met oliesjeiks Is business Kruiswoordraadsel Kom er ACHT-er SATERDAG 3 FEBRUARI 1968 &TA, LD.EXTRA 5 *1 lukt wordt de bevrijdingsdam van Bah- |in naar Saoedr-Arabië de grootste dijk van het n-Oosten: 22.5 kilometer lang. Een Interna- iale combinatie met grote Nederlandse bedrij- i erin heeft de eerste gegevens voor het kar- verzameld, waarmee een slordige paar hon- iljoen gulden gemoeid zal zijn. §Da/t geld op zichzelf is niet het grootste pro- n, want het sjeikdom Bahrein heeft grote in- isten uit de oliewinning. Maar de kunst is: a) betrokkenen ervan te overtuigen dat zo'n de ontwikkeling van Bahrein nodig is i b) alle betrokkenen ervan te overtuigen, dat t land dat dit project uitwerkt, niet per se En gland hoeft te zijn, in wiens invloedssfeer het d en de andere Arabisohe vorstendommen de Perzische Golf liggen. Utrechter R. Kamerbeek doet zijn best dat te Jreiken. Als bus iness - promotor van een inter- ptionale combinatie die hij verder in dit stadium wil aanduiden. Als „animeerjongen", zoals j het zelf noemt. jiimeer jongen" Kamerbeek heeft een merk- lardig beroep, waarin hij op merkwaardige oeilijkheden stuit. Want zó zit je met familiele- n van de sjeik trik trak te spelen en zo staat een vent aan je bed: of je maar even vertel len wilt hoe een koeienstal in elkaar zit. En *t éne ogenblik sjouw je door de woestijn met een gro te kist waarin een schilderij zit en even latei- neem je met veel plichtplegingen een heel bijzon der geschenk van de sjeik in ontvangst. Nee, geen gouden horloge of een auto, maar een struisvogel ei van 10.000 jaar oud. Juist terug van een rondreis vertelt de heer Ka merbeek (42) in zijn witte „Moorse" huis aan het begin van de Abstederdijk in Utrecht over zijn laatste reizen naar Bahrein en naar Aboe Dhabi. een van de tientallen sjeik- en vorstendommetjes aan de oostkant Van Saoedi-Arabië die hij van binnen en van buiten heeft leren kennen sinds hij in 1647 voor het eerst in Muskat en Oman aan land stapte. Maar vraag hem niet wie precies de industriëlen zijn voor wie hij als consulent op treedt. Want het hoort niet tot de regels van het zakenspel om de kaarten te vroeg open te leggen. zoveel gegevens bij elkaar hadden, maar in een Engels protectoraat reserveren ze opdrachten graag voor Engeland. In ieder geval, de plan nen werden aanvaard. Er zitten zeer grote Ne derlandse bedrijven bij de initiatiefnemers, ook bedrijven uit andere Europese landen en uit de Ver. Staten. Waarom die dam er komen moet? Er is, uit de olie, geld genoeg in Bahrein, maar het eiland heeft nieuwe impulsen nodig. De haven dreigt Utrechter Kamerbeek Dam nodig „De gekste vragen worden je gesteld" Die dam van Bahrein naar Saoedi-Arabië. Een internationale combinatie heeft de voorlopige plannen gemaakt en ik ben ze gaan aanbieden. Ze waren behoorlijk onder de indruk dat we al Met een portret van de Utrechtse schilder J. N. A. Vergeet trok de Utreh- ter R. Kamerheek naar sjeik, Zayed Bin sultan Al Nahyan van Aboe Dhabi. In Bahrein bleek de kist met het schilderij zoek. Zij werd gevonden in Bombay en zou teruggestuurd worden. Dat had nog heel wat voeten in de aarde, maar ein delijk bereikte de grote kist met het por tret haar bestemming. In het paleis van de sjeik: Sorry. His Highness is in Boeraimi. Kamerbeek met kist, een oude bedoeïn als chauffeur, flessen water en pakjes dadels per auto tweehonderd kilometer de woestijn in naar de oase Boeraimi. De sjeik wordt eindelijk gevonden in een fort. Een die naar meldt hem: er staat een gek bui ten uit een ander deel van de wereld met een grote kist. De sjeik komt zelf aan de poort en begeleidt Kamerbeek naar de gastenverblijven. Soldaten dragen de kist naar binnen, plechtig alsof het het lijk van de sjeik zelf is. De volgende dag is het mohammedaan se vasten en kan het schilderij niet be keken worden, laat staan dat er over za ken gesproken kan worden. Maar ten slotte komt de dag dat Kamerbeek het schilderij overdraagt en sjeik Zayed zijn respect en hommage betuigt. De sjeik ziet het schilderij en zegt dat het goed is. En Kamerbeek ontvangt een kostelijk geschenk. Geen gouden horloge, geen auto, maar een struisvogelei. Tien duizend of meer jaar oud, gevonden in de woestijn en het versteende bewijs