord, dat de regering zou moeten jeven op een viertal interpellaties tiver de kwestie-Leuven, die voor gis termiddag op de kameragenda ston den. De kabinetsvergadering kon Ichter pas om half één echt begin nen. omdat de zeven Vlaamse minis ters van de Christelijke Volkspartij tolang werden opgehouden in een afzonderlijke vergadering van de Vlaamse CVP-fractie. Het kabinetsberaad duurde door ïeze vertraging slechts kort en leid- Je kennelijk niet tot defenitieve con- Husies. Bij de interpellaties ging de be- nngstelling vooral uit naar de flaamse CVP-lei der Verroken. Hij Itelde met klem de eis dat de Fran- |p afdeling van de Leuvense univer. Öteit. naar Wallonië moet worden fvergeplaatst. Hij kondigde een mo le aan, die echter geen motie van tantrouwen zou zijn en hij wekte Ie indruk dat de eis inzake over plaatsing van Leuven-Frans niet iersé met zoveel woorden in die mo- ADVERTENTIE KOREV AARSTRAAT 17 PELIKAANSTRAAT 25 WEERBERICHT Ongeveer dezelfde temperaturen De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond veranderlijke bewol- ing met plaatselijk een bui. Over- legend matige zuidelijke wand. Wei- ilg verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur). 8 FEBRUARI jon op: 8.10 uur; onder; 17.39 uur. laan op: 11.28 uur; onder 4.10 uur. foogwater te Katwijk te 9.59 en 22.41 |Ur, laagwater te 5.20 en 18.01 uur. Premier Vandenboeynants tie gesteld behoefde te worden. Zijn bedoeling was dat aan de regering een duidelijke parlementaire positie bepaling als leidraad zou worden de regering haar Een groot deel van de buit van de „grote treindiefstal" in Enge land (1963) is nog altijd onvind baar gebleken. Toch is de politie een klein stapje verder gekomen door een ontdekking in een cara van van James White. Toen hij destijds die caravan ontvluchtte vond de politie er 300.000 gulden in contanten, maar zij wist, dat er nog ergens 50.000 gulden ver borgen moesten zijn. Die zijn nu ook voor de dag gekomen: zij ren in biljetten van vijf pond achter een paneel verborgen. eigen verantwoordelijkheid zou moe- In een commentaar op zjjn eigen interpellatie zei hij later tegenover de pers, dat de Vlaamse C.V.P.-ers niet kunnen meespelen als de socia listische oppositie alleen maar een crisistaktiek om de crisis zou blij ken te voeren. „Wfj willen ons niet schuldig maken aan politieke sluip moord", zo zei hjj. Nadat een liberale afgevaardigde had verklaard, dat Leuven-Frans voor zijn partij onaanvaardbaar was en de socialistische oppositie aan het slot van de vier redevoeringen een onmiddellijk antwoord van de regering had geëist, zei premier Vandenboeynants dat hij, gezien de bijzondere omstandigheden nog na der beraad wilde plegen en vanmid dag pas antwoorden. Na een uitvoe rig proceduredebat werd een socia listische motie, waarin een onmid dellijk antwoord werd geëist, ver worpen. In vele Vlaamse steden, van Oostende tot Hasselt, hebben duizen den studenten en scholieren een „zwarte dinsdag"-actie gevoerd met schoolstakingen, waaraan dikwijls ook leerkrachten deelnamen, en be togingen. In Brugge daarentegen ging een deputatie van betogers zeer vreed zaam bisschop De Smedt feliciteren met diens recente verklaring, dat een omstreden bisschoppelijke ver klaring inzake Leuven van 1966 ach terhaald en misbruikt was. De vereniging van Vlaamse profes soren en wetenschappelijk personeel In Leuven en het actiecomité van de Vlaamse studenten hebben in een telegram de Vlaamse CVP-ministers gewaarschuwd voor compromissen Verdere deelneming van de Vlaam se ministers aan de regering moet volgens hen ambsoluut afhankelijk zijn van een principiële beslissing in zake overplaatsing van Leuven- Frans. Als de ministers een compro- zouden aanvaarden, zouden de Vlaamse hoogleraren, wetenschappe lijk personeel en studenten in het gehele Vlaamse land stelling tegen hen nemen. Van onze Hilversumse correspondent) Bondscoach Georg Kessler zal het voorlopig zonder Piet Keizer moeten stellen. De Ajacied liet vanmorgen schriftelijk weten, dat hij voorlopig niet meer voor selectie voor het Ne derlands elftal in aanmerking wenst te komen. Als motief gaf hü op de ontwikkelingen in 1967. De psycho loog van Ajax, dokter R. N. Zeven, heeft een en ander In een brief bij de KNVB bevestigd, door te zeggen dat de Ajacied „psychisch" niet in