'Toen ik zei dat ik Duitser was, nam h'J Z|jn hand weg' 5ySK wi se 9 jjfjll opzegging van Douglas-Home cNamara erkent lut inzake Cuba tl lit 5 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD ïr de Duitse soldaat zijn voet eenmaal heeft gezet, daar e majft hij" Adolf Hitler tot zijn stafchef Zeitzler, toen peri^e hem aanspoorde het Zesde leger uit Stalingrad "iln opg te trekken, omdat de flanken ervan tot aan de DM$ maar zeer zwak waren verdedigd. Welnu, Hitier heeft JfnhJ zeer velen van zijn soldaten betreft, gelijk gekregen. ,r twfzijn in Stalingrad gebleven, doch voor hen staan er géén ienktekens. Hun graven zijn ergens weggeborgen, hun tste brieven zijn veelal niet thuis aangekomen, omdat de li vliegtuigen werden neergeschoten, linie .Duitsers g®e« monumenten in de nieuwe stad het lijden van Nlflt Paulus' honderdduizenden dient thans nog slechts de meerdere glorie van de Russische superiori teit. Zelfs hun afstammelingen, die als student in Wolgograd ver blijven, maken zich over hun lot geen zorgen meer. Het is de niet aanvaarde erfenis van een andere generatie, die soms enkele overle venden aanlokt, ter plaatselijke verifiëring van hun bitterste her innering. Duitsers laten Wolgograd geheel onverschillig. Zij worden niet ge haat, omdat de oorlog nu een maal voorbij is zij worden niet geprezen zij worden geduld als bijverschijnsel van de ïntercom- rAR munistische broederschap, die vat n oostelijk Duiteland Walter ül- bricht aan de macht bracht. De zelfde Walter Ulbricht, die tijdens de slag om Stalingrad in een nog- gebrekkige luidsprekerwagen tot vlak bij de Duitse linies reed, om landgenoten tot overgave te bewegen. r ten,,dan slechts komt er nog iets boven, dat herinnert aan de vij- Ischap. Als een Duitser vertelt over de wijze waarop hij mo- Iteel zonder enige moeite de Wolga kan oversteken in vredestijd, pijl het zijn strijdende voorvaderen het leven kostte (uiteraard om •traan te kunnen toevoegen: „Ziet u wel dat je met vrede verder 2j t dan-,met oorlog?"), fluistert de tolk: „Ik kan de manier waarop Jftsers het woofd Wolga zeggen, niet uitstaan. Ik haat dat." I Schieker, medisch student, geniet al vijf jaar de gunsten van de L718—feische wetenschappelijke vooruitgang. Hij is een van de vijftig -tse jongeren, die in Wolgograd studeren. „Geen hunner heeft fami- eden bij Stalingrad verloren. Dat is denkelijk toevallig". uwe fi HENK KOLB ian.'natuurlijk ook niet toevah jzijn:het is misschien moge- dat juist studenten zijn geko- dfe geen kans liepen in Wol- jradte zeer aan de .dood van Isteii te worden herinnerd, jar wie zal dat met zekerheid fent iker:' „Ik ben wel met gemeng- I gevoelens gegaan, maar wij iben'hier nu zeer veel vrienden jbekfenden, ook onder de leden i de oudere generatie Russen., 'melkt niet, dat ze je anders lande len, omdat je Duitser »t. Een hoogst enkele keer, i wij zeggen, ik ben Duit- L dan worden ze ineens terug- idend. Maar als je langer jat,ook wel weer vriendelijk. feb ééns een man ontmoet, die i hand op mijn schouder legde in alle gemoedelijkheid Lnfor- ierde waar ik vandaan kwam. zei: „Duitser, uit Dresden", ta ';nam hij zijn hand weg. festal is het al genoeg als ze ren; dat je niet uit de Bonds re- 58 j britse oud-premier Sir Alec lasHome heeft verklaard, dat E Conservatieven weer aan de I komen het verbod van Labour fe verkoop van oorlogsschepen jder oorlogstuig aan Zuid-Afri- bgedaan gemaakt