LEIDSCH DAGBLAD Zorgen in Saigon over de slechte voedselvoorziening f B S3 Taxichauffeurs grepen Belg die collega o v er viel d© flets die vanzell gaat Gé VERHOOG JAMIN Volgens generaal Westmoreland raakt de vijand „buiten adem eejn bui Dr. Berghuis niet naar Hilversum Cubaans leider: open discussie met Sow jet-Unie OVERLEG OVER „PUEBLO" IN WAPENSTILSTANDSCOMMISSIE Gesprek Noord-Korea en VS in nieuwe fase voor klanten met een grote bek alles Vlieland GEBR. HUISMAN CARAVAN RAI6G )p gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 No. 32398 pirecteur: E. A. E. van DIshoeck DA Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), 4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Bij de hevige gevechten van deze week in Zuid-Vietnam lijn 10.553 vijandelijke militairen gedood, aldus deelde het /Vmerikaanse militaire hoofdkwartier in Saigon vandaag mede. Voorts werden ruim drieduizend verdachte personen gevangen genomen en werden enige duizenden wapens buitgemaakt. Zuid- yietnam verloor 632 man aan doden en 1588 aan gewonden, Amerika resp. 281 en 1195 man. In het communiqué van de Amerikanen werd verder gezegd, dat het de vijand niet is ge jukt waar dan ook stand te houden, ondanks tijdelijke succes sen. „Hoewel vijandelijke eenheden zich in enkele steden nog eten te handhaven, worden zij hier met grote spoed ver beven". Volgens generaal Westmoreland zijn er aanwijzingen, de communisten „buiten adem beginnen te raken". Strijd om steden Amerikaanse luchtlandingstroepen In mariniers slaagden er gisteren in Ie stad Qoiang Tri, hoofdstad van de relyknamige provincie aan de zeven- jende breedtegraad, te „bevrijden". Bet was de eerste maal, dat de term ,bevrijd" werd gebruikt. Straalvlieg- uigen van de Zuidvietnamese lucht- nacht hebben vadaag de citadel in let hart van Hoeé, de oude keizerly- ;e hoofdstad, gebombardeerd. In de jtadel bevinden zich vijf bataljons «mengde Vietcong Noordvietname- t eenheden Amerikaanse mariniers likten uit het zuiden op en in de stra fn woedt 'n zware strjjd. Ook in de diversiteit van Hoeé en in het kam- ?ment van de Amerikaanse militai- j adviseurs wordt fel gevochten. Intussen zijn de Vietcong en de Ivietnamezen vanochtend vroeg aanvallen in Saigon begon- in de Chinese volkswijk aan rand van de stad, waar enige po- werden bezet. De Zuid- luchtmacht deed een te- Ambtenaren kregen de nog thuis te blijven; de Ameri- vertoonden zich alleen in sterk «wapende groepen op straat. De lietcong deelde gisteren mee belang- ijke delen van Saigon vast in han- |en te hebben en de steun te genie- en van talrijke officieren en man- thappen van het „marionettenleger lan Saigon". Ook in de omgeving van Saigon jalde de strijd vanochtend weer op. Ie plaats Thoe Daoe Mot, die aan- iankelijk door de Vietcong met rust ras gelaten, werd gisteren door hen «zet, waarbij circa 30 personen wer- len gedood en 57 gewond. Inmiddels |jn de overvallers weer verdreven. De luchthaven van Tan Son Nhoet I nog steeds voor het burgerlucht- 'aartverkeer gesloten. De weg tussen laigon en het vliegveld ligt onder uur. Het voedsel in de hoofdstad rordt schaars. Sommige prijzen zijn j tot 500 procent opgelopen. De luid Vietnamese rege-ing en de Ame- Ikanen maken zich zorgen over de oedselvoorziening van de hoofdstad, ttnds vijf dagen zijn geen nieuwe oorraden aangevoerd. De win- els zijn sinds zondag gesloten. De ezetting van het naburige Dalat bor de Vietcong vormt een ernstige elemmering van de voedselvoorzie- jng van de Zuidvietnamese hoofd- tad. Dalat verzorgt onder normale histandigheden het grootste deel an de aanvoer van groente. Van huis tot huis Amerikaanse en Zuidvietnamese (oepen vochten gisteren in Saigon lan huis tot huis, van verdieping tot èrdieping om de Vietcongstrijders te jrdrijven. Het radiostation werd na evige strijd heroverd. Direct daarna jind de radio een oproep om bloed- bnors uit. Er werden grote aantallen pse Vietcongtroepen waargenomen, ie o.a. het hoofdbureau van de WEERBERICHT h plaatselijk Het KNMI verwacht van heden- |t morgenavond: wisselend bewolkt plaatselijk een bui. Overwegend westelijke wind. Vannacht in binnenland plaatselijk tempera- het vriespunt, overigens jeinig verandering in temperatuur. 