u moet toch zeker een Mercedes-Benz Diesel rijden Diamanten paar aan Levendaal Tijdschrift voor r. rechtsgeschiedenis i bestond halve eeuw Peltenburg 175 jaar "2 NIEUWE DIESELS!" u, met uw meer dan 30.000 km per jaar, Menselijke conflicten MAANDAG 5 FEBRUARI 1963 LEID SC H DAGBLAD PAGINA 3 J lag 12 februari het feit dat het n (precies 60 jaar geleden in het hu- trad. Zaterdag 3 februari, de dag dat dit nog zo flinke echt paar in hun huis aan het Leven daal (141) recipieerde ter gele genheid van dit diamanten hu welijksfeest, kreeg het ook bezoek ADVERTENTIE Zoekt U een goed ANKERKORLOGE i f 40,—. Of het Roamer Citizen. Etema Certina Prisma, Junghans, Ewe, Anker. Horloger v. d. Water HAARLEMMERSTRAAT 181 HEEFT HET. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN van heidens eerste burger, de Damescontact Z-W was weer actief De damescontact-commissie van de Sint-Antoniusparoc hie in Leiden Zuid-West is in het afgelopen jaar heel actief geweest, zo blijkt uit het jaarverslag over 1967. Het jaar werd door de dames inge zet met een carnavalsavond op 1 fe bruari, waarbij ook de echtgenoten aanwezig waren. Op 10 februari werd in de parochie kerk de oecumenische dienst gehou den van de Vrouwen Wereldgebeds dag. Er kwaren twee maal zoveel da mes als in voorgaande jaren. Voorts werd er een lezing gehouden over het politiewezen. Er werden drie excursies gehouden en bovendien be halve het jaarlijkse uitstapje, dat dit maal naar Harderwijk voerde, ook nog een uitstapje naar Hilversum, om de K.R.O.-uitzending van de Boertjes van Buuten bij te wonen. Het jaar verslag maakt verder melding van een souper, een kegelavond en enkele bijeenkomsten, die o.a. werden ge wijd aan het klaarmaken van lekkere hapjes. Goederen gekocht tegen afgifte van gestolen girokaarten Bij de Haarlemse politie zijn klach ten binnen gekomen van winkeliers, die bezoek hebben gehad van een man, die blauwe girokaarten na een bestelling verstrekte. Gebleken is, dat de kaarten gestolen zijn. Een be woner uit Oegstgeest mist twee giro- boekjes en een onbekende maakt burgemeester mr. G. C. van der hiervan gebruik. Behalve in Haarlem Willigenen zijn echtgenote. In j heeft hij in Leiden, Amsterdam en j midden het diamanten Den Haag de girokaarten afgegeven, waardoor hij in het bezit is gekomen van een groot aantal goederen. Op de kaart staat als naam: H. J. I Scheuer en als gironummer: 269112. Foto LD/Holvast). Wassenaar; GhislaLne Ernesta Wllhel- l L. M. G. W. Beerens; M. S. Piket; Marjon Ma- H de Boeff i Melchior, 90 jr., wed. J. H. P. Die- Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kandidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde de he ren J. A. van Koeken 'Delft) en H. B. Hanaler 'Den Haag). 1m Recht is één en ondeelbaar, niet alleen in alle facetten van iet huidige recht hecht verbonden, maar ook in de tijdsdimen- Toöie. In de hantering van het recht is de ontstaansgeschiedenis 'an groot belang, en derhalve vormt de rechtshistorie een be- angrijk onderdeel van het recht. Deze opvatting formuleerde prof. dr. E. I. Strubbe, hoog- eraar in de rechtsgeschiedenis te Gent tijdens de herdenking KaJtan het vijftigjarig bestaan van het Tijdschrift voor Rechts- en het veertigjarig bestaan van het Leidse Rechts- listorisch Instituut, welke herdenking zaterdag in het Groot ToI^uditorium van de Leidse Universiteit plaats vond. •:to. Voortgaan op ftngpli weg van Meijers Voor de firma Peltenburg aan de Breestraat in Leiden is het vandaag groot feest. Een drievoudig jubileum viel te herden ken, t.w. het 175-jarig bestaan van dit sterk in ontwikkeling toegenomen bedrijf, het veertigjarig jubileum van de heer P. Mooten en het zesde lustrum van de vestiging in Alphen aan den Rijn. üeside Prof- Strubbe schetste de omstan- eheden waaronder het tijdschrift stand kwam. In de tyd dat de annen gemaakt