dat eens dit woest en bar gebied begroeid ge weest moet zijn. Kamerbeek zegt: Ik zal proberen bij de universiteit te laten onderzoeken hoe oud het precies is. Daarna wil hij dat ei daar maar laten ook. zijn centrale plaats in de Perzische Golf te ver liezen door de opkomst van andere havens. De dam kan de opkomst van nevenindustrieën sti muleren (aluminiumfabriek. fosfaatfabriek'» want gas is er goedkoop op Bahrein. En dan is er het toerisme. Vooral op het eilandje Umm Na'san dat in het damtrajeot is opgenomen, zou dat een grote vlucht kunnen nemen. Er is be groeiing. er is zoet water en er is van Oktober tot april een klimaat dat Europeanen wel aan staat. 's Zomers moet je er niet zijn: dan is het er bloedheet. Theoretisch, zegt de heer Kamerbeek, bestaat er goede kans dat we de damopdracht krijgen. Maar je weet nooit wat. er politiek gaat gebeu ren. In dit stadium gaat het erom, dat ze door Nederlanders een officiële survey laten maken voor het damproject met bindende contracten. Voor de sjeiks aan allebei de kanten hebben we er een kijkduin van gemaakt. Aan de Arabische kant bijvoorbeeld een grote moskee en een poort met „Gateway to Arabia" erop en fraaie tek sten over het heilige land van de islam. We heb ben gespeeld op de plaatselijke mentaliteit. Dat woord bevrijd in gsdam is voor verschillende uit leg vatbaar. Een beetje pijnlijk voor de Engel sen, maar we leggen de nadruk op de bevrijding van het eiland Bahrein uit zijn isolement. Punt van bespreking vormen verder een groot technisch onderwijscentrum (dat van de punten slijper tot en met de directeur opgezet moet wor den), een abattoir en een handelscentrum. Voor dat handelscentrum, eventueel opgezet als contai- nerelndpunt kan een voorstel ingediend worden. koeien daarop niet kunnen leven. Nou ja, impor teren van gedroogd, geperst gras kan ook als 't moet. Invoeren dan maar, dat wil zeggen: aan voeren per vliegtuig. Duiven Koeien Wegenmonument In Aboe Dhabi, een sjeikdom aan de tuidkust van de Perzische Golf op de zogenaamde „Ver- dragskust." is de heer Kamerbeek druk bezig een Nederlands aandeel te verwerven in het streven van de sjeik dat gebied een eigen ge zicht te geven. Er wonen 25.000 mensen. Uit olieroyalties komt er een miljard gulden per jaar binnen: er kan dus wel wat gedaan worden. Sjeik Zayed Bin sultan al Nahyan leeft sober, zegt de heer Ka merbeek, maar als monument voor zichzelf heeft hij een gewe'dig wegenstelsel opgericht. Tussen een plaats van 10.000 mensen en een dorp ligt een dubbelbaansweg met rotondes, via ducten en bruggen. Er is een Engels havenplan: Nederlandse onder nemers zijn sterk geïnteresseerd in de indiening van een alternatief plan. Beter natuurlek. Voor de agrarische ontwikkeling van een geweldig stuk woestijn kan een Nederlands voorstel worden In gediend. „Zeer groot" noemt de heer Kamerbeek de kans dat een zuiver Nederlandse combinatie hier een veelomvattende opdracht weg zal slepeh, die zich mogelijk niet zal beperken tot Aboe Dha bi, maar waarin een veel groter stuk van de „ver- dragskust" betrokken is. Dat een „animeerjongen" als consulent van een groep industriëlen het soms maar moeilijk heeft, bewijst de heer Kamerbeek met een verhaal over koeien. De broer van de heerser wil op een ogenblik een boerderij beginnen en koeien gaan fokken. Hij had gedacht: zo'n stuk of duizend. Dat Nederland moet zulk best fokvee hebben. Kan de vriend uit het verre land daar wat aan doen? Grote ogen als de vriend uit het verre land zegt: waar staat de stal en hoe krijg je ze hier? („hier" is de oase Boeraimi, tweehonderd kilometer van de kust). Een stal, moet je die dan hebben? Nou. daar zal dan voor gezorgd worden. En hoe ze hier komen? Heel gemakkelijk. Per boot naar Aboe Dhabi. En dan verder lopen. Dat doen koei en in Bonanza toch ook. Wat hebben die tweehon derd kilometer woestijn nou helemaal te beteke nen? Grote teleurstelling als de vriend zegt: daar kan niets van komen, en als hü eerst de verzorging en de onderbrenging geregeld wil zien vóór er se rieus gepraat gaat worden over levering van koei en. Maar de volgende ochtend staat de hofarchi tect voor Kamerbeeks bed. De man heeft nooit een koe gezien, laat staan een stal. Of de vriend uit het verre land