zal worden, fe hit naar aanleiding van vra- Jp een persconferentie na zijn fenst in Londen voor een bezoek Her weken aan Zuid-Afrika en Amerikaanse minister van De- McNamara, heeft gisteren televisie erkend „een emsti- it" te hebben gemaakt toen hij president Kennedy adviseerde loedkeuring te geven aan het ivoor de inval in Cuba via de in 1962. Deze invasie is, bekend, mislukt. President ly, aldus McNamara, heeft de itwoordelijkheid voor de invasie ïoedig op zich genomen, „maar I dat het Amerikaanse volk dat .de .inval aanbevolen is door •Idviseürs van de president. En as een van deze raadgevers". publiek komt, maar uit de DDR. Dan klaart hun gezichit op. Het is voor mij geen deprimerende ge dachte, hier te lopen op plaatsen waar misschien wel de lijken van mijn landgenoten liggen. Het is niet vrolijk natuurlijk, maar het stoot ook niet af. Soms, als ik thuiskom,; vragen de ouderen: „Hoe ziet het er daar nu uit? Is het opgebouwd en hoe leven de mensen?" Dan kom ik met foto's en kleurenfilms, dan kunnen ze het zelf zien". ARROGANT Duitsers in Wolgograd. Kolonel Alexander Serkow herinnert aan een gesprek met mensen uit West-Duitsland. „Ik ben maar een eenvoudig man", zegt hij verontschuldigend, „en ik dacht eerst dat ze mijn oorlogs herinneringen wilden horen. Maar later hebben ze mij uitgelachen. We hebben tekortkomingen, dat weet ik wel, maar wij bouwen en wij leven". Ook deze oud-strij der heeft geen haat meer. „Voor mijn familie", zegt hrj, „heb ik in 1942 al afgerekend. Die is gewroken." Leo Bezymenski, te Moskou, be kend schrijver, geacht historicus, tolk bij het eerste verhoor van generaal Friedrich Paulus, na de capitulatie: „Voor mij is deze oorlog de hoogste bevestiging van onze orde en wereldopvatting. Als onder zulke omstandigheden de Sow jet-macht niet in elkaar stort en al onze verschillende nationali teiten zich tegen die zogenaamde Duitse bevrijders van het ver vloekte communisme teweer stel len, dan hebben wij onze hardste proef doorstaan. Ik zie de oorlog nu anders dan toen, maar het was afgrijselijk, wat zelfs de netste Duitsers hier gedaan hebben. Een „Deutechenfresser" ben ik niet, maar ik kan en zal die oor log nooit vergeten. Nederland is ook bezet geweest, maar wij had den dat gevoel van fysieke ver nietiging. Steden die alleen maar uit ruïnes bestonden, een hele be volking, die in aarden hutten leef de. Dit blijft ons altijd bij en als men nu zegt, dat wij ten opzichte van bet neo-nazssme te gevoelig Vechtend van verdieping tot verdieping zijn, dan zeg ik: „Wij zijn kinde ren, die zich al eens gebrand heb ben". Ons hele leven was niet zo roos kleurig overigens, maar het was zelf gemaakt, het was ons werk. Toen dat in gevaar was hebben we er voor gestreden. Hitler is de strijd begonnen als een anti-com munistische oorlog. Wij wisten wat het betekende: uitroeiing. Voor een deel van de bevolking was puur nationalisme van meer belang (als reden om te vechten) dan het communisme. Maar het merendeel van het Sowjet-leger was onder het Sow jet-systeem geboren en opgegroeid. Voor die mensen betekende de Sowjet- macht alles hun leven, hun op voeding." GEEN TRANEN Leo Bezymenskl maaRt maar wei nig woorden vuil aan het Duitse lijden in Stalingrad: „Eerlijk ge zegd, de toestand van de Duitse soldaten schrok ons niet af. Toen die oneindige slangen van gevan genen voorbij kwamen stonden in mijn ogen geen tranen. Hun tien jaar