werden was het in en er was geen uitzicht op vre- terwijl de toekomst vooral voor de leoretische wetenschappen er som- ca¥r uit zag. Het getuigde niet alleen „Dam moed maar vooral van inzicht, ist in die tijd een initiatief op leoretisch en bovendien nog inter- ttionaal terrein te nemen. Rechts- EN storici waren daarenboven dun izaaid en onder de juristen was er uur) ïinig belangstelling voor de histori- he aspecten van hun wetenschap, g i feite was de oprichting van het <d dschrift een roekeloze waaghalze rij E maar zij moest dit ook zijn want f H i beoogde juist een interesse te kwe- _j sn die er niet was en die noodza- 2 tlijk werd geacht. o Belangstelling voor de rechtshisto- 5 -ie was bij de voornaamste initia- [jïfnemer Meijers volle ernst, geen 2 lojkomstige hobby, al was hij er ook 4 -ij toeval mee in aanraking gekomen. "j^e stichting van het tijdschrift moet 0 -2tn ook gezien worden als een uit 3 2iertuiging voortgekomen daad. Uit "gfze omstandigheden vloeide voort 3 -ïit het tijdschrift aanvankelijk een 5 -4oeizame groeiperiode doormaakte, g "gaar het heeft nu in Nederland en -3Slgië en in de internationale wereld 2 5in indrukwekkende plaats veroverd. _|letteminkan er nog veel aan worden 1 -i idaan, de belangstelling 1 -4chtshistorie te stimuleren. Het blijft 3®)odzakelijk in de inspirerende geest 2 löin Mefjers voort te gaan op de door 6 2 gm aangewezen weg. 1 6 Prof. mr. R. Feenstra, Leids hoog- 9 "^raar in het Romeins recht en zijn geschiedenis, schetste in zijn toe spraak het ontstaan en de geschie denis van het tijdschrift zoals wij in ons blad van vorige week donderdag vermeldden. Ook hij bracht hulde aan de stichters, in het bijzonder prof. Meijers, die ook ge memoreerd werd door de rector mag nificus prof. dr. P. Muntendam, die de plechtigheid met een kort woord opende. Na de toespraken volgde een re ceptie in de ontvangstzaal van de Academie. Tegen verkeerszuil Een 22-jarige Leidse automobilist is gisterochtend met zijn auto op de Hoge Rijndijk ter hoogte van het Le vendaal tegen een verkeerszuil aan gereden. Het ongeluk werd veroor zaakt toen de automobilist zijn besla gen voorruit wilde schoonmaken en daarbij de macht over het stuur ver loor. KOLENDAMP In een woning aan de De Genestet- straat in Leiden heeft zich gisteroch tend een geval van kolendampvergif tiging voorgedaan. Ten gevolge van een sterke rookontwikkeling deden zich bij twee kinderen, van resp. 2 en 4 jaar, braakneigingen voor. Na een behandeling door de EH.D. was het ergste gevaar geweken. De kolen dampvergiftiging was ontstaan door een slecht trekkende schoorsteen en een haard met constructiefouten. Aan de Tech. Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het kandidaats examen natuurkundig ingenieur de heren J. H. van Leeuwen en E. G. Driesbergen in Leiden. Kon. onderscheiding voor P. Mooten De feestvreugde concentreerde zich deze dag in „Nieuw Minerva" en begon reeds in de ochtenduren met de huldiging van de heer Mooten, die naast een steunpilaar van de firma ook een bekende figuur is in de Leid se sportwereld van A.S.C. De burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, huldigde de heer Moo ten voor zijn trouw en plichtsbetrach ting en deelde mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de zilve ren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. De burgemeester verzocht de jubila- is de onderscheiding af en toe te hagen als een voorbeeld voor de jeugd. In zijn toespraak betrok mr. Van der Willigen ook de heer A. C. Mulder, directeur van Peltenburg, die hij gelukwenste met het 175-ja. rig bestaan van zijn zaak. Burgemeester Van der Willigen j speldt de koninklijke onderschei- I ding op. (Foto LDHolvast Namens het personeel sprak mej. j N. de Vrind de heer Mooten zeer i waarderend toe. Enkele cadeaus en j een geschenk onder couvert waren j de