VN-waardering voor Leidse dies-viering thderhescherming m psychologie van consument Voldoende Amsterdam verzadigd van auto's GROFVUIL- OPHAALDIENST. „DE MAAT IS VOL Geen controle op vrije lonen Leidse politiemannen concerteerden kranig In teken rechten van de mens In een brief aan de rector mag nificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. P. Muntendam, heeft dezer dagen Mare Schreiber, directeur van de afdeling voor de rechten van Öe mens van de Verenigde Naties, de waardering van secretaris-generaal Oe Thant overgebracht voor het ini tiatief van de Leidse Universiteit, „welker bijdrage aan de zaak van de vrijheid algemeen bekend is", de vie ring van haar 393ste dies natalis in het teken van de rechten van de mens te plaatsen. Dit initiatief vindt zün aanleiding in het besluit van de Verenigde Naties het jaar 1968 uit te roepen tot het Internationale Jaar van de Rechten van de Mens en de regeringen te verzoeken in dit jaar vooral bij het onderwijs aandacht aan deze rechten te schenken. De viering van de dies zal op don derdag 8 februari te 14.00 uur in de Stadsgehoorzaal door de rector mag- Een overzicht van de drukte in de Amsterdamse Koopmansbeurs, waar liet Vietnamcomité gister avond een forum hield over Viet nam. _:ing van f, Chorus ontwikkelings-psy- menop veel punten de oude opvattingen, die 'ïg opzij Waren gezet, aldus A.. Chorus, hoogleraar in jgie aan de LeidSe Univer- en lezing over „feiten en aj. ier moderne ontwikkelings- die van belang zijn voor escherming". Hij hield de tijdens een contact- Lidwinaschool, die werd dieSrd door de Contactcom- of eflerbescherming Leiden en sn in samenwerking met de repl1 Pro Juventute Rijnland jjjT"}. Vereniging voor gezins- jpatronage. SS>rus legde er de nadruk op ^■psychologie, in tegenstel- Jpndere wetenschappen, de vaste gegevenheden vor- jt een feit in een mensen- I ieder anders wordt ge- ird. Hieruit volgt dat elke fen ieder inzicht in de psy- fcn interpretatie is, die ook kunnen zijn. Er bestaat (sterke correlatie tussen de fcn de feiten in de psycho- et v hand van een voorbeeld spreker aan dat mensen naak Hder dan 95 van de 145 5n uit de KVP zijn van it de inspraak van de con- (voldoende is. Dit blijkt uit ft over het vraagstuk „De 5|", welk rapport is aangebo- ie KVP-fracties in Eei'ste Tweede kamer. )ldoende inspraak van de i is, volgens deze werkgroe- 1 te wijten aan de „enorme ing van consumentenorga- Wen dringt dan ook vrij al- e °m op bundeling van al die (die zich met consumenten- houden. Tal van werk- ook de voorlichtings- jden voor de consument on- rapport blijkt voorts dat I kwart van de werkgroepen jescherming van de consu- pldoende acht. iw die overval 450) s5o erzon stal 150.- 975 bij familie 750.' J OOO.jarige vrouw in Zwijndrecht SOO.j tijd geleden de politie 550.1 verschalken met het ver- ')wee mannen in haar wo- '"de Klaproosstraat een roof- haar hadden gepleegd, hu ook met de Dordtse po- je stok gekregen. Bij familie N>uw was op 4 december van i jaar op klaarlichte dag Istje met enkele honderden BrÜwenen. Door de historie trok de vrouw de aan- Inderdaad bleek zij de dief- fir geweten te hebben. Geld- motief, zowel voor de I overval als voor de dief- onder invloed van de psychologie sterk kunnen veranderen. Ook de opvatting, dat het intelli gentiequotiënt een vast feitelijk ge geven vormt, is gewijzigd. Uit onder zoeken is gebleken dat door