Vier kante voorkant in Parijs favoriet Gauw oud worden TAPIJT Wie wil dikker worden? MOEDERLIJKE OVERPEINZING Voedzame soep Franse schoenen zijn flatteuzer dan de Italiaanse Esterel lanceert doe-het-zelf-jurkjes WL ZATERDAG 3 FEBRUARI 1968 LIDUXTRA t Over 't algemeen wordt er veel en vaak aandacht besteed aan de voeding van hen die te zwaar zijn voor hun leeftijd, lengte en lichaams bouw en aan de talrijke bezwaren die een te hoog lichaamsgewicht met zich meebrengt. Ditmaal aandacht voor hen die te mager zijn. Het is niet erg om wat aan de magere kant te zijn. Denkt u echter dat u té mager bent, ga dan niet zelf experimenteren met allerhande middeltjes, maar vraag raad aan uw dokter. Dat is niet zo vreemd als u misschien denkt: niet alleen te dikke mensen hebben in verband met hun gewicht me disch advies nodig. (W)ETE NS WAARD Boven: een glanzend bruine schoen in een bijzonder model, gecombineerd met streep- kousen. Links: een schoentje van witte kant met een hak bekleed met fluweel. Daarnaast zou het goed zijn uw voeding eens heel nauwkeurig na te gaan. Wie het alléén zoekt in het gebruik van extra vet en suiker is op de ver keerde weg. U kunt alleen op de juiste manier aankomen, wanneer u een ruim gebruik maakt van melk, kaas, vlees of vis, groente en fruit naast voldoende brood en aardappelen. Het is raadzaam dat u van deze produkten dagelijks het volgende gebruikt: k 3/4 1 melk, yoghurt of karnemelk 2 dikke plakken kaas zo mogelijk 100 g vlees of 200 g vis 250 g groente, liefst gedeeltelijk rauw 1 a 2 vruchten brood en aardappelen zoveel als u wilt en plm. 3 eieren in de week. Deze levensmiddelen leveren u de bouwstoffen voor het nieuw te vormen lichaamsweefsel. Zorg ook dat u voldoende variatie in uw menu aan brengt, want verandering van spijs doet eten. Voorts is het gewenst dat u voldoende lichaams beweging neemt. Deze winter is opnieuw gebleken welk 'n ont zettende haast we hebben om maar gauw oud, ouder, alleroudst te worden. De eerste choco ladeletters en voorzichtige toespelingen op het Heerlijk Avondje verschenen in septem ber al in de winkels, naast de kerstkaarsen, kerstlopers en knipoogjes in de richting van het Licht der Wereld. Want het schijnt onverdraaglijk te zijn, dat tusen de zomer en de midwinter-feesten nog een maand of drie léven liggen. En nu liggen in de magazijnen van uw en mijn kruidenier de chocolade-eitjes en suiker-haasjes te wach ten om in de etalages te verschijnen daar mee ons ongeduld weer aanwakkerend. Van de winter genieten? Kom nou.over drie maanden is het lente, dan zijn we drie maan den ouder, daar willen we geen drie maan den op wachten! Dat willen we gretig naar ons toe halen, gewoon een stukje overslaan. Wat ongelooflijk vervelend dat je een heel kwartaal niet kunt schrappen, dat je het moet doorleven.Laten we dan maar de sug gestie wekken dat de drie maanden er niet lijn en dat het al bijna lente is. In maart komen we dan wel voorbarig met zonnebril len, badpakken en zwemvliezen te voor schijn. Ik ben blijkbaar een uitgesproken conserva tief, want ik begrijp het niet: die onwezen lijke haast, dat doorduwen naar de toekomst, waardoor we nauwelijks tijd krijgen om ge woon te leven. Moet dat nu? Is 't dom en on praktisch om van de dag van heden te ge nieten en die dag op volle waarde te schat ten? Natuurlijk ben ik niet van mening dat we ons van de toekomst, of van 't komende sei zoen niets moeten aantrekken of ons er niet op moeten voorbereiden. Allicht moeten ive dat, zeker waar het de grote problemen en de maatschappijvorm betreft. Maar moet het ook in details, in ons dagelijks