tastbare bewijzen van deze waar- j dering. Het tweevoudig zakenjubileum j werd in de middaguren gevierd met een zeer druk bezochte receptie, waar vele relaties en bekenden ge lukwensen en ook geschenken kwa- aanbieden. ADVERTENTIE Een kwestie van rekenen: Dank zij dieselzuinigheid kunt u be- beschikken over de automobilistische grootheid van Mercedes- Benz. Een kwestie van rijden: één proefrit in de machtige Mercedes- Benz Diesel en u bent gewonnen. Dat is waarachtig autorijden. Die ruimte, dat brede comfort, de stoere kracht, de allure. Zo moet een auto, üw auto, zijn. Een kwestie van denken:u bent zoveel op de veeleisende weg... u hebt recht op de uiterste veiligheid. Recht op Mercedes-Benz. Ervaar het zelf. Bel meteen de dichtstbijzijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz Diesel op u. MERCEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen Voorlopig keus uit 3 typen (3 prijzen!) alledrie met de nieuwste veiligheidsvoorzieningen deater voor Leiden e.o., Rijnstreek en Botleostreefc ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegstgeest, teidsestreatweg 1, tel. 01710-51855 Maatregelen Spaanse studenten De Spaanse minister van Onder wijs, heeft de definitieve verwijde ring gelast van 137 studenten van de universiteit van Barcelona omdat zij deelgenomen hebben aan een in het begin van de afgelopen week ge houden pr otes tdemonstrati e. De studenten mogen ook voor een periode van drie jaar niet bot an dere Spaanse universiteiten toegela ten worden. Inbraak Cobetstraat Tijdens afwezigheid van de bewo ners is gisteren Ingebroken in een perceel aan de Cobetstraat in Leiden. Binnengekomen via de achterzijde van de woning, werden alle kamers doorzocht. Er wordt echter niets ver mist. Wereld jodendom zal niet zwijgen over Sow jet-Unie Dr. S. A. Miller, vice-voorzitter an de Brit-se afdeling van het Joodse Wereldcongres heeft gisteren de Russen ei-van beschuldigd dat zij de drie miljoen Joden in de Sow- jet-Unie proberen te intimideren, ja zelfs een hersenspoeling te laten on dergaan. De Joodse gemeenschappen op de wereld zullen hierover echter niet het stilzwijgen bewaren. Zij zuilen voortgaan de openbare me ning wakker te schudden en attent te maken op de toestand van de Joden in Rusland. Premier Wilson van Engeland heeft in een brief aan een parle mentslid, zondag in Londen gepu bliceerd, verklaard dat de Russen geen verzachting van de emigratie- bepalingen voor Russische Joden die naar Israël willen, in overweging zullen nemen zolang de toestand in het Midden-Oosten gespannen blijft. Wilson zei dat hij met de Russische autoriteiten gesproken had over de behandeling van de Joden in de Sowjet-Cnie toen hfj de vorige maand in Moskou wae. Geünieerde Loge van Theosofen In Café-Restaurant „Eigen- zorg" te Leiden werd zondag een voordracht gehouden voor de Geünieerde Loge van Theo sofen onder de titel „Menselij ke conflicten". De theosofie, evenmin als enige an der stelsel van wijsbegeerte of een godsdienst kan een algemene metode aan de hand doen om alle menselijke conflicten op te lossen. Er is geen universeel middel, dat zo iets moge lijk maakt. Er doen zich conflicten voor tussen werkgevers en werkne mers, tussen echtgenoten, tussen ouders en kinderen enz. De theosofie belooft dan ook geen tovermiddel. Zfj verklaart slechts, dat er een weg is om alle conflicten op te lossen; maar ieder mens moet zelf deze weg vin den. In een wereld, die diep gebukt gaat onder oorlogen, ziekten en rampen, in een wereld, waar rassenproblemen, hongersdood, gebrek, moordende con currentie, enz. ons voor schier onop losbare vragen stellen, zegt mevr. H. P. Blavatsky. die in 1875 in New York de Theosofische Vereniging stichtte: „Iedere strijd, ieder conflict kan op vreedzame wijze worden beëindigd. Maar hiervoor is kennis omtrent de wet van Karma, de wet van oorzaak