een mi lieu-verbetering in een jeugdig sta dium (bijvoorbeeld tussen het derde en het achtste levensjaar) het i.q. sterk kan stijgen. Hieruit blijkt dat ook dit gegeven in de psychologie moet worden geïnterpreteerd in het kader van andere gegevens. Als laatste ging de Leidse hoogle raar nog even in op de gedragsthe rapie, waarmee vaak goede resulta ten worden behaald. Dit komt er in het kort op neer dat een kind, net zoals het een bepaalde gewoonte kan aanleren, het deze ook weer kan af leren. Hij kwam aan het eind van zijn betoog tot de conclusie dat de oude opvatting van gewoonte-vor ming weer meer en meer veld wint, dat voorts het stimuleren in het mi lieu bij jonge kinderen van grote be tekenis kan zijn en dat de karakter ontwikkeling van het kind het meest gebaat is bij een continuïteit in het milieu, wat vooral van belang is voor kinderen, die in een inrichting, op groeien. Snellere aanpassing sociale uitkeringen I Dezer dagen zal op voorstel van minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid bij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden in gediend, dat beoogt de Sociale uit keringen sneller aan de loonontwik keling aan te passen. In dat wets ontwerp wordt voorgesteld om tot een herziening van de uitkeringsbedra gen van de AOW. AWW, WAO en de kinderbijslagwetten over te gaan, zodra het indexcijfer van de lonen een afwijking van 3 pet. vertoont van het indexcijfer waarop de laatste herziening was gebaseerd. Er zal dan met de aanpassing van de uitkerin gen niet meer behoeven te worden gewacht totdat een periode van zes maanden is verstreken. Minister Roolvink heeft aan de ge meentebesturen bericht, dat ook aan werknemers bij de sociale werkvoor ziening (GSW) de bijslag van f 3 per week op het voor hen geldende minimumloon kan worden toegekend, waaromtrent onlangs in het bedrijfs- Aan de Technische Hogeschool in leven overeenstemming werd bereikt. Delft slaagde voor het kandidaats- Deze bijslag geldt met terugwerken- examen werktuigkundig ingenieur de de kracht over het reeds verstreken heer P. van Baardwijk uit Voorsch©- gedeelte van het jaar 1968. ten. Bij een onlangs door de hoofdste- lijke verkeerspolitie uitgevoerde con trole. is duidelijk gebleken, dat vele automobilisten zich, althans in Am sterdam, bijzonder weinig aantrekken van de verkeerslichten. In twee uur tijd werden op verschillende kruis punten in de stad ruim 200 autobe stuurders betrapt op het rijden door het rode licht, wat hun uiteraard op een proces-verbaal kwam te staan. Een op zaterdag gehouden actie op de Buitenveldertselaan, waarbij al leen op overschrijding van de maxi mum-snelheid werd gelet, leverde 114 bekeuringen op. Hoewel op deze voor- rangsweg 50 kilometer de grens is, werden snelheden tot boven de hon derd kilometer per uur gemeten In de tweede helft van de vorige maand deelden de door de gehele stad opererende politiemannen meer dan 3000 bonnetjes uit wegens nege ren van wacht- en stopverboden en parkeren op hoeken en trottoirs. De chef van de verkeerspolitie, commis saris H. Vos, zei in een commentaar op deze cijfers dat Amsterdam zo langzamerhand van auto's is verza digd. De Amsterdammer weet niet goed raad meer met zijn voertuig en schroomt niet zijn auto op de meest vreemde en gevaarlijke wijze achter be laten. Het komt voor dat men zijn auto rustig geruime tijd midden tus sen langs de trottoirs staande