staat was om op de training van het Nederlands elftal te verschijnen. Georg Kessler was er aanvankelijk zo van onder de indruk, dat hij enige uren bedenktijd vroeg om er com mentaar op te geven. Jos Coler, de voorzitter van de seotie betaald voet bal, zei dat hy gisteravond van de brief op de hoogte was gesteld. Hij kende de inhoud nog niet. doch ging lit bestaat uit 1b pagina's i er a priori vanuit, dat hier geen sprake was van een nieuwe „affaire- Keizer". .Ik heb de indruk", zei Coler, „dat Ajax het net zo beroerd vindt als wij. Sjakie Swart is zo gelukkig als een kind, dat hij terug is. Bennie Muller en Henk Groot vinden het beroerd, dat ze niet zijn gevraagd. Iedere voetballer is er nog steeds op gebrand om voor het Nederlands elftal te spelen en waar om Keizer niet?" .Misschien is hy thans mentaal er niet tegen op gewassen. Ik moet het allemaal nog eens rustig bekij ken. Zoals ik het nu zie is er geen reden voor strafmaatregelen. Dat heb ben we met van Leeuwen ook niet gedaan". .Niet alleen de dokter, maar Keizer zelf wil voorlopig liever niet voor het Nederlands elftal in i merking komen", vertelde de voor- jZitter van Ajax, Jaap van Praag. I .Net is een heel beroerde geschie- 1 denis. Ik heb er gisteravond met de heer Coler over gesproken en h\j heeft er alle begrip voor". ,31yft hy wel voor Ajax spelen .Ajax staat er buiten. Hy heeft angst voor het Nederlands elftal". Een beeld van een gevecht in Vietnams oude keizerstad Hoeé Amerikaanse mariniers dekken vanaf een balkon een groep ka meraden, die op het punt staan een versterking van de Vietcong te bestormen. Honorarium huisartsen 12 pet. meer Huisartsen en ziekenfondsen heb ben overeenstemming bereikt over een t ior ar iumv erhoging voor de huisartsen van 12 procent voor 1968. Het akkoord is ter goedkeuring voorgelegd aan de Ziekenfondsraad. Geen overeenstemming werd be reikt over de kostenfactor (praktijk- kosten). Het bedrag hiervoor is voor lopig vastgesteld op 7 gulden per ver zekerde. Dit bedrag komt overeen met het destijds door de minister overgenomen bemiddelingsvoorstel van de commissie-Van der Ven. Voor de eerste 2000 verzekerden ontvangt de huisarts dit jaar be houdens goedkeuring door de Zie kenfondsraad 28,79 gulden per verzekerde (was 25,65) en voor elke volgende verzekerde 21,79 gulden (was 19,41). ADVERTENTIE morgen voordeel engels drop 200 gram van 79 voor 65 niet duur wel heerlijk Noordvielnamezen hebben vannacht het kamp Lang-Vei in het noordwesten van Zuid-Vietnam, dicht bij de grens met Laos met artille rie en mortieren beschoten en bestormd. Na een strijd van drie uren, waarbij de Noord- vietnamese infanterie werd ge steund door negen tanks vau Russische makelij, werd Lang- Vei door de Noordvietnamezen veroverd. De betekenis van deze gebeurtenis ligt in het feit dat Lang-Vei een voorpost is van de belangrijke Amerikaan se basis Khe Sanh, die zes ki lometer oostelijker ligt. Tijdens de bestorming van Lang- Vei werd Khe Sanh onophoudelijk bestookt met raketten, door artille rie en mortieren. De projectielen vie len in het kamp en op het vliegveld met een regelmaat van een per tien seconden. Aanvankelijk steunde Khe Sanh de verdedigers van Lang-Vei met artillerievuur, maar moest daar- j mee staken. Wel kregen de verdedi- gers van Lang-Vei steun van Ame rikaanse vliegtuigen. De tanks, waarmee de Noordvietnamezen de aanval steunden, kwamen uit Laos en werden van dat land uit gesteund door artillerie. Vijf van de tanks werden door de Amerikanen vernie- tig.d. Alle bovengrondse gebouwen van de basis zijn verwoest. Ook in mei j.l. was dit het geval bij een communistische aanval. Nadien werd het kamp herbouwd. Ontslag voor 115 man (Van onze Roermondse correspondent) Bij het gewestelijk arbeidsbureau in Roermond is gisteren een ontslagvergunning aangevraagd voor de voltallige bezet- j ting van de meubelfabriek W. Osterop in Roermond: 115 per sonen zijn daardoor op slag werkloos geworden. Onder hen zijn 39 mijnwerkers, die sinds 1965 in de nog nieuwe meubelfabriek BOVCII zi jll Kl'SclltCll in Roermond werk hadden gevonden. teit rekenen. Ook Staatsmijnen en de mijnwerkersbonden doen pogin gen om de oud-kompels weer onder de bemiddelings^egeiing voor mijn werkers te brengen. Saigon krygt steeds meer het aan zien van een frontstad met