en gevolg, nodig." Wij moeten ons eerst afvragen waarom er verdeeld heid is, waarom er problemen zijn. De theosofie verklaart, dat ieder mens de bron is van zijn eigen moeilijkheden. Hy heeft ze zelf geschapen, in dit of in een vorig leven, door zijn gedach ten, zijn woorden, zijn daden. Zoals in de bijbel staat geschreven: „Zo gij zaait, zult gij maaien". Wij kennen allen het spreekwoord: ..Wat gij niet wilt. dat U geschiedt, doe dat ook aan een ander niet." Deze uitspraken zijn aan ieder be kend, maar kent men er ook de die pere betekenis van? Er is, zegt de theosofie, geen macht buiten ons of boven ons, die ons in dit leven heeft geplaatst. Het ware „IK" van de mens. is de ziel, zij is een pelgrim, die steeds weer op aarde terugkomt om ervaring op te doen in een stof felijk lichaam. In de loop van zijn vele aardse levens, heeft de pelgrim bepaalde eigenschappen ontwikkeld, bepaalde ooi-zaken in gang gezet, be paalde contacten gelegd. En in een volgend leven ondergaat hij de ge volgen hiervan. Hij heeft een karak ter ontwikkeld, hij wordt geboren bij de ouders met wie hij banden van liefde of haat heeft aangeknoopt. Verdriet of" geluk zijn de uitkomst van vroegere levens, beide verschaffen de mogelijkheid te leren. Wat Is nu een conflict? Het ver breken van de harmonie. d.w.z. van de saamhorigheid en eensgezindheid, omdat men zijn eigen belang of het groepsbelang boven het algemeen be lang stelt. Het is een uiting van het gevoel van afgescheidenheid, het te genovergestelde van universele broe derschap. die de eerste doelstelling van de theosofie ls. Eén van de voor naamste leringen van de theosofie is, dat de mensen in waarheid één zijn, omdat elk van hen een straal, een vonk is van het volstrekte, eeuwige en goddelijke beginsel Een conflict kan dus alleen worden opgelost door naastenliefde en begrip. Wanneer de pelgrim, de ziel, een bepaalde ontwikkeling heeft bereikt, dan begrijpt zij. dat zij steeds weer in de gelegenheid wordt gesteld om goed te maken wat zij verkeerd heeft gedaan, dat zij steeds weer de ver broken harmonie kan herstellen. Er is geen buiten de mens staande God. geen voorzienigheid, geen toeval waardoor ons leven wordt bepaald. Wanneer wij dit alles inzien en de SHUTTELIERS KAMPIOEN Door een klinkende 80 zege op Velo 3 heeft het badmintonteam van het Leidse Volkshuis. „De Leidse Shutteliers" zich verzekerd van het kampioenschap in de districtscompe titie 3de klasse-poul E. Het team van De Shuttelier» be stond uit de dames R. Hagenaar en W. Mingelen en de heren S. de Vree- se, S. v. d. Assem en R. Kemper. Het is de tweede maal dat de Leid se Shutteliers kampioen zijn gewor den; in 1963 gingen zij eveneens met de erepalm strijken. Leefbaar Leiden Een onlangs opgericht comité „Leefbaar Leiden" heeft zaterdag ge demonstreerd tegen het groot aantal personenauto's in de Leidse binnen stad. Op vier punten werd een hand tekeningenactie gehouden. Er werd een pamflet verspreid en op borden stond te lezen: geen parkeerstroken, doch bloembakken" en de Leidse bin nenstad voor de spelende mens". De actie werd gevoerd met het oog op de hedenavond in de raad te behan delen verkeersnota. Om vier uur werd voor korte tijd de oversteekplaats bij V. en D. geblokkeerd. Slechts het openbaar vervoer werd onder gejuich doorgelaten. De politie maakte er een einde aan en arresteerde twee de monstranten. Na verhoor werden zij weer vrijge laten. wet van Karma aanvaarden, zullen wij beseffen, hoe onbelangrijk vele dingen zijn waaraan wij ons ergeren en boos over maken. Hoe dikwijls kan een conflict niet worden voorkomen door een beetje goede wil en gevoel voor humor! Alleen naar mate meer mensen bewust gaan leven, zullen geleidelijk oorlog, haat en hebzucht plaats maken voor vrede, naasten liefde en offervaardigheid.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3