wagens parkeert en daarmee de gehele straat blokkeert. nificus worden geopend met het uit spreken van een rede, getiteld „Het wereldbevolkingsvraagstuk en de rechten van de mens". Tot de evenementen, die in op dracht van het Leidsch Universiteits- Fonds en de Stichting Pro Civitate Academica Lugduno Batava door de Diescommissie worden georganiseerd, behoren de voorstellingen op vrijdag en zaterdag 10 februari van „ïphi- geneia in Aulis". Euripides' tragedie, die wordt opgevoerd onder auspiciën het Leids Universitair Toneel- Akkoord onder regie van Jan Wester man, is voor deze gelegenheid ver taald door mevrouw drs. L. J. Th. Kuenen-Janssens. De muziek is ge componeerd door Johannes Röntgen. Op zaterdag 10 februari zullen on der meer voor de reünisten speciale colleges worden gegeven, die overwe gend de rechten van de mens tot uit gangspunt hebben. Op zondag 11 februari wordt 's morgens onder auspiciën van de Christen-Studenten-Raad in het Academiegebouw een bijeenkomst ge houden. tijdens welke mr. Th. C. van Boven zal spreken over „Godsdienst vrijheid in internationale discussie". In het kader van het Studium Ge nerale zal 's middags in de Stads gehoorzaal jhr. prof. mr. H. van Pan- huys een rede houden, getiteld „De rechten van de mens in internatio naal en historisch perspectief". Cgl d&ÊÊÊBiïBi n—n Maandag: Rijnsburgerweg, Ter weepark, Boerhaavelaan, Ma- riënpoelstraat, Kagerstraat, Bra semerstraat, Zweilandlaan, Van Swietenstraat, Faljerilstraat, Houtln., Antonie Duycklaan, Van Beuningen-r laan, Van Slingelandtlaan, Johan de Wittstraat, Johan van Oldenbarne- veldstraat, Fagelstraat, Ledenberch- straat, Hogerbeetsstraat, Warmonder- weg, Nachtegaallaan, Mezenstraat, Vinkenstraat, Lijsterstraat, Rood- borststraat, Merelstraat, Wassenaar- seweg Leeuwerikstraat Dinsdag: Herenstraat, -Prin ses W ilh elminastraatBloemis tenlaan, Leliestraat, Pioenstraat, Pioenhof, Lindestraat, Resedastraat, Pieter de la Courtstraat, Koningin- nelaan, Acaciastraat Tulpenstraat, Zoeterwoudsesingel (van Herenstraat tot Lammenschansweg) Donderdag Stationsweg, Pavüjoenshof, Stationsplein, Mors singel, Pesthuislaan. Piet Paal tjespad, Morsweg (van Morspoort tot Hoge Morsweg), Paul Krugerstraat Pres Steynstraat, Transvaalkade en hof, Joubertstraat, Wolmaransstraat, v d. Tasstraat, Lopsenstraat, Rijn- zichtstraat, De Wetstraat, Reitzstraat De la Reystraat, Pretoriusstraat. Dreigende taal van Sihanoek Het Cambodjaanse staadshoofd, Prins Norodom Sihanoek, heeft de communistische opstandelingen in zfjn land ervan beschuldigd te age ren om een deel van noordoost-Cam bodja in handen van de Vietcong te brengen. In een toespraak te Ratta- nakir'i zei hij dat de „rode Khmer"- beweging verscheidene dorpelingen had gedood die de regering trouw wa ren en anderen had bedreigd. Viet namese communisten proberen de bevolking in de bergen tot afscheiding aan te zetten en hebben wapens uit gedeeld. Het Cambodjaanse volk zal de uitdaging aanvaarden en tegen de rebellen strijden „tot wij of zij vol ledig zijn vernietigd", aldus de prins. Taxichauffeur De Amsterdamse taxichauffeur C. J. Wilson, die in het verleden reeds vele malen als initiatiefnemer is op getreden van acties tot bescherming van de Amsterdamse taxichauffeurs, zei gisteren naar aanleiding van de aanslag, die deze week op een van zijn collega's in Amsterdam is ge pleegd: „De maat is vol. Diverse ma len