leven, in de kleinigheden? Onze kinderen zijn wijzer. Geen wezen leeft zozeer naar de toekomst toe als een kind, en geen wezen kan zo intens van het heden ge nieten als een kind. In oktober zei ons dochtertje nuchter: „Denk er om, mams, ik heb nieuwe schaat sen nodig. Dat heeft de tijd, het vriest nog lang niet en je hoeft ze nog niet te kopen. Nu hangt het er bij de verwerking van de voe dingsmiddelen in uw menu voor een groot deel vanaf, of u veel dan wel weinig eetlust hebt. Is uw eetlust goed, dan kunt u proberen een aardappeltje meer te eten en meer dunne sneet jes brood met boter of margarine en zoveel mo gelijk eiwitrijke beleggingen. Melk, vlees, kaas en ei kunt u over de dag verde len. Bijvoorbeeld de melk, de kaas, eventueel een ei en een vierde van het vlees of de vis bij de broodmaaltijden; de rest van het vlees of de vis bij de warme maaltijd. Vlees en vis behoeven niet vet te zijn. Tussendoor kimt u zo nu en dan een extra boterham nemen. Laat uw eetlust veel te wensen over, dan kunt beter de hoofdmaaltijden klein houden en tussen door kleine hapjes gebruiken zoals: een kommetje yoghurt met suiker met of zonder vruohten (even tueel kant-en-klaar gekocht) een restje vla of pudding een hompje kaas of worst een cracker, beschuit of sneetje roggebrood me* kaas, vleeswaren of jam een plak koek met boter of margarine een handvol noten, studentenhaver, krenten, ro zijnen of gedroogde vijgen. Het is vaak moeilijk om in gewicht toe te nemen. Maar wanneer gezonde mensen zich ervoor inzet ten en hun voeding goed verzorgen, kan zeker het gewenste resultaat bereikt worden. ADVERTENTIE In veel kwaliteiten, veel kleuren I Van vreemd voordelig tot net niet duur. Legloon f 15,per karnen AFD. WONINGINRICHTING Herenstraat 77 - Tel. 24502 Jk zeg het maar vast, anders overval ik je er in december misschien zo mee." Dat lijkt me de juiste levenshouding. Weten dat iets nodig zal zijn, rekening houden met wat komen gaat, doch je er niet door laten beheersen. De tijd nemen om te leven en om elke dag geheel te beleven voor wat hij ivaard is. Als je jong bent kun je dat blijkbaar. Dan is elke dag zo vol, dan gebeurt er zoveel met je. Ieder etmaal brengt nieuwe ervaringen, nieu we leerstof, nieuwe verbazingen, nieuwe ont goochelingen soms, maar toch: altijd iets nieuws, iets dat je nog niet kende en dat daarom fascinerend is. Naarmate we ouder en ervarener worden schijnen we het vermogen om de dag te pluk ken, hem te bewonderen en de geuren ervan op te snuiven, kwijt te raken. We weten het wel, we geloven het wel. We willen opschieten, van het ene evenement naar het andere springen, op een holletje naar de oude dag. 077i dan te zitten treuren over de nauwelijks uitgebuite jaren die we niet wisten te waar deren en waarmee we te weinig wisten uit te richten. We namen er eenvoudig de tijd niet voor, dag voor dag in onze handen te nemen en er alles uit te halen wat erin zat. Integen deel, we scheurden hem ongeduldig van on ze kalender, keken fronsend naar de nieuwe datum en ergerden ons dat het pas deze datum was, en niet die van een half jaar ver der! Misschien zouden we op ons lijstje van Goede Voornemens, in plaats van ophouden met ro ken (wat we toch niet doen) of: aardig zijn voor iedereen (houden we ook niet volkun nen zetten: leren van het heden te genieten. Het zal ons even moeilijk vallen als niet-ro- ken of aardig-zijn, maar voor onze gemoeds- rust, gezondheid en hwneur zal het zéker zo heilzaam zijp. als de afgezworen sigaretten of de afgedwongen vriendelijkheid. En veel eer lijker bovendien. THEA BECKMAN. Het is echt