nu maar even een stal wil ont werpen. „Daar sta je dan", zegt de animeerjongen. „Als je nee zegt, ben je verkocht, als je ja zegt ook". Er is tenslotte een tekening tot stand gekomen. Een voorlopig plan voor een voorzichtig begin met zestig koeien. En er moet even een oplossing komen voor het voederprobleem. Ze hebben zelf gedacht aan zonnebloempitten en veekoeken en m vinden 't maar vreemd, dat Friese stamboek- Praten met sjeiks en andere hoogwaardigheids bekleders: mooi werk voor een industriële ani meerjongen, die tvoor de koeien somber inziet als hij nagaat wat er met de duiven gebeurd is. Op een ogenblik moesten er sierduiven aange schaft worden voor opluistering van de paleishof. Nee, niet zo'n stuk of twintig, maar direct tien duizend. Er werden vier betonnen torens ge bouwd, elk voor 2500 duiven, met een paar hon derd vliegopeningen. De tienduizend duiven kwamen uit Egypte. Ver gezeld van de waarschuwing: Zorg dat ze niet uitvliegen vóór ze gewend zijn; ze moeten eerst hokvast worden. De duiven werden in de torens geborgen en om het wegvliegen te beletten werden de openingen dichtgemetseld. Zes uur later waren de tiendui zend duiven dood. Praten met sjeiks en andere Arabisohe hoogwaar digheidsbekleders. Mooi werk, maar als 'tover Israël gaat, nooit zeggen Israël, maar „the oc cupied part of Palestine". „Ik ken van alle twee de fouten, maar als ik met Arabieren praat ben ik Arabischer dan zij", zegt de heer Kamerbeek die al zijn gesprekken in het Engels voert, al verstaal: en spreekt hij aardig wat Arabisch. „In 't Arabisch lig ik direct een ronde achter, ver geleken bij hen", zegt hij. „Als we in t Engels praten staan we wat de taal betreft minstens ge lijk en ik hoor nog eens wat als m onderling overleggen wat ze zeggen Bullen". Inmiddels is de heer Kamerbeek weer naar Bah rein en Aboe Dhabi vertrokken. De koeien liggen hem voorlopig nog zwaar op de maag. Want als ze dood gaan en door de gieren opgevreten wor den zijn die Nederlanders oplichters, die zieke koeien hebben gestuurd. 11. badplaats in België 14 voetbekleding 6. fijngehakt varkensvlees n-flink, ferm van karakter [12. rondreis eenheid van verlichtingssterkte [17. luitenant 18. zuster onderwijs 20. ad interim 21. puntje 23. landbouwer 25. Portugese munt 26. duivenkooi 27. afnemen 29. tijdperk 30. reeds bepaalde hoeveelheid: getal koperskosten voor: Latijns voorzetsel uitgeput bloedverwant- moeder van 38 horizontaal toestand waarin het meeste ge presteerd kan worden Nederlandse Omroepvereniging elektrotechnisch voorzetsel heftig daar betekenis muzieknoot Engelse jeneve. stuk geschut streep lidwoord witsel lichaamsdeel heen en terug hoofd van een abdij zie 51 horizontaal zie 45 horizontaal vermoeid verroest VERTICAAL 1. grote knikker 2. Romeinse godin van de vrede 3. bij het woord (ad vocem) 4. heilige 38. zaadkorrel 5. gewicht van diamanten 39. uitroep ven benauwdheid 6. titel 40. paling 7. nauw 43. borstel op lange stok 8. hulpmiddel bij het tellen 47. ongekunsteldheid 9 groente 48. groot bouwvekl 10. zangstem 49. deel van een kledingstuk 11. rustig 50. wolvlok je In weefsel 13. vorm van zuurstof 52. schoenmakerswerktulg, boom 14. uur 54. grondsoort 15. Aurora 55. kleine rekening 21. zie 9 verticaal 57. mannelijk lnsekt 22. schacht, geboorde opening 59. artikel 23. luchtblaasje 61. onderricht 24. toestel om iets op te da-ogen 63. op grote afstand 28. krankzinnigheid 65. Trans Europa Expree 31. lang smal tapijt 68. maand 33. huisdier 70. zie 4 verticaal 34. jas, vest en broek 71. Japans bordspel 35. oor-: voorvoegsel 72. paardekracht 37. ten honderd, afk. 78. ten laatste OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prijs van f5— werd toegekend aan de heer B. van Elswijk, Morslaan 19 te Leiden, de twee prijzen van f2.50 aan de heer C. Pikaar. Zijlsingel 52, Leiden en aan de heer 8. Jongens, Mare- laan 8 te Oegstgeest. De prijzen worden de winnaars toegezonden. onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag as. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goe de oplossingen stellen wij een eer ste prijs van f5.en twee prijzen van f 2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededin gen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15