hebben wij er bij overheidsin stanties op aangedrongen om maat regelen te nemen ter bescherming van de veiligheid van taxichauffuers. Tot nu toe hebben de autoriteiten weinig van zich laten horen". De heer Wilson, die zegt te spreken na mens acht a negenhonderd collega's, is nu van plan zich rechtstreeks tot de minister van Justitie, prof mr. C. H. F. Polak, te wenden met het verzoek om beveiligingsinstallaties in de taxi's te laten aanbrengen en verplichtend te stellen. „Momenteel zou de beste oplossing zyn zeer luidruchtige sirenes aan te brengen, die door middel van een knop op de vloer van de auto in wer king gesteld kunnen worden", aldus de 48-jarige taxichauffeur. Cronjéstraat. Hoge Morsweg (ook de woonschepen), Bothastraat, Morska- de, Herman Costerstraat. Vrijdag: Scheipenkade, An dries Schotkade, Leuvenstraat, Gerrit v. d. Laanstraat, Leeuwken- straat, Valdezstraat, Stadhoudersin., Magdalena Moonstraat, Drie Octo- berstraat, Duivenbodestraat, Staal- wijkstraat, Buitenruststraat, Kastan jekade, Meidoornstraat, Hyacinthen- straat, Seringenstraat, Daliastraat, Anjelierstraat N.V.V.: Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen meent dat er in het systeem van de vrije loonpolitiek geen taak meer is voor de loontech- nische dienst. „Werkgevers en werk nemers zijn verantwoordelijk voor inhoud en uitvoering van de cao's. Daarbij past geen controle door een overheidsinstantie," zo meent het NW. De naleving van cao's dient via het civiel recht te worden uitge vochten. Ook de andere taak van de loon- technische dienst het controleren van werkclassif ioatier apporten acht het NVV uit den boze. Een overheidsinstantie moet zich daar mee niet bemoeien. Het NVV vindt het onjuist, dat het Verbond van Nederlandse On dernemingen het fabeltje in stand houdt, dat bijna de helft van de winsten cder naamloze vennootschap pen door de staat wordt geïncas seerd. De laatste gegevens daar over (1964) wijzen volgens het NW anders uit. Al naar men het fiscale of commerciële winstbegrip han teert, is de afdracht aan de staat 31 a 33 procent. Het NVV noemt dat geen gering verschil met de gedane bewering. Filmavond van „Warmunda" Het bestuur van de jeugdafdeling van de voetbalvereniging „Warmond" organiseert op dinsdag 6 februari in de kantine op het Overbos een film avond. Om 6.45 uur zullen er films worden vertoond voor jeugdleiders, junioren en pupillen en om 9.15 uur voor bestuursleden en senioren. Vertoond zullen worden een spel regelfilm over wangedrag en spelver- ruwing en het veld en de Europa- Cupfinale BenficaReal Madrid. Verkiezing van ambtsdragers In de kerkeraadsvergadering van januari werd gekozen tot ouderling kerkvoogd, de heer P. v. Leeuwen. Deze week heeft hij bekend gemaakt, dat hij deze verkiezing heeft aange nomen. Zondag in de ochtenddienst zal hij worden bevestigd. Door deze benoeming is het college van kerk voogden weer voltallig. Thioe eist „afstraffing" President Thioe van Zuid-Vietnam heeft gisteren de „afstraffing" van Noord-Vietnam geëist door uitbrei ding van de bombardementen op al le militaire doelen. De president sprak zich in scher pe bewoordingen uit tegen iedere pauze in de bombardementen op doelen in Noord-Vietnam. ,Ik herhaal het standpunt van de republiek Vietnam dat de verdedi gingsacties van de republiek, waar toe ook de bombardementen beho- pas zullen worden gestaakt als Noord-Vietnam besluit alle