gevangenschap was een kwestie van economische nood zaak. We hebben hen gebruikt, voor de opbouw van steden en dorpen. We hadden te weinig ar beidskrachten, er waren te veel mannen weg. Het was natuurlijk geen uitstapje voor die Duitsers, voor de vrouwen en kinderen in Duitsland zal het ook wel moei lijk zijn geweest, maar voor ons was het een vorm van gena de, dat we die soldaten nog lieten werken". Is het genade wanneer van de 91.000 gevangenen bij Stalingrad maar 5000 man, na tien of meer jaren dwangarbeid terugkeert? Bezymenski, verbeten: „Het blijft mij „scheisz egal" hoeveel er te ruggekomen zijn". En een Duitse soldaat schreef naar huis: het heeft bepaald geen zin je daaraan vast te klampen en ik zou bepaald wel een weg vinden, als er maar een zou zijn. Ik heb vanzelfsprekend alles geprobeerd om nit de ze val te ontkomen, maar er zijn slechts twee richtingen: naar de hemel of naar Sibe- HEL Stalingrad was de hel geworden. Een Russisch tegenoffensief mondde na vier dagen uit in de omsingeling van het Duitse Zesde leger, toen op 22 november de uit het noorden en zuiden door de flankverdediging van Italianen, Roemenen en Hongaren gebroken legers elkaar bij Kalatsj ontmoet ten. Twintig Duitse en twee Roemeense divisies zaten opgesloten. Paulus moest zijn hoofdkwartier over brengen naar de stad zelf. Hitler beloofde een spoedig ontzet en be voorrading door de lucht. Her man Goe rings grootsprekerrj is mede verantwoordelijk geweest voor het massale Duitse sterven. Paulus moest per dag minimaal 750 ton voorraden ontvangen. Maar Goering beloofde 500 en dat vond Hitler genoeg om Paulus te bevelen in Stalingrad te blijven en geen uitbraakpoging te wagen. De Luftwaffe echter kon die 500 ton bij lange na niet aanvoeren. Wat de Duitse vliegers ook probeer den slechts een zeer gering deel belandde bij de Duitsers. De rest kwam of bij de Russen, of verdween met bet neerschieten van de vliegtuigen. En bij dit al les was van de voorraad, die de Duitsers nog wel bereikte, e>en deei volledig nutteloos. Vijf ton snoepgoed, duizenden voorbehoed middelen, keukenkruiden en 200.000 propagandageschriften van Goebels, die kwamen, maar brood en meel, brandstof, muni tie, winterkleding kwamen niet. En tóch vochten de Duitsers door. PAWLOW-HUIS Een van Stalingrads geteisterde ge bouwen staat er vandaag de dag nog net zo als ten tijde van de slag: een meelfabriek, dicht aan de Wolga, met terzijde nieuwe flatgebouwen en het eindpunt van de stadstram. Nog geen honderd meter verder een huis, dat wél weer is opgebouwd, maar net zoals voor de oorlog. Het wordt „het Pawlow-huis" genoemd, naar de sergeant, die op 27 sep tember 1942, met drie helpers kans zag een Duitse overmacht eruit te werken en het vervolgens' ais waarnemingspost, vooruit schoven in „Duits" gebied, bezet hield. Op 29 september kreeg hij verster king van een mitrailleur g roep onder leiding van luitenant Iwan Affanasiev, die nadien het com mando over het huis voerde en het 58 dagen en nachten in han den wist te houden. Soms leden de Russen honger, omdat er geen eten kwam, soms hadden zij geen patronen meer. Het werd 19 november, de dag van het Russiche tegenoffensief. Ook in Stalingrad rukten zij op, onder donderend kanonvuur, vanaf de andere oever van de Wolga. In de stad zelf konden de kanonnen niet staan, want er was alleen maar plaats voor twintig- tot dertigdui zend Russen in het overgebleven