11.40 uur). |t mo tet pk 3 FEBRUARI op: 8.18 uur; onder: 17.30 uur. i op: 10.12 uur; onder: 23.18 uur. [oogwater te Katwijk te 6.24 en 18.36 laagwater te 2.11 en 14.30 uur. nummer bestaat uit 20 pagina'» Amerikaanse militaire politie bescho ten. Een fel vuurgevecht speelde zich af bij de An Qoang-pagode, ze tel van een fel anti-regeringsgezinde boeddhistische sekte. De Zuidvietna mese politie bestormde na een hevige beschieting, waarbij zes burgers wer den gewond, het gebouw en sleepten een man naar buiten die vervolgens ter plaatse werd doodgeschoten. El ders in de stad richtten de autoritei ten executieplaatsen in als waarschu wing. Aanval op Pleikoe De stad Pleikoe werd vanochtend aangevallen door - naar schatting - twee Noordvietnamese regimenten. Tanks van de Zuidvietnamese rege ringstroepen bombardeerden vanuit posities buiten de stad het centrum. Twee hefschroefvliegtuigen zijn door de aanvallers neergeschoten. De Vietcong heeft vanmiddag Xoean Loc, hoofdstad van de provincie Long Khanh bezet, waar zioh het hoofd kwartier van de 18de Zuidvietname se infanteriedivisie bevindt. In het kuststadje Qoei Nhon op 442 km ten noordoosten van Saigon heb- De gevolmachtigde minister van Suriname in ons land, dr. J. F. E. Einaar, is gisteravond van Schiphol naar Suriname vertrok ken. Voor zijn vertrek vertelde hij op de luchthaven, dat hij op ver zoek van de Surinaamse minister president naar Paramaribo vliegt om overleg te plegen over het grensgeschil tussen Suriname en Guyana „na het agressieve optre den van Guyana. Wat dat aan gaat, deel ik de mening van mijn regering". Minister Einaar, die slechts en kele weken geleden in ons land terugkeerde na een vakantie van een maand in Suriname, ver klaarde niet te weten hoe lang hij in Suriname zal blijven. ben de communisten een aanval ge daan op het bureau der nationale po litie en op de westelijke stadswijken. De stad herbergt een groot Ameri kaanse depot waar al drie dagen om wordt gevochten. In Tsjiaoe Phoe, een provincie hoofdstad langs de Cambodjaan se grens ten zuidwesten van Saigon, zou de Vietcong burgers als mense lijke schilden gebruiken. De Ameri kaanse legermacht hier werd zwaar aangevallen en verloor één man ter wijl 20 anderen werden gewond. Naar verluidt werden 50 Vietnamese bur gers gewond. In de delta hebben ongeveer 2000 rebellen stellingen betrokken langs de rivier de Ben Tre op ongeveer 88 km ten zuiden van Saigon. Bij gevech ten daar zijn 150 burgers gedood en gewond en 175 vijandelijke soldaten iod, aldus het Amerikaanse hoofdkwartier. Terreurdaden De terreur heeft in de straten van Saigon overal sporen achtergelaten. Overal liggen lichamen van vrouwen en kinderen. Een moeder met zes zochten achter een stapel zandzakken toen de Vietcong een aanval deed op het militaire kamp waar zij woonden. Naast de gedode kinderen werden later een gebroken pop en een speelgoedhondje gevon den, de cadeautjes die zij kennelijk voor het nieuwe jaar hadden gekre gen. De vader van de kinderen, lui tenant-kolonel Ngoegen van Toean, Een Vietnamese grootmajoor, die in de straten van de stad het ene nest van verzet na het andere opruimde, vond zijn vrouw en kinderen terug: zij waren door de rebellen doodge schoten. Zijn dochtertje droeg hij in zijn armen het kamp uit terwijl de tranen over zijn wangen stroomden. Vervolg op pagina 2 (Van correspondent) Dr. W. P. Berghuis, burgemeester in Kampen, en eerste kamerlid voor de ARP, heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken laten weten dat hij niet langer in aanmerking wenst te komen voor een benoeming tot bur gemeester van Hilversum. Al geruime tijd werd de heer Berghuis genoemd als belangrijkste kanshebber op deze benoeming in de vacature, ontstaan door het vertrek van burgemeester J. J. G. Boot. Nauw verband met deze medede ling aan de minister houdt het feit dat dr. Berghuis woensdag op advies van zyn huisarts werd opgenomen in het dr. J. H. Jansen-Ziekenhuis in Emmeloord, wegens verschtfselen van zware overspanning. De ziekte zou voornamelijk een gevolg zijn van de grote spanningen waaraan de heer Berghuis de laatste maanden heeft blootgestaan met betrekking tot de voorgeschiedenis van zijn eventuele benoeming als burgemeester van Hil versum, (Van A'damse correspondent) Taxichauffeurs hebben vannacht in Amsterdam de vermoedelijke dader opgespoord van een overval die kort tevoren was gepleegd op hun collega Jos Kemna (28). Deze werd ln de Pythagorasstraat in Amster dam-oost met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen en met een mes In de rug gestoken. De verdachte een 17-jarige Belg uit Brussel, heeft vanochtend een be kentenis afgelegd. De overvallen taxichauffeur is in een ziekenhuis opgenomen. Hy verkeert niet levensgevaar. Gisteravond tegen twaalf uur kr Jos Kemna op het Rembrandtplein een passagier die hem met eei Frans accent vroeg naar de Pytha gorasstraat te ryden. Daar sloeg d< Jongeman toe. Toen zyn slachtof fer begon te schreeuwen nam hy de Eén van Cuba's topleiders heeft aangedrongen op een open discussie met de Sowjetrussische commu tische party over wat hy noemt de „totaal ondrageiyke anti-Cubaanse activiteit" van bepaalde Russische functionarissen op Cuba. De Cubaanse leider Rodriquez, die lid is van het secretariaat van de Cubaanse communistische party, heeft dit voorstel gedaan op een by- eenkomst van het Centrale Comité de party, vorige week by een geroepen in verband met het tegen de party gerichte komplot om pre mier Castro te dwingen zyn onaf- hankelyke politiek op te geven en voortaan op het kompas van Mos kou te varen. De samenzweerders, geleid door Escalante, zouden steun hebben ge kregen van Russische, Tsjechische en Oostduitse diplomaten. Castro is het zoals bekend op vele punten oneens met de Russen. Zo geeft hy steun aan de guerrillastryders in Latyns- Amerika waar de Russen niets van willen weten. De Sowjet-Unie ver strekt zelfs kredieten en technische hulp aan de regeringen van Latyns- Amerika, die door Castro „oligar chieën" worden genoemd. ADVERTENTIE UW SLAGER voor Préparé Americain - diverse Salami's - Zoutloze vleeswaren - fyne Paté's. UW POELIER DOEZASTRAAT 41-39 - TEL. 21415 i zyn geld te Omwonenden waarschuwden, gealar meerd door het geschreeuw, de po litie. Verscheidene taxichauffeurs begonnen op verzoek van de taxi centrale vrywel onmiddellyk een klopjacht in de omgeving van de plaats van de overval. Anderen, die zich herinnerden dat een portier van een gelegenheid op het Thorbeckeplein 's avonds ge waarschuwd had dat een jongeman het plan had een chauffeur te bero ven, ondernamen een speurtocht in dit uitgaanscentrum. Met de portier gingen zy alle café's af. In de „Phonobar" ontdekten zy de Belg. Hy had een verband om zyn vingers en bloed aan zyn jack. In een taxi brachten zy hem over naar het politiebureau Li- naeusstraat, waar hy werd inge sloten. Roofoverval in Den Bosch (Van onze Bossche correspondent) vyfhonderd gulden, een paar hon derd sloffen sigaretten en drie tran sistor-radio's vormden de buit van 2 gebrekkig Duits sprekende mannen, die gisteravond een gewapende roof overval pleegden op de 48-jarige be drijfsleider J. van de Ven uit Engelen, die als enige nog aainwezig v/as in de zelfsbedieningsgi-ossierderij Sligro N.V. in Den Bosch. De gemaskerde overvallers knevelden de heer Van der Ven en dwongen hem hen het geld