agressie ve en terroristische daden een halt toe te roepen," zo zei hij. Volgens president Thioe was de Vietcong van plan geweest, in ge val van succes bój de militaire aan vallen. de bevolking te organiseren en het bestuur op het platteland om ver te werpen. Daarna wilden ze „vredescomités" in het leven roe pen voor de vorming van een coali tieregering. Tegelijkertijd zouden ze opzienbarende militaire successen proberen te behalen ter ondersteu ning van hun politieke koehandel, aldus het Zuidvietnamese staats hoofd. A.B.N. verwacht bevredigende winst De Algemene Bank Nederland N.V. verwacht voor 1967 een zeer bevredi gend winstcijfer, zo deelde de presi dent-directeur van de A.BH., de heer H. W. A. van den Wall Bake, mede op een algemene vergadering van aandeelhouders. De vergadering ging akkoord met de voorgestelde vermeer dering van het aantal commissaris- plaatsen, binnen het kader van de fu sie met de HBU, met 7 tot 39, en van het aantal directieplaatsen met 4 tot 12. In de hierdoor ontstane vacatures werden bij acclamatie als commissa ris benoemd: de heren jhr. H. van Lennep, H. G. Blijdenstein, J. W. Noorduyn, R. A. de Monchy, mr. A. A. M. Struycken, jhr. W. van An- dringa de Kempenaer en mr. P. W. Rost Onnes. Als directieleden werden eveneens by acclamatie gekozen: de heren mr. A. W. Rost Onnes, mr. F. Lindner, dr. J. F. A. Derks en D. Haentjens Dekker. Bankoverval op de fiets Twee jongemannen hebben gisteren in Bel gië de eerste geslaagde bankoverval op de fiets gepleegd. Zij reden naar een bijkantoor van de Bank van Ant werpen in de binnenstad om onge veer 4 uur in de middag. Zij stapten de hank binnen, trokken revolvers en bevalen de vijf bedienden handen om hoog te steken. Eén sprong over de balie en nam 200.000 franken van de kassier mee. Daarna gingen zij er pijlsnel op de fiets vandoor. Hmvelijksreceptie in de tram Paolo Longi en zyn bruid, de beeldhouwster Amalia, hebben donderdag hun huwelijksrecep tie in een tram gehouden. De gasten werden op champagne en koek getracteerd tijdens een drie uur durende rit, waarop de conducteur confetti strooide. De bruid had haar man op de zelfde route in de tram leren kennen „We wilden het zo graag zo doen en we hebben het voor maar 30.000 lire (f 180) voor elkaar gekregen, we had den nooit gedacht dat het zo zou zijn" zeiden ze. Miljoeneiiproject van Bruynzeel in Brazilië Vandaag zal In Macapa de Brazi liaanse minister voor de ontwikkeling van het binnenland, de heer Albu querque Lima, in aanwezigheid van andere autoriteiten en de heer W. Bruynzeel. de triplexfabriek Bruyn zeel Madeiras S.A. Brumasa officieel openen. Macapa ligt in het Amazone-ge bied van Brazilië waar een houtop stand aanwezig is, geschikt voor ver werking tot een hoogwaardig pro- dukt. Deze nieuwe fabriek die - met in begrip van de bosexploitatie - aan 1500 mensen werkgelegenheid zal ver schaffen, zal 24.000 m3. triplex per jaar produceren. De totale investering in dit nieuwe project bedraagt ongeveer f22 min., waarvan f 7.5 mnl door de Neder landse regering gegarandeerd wordt. Ongeveer 90 ct. van de produktie zal worden geëxporteerd naar het Caraibisch gebied, de V.S. en Europa. Naast het leveren van een waarde volle bijdrage voor de Brazüiaanse handelsbalans is deze vestiging ook belangrijk voor de ontwikkeling van het Amazone-gebied. Tweede gesprek over „Pueblo" Het V.N.