bruggehoofd. Het ijzingwekkende gieren van de „katoesja's", de eenvoudige mul- ti-raketwerpers, die ook wel Star lin-orgels werden genoemd, bete kende dat het huis van Pawlow zijn langste tijd als eenzaam ei land van verzet had gehad. Op 24 november kreeg Affanasiev op dracht om aan de overzijde van het plein een voormalige zuivel handel in te nemen. LEVEND MONUMENT Januari 1968: Iwan Affanasiev is een stuk levende overlevering in Wolgograd. Talloze malen ad, heeft hij op de plaatselijke scho len verteld van de gevechten en hij is een tevreden man, als ver antwoordelijk secretaris van het comité dat zich onder meer be zighoudt met de zorg voor de mo numenten. Dat is merkwaardig in die stad: helden verzorgen hun gedenktekens zelf. Affanasiev: „We slaagden erin die melkwinkel te veroveren, maar we moesten op één dag wed ne gen tegenaanvallen afslaan om er te kunnen blijven. We waren met 60 man op weg gegaan en van hen waren er 's avonds nóg vijf in leven. Er ontplofte vlak naast mij een mijn. De drukgolf sloeg mij bewusteloos. Later, toen ik bijkwam, kon ik niet meer horen en niet meer kijken, ik was overal gekneusd. In het hospitaal is dat gehoor teruggekomen, en ik kon ook weer zien, dus ging ik terug naar het front. Ik heb steeds in de voorste stellingen gevochten, tot de commandanten bemerkten, dat ik onze eigen troepen vrijwel niet meer van Duitsers kon onder scheiden. Zodoende werd ik over geplaatst naar de achterhoede, bij een eenheid, die tanks moest repareren. O, ik vergeet te ver tellen, dat ik in januari 1943 nog een keer zwaar gewond ben ge raakt bij gevechten op de Ma- mayev-heuvel. Na de Duitse overgave ben ik tot 1951 toch nog in het leger geble ven. Ik moest eruit toen mijn ogen steeds slechter werden. In 1952 ben ik blind geworden". Niettemin keerde Affanasiev in 1958 naar Stalingrad terug. Kinderen van de scholen geleidden hem langs de straten en vertelden hem wat de geluiden van de we deropbouw betekenden, maar beelden bij die geluiden kon hij zich niet voorstellen, omdat hij onverbiddelijk de knal van een scherpschuttersgeweer vlak bij. Zij aten ratten, die zich hadden volgevreten aan de lijken der wa penbroeders, zij aten al hun paar den op, om iets meer te hebben dan enkele tientallen grammen droog brood per dag. De gewon den sleepeen zich door de sneeuw naar het laatste vliegveld, dat in Duitse handen was, teneinde zich ten koste van alles een der schaarse plaateen be verwerven. De Duitsers begonnen op dat vlieg veld elkaar uit te moorden, voor een enkele reis Heimat. Ze ver wondden zich zelf desnoods om maar als „Kriegsverletzter" rechten te verwerven op een ont snapping uit de Russische omsin geling. En anderen pleegden zelf moord, döor zich met dienstbre- tels op teknopen aan de stalen balken, van de ruïne, die zij in verbitterde gevechten nog hadden kupnen behouden. Maar Hitier schreeuwde tegen zijn stafchef: „Ich werde Stalingrad me verlassen". Dat kon ook niet, want een poging om het Zesde le ger te ontzetten was op 45 kilo meter van 5 Iwan Affanasiev alleen maar kende als een gruwelijke verzameling puin hopen. In 1964 liet hij zich onder zoeken door een oogarts, prof. Alexander Vodovozov Affanasiev: „Het was een dag in maart. De behandeling duurde maar twintig minuten en toen kon ik weer zien. Dat was een wonder. Ik kon de stad zien, ik zag nieuwe gebouwen, in plaats van de puinhopen van mijn herin nering, ik kon