te wyzen. Daarna sneden ze de telefoon door. De bedryfsleider had een half uur nodig om zich te bevrij- den. Van de ongeveer 30-jarige daders ontbreekt elk spoor. De Amerikaanse regering heeft n Noordkoreaanse suggestie aan vaard om de „Pueblo"-crisis te la ten behandelen door de gemengde wapenstV.standscommissie in Pan- moenjon. Het Amerikaanse ministe- yan Buitenlandse Zaken maakte gisteren bekend dat de Verenigde Staten bereid zyn over een rege ling van de kwestie te spreken op :n bijeenkomst van die commissie. Kort tevoren hadden communis tische kringen in New York meege deeld dat Noord-Korea een Afro- Aziatisch voorstel om vertegenwoor- rs naar Genève te sturen voor besprekingen over de teruggave van het spionageschip en zyn beman- vierkant van de hand had ge- Zuilen Parthenon staan op instorten Griekse oudheidkundigen hebben gisteren verklaard dat de zuilen van de Propyleeën, het monumentale poortgebouw van het Parthenon by Athene, op instorten staan. Er zyn maatregelen in studie om de zuilen van het gebouw, dat in 437 voor Christus in opdracht van de Atheense leider Pericles werd ge bouwd, te herstellen. Als oorzaken voor het plotselinge verval noemen de oudheidkundigen luchtverontreini ging en luchttrillingen veroorzaakt door vliegtuigen. De stalen stutten die de pilaren ondersteunen zyn ADVERTENTIE 2xper week VERS HONDEBROOD Vyftien verschillende soorten; 50% vlees (1.35 per kilo) of 10% vlees. Fyn, middel of grof. Extra gevitamineerd voor jonge hon den. Voermout als complete voeding. Zes verschillende soorten koekjes, w.o. mergpypjes en fyne leverkluif jes. BUFFELHUID voor de honden. Een traktatie. Lekker byten, trekken. Taai verteerbaar, ongevaarlijk. RECLAME: 3 strips voor0,97 DISCUS-VOEDERS voor honden, poezen, kanaries, parkieten soorten tropische vogels. DISCUS-VOEDERS IN LEIDEN BIJ .weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20024 (01710) ADVERTENTIE Kom de Cady bekijken bij: Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden Kan ook gefinancierd worden In 6-7-12-18 rnnd. Ie aanbetaling 90. n. De regering ln Pjongjang had evenmin belangstelling getoond deelneming aan een debat van de Veiligheidsraad over de hele Ko reaanse kwestie. Een woordvoerder van het Ameri- lanse ministerie van Buitenlandse Zaken, zei dat de Verenigde Staten de commissie in Panmoenjon, aan de grens tussen Noord- en Zuid-Ko- zo spoedig mogelyk by een wil len laten komen. Hy gaf te kennen dat Amerika hier nu voorrang aan geeft boven de huidige pogingen om crisis via de Veiligheidsraad op te lossen. De Amerikaanse vlooteenheid, die sinds de aanhouding van de „Pue- voor de kust van Noord-Korea kruist, heeft versterking gekregen een derde vliegdekschip. Het 60.000 ton metende vliegtuigmoeder schip „Ranger" heeft zich by de vliegdekschepen „Enterprise" en „Yorktown" gevoegd. De „Ranger" had het tot verbindingsvaartuig om gebouwde vliegdekschip „Arlington" by zich. In Seoel waarschuwde pre sident Park gisteren dat Zuid-Korea wellicht terug zal slaan als Noord- Korea zijn „provocaties" voortzet. „Er is een grens aan ons geduld," zei hy. ADVERTENTIE BENDIX WASAUTOMATEN Ecomat f995 - f 100 inruilpremie f 895 ADVERTENTIE Vrij-dan de caravan! Caravans, vouwwagens, bagagewagens an toebehoren uit 12 landen nog 2 dagen (t/m 4 febr.) ADVERTENTIE voor ©uc/ ©©e, teuwo Bij de viering van het 3de eeuwfeest der overwinning bij Heiligerlee was het plan om aldaar een nationaal aanden ken op te richten. Ook hier ter stede is eene commissie opgericht bestaande uit de HH. Prof. Boneval Faure, Prof M. de Vries, ProfR. Fruin. Te Voorschoten is gisteren aanbesteed het afbreken der oude en het bouwen eener nieuwe kerk voor de Herv. Gem. aldaar. De minste in schrijver was J. P. Rietbergen te Leyden voor f26.847. Over 8 dagen heeft de gunning

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1