-commando in Korea en communistisch Noord-Korea hebben gasteren een tweede gesprek gevoerd over de Pueblo, het Amerikaanse verkenmingsschip, dat door Noord- Korea in beslag werd genomen. Het gesprek werd in Panmoendjon achter gesloten deuren gevoerd, maar niettemin is bekend geworden dat geen concrete overeenstemming werd bereikt behalve dan dat in een der eerstkomende dagen opnieuw verga derd zal worden, zo hebben betrouw bare zegslieden vandaag verklaard. In een aardig bezette Stadszaal en mede voor een keur van genodigden concerteerde Het Leids Politie Muziekgezelschap. Voorzitter Voerman herinnerde aan het Leerdam-concours, waar niet zomaar de eerste prijs, maar ook de begeerde wimpel aan het vaandel werd verdiend. We hebben hier een mu ziekleven op hoog niveau en met de daarin weer vaststaande positie van onze stedelijke gewapende macht zij het L.P.M.G. verder geluk toegewenst. Albert Hillikhuyzen en 't korps heb ben een vruchtdragend verbond met elkaar gesloten. Het openende Wilhelmus sprak al van een benydenswaardige klank- vastheid. De Arnhem-mars van Kel ly, die zelf de bloedige slag om Arnhem meemaakte, hoort zinrijk bij De meest uiteenlopende goede ren, ter waarde van enkele tien duizenden guldens, zijn de afgelo pen week gestolen door personeel van een Duits bergingsbedrijf, tij dens de berging van de Hornland, het in de Nieuwe Waterweg ge zonken Duitsevrachtschipdat thans naar de werf van Verolme op Rozenburg is gébracht. Twee rechercheurs bekijken de gevari eerde buit. ons aloude volkslied. Over de overige programma-nummers valt eigenlijk weinig te rapporteren omdat de ge lijkmatige speelkwaliteit zich op een zelfde hoogte voortbewoog. In Yorke's Gaillions Reach (con coursnummer) vonden we sommige aansluitingen niet helemaal punctu eel en in Les Patineurs van Wald- teufel, is 't voorgekomen dat in een groep enkele nootjes uit de gelijktij dige overkomst raakten, maar dat waren schoonheidsvlekjes. Het korps maakte weer onvoorwaardelijk de indruk, over gelijkwaardige krachten te beschikken en moeiteloos, direct aansprekend en ontspannen te musi ceren. Boekels Harlem Shadows hadden we dit seizoen al minstens twintig keer moeten aanhoren. We hoopten t niet meer te horen. Maar Hillikhuy zen wist het ons weer als nieuw voor te dragen. En wel door de opbouw, zuiver klassiek in de sonatevorm,— o.m. door goed contrast van man nelijk en vrouwelijk hoofdthema, vol gens de eigen toelichting van de di rigent ,ook geestelijk waar te ma ken. Boekei wint het compositorisch verre van Eric Ball in diens nogal zwak geconstrueerde 1ste Rapsodie op negro-spirituals. De nonstop-finale met de tambours, waarin Our Director Le 9me qui passe en Army of the Nile vervloch ten zaten, bracht de overgangssfeer naar de pauze en naar het cabaret o.l.v. Jan Blaaser. V. FAMILIEBERICHTEN (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Philip Bar tram Mar in us z. v. Ten Bosch en Adema van Schel- tema, Bahrein, Arabische Golf; Robert Pieter, z. v. Kluyver en Cluy- senaer, Nicosia, Cyprus; Karen Lucie Rombout, d. van Van Herwijnen en Van den Broek, Ca- pelle a. d. IJssel. Overleden: Leendert Willem La brijn, 71 jr., Barendrecht; Pieter Cor- nelis Jan van Beers, 69 j., Zeist; August Karei Jan van Suchtelen van de Haare, 78 j., Crooswijk; Catharina E. A. Schiefer—Bijl, 82 j„ Rotterdam I Willem Verhelst, 55 j., Ryswyk.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17