weer alleen lopen. Het was alsof ik opnieuw was ge boren. Later heb ik dagenlang de stad doorkruist, in taxi's en met de tram. Lopen. Het wonder van Affanasiev, vijftig jaar nu, meer dan tienmaal on derscheiden, een wedergeboorte. IMaar de Duitse soldaat schreef naar huis: „Als Stalingrad ge vallen is, zul je het horen en lezen en je weet dan, dat ik nooit terugkom." VLOERKLELEN De Russen beseften, dat zij zouden winnen en de Duitsers begonnen hun verschrikkelijk lot te begrij pen. Met vloerkleden en omslag doeken, door touwen bijeenge houden om hun lijf, poogden zij zich te beschermen tegen de vorst, die harder en harder werd. De Russen daarentegen leden er nauwelijks onder. Hun uitrusting was voortreffelijk, hun camoufla ge was beter en omdat de Wolga was dichtgevroren ten slotte, ging het ook met de bevoorrading uit stekend. Veldmaarschalk Mansteim: „We konden de rode gloed boven de stad al zien". Paulus' tanks even- wed hadden hooguit brandstof voor 35 kilometer, in plaats van voor 45 kilometer. En Hitler ging zijn soldaten gebruiken als mid del om deels de Russische legers te binden, die zijn troepen elders op de vlucht joegen. Het Zesde leger werd opgeofferd. Platgereden door tanks, aan flar den geschoten door geconcen treerd artillerievuur, doodgesla gen met de Stalingrad-schop, uit gehongerd, verbitterd, maar nog steeds vechtend. En de Duitse zoon schreef aan zijn Duitse vader: „En omdat noch ik, noch een volgende brief tot n zal spreken, roep ik u nog eens in herinnering uw woorden van de 26ste december. „Je werd vrijwillig soldaat, het was gemakkelijk in vredestijd het vaandel trouw te zijn, maar moeilijk om het in de oorlog hoog te houden. Je zult dit vaan del trouw blijven en met mij overwinnen". Deze woorden hebben duidelijker gesproken, dan uw houding in de laatste jaren. U zult zich die woorden nog moeten herinneren, want voor ieder mens met inzicht in Duitsland komt de tijd dat hij de waanzin van de oorlog vervloe ken moet en dan zult u begrij pen hoe hol die woorden over het vaandel zijn, waarmee ik moest overwinnen. Er komt geen overwinning, Herr General, er zijn alleen nog maar vaan dels en mannen die vallen en ten slotte zullen er geen vaan dels en geen mannen meer zijn. Stalingrad is geen militaire noodzaak, maar een politiek waagstuk. En aan deze experi menten wil uw zoon niet mee doen, Herr General. U hebt hem de weg naar het leven versperd, hij zal de weg in tegenoverge stelde richting kiezen, die ook naar het leven leidt, maar aan de aiïdere kant van het front. Denk aan uw woorden en hope lijk zult u, wanneer alles ineen stort, zich het vaandel herinne ren en er trouw aan blijven". 'ergeleken brj de onaardse tempe raturen van toen,, vroor het in de maand januari van dit jaar 1968 niet eens hard, maar bij het ge denkteken op de Mamayev-hoogte sneed de wind niettemin adembe nemend in de keel van dik inge pakte bezoekers, die als kleine, nietige gestalten afstaken bij de geweldige beeldengroepen. De brief is nooit aangeko men, omdat ook dit post vliegtuig werd neergehaald. Maar de vaandels liggen op een slordige hoop in het mu seum van Wolgograd, aan 'e voet van een diorama. RATTEN Doch de Duitsers anno 1943 waren niet behaaglijk gekleed. Zij zaten doodstil tussen de steenbrokken. Als ze zich wel bewogen volgde De burgerbevolking Duitsers, niet op de kou gekleed

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13