winterweer, troosteloos en ongezellig. Maar binnenshuis is het des te gezelliger en als onze huisgenoten thuiskomen uit school en kan toor, kunnen we ze een groot plezier doen met een kop heerlijke warme soep. Daar worden ze door en door warm van en bovendien is het heel voed zaam, vooral wanneer u de soep afmaakt mei: een scheutje room en wat geraspte oude kaas. Dikke bruine bonensoep Zeef een rest bruine bonen van de vorige dag of maak er met de mixer puree van. Kook 200 gram mager spek (in blokjes) samen met 200 gram in blokjes gesneden varkensvlees en 200 gram soep groente ongeveer drie kwartier in een halve liter water met zout. Roer deze massa door de gezeefd» bruine bonen. Maak de soep op de juiste dikte mei water en vervolgens op smaak af met aromat» zout, peper en tomatenketchup. Serveren met geraspte oude kaas en stokbrxxxk Dikke groetitesoep Snijd een halve groene kool in dunne reepjes en eveneens 4 geschilde aardappelen, 1 prei en 1 winterwortel. Was de groente goed en smoor z» samen met 250 gram in blokjes gesneden varkens- vlees in 2 lepels boter. Giet er 1 Va liter bouillon 'van 2 bouillontabletten) op. Laat alles ongeveer 30 minuten doorkoken. Op smaak maken met pe per en aromat. Snijd 1 voorgekookte worst in plakjes, doe deze in de soep met 4 lepels geraspte kaas. Kom er ACHT-er 1. Strik in het haar van de vrouw 2. Taart in ijskast 3. Rechter fles in ijskast smaller 4. Emmer 5. Pakje boter in ijskast 6. Mutsje van kuiken 7. Etiket van fles in ijskast 8. Plas water op de vloer De Franse schoenen voor deze zomer zijn heel wat flatteuzer dan de Italiaanse. Gaf men in Rome de voorkeur aan voor het merendeel ronde neuzen, in Parijs is het schoeisel met vierkante voorkant favoriet. In beide landen blijft men echter trouw aan lak, aan leer en aan synthetisch corfam. Het liefst in lak-rood, bordeaux, kastan jebruin of parelgrijs. Nieuw in de Franse hoofdstad zijn de pyramide- hakken van Jacques Esterel, niet bepaald flat teus en gelukkig ook niet toonaangevend. Dat zijn wel de vierkante blokhakken, bij voorkeur in een andere kleur dan de schoen. In verhou ding met vorig jaar zal er deze zomer weinig keus in sandalen zyn. Opvallend detail is, dat vrijwel alle schoenen van grote goudmetalen gespen, satijnen strikken of strassciips zijn voorzien. Tenslotte valt er nog te noteren dat de Franse couturiers vrijwel al hun creaties met roze, rode, gele, groene of licht blauwe nylons combineren. In hotel Crillot aan de Place de la Concorde bracht Jacques Esterel, de man die voor deze winter de maxirok lanceerde, 10 centimeter boven de knie reikende rokken. „Ik ben tot de conclusie gekomen dat een lange mode het in deze tijd niet meer doet". Esterel zal de financiële strop van zijn maximode-debacle wel te boven komen, want heel Parijs verraste hij met een bijzonder originele vondst: de doe-het-zelf-mode. Hij lanceerde witte gevoerde jurkjes van netvitrage, waarbij de klant een doos vol met verschillende, met viltfiguren bezette, -manchetknopen krijgt. Omdat de mazen tussen de vitrage als knoopsgaten kunnen dienen, kan men met één jurkje en wat fan tasie er een hele zomer telkens anders uitzien. Esterel heeft op zijn vondst inmiddels patent verkregen, maar dat neemt niet weg dat de confectionairs over de gehele wereld hem wel zullen gaan imiteren. Minder schokkend dan zijn doe-het-zelf-jurkjes waren zijn op Mexico geïnspireerde marineblauwe, flessegroene en grijze creaties, compleet met, met veren bezette, inca achtige helmhoeden, waarmee u beslist de deur niet uitkomt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13