stromen vluchtelingen (bijna honderddui zend). stinkend huisvuil in de stra ten, grote branden vooral in de Chinese wijk Cholon en in de ka nalen in staat van ontbinding ver kerende lichamen. De artsen en verpleegsters in de ziekenhuizen zijn de uitputting nabij en nog steeds ko men gewonden in de ziekenhuizen aan. Er zijn al meer dan 6500 ge wonde burgers. Vanochtend braken felle gevechten uit ir het vijfde en 7Psd« arrondisse ment, niet ver van de renbaan van Phoe Tho. In de oude keizerstad Hoeé is heé vanochtend opnieuw tot zware ge vechten gekomen. De Noordvietna*» mezen, die nog altyd de citadel be zet houden, hebben de brug over de Perfume opgeblazen om aanvoer van versterking voor de Amerikanen en de Zuidvietnamezen op te hou den. Tri Qooang, de leider van de tegen de Zuidvietnamese regering gekante boeddhistische groepering, heeft op geen enkele wijze met de Vietcong willen samenwerken, zo werd giste ren van welingelichte zijde in Saigon vernomen. Tri Qoeang. die zetelt in de pagode van An Qoeang, dagen lang het centrum van een verzets- haard van de Vietcong, zou de ge luidsinstallatie van het gebouw heb ben laten vernielen, toen de Vietcong daar gebruik van wilde maken. Zelf zou hij zijn ondergedoken bij vrien den elders in de stad. Ook de „bon zen" van zijn groepering zou hij hebben verboden met de Vietcong samen te werken. De pagode was enige tijd het hoofdkwartier van de verzetsbeweging ADVERTENTIE Pf De directeur van de fabriek, de heer W. F. Osterop, is al enkele da gen spoorloos verdwenen. Hij liet zijn bedrjjf met een schuld van twee mil joen gulden in de steek. Op verzoek van een Duitse schuldeiser en op bevel van de Roermondse rechtbank heeft een deurwaarder uit Roermond conservatoir beslag gelegd op de fa- brieksboedel, de voorraad en het woonhuis van de directeur. Diezelfde schuldeiser. Manfred Heitzer uit Dremmen, heeft bij de Roermondse rechtbank een aanvraag tot failliet verklaring van het Roermondse be drijf gedeponeerd. De rechtbank zal dat verzoek op 15 februari behande len. Manfred Heitzer heeft van de meubelfabriek iets meer dan 700.000 gulden te vorderen. Hij was de be langrijkste gronds' iffenleverancier voor de fabriek in Roermond. „Sinds december van het vorig jaar. komen de wissels onbetaald terug. M\jn eigen onderneming dreigt aan de catastrofe in Roermond ten onder te gaan", zei de Duitser gisteren. De fiscus heeft van de onderneming nog twee ton te vorderen. Een byna ge lijk bedrag moet nog worden betaald aan lonen en achterstallige sociale premies. Uit heel het land en vooral ook uit Duitsland meldden zich de afgelopen dagen schuldeisers. De lange lijst zal waarschijnlijk oplopen tot ongeveer 2 miljoen gulden Vertegenwoordigers van het bu reau voor de arbeidsvoorziening in Maastricht, het gewestelijk arbeids bureau in Roermond en het indus trieschap Roerstreek zijn gisteren druk in de weer geweest om de 115 mannen en vrouwen aan ander werk te helpen. De ex-mijnwerkers onder hen kunnen daarbij op enige priori- Het bedrijf van de familie Osterop werd eind 1965 uit de Roermondse oinnenstad overgeheveld naar het kersverse industrieterrein ten zuid oosten van Roermond. Pogingen om net bedryf later onder speciale steunmaatregelen te brengen die mi nister Den Uyl in 1965 bekendmaak te. leden schipbreuk. De gebouwen waarin de fabriek is gehuisvest zyn eigendom van het industrieschap Roerstreek. Het was al lang geen geheim meer dat de Roermondse meubelfabrikant met deze vestiging ver boven zijn krachten had getild. Eind vorig jaar is onder druk van banken en de accountant een eco noom uit Heerlen de bedrijfsleiding komen versterken. De 115 mannen en vrouwen uit het bedrijf zeggen eenparig dat ze de ondergang heb ben zien aankomen. Geen van hen heeft veel goede woorden voor de nogal slordige bedryfsvoering. (Bud *£)l-ieuwo Uit Voorschoten schrijft men ons: De heer Rietbergen, uit Leyden, is aannemer ge worden der Hervormde kerk alhier. Zondag a.s. zal er voor de laatste maal in de oude kerk worden gepreekt. Het gisteren door de Maat schappij voor Toonkunst ge geven concert in den Stads schouwburg werd zeer druk bezocht. Aan commissarissen der Maatschappij voor Toon kunst komt alle eer toe voor de regeling van dit concert.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1